× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny - jak negocjować z bankiem?

Zaktualizowano: 30.03.2021 12:00
Opublikowano: 25.03.2021 15:01
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 2

...Kredyt gotówkowy jest bez wątpienia jedną z najbardziej elastycznych usług,... ...kredytem celowym, jakim jest kredyt hipoteczny. Z założenia kredyt gotówkowy jest bardziej...

Warunki zadłużeń finansowych dostępnych w bankach mają ściśle określone warunki, które najczęściej zależą od prawa bankowego oraz wewnętrznych ustaleń instytucji, dostosowanych do rodzaju kredytów. Czy to oznacza, że klient banku nie ma żadnej szansy na negocjację korzystniejszych warunków umowy? Okazuje się, że wręcz przeciwnie. Bank może najczęściej zmieniać opłaty takie jak oprocentowanie nominalne, wysokość prowizji, czy koszt związany z opłatami pozaodsetkowymi. Jeśli masz szansę podpisać atrakcyjniejszą umowę, warto z niej skorzystać i cieszyć się jeszcze atrakcyjniejszym kredytem gotówkowym lub kredytem hipotecznym. Sprawdź, co możesz zyskać, negocjując z bankiem, a także kto ma największe szanse na uzyskanie korzystnych warunków.

Kto może negocjować korzystniesze warunki kredytu?

Z zasady, negocjowanie warunków umowy kredytowej dostępne jest dla każdego klienta, który składa wniosek o zobowiązanie. W praktyce jednak trzeba mieć na uwadze, że bank dużo chętniej przystanie na negocjacje, jeśli klient wykaże się np. wysokim wkładem własnym lub wysoką zdolnością kredytową, związaną nie tylko z wysokimi dochodami, ale także stabilną sytuacją zawodową. Kredyt dla lekarzy, a także pracowników budżetówki, może być dużo korzystniejszy, niż dla klienta banku prowadzącego własną działalność gospodarczą.

Negocjować warunki kredytu można dopiero po złożeniu wniosku w banku, a w momencie, gdy konsultant banku powiadomi cię o pozytywnej decyzji kredytowej i przedstawi ofertę zobowiązania. To oczywiście wiąże się z tym, że konieczne będzie zachowanie dobrej historii kredytowej, a także wysokiej zdolności kredytowej, w przeciwnym razie bank może odrzucić wniosek o zadłużenie.

Sprawdź swoją zdolność kredytową, zanim wypełnisz wniosek o kredyt, a szybciej przekonasz się, czy bank będzie skłonny negocjować z tobą warunki umowy. Pomoże ci w tym nasz całkowicie darmowy kalkulator zdolności kredytowej.

Kredyt hipoteczny - co możesz zyskać?

Koszt kredytu hipotecznego zależy od stawki WIBOR, która ma wpływ na oprocentowanie zobowiązania, oraz od marży kredytu hipotecznego i prowizji, jaką pobiera bank za udzielenie kredytu. To właśnie te dwie opłaty mogą zostać obniżone dzięki skutecznej negocjacji z bankiem. Choć kredyt hipoteczny wyróżnia się bardzo korzystnymi warunkami finansowymi, nawet niewielkie obniżenie prowizji pomoże ci zaoszczędzić znaczną kwotę pieniędzy, mając na uwadze, jak długi jest okres spłaty tego zadłużenia. Kredyt hipoteczny wymaga wpłacenia przez kredytobiorcę wkładu własnego, jeśli będziesz w stanie pokryć kwotę wyższą niż 20% wartości nieruchomości, możesz starać się o obniżenie kosztów kredytu. Wyższy wkład własny pomoże ograniczyć ryzyko kredytowe, co dla banku będzie warte negocjacji umowy i zaoferowania korzystniejszej umowy.

Pamiętaj, by przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny, upewnić się, że oferta faktycznie prezentuje się korzystnie na tle konkurencyjnych ofert. By to sprawdzić, możesz skorzystać z naszego darmowego kalkulatora kredytu hipotecznego.

Kredyt gotówkowy - skuteczna negocjacja z bankiem

Kredyt gotówkowy jest bez wątpienia jedną z najbardziej elastycznych usług, z którego można skorzystać w tradycyjnym banku. Dzięki temu negocjacja z instytucją może zakończyć się nie tylko obniżeniem prowizji, czy opłat pozaodsetkowych, ale także obniżeniem samego oprocentowania kredytu. Podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego, warunkiem udanej negocjacji będzie wysoka zdolność kredytowa oraz stałe źródło dochodów.

Decydując się na kredyt gotówkowy, warto jednak pamiętać, że oferta gwarantuje długi okres spłaty oraz wysoką maksymalną kwotę zobowiązania, choć oczywiście nie może pod tym względem konkurować z kredytem celowym, jakim jest kredyt hipoteczny. Z założenia kredyt gotówkowy jest bardziej ryzykownym zobowiązaniem, co oznacza, że klient, który wyróżnia się na tle innych klientów wysokim scoringiem BIK, faktycznie ma szansę na atrakcyjniejsze warunki kredytu.

Korzystniejsze warunki spłaty w trakcie trwania okresu kredytowania

Negocjowanie warunków umowy kredytowej najczęściej odbywa się przed jej zwarciem, ale są sytuacje, w których warto zastanowić się nad renegocjacją warunków zadłużenia, które zostało już zawarte, a ty jesteś w trakcie jego spłaty. Spłacasz dowolny kredyt w banku, ale rata kredytu stała się dla ciebie niewygodna? Nie musisz od razu decydować się na kredyt konsolidacyjny, właśnie w takiej sytuacji możliwe jest negocjowanie warunków, które umożliwią ci spłatę kredytu bez problemów, mimo niższej zdolności kredytowej. Co musisz zrobić, by ułatwić spłatę zadłużenia? Konieczne będzie skontaktowanie się z bankiem, przedstawienie swojej sytuacji finansowej oraz prośba o wydłużenie okresu spłaty, co pozwoli skutecznie obniżyć miesięczną ratę zobowiązania. Pamiętaj, że bank rozpatrzy twoją prośbę tylko w sytuacji, gdy twoja historia kredytowa wciąż będzie dobra, a ty wyrazisz chęć spłaty zobowiązania, zanim bank odnotuje problemy w spłacie twojego kredytu.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

TOP 3 oferty - kredyty gotówkowe

Pełny ranking

Powiązane artykuły

Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021
Kredyty gotówkowe 14.04.2021

Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021

Co musisz wiedzieć o kredycie na dowód bez umowy o pracę? Czy mimo pandemii banki oferują łatwo dostępne kredyty na dowolny cel? Kto może skorzystać z minimalnych formalności i podpisać umowę kredytową nawet bez zaświadczenia o zarobkach?

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy - wybierz odpowiedni okres kredytowania
Kredyty gotówkowe 12.04.2021

Kredyt gotówkowy - wybierz odpowiedni okres kredytowania

Jak dostosować okres kredytowania do własnych potrzeb? Co zapewni ci wydłużenie okresu spłaty? Dlaczego okres kredytowania ma tak duże znaczenie dla przyszłego kredytobiorcy? Jak wybrać odpowiedni okres spłaty kredytu?

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy online - wybierz ofertę z najniższą ratą
Kredyty gotówkowe 07.04.2021

Kredyt gotówkowy online - wybierz ofertę z najniższą ratą

Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego online? Czy decydując się na zadłużenie na dowolny cel, warto zwrócić uwagę na miesięczną ratę kredytu? Jak skutecznie porównać dostępne zadłużenia na dowolny cel, nie tracąc na to czasu?

Zobacz więcej
Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?
Kredyty gotówkowe 02.04.2021

Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?

Czy korzystając z wakacji kredytowych, musisz obawiać się problemów z BIK? Czy wakacje kredytowe będą miały w przyszłości znaczenie dla twojej historii kredytowej, jeśli złożysz wniosek o kredyt gotówkowy lub hipoteczny? 

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy a umowa o dzieło lub umowa zlecenie
Kredyty gotówkowe 30.03.2021

Kredyt gotówkowy a umowa o dzieło lub umowa zlecenie

Kredyt gotówkowy bez umowy o pracę? Czy klienci zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych mogą liczyć na zawarcie umowy kredytowej w banku? Jakie warunki musi spełnić klient banku, chcąc mieć pewność, że otrzyma zgodę na kredyt gotówkowy?

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy dla stałych klientów - wady i zalety pożyczki gotówkowej tego typu
Kredyty gotówkowe 22.03.2021

Kredyt gotówkowy dla stałych klientów - wady i zalety pożyczki gotówkowej tego typu

...Kredyt gotówkowy przez ostatnie lata stał się najlepiej rozpoznawalną usługą finansową... ...oznacza, że kredyt gotówkowy dostępny jest dla stałych klientów banków?... ...Czy kredyt gotówkowy dla stałych klientów się opłaca?...

Zobacz więcej