Lokaty bankowe 6 min. czytania

Obligacje zerokuponowe – wzór. Sprawdź jak obliczyć zysk z obligacji zerokuponowych

Zaktualizowano: 2021-10-29 08:41
Opublikowano: 2021-10-29 07:57
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Obligacje zerokuponowe – wzór

Obligacje to jedna z najbezpieczniejszych form inwestycji. Na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów. Jednym z kryteriów ich rozróżniania jest to, w jakim stopniu są oprocentowane. W zależności od sposobu wypłacania odsetek z obligacji można wyróżnić m.in. obligacje zerokuponowe. Sprawdź, na jakich zasadach działają i czy warto w nie inwestować.

Sposobów na inwestowanie pieniędzy jest całe mnóstwo. W dobie stale rosnącej inflacji i niskich stóp procentowych nie wszystkie jednak są opłacalne. Przez rosnące ceny pieniądz ekspresowo traci na wartości, przez co np. lokaty bankowe nie są zbyt trafnym wyborem, jeśli chodzi o zabezpieczenie i pomnożenie oszczędności. Dla tych, którzy szukają pewnych i stabilnych zysków, ciekawą alternatywą mogą wydać się obligacje. Poznaj najważniejsze informacje o jednym z rodzajów obligacji, czyli o obligacjach zerokuponowych.

Obligacje zerokuponowe – czym są?

Według definicji obligacje zerokuponowe to rodzaj dłużnego papieru wartościowego, z którą nie jest związany obowiązek płacenia odsetek. Nie oznacza to jednak, że nie da się na nich zarobić. Zerokuponowe obligacje emitowane są z dyskontem od swojej wartości nominalnej.

Polega to na tym, że inwestor kupuje obligacje za cenę z dyskontem, która jest niższa od ceny nominalnej tego papieru wartościowego, a po terminie wykupu papieru wartościowego otrzymuje pełną wartość nominalną instrumentu. Dochód z inwestycji w obligacje zerokuponowe jest różnicą pomiędzy ceną emisyjną oraz wartością nominalną, po której zostają wykupione.

Obligacje zerokuponowe – emisja. Emitowaniem obligacji zerokuponowych zajmuje się przede wszystkim Skarbu Państwa oraz większe spółki giełdowe.

To może Cię zainteresować: Bitcoin i kryptowaluty jak zacząć? Jak kupić kryptowaluty w 2021?

Obligacje zerokuponowe – na czym polegają?

Najważniejsze cechy obligacji zerokuponowych to zakup z dyskontem, brak oprocentowania i dwuletni termin wykupu (tzw. obligacje dwuletnie zerokuponowe). Dlatego ich popularność na rynkach finansowych jest stosunkowo niewielka. W dodatku występują rzadko i najczęściej można spotkać się z zerokuponową obligacją skarbową.

Jaki jest zysk z obligacji skarbowych zerokuponowych? Tak jak zostało wspomniane, nie zarabia się na odsetkach, a na różnicy pomiędzy ceną zakupu a wartością nominalną. Nabywca obligacji kupuje je po cenie niższej niż ich wartość nominalna, np. zamiast 120 zł płaci 90 zł, z kolei emitent później odkupuje obligacje po cenie nominalnej. W tym konkretnym przypadku zysk wynosi więc 30 zł na obligacji.

Jeśli przeczytasz gdzieś, że obligacje zerokuponowe sprzedawane są z premią, to wiedz, że nie jest to prawdą. Obligacja z premią sprzedawana jest powyżej wartości nominalnej, a jak wiadomo, wartość obligacji zerokuponowej jest poniżej jej wartości nominalnej.

Warto jeszcze wspomnieć, czym są obligacje zerokuponowe rolowane. Rolowanie ma na celu odroczenie wykupu obligacji w czasie i polega na zamianie obligacji podlegających wykupowi na obligacje nowej emisji. Jest to korzystne przede wszystkim dla emitenta, który może przesunąć w czasie spłatę zobowiązania powstałego z tytułu papierów dłużnych,  a nie nabywcy, dlatego ten drugi wymaga dodatkowej zachęty, np. w postaci wyższego oprocentowania.

Sprawdź koniecznie: Czy warto inwestować w złoto?

Obligacje kuponowe i zerokuponowe – różnice

Wiesz już, czym są obligacje zerokuponowe. Oprócz nich na rynku finansowym występują też obligacje kuponowe i obligacje zmiennokuponowe. Cena emisyjna w przypadku tych pierwszych jest równa wartości nominalnej, a oprocentowanie jest zgodne z poziomem ryzyka niewypłacalności emitenta. Z kolei obligacje zmiennokuponowe to nic innego jak obligacje o zmiennym oprocentowaniu.

Oznacza to, że inwestor kupuje obligacje kuponowe po cenie nominalnej, a podczas inwestycji, okresowo wypłacane są mu odsetki. Gdy minie termin wykupu, odzyskuje cały początkowo wpłacony kapitał. Zatem główna różnica między obligacjami kuponowymi i zerokuponowymi dotyczy ceny zakupu i formy zarobku. Co za tym idzie, różne są też wzory na obligacje kuponowe i zerokuponowe.

Wycena obligacji zerokuponowej – wzór

Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na obligacje zerokuponowe, nie masz co liczyć na odsetki. Jest to bowiem taki papier dłużny, przy którym w terminie zapadalności następuje zwrot nominału. Pojawia się więc pytanie, jaka jest stopa zwrotu z obligacji zerokuponowych?

Obligacje zerokuponowe – wycena. By ją przeprowadzić, trzeba skorzystać ze specjalnego wzoru. Najlepiej przedstawić to na przykładzie. Załóżmy, że cena obligacji (N) to 1000 zł, stopa dyskontowa (r) wynosi 5%, a okres do wykupu obligacji (n) wynosi 2 lata. Teraz do 5% (r) dodajemy 1 i otrzymaną liczbę podnosimy do potęgi 2 (n). Wynik to 1,1025. Teraz wystarczy podzielić 1000 (N) przez otrzymaną wartość, co daje ok. 900. Cena do zapłaty za obligację wynosi zatem 900 zł.

Obligacje zerokuponowe – dla kogo?

Czy obligacja zerokuponowa to opłacalna inwestycja? To zależy. Na pewno nie jest to dobra forma lokaty kapitału dla tych, którzy oczekują regularnej wypłaty zysku z inwestycji.  Obligacje zerokuponowe nie mają oprocentowania, zatem nie ma podstaw do wypłaty odsetek.

Zainteresować się nią za to powinny osoby mające w planach dłuższy horyzont inwestycyjny. Kupując papiery dłużne skarbowe, można zmniejszyć ryzyko związane z inwestycją w obligacje zerokuponowe. Jest to pewna forma zarobku – nabywca otrzymuje jednorazowo nadwyżkę wynikającą z dyskonta, który został ustalony przez emitenta w trakcie emisji obligacji.

Obligacje zerokuponowe – czy warto w nie inwestować?

Niektórzy mówią, że obligacje zerokuponowe nie są narażone na wzrost cen i spadek stóp procentowych. Czy jest to prawdą? Odpowiedź znajdziesz w poniższej tabeli, gdzie zebraliśmy najważniejsze wady i zalety obligacji zerokuponowych.

Obligacje zerokuponowe

Zalety

Wady

  • wysokie bezpieczeństwo inwestycji – to jedna z najbezpieczniejszych form inwestowania kapitału, w szczególności gdy kupuje się obligacje skarbowe,
  • transparentność – od razu wiadomo, ile można zarobić,
  • korzyści podatkowepodatek płaci się dopiero w chwili wykupu obligacji zerokuponowej przez emitenta, a podstawą uiszczenia podatku jest różnica pomiędzy ceną emisji a wykupu,
  • prosty sposób zakupu – obligacje zerokuponowe można kupić nawet przez internet.
  • ryzyko inwestycji – dotyczy niewypłacalności emitenta (wtedy brak możliwości odzyskania kapitału wpłaconego na rzecz emitenta),
  • ryzyko związane ze zmiennością sytuacji makroekonomicznej w kraju – zysk z obligacji mogą ograniczyć zmiany w zakresie inflacji (rosnące ceny) i stóp procentowych (malejące stopy procentowe).

Powyższe informacje powinny pomóc Ci w podjęciu decyzji, czy warto inwestować w obligacje zerokuponowe.

Kliknij i sprawdź: Jak inwestować w kryptowaluty? Jak zacząć inwestować w Bitcoin?

Obligacje zerokuponowe a lokaty terminowe – co wybrać?

Wolne środki finansowe można inwestować na wiele różnych sposobów. Bardzo często pada pytanie, co się bardziej opłaca: lokata czy obligacje? Lokaty bankowe niezaprzeczalnie są najbezpieczniejszą formą deponowania pieniędzy, jednak obecnie nie zapewnia praktycznie żadnych korzyści finansowych. Ciekawą alternatywą dla lokat wydają się więc obligacje skarbowe zerokuponowe. Inwestowanie w takie dłużne papiery wartościowe co prawda niesie za sobą ryzyko inwestycyjne, jednak jest ono znikome, a można zanotować większy zysk, niż na lokatach. Warto więc rozważyć taką opcję ulokowania swoich oszczędności.

Komentarze

Powiązane artykuły

Dywidenda – co to jest? Jak wygląda wypłata dywidendy?
27.10.2021

Dywidenda – co to jest? Jak wygląda wypłata dywidendy?

Dywidenda to jedno z tych pojęć, które powinna znać każda osoba związana z inwestycjami finansowymi. W końcu to ona daje realne korzyści, pozwalając czerpać zyski akcjonariuszom i wspólnikom spółek. Planujesz rozpocząć inwestowanie w akcje danej spółki, musisz poznać zasady ustalania dywidendy i dowiedzieć się, kiedy można spodziewać się jej wypłaty.
Zobacz więcej
7 min. czytania
Lokaty walutowe - wszystko co powinieneś wiedzieć
06.08.2021

Lokaty walutowe - wszystko co powinieneś wiedzieć

...wyniku wielokrotnego obniżania głównych stóp procentowych w Polsce przez Radę Polityki Pieniężnej działającej przy Narodowym Banku Polskim lokaty bankowe stały się w krótkim czasie nieopłacalne dla klientów. Zwolennicy bezpiecznego oszczędzania na depozytach terminowych poszukują więc innych sposobów lokowania posiadanego...

Zobacz więcej
23 min. czytania
Jak obliczyć zysk z lokaty?
22.07.2020

Jak obliczyć zysk z lokaty?

...zysk z lokaty będzie dużo wyższy, jednocześnie gwarantując całkowite bezpieczeństwo twoich pieniędzy. Czy warto skorzystać z lokaty bankowej? Okazuje się, że wiele osób, które gromadzą swoje oszczędności, nie korzysta z żadnych usług dla oszczędzających. Tym...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Koronawirus a oszczędności - jak zabezpieczyć swój kapitał?
17.04.2020

Koronawirus a oszczędności - jak zabezpieczyć swój kapitał?

...martwić się o brak gotówki w domowym budżecie. Pamiętaj, by dobrze zarządzać swoimi finansami, to klucz do tego, by dodatkowe środki pomogły ci nawet w najtrudniejszej sytuacji. Wypłacić środki z lokaty bankowej czy konta oszczędnościowego? Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem będzie wypłacenie pieniędzy z konta oszczędnościowego, dzięki czemu nie utracisz swoich wypracowanych odsetek, zamykając przed...

Zobacz więcej
5 min. czytania
Lokata dla dziecka - czy warto? Jaką ofertę wybrać?
05.03.2020

Lokata dla dziecka - czy warto? Jaką ofertę wybrać?

Jeśli twoje dziecko nie ukończyło jeszcze 13 roku życia, bank nie będzie wymagać jego obecności podczas zakładania lokaty i to ty w imieniu dziecka podpiszesz dokumenty. Przygotuj dowód osobisty, legitymację szkolną dziecka oraz akt urodzenia.
Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak obliczyć odsetki od lokaty?
04.02.2020

Jak obliczyć odsetki od lokaty?

...im na bezpieczeństwie swoich oszczędności. Pod tym względem lokata bankowa nie ma sobie równych. Musisz więc samodzielnie podjąć decyzję...

...skorzystać z lokaty bankowej, ale nie masz pewności co do tego, w jaki sposób obliczyć zysk z...

Zobacz więcej
8 min. czytania