Porady Lokaty bankowe 6 min. czytania

Jak działa lokata z funduszem i kiedy warto ją założyć?

Zaktualizowano: 2023-11-14 10:03
Opublikowano: 2022-08-12 10:29
Średnia ocena: 3,62/6 Głosów: 26
Jak działa lokata z funduszem i kiedy warto ją założyć?

Lokata z funduszem pozwala z jednej strony w bezpieczny sposób pomnażać zgromadzony kapitał, a z drugiej – inwestować jego część w fundusze powiernicze. Jak można się domyślać, szansa na zysk jest wyższa niż w przypadku tradycyjnych lokat terminowych, ale wraz z nią rośnie ryzyko utraty części środków. Czy warto zdecydować się na lokatę z funduszem?

Rosnące oprocentowanie depozytów sprawia, że lokaty bankowe znów stają się bardzo atrakcyjną formą oszczędzania. W lipcu niektóre banki oferowały lokaty z oprocentowaniem sięgającym nawet 7,5%, co dawało klientom możliwość osiągnięcia sporego zysku.

Obecnie popularność zyskują również lokaty z funduszem. Czym są i czy warto w nie inwestować?

Na czym polega lokata z funduszem?

Co to jest lokata z funduszem? To produkt bankowy, który składa się z dwóch części – oferuje preferencyjne oprocentowanie i zapewnia bezpieczeństwo zdeponowanego kapitału, a jednocześnie pozwala na inwestowanie części środków w fundusze. W praktyce oznacza to, że część pieniędzy jest lokowana jak na tradycyjnym depozycie, a reszta inwestowana.

Lokata inwestycyjna jest produktem hybrydowym, strukturyzowanym i łączy w sobie cechy lokaty terminowej oraz inwestycji na rynkach finansowych, np. w kursy walut, indeksy giełdowe czy surowce.

Całość kapitału pozostawionego na lokacie jest chroniona i zwracana po upływie terminu, na jaki została podpisana umowa. Z kolei zysk z inwestycji jest zależny od zmiany wartości aktywu bazowego. Z reguły klient może wybierać spośród kilku funduszy inwestycyjnych lub zdecydować się na gotową strategię opracowaną przez analityków banku.


Jak obliczyć zysk z obligacji? Czy warto zainwestować w obligacje skarbowe?


Czy warto założyć lokatę z funduszem inwestycyjnym?

Interesuje Cię lokata z funduszem, jednak martwisz się, jakie ryzyko niesie ze sobą taka inwestycja? O środki ulokowane w formie tradycyjnego depozytu nie musisz się bać – są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który obejmuje lokaty o wartości do 100 tys. zł.

Niestety pieniądze przeznaczone na inwestycje na rynkach finansowych nie podlegają takiej ochronie, a więc można je stracić. Tak czy inaczej, wiele osób interesuje się produktem, jakim jest lokata z funduszem.

Opinie klientów, którzy zdecydowali się w ten sposób pomnażać posiadany kapitał, przekonują, że jest to dobry sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego, jednak raczej rekomendowany osobom, które nie boją się ryzykować.

Nie jest to produkt dla inwestorów ceniących stabilne i przewidywalne zyski. Lokaty inwestycyjne pozwalają dużo zyskać, jednak trzeba liczyć się ze sporym ryzykiem.


Czy pieniądze Polaków w bankach są bezpieczne? Czy bank może przejąć pieniądze klientów?


Jak inwestowane są pieniądze na lokacie z funduszem?

Lokata z funduszem w PLN może przybierać różne formy w zależności od oferty banku. Najczęściej podział środków wygląda w ten sposób, że 30% jest deponowanych na lokacie terminowej, zaś 70% przekazywane na fundusz.

Na rynku dostępne są także lokaty inwestycyjne 50% i 50%, gdzie połowa środków zostaje na lokacie, a połowa zostaje zainwestowana. Inny, mniej standardowy podział, to 86% i 14% dostępny w ofercie banku PKO BP (Program Inwestycyjny Autolokacja III).

Niezależnie od tego, jaki produkt wybierzemy, musimy liczyć się z tym, że lokata z funduszem jest obciążona wysokim ryzykiem, chociaż zapewnia również konkurencyjne oprocentowanie – wyższe niż w ofercie tradycyjnych depozytów bankowych.


Jak obliczyć odsetki od lokaty?


Ile wynosi oprocentowanie lokaty z funduszem?

Jak wspomnieliśmy, obecnie banki w ślad za rosnącymi stopami procentowymi podnoszą oprocentowanie lokat, co oznacza większy zysk dla inwestorów. W przypadku lokat inwestycyjnych wysokość odsetek zależy od oferty.

Niektóre banki proponują klientom zysk wynoszący 6,5% w skali roku na 3 miesiące, np. ING Bank Śląski, inne, jak PKO BP, jedynie 1,0% w skali roku na ten sam okres. Z kolei lokata z funduszem w mBanku do połowy września 2022 r. jest dostępna w promocyjnej ofercie z oprocentowaniem 8% na lokacie, przy podziale 50%/50% i 12-miesięcznym okresie umowy.

Podatek od lokaty z funduszem

Zyski z lokat, niezależnie od tego, czy jest to produkt tradycyjny, czy lokata z funduszem, są oprocentowane podatkiem od zysków kapitałowych, zwanym również podatkiem Belki – od nazwiska ministra finansów, za którego kadencji został wprowadzony.

Stawka podatku wynosi 19%, jednak inwestor nie musi rozliczać go samodzielnie – dokonuje tego podmiot wypłacający zysk z lokaty, a zatem np. bank.

Sprawdź: Jak założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

Jak założyć lokatę z funduszem inwestycyjnym?

Lokata z funduszem inwestycyjnym to bez wątpienia bardzo kusząca forma pomnażania kapitału. Obecnie można ją założyć szybko i bez zbędnych formalności – wystarczy dostęp do internetu. Złożenie wniosku o lokatę online jest bardzo proste – należy uzupełnić dane osobowe, wybrać kwotę inwestycji i okres, na jaki zostanie zawarta umowa.

W większości przypadków wymagane jest posiadanie rachunku oszczędnościowego w banku oferującym lokatę inwestycyjną. Kolejny krok to wypełnienie ankiety, w której należy określić swoje cele oraz rodzaje funduszy, w które chcemy zainwestować.

Z reguły banki na podstawie odpowiedzi na pytania tworzą profil inwestora, w którym znajdują się informacje o sytuacji finansowej klienta oraz ocena jego doświadczenia w inwestowaniu kapitału. Ankieta pomaga określić stopień ryzyka, jakie może podjąć inwestor. Później wystarczy już tylko wybrać lokatę oraz fundusz, w który zostaną zainwestowane pozostałe środki.


Czym jest dochód pasywny i jak zacząć zarabiać pasywnie?


Gdzie założyć lokatę z funduszem?

Poszukujesz najlepszej lokaty z funduszem? Ranking dostępny poniżej może pomóc Ci podjąć decyzję. Przy wybieraniu oferty zwróć uwagę nie tylko na oprocentowanie lokaty czy proporcję wpłat, ale również minimalną kwotę inwestycji.

Niektóre banki żądają nawet 50 tys. zł wpłaty, a inne mają mniej wygórowane wymogi, np. Santander Bank Polska pozwala inwestować kwoty powyżej 100 zł.

A co z kosztami założenia lokaty? Banki nie pobierają z tego tytułu opłat – zysk pochodzi z prowizji od zainwestowanego kapitału. Prowizje są stosowane również w przypadku wycofania zdeponowanych środków przed upływem terminu wynikającego z umowy.

Oferta

Podział lokata/fundusz

Oprocentowanie lokaty

Minimalna kwota inwestycji

Lokata z funduszem Pekao (Lokata 7,0% z Inwestycją)

50%/50%

7,00% w skali roku na 12 miesięcy

5 tys. zł

Lokata z funduszem ING (Lokata z funduszem Premium)

30%/70%

6,75% w skali roku na 3 miesiące

10 tys. zł

mBank lokata z funduszem (Oszczędzaj i Inwestuj – edycja IV)

50%/50%

8,00% w skali roku na 12 miesięcy

50 tys. zł

Lokata z funduszem PKO BP (Program Inwestycyjny Autolokacja III)

86%/14%

7,00% w skali roku na 6 miesięcy

10 tys. zł

Lokata z funduszem IV Santander

50%/50%

6,5% w skali roku na 3 miesiące

100 zł

Pakiet Zyskowny Duet 50/50 Credit Agricole BP

50%/50%

7% w skali roku na 90 dni

4 tys. zł


Dodatkowe informacje:

  • www.pocztowy.pl, Czym jest lokata z funduszem?;
  • www.zaradnyfinansowo.pl, Lokata z funduszem – co to takiego? Czy opłaca się ją założyć?;

Komentarze

Powiązane artykuły

Czy warto teraz założyć lokatę? {{monthName}} {{year}}

Czy warto teraz założyć lokatę? czerwiec 2024

Czy warto założyć lokatę w 2024 roku? Obecnie niski poziom inflacji sprawia, że wiele banków oferuje lokaty depozytów na poziomie wyższym niż poziom wzrostu cen. Osoby zainteresowane bezpiecznym pomnażaniem oszczędności mogą wybierać spośród wielu propozycji. Czy warto zdecydować się na lokatę?
Zobacz więcej
9 min. czytania
Czy warto inwestować w waluty w {{year}}?

Czy warto inwestować w waluty w 2024?

Inwestowanie w waluty w 2024 może być kuszącą kluczem dla wielu osób poszukujących alternatywnych sposobów lokowania wskazówek. Wyróżnieni doświadczeni inwestorzy, jak i ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę, rozważają zalety i wady takich inwestycji. Faktem jest, że w dobie globalizacji i łatwo dostępnej platformy transakcyjnej, inwestowanie w zagraniczne waluty staje...
Zobacz więcej
13 min. czytania
Czym jest fundusz hedgingowy i czy warto w niego zainwestować?

Czym jest fundusz hedgingowy i czy warto w niego zainwestować?

Fundusz hedgingowy to jeden z funduszy inwestycyjnych, który w celu osiągania wysokich zarobków, wykorzystuje różnorodne techniki inwestycyjne. Niestety wiąże się też z dużym ryzykiem, co boleśnie pokazał kryzys w 2008 roku. Zastanawiasz się, w jaki sposób zainwestować swoje oszczędności? Przyjrzyj się uważnie funduszom hedgingowym, które są dostępne nawet dla osób ze...
Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy warto założyć lokatę dla dziecka?

Czy warto założyć lokatę dla dziecka?

Lokata dla dziecka to jeden ze sposobów na bezpieczne gromadzenie oszczędności. Odpowiednio dobrana pozwoli nam zadbać również o finansową przyszłość naszego malucha. Czy jednak różni się czymś od popularnego konta oszczędnościowego? Sprawdźmy, co warto wiedzieć na ten temat.
Zobacz więcej
5 min. czytania
Jak założyć lokatę online lub w oddziale banku?

Jak założyć lokatę online lub w oddziale banku?

Jak założyć lokatę bankową bez wychodzenia z domu? To proste! Dowiedz się, czy obecnie warto decydować się na ten sposób lokowania kapitału i jak to zrobić w poszczególnych bankach! Co warto sprawdzić przed założeniem lokaty? Przeczytaj nasz poradnik!
Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak obliczyć zysk z obligacji?

Jak obliczyć zysk z obligacji? Czy warto zainwestować w obligacje skarbowe?

...wiele osób zaczęło szukać rozwiązań w ofertach banków czy instytucji finansowych. Dużym powodzeniem, zwłaszcza teraz przy rosnących stopach procentowych cieszą się lokaty bankowe. Jednak dzisiaj skupmy się na obligacjach, które gwarantują ochronę kapitału przy zmieniającej się inflacji. Obligacje to dłużny instrument finansowy, w którym jedna ze...

Zobacz więcej
8 min. czytania