Jak negocjować kredyt hipoteczny z bankiem? Co warto negocjować przy kredycie hipotecznym?

Zaktualizowano: 2021-08-31 10:08
Opublikowano: 2021-03-25 15:01
Średnia ocena: 5,83/6 Głosów: 12
Jak negocjować kredyt hipoteczny z bankiem? Co warto negocjować przy kredycie hipotecznym?

Decydując się na kredyt, staramy się znaleźć najkorzystniejszą na rynku ofertę. Przy odrobinie sprytu i dobrych chęci kredytodawcy koszty kredytu można dodatkowo obniżyć. Aby jednak móc uzyskać lepsze warunki finansowania, najpierw trzeba w ogóle podjąć negocjacje z bankiem. Sprawdź, jak skutecznie negocjować i ile dzięki temu można zyskać.

Każdy chciałby jak najtaniej zaciągnąć kredyt gotówkowy. Koszty mają jeszcze większe znaczenie, gdy się bierze kredyt hipoteczny – w końcu to zobowiązanie, które będzie obciążać domowy budżet przez co najmniej kilkanaście lat.

Na całkowity koszt kredytu konsumenckiego składa się szereg kosztów, z czego wysokość niektórych jest z góry narzucona, a inne ustala bank. Warto wiedzieć, że o ile te pierwsze są nie do ruszenia, o tyle te drugie podlegają negocjacji. Co prawda łatwo nie będzie, ale mimo wszystko warto powalczyć z kredytodawcą o lepsze warunki finansowania. Nic na tym nie stracimy, a możemy sporo zyskać.

Jak negocjować kredyt hipoteczny? Czy bank się na to zgodzi?

Nigdy nie jest tak, że dana oferta kredytowa będzie pasować wszystkim. Każdy jest w innej sytuacji finansowej i gospodarczej oraz ma inne możliwości, przez co jednej osobie propozycja banku może wydać się bardzo atrakcyjna, a dla drugiej będzie zupełnie nieopłacalna. Z tego właśnie powodu banki dopuszczają możliwość negocjowania kredytu hipotecznego.

Na początku trzeba jednak podkreślić, że renegocjacja kredytu hipotecznego jest możliwa, ale tylko w ograniczonym zakresie. W praktyce znaczy to tyle, że nie wszystkie opłaty związane z kredytem da się obniżyć. Negocjacjom nie podlega m.in. wysokość zmiennej stopy procentowej WIBOR(R), której bank sam nie ustala. Nie da się też w żaden sposób zmienić warunków dotyczących ubezpieczenia w przypadku niskiego wkładu własnego.

Jest wiele okazji do podjęcia rozmów z kredytodawcą w sprawie warunków współpracy. Negocjacje z bankami prowadzić można przede wszystkim przy zaciąganiu kredytu, ale też w momencie wystąpienia problemów ze spłatą.

Jak negocjować kredyt hipoteczny? Kto może negocjować z bankiem?

Nie ma żadnych z góry narzuconych warunków, które trzeba spełnić, by móc zapytać kredytodawcę o szansę na pewne odstępstwa od standardowych warunków kredytu. Są jednak czynniki, które mogą zadziałać na naszą korzyść i zwiększyć szanse na obniżenie kosztów finansowania. O jakich czynnikach mowa?

Banki są bardziej skore do rozmów, gdy mają do czynienia ze stałymi klientami, którzy korzystają z ich usług od lat. Jeszcze chętniej podejmują dyskusję z posiadaczami konta VIP. W kontekście negocjacji oprócz statusu w banku znaczenie mają też warunki dotyczące samego kredytu hipotecznego.

Kredytodawcy zazwyczaj chętnie idą na rękę osobom, które wnioskują o kwotę kredytu wyższą niż wartość mieszkania. Jako kartę przetargową podczas negocjacji wykorzystać można też fakt wniesienia wyższego niż minimalny wkładu własnego. Najlepiej tak naprawdę dopytać o szczegóły u źródła i dowiedzieć się, czy jest coś, co można zrobić, by uzyskać lepsze niż standardowe warunki kredytowania.

Sprawdź: Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - sprawdź, jak otrzymać kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego!

Jakie koszty związane z kredytem hipotecznym podlegają negocjacji?

Na negocjowanie warunków kredytu hipotecznego warto przyjść przygotowanym. Absolutnym minimum wiedzy, jaką trzeba posiąść, jest dowiedzenie się, jakie w ogóle parametry kredytu bank może nam obniżyć. Co można negocjować przy kredycie hipotecznym? Dwie kluczowe opłaty, których wysokość czasem da się zmniejszyć, to prowizja za udzielenie kredytu i marża banku.

Zarówno jedna, jak i druga opłata jest ustalana przez każdy bank indywidualnie i podlega wyłącznie wewnętrznemu regulaminowi. Nie obowiązują w ich przypadku żadne odgórne ograniczenia narzucone przez prawo. Skoro wiesz już, co negocjować przy kredycie hipotecznym, to teraz dowiedz się, jak to robić skutecznie.

Jak negocjować kredyt hipoteczny? Marża kredytu hipotecznego

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest marża kredytu. To nic innego jak zysk dla banku w związku z udzieleniem kredytu. Jest to jedna ze składowych kosztu całkowitego, której wysokość ustalana jest przez kredytodawcę w oparciu o takie czynniki jak wysokość wkładu własnego, stosunek zaciągniętego długu do wartości nieruchomości (LTV) czy indywidualnej sytuacji finansowej klienta. Niebagatelne znaczenie ma także sama polityka marketingowa banku.

Jak negocjować marżę kredytu hipotecznego? Przede wszystkim pomyśleć o tym trzeba jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej. Powinno się napisać stosowny wniosek o obniżenie marży kredytu hipotecznego, który należy odpowiednio uargumentować, by przekonać bank, że warto obniżyć nam marżę.

Na naszą korzyść przymówią tutaj takie argumenty jak stabilne zatrudnienie oraz wysokie dochody, dobra zdolność kredytowa oraz zbudowana pozytywna historia kredytowa. Czasem warto też zgodzić się na wyższą prowizję jednorazową, zamiast comiesięcznej marży, a jeśli nie mamy nic do stracenia, nawet przedstawić konkurencyjną ofertę zaproponowaną przez inny bank.

Jak negocjować kredyt hipoteczny? Prowizja kredytu hipotecznego

Bank pobiera prowizję za rozpatrzenie wniosku kredytowego. Robi to jednorazowo od razu po udzieleniu finansowania lub dzieli określoną kwotę i dolicza ją do rat. Czasem kredytodawcy rezygnują z prowizji, co czyni ofertę na pozór bardziej atrakcyjną, jednak wtedy zazwyczaj wyższa jest marża banku.

Jednym ze sposobów na obniżenie, a czasem nawet pozbycie się prowizji przy kredycie hipotecznym jest cross-selling, czyli skorzystanie z innych produktów proponowanych przez bank. Mowa tutaj m.in. o koncie osobistym, karcie kredytowej czy ubezpieczeniu kredytu. Warto jednak przekalkulować, czy to się w ogóle opłaca, gdyż czasem pociąga to za sobą dodatkowe koszty, które są wyższe od samej prowizji. Jednocześnie warto wiedzieć, że wykupienie niektórych produktów banku jest obowiązkowe i od tego uzależniona jest decyzja kredytowa.

Ile możesz zyskać, negocjując kredyt hipoteczny?

Trudno jednoznacznie wskazać kwotę, jaką uda się zaoszczędzić dzięki negocjacjom. Pamiętajmy, że każdy przypadek jest inny, a warunki kredytowe różne. Warto jednak mniej więcej orientować się, o jakich kwotach mowa.

O ile prowizja pobierana jest jednorazowo, o tyle marża wraz z wartością stopy procentowej stanowi oprocentowanie kredytu hipotecznego, więc naliczana jest co miesiąc przez cały okres spłaty. Ostatnio marża oscyluje wokół 2%, co na pozór wydaje się niewiele, ale przez lata może wygenerować kwoty rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych (przy kredytach opiewających na bardzo wysokie kwoty, z okresem spłaty ustalonem na 20-30 lat). Zatem nawet jeśli uda nam się obniżyć marżę o jeden punkt procentowy, to tym sposobem można zaoszczędzić średnio kilkanaście tysięcy złotych.

Kliknij i dowiedz się: Gdzie najłatwiej dostać kredyt? Sprawdź, jaki bank wybrać!

Jak negocjować kredyt hipoteczny – krok po kroku

Przed podpisaniem umowy kredytowej jest spore pole do negocjacji w szczególności, gdy nasza sytuacja finansowa jest dobra, a zdolność kredytowa wysoka. Trzeba jedynie wiedzieć, jak negocjować kredyt hipoteczny z bankiem, by nie odejść z kwitkiem.

Negocjowanie z bankiem kredytu hipotecznego – krok po kroku:

Krok 1 – Złóż wniosek o kredyt hipoteczny.

Krok 2 – Dopytaj doradcy kredytowego o możliwość negocjacji oraz czynniki, które zwiększą szansę na zmianę warunków finansowania na korzystniejsze.

Krok 3 – Postaraj się wypracować sytuację, która będzie sprzyjać zaproponowaniu Ci przez bank lepszych warunków (wnieś wyższy wkład własny, jeśli masz większe oszczędności lub skorzystaj z oferowanych przez bank produktów dodatkowych).

Krok 4 – Napisz stosowny wniosek, w którym uwzględnisz swoje dane i sytuację, a także przedstawisz argumenty przemawiające za obniżeniem prowizji/marży.

Krok 5 – Poczekaj na informację zwrotną w związku ze złożonym wnioskiem i weź kredyt na zaproponowanych warunkach lub poszukaj lepszej oferty w innym banku.

Kliknij i sprawdź: Kredyt we frankach - na czym polegał kredyt hipoteczny we frankach?

Jak skutecznie negocjować kredyt hipoteczny? Co zwiększy Twoje szanse na obniżenie kosztu kredytu?

Jeśli zastanawiasz się, kiedy negocjować warunki kredytu hipotecznego, to odpowiedź brzmi: zawsze. Najwyżej prośba o obniżenie kosztów finansowania zostanie rozpatrzona. Aby bank przystał na zaproponowane warunki, trzeba się nieco postarać.

Nasza pozycja negocjacyjna będzie silniejsza, jeśli:

  • wykażemy się wysoką zdolnością kredytową,
  • udowodnimy stabilność zatrudnienia,
  • wniesiemy wysoki wkład własny,
  • będziemy mieć dobrą historię kredytową w BIK,
  • nasza współpraca z bankiem będzie długa i udana,
  • skorzystamy z dodatkowych produktów banku.

Tak naprawdę nie ma jednego sprawdzonego sposobu, jak negocjować z bankiem kredyt hipoteczny. Wszystkie metody są dobre i jeśli tylko jest szansa, że przyniosą upragniony skutek, to warto je wypróbować.

To może Cię zainteresować: Najem instytucjonalny - na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Czy warto negocjować kredyt hipoteczny?

Wielu kredytobiorców boi się podejmować negocjacje z bankiem w obawie przed odmową. Jednak nawet gdy bank uzna naszą prośbę za nieuzasadnioną i nie zmieni warunków finansowania, to nic na tym nie stracimy.

Jak to mówią – kto pyta, nie błądzi, powiedzenie to sprawdza się również w tym przypadku. Jeśli jest choćby minimalna szansa na to, że dzięki negocjacjom kredyt będzie tańszy, to warto z niej skorzystać. Negocjując, nic nie tracimy, a wiele możemy zyskać, zatem warto to robić.

Czy można negocjować inne oferty kredytowe?

Negocjować można nie tylko warunki kredytu hipotecznego, ale też każdego innego finansowania, a nawet więcej – każdego produktu bankowego. Jak negocjować kredyt gotówkowy? Dokładnie tak samo, jak kredyt hipoteczny, czyli używając silnych argumentów. Jednocześnie warto pamiętać, że choć najlepiej próbę negocjacji podjąć jeszcze przed zaciągnięciem kredytu, to renegocjacja umowy kredytu również jest możliwa.

Komentarze

Powiązane artykuły

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel. Na czym polega i kto może się o nią starać?

...nieruchomości przez bank w przypadku braku spłaty. Z kolei kredyt gotówkowy przeznaczony jest na finansowanie dóbr konsumpcyjnych, jak...

...wymaga udokumentowania dochodów i zdolności kredytowej. Zaletą kredytu gotówkowego jest szybka decyzja kredytowa i wypłata środków. Wadą natomiast...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?

Czym jest ulga termomodernizacyjna i kto może z niej skorzystać?

...w takie zmiany, nawet jeśli na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że...

...na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że wiele wydatków można odliczyć...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Najczęściej przyznawane chwilówki. Gdzie złożyć wniosek?
23.11.2023

Najczęściej przyznawane chwilówki. Gdzie złożyć wniosek?

...bardziej interesuje Cię kredyt niż chwilówka, sprawdź ranking kredytów gotówkowych, dzięki któremu dobierzesz dla siebie najlepszą, możliwą...

...nie sprawdzają BIK, a więc gdzie czeka na Ciebie gwarantowana chwilówka. Poniżej zostały wyłonione 3 firmy, które oferują pożyczkę...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kto i na jakich warunkach może skorzystać z kredytu preferencyjnego?

Kto i na jakich warunkach może skorzystać z kredytu preferencyjnego?

...atrakcyjnej marży czy zerowej prowizji. Kiedy ranking kredytów gotówkowych nie przynosi spodziewanych przez nas rezultatów, warto poszukać...

...preferencyjne. W końcu oferty tego typu nie są tak powszechne, jak kredyty gotówkowe, przez co rzadziej się o nich mówi. Dlatego zobaczmy, jak brzmi...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?

Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

...formie dofinansowania lub dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu gotówkowego. Warunkiem wypłaty dotacji jest jednak wcześniejsze otrzymanie z...

...dodatkowej gotówki na dowolny cel? Koniecznie sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych. Właściwą instytucją, do której składane są wnioski i która...

Zobacz więcej
15 min. czytania
Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy

Oferta i warunki kredytu gotówkowego dla osób pracujących na podstawie umowy na czas określony

...i dowiedz się, która oferta jest najbardziej atrakcyjna. Choć kredyt gotówkowy osobie pracującej na umowę na czas określony zwykle jest...

...wydał pozytywną decyzję? Jakie dokładnie są warunki otrzymania kredytu gotówkowego? Umowa na czas określony to specyficzna forma stosunku pracy, w...

Zobacz więcej
10 min. czytania