Kredyty hipoteczne 8 min. czytania

Umowa rezerwacyjna – wzór. Co to jest i kiedy warto podpisać umowę rezerwacyjną mieszkania?

Zaktualizowano: 2024-02-21 13:43
Opublikowano: 2021-10-22 08:53
Średnia ocena: 4,33/6 Głosów: 3
Umowa rezerwacyjna – kiedy podpisać umowę rezerwacyjną mieszkania?

Umowa rezerwacyjna to jeden ze sposobów na „zaklepanie” sobie mieszkania lub innej nieruchomości, po to, aby nikt nie kupił jej lub nie wynajął przed Tobą. Takie umowy stosuje się zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Wymaga ich wielu deweloperów. Jak powinna wyglądać umowa rezerwacyjna mieszkania i do czego taka umowa zobowiązuje? Podpowiadamy!

Umowa rezerwacyjna – co to jest i na czym polega?

Umowa rezerwacyjna to rodzaj umowy zawieranej pomiędzy właścicielem nieruchomości (sprzedającym) a osobą zainteresowaną zakupem lub wynajmem domu czy mieszkania. Ma zastosowanie, szczególnie kiedy kupujący stara się o kredyt hipoteczny. W umowie tej sprzedający zobowiązuje się do czasowego wyłączenia z oferty sprzedaży nieruchomości wybranej przez potencjalnego kupca lub lokatora.

Po co zawierana jest umowa rezerwacyjna? Jej celem jest najczęściej zweryfikowanie zdolności kredytowej. W czasie jej trwania, przyszły nabywca ma szansę dowiedzieć się, czy bank udzieli mu kredytowania bez obawiania się, że w międzyczasie ktoś sprzątnie mu nieruchomość sprzed nosa.

W zależności od przedmiotu umowy możesz spotkać się z następującymi rodzajami umów:

 • umowa rezerwacyjna mieszkania,
 • umowa rezerwacyjna domu,
 • umowa rezerwacyjna działki.

Prawo pozwala zarówno na podpisanie zobowiązania typu umowa rezerwacyjna sprzedaży mieszkania, jak i umowy rezerwacyjnej zakupu mieszkania. W tym zakresie obowiązuje bowiem zapis o swobodzie umów cywilnych. Umowa rezerwacyjna jako oddzielny typ umowy nie jest bowiem uregulowana w Kodeksie Cywilnym.

Stroną umowy rezerwacyjnej bardzo często jest deweloper, ale możesz podpisać ją również ze sprzedawcą bezpośrednim.

Warto wiedzieć!

Umowa rezerwacyjna często wiąże się z koniecznością wpłacania pewnej kwoty. W zależności od zapisów umowy możesz umówić się na zwrot zaliczki lub zaliczenie jej na poczet zapłaty za zakup nieruchomości.

Umowa rezerwacyjna z elementami umowy przedwstępnej

Umowa rezerwacyjna z elementami umowy przedwstępnej to typ umowy, która jest formalnym wstępem do zawarcia kolejnej umowy między sprzedającym a kupującym. Często taką kolejną umową jest umowa przedwstępna, chociaż może być też umowa sprzedaży. Ten typ umowy pozwala stronom domagać się realizacji wzajemnych roszczeń i niesie za sobą pewne konsekwencje, jeśli te zobowiązania nie zostaną spełnione.

Sprawdź też: Czym jest umowa przedwstępna? Wzór dla mieszkania, domu i działki!

Umowa rezerwacyjna bez elementów umowy przedwstępnej

Umowa rezerwacyjna bez elementów umowy przedwstępnej jest dużo mniej zobowiązująca, niż ta ze stosownymi elementami. Nie idą za nią tak znaczące konsekwencje. Za złamanie deklaracji złożonej w umowie grozi co najwyżej utracenie wpłaconej wcześniej zaliczki.

Umowa rezerwacyjna – kiedy ją podpisać?

Umowa rezerwacyjna na mieszkanie ma zalety zarówno z punktu widzenia sprzedającego, jak i kupującego. Jako nabywca – dzięki umowie – masz pewność, że nikt nie kupi mieszkania przed Tobą. Zyskasz czas na to, żeby spokojnie dopełnić wszelkich formalności z kredytem oraz zastanowić się, czy na pewno jest to odpowiednie lokum dla Ciebie.

Umowa rezerwacyjna lokalu to szczególnie dobra opcja, jeśli wyszukałeś bardzo atrakcyjne mieszkanie pod inwestycję. Wiele nerwów związanych z otwieraniem własnego biznesu oszczędzi Ci również umowa rezerwacyjna najmu lokalu użytkowego. Nie zawsze natomiast warta uwagi będzie umowa rezerwacyjna najmu mieszkania. Zwykle bowiem łatwiej zdecydować się na najem od razu, tym bardziej, jeśli obowiązuje tylko miesięczny okres wypowiedzenia.

Umowa rezerwacyjna mieszkania – czy jest obowiązkowa?

Zasadniczo umowa rezerwacyjna mieszkania nie jet obowiązkowa. Często jednak deweloperzy proszą o jej podpisanie, aby zmniejszyć ryzyko, że klient po jakimś czasie się rozmyśli.

To może Cię zainteresować: Księga wieczysta – czym jest i jak sprawdzić księgi wieczyste przed zakupem nieruchomości?

Umowa rezerwacyjna – wzór

Co powinna zawierać umowa rezerwacyjna mieszkania?  Zasadniczo wzór powinien mieć:

 • dane osobowe, które dookreślają obie strony umowy,
 • cenę nieruchomości oraz wysokość wpłaconego zadatku,
 • datę i miejsce zawarcia umowy,
 • czas trwania rezerwacji,
 • opis nieruchomości,
 • termin zawarcia kolejnej umowy (nieobowiązkowe),
 • oświadczenie właściciela o stanie prawnym lokalu (w postaci załącznika),
 • konsekwencje wynikające z niewywiązania się z warunków umowy. 

Prawo nie precyzuje, jak dokładanie ma wyglądać umowa rezerwacyjna kupna mieszkania, dlatego  wzór znaleziony w internecie nie będzie jedynym możliwym. Dużo łatwiej będzie Ci jednak sporządzić dokument, jeśli będziesz mieć jakiś punkt odniesienia. To ważne szczególnie jeśli umowa rezerwacyjna dotyczy mieszkania na rynek wtórny.

Umowa rezerwacyjna — rynek wtórny i pierwotny — wzór

O wzór umowy w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego nie musisz się zanadto martwić. Z pewnością przygotuje go deweloper. Jeśli umowa rezerwacyjna spisywana jest w związku ze sprzedażą mieszkania na rynku wtórnym, wzór może pomóc sporządzić prawnik lub agent nieruchomości. Szczególnie warto skorzystać z takiej opcji, jeśli umowa rezerwacyjna zawiera wysoki zadatek.

Umowa rezerwacyjna najmu mieszkania – wzór

Umowa rezerwacyjna najmu mieszkania zwykle nie wiąże się ze znaczącymi konsekwencjami. Kwota zadatku z pewnością nie jest tak duża, jak w przypadku umowy sprzedaży. Możesz więc bez dużych obaw stworzyć wzór samodzielnie, posiłkując się informacjami z internetu.

Umowa rezerwacyjna – ile kosztuje?

Samo podpisanie umowy rezerwacyjnej najczęściej jest bezpłatne. Może jednak wiązać się z pewnymi kosztami. Sprzedający może oczekiwać wpłacenia zaliczki lub zadatku. Różnica między nimi jest taka, że zaliczka jest zwrotna, podczas gdy zadatek przepada nawet jeśli kupujący ostatecznie zdecyduje się nie kupować nieruchomości.

Umowa rezerwacyjna – zadatek

Jak dużą kwotę powinieneś przygotować na zadatek? Zależy to od warunków umowy. Zwykle kwota uzależniona jest od wartości nieruchomości. Średnio wynosi od dwóch do piętnastu tysięcy złotych.

Umowa rezerwacyjna — kara umowna

W umowie może zostać wpisana ponadto dodatkowa kara za niewywiązanie się z zawartych warunków. W praktyce jednak karą jest po prostu przepadnięcie zadatku na rzecz sprzedającego.

Umowa rezerwacyjna – rynek wtórny i pierwotny. Różnice

Umowa rezerwacyjna częściej spotykana jest na rynku pierwotnym. Rynek wtórny na etapie negocjacji często jest mniej sformalizowany. Nie ma jednak przeszkód, żeby podpisać umowę z właścicielem wcześniej zamieszkiwanej już nieruchomości lub wykorzystywanego lokalu użytkowego.

Różnice są takie, że deweloper doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak działają umowy i z jakimi zobowiązaniami się wiążą. Po podpisaniu umowy na stronie z ogłoszeniem na pewno pojawi się informacja, że mieszkanie jest zarezerwowane, a więc jego sprzedaż na ten moment niemożliwa. W przypadku mieszkania na rynku wtórnym nie każdy właściciel musi wiedzieć, czym taka umowa jest.

Umowa rezerwacyjna a kredyt hipoteczny – najważniejsze informacje

Umowa rezerwacyjna kupna mieszkania może wydawać się mniej ryzykowana, niż umowa przedwstępna, tym samym korzystniejsza z punktu widzenia kredytobiorcy. Niestety w przypadku starania się o kredyt jest ona właściwie niepotrzebna.

Umowa rezerwacyjna z deweloperem a kredyt

Jak wygląda relacja: umowa rezerwacyjna a kredyt? Niestety banki nie honorują tego typu umów, dlatego i tak konieczne jest podpisanie umowy przedwstępnej.

Czytaj też: Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – jak dostać kredyt bez dużych oszczędności?

Umowa rezerwacyjna a umowa deweloperska i umowa przedwstępna. Porównanie

Umowa rezerwacyjna bywa mylona z umową przedwstępną. Nie są one jednak tożsame. Warto wiedzieć również, czy i kiedy lepsza będzie umowa rezerwacyjna, czy deweloperska.

Umowa rezerwacyjna a umowa przedwstępna

Umowa rezerwacyjna a przedwstępna – jakie są różnice? Umowa rezerwacyjna ma mniejszą wagę dla banku niż przedwstępna. Ta druga bowiem jest zobowiązaniem do podpisania umowy deweloperskiej, czyli staje się obietnicą nabycia danej nieruchomości.

Umowa przedwstępna honorowana jest przez bank na etapie starania się o kredyt hipoteczny. Umowa rezerwacyjna jest zdecydowanie mniej wiążąca i może nie być wystarczająca dla banku.

Umowa rezerwacyjna a deweloperska

Umowa rezerwacyjna może niekiedy zastąpić przedwstępną, ale nie zastąpi umowy deweloperskiej. Umowa deweloperska jest bowiem obowiązkowa, jeśli chcesz zakupić mieszkanie z rynku pierwotnego.

W umowie deweloperskiej deweloper zobowiązuje się do ustanowienia odrębnej własności danej nieruchomości i przepisania jej na nabywcę. Wiążą się z tym określone wcześniej koszty.

Umowa rezerwacyjna – podsumowanie

Umowa rezerwacyjna nieruchomości to jeden z mechanizmów zabezpieczenia interesów sprzedawcy oraz nabywcy, z jakim możesz spotkać się na rynku nieruchomości. Nie zawsze jest ona niezbędna, jednak może okazać się przydatna, jeśli masz o oku mieszkanie, na którym bardzo Ci zależy. Pamiętaj, żeby przed jej podpisaniem upewnić się, że wszystkie zapisy są dla Ciebie korzystne oraz że nie stracisz dużej kwoty zadatku.

Sprawdź też: Umowa kredytu gotówkowego – jak powinien wyglądać wzór?

Komentarze

Powiązane artykuły

Mieszkanie na Start. Ile wyniesie rata kredytu? Warunki programu

Mieszkanie na Start. Ile wyniesie rata kredytu? Warunki programu

...to może Cię zainteresować: Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny? Bezpieczny Kredyt 2% nie wprowadzał progów dochodowych. W...

...od kiedy będzie dostępny? Obecnie projekt zakładający tanie kredyty hipoteczne znajduje się na ścieżce legislacyjnej – jest w trakcie...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Do ilu banków można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

Do ilu banków można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

...najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom finansowym. W ten sposób masz większe szanse na znalezienie oferty, która będzie najkorzystniejsza dla Ciebie. Liczba składanych wniosków o kredyt hipoteczny może budzić wątpliwości. Co do zasady, można składać wiele wniosków o kredyt hipoteczny, jednak warto robić to z rozwagą. BIK podaje, że złożenie kilku zapytań kredytowych w krótkim...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak obliczyć koszt budowy domu {{year}} i jak sporządzić kosztorys?

Jak obliczyć koszt budowy domu 2024 i jak sporządzić kosztorys?

...nie zastąpi profesjonalnego kosztorysu. Oceń swoje szanse na kredyt hipoteczny – sprawdź nasz kalkulator zdolności kredytowej! Kosztorys...

...dostarczyć kosztorys budowy domu do banku. Wkład własny przy kredycie hipotecznym to minimum 20%, chyba że zdecydujesz się na ubezpieczenie niskiego...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna {{year}}

Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna 2024

...na precyzyjne i oficjalne wyliczenie przysługującej premii. Dzięki temu możesz wyliczyć ile pieniędzy będziesz posiadać na wkład własny, jeśli interesuje Cię kredyt hipoteczny. Od 19 stycznia 2021 roku, wszyscy posiadacze książeczek mieszkaniowych muszą dokonać ich rejestracji w banku, który zarządza ich rachunkiem. Rejestracja musi być...

Zobacz więcej
15 min. czytania