Jak ponownie skonsolidować kredyt konsolidacyjny?

Udało Ci się połączyć wcześniejsze zobowiązania w jedno, ale okazuje się, że wciąż masz problem z jego spłatą? A może do tej pory skonsolidowałeś tylko kilka zobowiązań, ale chcesz do nich dołączyć kolejne? W takich przypadkach może zainteresować Cię konsolidacja konsolidacji. Jak to wygląda w praktyce? Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny? Odpowiadamy na to oraz na inne pytania o konsolidację!
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
wady i zalety konsolidacji kredytu konsolidacyjnego

Statystyki z 2020 roku pochodzące z Krajowego Rejestru Długów wykazały, że łącznie Polacy dłużni są aż 48 mld złotych. Jest to duża suma, która niestety wciąż rośnie. Wynosi bowiem o 2,4 mld złotych więcej niż w roku poprzednim. Ilość niesolidnych dłużników nie wzrasta tak szybko, jak sama kwota zobowiązań. Oznacza to, że Ci sami dłużnicy zaciągają coraz to nowe zobowiązania finansowe. Przyczynia się do tego między innymi możliwość zaciągnięcia kolejnego kredytu konsolidacyjnego.  

Jak działa kredyt konsolidacyjny? Najważniejsze informacje 

Zastanawiasz się, czym jest konsolidacja? Co to znaczy, że możesz skonsolidować kredyt? Konsolidacja kredytu polega na zaciągnięciu zobowiązania w celu spłaty poprzednich kredytów lub pożyczek. Dokładny zakres tego, co może zostać skonsolidowane, określone jest w konkretnej ofercie banku

Najczęściej skonsolidować można: 

Może wydawać się to zaskakujące, ale możliwa jest również konsolidacja kredytu konsolidacyjnego.  

Kliknij i sprawdź: Kalkulator kredytowy

Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny?  

Kredyt na spłatę innych kredytów może obejmować kredyty konsolidacyjne. Wiele zależy jednak od polityki samego banku. Drugi kredyt konsolidacyjny można wziąć, jeśli wciąż ma się wystarczająco wysoką zdolność kredytową.  

Kiedy można skonsolidować kredyt?  

Na przykład w sytuacji, kiedy zaciągnięte wcześniej zobowiązanie okazało się nie być wystarczające. Jeśli poprzednio zaciągnięty kredyt wciąż stanowi zbyt duże wyzwanie do spłaty, można zastanowić się nad ponowną konsolidacją. Nie zawsze jest to jednak opłacalne, dlatego przed podjęciem takiej decyzji warto przeanalizować wszystkie za i przeciw.  

Po kolejną konsolidację najczęściej zgłaszają się osoby, które mają problem z regularnym spłacaniem zobowiązań na dotychczasowych zasadach. Żeby otrzymać pozytywną decyzję kredytową, niezbędne jest jednak wykazanie się wystarczająco wysoką zdolnością kredytową. Dlatego też o kredyt powinieneś zawnioskować, zanim zaczniesz mieć kłopoty z terminową spłatą zobowiązania.  

Kto może skonsolidować kredyt konsolidacyjny? 

Wniosek o konsolidację kredytu może złożyć każdy, kto taki kredyt zaciągnął. Nie oznacza to oczywiście, że wnioskodawca na pewno otrzyma pozytywną decyzję kredytową. Kiedy można wziąć kredyt konsolidacyjny? Jak dostać go szybko i bezproblemowo? 

Kredyt konsolidacyjny jest udzielany wyłącznie osobom, które mają wystarczająco wysoką zdolność kredytową oraz pozytywną historię dotychczasowych spłat. Bank będzie analizował, jak wiele udało Ci się spłacić do tej pory oraz zapyta, dlaczego chciałbyś ponownie dokonać konsolidacji.  

Podczas ubiegania się o konsolidację będziesz musiał przedstawić ponownie pełen komplet dokumentacji. Bank będzie bowiem on nowa analizował Twoją sytuację finansową.  

Przeczytaj też: Kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej 

Konsolidacja konsolidacji - ile kosztuje? 

Wraz z każdą kolejną konsolidacją rosną koszty pierwotnie zaciągniętego zobowiązania. To ile ostatecznie zapłacisz, zależy od ilości rat oraz kwoty jaką masz do spłacenia. Bank zaproponuje Ci nowy harmonogram spłat, w którym uwzględni wysokość prowizji, oprocentowania, ubezpieczenia oraz innych opłat. Pomocny w oszacowaniu tych kosztów jest dostępny na naszej stronie kalkulator kredytów konsolidacyjnych. Przed podpisaniem umowy zdecydowanie najlepszym wyjściem jest porównanie kilku konkurencyjnych ofert.  

Czy konsolidacja kredytu konsolidacyjnego się opłaca? 

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy konsolidacja kredytu się opłaca. Wiele zależy od warunków zaproponowanych przez bank. Każdy kolejny kredyt konsolidacyjny wiąże się ze wzrostem kosztu całkowitego zobowiązania. Twoją sytuację musisz więc przedyskutować z bankiem indywidualnie.  

Zwykle celem kolejnej konsolidacji jest zmniejszenie wysokości pojedynczych rat. Przez to spłata kredytu zostanie rozłożona w czasie, ale będzie bardziej znośna dla miesięcznego budżetu domowego. 

Zalety konsolidacji kredytu konsolidacyjnego 

  • możliwość lepszego dopasowania sposobu spłat kredytu do Twoich możliwości  

  • szansa na poradzenie sobie z trudną sytuacją materialną 

  • możliwość starania się o dodatkową gotówkę 

Wady konsolidacji kredytu konsolidacyjnego 

  • podwyższenie kosztów całkowitych kredytu konsolidacyjnego  

  • konieczność ponownego przejścia procedury ubiegania się o kredyt 

Sprawdź też: Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych 

Kredyt konsolidacyjny - jakie zadłużenia możesz skonsolidować? 

Skoro wiesz już, czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny, warto dowiedzieć się jeszcze, ile kredytów można skonsolidować. Nie ma wytycznych co do tego, jak dużo kredytów nadaje się do konsolidacji. Wszystko zależy od samego banku. Możesz złożyć wniosek o skonsolidowanie wszystkich posiadanych zobowiązań, jak również niektórych z nich.  

Nie w każdym banku będziesz mógł jednak skorzystać z konsolidacji tych samych zobowiązań. Szczególnie dyskusyjna jest konsolidacja chwilówek. Część banków zgadza się na to, natomiast część odmawia udzielenia kredytu dla takich zobowiązań. Jeśli masz zadłużenie w firmach pożyczkowych, powinieneś przed złożeniem wniosku dopytać czy można skonsolidować chwilówki. Jeśli nie jest to możliwe, poszukaj innej oferty. Najłatwiej jest dostać pozytywną odpowiedź w parabanku.  

Dowiedz się: Kiedy przelew Pekao

Gdzie można skonsolidować kredyt konsolidacyjny? 

Konsolidacja kredytu konsolidacyjnego jest możliwa przede wszystkim w firmach pożyczkowych. Mają one znacznie mniejsze wymagania w stosunku do klientów niż banki. Tego typu zobowiązania niestety jednak niosą za sobą wysokie koszty. Zanim podpiszesz umowę, upewnij się więc, że jesteś w stanie spłacić zaciągnięte kredyty. Każdą kolejna restrukturyzacja zadłużenia może doprowadzić Cię do wpadnięcia w spiralę zadłużenia.  

Ile można mieć kredytów konsolidacyjnych jednocześnie? 

Wiesz już, czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny oraz jak wygląda konsolidacja konsolidacji. Czy jednak możesz mieć kilka kredytów konsolidacyjnych naraz?  

Nie istnieją przepisy prawne, które określałyby jak wiele kredytów konsolidacyjnych możesz zaciągnąć w tym samym czasie. Każdy kolejny kredyt zmniejsza jednak Twoją zdolność kredytową.  Oznacza to, że bank może odmówić Ci udzielenia kolejnego refinansowania kredytu.  

Niekiedy korzystne może być skonsolidowanie tylko części zobowiązań. Zdarza się jednak, że po jakimś czasie klienci chcą połączyć w jedno wszystkie zobowiązania. Nie ma przeciwwskazań, aby zrobić coś takiego. Często w takim przypadku bardziej opłacalne może okazać się dopisanie kolejnych zobowiązań do istniejącej już konsolidacji.  

Sprawdź: BNP Paribas kredyt konsolidacyjny

Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny? Podsumowanie 

Skoro wiesz już, że można skonsolidować kredyt konsolidacyjny, nie pozostaje Ci nic innego, jak znaleźć odpowiednią ofertę. Pamiętaj jednak o tym, że nie zawsze takie rozwiązanie jest opłacalne. Pozwoli Ci być może lepiej zarządzać miesięcznym budżetem domowym, ale jednak wiąże się z podwyższeniem całkowitych kosztów kredytowania. Zanim więc podpiszesz umowę, upewnij się, że jej warunki są dla Ciebie satysfakcjonujące.  

Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Podobne artykuły