Jak obliczyć zysk z lokaty?

Zaktualizowano: 2020-11-05 14:03
Opublikowano: 2020-07-22 14:32
Średnia ocena: 5,83/6 Głosów: 29

Pomożemy ci zdobyć więcej wiadomości na temat odsetek, a także tego, w jaki sposób możesz samodzielnie je obliczyć. Wystarczy, że poświęcisz kilka minut, a szybko i bez wychodzenia z domu przekonasz się, z czym wiąże się założenie lokaty.

Oszczędzając pieniądze, z pewnością w pewnym momencie zechcesz zabezpieczyć uzbierany kapitał. To świetny moment, by zastanowić się nad założeniem lokaty i czerpaniem z korzyści, jakie wiążą się z tą popularną usługą. Wahasz się nad tym, czy lokata jest dobrym rozwiązaniem? A może chcesz lepiej poznać usługi dla oszczędzających, zanim wpłacisz pieniądze na lokatę terminową? To bardzo korzystne podejście, gromadząc więcej informacji o usłudze, będziesz w stanie szybko wskazać, która z ofert lepiej odpowiada twoim oczekiwaniom.

Zależy ci przede wszystkim na tym, by móc obliczyć zysk z lokaty? Pomożemy ci zdobyć więcej wiadomości na temat odsetek, a także tego, w jaki sposób możesz samodzielnie je obliczyć. Wystarczy, że poświęcisz kilka minut, a szybko i bez wychodzenia z domu przekonasz się, z czym wiąże się założenie lokaty, a także gdzie warto taki depozyt założyć, mając nadzieję na jak najkorzystniejsze warunki.

Odsetki - czyli twój zysk z lokaty

Wpłacając swoje oszczędności na lokatę, z pewnością będziesz liczyć na atrakcyjne odsetki, które będą twoim realnym zyskiem z zamrożenia pieniędzy na depozycie. Odsetki można obliczyć na podstawie wartości kwoty, jaka zostanie wpłacona na lokatę, a także odsetek, jakie przewidziane są dla danej oferty. Warto jednak pamiętać, że odsetki zostaną pomniejszone o podatek od zysków kapitałowych, a uzyskana w ten sposób kwota będzie faktycznym zyskiem klienta, który podpisze umowę z bankiem i zdecyduje się skorzystać z dowolnie wybranej lokaty.

Rynek lokat terminowych jest bardzo duży. Polacy bardzo chętnie korzystają z usług tego typu, ze względu na duże bezpieczeństwo swoich pieniędzy. Choć zysk z lokaty nie jest duży gwarantuje stały wzrost kapitału, a co ważniejsze nie przewiduje żadnego ryzyka. Klient może cieszyć się gwarancją wypłacalności banku i zapewnieniem, że w żaden sposób nie ponosi ryzyka, wybierając tradycyjną lokatę. Inne produkty inwestycyjne, mogą wiązać się z ryzykiem utraty części kapitału, choć oczywiście inwestor może także oczekiwać wyższych zysków.

Co ma wpływ na odsetki z lokaty?

Chcesz dowiedzieć się co dokładnie wpływa na odsetki związane z lokatą? Okazuje się, że jest przynajmniej kilka czynników, które warto brać pod uwagę. Oto one:

  • kwota kapitału, który wpłacisz na lokatę (często oferty promocyjne obniżają kwotę, jaką klient może wpłacić na lokatę objętą promocyjnym oprocentowaniem);

  • czas trwania lokaty;

  • sposób kapitalizacji odsetek (najkorzystniejsze jest częste kapitalizowanie odsetek i powiększanie w ten sposób kapitału wpłaconego na depozyt);

Pamiętaj także o podatku Belki, który naliczany jest jednorazowo po kapitalizacji wszystkich odsetek. Podatek wynosi 19% od naliczonych przez bank odsetek. Dopiero po odjęciu podatku klient banku otrzyma wynik, który stanowić będzie jego zysk z lokaty.

Chcesz obliczyć, ile czasu potrzebne ci będzie, aby zebrać konkretną sumę pieniędzy z pomocą lokaty? Skorzystaj z naszego kalkulatora odsetkowego, a szybko przekonasz się, czy lokata pomoże ci osiągnąć upragniony wynik w wyznaczonym przez ciebie czasie.

Jak poprawnie obliczyć zysk z lokaty?

Najprostszym sposobem na obliczenie zysku z lokaty, jest skorzystanie z darmowego kalkulatora lokat, który znajdziesz na naszej stronie. To szybkie narzędzie finansowe, które po wypełnieniu zaledwie kilku pól, pozwoli ci błyskawicznie sprawdzić, ile pieniędzy otrzymasz, wybierając konkretną lokatę w banku. Pamiętaj także, że możesz skorzystać z naszego rankingu lokat, dzięki czemu wybór oferty będzie dużo łatwiejszy, mając na uwadze, jak wiele jest ofert, które mogą spełnić twoje wymagania. Chcesz ustalić, w którym banku najkorzystniej będzie założyć lokatę? Zmień parametry (kwotę, jaką chcesz wpłacić na lokatę, a także okres, na jaki lokata ma zostać otworzona) w rankingu lokat bankowych i sprawdź, która z usług oszczędnościowych będzie dla ciebie najlepsza.

Zależy ci na tym, by samodzielnie obliczyć odsetki? Oczywiście możesz to zrobić, korzystając ze wzoru:

kwota wpłacona na lokatę x czas trwania lokaty x oprocentowanie nominalne/365 – 19% (podatek Belki) = całkowity zysk klienta banku

Skorzystaj z rankingu najkorzystniejszych lokat i wybierz najlepszą ofertę

Obawiasz się, że samodzielny wybór lokaty nie będzie prosty? Mając na uwadze, jak wiele jest dostępnych lokat, a także ich różnorodność, faktycznie, podjęcie decyzji wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Chcesz mieć pewność, że lokata zaoferuje ci najwięcej korzyści? W takim razie nie korzystaj z ofert, tylko tego banku, który już dobrze znasz. Choć założenie lokaty w banku, który prowadzi twoje konto osobiste, ma zalety, nie zawsze zagwarantuje ci najlepsze oprocentowanie, czy najkorzystniejszą kapitalizację odsetek. Pod tym względem, warto skorzystać z rankingu lokat i mieć okazje, by w krótkim czasie porównać nawet kilkanaście ofert i mieć realną szansę ocenić, gdzie warto zdeponować swoje oszczędności. Kilka minut może cię dzielić od atrakcyjnej decyzji, dzięki której twój zysk z lokaty będzie dużo wyższy, jednocześnie gwarantując całkowite bezpieczeństwo twoich pieniędzy.

Zalety lokaty terminowej

Czy warto skorzystać z lokaty bankowej? Okazuje się, że wiele osób, które gromadzą swoje oszczędności, nie korzysta z żadnych usług dla oszczędzających. Tym sposobem, wraz z upływającym czasem gromadzone środki będą poddawane inflacji, co oznacza, że ich wartość będzie malała. Równie ważne będzie to, że lokata jest całkowicie bezpieczna, a pieniądze zdeponowane w banku są objęte gwarancją do kwoty 100 tysięcy euro. Jakie zalety wiążą się z założeniem lokaty terminowej, oto lista plusów, które mogą cię przekonać do skorzystania z tej oferty banku:

  • możliwość założenia lokaty online, bez konieczności udania się do placówki banku;

  • gwarancja otrzymania odsetek;

  • całkowite bezpieczeństwo twojego kapitału;

  • brak ryzyka;

  • szeroki wybór wśród ofert krótkoterminowych, średnioterminowych oraz długoterminowych;

  • możliwość założenia lokaty bez konieczności skorzystania z innych usług danego banku;

Lokata czy konto oszczędnościowe?

Zastanawiasz się między założeniem lokaty bankowej, a konta oszczędnościowego? To zdecydowanie najpopularniejsze oferty banków w ramach produktów skierowanych do osób oszczędzających. Warto zdawać sobie sprawę z różnic w usługach i mieć świadomość, która z tych ofert będzie dla ciebie dużo korzystniejsza, mając na uwadze twoje preferencje i możliwości. Zalety lokaty zostały już przedstawione, warto jednak pamiętać, że to usługa, która ma także wady. Główną wadą lokaty jest sam fakt zamrożenia pieniędzy. Jeśli w tracie trwania lokaty zdecydujesz, że chcesz wypłacić swoje oszczędności, np. w wyniku nieprzewidzianych wydatków, musisz liczyć się z tym, że zrywając umowę, nie otrzymasz wypracowanych odsetek. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być konto oszczędnościowe, które przewiduje dużą elastyczność i stały dostęp do zdeponowanych w banku pieniędzy. Konto oszczędnościowe sprawdzi się świetnie u osób, które cały czas budują swój kapitał i starają się regularnie odkładać pieniądze. Wadą konta oszczędnościowego jest jednak niższe oprocentowanie. Pamiętaj, że na naszej stronie masz szansę porównać zarówno lokaty, jak i konta oszczędnościowe, dzięki czemu szybko sprawdzisz, która oferta będzie dla ciebie najlepsza.

Powiązane artykuły

Lokaty walutowe - wszystko co powinieneś wiedzieć
Lokaty bankowe 06.08.2021

Lokaty walutowe - wszystko co powinieneś wiedzieć

Oferta depozytowa w polskich bankach pozostawia wiele do życzenia. Bywa, że oprocentowanie lokat terminowych jest symboliczne i wynosi zaledwie 0,01 proc. w skali roku. Czy z takim samym, skrajnie niskim zyskiem związane jest lokowanie posiadanych środków na lokatach walutowych? To produkty prowadzone w walutach obcych, głównie euro, dolarach amerykańskich, frankach szwajcarskich i funtach brytyjskich. Słowem, czy na lokatach walutowych można dobrze zarobić?
Zobacz więcej
Koronawirus a oszczędności - jak zabezpieczyć swój kapitał?
Lokaty bankowe 17.04.2020

Koronawirus a oszczędności - jak zabezpieczyć swój kapitał?

Jeśli zależy ci na najkorzystniejszej ofercie oszczędnościowej, koniecznie sprawdź, jakie oferty aktualnie są najwyżej oprocentowane, a także, gdzie możesz liczyć na preferencyjne warunki związane z licznymi promocjami.
Zobacz więcej
Lokata dla dziecka - czy warto? Jaką ofertę wybrać?
Lokaty bankowe 05.03.2020

Lokata dla dziecka - czy warto? Jaką ofertę wybrać?

Jeśli twoje dziecko nie ukończyło jeszcze 13 roku życia, bank nie będzie wymagać jego obecności podczas zakładania lokaty i to ty w imieniu dziecka podpiszesz dokumenty. Przygotuj dowód osobisty, legitymację szkolną dziecka oraz akt urodzenia.
Zobacz więcej
Jak obliczyć odsetki od lokaty?
Lokaty bankowe 04.02.2020

Jak obliczyć odsetki od lokaty?

Zamrażając środki na lokacie bankowej, liczymy na bezpieczeństwo swoich oszczędności, a także zysk, który pozwoli powiększyć kapitał. Co ma realny wpływ na wysokość odsetek lokaty bankowej?
Zobacz więcej
Konto oszczędnościowe dla dziecka - gdzie odkładać na jego przyszłość?
Konta bankowe 03.01.2020

Konto oszczędnościowe dla dziecka - gdzie odkładać na jego przyszłość?

Będąc klientem banku, konto oszczędnościowe założysz bez wychodzenia z domu. Bardzo dużym atutem usługi są także natychmiastowe wewnętrzne przelewy, które oczywiście nie wiążą się z żadnymi opłatami.
Zobacz więcej
Różnica między lokatą a kontem oszczędnościowym - co wybrać?
Lokaty bankowe 24.12.2019

Różnica między lokatą a kontem oszczędnościowym - co wybrać?

Chcesz oszczędzać i masz możliwość do tego, by co jakiś czas odkładać wolne środki finansowe, a mimo to nie możesz zdecydować się na lokatę bankową lub konto oszczędnościowe? Poznaj ich główne zalety i zdecyduj, która oferta będzie dla ciebie lepsza.
Zobacz więcej