8 min. czytania

Czy warto inwestować w złoto przy wysokiej inflacji?

Zaktualizowano: 2024-02-06 13:14
Opublikowano: 2020-09-14 15:25
Średnia ocena: 5,49/6 Głosów: 43
Czy warto inwestować w złoto przy wysokiej inflacji?

Czy warto inwestować w złoto? W czasach trudnej sytuacji gospodarczej, galopującej inflacji i wysokich rat kredytów hipotecznych coraz więcej osób zastanawia się nad takimi sposobami inwestowania, które sprawdzą się podczas kryzysu. Ile można zyskać, stawiając na złoto? Jakie są wady i zalety kupowania kruszców w celach inwestycyjnych? Sprawdziliśmy to!

W 2024 inflacja nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Spadek siły nabywczej pieniądza niepokoi wszystkich, w tym osoby, które chcą zabezpieczyć swoje oszczędności i posiadany majątek.

Coraz więcej inwestorów rozważa lokaty bankowe, jako bezpieczny i stabilny sposób pomnażania kapitału. Czy inwestycja w złoto to obecnie dobry pomysł?

Ile kosztuje złoto?

Inwestycja w złoto wbrew pozorom nie jest zarezerwowana tylko dla osób bardzo zamożnych. W sprzedaży znajdziemy monety bulionowe o masie od 1/25 uncji oraz złote sztabki od 1 grama do 1 kilograma.

Cena zależy między innymi od masy produktu, rozpiętość cenowa jest zatem ogromna. Dzięki temu każdy nawet początkujący inwestor, który nie dysponuje pokaźnym majątkiem, może kupić złoto.

To może Cię zainteresować: Czym jest fundusz hedgingowy i czy warto w niego zainwestować?

Sprawdziliśmy, ile kosztuje 1 gram złota inwestycyjnego – wyliczona w NBP cena złota w próbie 1000 wynosi ok. 250 zł. Oczywiście im więcej złota kupimy, tym wyższy zysk możemy osiągnąć, warto jednak wiedzieć, że sztabka w formie niewielkiej płytki jest dostępna dla tzw. przeciętnego Kowalskiego.

Najlepsze ceny osiąga złoto inwestycyjne pochodzące z wiarygodnych źródeł, np. akredytowanych przez londyńską organizację LBMA. Warto inwestować w monety tzw. Wielkiej Piątki, do której zalicza się m.in.:

 • austriacki Filharmonik Wiedeński - złota moneta o masie ½ uncji kosztuje ok. 4500 zł,
 • kanadyjski Liść Klonowy – złota moneta o masie 1 uncji kosztuje ok. 8500 zł.

Cena złota a inflacja – jaka jest zależność między spadkiem siły nabywczej pieniądza a wartością złota inwestycyjnego?

Czy złoto chroni przed inflacją?

Szlachetny kruszec jest uważany za bezpieczną lokatę kapitału nawet w czasach kryzysu gospodarczego oraz zawirowań politycznych i społecznych, np. ataków terrorystycznych czy upadków globalnych giełd.

Jak inflacja wpływa na złoto? Okazuje się, że metal dobrze radzi sobie w trudnych czasach, a przy spadku siły nabywczej pieniądza, wartość kruszcu idzie w górę. Jak złoto chroni przed inflacją? Wysoka inflacja powoduje, że rośnie zainteresowanie zakupem złota, a w takiej sytuacji jego cena również się zwiększa.

Popyt na złoto w czasie wysokiej inflacji wynika z tego, że inwestorzy obawiają się utraty wartości pieniędzy przechowywanych na kontach bankowych czy w przysłowiowej „skarpecie”. Oczywiście złoto nie zapewnia szybkiego zysku – to inwestycja dla osób szukających długoterminowego i stabilnego wzrostu.

Jakie obecnie są prognozy dla złota? Chociaż zdarzają się spadki, to w dłuższej perspektywie (kilku, kilkunastu lat) jego wartość stale rośnie. Jakie zyski przynosi obecnie lokata w złoto? Czy to się opłaca?

Ile wynosi podatek Belki i czy trzeba go opłacić inwestując w złoto?

Czy warto inwestować w złoto w 2024 roku?

Inwestycja w złoto – czy to się opłaca? Aktualna sytuacja geopolityczna zmusza nas do szukania alternatywnych metod inwestowania pieniędzy. Wojna w Ukrainie, kryzys ekonomiczny po pandemii, wysoka inflacja oraz wiele innych czynników makroekonomicznych sprzyja wzrostom cen kruszcu, co sprawia, że właśnie teraz warto rozważyć inwestycję w złoto.

Prognozy analityków przewidują wzrost wartości szlachetnego metalu nawet od 2500 do 4000 dolarów za uncję. Oznacza to, że jeśli inwestować w złoto, to właśnie teraz – zanim ceny wzrosną.

Według forum zrzeszającego inwestorów, jeśli przewidywania ekspertów znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości, oznacza to zwrot nawet na poziomie 60%.

Ile można zyskać, inwestując w złoto?

Wystarczy prześledzić ceny złota na przestrzeni lat, żeby zobaczyć, że inwestycja się opłaca – zwłaszcza w długofalowej perspektywie. W latach 70. XX wieku, kiedy kurs złota został uwolniony po upadku systemu walutowego z Breton Woods, uncja kosztowała 183 dolary. 

Zaledwie dekadę później złoto można było kupić już za 500-700 dolarów. I chociaż w kolejnych latach kurs spadł, a uncja kosztowała 300-400 dolarów, to odbicie przyszło wraz z kryzysem po 11 września 2001 roku. W ciągu kilku lat ceny wzrosły do 700-1000 dolarów.

Kolejna zwyżka nastąpiła po globalnym kryzysie z 2008 roku, kiedy za uncję trzeba było zapłacić 1900 USD. Ostatni wzrost był spowodowany pandemią, a w 2020 roku złoto kosztowało powyżej 2000 USD. Obecnie uncję można kupić za ok. 1800 dolarów.

Sprawdź koniecznie, czy opłaca się założyć lokatę dla dziecka

Czy opłaca się teraz inwestować w złoto? Jak wspomnieliśmy, kruszec zyskuje w czasie globalnych kryzysów, kiedy inwestorzy obawiają się spadków na giełdach oraz utraty wartości pieniądza wskutek inflacji. Jest to zatem idealny moment na zakup złota – w formie sztabek, monet kolekcjonerskich i bulionowych oraz biżuterii.

Jeśli zastanawiamy się, ile można zyskać, warto sprawdzić kalkulator inwestycji w złoto.

Jak zainwestować w złoto? Poradnik krok po kroku

Osoby chcące zainwestować w złoto mają do wyboru:

 • sztabki,
 • monety bulionowe,
 • monety kolekcjonerskie,
 • biżuterię.

Według przepisów tylko dwie pierwsze kategorie można traktować jako złoto inwestycyjne. Przy zakupie monet warto zwrócić uwagę na wspomnianą wcześniej tzw. wielką piątkę (Krugerrand, Australijski Kangur, Liść Klonowy, Filharmonik Wiedeński, Amerykański Orzeł).

Z kolei zakup złotej biżuterii w celach inwestycyjnych nie jest polecany – jest obciążona podatkiem VAT i droższa, a zatem zysk jest mniejszy.

Złoto inwestycyjne najlepiej kupować w banku, mennicy lub od certyfikowanego dealera, który posiada kruszec pochodzący z wiarygodnego źródła (posiadający akredytację LBMA).

Można kupić złoto stacjonarnie lub przez internet – obecnie inwestorzy mają wiele możliwości do wyboru.

Kiedy warto kupić złoto?

Kiedy opłaca się kupować złoto? Jak wspomnieliśmy, złoto to dobra lokata kapitału na czas kryzysów geopolitycznych, kiedy inne formy inwestowania zawodzą. Jeśli zauważasz spadki cen akcji i chcesz zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny, to zakup złota w czasie kryzysu pozwoli ci uchronić część swojego kapitału.

Najlepszym momentem za inwestycje w złoto jest początek okresu spowolnienia gospodarczego, kiedy ceny nie są jeszcze bardzo wysokie.

Czy warto kupować sztabki złota? A może bardziej opłaca się zakup monet bulionowych? Sztabki są tańsze, a zatem ich zakup może przynieść większy zysk, jednak monety mają tę przewagę, że w czasie kryzysu łatwiej je wymienić.

Kliknij i sprawdź: Jak działa lokata z funduszem i kiedy warto ją założyć?

Kiedy najlepiej sprzedać złoto?

Złoto należy do kategorii inwestycji długoterminowych, a zatem największy zysk można osiągnąć po kilku, kilkunastu latach. Oczywiście decyzja o sprzedaży złota zależy od inwestora – jego indywidualnych założeń dotyczących pożądanego zwrotu z inwestycji.

Warto na bieżąco monitorować ceny kruszców oraz analizować prognozy ekspertów, którzy przewidują zachowanie na rynku metali szlachetnych.  

Wady i zalety inwestycji w złoto

Zastanawiasz się, dlaczego warto inwestować w złoto? Poniżej przedstawiliśmy zestawienie zalet i wad tej formy inwestycji.

Zalety inwestycji w złoto:

 • idealna w czasie kryzysów gospodarczych i politycznych,
 • bezpieczna lokata kapitału,
 • stabilny, stały wzrost wartości,
 • chroni kapitał przed inflacją,
 • niski próg wejścia – najtańsze sztabki i monety już od kilkuset złotych,
 • złoto inwestycyjne nie jest obciążone podatkiem VAT,
 • zwolnienie z podatku dochodowego (przy sprzedaży po 6 miesiącach od zakupu),

Wady inwestycji w złoto:

 • inwestycja długoterminowa (nie dla osób chcących szybko pomnożyć majątek),
 • konieczność przechowywania złota fizycznego w sejfie lub skrytce bankowej,
 • ryzyko zarysowania lub uszkodzenia sztabek (monet).

Jak jeszcze warto inwestować pieniądze w czasie wysokiej inflacji?

Inwestycja w złoto zapewnia stabilny, ale długoterminowy zysk. Warto zadbać o dywersyfikację, czyli zróżnicowanie portfela inwestycyjnego. W co inwestować?

 • papiery wartościowe – dokumenty potwierdzające prawa majątkowe. Do najpopularniejszych należą akcje i obligacje. Te drugie uchodzą za bezpieczniejszą lokatę kapitału, w przeciwieństwie do akcji, które charakteryzują się wysokim ryzykiem. Obecnie warto zwrócić uwagę na obligacje skarbowe indeksowane inflacją, których oprocentowanie jest uzależnione od jej poziomu.
 • nieruchomości – jedna z najpewniejszych inwestycji długoterminowych. Pozwala osiągnąć zysk z wynajmu lub sprzedaży. Obecnie ze względu na wysokie stopy procentowe oraz rosnące raty kredytów, odnotowuje się spadek sprzedaży nieruchomości, a co za tym idzie – także cen mieszkań. To dobry czas na zakup lokalu, jeśli myślimy o długofalowym zysku.
 • waluty obce – dolar, frank szwajcarski czy funt brytyjski – te waluty w czasie kryzysu zyskują na wartości, są zatem dobrą lokatą kapitału.

Nie przegap: Jak obliczyć zysk z obligacji? Czy warto zainwestować w obligacje skarbowe?

Komentarze

Powiązane artykuły

Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
09.05.2024

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2024 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Mały ZUS składki {{year}}. Ile wynosi mały ZUS?
Porady
18.04.2024

Mały ZUS składki 2024. Ile wynosi mały ZUS?

...– składki na ZUS i podatki w Polsce spędzają sen z powiek wielu osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W dobie kryzysu wiele osób zaciągało kredyty gotówkowe lub firmowe na uregulowanie należności. Dla najmniejszych podmiotów, które nie wykazują dużego dochodu, stworzono preferencyjne rozwiązania. Prowadzenie własnej...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Tarcza antyinflacyjna {{year}}. Komu przysługuje dodatek osłonowy?
Porady
15.04.2024

Tarcza antyinflacyjna 2024. Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Tarcza antyinflacyjna w 2024 r. – czy nadal będzie obowiązywać? Jakie rodzaje wsparcia przygotował dla Polaków nowy rząd? Kto może ubiegać się o dodatek osłonowy i jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdzamy, z jakich rozwiązań można obecnie skorzystać, żeby zniwelować skutki wysokich cen energii i produktów w sklepach.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Karta podatkowa {{year}}: zasady rozliczania i nowe stawki podatku
Porady
10.04.2024

Karta podatkowa 2024: zasady rozliczania i nowe stawki podatku

...które zostały podniesione z powodu inflacji. W 2024 roku wzrosły również składki ZUS, w tym składka zdrowotna. Czy obciążenia wzrosły na tyle, że przedsiębiorcy będą musieli sięgać po kredyty gotówkowe na ich uregulowanie? Niekoniecznie, ale przeczytaj nasz artykuł, by się o tym przekonać. Wyjaśniamy w nim także, kiedy nastąpił koniec karty podatkowej, ponieważ od pewnego czasu już nie można...

Zobacz więcej
19 min. czytania
Harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w {{year}} roku
Porady
09.04.2024

Aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2024 roku

Harmonogram posiedzeń RPP obecnie wzbudza coraz większe zainteresowanie na rynku finansowym, ponieważ każde z nich kończy się istotnymi dla niego decyzjami. Jak często oraz kiedy odbywają się spotkania w roku 2024, przedstawia aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej. Czy znajomość tych dat może przydać się obecnym lub przyszłym kredytobiorcom?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?
Porady
05.04.2024

Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?

...przez ustawodawcę. Zazwyczaj obejmują one określony czas oraz konkretne rodzaje kredytu. W przypadku obecnych wakacji kredytowych mowa więc o możliwości zawieszenia łącznie 4 rat kredytu hipotecznego. Z kolei bankowe wakacje kredytowe są inicjatywą banków, które same decydują o udzieleniu takiej ulgi kredytowej swoim klientom. Co więcej, w tym przypadku mogą one różnić się...

Zobacz więcej
5 min. czytania