Kredyty hipoteczne 8 min. czytania

Umowa rezerwacyjna – wzór. Co to jest i kiedy warto podpisać umowę rezerwacyjną mieszkania?

Zaktualizowano: 2021-10-22 15:06
Opublikowano: 2021-10-22 08:53
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 2
Umowa rezerwacyjna – kiedy podpisać umowę rezerwacyjną mieszkania?

Umowa rezerwacyjna to jeden ze sposobów na „zaklepanie” sobie mieszkania lub innej nieruchomości, po to, aby nikt nie kupił jej lub nie wynajął przed Tobą. Takie umowy stosuje się zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Wymaga ich wielu deweloperów. Jak powinna wyglądać umowa rezerwacyjna mieszkania i do czego taka umowa zobowiązuje? Podpowiadamy!

Umowa rezerwacyjna – co to jest i na czym polega?

Umowa rezerwacyjna to rodzaj umowy zawieranej pomiędzy właścicielem nieruchomości (sprzedającym) a osobą zainteresowaną zakupem lub wynajmem domu czy mieszkania. Ma zastosowanie, szczególnie kiedy kupujący stara się o kredyt hipoteczny. W umowie tej sprzedający zobowiązuje się do czasowego wyłączenia z oferty sprzedaży nieruchomości wybranej przez potencjalnego kupca lub lokatora.

Po co zawierana jest umowa rezerwacyjna? Jej celem jest najczęściej zweryfikowanie zdolności kredytowej. W czasie jej trwania, przyszły nabywca ma szansę dowiedzieć się, czy bank udzieli mu kredytowania bez obawiania się, że w międzyczasie ktoś sprzątnie mu nieruchomość sprzed nosa.

W zależności od przedmiotu umowy możesz spotkać się z następującymi rodzajami umów:

 • umowa rezerwacyjna mieszkania,
 • umowa rezerwacyjna domu,
 • umowa rezerwacyjna działki.

Prawo pozwala zarówno na podpisanie zobowiązania typu umowa rezerwacyjna sprzedaży mieszkania, jak i umowy rezerwacyjnej zakupu mieszkania. W tym zakresie obowiązuje bowiem zapis o swobodzie umów cywilnych. Umowa rezerwacyjna jako oddzielny typ umowy nie jest bowiem uregulowana w Kodeksie Cywilnym.

Stroną umowy rezerwacyjnej bardzo często jest deweloper, ale możesz podpisać ją również ze sprzedawcą bezpośrednim.

Warto wiedzieć!

Umowa rezerwacyjna często wiąże się z koniecznością wpłacania pewnej kwoty. W zależności od zapisów umowy możesz umówić się na zwrot zaliczki lub zaliczenie jej na poczet zapłaty za zakup nieruchomości.

Umowa rezerwacyjna z elementami umowy przedwstępnej

Umowa rezerwacyjna z elementami umowy przedwstępnej to typ umowy, która jest formalnym wstępem do zawarcia kolejnej umowy między sprzedającym a kupującym. Często taką kolejną umową jest umowa przedwstępna, chociaż może być też umowa sprzedaży. Ten typ umowy pozwala stronom domagać się realizacji wzajemnych roszczeń i niesie za sobą pewne konsekwencje, jeśli te zobowiązania nie zostaną spełnione.

Sprawdź też: Czym jest umowa przedwstępna? Wzór dla mieszkania, domu i działki!

Umowa rezerwacyjna bez elementów umowy przedwstępnej

Umowa rezerwacyjna bez elementów umowy przedwstępnej jest dużo mniej zobowiązująca, niż ta ze stosownymi elementami. Nie idą za nią tak znaczące konsekwencje. Za złamanie deklaracji złożonej w umowie grozi co najwyżej utracenie wpłaconej wcześniej zaliczki.

Umowa rezerwacyjna – kiedy ją podpisać?

Umowa rezerwacyjna na mieszkanie ma zalety zarówno z punktu widzenia sprzedającego, jak i kupującego. Jako nabywca – dzięki umowie – masz pewność, że nikt nie kupi mieszkania przed Tobą. Zyskasz czas na to, żeby spokojnie dopełnić wszelkich formalności z kredytem oraz zastanowić się, czy na pewno jest to odpowiednie lokum dla Ciebie.

Umowa rezerwacyjna lokalu to szczególnie dobra opcja, jeśli wyszukałeś bardzo atrakcyjne mieszkanie pod inwestycję. Wiele nerwów związanych z otwieraniem własnego biznesu oszczędzi Ci również umowa rezerwacyjna najmu lokalu użytkowego. Nie zawsze natomiast warta uwagi będzie umowa rezerwacyjna najmu mieszkania. Zwykle bowiem łatwiej zdecydować się na najem od razu, tym bardziej, jeśli obowiązuje tylko miesięczny okres wypowiedzenia.

Umowa rezerwacyjna mieszkania – czy jest obowiązkowa?

Zasadniczo umowa rezerwacyjna mieszkania nie jet obowiązkowa. Często jednak deweloperzy proszą o jej podpisanie, aby zmniejszyć ryzyko, że klient po jakimś czasie się rozmyśli.

To może Cię zainteresować: Księga wieczysta – czym jest i jak sprawdzić księgi wieczyste przed zakupem nieruchomości?

Umowa rezerwacyjna – wzór

Co powinna zawierać umowa rezerwacyjna mieszkania?  Zasadniczo wzór powinien mieć:

 • dane osobowe, które dookreślają obie strony umowy,
 • cenę nieruchomości oraz wysokość wpłaconego zadatku,
 • datę i miejsce zawarcia umowy,
 • czas trwania rezerwacji,
 • opis nieruchomości,
 • termin zawarcia kolejnej umowy (nieobowiązkowe),
 • oświadczenie właściciela o stanie prawnym lokalu (w postaci załącznika),
 • konsekwencje wynikające z niewywiązania się z warunków umowy. 

Prawo nie precyzuje, jak dokładanie ma wyglądać umowa rezerwacyjna kupna mieszkania, dlatego  wzór znaleziony w internecie nie będzie jedynym możliwym. Dużo łatwiej będzie Ci jednak sporządzić dokument, jeśli będziesz mieć jakiś punkt odniesienia. To ważne szczególnie jeśli umowa rezerwacyjna dotyczy mieszkania na rynek wtórny.

Umowa rezerwacyjna — rynek wtórny i pierwotny — wzór

O wzór umowy w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego nie musisz się zanadto martwić. Z pewnością przygotuje go deweloper. Jeśli umowa rezerwacyjna spisywana jest w związku ze sprzedażą mieszkania na rynku wtórnym, wzór może pomóc sporządzić prawnik lub agent nieruchomości. Szczególnie warto skorzystać z takiej opcji, jeśli umowa rezerwacyjna zawiera wysoki zadatek.

Umowa rezerwacyjna najmu mieszkania – wzór

Umowa rezerwacyjna najmu mieszkania zwykle nie wiąże się ze znaczącymi konsekwencjami. Kwota zadatku z pewnością nie jest tak duża, jak w przypadku umowy sprzedaży. Możesz więc bez dużych obaw stworzyć wzór samodzielnie, posiłkując się informacjami z internetu.

Umowa rezerwacyjna – ile kosztuje?

Samo podpisanie umowy rezerwacyjnej najczęściej jest bezpłatne. Może jednak wiązać się z pewnymi kosztami. Sprzedający może oczekiwać wpłacenia zaliczki lub zadatku. Różnica między nimi jest taka, że zaliczka jest zwrotna, podczas gdy zadatek przepada nawet jeśli kupujący ostatecznie zdecyduje się nie kupować nieruchomości.

Umowa rezerwacyjna – zadatek

Jak dużą kwotę powinieneś przygotować na zadatek? Zależy to od warunków umowy. Zwykle kwota uzależniona jest od wartości nieruchomości. Średnio wynosi od dwóch do piętnastu tysięcy złotych.

Umowa rezerwacyjna — kara umowna

W umowie może zostać wpisana ponadto dodatkowa kara za niewywiązanie się z zawartych warunków. W praktyce jednak karą jest po prostu przepadnięcie zadatku na rzecz sprzedającego.

Umowa rezerwacyjna – rynek wtórny i pierwotny. Różnice

Umowa rezerwacyjna częściej spotykana jest na rynku pierwotnym. Rynek wtórny na etapie negocjacji często jest mniej sformalizowany. Nie ma jednak przeszkód, żeby podpisać umowę z właścicielem wcześniej zamieszkiwanej już nieruchomości lub wykorzystywanego lokalu użytkowego.

Różnice są takie, że deweloper doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak działają umowy i z jakimi zobowiązaniami się wiążą. Po podpisaniu umowy na stronie z ogłoszeniem na pewno pojawi się informacja, że mieszkanie jest zarezerwowane, a więc jego sprzedaż na ten moment niemożliwa. W przypadku mieszkania na rynku wtórnym nie każdy właściciel musi wiedzieć, czym taka umowa jest.

Umowa rezerwacyjna a kredyt hipoteczny – najważniejsze informacje

Umowa rezerwacyjna kupna mieszkania może wydawać się mniej ryzykowana, niż umowa przedwstępna, tym samym korzystniejsza z punktu widzenia kredytobiorcy. Niestety w przypadku starania się o kredyt jest ona właściwie niepotrzebna.

Umowa rezerwacyjna z deweloperem a kredyt

Jak wygląda relacja: umowa rezerwacyjna a kredyt? Niestety banki nie honorują tego typu umów, dlatego i tak konieczne jest podpisanie umowy przedwstępnej.

Czytaj też: Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – jak dostać kredyt bez dużych oszczędności?

Umowa rezerwacyjna a umowa deweloperska i umowa przedwstępna. Porównanie

Umowa rezerwacyjna bywa mylona z umową przedwstępną. Nie są one jednak tożsame. Warto wiedzieć również, czy i kiedy lepsza będzie umowa rezerwacyjna, czy deweloperska.

Umowa rezerwacyjna a umowa przedwstępna

Umowa rezerwacyjna a przedwstępna – jakie są różnice? Umowa rezerwacyjna ma mniejszą wagę dla banku niż przedwstępna. Ta druga bowiem jest zobowiązaniem do podpisania umowy deweloperskiej, czyli staje się obietnicą nabycia danej nieruchomości.

Umowa przedwstępna honorowana jest przez bank na etapie starania się o kredyt hipoteczny. Umowa rezerwacyjna jest zdecydowanie mniej wiążąca i może nie być wystarczająca dla banku.

Umowa rezerwacyjna a deweloperska

Umowa rezerwacyjna może niekiedy zastąpić przedwstępną, ale nie zastąpi umowy deweloperskiej. Umowa deweloperska jest bowiem obowiązkowa, jeśli chcesz zakupić mieszkanie z rynku pierwotnego.

W umowie deweloperskiej deweloper zobowiązuje się do ustanowienia odrębnej własności danej nieruchomości i przepisania jej na nabywcę. Wiążą się z tym określone wcześniej koszty.

Umowa rezerwacyjna – podsumowanie

Umowa rezerwacyjna nieruchomości to jeden z mechanizmów zabezpieczenia interesów sprzedawcy oraz nabywcy, z jakim możesz spotkać się na rynku nieruchomości. Nie zawsze jest ona niezbędna, jednak może okazać się przydatna, jeśli masz o oku mieszkanie, na którym bardzo Ci zależy. Pamiętaj, żeby przed jej podpisaniem upewnić się, że wszystkie zapisy są dla Ciebie korzystne oraz że nie stracisz dużej kwoty zadatku.

Sprawdź też: Umowa kredytu gotówkowego – jak powinien wyglądać wzór?

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak wziąć kredyt hipoteczny?

Jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku?

...do mniej korzystnych warunków umowy kredytowej lub wydłużyć już i tak czasochłonne procedury. Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się, jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku i czym jest kredyt hipoteczny. Przy staraniu się o kredyty hipoteczne, które zazwyczaj dotyczą znacznych sum pieniężnych, banki wymagają...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Budowa domu a Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Budowa domu a Bezpieczny Kredyt 2 proc.

...proc. trzeba przedstawić w banku dokumenty dochodowe, dla potwierdzenia posiadania odpowiednio wysokiej zdolności. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Warto posłużyć się kalkulatorem zdolności, by to wyliczyć. Jeśli jest zbyt niska jak na planowaną kwotę kredytu, być może dobrym pomysłem...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?

Czym jest ulga termomodernizacyjna i kto może z niej skorzystać?

...w takie zmiany, nawet jeśli na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że...

...na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że wiele wydatków można odliczyć...

Zobacz więcej
12 min. czytania
jak wziąć Bezpieczny kredyt 2 proc

Jak wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

...uruchomiony 1 lipca 2023, program oferuje preferencyjny kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2% (plus marża banku i inne opłaty) na pierwsze...

...bezpieczny kredyt 2%? Tak samo, jak w przypadku każdego innego kredytu hipotecznego, tak i w przypadku Bezpiecznego kredytu 2%, należy złożyć...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt hipoteczny w Alior Banku. Warunki oferty, opinie

Kredyt hipoteczny w Alior Banku. Warunki oferty, opinie

...aż kilka różnych opcji. Sprawdźmy jaki w Alior Bank otrzymamy kredyt hipoteczny i jakie opinie krążą wśród klientów banku. Jeśli szukasz...

...bankowych, wśród oferowanych przez niego produktów znajdują się kredyty hipoteczne. Alior Bank Megahipoteka czy Alior Bank Własne M w Wielkim Mieście...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Co lepiej spłacać – kapitał czy odsetki?

Co lepiej spłacać – kapitał czy odsetki?

...2023 roku odnotowaliśmy już dwa spadki poziomu stóp procentowych, co sprawia, że wiele osób zadaje sobie pytanie – czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Zanim przystąpimy do działania, warto dokładnie przeanalizować, w jaki sposób przebiega spłata kredytu. Rata zobowiązania składa się z części kapitałowej...

Zobacz więcej
6 min. czytania