Kupno mieszkania przez biuro nieruchomości

Kupno mieszkania przez biuro nieruchomości ułatwia proces zakupu. Nie musisz spędzać mnóstwa godzin na przeglądaniu ogłoszeń ani martwić się kwestiami prawnymi dotyczącymi zawierania umowy kupna-sprzedaży. Biuro wiele czynności wykona za Ciebie, choć oczywiście nie za darmo. Jak to dokładnie działa? Przeczytaj, jak przebiega kupno nieruchomości przez biuro nieruchomości.
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Kupno mieszkania przez biuro nieruchomości

Każdy, kto choć raz kupował mieszkanie, z pewnością wie, że proces ten nie należy do najprostszych, zwłaszcza gdy dotyczy nieruchomości z rynku wtórnego i wiąże się z wnioskowaniem o kredyt hipoteczny. Nie wystarczy przecież wybrać i obejrzeć nieruchomość. Trzeba jeszcze sprawdzić jej stan prawny, przeprowadzić negocjacje cenowe czy sporządzić umowę. Nie chcesz tracić na to czasu? Skorzystaj z usług pośrednika. 

Kupno mieszkania przez biuro nieruchomości – najważniejsze informacje

Zakup mieszkania przez biuro nieruchomości nie jest w Polsce może tak popularny jak na Zachodzie, niemniej korzysta z niego wiele osób. Co można w ten sposób zyskać? Chociażby dostęp do wielu ogłoszeń, które nie są dostępne w żaden inny sposób. Zdarza się, że biura nieruchomości otrzymują ogłoszenia na wyłączność, dzięki czemu otrzymasz znacznie większy wybór. Co istotne, od 2014 roku biuro nieruchomości założyć może każdy. Licencja pośrednika nie jest wymagana. 

Za co odpowiada biuro nieruchomości?

Jakie są właściwie obowiązki biura nieruchomości? Podstawa to zebranie i prezentacja ofert sprzedaży, ale to nie wszystko. Po jego stronie pozostaje przygotowanie wszystkich formalności, a także weryfikacja dokumentów.

Kiedy zgłaszasz się do pośrednika, przeprowadza on najpierw z Tobą rozmowę. Zapyta o Twoje wymagania dotyczące nieruchomości, a następnie dobierze oferty, które mogą Cię zainteresować. Pomoże Ci także w ich zakupie i wynegocjuje cenę, która zadowoli obie strony. Co istotne, to pośrednik sprawdzi nieruchomość pod względem prawnym i zorganizuje wizytę u notariusza.

Wzór umowy kupna mieszkania z biurem nieruchomości – jakie informacje powinna zawierać?

Kupujący musi zawrzeć umowę z biurem nieruchomości. Konieczne jest jej sporządzenie w formie pisemnej, inaczej nie będzie mieć mocy prawnej. Taka umowa może zostać zawarta na wyłączność, ale nie jest to obowiązek, ponieważ dopuszczalna jest też tzw. umowa otwarta. Ta druga możliwość pozwala skorzystać z usług kilku pośredników jednocześnie oraz kupić mieszkanie we własnym zakresie. To korzystne dla osób, które chcą ominąć prowizję. 

Co powinna zawierać umowa kupna mieszkania z biurem nieruchomości? Przede wszystkim powinny to być takie informacje jak:

  • dane każdej ze stron umowy,
  • przedmiot umowy,
  • wysokość prowizji,
  • warunki zapłaty prowizji,
  • czas trwania umowy,
  • sposób wypowiedzenia umowy,
  • data i miejsce zawarcia umowy,
  • informacja o posiadaniu przez biuro ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Kupno mieszkania przez biuro nieruchomości – wymagane dokumenty

Jakie dokumenty są potrzebne przy kupnie mieszkania od biura nieruchomości? Podstawa to sporządzenie opisanej wyżej umowy. Podczas jej podpisywania musisz mieć przy sobie dokument tożsamości. 

Kupno mieszkania przez biuro nieruchomości a prowizja

Z pewnością zastanawiasz się, kto płaci prowizje przy kupnie mieszkania. Jeśli to Ty zatrudniasz pośrednika, to ten obowiązek jest po Twojej stronie. Koszty kupna mieszkania przez pośrednika to jeden z częstszych powodów, przez które wiele osób decyduje się na samodzielne szukanie nieruchomości. Czy rzeczywiście jest tak drogo? Ile bierze pośrednik nieruchomości?

Pośrednicy za dopięcie transakcji pobierają prowizję, a to oznacza, że wysokość ich wynagrodzenia jest zależna od wartości kupionego mieszkania. Wysokość prowizji nie jest stała. W każdym biurze może to wyglądać zupełnie inaczej. Najczęściej pośrednicy pobierają prowizję od 0,2 do nawet 3 proc. wartości nieruchomości (plus VAT od prowizji w wysokości 23 proc.). Czy to dużo?

Interesuje Cię, jakie są łączne koszty zakupu nieruchomości?

Załóżmy, że kupujesz mieszkanie, które kosztuje 350 tys. złotych i płacisz 2% prowizji, co oznacza, że prowizja pośrednika wynosi 7000 zł. Jeśli doliczyć do tego 23% podatku VAT, to oznacza, że musisz zapłacić 8610 zł. To niemało. Niemniej, to jedynie przykładowe wyliczenia. Równie dobrze kwota może być o połowę mniejsza, jeśli pośrednik pobiera mniejszą prowizję. 

Czy zawsze musisz płacić prowizję? Niekoniecznie. Zdarza się, że biuro nieruchomości prowizją obarcza sprzedawcę, ponieważ to on zarabia na transakcji. Wówczas prowizja wliczona bywa jednak w cenę mieszkania więc w praktyce to i tak Ty płacisz, choć nie otrzymujesz tej informacji wprost.

Opłata za obejrzenie mieszkania

Załóżmy, że podpisujesz umowę z biurem nieruchomości przed oglądaniem mieszkania. Na tym etapie jeszcze nie wiesz, czy kupisz nieruchomość. Może się okazać, że jedynie obejrzysz kilka mieszkań i na tym Twoja współpraca z biurem nieruchomości się skończy. Co w takiej sytuacji – czy za oglądanie mieszkania się płaci? Biura nieruchomości rzadko kiedy pobierają takie opłaty. Przeważnie w umowie znajduje się zapis, że otrzymają wynagrodzenie tylko wtedy, gdy dojdzie do finalizacji transakcji, czyli zakupu nieruchomości.

Kupno mieszkania przez biuro nieruchomości krok po kroku

Jak wygląda kupno mieszkania przez biuro nieruchomości? W skrócie można opisać go w  kilku krokach,

  1. Udajesz się do biura nieruchomości, aby zlecić pośrednikowi znalezienie mieszkania.
  2. Opisujesz swoje oczekiwania względem przyszłego mieszkania i podpisujesz umowę.
  3. Otrzymujesz oferty (opis, zdjęcia), które mogą Cię zainteresować,
  4. Wybierasz nieruchomości, które chcesz zobaczyć i umawiasz się na ich oglądanie wspólnie z pośrednikiem.
  5. Decydujesz się na zakup.
  6. Pośrednik w Twoim imieniu negocjuje cenę zakupu nieruchomości.
  7. Pośrednik sprawdza wszystkie kwestie prawne nieruchomości.
  8. Pośrednik umawia wizytę u notariusza celem podpisania umowy przedwstępnej lub docelowej.
  9. Podpisujesz umowę.
  10. Wypłacasz pośrednikowi prowizję. 

Zobacz również: Kupno mieszkania bez pośrednika krok po kroku – praktyczny poradnik

Jak sfinansować kupno mieszkania przez biuro nieruchomości?

W jaki sposób sfinansować kupno mieszkania przez biuro nieruchomości? To zależy od Twoich możliwości finansowych. Mieszkanie możesz kupić za gotówkę, ale nie musisz. Niektóre biura współpracują z doradcami kredytowymi i udzielają wsparcia przy pozyskaniu kredytu hipotecznego. W tej sytuacji niezbędne jest podpisanie najpierw umowy przedwstępnej, aby rozpocząć proces ubiegania się o kredyt hipoteczny. Kiedy już otrzymasz pozytywną decyzję kredytową, możesz podpisać umowę docelową. 

Wady i zalety kupna mieszkania przez biuro nieruchomości

Czy warto kupić mieszkanie przez biuro nieruchomości? Kupno mieszkania przez biuro nieruchomości ma zarówno zalety, jak i wady. Jeśli także zastanawiasz się, czy warto zatrudnić agenta nieruchomości, to możesz skorzystać z poniższej tabeli. Zebraliśmy w niej wszystkie za i przeciw za skorzystaniem z usług biura nieruchomości. 

Wady kupna mieszkania przez biuro nieruchomości

Zalety kupna mieszkania przez biuro nieruchomości

Konieczność opłacenia prowizji

Oszczędność czasu

Brak pewności co do skuteczności zawarcia transakcji

Dostęp do większej liczby ofert

Minimum dodatkowych działań

Pewność bezpieczeństwa transakcji

Wsparcie na każdym etapie zakupu mieszkania

Pomoc przy kredycie hipotecznym (opcjonalnie)

Na co uważać, kupując mieszkanie przez biuro nieruchomości?

Na co uważać przy kupnie mieszkania z pomocą pośrednika? W związku z tym, że obecnie biuro nieruchomości może założyć każdy, warto je sprawdzić przed podpisaniem umowy. Zweryfikuj przede wszystkim, czy widnieje ono w Centralnym Rejestrze Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. Choć licencja pośrednika nie jest wymagana, to dobrze, gdy w biurze pracuje choć jedna osoba, która ją posiada.

Jak oszukują biura nieruchomości? Niektóre mogą naliczać opłaty za dodatkowe usługi. Sprawdź zatem najpierw, za co dokładnie wybrane biuro pobiera prowizje. 

Na koniec polecamy także: Umowa rezerwacyjna – wzór. Co to jest i kiedy warto podpisać umowę rezerwacyjną mieszkania?

Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Podobne artykuły