Czym jest zaliczka? Zaliczka a zadatek - różnice

Zaktualizowano: 2021-02-05 11:44
Opublikowano: 2020-11-02 15:26
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 19

Czym jest zaliczka? Co oznacza wpłacenie zadatku? Dowiedz się, jakie są podstawowe różnice pomiędzy zadatkiem i zaliczką. Sprawdź co będzie dla ciebie korzystaniejsze, zaliczka czy zadatek.

Zadatek i zaliczka to pojęcia, które bardzo często w świadomości społecznej nie są rozdzielane. Tymczasem, różnica między zadatkiem a zaliczką jest kolosalna, dlatego tych dwóch terminów absolutnie nie należy mylić. Podpisując jakąkolwiek umowę koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy zgodnie z jej postanowieniami wpłaca się zaliczkę, czy zadatek i czego żąda się od drugiej strony umowy. W naszym artykule dokładnie scharakteryzujemy zarówno zaliczkę, jak i zadatek, wskazując na główne konsekwencje związane z korzystaniem z konkretnego rozwiązania. To może być istotne, jeśli planujesz budowę domu i kupujesz działkę budowlaną lub chcesz kupić mieszkanie.

Zadatek a zaliczka: dlaczego musisz znać różnicę?

Zanim odpowiemy na pytanie, czym różni się zadatek od zaliczki, uczulamy Cię na jedną kwestię: ZAWSZE zapisuj w umowie, czy wpłacono zadatek, czy była to zaliczka oraz w jakiej kwocie dokonano takiej wpłaty. Generalnie, jeżeli ostatecznie dojdzie do realizacji postanowień wynikających z zawartej umowy, zasadniczo nie ma znaczenia, czy jej strony zdecydowały się na uiszczenie zadatku czy zaliczki. Zarówno zadatek, jak i zaliczka, o ile umowa będzie zrealizowana, zostaną zaliczone na poczet ustalonej przez strony ceny. Jednocześnie jednak musisz mieć świadomość, że w sytuacji, w której zawarta umowa nie zostanie wykonana, inne konsekwencje będą związane z wpłatą zadatku, a inne z uiszczeniem zaliczki.

Z jakiego powodu w umowie koniecznie należy skonkretyzować, czy wpłaciło się zadatek, czy zaliczkę? Wynika to z prostego faktu, że jeśli w umowie nie zostanie sprecyzowany charakter wpłaconych środków, będą one traktowane jako zadatek. Innymi słowy, jeżeli w umowie nie określisz, że uiszczone środki to zaliczka, musisz liczyć się z tym, że ta kwota zostanie uznana za zadatek.

Zadatek czy zaliczka: czym różnią się te dwa rozwiązania i jakie konsekwencje są z nimi związane?

Co to oznacza w praktyce? W przypadku zaliczki zasady działania są bardzo proste i zrozumiałe, bardziej skomplikowanym rozwiązaniem jest zadatek. Zaliczka vs zadatek: co musisz wiedzieć na ten temat?

ZALICZKA. Jeżeli umowa nie zostanie wykonana, a winna tej sytuacji będzie strona realizująca usługę/sprzedająca określony towar, klient, który wpłacił zaliczkę otrzymuje jej zwrot w takiej samej wysokości, w jakiej zaliczka została przez niego uregulowana. Tak samo dzieje się, jeśli zawinił konsument, obie strony umowy zdecydowały się na zrezygnowanie z jej realizacji lub do wykonania umowy nie doszło z winy którejkolwiek ze stron.

ZADATEK. Jeżeli umowa nie zostanie wykonana z winy strony, która podjęła się realizacji usługi/strony sprzedającej towar, który jest przedmiotem umowy, konsument, będący wówczas stroną pokrzywdzoną powinien otrzymać wpłacony wcześniej zadatek w podwójnej wysokości. W momencie, w którym umowa nie będzie zrealizowana z winy konsumenta, zadatek przepada na rzecz strony, która miała wykonać usługę/sprzedać towar. Brak realizacji umowy jest winą obu stron lub żadnej z nich? Zadatek powinien zostać zwrócony konsumentowi, ale w kwocie, w jakiej został przez niego uprzednio uregulowany. Kiedy przelew trafi na twoje konto? Sprawdź czym jest sesja ELIXIR, która odpowiada za termin zaksięgowania pieniędzy na twoim koncie bankowym.

Co będzie lepszym rozwiązaniem: zaliczka czy zadatek?

Wiedząc, jak wygląda kwestia zwrotu zadatku, łatwiej będzie Ci zrozumieć jego rolę. Przeznaczeniem zadatku jest zachęcenie obu stron do zrealizowania zawartej umowy. Zadatek ma w praktyce chronić ich interesy. Co w takim razie będzie lepsze w Twoim przypadku: zadatek czy zaliczka? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo indywidualna i wymaga dokładnego przeanalizowania własnej sytuacji. Zadatek jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli posiadasz absolutną pewność, że z Twojej strony nie dojdzie do winy, która doprowadzi do tego, że ostatecznie zawarta umowa nie zostanie zrealizowana.

Przykład? Załóżmy, że zamawiasz u stolarza meble kuchenne, masz 100% gwarancję, że chcesz skorzystać właśnie z jego usług i absolutnie nie zamierzasz zmienić swojej decyzji. Zależy Ci na tym, żeby stolarz wykonał swojej usługę i nie zniknął w czasie realizacji zadania, co skomplikowałoby Twoje plany remontowe i przesunęło w czasie przeprowadzkę. W takim przypadku, zadatek może być dobrym rozwiązaniem, zachęcającym stolarza do wywiązania się ze swoich zobowiązań wynikających z zawartej umowy, ponieważ w przeciwnym wypadku będziesz zobligowany do oddania Ci dwukrotności wpłaconego przez Ciebie zadatku, co mogłoby stać się dla niego dużym obciążeniem finansowym.

Analizując kwestię zadatku, należy zwrócić uwagę na zagadnienie jego przedawnienia. Pamiętaj, że przedawnienie roszczeń wynikających z zawarcia umowy przedwstępnej następuję po upływie roku liczonego od dnia, w którym miało dojść do zawarcia umowy przyrzeczonej. To znaczy, że jeżeli umowa przyrzeczona miała być podpisana 10 marca 2020 roku, przedawnienie roszczeń nastąpi 10 marca 2021 roku.

Szukasz sposobu, by sfinansować remont mieszkania? Sprawdź, czy kredyt gotówkowy na remont będzie dla ciebie odpowiednią usługą.

Podsumowanie

Zadatek i zaliczka nie są pojęciami tożsamymi. Między tymi dwoma rozwiązaniami są znaczące różnice, które koniecznie trzeba znać, decydując się na skorzystanie z którejkolwiek formy. Należy pamiętać, że zadatek pełni przede wszystkim funkcję motywującą obie strony zawartej umowy do realizacji jej postanowień, dlatego w wielu przypadkach jego wpłata będzie uzasadniona z punktu widzenia Twoich interesów. Podstawowe różnice pomiędzy zadatkiem, a zaliczką dotyczą kwestii zwrotu środków, jeżeli nie dojdzie do wykonania umowy, w związku z którą wpłacono zadatek lub zaliczkę. W zawieranej umowie należy zawsze określić, czy dokonuje się wpłaty zadatku czy zaliczki. Jeżeli w umowie nie skonkretyzuje się, że uregulowana kwota to zaliczka, będzie ona traktowana, jako zadatek.

Sprawdź nasze najnowsze artykuły poświęcone m.in. użyczeniu lokalu na czas nieokreślony, waloryzacji emerytury i renty oraz promesie zatrudnienia.

Powiązane artykuły

Minimum socjalne — ile wynosi?
Poradniki 13.10.2021

Minimum socjalne – ile wynosi i czym różni się minimum socjalne od minimum egzystencji?

Minimum socjalne to jeden z wyznaczników, który pozwala oszacować, ile potrzebuje człowiek, aby zapewnić mu godne życie na skromnym poziomie. Chociaż aktualnie koszty życia idą w górę, minimum socjalne wydaje się stać w tym samym miejscu. Sprawdź, ile wynosi ono w 2021 roku.
Zobacz więcej
Akredytywa - co to akredytywa bankowa?
Poradniki 05.10.2021

Akredytywa - co to akredytywa bankowa?

Akredytywa to jeden ze sposobów na zabezpieczenie transakcji z kontrahentami. To nieodwołalne zobowiązanie banku do wypłaty określonej kwoty na rzecz dostawcy w ustalonym terminie i po spełnieniu określonych warunków. Sprawdź, jak dokładnie działa akredytywa i kiedy warto zdecydować się na ten typ zabezpieczenia!
Zobacz więcej
12 tysięcy na dziecko
Poradniki 30.09.2021

12 tysięcy na dziecko – kto otrzyma 12 tys. zł na dziecko w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego?

Do 12 tysięcy złotych na dziecko – taką kwotę mogą otrzymać rodzice małych dzieci w ramach programu Nowy Polski Ład i to już całkiem niedługo, bo od 1 stycznia 2022 roku. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma stanowić wsparcie dla młodych rodziców i wypełnić lukę, która powstaje po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia. Kto może liczyć na kwotę 12 tys. zł i na jakich zasadach?
Zobacz więcej
bezwarunkowy dochód podstawowy
Poradniki 29.09.2021

Bezwarunkowy dochód podstawowy – czym jest i czy Polska wprowadzi bezwarunkowy dochód podstawowy?

Różnego rodzaju świadczenia od państwa przysługują obecnie jedynie konkretnym grupom: bezrobotnym, niepełnosprawnym, samotnym matkom, czy w przypadku programu 500 plus – rodzicom. A co gdyby środki od państwa mógł otrzymać dosłownie każdy? Choć trudno to sobie wyobrazić, taka koncepcja była już nie raz rozważana, a nawet testowana w wielu krajach. W Polsce nosi ona nazwę bezwarunkowy dochód podstawowy. 
Zobacz więcej
karta wirtualna
Poradniki 28.09.2021

Karta wirtualna – co to jest i dlaczego warto korzystać z karty wirtualnej?

Aż 75% Polaków częściej płaci kartą niż gotówką. Co ciekawe, większość z nas robi to zbliżeniowo. Ta forma realizowania zakupów staje się popularniejsza z każdym rokiem. Ale nie tylko karta debetowa cieszy się dużym zainteresowaniem. Polacy powoli zdają się doceniać potencjał także karty wirtualnej. 
Zobacz więcej
Kosiniakowe 2021
Poradniki 27.09.2021

Kosiniakowe 2021 – dla kogo jest przeznaczone i jak wypełnić wniosek o Kosiniakowe?

Kosiniakowe to świadczenie, które powstało z myślą o rodzicach niemających prawa do zasiłku macierzyńskiego. Świadczenie takie przysługuje przez rok od porodu. Może jednak powodować, że w Twojej głowie powstanie wiele pytań. Czy możesz ubiegać się o nie, jeśli masz 500+? Czy będziesz musiał odprowadzić podatek? Czy to, to samo co becikowe? Odpowiadamy na te i inne pytania o Kosiniakowe!
Zobacz więcej