× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Czym jest zaliczka? Zaliczka a zadatek - różnice

Zaktualizowano: 02.11.2020 15:27
Opublikowano: 02.11.2020 15:26
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1

Czym jest zaliczka? Co oznacza wpłacenie zadatku? Dowiedz się, jakie są podstawowe różnice pomiędzy zadatkiem i zaliczką. Sprawdź co będzie dla ciebie korzystaniejsze, zaliczka czy zadatek.

Zadatek i zaliczka to pojęcia, które bardzo często w świadomości społecznej nie są rozdzielane. Tymczasem, różnica między zadatkiem a zaliczką jest kolosalna, dlatego tych dwóch terminów absolutnie nie należy mylić. Podpisując jakąkolwiek umowę koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy zgodnie z jej postanowieniami wpłaca się zaliczkę, czy zadatek i czego żąda się od drugiej strony umowy. W naszym artykule dokładnie scharakteryzujemy zarówno zaliczkę, jak i zadatek, wskazując na główne konsekwencje związane z korzystaniem z konkretnego rozwiązania. To może być istotne, jeśli planujesz budowę domu i kupujesz działkę budowlaną lub chcesz kupić mieszkanie.

Polecamy
1
2,65%
RRSO
909,37 PLN
Rata miesięczna
909,37 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
10777 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 103
2
2,24%
RRSO
869,29 PLN
Rata miesięczna
869,29 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
1012 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 15
3
2,40%
RRSO
884,23 PLN
Rata miesięczna
884,23 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
895 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 4
4
2,55%
RRSO
899,30 PLN
Rata miesięczna
899,30 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
646 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 6
Nowość
5
2,65%
RRSO
909,37 PLN
Rata miesięczna
909,37 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 0/6
144 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0

Zadatek a zaliczka: dlaczego musisz znać różnicę?

Zanim odpowiemy na pytanie, czym różni się zadatek od zaliczki, uczulamy Cię na jedną kwestię: ZAWSZE zapisuj w umowie, czy wpłacono zadatek, czy była to zaliczka oraz w jakiej kwocie dokonano takiej wpłaty. Generalnie, jeżeli ostatecznie dojdzie do realizacji postanowień wynikających z zawartej umowy, zasadniczo nie ma znaczenia, czy jej strony zdecydowały się na uiszczenie zadatku czy zaliczki. Zarówno zadatek, jak i zaliczka, o ile umowa będzie zrealizowana, zostaną zaliczone na poczet ustalonej przez strony ceny. Jednocześnie jednak musisz mieć świadomość, że w sytuacji, w której zawarta umowa nie zostanie wykonana, inne konsekwencje będą związane z wpłatą zadatku, a inne z uiszczeniem zaliczki.

Z jakiego powodu w umowie koniecznie należy skonkretyzować, czy wpłaciło się zadatek, czy zaliczkę? Wynika to z prostego faktu, że jeśli w umowie nie zostanie sprecyzowany charakter wpłaconych środków, będą one traktowane jako zadatek. Innymi słowy, jeżeli w umowie nie określisz, że uiszczone środki to zaliczka, musisz liczyć się z tym, że ta kwota zostanie uznana za zadatek.

Zadatek czy zaliczka: czym różnią się te dwa rozwiązania i jakie konsekwencje są z nimi związane?

Co to oznacza w praktyce? W przypadku zaliczki zasady działania są bardzo proste i zrozumiałe, bardziej skomplikowanym rozwiązaniem jest zadatek. Zaliczka vs zadatek: co musisz wiedzieć na ten temat?

ZALICZKA. Jeżeli umowa nie zostanie wykonana, a winna tej sytuacji będzie strona realizująca usługę/sprzedająca określony towar, klient, który wpłacił zaliczkę otrzymuje jej zwrot w takiej samej wysokości, w jakiej zaliczka została przez niego uregulowana. Tak samo dzieje się, jeśli zawinił konsument, obie strony umowy zdecydowały się na zrezygnowanie z jej realizacji lub do wykonania umowy nie doszło z winy którejkolwiek ze stron.

ZADATEK. Jeżeli umowa nie zostanie wykonana z winy strony, która podjęła się realizacji usługi/strony sprzedającej towar, który jest przedmiotem umowy, konsument, będący wówczas stroną pokrzywdzoną powinien otrzymać wpłacony wcześniej zadatek w podwójnej wysokości. W momencie, w którym umowa nie będzie zrealizowana z winy konsumenta, zadatek przepada na rzecz strony, która miała wykonać usługę/sprzedać towar. Brak realizacji umowy jest winą obu stron lub żadnej z nich? Zadatek powinien zostać zwrócony konsumentowi, ale w kwocie, w jakiej został przez niego uprzednio uregulowany. Kiedy przelew trafi na twoje konto? Sprawdź czym jest sesja ELIXIR, która odpowiada za termin zaksięgowania pieniędzy na twoim koncie bankowym.

Co będzie lepszym rozwiązaniem: zaliczka czy zadatek?

Wiedząc, jak wygląda kwestia zwrotu zadatku, łatwiej będzie Ci zrozumieć jego rolę. Przeznaczeniem zadatku jest zachęcenie obu stron do zrealizowania zawartej umowy. Zadatek ma w praktyce chronić ich interesy. Co w takim razie będzie lepsze w Twoim przypadku: zadatek czy zaliczka? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo indywidualna i wymaga dokładnego przeanalizowania własnej sytuacji. Zadatek jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli posiadasz absolutną pewność, że z Twojej strony nie dojdzie do winy, która doprowadzi do tego, że ostatecznie zawarta umowa nie zostanie zrealizowana.

Przykład? Załóżmy, że zamawiasz u stolarza meble kuchenne, masz 100% gwarancję, że chcesz skorzystać właśnie z jego usług i absolutnie nie zamierzasz zmienić swojej decyzji. Zależy Ci na tym, żeby stolarz wykonał swojej usługę i nie zniknął w czasie realizacji zadania, co skomplikowałoby Twoje plany remontowe i przesunęło w czasie przeprowadzkę. W takim przypadku, zadatek może być dobrym rozwiązaniem, zachęcającym stolarza do wywiązania się ze swoich zobowiązań wynikających z zawartej umowy, ponieważ w przeciwnym wypadku będziesz zobligowany do oddania Ci dwukrotności wpłaconego przez Ciebie zadatku, co mogłoby stać się dla niego dużym obciążeniem finansowym.

Analizując kwestię zadatku, należy zwrócić uwagę na zagadnienie jego przedawnienia. Pamiętaj, że przedawnienie roszczeń wynikających z zawarcia umowy przedwstępnej następuję po upływie roku liczonego od dnia, w którym miało dojść do zawarcia umowy przyrzeczonej. To znaczy, że jeżeli umowa przyrzeczona miała być podpisana 10 marca 2020 roku, przedawnienie roszczeń nastąpi 10 marca 2021 roku.

Szukasz sposobu, by sfinansować remont mieszkania? Sprawdź, czy kredyt gotówkowy na remont będzie dla ciebie odpowiednią usługą.

Podsumowanie

Zadatek i zaliczka nie są pojęciami tożsamymi. Między tymi dwoma rozwiązaniami są znaczące różnice, które koniecznie trzeba znać, decydując się na skorzystanie z którejkolwiek formy. Należy pamiętać, że zadatek pełni przede wszystkim funkcję motywującą obie strony zawartej umowy do realizacji jej postanowień, dlatego w wielu przypadkach jego wpłata będzie uzasadniona z punktu widzenia Twoich interesów. Podstawowe różnice pomiędzy zadatkiem, a zaliczką dotyczą kwestii zwrotu środków, jeżeli nie dojdzie do wykonania umowy, w związku z którą wpłacono zadatek lub zaliczkę. W zawieranej umowie należy zawsze określić, czy dokonuje się wpłaty zadatku czy zaliczki. Jeżeli w umowie nie skonkretyzuje się, że uregulowana kwota to zaliczka, będzie ona traktowana, jako zadatek.

Sprawdź nasze najnowsze artykuły poświęcone m.in. użyczeniu lokalu na czas nieokreślony, waloryzacji emerytury i renty oraz promesie zatrudnienia.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Podatek od spadku. Grupy podatkowe i opodatkowanie darowizny
Poradniki 02.12.2020

Podatek od spadku. Grupy podatkowe i opodatkowanie darowizny

Podatek od spadku i darowizny? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat, by móc uniknąć niepotrzebnych kosztów. Przekonaj się, w jakiej sytuacji zostaniesz zwolniony z podatku od spadku i jakie znaczenie ma pod tym względem grupa...

Zobacz więcej
KRD - Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić czy jestem w KRD za darmo?
Poradniki 25.11.2020

KRD - Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić czy jestem w KRD za darmo?

KRD przyjmuje, przechowuje i udostępnia dane na temat firm oraz konsumentów, związane z zadłużeniami. W KRD znajdują się zatem informacje na temat dłużników i co ważniejsze, baza danych gromadzi tylko negatywne dane. 

Zobacz więcej
Odrzucenie spadku - najważniejsze informacje, kto i kiedy może z niego zrezygnować, skutki, koszty
Poradniki 20.11.2020

Odrzucenie spadku - najważniejsze informacje, kto i kiedy może z niego zrezygnować, skutki, koszty

Odrzucenie spadku jest jedną z dostępnych możliwości w sytuacji, gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że osoba zmarła pozostawiła po sobie sporo długów. Niniejszy artykuł zawiera szereg porad dotyczących tego, jak powinno wyglądać...

Zobacz więcej
Pełnomocnictwo - informacje w pigułce, przykłady, wzór, koszty, rodzaje
Poradniki 19.11.2020

Pełnomocnictwo - informacje w pigułce, przykłady, wzór, koszty, rodzaje

Pełnomocnictwo najważniejsze informacje, przykłady, wzór. Kto jest mocodawcą? Kto może zostac pełnomocnikiem? Jakie korzyści wiążą się z pełnomocnictwem? Jakie wymagania trzeba spełniać aby zostać pełnomocnikiem i czy można...

Zobacz więcej
Progi podatkowe: pigułka wiedzy, którą musisz przyswoić. Dowiedz się, jak wygląda skala podatkowa w Polsce.
Poradniki 13.11.2020

Progi podatkowe: pigułka wiedzy, którą musisz przyswoić. Dowiedz się, jak wygląda skala podatkowa w Polsce.

Najważniejsze informacje o progach podatkowych w Polsce. Jaka jest skala podatkowa? Kiedy warto rozliczać się z małżonkiem? Kiedy następuje przejście z pierwszego progu podatkowego na drugi?

Zobacz więcej
Umowa kupna – sprzedaży samochodu. O czym warto pamiętać konstruując odpowiedni dokument?
Poradniki 12.11.2020

Umowa kupna – sprzedaży samochodu. O czym warto pamiętać konstruując odpowiedni dokument?

Umowa kupna - sprzedaży samochodu najważniejsze punkty. Dlaczego umowa jest taka ważna? Co powinno się w niej znaleźć i na co zwracać szczególną uwagę? Co sprawdzić przed kupnem samochodu.

Zobacz więcej