Czym jest zaliczka? Zaliczka a zadatek - różnice

Zaktualizowano: 05.02.2021 11:44
Opublikowano: 02.11.2020 15:26
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 12

Czym jest zaliczka? Co oznacza wpłacenie zadatku? Dowiedz się, jakie są podstawowe różnice pomiędzy zadatkiem i zaliczką. Sprawdź co będzie dla ciebie korzystaniejsze, zaliczka czy zadatek.

Zadatek i zaliczka to pojęcia, które bardzo często w świadomości społecznej nie są rozdzielane. Tymczasem, różnica między zadatkiem a zaliczką jest kolosalna, dlatego tych dwóch terminów absolutnie nie należy mylić. Podpisując jakąkolwiek umowę koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy zgodnie z jej postanowieniami wpłaca się zaliczkę, czy zadatek i czego żąda się od drugiej strony umowy. W naszym artykule dokładnie scharakteryzujemy zarówno zaliczkę, jak i zadatek, wskazując na główne konsekwencje związane z korzystaniem z konkretnego rozwiązania. To może być istotne, jeśli planujesz budowę domu i kupujesz działkę budowlaną lub chcesz kupić mieszkanie.

Zadatek a zaliczka: dlaczego musisz znać różnicę?

Zanim odpowiemy na pytanie, czym różni się zadatek od zaliczki, uczulamy Cię na jedną kwestię: ZAWSZE zapisuj w umowie, czy wpłacono zadatek, czy była to zaliczka oraz w jakiej kwocie dokonano takiej wpłaty. Generalnie, jeżeli ostatecznie dojdzie do realizacji postanowień wynikających z zawartej umowy, zasadniczo nie ma znaczenia, czy jej strony zdecydowały się na uiszczenie zadatku czy zaliczki. Zarówno zadatek, jak i zaliczka, o ile umowa będzie zrealizowana, zostaną zaliczone na poczet ustalonej przez strony ceny. Jednocześnie jednak musisz mieć świadomość, że w sytuacji, w której zawarta umowa nie zostanie wykonana, inne konsekwencje będą związane z wpłatą zadatku, a inne z uiszczeniem zaliczki.

Z jakiego powodu w umowie koniecznie należy skonkretyzować, czy wpłaciło się zadatek, czy zaliczkę? Wynika to z prostego faktu, że jeśli w umowie nie zostanie sprecyzowany charakter wpłaconych środków, będą one traktowane jako zadatek. Innymi słowy, jeżeli w umowie nie określisz, że uiszczone środki to zaliczka, musisz liczyć się z tym, że ta kwota zostanie uznana za zadatek.

Zadatek czy zaliczka: czym różnią się te dwa rozwiązania i jakie konsekwencje są z nimi związane?

Co to oznacza w praktyce? W przypadku zaliczki zasady działania są bardzo proste i zrozumiałe, bardziej skomplikowanym rozwiązaniem jest zadatek. Zaliczka vs zadatek: co musisz wiedzieć na ten temat?

ZALICZKA. Jeżeli umowa nie zostanie wykonana, a winna tej sytuacji będzie strona realizująca usługę/sprzedająca określony towar, klient, który wpłacił zaliczkę otrzymuje jej zwrot w takiej samej wysokości, w jakiej zaliczka została przez niego uregulowana. Tak samo dzieje się, jeśli zawinił konsument, obie strony umowy zdecydowały się na zrezygnowanie z jej realizacji lub do wykonania umowy nie doszło z winy którejkolwiek ze stron.

ZADATEK. Jeżeli umowa nie zostanie wykonana z winy strony, która podjęła się realizacji usługi/strony sprzedającej towar, który jest przedmiotem umowy, konsument, będący wówczas stroną pokrzywdzoną powinien otrzymać wpłacony wcześniej zadatek w podwójnej wysokości. W momencie, w którym umowa nie będzie zrealizowana z winy konsumenta, zadatek przepada na rzecz strony, która miała wykonać usługę/sprzedać towar. Brak realizacji umowy jest winą obu stron lub żadnej z nich? Zadatek powinien zostać zwrócony konsumentowi, ale w kwocie, w jakiej został przez niego uprzednio uregulowany. Kiedy przelew trafi na twoje konto? Sprawdź czym jest sesja ELIXIR, która odpowiada za termin zaksięgowania pieniędzy na twoim koncie bankowym.

Co będzie lepszym rozwiązaniem: zaliczka czy zadatek?

Wiedząc, jak wygląda kwestia zwrotu zadatku, łatwiej będzie Ci zrozumieć jego rolę. Przeznaczeniem zadatku jest zachęcenie obu stron do zrealizowania zawartej umowy. Zadatek ma w praktyce chronić ich interesy. Co w takim razie będzie lepsze w Twoim przypadku: zadatek czy zaliczka? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo indywidualna i wymaga dokładnego przeanalizowania własnej sytuacji. Zadatek jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli posiadasz absolutną pewność, że z Twojej strony nie dojdzie do winy, która doprowadzi do tego, że ostatecznie zawarta umowa nie zostanie zrealizowana.

Przykład? Załóżmy, że zamawiasz u stolarza meble kuchenne, masz 100% gwarancję, że chcesz skorzystać właśnie z jego usług i absolutnie nie zamierzasz zmienić swojej decyzji. Zależy Ci na tym, żeby stolarz wykonał swojej usługę i nie zniknął w czasie realizacji zadania, co skomplikowałoby Twoje plany remontowe i przesunęło w czasie przeprowadzkę. W takim przypadku, zadatek może być dobrym rozwiązaniem, zachęcającym stolarza do wywiązania się ze swoich zobowiązań wynikających z zawartej umowy, ponieważ w przeciwnym wypadku będziesz zobligowany do oddania Ci dwukrotności wpłaconego przez Ciebie zadatku, co mogłoby stać się dla niego dużym obciążeniem finansowym.

Analizując kwestię zadatku, należy zwrócić uwagę na zagadnienie jego przedawnienia. Pamiętaj, że przedawnienie roszczeń wynikających z zawarcia umowy przedwstępnej następuję po upływie roku liczonego od dnia, w którym miało dojść do zawarcia umowy przyrzeczonej. To znaczy, że jeżeli umowa przyrzeczona miała być podpisana 10 marca 2020 roku, przedawnienie roszczeń nastąpi 10 marca 2021 roku.

Szukasz sposobu, by sfinansować remont mieszkania? Sprawdź, czy kredyt gotówkowy na remont będzie dla ciebie odpowiednią usługą.

Podsumowanie

Zadatek i zaliczka nie są pojęciami tożsamymi. Między tymi dwoma rozwiązaniami są znaczące różnice, które koniecznie trzeba znać, decydując się na skorzystanie z którejkolwiek formy. Należy pamiętać, że zadatek pełni przede wszystkim funkcję motywującą obie strony zawartej umowy do realizacji jej postanowień, dlatego w wielu przypadkach jego wpłata będzie uzasadniona z punktu widzenia Twoich interesów. Podstawowe różnice pomiędzy zadatkiem, a zaliczką dotyczą kwestii zwrotu środków, jeżeli nie dojdzie do wykonania umowy, w związku z którą wpłacono zadatek lub zaliczkę. W zawieranej umowie należy zawsze określić, czy dokonuje się wpłaty zadatku czy zaliczki. Jeżeli w umowie nie skonkretyzuje się, że uregulowana kwota to zaliczka, będzie ona traktowana, jako zadatek.

Sprawdź nasze najnowsze artykuły poświęcone m.in. użyczeniu lokalu na czas nieokreślony, waloryzacji emerytury i renty oraz promesie zatrudnienia.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Zasiłek rehabilitacyjny - świadczenie rehabilitacyjne po chorobowym
Poradniki 11.05.2021

Zasiłek rehabilitacyjny - świadczenie rehabilitacyjne po chorobowym

Czym jest zasiłek rehabilitacyjny? Co warto wiedzieć o tym świadczeniu, zanim wypełnisz wniosek zasiłek rehabilitacyjny? Kto i na jakich warunkach może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego z ZUS? Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny? 

Zobacz więcej
Renta socjalna 2021 - ile wynosi renta socjalna?
Poradniki 05.05.2021

Renta socjalna 2021 - ile wynosi renta socjalna?

Czym jest renta socjalna? Przekonaj się, ile wynosi renta socjalna w 2021 roku. Kto może skorzystać z renty socjalnej wypłacanej przez ZUS? Jakie są warunki otrzymania renty socjalnej z MOPS? 

Zobacz więcej
Numer IBAN - co to jest IBAN?
Poradniki 20.04.2021

Numer IBAN - co to jest IBAN?

Czym jest numer IBAN? Okazuje się, że wielu klientów banków nie wie, czym jest numer IBAN i w jakim celu należy go wykorzystać. Z naszą pomocą dowiesz się wszystkiego, co może okazać się potrzebne, jeśli będziesz dokonywać przelewu międzynarodowego.

Zobacz więcej
Płatność telefonem - jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK
Poradniki 13.04.2021

Płatność telefonem - jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK

Jak płacić z pomocą telefonu? Czy zbliżeniowe płacenie telefonem jest bezpieczne? Jak dokładnie skorzystać z płatności mobilnej z pomocą BLIK? Czy warto zrezygnować z płatności gotówką lub kartą płatniczą?

Zobacz więcej
Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?
Poradniki 31.03.2021

Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?

Wygrana pieniędzy wiąże się z ogromnym szczęściem, warto jednak zastanowić się, czy w takiej sytuacji wygrany musi martwić się podatkiem od wygranej. Ile procent wynosi podatek od wygranej i kto zobowiązany jest do uregulowania tej daniny?

Zobacz więcej
Kryterium dochodowe a pomoc społeczna. Dochód na osobę w rodzinie 2021
Poradniki 24.03.2021

Kryterium dochodowe a pomoc społeczna. Dochód na osobę w rodzinie 2021

Ile aktualnie wynosi kryterium dochodowe, które upoważnia do skorzystania z pomocy społecznej? Jak ustalić wysokość dochodu na osobę w rodzinie w 2021 roku? Czy 500+ wlicza się do dochodów osoby ubiegającej się o świadczenia finansowe?

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj