Kredyty gotówkowe 10 min. czytania

Kredyt ratalny - co warto wiedzieć o kredycie ratalnym i kto może z niego skorzystać?

Zaktualizowano: 2021-09-10 15:10
Opublikowano: 2014-03-12 23:00
Średnia ocena: 5,96/6 Głosów: 29
Kredyt ratalny - co warto wiedzieć o kredycie ratalnym i kto może z niego skorzystać?

Kredyt ratalny w Polsce cieszy się dużą popularnością. Zakupy na raty nowego sprzętu AGD czy RTV, to jeden z kilku sposobów na to, aby szybko móc cieszyć się świeżo zakupionym mieszkaniem czy też poradzić sobie z awarią posiadanych urządzeń. Sprawdź, czy taka forma zadłużenia będzie korzystna dla domowego budżetu oraz na co możesz przeznaczyć środki uzyskane z kredytu.

W większości przypadków, gdy chcemy sfinansować pilny i niezaplanowany wydatek, sięgamy po kredyt gotówkowy. Czy w takim razie stanowi on alternatywę do kredytu ratalnego? Nie do końca. Istnieją spore rozbieżności pomiędzy kredyt ratalnym a gotówkowym. Oba produkty różnią się między sobą, chociażby maksymalnym okresem spłaty, czy też sposobem wykorzystania środków, ale nie tylko.

Kredyt ratalny - definicja

Wiele słyszy się o kredytach i pożyczkach, które dostępne są dosłownie na wyciągnięcie ręki. Większość z nich można wykorzystać na dowolny cel, niezależnie od tego, czy jest to zakup samochodu, nowego laptopa czy wycieczki zagranicznej. Szczególnym produktem finansowym są jednak kredyty ratalne, które obok kredytów samochodowych oraz hipotecznych, należą do grona kredytów celowych. Co to jest kredyt ratalny i na co można go przeznaczyć?

Kredyt ratalny - co to?

Kredyt ratalny jest kredytem konsumenckim, przeznaczanym na zakup konkretnego towaru czy też usługi. Najczęściej udzielany jest jedynie na podstawie dowodu osobistego oraz zaświadczenia o zarobkach. Co ciekawe o kredyt ratalny można zawnioskować nie w banku, a w sklepie stacjonarnym, internetowym, czy też na aukcjach online, gdzie kupisz nową pralkę czy telewizor.

Przekonaj się co warto wiedzieć o umowie kredytowej!

Na co można przeznaczyć kredyt ratalny?

Kredyt ratalny sprawił, że coraz popularniejsze stały się okazjonalne zakupy na raty. Spontaniczny zakup nowej lokówki, żelazka czy sokowirówki, nie wymaga już długiego planowania w postaci odkładania środków czy też czekania na decyzję o udzielenie kredytu gotówkowego. Teraz, wystarczy pójść do sklepu i koszt zakupów podzielić na kilka części.

Kredyt ratalny pozwoli Ci sfinansować zakup niemal każdej rzeczy. Wystarczy, że wybrany przez Ciebie sklep, podpisał umowę z bankiem, który zajmie się udzieleniem kredytu. Co ciekawe, większość znanych sklepów internetowych oraz stacjonarnych, które w swojej ofercie posiadają sprzęty gospodarstwa domowego oraz elektronikę, umożliwia realizację zakupu na raty.

Kredyt ratalny możesz przeznaczyć m.in. na zakup:

 • sprzętu AGD i RTV,

 • laptopa, komputera stacjonarnego oraz urządzeń peryferyjnych,

 • smartfona czy smartwacha,

 • urządzeń z kategorii smart home,

 • urządzeń TV i audio,

 • sprzętu foto,

 • roweru, hulajnogi, rolek czy też nart,

 • firan, zasłon oraz rzeczy do wyposażenia wnętrz,

 • odzieży, biżuterii oraz dodatków.

Kredyt ratalny online - czy to możliwe?

Parę lat temu, gdy jeszcze sam proces starania się o kredyt był dużo dłuższy i bardziej skomplikowany niż teraz, możliwość skorzystania z oferty kredytu ratalnego przysługiwał jedynie klientom stacjonarnych sklepów. Aktualnie, robiąc zakupy online, możemy w szybki i prosty sposób rozłożyć płatność na raty, wystarczy, że wypełnimy jeden formularz. Decyzja kredytowa w takiej sytuacji najczęściej podejmowana jest w ciągu kilku godzin.

Jak działa kredyt ratalny?

Sposób działania sprzedaży ratalnej jest stosunkowo prosty. Wystarczy, że wybierasz interesujący Cię przedmiot (lub kilka) oraz wskażesz opcję płatności ratalnej. Jeśli korzystasz z oferty sklepu internetowego, możesz samodzielnie zmienić wysokość rat, wydłużając lub skracając okres spłaty.

W stacjonarnym sklepie, zanim podpiszesz umowę ratalną, pracownik również poinformuje Cię o dostępnych wariantach dotyczących okresu spłaty. Wspólnie wybierzecie dogodną opcję i wypełnicie formularz.

Pożyczki na raty przyznawane są osobom, które prawidłowo wypełnią wniosek kredytowy. Tutaj zazwyczaj należy podać informacje dotyczące zatrudnienia - nazwa firmy, wielkość zarobków, ale też możesz zostać zobligowany do podania takich informacji jak przy tradycyjnym kredycie, czyli tych dotyczących średnich miesięcznych kosztów życia oraz ilości osób, które pozostają na Twoim utrzymaniu.

Następnie należy poczekać na decyzję kredytową (w sklepie stacjonarnym jest ona zdecydowanie szybsza) oraz dokonać zakupu.

Maksymalna kwota kredytu ratalnego

Maksymalna kwota kredytu ratalnego może być różna w zależności od oferty danego banku. W niektórych przypadkach będzie ona wynosić kilka tysięcy, chociaż najczęściej limit ten oscyluje w granicach 30 000 - 50 000 zł.

Kredyt ratalny a okres spłaty - ile wyniesie maksymalny czas spłaty kredytu

Kredyt ratalny różni się w tej kwestii od kredytu gotówkowego, którego okres spłaty może wynosić nawet kilkanaście lat. W przypadku zakupów na raty umowa podpisywana jest najczęściej maksymalnie na 36 miesięcy, czyli 3 lata.

Kto może skorzystać z kredytu ratalnego?

Z oferty kredytu ratalnego mogą skorzystać osoby, które mają odpowiednią zdolność kredytową. Oznacza to, że nie tylko powinni mieć stałą pracę, która dostarcza im regularnych dochodów, ale też nie posiadać niespłacanych na czas zadłużeń. Banki, zanim podejmą decyzję o udzieleniu kredytów, weryfikują informacje na temat klienta w bazach rejestrów dłużniczych.

Czy w takim razie możliwe jest otrzymanie kredytu ratalnego dla zadłużonych? Niestety, podobnie jak ma to miejsce w przypadku kredytu gotówkowego - taka osoba nie może liczyć na udzielenie zobowiązania. Może jedynie skorzystać z oferty parabanków, decydując się, chociażby na pożyczkę czy chwilówkę.

Warunki otrzymania kredytu ratalnego

Warunki otrzymania kredytu w dużej mierze zależą od banku, z którego oferty skorzystasz. W większości przypadków wystarczy jednak spełnić kilka podstawowych zasad, takich jak:

 • posiadanie obywatelstwa polskiego,

 • ukończone 18 lat,

 • posiadanie ważnego dokumentu tożsamości,

 • dobra historia kredytowa - kredyt ratalny bez BIK niestety nie jest możliwy,

 • stałe zatrudnienie i regularne dochody.

Kredyt ratalny - wymagane dokumenty

W większości przypadków kredyt ratalny nie wymaga przedstawiania wielu dokumentów i wystarczający będzie jedynie dowód osobisty. W skrajnych sytuacjach możesz zostać poproszony o przedstawienie również:

 • zaświadczenia o zarobkach,

 • kserokopii umowy poświadczającej zatrudnienie,

 • oraz danych kontaktowych firmy, w której jesteś zatrudniony.

Bank udzielający kredytu może skontaktować się z Twoim pracodawcą, aby potwierdzić podane przez Ciebie informacje, jednak do takiej sytuacji dochodzi niezwykle rzadko.

Ile kosztuje kredyt ratalny?

Niestety nie istnieje jedna odpowiedź na to pytanie, ponieważ dużo zależy od oferty przygotowanej przez bank we współpracy z danym sklepem. Czasami, możesz natknąć się na tani kredyt ratalny, którego RRSO wynosi nawet 0%! Taka informacja oznacza, że do pożyczki nie są doliczane żadne dodatkowe koszty, w efekcie czego oddajesz tyle samo, ile pożyczasz.

Najczęściej jednak oprocentowanie kredytu ratalnego jest nieco droższe, a jego wysokość uzależniona od konkretnej kwoty oraz okresu spłaty.

Sprawdź: Kalkulator kredytowy

Kredyt ratalny bez BIK - czy możliwe jest zaciągnięcie kredytu ratalnego bez weryfikacji?

Bank przed wydaniem decyzji kredytowej sprawdza wiarygodność osoby wnioskującej. Najczęściej wysyła zapytanie do Biura Informacji Kredytowej, zdarza się też, że korzysta z innych rejestrów dłużniczych. Niestety, podobnie jak w przypadku kredytu gotówkowego, bank nie udziela zobowiązań dla osób z negatywnymi wpisami w BIK.

Zobacz: Kredyt na dowód bez umowy o pracę

Kredyt ratalny krok po kroku - jak wnioskować?

Jeśli chcesz skorzystać z oferty kredytu ratalnego, wystarczy, że wybierzesz przedmiot lub usługę w danym sklepie i w opcji płatności zaznaczysz chęć kredytowania zakupu. W sklepie stacjonarnym proces ten wygląda bardzo podobnie - wystarczy zgłosić swoją decyzję sprzedawcy. Następnie to po stronie sklepu leży obowiązek przeprowadzenia transakcji. Zostaniesz poproszony o wypełnienie standardowego formularza i podanie informacji na temat swojej sytuacji zawodowej. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej możesz dokończyć zakup, a bank przeleje środki bezpośrednio na konto bankowe sprzedawcy.

Kredyt ratalny gdzie złożyć wniosek?

Aktualnie możesz złożyć wniosek o kredyt ratalny online lub stacjonarnie w wybranym punkcie sprzedaży. Nie ma możliwości, złożenia wniosku o wypłatę kredytu bezpośrednio w wybranym banku. Jeśli zależy Ci jednak na samej gotówce, a nie na zakupie konkretnego przedmiotu lub usługi, możesz zdecydować się na kredyt ratalny pozabankowy, który w niektórych przypadkach udzielany jest nawet bez sprawdzania BIK.

Kredyt ratalny - które banki mają go w swojej ofercie?

Obecnie duża grupa banków, współpracuje z największymi firmami i sieciami sklepów, tym samym umożliwiając konsumentom robienie zakupów na raty. Wśród nich znajduje się, chociażby Credit Agricole, Alior Bank czy Santander Consumer Bank. Przyjrzeliśmy się z bliska, jaką ofertę przygotowali dla nowych oraz stałych klientów.

Kredyt ratalny Credit Agricole

Jeśli chcesz skorzystać z oferty Credit Agricole kredyt ratalny, wystarczy, że znajdziesz sklep, w którym widnieje logo banku. Następnie możesz kupić konkretny produkt, a jego spłatę rozłożyć nawet na 120 rat. Bank Credit Agricole przygotował również specjalną ofertę dla osób, które skorzystały już kredytu: mogą oni otworzyć konto i zyskać 100 zł na start oraz do 400 zł dodatkowej premii.

Kredyt ratalny Alior Bank

Alior Bank kredyt ratalny to propozycja idealna niemal dla każdego. Bank współpracuje z 15 tysiącami sklepów stacjonarnych oraz z największymi platformami sprzedaży internetowej. Kredyt ratalny Alior Bank możesz otrzymać jedynie na podstawie oświadczenia o dochodach (do kwoty 20 000 zł) lub przedkładając pełną dokumentację, starając się o wyższą kwotę do 80 000 zł.

Kredyt ratalny Santander

Oferta Santander kredyt ratalny obecna jest w ponad 3000 sklepów. Firmy, które współpracują z Santanderem, umożliwiają dokonanie płatności poprzez tzw. eRaty, a sposób zawarcia umowy może być w 100% online, z wykorzystaniem przelewu lub za pośrednictwem kuriera. Z oferty zakupów na raty może skorzystać osoba pełnoletnia rezydująca w Polsce, która posiada aktualny dokument tożsamość oraz udokumentuje swoje źródło i wysokość dochodów w sposób akceptowany przez bank.

Kilknij i sprawdź: Kwota wolna od zajęcia

Kredyt ratalny - czy warto się zdecydować?

Pożyczki ratalne cieszą się dużą popularnością. W odróżnieniu od innych produktów finansowych, które pozwolą uzyskać środki na zakup konkretnego produktu lub usługi,

kredyt na raty możesz wziąć od ręki, podczas zakupów. Co więcej, sklepy chcąc zachęcić klientów, często organizują promocje, które pozwalają skorzystać z kredytu za 0 zł, dzięki czemu oddajesz do banku dokładnie tyle, ile kosztował dany produkt.

Jeśli musisz wymienić pralkę, lodówkę czy kupić nowego laptopa do pracy to kredyt ratalny może być korzystnym rozwiązaniem. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, sprawdź cenę konkretnego przedmiotu w kilku różnych sklepach, porównując jednocześnie warunki kredytowe.

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?
21.11.2022

Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?

...lub elektronicznej, jako załącznik do podpisywanej umowy np. kredytu gotówkowego. W przypadku gdy proces wnioskowania odbywa się zdalnie...

...spłaty, może on ulegać zmianom, niezależnie od tego, czy to kredyt hipoteczny, czy gotówkowy. Przykładem konieczności wprowadzenia modyfikacji...

Zobacz więcej
5 min. czytania
Czym jest dług alimentacyjny?
14.11.2022

Czym jest dług alimentacyjny? Konsekwencje niespłaconych długów alimentacyjnych

...2020, kiedy średni dług oscylował w granicach 40 tys. zł. Pomimo że osoby widniejące na listach dłużników mają poważne trudności np. z zaciągnięciem kredytu gotówkowego, zakupami na raty czy podpisaniem umowy z telefonią komórkową, długi z tytułu niepłaconych alimentów rosną i wynoszą obecnie prawie 11,8 mld zł. W Krajowym...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Stopy procentowe NBP − czym są?
09.11.2022

Stopy procentowe NBP − czym są? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Gdzie złożyć wniosek o pożyczkę z największą przyznawalnością?
24.10.2022

Gdzie złożyć wniosek o pożyczkę z największą przyznawalnością?

...pożyczkę z komornikiem od ręki? Klient, który chce uzyskać kredyt gotówkowy, musi spełnić szereg wymogów. Większość banków stosuje...

...z czynników, dzięki którym chwilówki oferowane przez firmy pozabankowe są tak popularne, są bez...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kiedy możliwe jest umorzenie kredytu przez bank?
05.10.2022

Kiedy możliwe jest umorzenie kredytu przez bank?

...które uniemożliwiają spłatę zobowiązania. Łatwiej umorzyć kredyt gotówkowy niż hipoteczny – banki niechętnie zgadzają się na rezygnację...

...przyjąć lub odrzucić. Oznacza to, że do spłaty zaciągniętego kredytu hipotecznego, gotówkowego czy pożyczki konsolidacyjnej będą zobowiązani...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Jak kupić węgiel na raty? Czy bank udzieli kredytu na opał?
03.10.2022

Jak kupić węgiel na raty? Czy bank udzieli kredytu na opał?

...węgla świecą pustkami, a właściciele nie wiedzą, kiedy można spodziewać się dostaw. Jak w takiej sytuacji poradzić sobie z zapewnieniem opału na zimę? Czy warto zaciągnąć na ten cel kredyt gotówkowy? Ceny opału drastycznie wzrosły, a kupno węgla po preferencyjnych cenach na stronie internetowej Polskiej Grupy Górniczej graniczy z cudem. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego jeszcze w...

Zobacz więcej
7 min. czytania