Lokaty bankowe 6 min. czytania

Obligacje zerokuponowe – wzór. Sprawdź jak obliczyć zysk z obligacji zerokuponowych

Zaktualizowano: 2021-10-29 08:41
Opublikowano: 2021-10-29 07:57
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Obligacje zerokuponowe – wzór

Obligacje to jedna z najbezpieczniejszych form inwestycji. Na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów. Jednym z kryteriów ich rozróżniania jest to, w jakim stopniu są oprocentowane. W zależności od sposobu wypłacania odsetek z obligacji można wyróżnić m.in. obligacje zerokuponowe. Sprawdź, na jakich zasadach działają i czy warto w nie inwestować.

Sposobów na inwestowanie pieniędzy jest całe mnóstwo. W dobie stale rosnącej inflacji i niskich stóp procentowych nie wszystkie jednak są opłacalne. Przez rosnące ceny pieniądz ekspresowo traci na wartości, przez co np. lokaty bankowe nie są zbyt trafnym wyborem, jeśli chodzi o zabezpieczenie i pomnożenie oszczędności. Dla tych, którzy szukają pewnych i stabilnych zysków, ciekawą alternatywą mogą wydać się obligacje. Poznaj najważniejsze informacje o jednym z rodzajów obligacji, czyli o obligacjach zerokuponowych.

Obligacje zerokuponowe – czym są?

Według definicji obligacje zerokuponowe to rodzaj dłużnego papieru wartościowego, z którą nie jest związany obowiązek płacenia odsetek. Nie oznacza to jednak, że nie da się na nich zarobić. Zerokuponowe obligacje emitowane są z dyskontem od swojej wartości nominalnej.

Polega to na tym, że inwestor kupuje obligacje za cenę z dyskontem, która jest niższa od ceny nominalnej tego papieru wartościowego, a po terminie wykupu papieru wartościowego otrzymuje pełną wartość nominalną instrumentu. Dochód z inwestycji w obligacje zerokuponowe jest różnicą pomiędzy ceną emisyjną oraz wartością nominalną, po której zostają wykupione.

Obligacje zerokuponowe – emisja. Emitowaniem obligacji zerokuponowych zajmuje się przede wszystkim Skarbu Państwa oraz większe spółki giełdowe.

To może Cię zainteresować: Bitcoin i kryptowaluty jak zacząć? Jak kupić kryptowaluty w 2021?

Obligacje zerokuponowe – na czym polegają?

Najważniejsze cechy obligacji zerokuponowych to zakup z dyskontem, brak oprocentowania i dwuletni termin wykupu (tzw. obligacje dwuletnie zerokuponowe). Dlatego ich popularność na rynkach finansowych jest stosunkowo niewielka. W dodatku występują rzadko i najczęściej można spotkać się z zerokuponową obligacją skarbową.

Jaki jest zysk z obligacji skarbowych zerokuponowych? Tak jak zostało wspomniane, nie zarabia się na odsetkach, a na różnicy pomiędzy ceną zakupu a wartością nominalną. Nabywca obligacji kupuje je po cenie niższej niż ich wartość nominalna, np. zamiast 120 zł płaci 90 zł, z kolei emitent później odkupuje obligacje po cenie nominalnej. W tym konkretnym przypadku zysk wynosi więc 30 zł na obligacji.

Jeśli przeczytasz gdzieś, że obligacje zerokuponowe sprzedawane są z premią, to wiedz, że nie jest to prawdą. Obligacja z premią sprzedawana jest powyżej wartości nominalnej, a jak wiadomo, wartość obligacji zerokuponowej jest poniżej jej wartości nominalnej.

Warto jeszcze wspomnieć, czym są obligacje zerokuponowe rolowane. Rolowanie ma na celu odroczenie wykupu obligacji w czasie i polega na zamianie obligacji podlegających wykupowi na obligacje nowej emisji. Jest to korzystne przede wszystkim dla emitenta, który może przesunąć w czasie spłatę zobowiązania powstałego z tytułu papierów dłużnych,  a nie nabywcy, dlatego ten drugi wymaga dodatkowej zachęty, np. w postaci wyższego oprocentowania.

Sprawdź koniecznie: Czy warto inwestować w złoto?

Obligacje kuponowe i zerokuponowe – różnice

Wiesz już, czym są obligacje zerokuponowe. Oprócz nich na rynku finansowym występują też obligacje kuponowe i obligacje zmiennokuponowe. Cena emisyjna w przypadku tych pierwszych jest równa wartości nominalnej, a oprocentowanie jest zgodne z poziomem ryzyka niewypłacalności emitenta. Z kolei obligacje zmiennokuponowe to nic innego jak obligacje o zmiennym oprocentowaniu.

Oznacza to, że inwestor kupuje obligacje kuponowe po cenie nominalnej, a podczas inwestycji, okresowo wypłacane są mu odsetki. Gdy minie termin wykupu, odzyskuje cały początkowo wpłacony kapitał. Zatem główna różnica między obligacjami kuponowymi i zerokuponowymi dotyczy ceny zakupu i formy zarobku. Co za tym idzie, różne są też wzory na obligacje kuponowe i zerokuponowe.

Wycena obligacji zerokuponowej – wzór

Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na obligacje zerokuponowe, nie masz co liczyć na odsetki. Jest to bowiem taki papier dłużny, przy którym w terminie zapadalności następuje zwrot nominału. Pojawia się więc pytanie, jaka jest stopa zwrotu z obligacji zerokuponowych?

Obligacje zerokuponowe – wycena. By ją przeprowadzić, trzeba skorzystać ze specjalnego wzoru. Najlepiej przedstawić to na przykładzie. Załóżmy, że cena obligacji (N) to 1000 zł, stopa dyskontowa (r) wynosi 5%, a okres do wykupu obligacji (n) wynosi 2 lata. Teraz do 5% (r) dodajemy 1 i otrzymaną liczbę podnosimy do potęgi 2 (n). Wynik to 1,1025. Teraz wystarczy podzielić 1000 (N) przez otrzymaną wartość, co daje ok. 900. Cena do zapłaty za obligację wynosi zatem 900 zł.

Obligacje zerokuponowe – dla kogo?

Czy obligacja zerokuponowa to opłacalna inwestycja? To zależy. Na pewno nie jest to dobra forma lokaty kapitału dla tych, którzy oczekują regularnej wypłaty zysku z inwestycji.  Obligacje zerokuponowe nie mają oprocentowania, zatem nie ma podstaw do wypłaty odsetek.

Zainteresować się nią za to powinny osoby mające w planach dłuższy horyzont inwestycyjny. Kupując papiery dłużne skarbowe, można zmniejszyć ryzyko związane z inwestycją w obligacje zerokuponowe. Jest to pewna forma zarobku – nabywca otrzymuje jednorazowo nadwyżkę wynikającą z dyskonta, który został ustalony przez emitenta w trakcie emisji obligacji.

Obligacje zerokuponowe – czy warto w nie inwestować?

Niektórzy mówią, że obligacje zerokuponowe nie są narażone na wzrost cen i spadek stóp procentowych. Czy jest to prawdą? Odpowiedź znajdziesz w poniższej tabeli, gdzie zebraliśmy najważniejsze wady i zalety obligacji zerokuponowych.

Obligacje zerokuponowe

Zalety

Wady

  • wysokie bezpieczeństwo inwestycji – to jedna z najbezpieczniejszych form inwestowania kapitału, w szczególności gdy kupuje się obligacje skarbowe,
  • transparentność – od razu wiadomo, ile można zarobić,
  • korzyści podatkowepodatek płaci się dopiero w chwili wykupu obligacji zerokuponowej przez emitenta, a podstawą uiszczenia podatku jest różnica pomiędzy ceną emisji a wykupu,
  • prosty sposób zakupu – obligacje zerokuponowe można kupić nawet przez internet.
  • ryzyko inwestycji – dotyczy niewypłacalności emitenta (wtedy brak możliwości odzyskania kapitału wpłaconego na rzecz emitenta),
  • ryzyko związane ze zmiennością sytuacji makroekonomicznej w kraju – zysk z obligacji mogą ograniczyć zmiany w zakresie inflacji (rosnące ceny) i stóp procentowych (malejące stopy procentowe).

Powyższe informacje powinny pomóc Ci w podjęciu decyzji, czy warto inwestować w obligacje zerokuponowe.

Kliknij i sprawdź: Jak inwestować w kryptowaluty? Jak zacząć inwestować w Bitcoin?

Obligacje zerokuponowe a lokaty terminowe – co wybrać?

Wolne środki finansowe można inwestować na wiele różnych sposobów. Bardzo często pada pytanie, co się bardziej opłaca: lokata czy obligacje? Lokaty bankowe niezaprzeczalnie są najbezpieczniejszą formą deponowania pieniędzy, jednak obecnie nie zapewnia praktycznie żadnych korzyści finansowych. Ciekawą alternatywą dla lokat wydają się więc obligacje skarbowe zerokuponowe. Inwestowanie w takie dłużne papiery wartościowe co prawda niesie za sobą ryzyko inwestycyjne, jednak jest ono znikome, a można zanotować większy zysk, niż na lokatach. Warto więc rozważyć taką opcję ulokowania swoich oszczędności.

Komentarze

Powiązane artykuły

Czy warto inwestować w waluty w 2022?
14.03.2022

Czy warto inwestować w waluty w 2022? Wady i zalety inwestycji w zagraniczne waluty

...z powodu inflacji, która wg GUS w styczniu 2022 r. wyniosła już 9,2%, a według prognoz NBP może przekroczyć wkrótce poziom 12%. Nawet najlepiej oprocentowane lokaty bankowe prowadzone w rodzimej walucie nie są więc w stanie zniwelować tak dużej utraty jej wartości, nie mówiąc już o wygenerowaniu zysku. Właśnie z tego powodu...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Czym jest podatek Belki? Ile wynosi podatek od dochodów kapitałowych?
03.02.2022

Czym jest podatek Belki? Ile wynosi i kiedy trzeba opłacić podatek od dochodów kapitałowych?

...a nie pełnej sumy zainwestowanych środków. Jeśli na przykład lokata bankowa jest oprocentowana na 3 proc. w skali roku, a Ty wpłacasz na nią...

...konsumentów w Polsce oszczędza. Odkładają pieniądze m.in. na lokaty bankowe, konta oszczędnościowe, część osób korzysta z obligacji...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Dywidenda – co to jest? Jak wygląda wypłata dywidendy?
27.10.2021

Dywidenda – co to jest? Jak wygląda wypłata dywidendy?

Dywidenda to jedno z tych pojęć, które powinna znać każda osoba związana z inwestycjami finansowymi. W końcu to ona daje realne korzyści, pozwalając czerpać zyski akcjonariuszom i wspólnikom spółek. Planujesz rozpocząć inwestowanie w akcje danej spółki, musisz poznać zasady ustalania dywidendy i dowiedzieć się, kiedy można spodziewać się jej wypłaty.
Zobacz więcej
7 min. czytania
Lokaty walutowe - wszystko co powinieneś wiedzieć
06.08.2021

Lokaty walutowe - wszystko co powinieneś wiedzieć

Oferta depozytowa w polskich bankach pozostawia wiele do życzenia. Bywa, że oprocentowanie lokat terminowych jest symboliczne i wynosi zaledwie 0,01 proc. w skali roku. Czy z takim samym, skrajnie niskim zyskiem związane jest lokowanie posiadanych środków na lokatach walutowych? To produkty prowadzone w walutach obcych, głównie euro, dolarach amerykańskich, frankach szwajcarskich i...
Zobacz więcej
23 min. czytania
Jak obliczyć zysk z lokaty?
22.07.2020

Jak obliczyć zysk z lokaty?

...zysk z lokaty będzie dużo wyższy, jednocześnie gwarantując całkowite bezpieczeństwo twoich pieniędzy. Czy warto skorzystać z lokaty bankowej? Okazuje się, że wiele osób, które gromadzą swoje oszczędności, nie korzysta z żadnych usług dla oszczędzających. Tym...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Koronawirus a oszczędności - jak zabezpieczyć swój kapitał?
17.04.2020

Koronawirus a oszczędności - jak zabezpieczyć swój kapitał?

...martwić się o brak gotówki w domowym budżecie. Pamiętaj, by dobrze zarządzać swoimi finansami, to klucz do tego, by dodatkowe środki pomogły ci nawet w najtrudniejszej sytuacji. Wypłacić środki z lokaty bankowej czy konta oszczędnościowego? Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem będzie wypłacenie pieniędzy z konta oszczędnościowego, dzięki czemu nie utracisz swoich wypracowanych odsetek, zamykając przed...

Zobacz więcej
5 min. czytania