Lokaty walutowe - wszystko co powinieneś wiedzieć

Oferta depozytowa w polskich bankach pozostawia wiele do życzenia. Bywa, że oprocentowanie lokat terminowych jest symboliczne i wynosi zaledwie 0,01 proc. w skali roku. Czy z takim samym, skrajnie niskim zyskiem związane jest lokowanie posiadanych środków na lokatach walutowych? To produkty prowadzone w walutach obcych, głównie euro, dolarach amerykańskich, frankach szwajcarskich i funtach brytyjskich. Słowem, czy na lokatach walutowych można dobrze zarobić?
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Lokaty walutowe - wszystko co powinieneś wiedzieć

W wyniku wielokrotnego obniżania głównych stóp procentowych w Polsce przez Radę Polityki Pieniężnej działającej przy Narodowym Banku Polskim lokaty bankowe stały się w krótkim czasie nieopłacalne dla klientów. Zwolennicy bezpiecznego oszczędzania na depozytach terminowych poszukują więc innych sposobów lokowania posiadanego kapitału. Mogą skorzystać z lokat walutowych. Pytanie tylko, kto może oszczędzać w walutach obcych i czy lokaty walutowe będą miały wyższe oprocentowanie niż tradycyjne depozyty w złotówkach.

Lokaty walutowe – najważniejsze informacje

Lokata walutowa, inaczej lokata dewizowa, jest depozytem terminowym, pieniężnym, który możesz złożyć w banku w walucie obcej. Aby to zrobić, musisz podpisać umowę z wybraną instytucją finansową. W umowie o depozyty walutowe muszą znaleźć się takie postanowienia, jak:

 • okres depozytu terminowego;
 • rodzaj waluty, w jakim prowadzona jest lokata w walucie obcej;
 • wysokość gwarantowanego zysku z lokaty.

Depozyt terminowy w walucie obcej najczęściej zakładają osoby, które mają kapitał obcy lub zarabiają w innej walucie niż PLN. To bezpieczny sposób na oszczędzanie, a przy tym na zabezpieczenie środków finansowych przed utratą wartości po pewnym czasie.

Właściwie lokaty walutowe to takie same lokaty jak lokaty złotowe, różnicą jest jednak tutaj rodzaj waluty, w jakiej zakładany jest depozyt. Depozyty mogą mieć charakter długo- i krótkoterminowy, a także różnić się maksymalną kwotą, jaką można na nich złożyć, oraz dostępnymi walutami, w jakich można je założyć. Do najważniejszych parametrów ofert na lokaty walutowe, z których aktualnie można skorzystać w bankach, zaliczają się:

 • okres trwania – 3, 6, 9, 12, 24 lub 36 miesięcy;
 • minimalna kwota lokaty walutowej – zwykle od 100 euro, dolarów, franków czy funtów;
 • dostępne waluty, w jakich można otworzyć depozyt – zwykle to euro, dolar amerykański, funt brytyjski, frank szwajcarski;
 • wysokość odsetek, która jest zależna od stóp procentowych w zagranicznych bankach – najczęściej to obecnie zaledwie 0,01 proc. w skali roku;
 • tryb kapitalizacji – najczęściej na koniec okresu trwania depozytu.

Lokaty walutowe – kiedy warto założyć lokatę walutową?

Lokaty w walutach obcych niekoniecznie będą się opłacać Polakom, którzy zarabiają w polskich złotych. Wszystko dlatego, że muszą oni przewalutować swój kapitał na daną walutę w celu otworzenia depozytu. Następnie, korzystają z ofert z oprocentowaniem, które najczęściej jest niższe niż w przypadku tego samego depozytu, ale założonego w złotówkach. Przyczyną są tu zwykle dosyć niskie stopy procentowe występujące w zagranicznych bankach.

Dlatego lokaty walutowe są najbardziej opłacalne wtedy, gdy pracujesz poza krajem, otrzymujesz więc wynagrodzenie np. w euro czy dolarach. Wtedy lokata nie będzie obarczona ryzykiem wahań kursowych. W przeciwnym wypadku, jeśli po jej zakończeniu zostanie przeliczona wraz z odsetkami na złotówki po obowiązującym kursie waluty obcej, powinieneś się liczyć z możliwością wypłaty z banku tak naprawdę niższej kwoty niż ta, którą wpłaciłeś.

Lokata walutowa dla osób pracujących za granicą

Jeśli pracujesz np. w Niemczech, Francji czy Hiszpanii, zarabiasz w euro. Po przyjeździe do kraju możesz zastanawiać się, gdzie ulokować te pieniądze, by zabezpieczyć ich wartość. Natychmiastowe przewalutowanie kwoty w euro na złotówki może nie być opłacalne ani uzasadnione ekonomicznie, zwłaszcza jeśli planujesz w przyszłości np. kupno mieszkania za granicą, z udziałem kredytu hipotecznego, który będzie wymagał wkładu własnego.

Dlatego ulokuj euro na lokacie walutowej w banku. Dzięki temu, że pracujesz za granicą i zarabiasz w obcej walucie, taka lokata będzie dla ciebie jeszcze bezpieczniejsza. Nie ponosisz bowiem w takim przypadku ryzyka zmiany kursu walutowego.

Lokata walutowa jako zabezpieczenie oszczędności

Jeśli masz kapitał w euro czy dolarach amerykańskich albo zarabiasz w walucie obcej i chciałbyś bezpiecznie oszczędzać, możesz włożyć pieniądze na lokatę walutową. Będzie ona zabezpieczała twoje oszczędności w wybranym czasie. Musisz jednak wiedzieć, że jeśli chciałbyś otworzyć lokatę terminową w obcej walucie, do jej założenia będziesz musiał wymienić złotówki na wybraną walutę, a to wiąże się z ryzykiem spreadu walutowego. Twój zysk z lokaty walutowej będzie jedynie założony, ale nie pewny. Pewne będzie jedynie oprocentowanie środków na lokacie terminowej. Środki te przed wypłatą zostaną przeliczone zgodnie z obowiązującym kursem.

Lokaty w euro, dolarach czy we frankach szwajcarskich to dobry pomysł na zabezpieczenie swoich finansów także wtedy, gdy masz zobowiązanie w obcej walucie, czyli np. jesteś frankowiczem i spłacasz kredyt we frankach szwajcarskich. Zdeponowane w banku pieniądze będą dla ciebie zabezpieczeniem, jeśli w danym czasie drastycznie wzrośnie kurs waluty na skutek spadku wartości złotego. Lokata walutowa pozwala na równoważenie strat wynikających ze zmienności kursu walut obcych, w jakich wyrażony jest kredyt walutowy. Można wypłacić z niej pieniądze z przeznaczeniem na raty zobowiązań.

Sprawdź także: Internetowy kantor - jak korzystać z kantora online i czy to się opłaca?

Lokaty walutowe – jakie lokaty walutowe oferują banki w Polsce?

Banki w Polsce są w stanie przedstawić ci ofertę na lokaty dewizowe, czyli w walutach obcych z wykorzystaniem czterech najpopularniejszych walut:

 • euro (EUR),
 • dolara amerykańskiego (USD),
 • franka szwajcarskiego (CHF),
 • funt brytyjskiego (GBP).

Lokaty walutowe w Euro

Lokaty w euro to depozyty walutowe wyrażone w walucie europejskiej, którą posługujemy się w Eurolandzie, inaczej w strefie euro. Lokaty bankowe w euro cieszą się w polskich bankach największą popularnością, ponieważ nie brakuje klientów, którzy zarabiają – stacjonarnie lub zdalnie – w krajach sąsiednich, np. Niemczech, gdzie właśnie w takiej walucie wypłacane jest wynagrodzenie. Lokaty walutowe w euro mogą być zakładane na krótki lub długi czas. Przez niskie stopy procentowe obowiązujące w strefie euro lokaty bankowe w tej walucie są nisko oprocentowane – obecnie to najczęściej 0,01 proc. w skali roku.

Lokaty walutowe w dolarach

Jeśli zarabiasz w dolarach amerykańskich, powinny cię zainteresować lokaty w USD. To depozyty, których oprocentowanie wynika z aktualnej wysokości stóp procentowych ustalanych przez FED w Stanach Zjednoczonych. Lokata dolarowa jest mniej popularna od tej w euro, ale z uwagi na powszechność wykorzystywania na świecie tej waluty istnieje wielu klientów skłonnych zakładać przeznaczone dla niej depozyty.

Lokaty walutowe we frankach

Frankowicze, czyli osoby spłacające kredyty we frankach szwajcarskich, mogą zabezpieczyć się przed nagłym wzrostem kursu tej waluty, z czym mieliśmy już w przeszłości do czynienia, poprzez lokatę. Niektóre banki mają takie depozyty w swojej ofercie.

Lokata walutowa w funtach

Polacy masowo wyjeżdżali do Wielkiej Brytanii od 2004 roku, tj. od czasu, kiedy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Dlatego obecnie na Wyspach żyją setki tysięcy naszych rodaków. Część z nich wyjechała do Wielkiej Brytanii wyłącznie w celach zarobkowych i chce wrócić do Polski. W ich przypadku dobrym sposobem na efektywne oszczędzanie może być założenie lokaty walutowej w funtach brytyjskich.

Lokaty walutowe – ranking

Zanim podpiszesz z bankiem umowę o założenie lokaty walutowej, sprawdź ranking lokat luty-lipiec 2021 roku, czyli z ostatnich 6 miesięcy. Pomoże ci on zorientować się w ofercie banków działających w Polsce. Ranking lokat na czerwiec czy lipiec 2021 roku jest na tyle aktualny, że wystarczy ci do rozpoznania rynku.

Najczęściej ranking lokat walutowych uwzględnia depozyty w najpopularniejszych walutach: euro, dolarach amerykańskich, frankach szwajcarskich i funtach brytyjskich. Tak jak kalkulator lokat walutowych podpowie ci, ile na nich możesz zarobić, tak ranking lokat walutowych umożliwi przejrzenie w jednym miejscu wszystkich propozycji banków, z których możesz skorzystać.

Ranking lokat euro

Chcesz wiedzieć, w którym banku założysz najlepszą lokatę w euro? Ranking zawierający wyłącznie takie depozyty pomoże ci to ustalić. Z kolei kalkulator lokat w euro umożliwi wyliczenie, na jakie zyski możesz liczyć przy aktualnych ofertach oprocentowania lokaty w euro. Ranking i kalkulator lokat bankowych w walutach obcych to dwa narzędzia, po które sięgniesz, zanim podpiszesz umowę z bankiem.

Ranking lokat USD

Podobnie jest w przypadku rankingu lokat dolarowych. Możesz sprawdzić, który z banków w Polsce ma aktualnie najatrakcyjniejszą ofertę na lokaty USD. Ranking prezentuje rodzaje oferowanych depozytów, czas ich trwania oraz pokazuje, czy klient, aby otworzyć lokatę w walucie amerykańskiej, będzie zobowiązany do założenia konta w tym samym banku.

Oprocentowanie lokat walutowych – jak je obliczyć?

Najważniejszym kryterium wyboru lokat walutowych jest oprocentowanie. Wyrażane jest ono, podobnie jak w przypadku lokat złotowych, w skali roku. Oprocentowanie lokat walutowych jest z reguły niższe niż w przypadku depozytów w złotówkach. Trzeba jednak dodatkowo podkreślić, że twoim zyskiem nie będą całe odsetki od kapitału złożonego na przykład na lokacie w euro. Oprocentowanie lokaty w euro posłuży do wyliczenia odsetek, od których jednak należy odprowadzić podatek w wysokości 19 proc. wypracowanego zysku.

Żeby sobie ułatwić wyliczanie zysków z lokat walutowych, możesz skorzystać z kalkulatora lokat dostępnego w internecie. Wystarczy wpisać w nich wartość wpłaconej kwoty w walucie, okres trwania umowy czy ustalone oprocentowanie lokat dewizowych. Należy podkreślić, że wyliczona kwota niekoniecznie będzie taka sama jak ta wypłacona ci przez bank z tytułu lokaty walutowej – i nie chodzi tu o zmiany w oprocentowaniu. Lokaty w euro czy lokaty dolarowe oraz innych walut obarczone są ryzykiem zmienności kursu walutowego.

Sprawdź: Kalkulator walutowy

Lokaty walutowe – czy się opłacają? Ile możesz zyskać?

Chcesz założyć lokaty walutowe? Czy opłaca się zainwestować kapitał w taki typ produktu depozytowego? Sprawdź ofertę na wybrane lokaty walutowe, np. lokatę w euro. Czy warto oszczędzać w europejskiej walucie? Niekoniecznie, przynajmniej jeśli chodzi o osoby, które nie otrzymują wynagrodzenia w walucie obcej.

Wszystko dlatego, że lokaty dewizowe są oprocentowane w mniejszym zakresie niż lokaty złotówkowe. Na nich również można jednak zarobić, nawet nie tyle na oprocentowaniu, ile na zmianie kursów walutowych.

Zasadniczo oprocentowanie lokat walutowych zależy od tego, jaki poziom stóp procentowych obowiązuje w kraju, z którego jest dana waluta. Jeśli zakładana jest lokata walutowa we frankach szwajcarskich, powinny cię interesować stopy procentowe w Szwajcarii i polityka pieniężna prowadzona przez odpowiednie organy tego państwa.

Lokaty walutowe – gdzie założyć lokatę walutową?

Wiesz już, czym jest lokata walutowa, w jakiej walucie możesz ją otworzyć i jak wybrać najkorzystniejszą ofertę z użyciem kalkulatora i rankingu lokat walutowych, pora rozpocząć analizę ofert czołowych banków w Polsce. Istnieje wiele instytucji finansowych, które w ofercie mają lokaty walutowe.

Lokaty walutowe PKO

Aktualnie, w 2021 roku, w ofercie PKO BP nie ma lokaty walutowej. Były one natomiast obecne w tej instytucji jeszcze w ubiegłym roku. W PKO BP lokaty walutowe mogły mieć zmienną stopę procentową zadeklarowaną na okres 12 lub 6 miesięcy. Mogłeś też skorzystać z oferty ze stałą stopą procentową, zadeklarowaną na okres 7, 14 lub 21 dni, a także 1 lub 3 miesięcy. W każdym przypadku oprocentowanie to wynosiło jednak zaledwie 0,01 proc.

Lokaty walutowe Pekao

Jeszcze do niedawna również i w innym czołowym banku w Polsce – Pekao SA – lokaty walutowe znajdowały się w standardowej ofercie. Były to depozyty w walutach: EUR, USD, GBP i CHF, dla których oprocentowanie było stałe, podawane w skali roku. Lokatę można było otworzyć w kwocie od:

 • 60 GBP,
 • 200 EUR,
 • 250 USD,
 • 350 CHF.

Lokaty walutowe Santander

W Santanderze lokaty walutowe są czasowo wstrzymane. Aktualnie nie możesz więc pomnażać oszczędności na depozycie w tej instytucji. Santander udostępniał lokaty walutowe bez maksymalnej kwoty górnego limitu wysokości wpłaty. Ustalił jednak minimalną wpłatę w wysokości:

 • 500 GBP,
 • 1000 EUR,
 • 1000 USD,
 • 1500 CHF.

Można było otworzyć lokatę walutową w Santander Banku Polska na okres 3, 6 lub 12 miesięcy. Z doradcą bankowym ustalana była wysokość oprocentowania w zależności od czasu trwania lokaty. Jak informuje Santander Bank Polska na swoich stronach internetowych, sprzedaż tego produktu wstrzymano czasowo z dniem 30.06.2020.

Inną ofertę dla klientów chcących oszczędzać w walutach obcych Santander przedstawia w ramach lokaty negocjowanej. W jej przypadku wysokość oprocentowania zależy od kwoty lokaty bądź czasu jej trwania. Również i tu ustalona została kwota minimalna, która jednak będzie stanowiła barierę dla wielu klientów chcących w ten sposób oszczędzać w Santander Banku Polska. W poszczególnych walutach obcych wynosi ona odpowiednio:

 • 30 000 USD,
 • 30 000 EUR,
 • 15 000 GBP,
 • 45 000 CHF.

Dla takich depozytów maksymalny czas trwania depozytu nie może przekroczyć 36 miesięcy, a lokata jest nieodnawialna. Klient może mieć dowolną liczbę lokat negocjowanych, w tym również tych w walutach obcych.

Lokaty walutowe mBanku

Lokata walutowa mBanku pozwala oszczędzać w takich walutach jak EUR, USD i GBP. Wystarczy kwota 500 EUR czy USD, aby ją otworzyć. Depozyt zakładany jest w zależności od dokonanego przez ciebie wyboru na 3, 6 lub 12 miesięcy, a jego oprocentowanie nominalne w skali roku wynosi 0,01 proc.

Lokaty walutowe Alior Bank

W Aliorze lokaty walutowe dostępne są w parze z lokatami w złotówkach. To depozyty standardowe, w przypadku których można założyć dowolną liczbę i elastycznie dopasowywać okresy oszczędzania. W Alior Banku lokaty walutowe można otworzyć jednak jedynie w dolarach amerykańskich. Minimalna kwota takiego depozytu wynosi 200 dolarów. W Alior Banku można założyć lokatę walutową na okres 6 lub 12 miesięcy, oprocentowanie zawsze wynosi 0,01 proc. w skali roku, odsetki zaś kapitalizowane są zgodnie z terminem zapadalności lokaty.

Lokaty walutowe BOŚ Banku

Aktualnie nie ma możliwości założenia w BOŚ Banku lokaty walutowej. Wcześniej było to możliwe, a bank uzależniał wysokość oprocentowania od kwoty depozytu oraz okresu trwania – można było wybrać lokatę walutową w BOŚ Banku na okres 1, 3, 6 i 12 miesięcy.

Lokaty walutowe Getin Banku

W Getin Banku masz możliwość ulokowania oszczędności w obcej walucie. Depozyty walutowe są dostępne w 4 podstawowych walutach: USD, EUR, GBP i CHF. Taką lokatę możesz założyć w placówce Getin Banku, w placówce franczyzowej, wyłącznie bezgotówkowo, przez telefon lub przez internet. Obsługa gotówkowa depozytów walutowych w tym przypadku prowadzona jest wyłącznie w wybranych oddziałach Getin Banku.

Lokaty walutowe w Getin Banku mogą być odnawialne lub nieodnawialne. Okres trwania to 3, 6 lub 12 miesięcy. Bank ustalił kwotę minimalną, jaką możesz złożyć na lokacie, na:

 • 100 USD,
 • 100 EUR,
 • 100 GBP,
 • 1000 CHF.

Maksymalne oprocentowanie stałe w skali roku wynosi do 0,5 proc. Natomiast wszystko zależy od okresu trwania lokaty oraz waluty, w jakiej otwierasz depozyt. Wynosi ono:

USD

EUR

GBP

CHF

3 miesiące

0,20 proc.

0,10 proc.

0,10 proc.

0,05 proc.

6 miesięcy

0,40 proc.

0,20 proc.

0,30 proc.

0,05 proc.

12 miesięcy

0,50 proc.

0,30 proc.

0,30 proc.

0,05 proc.

Kapitalizacja dokonywana jest na koniec okresu trwania depozytu. Nie ma kwoty maksymalnej, na jaką możesz otworzyć lokatę walutową w Getin Banku.

Lokaty walutowe Millennium

W Millennium depozyty walutowe są dostępne równolegle z lokatami złotowymi. Mowa tu o Lokacie Millenet w walutach obcych. Okres depozytu terminowego wynosi od 16 do 366 dni, a taką lokatę założysz od 200 EUR, USD lub GBP. To terminowa lokata oszczędnościowa w walutach obcych lub w złotówkach, którą założyć możesz w oddziale Banku Millennium, przez TeleMillennium lub online, zarówno w Millenecie, jak i w specjalnej, bankowej aplikacji mobilnej. Możesz wybrać okres trwania i jej walutę, a przy tym masz szansę na zwiększenie oprocentowania o 0,25 proc. podczas tzw. Happy Hours, ale wyłącznie w razie zakładania lokaty w Millenet lub w aplikacji mobilnej. Wystarczy, że będziesz obserwować stronę Banku Millennium, aby dowiedzieć się, kiedy zyskasz możliwość otwarcia depozytu z podwyższonym oprocentowaniem. Oprocentowanie stałe w Millennium Banku w przypadku depozytów walutowych wynosi:

 • 0,01 proc. w przypadku lokat w euro,
 • 0,05 proc. w przypadku lokat w USD lub GBP.

Lokaty walutowe czy lokaty w zagranicznych bankach?

Lokowanie swoich środków finansowych na depozytach walutowych to niejedyny sposób, by oszczędzać. Zamiast zakładać depozyty dewizowe w polskich bankach możesz też zastanowić się nad możliwością skorzystania z oferty na lokaty w zagranicznych instytucjach bankowych. Jest to szczególnie warte rozważenia w przypadku lokat zagranicznych w krajach, które mają aktualnie dosyć wysokie stopy procentowe i są w stanie zaoferować znacznie wyższe oprocentowanie niż to, z którym możesz się spotkać na depozytach w rodzimych bankach.

Oprocentowanie lokat za granicą zależy od stóp procentowych oraz od oferty przygotowanej przez bank. W poszukiwaniu najlepszej lokaty w zagranicznych bankach warto spojrzeć na wschód. Na Ukrainie obowiązują lepsze warunki dla zwolenników lokat niż w Polsce, przez co można zarobić tam do kilku procent odsetek rocznie.
W porównaniu z ofertą 0,01 proc. oprocentowania lokaty walutowej w skali roku jest to z pewnością rewelacyjna propozycja. Nie inaczej wygląda to w przypadku lokat w bankach w Turcji, gdzie pieniądze można ulokować nawet na kilkanaście procent rocznie.

Lokaty walutowe – jak wybrać najlepszą lokatę?

Wybierając najlepszą lokatę walutową, zwróć uwagę nie tylko na wysokość oferowanego przez dany bank oprocentowania w skali roku, choć i ono jest bardzo istotne. Najlepszy depozyt powinien być wysoko oprocentowany i nie wymuszać na kliencie dodatkowej aktywności, na przykład w postaci obowiązku otwarcia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w tym samym banku. Najlepsze instrumenty finansowe tego typu mają wysoki pułap maksymalnej kwoty depozytu lub nie mają go wcale. Najwyższe oprocentowanie lokat to, rzecz jasna, ważna sprawa, choć pamiętaj, że wyliczone na jego podstawie odsetki nie zostaną ci wypłacone od razu w całości po zakończeniu depozytu, ponieważ bank pomniejszy je o obowiązkowy podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19 proc. kwoty odsetek.

Poza tym wypłacona kwota w przeliczeniu na złotówki może być zarówno wyższa, jak i niższa, niż się spodziewałeś, z uwagi na chwiejność kursu walutowego.

Lokata walutowa – jak ją założyć?

W zależności od tego, w którym banku chcesz otworzyć lokatę walutową, zasady zakładania takiego depozytu mogą być inne. W wielu przypadkach trzeba odwiedzić wybrany oddział stacjonarny banku i ustalić z doradcą bankowym warunki lokaty, a następnie wpłacić fizycznie pieniądze – w złotówkach lub bezpośrednio w walucie obcej, w zależności od praktyki stosowanej przez dany bank. Musisz dowiedzieć się, czy wybrany przez ciebie bank stosuje obsługę lokaty walutowej w formie gotówkowej, czy wyłącznie bezgotówkowej. W tym pierwszym przypadku powinieneś dostarczyć do banku kwotę, jaką chcesz złożyć na lokacie w formie gotówkowej. W drugim przypadku dokonasz przelewu np. bezpośrednio z konta walutowego na rachunek depozytu wskazany przez instytucję bankową.

Zdarza się, że lokatę walutową można otworzyć zdalnie, bez fizycznej obecności klienta w banku, bezpośrednio z konta walutowego. To ułatwia całą sprawę i sprawia, że także wniosek o otwarcie depozytu możesz złożyć przez internet.

Lokaty walutowe a kursy walut – na co uważać, wybierając lokatę walutową?

Podczas korzystania z oferty na lokaty walutowe wpłaty depozytu do banku najlepiej jest dokonywać bezpośrednio w walucie obcej. Oznacza to, że na przykład przy lokacie w euro warto wpłatę na lokatę zrobić w euro. Możesz znaleźć dobrą ofertę na zakup waluty np. w kantorze online w celu uniknięcia niekorzystnych różnic kursowych (spreadu walutowego) w banku, w którym otwierasz depozyt.

Jeśli nie ma możliwości założenia lokaty walutowej bezpośrednio w obcej walucie, ale wpłacasz złotówki, a bank przelicza je na wybraną walutę, pamiętaj, że wykorzysta do tego celu kurs bankowy. Będzie to wyższy kurs sprzedaży waluty, a przy zamykaniu depozytu terminowego i wypłacie odsetek są one przeliczane z użyciem kursu kupna, który jest niższy. Z tego powodu zysk z lokaty, jaką założyłeś z użyciem środków w PLN, jest tak właściwie trudny do oszacowania, ponieważ płynne różnice kursowe sprawiają, że przy wypłacie możesz otrzymać nawet mniej środków, i to z uwzględnieniem oprocentowania, niż wpłaciłeś na depozyt.

Lokata walutowa czy lokata w złotówkach – co wybrać?

Chcesz oszczędzać bezpiecznie pieniądze na depozycie, ale nie wiesz, czy lepiej wybrać lokatę walutową w dostępnych walutach obcych, czy może lepiej pozostać przy lokacie w złotówkach? Jeśli zarabiasz w polskiej walucie wybór jest najczęściej tylko jeden – lokata w złotówkach, która może przynieść ci ponadto większe oprocentowanie niż depozyt walutowy. Ponadto nie podejmujesz w tym przypadku ryzyka związanego ze zmiennością kursu, dlatego z wykorzystaniem kalkulatora lokat możesz od razu oszacować, ile odsetek otrzymasz po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych, czyli podatku Belki.

Lokaty walutowe – wady i zalety

Lokaty bankowe, w tym walutowe, są sposobem na bezpieczne oszczędzanie i pomnażanie środków finansowych, choć z tym ostatnim obecnie jest problem z uwagi na bardzo niską wysokość stóp procentowych, jaka obowiązuje nie tylko w Polsce, ale także np. w krajach strefy euro. W wyniku tego oprocentowanie oferowane na lokatach walutowych w polskich bankach jest raczej niskie.

Sprawdź w tabeli, jakie zalety i wady mają lokaty walutowe.

Lokaty walutowe

Zalety

Wady

Możliwość zabezpieczenia wartości pieniądza w walucie obcej

Niewielki zakres ofert lokat walutowych

Sposób na lokowanie oszczędności wyrażonych w walutach obcych

Niskie oprocentowanie – zwykle to zaledwie 0,01 proc. w skali roku

Możliwość skorzystania w niektórych bankach z oprocentowania na poziomie 0,5 proc. w skali roku

Bariera wejścia w postaci minimalnej kwoty na lokacie w wysokości nawet 1000 CHF

Opcja oszczędzania z myślą o ratach kredytów walutowych

Ryzyko walutowe

Zestawienie to być może ułatwi ci podjęcie decyzji, czy warto jest otworzyć w wybranym banku lokatę walutową.

Czy warto założyć lokatę walutową?

Zastanawiasz się, czy w twoim przypadku założenie lokaty bankowej w walucie obcej będzie opłacalne? Wszystko zależy od tego, czy zarabiasz w za granicą albo czy masz kapitał zgromadzony np. w euro bądź w dolarach. Ograniczony zakres lokat walutowych, z jakiego możesz obecnie skorzystać w polskich bankach sprawia, że nie masz za dużo możliwości w tym zakresie. Najczęściej zarobisz na nich nie więcej niż 0,01 proc. w skali roku, ale jeśli pieniądze te miałyby leżeć na nieoprocentowanym koncie osobistym, to być może warto jednak złożyć je na jakiejś lokacie walutowej.

W szczególności opłaca się to zrobić, jeśli oszczędzasz w walutach i nie będziesz dokonywał ich przewalutowania na złotówki, ponieważ w takim przypadku nie ma mowy o ryzyku zmiany kursu walutowego. W niektórych bankach możesz otrzymać ofertę na lokaty na 0,5 proc. w skali roku, co obecnie jest najlepszą propozycją.

Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Znajdź najlepszy kredyt gotówkowy
Kwota kredytu
Okres spłaty
Podobne artykuły