USD
EUR
GBP
CHF
3 miesiące
0,20 proc.
0,10 proc.
0,10 proc.
0,05 proc.
6 miesięcy
0,40 proc.
0,20 proc.
0,30 proc.
0,05 proc.
12 miesięcy
0,50 proc.
0,30 proc.
0,30 proc.
0,05 proc.
Kapitalizacja dokonywana jest na koniec okresu trwania depozytu. Nie ma kwoty maksymalnej, na jaką możesz otworzyć lokatę walutową w Getin Banku.
W Millennium depozyty walutowe są dostępne równolegle z lokatami złotowymi. Mowa tu o Lokacie Millenet w walutach obcych. Okres depozytu terminowego wynosi od 16 do 366 dni, a taką lokatę założysz od 200 EUR, USD lub GBP. To terminowa lokata oszczędnościowa w walutach obcych lub w złotówkach, którą założyć możesz w oddziale Banku Millennium, przez TeleMillennium lub online, zarówno w Millenecie, jak i w specjalnej, bankowej aplikacji mobilnej. Możesz wybrać okres trwania i jej walutę, a przy tym masz szansę na zwiększenie oprocentowania o 0,25 proc. podczas tzw. Happy Hours, ale wyłącznie w razie zakładania lokaty w Millenet lub w aplikacji mobilnej. Wystarczy, że będziesz obserwować stronę Banku Millennium, aby dowiedzieć się, kiedy zyskasz możliwość otwarcia depozytu z podwyższonym oprocentowaniem. Oprocentowanie stałe w Millennium Banku w przypadku depozytów walutowych wynosi:
Lokowanie swoich środków finansowych na depozytach walutowych to niejedyny sposób, by oszczędzać. Zamiast zakładać depozyty dewizowe w polskich bankach możesz też zastanowić się nad możliwością skorzystania z oferty na lokaty w zagranicznych instytucjach bankowych. Jest to szczególnie warte rozważenia w przypadku lokat zagranicznych w krajach, które mają aktualnie dosyć wysokie stopy procentowe i są w stanie zaoferować znacznie wyższe oprocentowanie niż to, z którym możesz się spotkać na depozytach w rodzimych bankach.
Oprocentowanie lokat za granicą zależy od stóp procentowych oraz od oferty przygotowanej przez bank. W poszukiwaniu najlepszej lokaty w zagranicznych bankach warto spojrzeć na wschód. Na Ukrainie obowiązują lepsze warunki dla zwolenników lokat niż w Polsce, przez co można zarobić tam do kilku procent odsetek rocznie.
W porównaniu z ofertą 0,01 proc. oprocentowania lokaty walutowej w skali roku jest to z pewnością rewelacyjna propozycja. Nie inaczej wygląda to w przypadku lokat w bankach w Turcji, gdzie pieniądze można ulokować nawet na kilkanaście procent rocznie.
Wybierając najlepszą lokatę walutową, zwróć uwagę nie tylko na wysokość oferowanego przez dany bank oprocentowania w skali roku, choć i ono jest bardzo istotne. Najlepszy depozyt powinien być wysoko oprocentowany i nie wymuszać na kliencie dodatkowej aktywności, na przykład w postaci obowiązku otwarcia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w tym samym banku. Najlepsze instrumenty finansowe tego typu mają wysoki pułap maksymalnej kwoty depozytu lub nie mają go wcale. Najwyższe oprocentowanie lokat to, rzecz jasna, ważna sprawa, choć pamiętaj, że wyliczone na jego podstawie odsetki nie zostaną ci wypłacone od razu w całości po zakończeniu depozytu, ponieważ bank pomniejszy je o obowiązkowy podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19 proc. kwoty odsetek.
Poza tym wypłacona kwota w przeliczeniu na złotówki może być zarówno wyższa, jak i niższa, niż się spodziewałeś, z uwagi na chwiejność kursu walutowego.
W zależności od tego, w którym banku chcesz otworzyć lokatę walutową, zasady zakładania takiego depozytu mogą być inne. W wielu przypadkach trzeba odwiedzić wybrany oddział stacjonarny banku i ustalić z doradcą bankowym warunki lokaty, a następnie wpłacić fizycznie pieniądze – w złotówkach lub bezpośrednio w walucie obcej, w zależności od praktyki stosowanej przez dany bank. Musisz dowiedzieć się, czy wybrany przez ciebie bank stosuje obsługę lokaty walutowej w formie gotówkowej, czy wyłącznie bezgotówkowej. W tym pierwszym przypadku powinieneś dostarczyć do banku kwotę, jaką chcesz złożyć na lokacie w formie gotówkowej. W drugim przypadku dokonasz przelewu np. bezpośrednio z konta walutowego na rachunek depozytu wskazany przez instytucję bankową.
Zdarza się, że lokatę walutową można otworzyć zdalnie, bez fizycznej obecności klienta w banku, bezpośrednio z konta walutowego. To ułatwia całą sprawę i sprawia, że także wniosek o otwarcie depozytu możesz złożyć przez internet.
Podczas korzystania z oferty na lokaty walutowe wpłaty depozytu do banku najlepiej jest dokonywać bezpośrednio w walucie obcej. Oznacza to, że na przykład przy lokacie w euro warto wpłatę na lokatę zrobić w euro. Możesz znaleźć dobrą ofertę na zakup waluty np. w kantorze online w celu uniknięcia niekorzystnych różnic kursowych (spreadu walutowego) w banku, w którym otwierasz depozyt.
Jeśli nie ma możliwości założenia lokaty walutowej bezpośrednio w obcej walucie, ale wpłacasz złotówki, a bank przelicza je na wybraną walutę, pamiętaj, że wykorzysta do tego celu kurs bankowy. Będzie to wyższy kurs sprzedaży waluty, a przy zamykaniu depozytu terminowego i wypłacie odsetek są one przeliczane z użyciem kursu kupna, który jest niższy. Z tego powodu zysk z lokaty, jaką założyłeś z użyciem środków w PLN, jest tak właściwie trudny do oszacowania, ponieważ płynne różnice kursowe sprawiają, że przy wypłacie możesz otrzymać nawet mniej środków, i to z uwzględnieniem oprocentowania, niż wpłaciłeś na depozyt.
Chcesz oszczędzać bezpiecznie pieniądze na depozycie, ale nie wiesz, czy lepiej wybrać lokatę walutową w dostępnych walutach obcych, czy może lepiej pozostać przy lokacie w złotówkach? Jeśli zarabiasz w polskiej walucie wybór jest najczęściej tylko jeden – lokata w złotówkach, która może przynieść ci ponadto większe oprocentowanie niż depozyt walutowy. Ponadto nie podejmujesz w tym przypadku ryzyka związanego ze zmiennością kursu, dlatego z wykorzystaniem kalkulatora lokat możesz od razu oszacować, ile odsetek otrzymasz po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych, czyli podatku Belki.
Lokaty bankowe, w tym walutowe, są sposobem na bezpieczne oszczędzanie i pomnażanie środków finansowych, choć z tym ostatnim obecnie jest problem z uwagi na bardzo niską wysokość stóp procentowych, jaka obowiązuje nie tylko w Polsce, ale także np. w krajach strefy euro. W wyniku tego oprocentowanie oferowane na lokatach walutowych w polskich bankach jest raczej niskie.
Sprawdź w tabeli, jakie zalety i wady mają lokaty walutowe.
Lokaty walutowe | |
Zalety | Wady |
Możliwość zabezpieczenia wartości pieniądza w walucie obcej | Niewielki zakres ofert lokat walutowych |
Sposób na lokowanie oszczędności wyrażonych w walutach obcych | Niskie oprocentowanie – zwykle to zaledwie 0,01 proc. w skali roku |
Możliwość skorzystania w niektórych bankach z oprocentowania na poziomie 0,5 proc. w skali roku | Bariera wejścia w postaci minimalnej kwoty na lokacie w wysokości nawet 1000 CHF |
Opcja oszczędzania z myślą o ratach kredytów walutowych | Ryzyko walutowe |
Zestawienie to być może ułatwi ci podjęcie decyzji, czy warto jest otworzyć w wybranym banku lokatę walutową.
Zastanawiasz się, czy w twoim przypadku założenie lokaty bankowej w walucie obcej będzie opłacalne? Wszystko zależy od tego, czy zarabiasz w za granicą albo czy masz kapitał zgromadzony np. w euro bądź w dolarach. Ograniczony zakres lokat walutowych, z jakiego możesz obecnie skorzystać w polskich bankach sprawia, że nie masz za dużo możliwości w tym zakresie. Najczęściej zarobisz na nich nie więcej niż 0,01 proc. w skali roku, ale jeśli pieniądze te miałyby leżeć na nieoprocentowanym koncie osobistym, to być może warto jednak złożyć je na jakiejś lokacie walutowej.
W szczególności opłaca się to zrobić, jeśli oszczędzasz w walutach i nie będziesz dokonywał ich przewalutowania na złotówki, ponieważ w takim przypadku nie ma mowy o ryzyku zmiany kursu walutowego. W niektórych bankach możesz otrzymać ofertę na lokaty na 0,5 proc. w skali roku, co obecnie jest najlepszą propozycją.
...które mają oszczędności i myślą o ich zainwestowaniu? Czy lokata bankowa zabezpieczy pieniądze przed wysoką inflacją w Polsce? Z...
...powiedzieć, że tak i to z kilku względów. Przede wszystkim lokaty bankowe nigdy nie były i nie będą instrumentem finansowym, który pozwala...
...oprocentowanie depozytów sprawia, że lokaty bankowe znów stają się bardzo atrakcyjną formą oszczędzania. W lipcu niektóre banki oferowały lokaty z oprocentowaniem sięgającym nawet 7,5%, co dawało klientom możliwość osiągnięcia sporego...
...wiele osób zaczęło szukać rozwiązań w ofertach banków czy instytucji finansowych. Dużym powodzeniem, zwłaszcza teraz przy rosnących stopach procentowych cieszą się lokaty bankowe. Jednak dzisiaj skupmy się na obligacjach, które gwarantują ochronę kapitału przy zmieniającej się inflacji. Obligacje to dłużny instrument finansowy, w którym jedna ze...