Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny? Wady i zalety konsolidacji kredytu konsolidacyjnego

Zaktualizowano: 06.07.2021 11:37
Opublikowano: 13.01.2021 15:40
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 14

Udało Ci się połączyć wcześniejsze zobowiązania w jedno, ale okazuje się, że wciąż masz problem z jego spłatą? A może do tej pory skonsolidowałeś tylko kilka zobowiązań, ale chcesz do nich dołączyć kolejne? W takich przypadkach może zainteresować Cię konsolidacja konsolidacji. Jak to wygląda w praktyce? Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny? Odpowiadamy na to oraz na inne pytania o konsolidację! 

Statystyki z 2020 roku pochodzące z Krajowego Rejestru Długów wykazały, że łącznie Polacy dłużni są aż 48 mld złotych. Jest to duża suma, która niestety wciąż rośnie. Wynosi bowiem o 2,4 mld złotych więcej niż w roku poprzednim. Ilość niesolidnych dłużników nie wzrasta tak szybko, jak sama kwota zobowiązań. Oznacza to, że Ci sami dłużnicy zaciągają coraz to nowe zobowiązania finansowe. Przyczynia się do tego między innymi możliwość zaciągnięcia kolejnego kredytu konsolidacyjnego.  

Jak działa kredyt konsolidacyjny? Najważniejsze informacje 

Zastanawiasz się, czym jest konsolidacja? Co to znaczy, że możesz skonsolidować kredyt? Konsolidacja kredytu polega na zaciągnięciu zobowiązania w celu spłaty poprzednich kredytów lub pożyczek. Dokładny zakres tego, co może zostać skonsolidowane, określone jest w konkretnej ofercie banku

Najczęściej skonsolidować można: 

Może wydawać się to zaskakujące, ale możliwa jest również konsolidacja kredytu konsolidacyjnego.  

Kliknij i sprawdź: Kalkulator kredytowy

Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny?  

Kredyt na spłatę innych kredytów może obejmować kredyty konsolidacyjne. Wiele zależy jednak od polityki samego banku. Drugi kredyt konsolidacyjny można wziąć, jeśli wciąż ma się wystarczająco wysoką zdolność kredytową.  

Kiedy można skonsolidować kredyt?  

Na przykład w sytuacji, kiedy zaciągnięte wcześniej zobowiązanie okazało się nie być wystarczające. Jeśli poprzednio zaciągnięty kredyt wciąż stanowi zbyt duże wyzwanie do spłaty, można zastanowić się nad ponowną konsolidacją. Nie zawsze jest to jednak opłacalne, dlatego przed podjęciem takiej decyzji warto przeanalizować wszystkie za i przeciw.  

Po kolejną konsolidację najczęściej zgłaszają się osoby, które mają problem z regularnym spłacaniem zobowiązań na dotychczasowych zasadach. Żeby otrzymać pozytywną decyzję kredytową, niezbędne jest jednak wykazanie się wystarczająco wysoką zdolnością kredytową. Dlatego też o kredyt powinieneś zawnioskować, zanim zaczniesz mieć kłopoty z terminową spłatą zobowiązania.  

Kto może skonsolidować kredyt konsolidacyjny? 

Wniosek o konsolidację kredytu może złożyć każdy, kto taki kredyt zaciągnął. Nie oznacza to oczywiście, że wnioskodawca na pewno otrzyma pozytywną decyzję kredytową. Kiedy można wziąć kredyt konsolidacyjny? Jak dostać go szybko i bezproblemowo? 

Kredyt konsolidacyjny jest udzielany wyłącznie osobom, które mają wystarczająco wysoką zdolność kredytową oraz pozytywną historię dotychczasowych spłat. Bank będzie analizował, jak wiele udało Ci się spłacić do tej pory oraz zapyta, dlaczego chciałbyś ponownie dokonać konsolidacji.  

Podczas ubiegania się o konsolidację będziesz musiał przedstawić ponownie pełen komplet dokumentacji. Bank będzie bowiem on nowa analizował Twoją sytuację finansową.  

Przeczytaj też: Kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej 

Konsolidacja konsolidacji - ile kosztuje? 

Wraz z każdą kolejną konsolidacją rosną koszty pierwotnie zaciągniętego zobowiązania. To ile ostatecznie zapłacisz, zależy od ilości rat oraz kwoty jaką masz do spłacenia. Bank zaproponuje Ci nowy harmonogram spłat, w którym uwzględni wysokość prowizji, oprocentowania, ubezpieczenia oraz innych opłat. Pomocny w oszacowaniu tych kosztów jest dostępny na naszej stronie kalkulator kredytów konsolidacyjnych. Przed podpisaniem umowy zdecydowanie najlepszym wyjściem jest porównanie kilku konkurencyjnych ofert.  

Czy konsolidacja kredytu konsolidacyjnego się opłaca? 

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy konsolidacja kredytu się opłaca. Wiele zależy od warunków zaproponowanych przez bank. Każdy kolejny kredyt konsolidacyjny wiąże się ze wzrostem kosztu całkowitego zobowiązania. Twoją sytuację musisz więc przedyskutować z bankiem indywidualnie.  

Zwykle celem kolejnej konsolidacji jest zmniejszenie wysokości pojedynczych rat. Przez to spłata kredytu zostanie rozłożona w czasie, ale będzie bardziej znośna dla miesięcznego budżetu domowego. 

Zalety konsolidacji kredytu konsolidacyjnego 

  • możliwość lepszego dopasowania sposobu spłat kredytu do Twoich możliwości  

  • szansa na poradzenie sobie z trudną sytuacją materialną 

  • możliwość starania się o dodatkową gotówkę 

Wady konsolidacji kredytu konsolidacyjnego 

  • podwyższenie kosztów całkowitych kredytu konsolidacyjnego  

  • konieczność ponownego przejścia procedury ubiegania się o kredyt 

Sprawdź też: Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych 

Kredyt konsolidacyjny - jakie zadłużenia możesz skonsolidować? 

Skoro wiesz już, czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny, warto dowiedzieć się jeszcze, ile kredytów można skonsolidować. Nie ma wytycznych co do tego, jak dużo kredytów nadaje się do konsolidacji. Wszystko zależy od samego banku. Możesz złożyć wniosek o skonsolidowanie wszystkich posiadanych zobowiązań, jak również niektórych z nich.  

Nie w każdym banku będziesz mógł jednak skorzystać z konsolidacji tych samych zobowiązań. Szczególnie dyskusyjna jest konsolidacja chwilówek. Część banków zgadza się na to, natomiast część odmawia udzielenia kredytu dla takich zobowiązań. Jeśli masz zadłużenie w firmach pożyczkowych, powinieneś przed złożeniem wniosku dopytać czy można skonsolidować chwilówki. Jeśli nie jest to możliwe, poszukaj innej oferty. Najłatwiej jest dostać pozytywną odpowiedź w parabanku.  

Dowiedz się: Kiedy przelew Pekao

Gdzie można skonsolidować kredyt konsolidacyjny? 

Konsolidacja kredytu konsolidacyjnego jest możliwa przede wszystkim w firmach pożyczkowych. Mają one znacznie mniejsze wymagania w stosunku do klientów niż banki. Tego typu zobowiązania niestety jednak niosą za sobą wysokie koszty. Zanim podpiszesz umowę, upewnij się więc, że jesteś w stanie spłacić zaciągnięte kredyty. Każdą kolejna restrukturyzacja zadłużenia może doprowadzić Cię do wpadnięcia w spiralę zadłużenia.  

Ile można mieć kredytów konsolidacyjnych jednocześnie? 

Wiesz już, czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny oraz jak wygląda konsolidacja konsolidacji. Czy jednak możesz mieć kilka kredytów konsolidacyjnych naraz?  

Nie istnieją przepisy prawne, które określałyby jak wiele kredytów konsolidacyjnych możesz zaciągnąć w tym samym czasie. Każdy kolejny kredyt zmniejsza jednak Twoją zdolność kredytową.  Oznacza to, że bank może odmówić Ci udzielenia kolejnego refinansowania kredytu.  

Niekiedy korzystne może być skonsolidowanie tylko części zobowiązań. Zdarza się jednak, że po jakimś czasie klienci chcą połączyć w jedno wszystkie zobowiązania. Nie ma przeciwwskazań, aby zrobić coś takiego. Często w takim przypadku bardziej opłacalne może okazać się dopisanie kolejnych zobowiązań do istniejącej już konsolidacji.  

Sprawdź: BNP Paribas kredyt konsolidacyjny

Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny? Podsumowanie 

Skoro wiesz już, że można skonsolidować kredyt konsolidacyjny, nie pozostaje Ci nic innego, jak znaleźć odpowiednią ofertę. Pamiętaj jednak o tym, że nie zawsze takie rozwiązanie jest opłacalne. Pozwoli Ci być może lepiej zarządzać miesięcznym budżetem domowym, ale jednak wiąże się z podwyższeniem całkowitych kosztów kredytowania. Zanim więc podpiszesz umowę, upewnij się, że jej warunki są dla Ciebie satysfakcjonujące.  

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

TOP 3 oferty - kredyty konsolidacyjne

Pełny ranking

Powiązane artykuły

BNP Paribas kredyt konsolidacyjny - analiza aktualnej oferty

BNP Paribas kredyt konsolidacyjny - analiza aktualnej oferty

BNP Paribas przygotował dla stałych oraz nowych klientów kredyt konsolidacyjny, który pozwala na restrukturyzację dotychczasowych zobowiązań. Jeśli otrzymasz pozytywną decyzję kredytową, bank natychmiast spłaci wskazane we wniosku kredyty lub pożyczki. Ponadto w ramach oferty możesz wnioskować o dodatkową gotówkę. Sprawdź, czy BNP Paribas kredyt konsolidacyjny rzeczywiście się opłaca! 

Zobacz więcej
Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt konsolidacyjny?

Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt konsolidacyjny?

Jak oceniana jest zdolność kredytowa klienta, który stara się o kredyt konsolidacyjny? Czy zarabiając najniższą krajową, masz szansę na skonsolidowanie kredytów? Przekonaj się, co będzie dla banku istotne w momencie oceny twojej zdolności kredytowej.

Zobacz więcej
Kredyt konsolidacyjny krok po kroku. Prosty poradnik dla kredytobiorcy

Kredyt konsolidacyjny krok po kroku. Prosty poradnik dla kredytobiorcy

Obawiasz się, że procedura ubiegania się o kredyt konsolidacyjny będzie zbyt skomplikowana? Przekonaj się, że wcale tak nie jest. Podpowiemy ci, czego możesz się spodziewać po wysłaniu wniosku i jak przygotować się do rozmowy z pracownikiem banku.

Zobacz więcej
Ranking kredytów konsolidacyjnych marzec 2021 - wybierz najtańszą ofertę

Ranking kredytów konsolidacyjnych marzec 2021 - wybierz najtańszą ofertę

Kredyt konsolidacyjny jest usługą skierowaną tylko do grona klientów, którzy korzystają już z innego rodzaju kredytów. Usługa ma na celu spłatę wcześniejszych zadłużeń i zastąpienie kilku kredytów jednym zobowiązaniem, o niższej racie.

Zobacz więcej
Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych - czy konsolidacja pomoże ci wyjść z długów?

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych - czy konsolidacja pomoże ci wyjść z długów?

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych to często jedyna deska ratunku, z której można skorzystać. Pozwala uregulować posiadane zadłużenia oraz szybko osiągnąć stabilizację finansową. Warto pamiętać jednak o tym, że przyznawana jest osobom, które mają zdolność kredytową oraz stabilne zatrudnienie. Sprawdź, czym jest konsolidacja dla zadłużonych i czy warto z niej skorzystać.

Zobacz więcej
Jak zmniejszyć ratę kredytu - czy to możliwe i z czym się wiąże?

Jak zmniejszyć ratę kredytu - czy to możliwe i z czym się wiąże?

Bieżące zobowiązania finansowe zaczynają Ci ciążyć i nie jesteś pewien, czy będziesz w stanie spłacać swoje zobowiązania na czas? Zastanawiasz się, jakie działania podjąć w takiej sytuacji? Jedno z rozwiązań to zmniejszenie raty kredytu. Zrobić możesz to na kilka sposobów. Sprawdź, jak obniżyć ratę kredytu i kiedy bank może zgodzić się na taki krok.  

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj