31 min. czytania

Czy warto inwestować w złoto?

Zaktualizowano: 2021-02-02 14:33
Opublikowano: 2020-09-14 15:25
Średnia ocena: 5,65/6 Głosów: 40
Czy warto inwestować w złoto?

Złoto pełni niezwykle istotną rolę dla wielu inwestorów, ponieważ jest źródłem płynności finansowej i zabezpieczeń. Sporo osób zastanawia się, jaka jest cena złota oraz czy w dzisiejszych czasach inwestowanie w ten szlachetny kruszec ma w ogóle sens. Oto pełen poradnik, w którym przekazujemy szereg najważniejszych informacji na temat ceny oraz możliwości zarabiania na złocie. Każdy, kto chciałby zainwestować swoje pieniądze w gram złota, powinien przeczytać niniejszy artykuł od deski do deski. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Złoto w czasach zarazy - jak pandemia COVID-19 wpłynęła na cenę złota? Czy inwestowanie w złoto to dobry pomysł?

Pandemia koronawirusa oraz notowania złota są ze sobą bardzo mocno powiązane. Na samym początku pandemii koronawirusa cena złota była naprawdę wysoka. W jednym momencie notowania tego metalu osiągały historyczny poziom 1700 dolarów za uncję. Później doszło do silnej obniżki cen do 1400 dolarów za uncję. Czy w dalszym ciągu jest szansa na historyczne poziomy notowań złota? Od czego tak naprawdę zależy cena złota? Odpowiedzi na wszystkie te pytania zgromadziliśmy w dalszych częściach tej publikacji.

Dlaczego cena złota jest tak wysoka?

Złoto jest najstarszą formą lokowania aktywów i gromadzenia swoich oszczędności. Był to jeden z pierwszych metali wykorzystywanych przez ludzi na świecie jako środek wymiany. Dlaczego to właśnie złoto stało się powszechnie akceptowanym środkiem wymiany? Gdyby znaleźć najlepszy pierwiastek do tego celu, w pierwszej kolejności należałoby odrzucić z tablicy Mendelejewa z wiadomych względów te, które są w stanie gazowym, reaktywne i korozyjne. Dla przykładu: lit mógłby ulec zapłonowi, gdyby wystawiono go na powietrze lub wodę, zaś żelazo bardzo szybko by zardzewiało. Sporym problemem jest także radioaktywność, dlatego wybór pierwiastka zostaje jeszcze mocniej okrojony do około 30.

Każdy z tych 30 pozostałych pierwiastków były dobry, jednak nie może on występować w naturze zbyt rzadko, co w praktyce uniemożliwiałoby jego wydobycie. W ten sposób powstaje nam lista pięciu pierwiastków. Jest to złoto, srebro, platyna, rod oraz pallad.

Rod i pallad został odkryty dopiero w XIX wieku, przez co nie posługiwano się nimi wcześniej. Wadą platyny jest z kolei fakt, że topnieje ona w temperaturze około 1600 stopni Celsjusza, przez co jej podzielenie nie byłoby łatwe. Z cennych pierwiastków spełniających wszystkie omówione kryteria pozostaje tylko srebro i złoto. Oba te metale są w dzisiejszych czasach wykorzystywane w celach inwestycyjnych. W czym złoto jest lepsze od srebra? Chodzi o to, że złoto wyróżnia największa kowalność oraz nie śniedzieje w przeciwieństwie do srebra. Złoto ma także zdecydowanie najlepszą ciągliwość spośród wszystkich metali, dzięki czemu łatwo można nadać mu dowolnie wybraną formę i je podzielić.

Z jednej uncji złota (31,3 grama) można byłoby utworzyć arkusz, który obejmowałby 100 metrów kwadratowych. Złoto nie może zostać poddane korozji, przez co jest w praktyce niezniszczalne. Tylko dwie substancje mogę je uszkodzić: mieszkania kwasu solnego z azotowym oraz roztwór cyjanku. Pod względem rzadkości występowania na Ziemi złoto zajmuje 58. miejsce. Od początku istnienia ludzkości udało się dotychczas wydobyć zaledwie około 192 tysiące ton złota. Dla porównania: srebra wydobyto aż 1,6 miliona ton. Wydobycie miedzi rocznie to każdego roku miliony ton. Statystyki te dobitnie pokazują, że złoto jest metalem niezwykle rzadkim, a do tego bardzo atrakcyjnym ze względu na swoje właściwości, dzięki którym można określić go jako dobrą walutę.

W chwili obecnej żaden kraj na świecie nie opiera swojego systemu monetarnego na standardzie złota. Ostatnim państwem na świecie, które z tego zrezygnowała była Szwajcaria (w 2000 roku). To z kolei spowodowało, że złoto przestało być aktywem regulowanym przez rządu, a zaczęło być aktywem inwestycyjnym. Cena złota oparta jest przede wszystkim na ogólnej umowie, która mówi, że “złoto jest wartościowe i warto w nie inwestować”. Na dokładnie takich samych zasadach oparte są wszystkie funkcjonujące od wieków pieniądze.

Cena skupu złota w Polsce

Cena złota uzależniona jest od kilku zróżnicowanych czynników. Na cenę złota w skupie wpływa przede wszystkim:

 • kurs złota w konkretnej walucie,

 • próba złota,

 • forma, w której sprzedaje się złoto (np. sztabki złota).

Sporo ekspertów podkreśla, że złoto jest zdecydowanie najcenniejszym aktywem inwestycyjnym. Osoby chcące zainwestować w złoto powinny jednak pamiętać o tym, aby wybierać złoto najwyższej próby. O próbach złota piszemy w dalszych częściach artykułu.

Przewaga złota nad pieniędzmi papierowymi i elektronicznymi

Pieniądze papierowe lub elektroniczne, którymi w chwili obecnej się przede wszystkim posługujemy, także są oparte na obowiązującej nas umowie. Różnicą pomiędzy pieniędzmi a złotem jest fakt, iż te pierwsze mogą być dodrukowywane przez rządy. Pieniądz fiducjarny jest oparty na zaufaniu, jakim konsumenci darzą emitenta, czyli bank centralny. Bankiem centralnym w Polsce jest Narodowy Bank Polski.

Poziom bezpieczeństwa klasycznych pieniędzy fiducjarnych jest znacznie niższy niż złota. Osoby mające gotówkę obawiają się, że w jednym momencie straci ona wartość. Tego rodzaju obawy są w pełni uzasadnione. Nie bez powodu wszystkie kraje podjęły decyzję o likwidacji parytetu wymiany swojej waluty na złoto. Rozmaite kryzysy i wojny, które przetaczały się przez poszczególne państwa, powodowały, że władze podejmowały decyzję o zwiększeniu ilości pieniędzy w obiegu, czyli krótko mówiąc dodrukowywały gotówkę.

Z kolei, gdy waluta miała mieć oparcie w złocie, wówczas władze państwa nie miały możliwości, by to robić, ponieważ ilość złota zgromadzonego w magazynie banku centralnego była zbyt mała. W ten sposób porzucona została zasada dotycząca parytetu złota, zaś używane przez nas waluty fiducjarne są warte w zasadzie tyle, ile ludzkość jest w stanie zapłacić. W przypadku złota jest zupełnie inaczej. Jest to metal, którego nie da się pomnożyć, “wyemitować” w banku, czyli zwiększyć jego podaży na rynku. Właśnie dlatego cena złota jest tak wysoka, ponieważ jest to metal rzadki, a jednocześnie niezwykle cenny z racji swoich wyjątkowych właściwości.

W polskiej historii wiele razy mieliśmy już do czynienia z dynamicznym spadkiem wartości pieniądza. Szalejąca inflacja powodowała, że Polacy mieli w portfelach zamiast setek złotych… miliony. Ceny rosły w tempie lawinowym, a nieustanne drukowanie pieniędzy powodowało, że pieniądz fiducjarny nie miał praktycznie żadnej wartości. Właśnie na tego rodzaju okoliczności chcą zabezpieczyć się osoby, które inwestują w złoto. Hiperinflacje zdarzają się cyklicznie - w Polsce mieliśmy z nimi do czynienia w okresie II RP oraz w PRL-u.

Czy inwestowanie w złoto się opłaca?

Utrata wartości pieniądza to coś, z czym mamy do czynienia w każdym państwie. Wszystkie doświadczenia pokazują, że każda waluta prędzej czy później mocno straci na wartości. Dla inwestorów jest to właśnie jeden z najważniejszych powodów, dla których decydują się na zainwestowanie w złoto. Dodanie złota do swojego portfela inwestycyjnego może być naprawdę bardzo dobrą inwestycją. Oczywiście, dodanie do portfela inwestycyjnego nie oznacza, że zachęcamy do tego, aby wszystkie swoje oszczędności ulokować w złocie.

W inwestowaniu najważniejsza jest przede wszystkim różnorodność. Posiadanie takich aktyw jak akcje, obligacje czy nieruchomości, pomaga nam w skutecznym pomnażaniu swojego bogactwa, a jednocześnie broni nas przed inflacją. Każdy z aktywów ma swoje wady i zalety i będzie sprawdzał się w troszkę innych warunkach. Na akcjach najlepiej zarabia się podczas dużego wzrostu gospodarczego, jednak nie są one dobrym sposobem na inwestowanie podczas sporej recesji. Obligacje są rewelacyjnym sposobem na inwestycję, gdy spadają stopy procentowe. Jednocześnie tracą one sporo na swojej wartości podczas długotrwałych okresów sporej inflacji. Z kolei rynek nieruchomości charakteryzuje się pewną cyklicznością, jednak bardzo dobrze pozwala on na ochronę wartości zgromadzonych przez nas pieniędzy.

Jeśli nasz portfel inwestycyjny jest prawidłowo zdywersyfikowany i zawiera rozmaite rodzaje aktywów inwestycyjnych, wówczas z pewnością będziemy mogli liczyć w długoterminowej perspektywie na satysfakcjonujące wyniki. Tego samego nie można jednak powiedzieć o drukowanej gotówce, której wartość nieustannie spada.

Kiedy inwestować w złoto?

Każdy, kto zastanawia się nad inwestycją w złoto, w pierwszej kolejności powinien podjąć decyzję odnośnie tego, czy chciałby zakupić złoto fizyczne, czy… “papierowe”. Jest to bardzo ważne, ponieważ w sposób jednoznaczny wiąże się z celem, dla którego chcemy, aby złoto było w naszym portfelu inwestycyjnym. Jeżeli chcemy, aby złoto chroniło nas przed inflacją lub hiperinflacją (spadkiem wartości pieniądza), wtedy zdecydowanie najlepszym wyborem będzie złoto w formie fizycznej. Wszyscy eksperci od złota podkreślają, że ten szlachetny kruszec jest lokatą na przyszłość, a nie swego rodzaju spekulacja (jak np. Bitcoiny).

Jak kształtuje się cena złota? Są bardzo długie okresy, w których złoto mocno traci na swojej wartości. Do spadku ceny złota dochodzi przede wszystkim wtedy, gdy inflacja spada. Kurs złota z zasady rośnie wtedy, gdy obserwuje się rosnącą i wysoką inflację. To właśnie wtedy mamy do czynienia z dużymi wzrostami wartości złota. Dokładnie takie same wzrosty obserwuje się, gdy w kraju z powodu kryzysu gospodarczego rośnie niepewność i obawy społeczne dotyczące kondycji finansów publicznych. Recesje gospodarcze oraz konflikty polityczne zdecydowanie najlepiej wpływają na zwiększenie ceny złota.

Cena złota rośnie także wtedy, gdy dochodzi do spadku wartości dolara amerykańskiego. W powszechnej, światowej opinii dolar amerykański jest uznawany za walutę bezpieczną. Jeśli kapitał od dolara odpływa, to płynie on przede wszystkim do złota. Sprawdź kurs dolara z pomocą naszego kalkulatora walut.

Historyczne notowania złota z ostatnich 20 lat pokazują, że najlepszym czasem na poczynienie inwestycji w złoto był okres nieustannie rosnącej inflacji, który zakończył się recesją. Warto jednak wiedzieć o tym, że w inwestycji w złoto nie musi chodzić wyłącznie o zarobek. Właściwie skonstruowany portfel inwestycyjny powinien zarabiać w każdym okresie w roku, dlatego tak ważna jest dbałość o dywersyfikację zgromadzonych przez siebie aktywów. Złoto jako aktywo jest bardzo dobre do spełnienia warunku dywersyfikacji, ponieważ jego powiązania z innymi aktywami są bardzo niewielkie.

Wielu inwestorów, dla których dywersyfikacja portfela inwestycyjnego jest bardzo istotna, właśnie dlatego kupuje złoto. Są okresy, gdy akcje giełdowe mocno tracą na wartości. Jeśli będziemy mieli również złoto, to w tym samym czasie będzie ono zyskiwało na swojej wartości. Oczywiście, nie zawsze jest tak, że spadek wartości akcji jest jednoznaczny ze wzrostem cen złota. Na to, co dzieje się na rynku giełdowym, wpływa cała masa zróżnicowanych czynników.

Najlepszy czas na inwestowanie w złoto

Oto najlepsze okresy, w których inwestycja w złoto zwróci się najszybciej:

 • czas wysokiej inflacji, zwłaszcza hiperinflacji,

 • czas słabych notowań dolara amerykańskiego - złoto jest notowane w dolarach, dlatego osłabienie się dolara powoduje wzrost notowań złota,

 • czas sporych zawirowań na rynkach finansowych - gdy spadają ceny akcji oraz innych bardzo ryzykownych aktywów, wówczas złoto ma szansę na osiągnięcie bardzo wysokich notowań,

 • czas, w którym realne stopy procentowe (po uwzględnieniu poziomu inflacji) są niskie lub ujemne - wtedy koszt trzymania złota spada,

 • czas kryzysów o podłożu politycznym i społecznym, które powodują, że ludzie zaczynają obawiać się o kondycję całej międzynarodowej gospodarki.

Najgorszy czas na inwestowanie w złoto

Inwestycja w złoto nie będzie dobrym pomysłem, gdy:

 • inflacja spada w bardzo szybkim tempie,

 • obserwuje się wysokie realne stopy procentowe - w tym czasie inwestorzy wolą zamiast kupowania złota trzymać swoje pieniądze na atrakcyjnie oprocentowanych lokatach lub inwestować je w obligacje rządowe,

 • wzrost notowań dolara amerykańskiego.

Od kiedy można inwestować w złoto?

Inwestycja w złoto jeszcze 100 lat temu nie była na wyciągnięcie ręki dla przysłowiowego “Kowalskiego”, jak ma to miejsce dzisiaj. W latach 1944-1971 obowiązywał system z Betton Woods, zgodnie z którym dolar amerykański powiązany był ze złotem, zaś zdecydowana większość wszystkich walut światowych była skorelowana z dolarem. W praktyce oznaczało to, że w całym tym okresie cena złota w dolarach nie ulegała zmianie. W konsekwencji zaś stopa zwrotu z inwestycji złoto w latach 1944-1971 wynosiła okrągłe 0%.

W 1971 prezydent USA Nixon z powodu dużych wydatków związanych z wojną w Wietnamie, podjął decyzję o zawieszeniu wymienialności dolarów na złoto. Dopiero od tego czasu pojawiła się prawdziwa możliwość inwestowania dolarów w złoto.

Jak kształtował się kurs złota od 1971 roku aż do dziś? Od momentu uwolnienia ceny złota decyzją prezydenta Nixona w sierpniu 1971 roku jego cena urosła z 35 dolarów za uncję do dzisiejszych 1500 dolarów za uncję. Oznacza to, że notowania złota wzrosły ponad czterokrotnie.

Ile złota produkuje się obecnie?

Na całym świecie funkcjonuje wiele dużych kopalni, które produkują łącznie około 3 tysięcy ton złota. Czy jest to dużo? Według szacunków ekspertów całe złoto, które w tej chwili znajduje się na Ziemi, waży nieco ponad 193 tony. Podaż złota w ciągu roku rośnie o około 1,6 procent. Jeśli obecne tempo produkcji złota się utrzyma, to dotychczas zgromadzone zapasy ulegną podwojeniu w 64 lata. Czy produkowana ilość złota w ciągu roku jest duża w porównaniu z innymi metalami? Niekoniecznie. W jednej godzinie na świecie produkuje się więcej stali niż złota w całej historii.

Gdzie znajduje się całe złoto świata?

Od początku dziejów ludzkości wydobyto zaledwie 192 tysiące ton złota. Szacunki Światowej Rady Złota (World Gold Council) wskazują, że zdecydowana większość złota znajduje się dzisiaj w biżuterii (48%). Banki centralne w swoich sejfach posiadają 17% całego światowego złota. Interesujące jest to, iż począwszy od 2010 roku banki centralne na szeroką skalę zaczęły skupować złoto do swoich skarbców. Banki centralne działają w ten sposób, ponieważ chcą zmaksymalizować poziom bezpieczeństwa swoich walut oraz uchronić je przed spadkiem wartości.

Oto dokładne dane na temat tego, gdzie znajduje się całe złoto świata:

 1. Biżuteria: 92 000 ton (48% całego światowego złota)

 2. Sztabki i monety: 38 800 ton (20% całego światowego złota)

 3. Banki centralne: 33 200 ton (17% całego światowego złota)

 4. inne: 26 900 ton (14% całego światowego złota)

 5. rozmaite fundusze mające w swoim posiadaniu fizyczne złoto (np. ETF) - 2 440 ton (1% całego światowego złota).

Próba złota a cena - dokładne informacje

Próba złota zawsze jest oznaczana za pomocą trzech cyfr. Mają one za zadanie wskazywać, ile jest złota w konkretnej próbce. Cyfry oznaczają promile. Oznacza to, że próba jest przeliczana na tysięczne części grama.

Zgodnie z tym wzorem, złoto próby 585 zawiera 585 promili złota w złocie. Czystego złota będzie w nim 58,5%. Im procentowy udział złota w danej próbce jest większy, tym oczywiście większa będzie jego cena. Najwyższą cenę posiada czyste złoto, czyli złoto próby 999. Ten rodzaj złota nazywa się także złotem 24-karatowym.

Oto najpopularniejsze próby złota z uwzględnieniem procentowej zawartości czystego złota:

 • próba złota 333 - w tej próbie złota znajduje się 33,3% czystego złota,

 • próba złota 375 - w tej próbie złota znajduje się 37,5% czystego złota,

 • próba złota 500 - w tej próbie złota znajduje się 50,0% czystego złota,

 • próba złota 585 - w tej próbie złota znajduje się 58,5% czystego złota,

 • próba złota 750 - w tej próbie złota znajduje się 75,0% czystego złota,

 • próba złota 960 - w tej próbie złota znajduje się 96,0% czystego złota,

 • próba złota 999 - w tej próbie złota znajduje się 99,9% czystego złota.

Złoto w karatach. Ile karatów ma najcenniejsze złoto?

Typ złota można również określać za pomocą karatów. Karaty tak samo jak próba pozwalają na określenie, jaka jest zawartość “złota w złocie”. Jeden karat oznacza 25% zawartości złota w danym stopnie. Zależność prób od karatów przedstawia się następująco:

 • złoto 8-karatowe - jest to próba 333.

 • złoto 9-karatowe - jest to próba 375,

 • złoto 10-karatowe - jest to próba 417,

 • złoto 12-karatowe - jest to próba 500,

 • złoto 14-karatowe - jest to próba 585,

 • złoto 18-karatowe - jest to próba 750,

 • złoto 22-karatowe - jest to próba 916,

 • złoto 23-karatowe - jest to próba 958,

 • złoto 24-karatowe - jest to próba 999.

Oznacza to, że najcenniejsze jest złoto 24-karatowe, ponieważ zawiera aż 99,9% czystego złota.

Jaka jest cena czystego złota?

Wszyscy eksperci podkreślają, że nie ma czegoś takiego jak w pełni czyste złoto, ponieważ najczystsze złoto zawiera 99,9% czystego złota. Jest to złoto 24-karatowe. Cena za gram złota 24-karatowego (próba 999) wynosi obecnie około 200 złotych. Notowania złota nieustannie się zmieniają, dlatego potencjalni inwestorzy powinni śledzić cenę złota na bieżąco. Warto pamiętać o tym, że złoto próby 999 jest zazwyczaj sprzedawane w sztabkach.

Złoto próby 750 - cena

Złoto próby 750 posiada 75,0% zawartość “czystego” złota, zatem jest to złoto 18-karatowe. Cena złota próby 750 wynosi obecnie około 150 złotych.

Złoto próby 585 - cena

Złoto próby 585 jest w tej chwili najpopularniejszym rodzajem złota. Jest ono wykorzystywane do wyrabiania biżuterii, którą później sprzedaje się w sklepach jubilerskich. Cena złota próby 585 za 100 gram wynosi około 120 złotych.

Złoto próby 583 - cena

Złoto próby 583 jest sprzedawane w bardzo podobnych cenach co złoto próby 585, ponieważ jest tylko kilka złotych tańsze. Niektóre skupy złota określają dla obu tych rodzajów złota taką samą cenę. Omawiany rodzaj złota także na szeroką skalę wykorzystuje się do produkowania biżuterii, która następnie sprzedawana jest w sklepach jubilerskich. Cena za złoto próby 583 także wyniesie około 120 złotych za gram lub kilka złotych mniej.

Złoto próby 333 - cena

Złoto próby 333 posiada 33,3% zawartość “czystego” złota. Z tego względu jest ono zdecydowanie najtańsze. Za złoto próby 333 trzeba zapłacić około 50 złotych za 100 gram. Za 500 złotych możemy mieć aż kilogram złota próby 333.

Ze złota próby 333 produkuje się najtańszą złotą biżuterię. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, złoto 8-karatowe jest najniższym dopuszczonym do obrotu rodzajem złota. Sprzedawanie złota o niższej zawartości kruszcu w stopie jest surowo zabronione.

Ile kosztuje kilogram złota?

Kilogram złota jest sprzedawany wyłącznie w sztabkach. Tak duże ilości złota kupują przede wszystkim inwestorzy chcący zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny.

Kilogram złota próby 999 kosztuje przeszło 200 000 złotych!

Sztabki złota można kupować nie tylko o masie 1 kilograma, ale również ważące nawet 1 gram. Ich cena jest znacznie niższa, bo wynosi około 300 złotych. Oprócz tego, można kupować sztabki dwugramowe, pięciogramowe czy nawet dwudziestogramowe.

Uncja - ile to g?

Warto wiedzieć, że złoto może być także sprzedawane w sztabkach przeliczanych na uncje. 1 uncja to 28,35 g, czyli 0,02835 kilograma. Cena za sztabkę złota o masie jednej uncji wynosi minimum 8000 złotych.

Dla przykładu: za sztabkę ważącą 400 uncji, czyli 11 kilogramów, trzeba zapłacić przeszło 2 miliony złotych.

Ile kosztuje wycena złota?

Wycena złota jest z reguły darmowa. Jeśli chcielibyśmy sprzedaż biżuterię w skupie, wówczas opłaca się zapytać sprzedawcę, jaka jest proponowana cena za gram złota. Zanim skorzystamy z usługi, należy też upewnić się, jaki jest koszt wyceny, ponieważ nie zawsze jest ona darmowa. Są bowiem tacy handlarze w skupach złota, którzy naliczają koszt wyceny w stosunku procentowym do wartości danego złota.

Ceny złota za 1 gram 2020 - wartości w przybliżeniu

Poniżej prezentujemy orientacyjne ceny złota za 1 gram w 2020 roku dla poszczególnych prób:

 • próba złota 333 - 1 gram kosztuje około 70 złotych,

 • próba złota 583 - 1 gram kosztuje około 120 złotych,

 • próba złota 585 - 1 gram kosztuje około 120 złotych,

 • próba złota 750 - 1 gram kosztuje około 150 złotych,

 • próba złota 999 - 1 gram kosztuje około 220 złotych.

W Polsce ceny złota są drogie z racji słabości naszej narodowej waluty. Fachowcy od najszlachetniejszego kruszcu z organizacji Heritage Real Estate podkreślają, że w 2020 roku w styczniu wartość złota w Polsce za jedną uncję wynosiła niespełna 6200 złotych.

Jak kształtowały się ceny złota na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Dziesięć lat temu jedna uncja złota kosztowała prawie dwa razy mniej niż obecnie, czyli około 3200 złotych. W tej chwili jedna uncja złota kosztuje 6200 złotych. Osoby, które kilka lat temu zainwestowały w złoto, podjęły bardzo dobrą decyzję. Inwestycja w złoto zwraca się szczególnie wtedy, gdy na świecie dochodzi do kryzysów gospodarczych i politycznych, które nierozerwalnie wiążą się ze zjawiskiem inflacji i hiperinflacji.

Złoto w dalszym ciągu jest doskonałą inwestycją, ponieważ w razie kryzysu gospodarczego lub wojny daje nam gwarancję o wiele lepszego zabezpieczenia niż inne aktywa lub przede wszystkim pieniądze.

Co kupić: złote sztabki czy monety?

Sporo osób zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem jest zakup złotych sztabek czy monet. Warto wiedzieć, że wszystko zależy tak naprawdę od naszych upodobań, ponieważ zarówno sztabki jak i monety to jest to samo złoto. Dokładnie tak samo można je później sprzedać, jednak w przypadku sztabki ogromną rolę pełni jej wielkość. Na polskim rynku można zaopatrzyć się w sztabki o masie od 1 grama aż po 1 kilogram.

Monety inwestycyjne posiadają stosunkowo niewielką wartość monetarną. Gdy przeliczymy je na czyste złoto, to okaże się, że będziemy musieli za nie zapłacić troszkę więcej. Złote monety wyróżnia jednak fakt, iż można je sprzedać łatwiej. Prostsze jest także sprawdzenie ich autentyczności. Co do zasady monety bulionowe ważą 1 uncję trojańską, czyli 31,1 g. W chwili obecnej można również zaopatrzyć się w mniejsze monety o nominałach takich jak ½, ¼ lub 1/10. W przypadku większej inwestycji zakup sztabek będzie bardziej opłacalny. Najmniejsze sztabki złota na rynku mają masę 1 gram. Należy mieć świadomość, że w kupowaniu złota obowiązuje jedna prosta zasada: im mniejszą kupujemy monetę lub sztabkę, tym więcej zapłacimy za jeden gram złota.

Małe sztabki złota warto wykorzystywać jako ciekawy pomysł na prezent, ale nie w celach inwestycyjnych. Eksperci od złota podkreślają również, żeby nie lokować całego swojego kapitału w jednej wielkiej sztabie złota. Niektórym mogłoby wydawać się, że będzie to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne. Nic bardziej mylnego. Chodzi o to, że niektórzy inwestorzy z powodu rozmaitych okoliczności będą chcieli odzyskać pewną część swojej gotówki, jednak będą zmuszeni do sprzedania całej sztabki. W takim przypadku trzeba sprzedać całą sztabkę, a następnie po raz kolejny dokupić trochę złota od nowa. Na takiej operacji finansowej z pewnością straci się sporo pieniędzy.

Najpopularniejsze sztabki na światowych giełdach mają 400 uncji trojańskich, czyli dokładnie 12,4 kg. Masa kupowanej sztabki musi być oczywiście przez nas dostosowana do kapitału, który w tej chwili posiadamy i jesteśmy w stanie na ten cel zainwestować.

Jeśli ktoś myśli o zakupieniu złota na cele inwestycyjne, nie powinien kupować biżuterii bądź złota “niewiadomego pochodzenia”.

Monety bulionowe

Jeśli ktoś preferuje monety bulionowe, a nie sztabki, to zasady są bardzo podobne jak przy sztabkach. Są to monety inwestycyjne, dlatego nie płaci się tutaj za tzw. “wartość kolekcjonerską”. Cena ponoszona za zakup takiej monety to przede wszystkim cena kruszcu. Marka producenta pełni tutaj rolę drugorzędną.

Oto najpopularniejsze monety bulionowe:

 • Chińska Panda,

 • Kangur Australijski (Australian Kangaroo),

 • Filharmonik Wiedeński (Wiener Philharmoniker),

 • Orzeł Amerykański (American Eagle),

 • Kanadyjski Liść Klonowy (Maple Leaf),

 • Południowoafrykański Krugerrand.

Gdzie kupić złoto?

Gdy decydujemy się na zakup złota, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, aby kierować się odpowiedzialnością o rozsądkiem. Najlepiej jest kupować złoto od dużych, profesjonalnych sprzedawców cieszących się nieposzlakowaną opinią oraz działających na rynku od minimum kilku lat. Mowa tutaj o takich sprzedawać jak Mennica Polska, Mennica Skarbowa czy Mennica Kapitałowa.

Gdy kupujemy złoto przez internet, powinniśmy mieć na uwadze fakt, że nie ma możliwości, aby ktoś oferował na złoto przeceny rzędu 20 czy 30 procent. Jeśli zobaczymy kiedyś w internecie tego rodzaju ofertę, to z pewnością nie będzie to złoto prawdziwe, tylko jakiś marny falsyfikat.

Złoto można sprzedawać punktach jubilerskich, kantorach oraz lombardach. Wszystkie wymienione placówki zaoferują nam jednak kurs bardzo niski w porównaniu z aktualnymi cenami złota. Podczas wybierania najlepszego skupu złota cena powinna być tylko jednym z czynników, który bierze się pod uwagę. Warto dokładnie zweryfikować, od jak dawna funkcjonuje dany skup, jakie ma opinie wśród klientów oraz gdzie prowadzi swoje placówki.

Kupno złota przez internet - o czym koniecznie trzeba pamiętać?

Gdy kupujemy złoto przez internet, musimy dokonać przedpłaty. Sporo osób obawia się, czy zakupione przez internet złoto w ogóle dotrze pod wskazany przez nich adres. Jeśli chcemy mieć gwarancję, należy płacić kartą debetową lub kredytową. Płacać w ten sposób zyskujemy zabezpieczenie, ponieważ tego rodzaju płatności są objęte tzw. procedurą chargeback.

Jeśli kupiliśmy złoto przez internet, ale:

 • nie otrzymaliśmy przesyłki na wskazany w zamówieniu adres,

 • dystrybutor złota ogłosił upadłość przed zrealizowaniem naszego zamówienia,

 • zwróciliśmy złoto do dystrybutora, ponieważ było niezgodne z zamówieniem, a dystrybutor nie chce oddać pieniędzy,

wtedy posiadamy prawo do uruchomienia procedury chargeback w banku, który wydał nam kartę płatniczą, którą opłaciliśmy zamówienie na złoto.

Za możliwość zapłacenia kartą wielu dystrybutorów nalicza opłaty dodatkowe, których wysokość uzależniona jest od wartości zamówienia. Wynoszą one od 0,5 do około 2% wartości składanego zamówienia. Niektóre firmy w ogóle nie uwzględniają możliwości płatności kartą podczas realizowania zakupów przez internet.

Jak sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe?

Niektórzy inwestorzy po zakupieniu złota obawiają się, że nie jest ono prawdziwe. Jak sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe? Zweryfikowanie prawdziwości złota jest możliwe. Najlepiej jest udać się w tym celu do jakiegoś profesjonalnego dealera. Mają oni w swoich punktach sprzedaży spektrometry masowe. Te urządzenia w kilkanaście sekund potrafią podać dokładny skład chemiczny konkretnej monety lub sztabki, a jednocześnie w żaden sposób jej nie uszkadzają. Zweryfikowanie autentyczności złota jest naprawdę szybkie i łatwe.

Gdzie przechowywać złoto?

Odpowiedź na powyższe pytanie niektórym wydaje się prosta: w domowym sejfie. Warto jednak wiedzieć, że możliwości na przechowywanie złota jest nieco więcej. Poniżej dokładnie omawiamy wady i zalety sejfu domowego, skrytki bankowej oraz sejfu u producenta złota.

Domowy sejf na złoto

Na domowy sejf można zdecydować się wtedy, gdy wartość naszego fizycznego złota będzie odpowiednio wysoka. Jeśli posiadamy złoto wartości 10 tysięcy złotych, zakup sejfu nie będzie raczej dobrym pomysłem, ponieważ koszt instalacji profesjonalnego sejfu nie jest niski.

Specjaliści wyróżniają kilka klas atestu bezpieczeństwa sejfów: S1 (klasa najniższa), S2, 0, I, II aż do XIII (jest to klasa najwyższa). Najniższa klasa S1 może zostać ubezpieczona maksymalnie do kwoty 50 tysięcy złotych, klasa S2 do 100 tysięcy złotych, zaś klasy od IX wzwyż nie mają ograniczeń kwotowych. Omawiane wartości zostały określone odgórnie w drodze rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych, dlatego negocjacje z firmą ubezpieczeniową nie wchodzą w grę.

Skryta w banku na złoto

Jeśli nie możemy lub nie chcemy przechowywać zgromadzonego złota w domowym sejfie, możemy skorzystać ze skrytek bankowych. Niestety, liczba dostępnych skrytek w polskich bankach jest obecnie bardzo niewielka. Znalezienie banku, który zaoferuje nam wolną skrytkę nie jest proste.

Jest jeszcze inne rozwiązanie: skrytki oferuję także prywatne firmy. Koszt skrytki u “prywaciarza” będzie wyższy niż w przypadku instytucji bankowej, ponieważ wyniesie około 100 złotych miesięcznie. Z kolei skrytka bankowa (jeśli uda nam się w ogóle ją znaleźć) to koszt około 40 złotych miesięcznie.

Czy przechowywanie cennych przedmiotów w skrytkach bankowych jest bezpieczne? Okazuje się, że tak. Jakiś czas temu głośno było o sprawie Ireny B. - ukradziono jej ze skrytki prowadzonej w banku PKO BP biżuterię, której wartość przekraczała 200 tysięcy złotych. Bank początkowo nie chciał wypłacić klientce rekompensaty, jednak sprawa została przekazana ostatecznie do Sądu Najwyższego, w który w wyroku o sygn. akt I CSK 497/13 stwierdził, że to “Bank odpowiada za zachowanie skrytki w całości, a więc za jej nienaruszenie”.

Przechowywanie złota w skrytce u producenta

Gdy kupujemy złoto od producenta lub dealera, zazwyczaj otrzymujemy propozycję wynajęcia skrytki. Producenci złota zazwyczaj oferują za skrytki dość atrakcyjne ceny. Dokładna kwota uzależniona jest przede wszystkim od masy naszego kruszcu. Jeśli masa złota wynosi do 1 kilograma, wtedy opłata wyniesie 400 złotych rocznie. Jest to naprawdę niska kwota, jednak korzystanie ze skrytek producentów ma też swoje wady.

Jeśli producent złota ogłosi upadłość, wtedy razem z nim zbankrutuje także nasza skrytka. Osoby obawiające się takiej ewentualności powinny dokładnie zastanowić się nad tym, czy skrytka na złoto u producenta to rzeczywiście takie dobre rozwiązanie.

Komentarze

Powiązane artykuły

Co to jest inflacja - najważniejsze informacje
Porady
21.01.2022

Co to jest inflacja? Definicja i najważniejsze informacje

Inflacja to proces wzrostu cen, o którym głośno było w całym 2021 roku. Na skutek inflacji siła nabywcza pieniądza spada, dlatego dotyka ona każdego. Najbardziej ciąży osobom o stosunkowo niewielkich zarobkach, ale tracą na niej również przedsiębiorcy. Czym jest inflacja? Sprawdź, jak duża jest inflacja w Polsce!
Zobacz więcej
10 min. czytania
Działalność nierejestrowana
Porady
19.01.2022

Działalność nierejestrowana. Jak ją założyć i jak wygląda kwestia ZUSu?

Działalność nierejestrowana jest sposobem na wypróbowanie pomysłu biznesowego bez konieczności opłacania wysokich składek na ubezpieczenie. Możesz ją prowadzić do osiągnięcia określonego limitu przychodów. Czy warto brać tę formę działalności pod uwagę? Sprawdź, jakie są mocne i słabe strony działalności nierejestrowanej!
Zobacz więcej
9 min. czytania
Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony?
Porady
03.01.2022

Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony? Podatek liniowy a Nowy Ład

Podatek liniowy to jedna z kilku form opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce. Dzięki temu, że stawki obowiązkowej daniny nie są zależne od wysokości zarobków przedsiębiorcy, ten rodzaj podatku cieszy się dużą popularnością. Nowy Ład, który wejdzie w życie z początkiem 2022 roku, mocno wpłynie na jej atrakcyjność. Sprawdź, co się zmieni.
Zobacz więcej
13 min. czytania
Czym jest zasiłek rodzinny? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?
Porady
23.12.2021

Czym jest zasiłek rodzinny i komu przysługuje? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?

...z wychowaniem pociech. Gdy przyjdzie gorszy czas, takie osoby próbują łatać domowy budżet, zapożyczając się u bliskich lub biorąc kredyt gotówkowy. Zamiast od razu robić długi, najpierw warto zainteresować się pomocą od państwa, jaka przysługuje rodzinom z dziećmi w trudnej sytuacji...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek
Porady
17.12.2021

Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek

...nie możesz już liczyć na zaciągnięcie nawet szybkich kredytów gotówkowych. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej nie będziesz już mieć...

...masz problemy finansowe, na przykład od dawna nie możesz spłacić kredytu hipotecznego a może zalegasz ze spłatą nawet kilku kredytów...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Jak działa karta kredytowa? Czy warto z niej korzystać?
Porady
14.12.2021

Czym jest i jak działa karta kredytowa? Sprawdź czy warto zdecydować się na kartę kredytową

...czy niespodziewanych wydatków. Można choćby zaciągnąć zwykły kredyt gotówkowy na dowolny cel albo zamiast kredytu założyć kartę kredytową...

...zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia, co to jest karta kredytowa. Karta kredytowa jest typem karty płatniczej, która wydawana jest...

Zobacz więcej
14 min. czytania