Kredyty hipoteczne 6 min. czytania

Oprocentowanie kredytów hipotecznych w Europie - ile płacimy za kredyt w Polsce?

Zaktualizowano: 2023-05-31 12:57
Opublikowano: 2023-05-31 11:35
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Oprocentowanie kredytów hipotecznych w Europie

Oprocentowanie kredytów hipotecznych w Europie, podobnie jak w Polsce, jest obecnie wyższe niż jeszcze kilka lat temu. Globalny kryzys związany z pandemią oraz wojną w Ukrainie odbił się szerokim echem w wielu krajach, co spowodowało, że raty kredytów wzrosły. Ile obecnie wynosi oprocentowanie zobowiązań w innych krajach europejskich? Jakie czynniki mają wpływ na koszty kredytów hipotecznych?

Chociaż od września ubiegłego roku stopy procentowe w Polsce już nie rosną, to raty kredytów nadal pozostają na wysokim poziomie. Niektórzy kredytobiorcy muszą liczyć się ze wzrostem miesięcznych zobowiązań nawet o 100%, co przekracza możliwości wielu domowych budżetów. Jak kredyty hipoteczne i raty zmieniały się w Europie?

Oprocentowanie kredytów hipotecznych w Polsce w 2023 roku

Oprocentowanie kredytu to jeden z czynników wpływających na koszt zobowiązania. Banki mogą stosować oprocentowanie zmienne lub okresowo stałe. Na oprocentowanie kredytu składa się:

  • stopa bazowa (referencyjna) oraz
  • marża.

Marża zależy od banku, ale może podlegać negocjacji – może ulec zmniejszeniu, gdy klient przedstawi wyższy wkład własny lub skorzysta z dodatkowego produktu, np. założy konto osobiste. Z kolei stopa bazowa to czynnik, który w ostatnim czasie spowodował znaczące wzrosty rat kredytów z oprocentowaniem zmiennym.

Wysokość stopy bazowej ustala Rada Polityki Pieniężnej przy Narodowym Banku Polskim. Od września 2021 do października 2022 roku główna stopa bazowa NBP wzrosła z 0,10% do 6,75%. Według danych NBP, średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego wynosiło w marcu 2023 roku 8,76%.

Warto wiedzieć: O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych? Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu na mieszkanie?

Oprocentowanie kredytów hipotecznych w Europie w 2023 roku

W maju Europejski Bank Centralny podwyższył stopy procentowe o 25 punktów bazowych, przez co aktualnie wyglądają następująco:

  • stopa refinansowa – 3,75%,
  • stopa kredytu – 4%,
  • stopa depozytów – 3,25%.

Powodem podwyżek jest inflacja, która rośnie w całej Europie. Na razie nie przewiduje się znaczącego spadku inflacji, można zatem przypuszczać, że stopy procentowe pozostaną na wysokim poziomie. Działania EBC mają na celu obniżenie inflacji do 2%, co może się wiązać z jeszcze większymi restrykcjami, jeśli chodzi o stopy procentowe.

Ile wynosi średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego 2023 w krajach europejskich – należących do UE oraz niebędących jej członkami? Według danych EBC za wrzesień 2022 r. średnia wysokość odsetek w UE wynosiła od 1,70% we Francji aż do 8,88% na Węgrzech. W Polsce w analogicznym okresie oprocentowanie wynosiło 9,07%. Poniżej wybrane kraje i wysokość odsetek kredytów hipotecznych.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego we Francji

1,70%

oprocentowanie kredytu hipotecznego na Malcie

1,98%

oprocentowanie kredytu hipotecznego w Luksemburgu

2,02%

oprocentowanie kredytu hipotecznego w Hiszpanii

2,22%

oprocentowanie kredytu hipotecznego w Belgii

2,61%

oprocentowanie kredytu hipotecznego w Holandii

2,91%

oprocentowanie kredytów hipotecznych w Niemczech

3,06%

oprocentowanie kredytu hipotecznego w Norwegii

4,05% - 4,57%

oprocentowanie kredytu hipotecznego w Czechach

6,12%

oprocentowanie kredytów hipotecznych w Anglii

6,28% lub 6,46%

Oprocentowanie kredytu hipotecznego. Wykres

Oprocentowanie kredytów hipotecznych na przestrzeni ostatnich lat było na niskim poziomie, co przekładało się na raty zobowiązań. Niestety pandemia, rosnąca inflacja w Polsce oraz konflikt w Ukrainie spowodowały, że banki centralne podjęły decyzję o zacieśnieniu polityki monetarnej.

W wielu krajach europejskich dużym zainteresowaniem cieszą się kredyty o stałej stopie procentowej. Tak jest np. w Niemczech, gdzie stanowią one aż 90% wszystkich udzielonych zobowiązań lub w Hiszpanii – ok. 65% kredytów ma stałe oprocentowanie.

Gdzie w Europie są najtańsze kredyty hipoteczne?

Na najniższe oprocentowanie mogą liczyć mieszkańcy Francji, która znajduje się na czele stawki z wynikiem 1,70%. Osoby zaciągające kredyt hipoteczny na Malcie mają oprocentowanie na poziomie 1,98%, a w Hiszpanii – 2,22%.

Gdzie w Europie są najdroższe kredyty hipoteczne?

Niechlubne miejsce w rankingu zajmuje Polska, która ma rekordowe oprocentowanie w skali Europy – 9,07%. Tuż obok nas znajdują się Węgry, gdzie kredyty hipoteczne są oprocentowane na poziomie 8,88%. Wysokie odsetki płacą również mieszkańcy Czech – 6,12%. Tutaj również, podobnie jak w Polsce, większość klientów banków decyduje się na kredyty o zmiennej stopie.

Przeczytaj także: Czym są stopy procentowe NBP? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

Dlaczego oprocentowanie kredytów hipotecznych w Polsce jest wyższe niż oprocentowanie w innych krajach w Europie?

Wysokość oprocentowania kredytów zależy od decyzji banków centralnych każdego kraju. W Polsce od jesieni 2021 do 2022 roku Rada Polityki Pieniężnej sukcesywnie podnosiła stopy procentowe, aż osiągnęły poziom 6,75%, przez co koszt zobowiązań stał się bardzo wysoki.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych w euro jest zależne od decyzji Europejskiego Banku Centralnego, a aktualnie stopa bazowa kredytów wynosi 4%, dlatego np. kredyt hipoteczny w Niemczech jest tańszy niż w Polsce.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych w Europie. Prognozy na najbliższe miesiące

Kredyty hipoteczne w Europie mają oprocentowanie obliczane na podstawie wskaźnika EURIBOR, którego polskim odpowiednikiem jest WIBOR. Czy jest szansa na obniżenie kosztu zobowiązań? Wygląda na to, że oprocentowanie hipotek w Europie jeszcze przez jakiś czas będzie wysokie.

Jak wynika z komunikatu wydanego na początku maja 2023 r. przez prezes Europejskiego Banku Centralnego – Christine Lagarde, „stopy procentowe będą utrzymywane na tym poziomie tak długo, jak będzie to konieczne”. Celem EBC jest osiągnięcie inflacji na poziomie 2,0%.

Analitycy z japońskiego banku Nomura przewidują z kolei, że oprocentowanie kredytów hipotecznych w Europie może jeszcze wzrosnąć. Prognozy mówią o podwyżce rzędu 1,75%.

Czy można otrzymać kredyt hipoteczny w innym kraju?

Wiemy już, w jakim kraju najlepiej wziąć kredyt – mieszkańcy, jakich krajów mają najkorzystniejsze warunki przy zaciąganiu hipoteki. Polska wypada blado w rankingu oprocentowania kredytów hipotecznych w Europie, dlatego wiele osób obecnie zadaje sobie pytanie – czy mogę wziąć kredyt hipoteczny w innym kraju?

Niestety nie jest to takie proste – w większości przypadków klient musi mieć potwierdzone stałe zamieszkanie w kraju, w którym chce złożyć wniosek kredytowy. Konieczne jest przedstawienie zaświadczenia o zameldowaniu wydanego przez lokalny urząd. Oznacza to, że osoba mieszkająca w Polsce nie będzie w stanie otrzymać kredytu np. w Niemczech.

Oprócz tego wymagania są podobne jak w przypadku kredytów w Polsce – trzeba mieć stałe zarobki, dobrą historię kredytową oraz odpowiednią zdolność, która pozwoli spłacić zobowiązanie w terminie.


Dodatkowe źródła informacji:

Mamy najdroższe kredyty w całej Europie. Fakt czy mit?, https://wyborcza.biz

Polak za kredyt hipoteczny płaci pięć razy więcej niż Francuz. Dlaczego u nas jest tak drogo?, https://www.money.pl

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak wziąć kredyt hipoteczny?

Jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku?

...do mniej korzystnych warunków umowy kredytowej lub wydłużyć już i tak czasochłonne procedury. Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się, jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku i czym jest kredyt hipoteczny. Przy staraniu się o kredyty hipoteczne, które zazwyczaj dotyczą znacznych sum pieniężnych, banki wymagają...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Budowa domu a Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Budowa domu a Bezpieczny Kredyt 2 proc.

...proc. trzeba przedstawić w banku dokumenty dochodowe, dla potwierdzenia posiadania odpowiednio wysokiej zdolności. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Warto posłużyć się kalkulatorem zdolności, by to wyliczyć. Jeśli jest zbyt niska jak na planowaną kwotę kredytu, być może dobrym pomysłem...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?

Czym jest ulga termomodernizacyjna i kto może z niej skorzystać?

...w takie zmiany, nawet jeśli na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że...

...na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że wiele wydatków można odliczyć...

Zobacz więcej
12 min. czytania
jak wziąć Bezpieczny kredyt 2 proc

Jak wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

...uruchomiony 1 lipca 2023, program oferuje preferencyjny kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2% (plus marża banku i inne opłaty) na pierwsze...

...bezpieczny kredyt 2%? Tak samo, jak w przypadku każdego innego kredytu hipotecznego, tak i w przypadku Bezpiecznego kredytu 2%, należy złożyć...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt hipoteczny w Alior Banku. Warunki oferty, opinie

Kredyt hipoteczny w Alior Banku. Warunki oferty, opinie

...aż kilka różnych opcji. Sprawdźmy jaki w Alior Bank otrzymamy kredyt hipoteczny i jakie opinie krążą wśród klientów banku. Jeśli szukasz...

...bankowych, wśród oferowanych przez niego produktów znajdują się kredyty hipoteczne. Alior Bank Megahipoteka czy Alior Bank Własne M w Wielkim Mieście...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Co lepiej spłacać – kapitał czy odsetki?

Co lepiej spłacać – kapitał czy odsetki?

...2023 roku odnotowaliśmy już dwa spadki poziomu stóp procentowych, co sprawia, że wiele osób zadaje sobie pytanie – czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Zanim przystąpimy do działania, warto dokładnie przeanalizować, w jaki sposób przebiega spłata kredytu. Rata zobowiązania składa się z części kapitałowej...

Zobacz więcej
6 min. czytania