8 min. czytania

Czy warto inwestować w złoto przy wysokiej inflacji?

Zaktualizowano: 2023-01-09 09:16
Opublikowano: 2020-09-14 15:25
Średnia ocena: 5,59/6 Głosów: 42
Czy warto inwestować w złoto przy wysokiej inflacji?

Czy warto inwestować w złoto? W czasach trudnej sytuacji gospodarczej, galopującej inflacji i wysokich rat kredytów hipotecznych coraz więcej osób zastanawia się nad takimi sposobami inwestowania, które sprawdzą się podczas kryzysu. Ile można zyskać, stawiając na złoto? Jakie są wady i zalety kupowania kruszców w celach inwestycyjnych? Sprawdziliśmy to!

W listopadzie 2022 roku inflacja w Polsce wyniosła 16,6%. Chociaż jest to niewielki spadek w porównaniu do poprzednich odczytów, to jednak indeks CPI nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.

Spadek siły nabywczej pieniądza niepokoi wszystkich, w tym osoby, które chcą zabezpieczyć swoje oszczędności i posiadany majątek. Coraz więcej inwestorów rozważa lokaty bankowe, jako bezpieczny i stabilny sposób pomnażania kapitału. Czy inwestycja w złoto to obecnie dobry pomysł?

Ile kosztuje złoto?

Inwestycja w złoto wbrew pozorom nie jest zarezerwowana tylko dla osób bardzo zamożnych. W sprzedaży znajdziemy monety bulionowe o masie od 1/25 uncji oraz złote sztabki od 1 grama do 1 kilograma.

Cena zależy między innymi od masy produktu, rozpiętość cenowa jest zatem ogromna. Dzięki temu każdy nawet początkujący inwestor, który nie dysponuje pokaźnym majątkiem, może kupić złoto.

To może Cię zainteresować: Czym jest fundusz hedgingowy i czy warto w niego zainwestować?

Sprawdziliśmy, ile kosztuje 1 gram złota inwestycyjnego – wyliczona w NBP cena złota w próbie 1000 wynosi ok. 250 zł. Oczywiście im więcej złota kupimy, tym wyższy zysk możemy osiągnąć, warto jednak wiedzieć, że sztabka w formie niewielkiej płytki jest dostępna dla tzw. przeciętnego Kowalskiego.

Najlepsze ceny osiąga złoto inwestycyjne pochodzące z wiarygodnych źródeł, np. akredytowanych przez londyńską organizację LBMA. Warto inwestować w monety tzw. Wielkiej Piątki, do której zalicza się m.in.:

 • austriacki Filharmonik Wiedeński - złota moneta o masie ½ uncji kosztuje ok. 4500 zł,
 • kanadyjski Liść Klonowy – złota moneta o masie 1 uncji kosztuje ok. 8500 zł.

Cena złota a inflacja – jaka jest zależność między spadkiem siły nabywczej pieniądza a wartością złota inwestycyjnego?

Czy złoto chroni przed inflacją?

Szlachetny kruszec jest uważany za bezpieczną lokatę kapitału nawet w czasach kryzysu gospodarczego oraz zawirowań politycznych i społecznych, np. ataków terrorystycznych czy upadków globalnych giełd.

Jak inflacja wpływa na złoto? Okazuje się, że metal dobrze radzi sobie w trudnych czasach, a przy spadku siły nabywczej pieniądza, wartość kruszcu idzie w górę. Jak złoto chroni przed inflacją? Wysoka inflacja powoduje, że rośnie zainteresowanie zakupem złota, a w takiej sytuacji jego cena również się zwiększa.

Popyt na złoto w czasie wysokiej inflacji wynika z tego, że inwestorzy obawiają się utraty wartości pieniędzy przechowywanych na kontach bankowych czy w przysłowiowej „skarpecie”. Oczywiście złoto nie zapewnia szybkiego zysku – to inwestycja dla osób szukających długoterminowego i stabilnego wzrostu.

Jakie obecnie są prognozy dla złota? Chociaż zdarzają się spadki, to w dłuższej perspektywie (kilku, kilkunastu lat) jego wartość stale rośnie. Jakie zyski przynosi obecnie lokata w złoto? Czy to się opłaca?

Ile wynosi podatek Belki i czy trzeba go opłacić inwestując w złoto?

Czy warto inwestować w złoto w 2023 roku?

Inwestycja w złoto – czy to się opłaca? Aktualna sytuacja geopolityczna zmusza nas do szukania alternatywnych metod inwestowania pieniędzy. Wojna w Ukrainie, kryzys ekonomiczny po pandemii, wysoka inflacja oraz wiele innych czynników makroekonomicznych sprzyja wzrostom cen kruszcu, co sprawia, że właśnie teraz warto rozważyć inwestycję w złoto.

Prognozy analityków przewidują wzrost wartości szlachetnego metalu nawet od 2500 do 4000 dolarów za uncję w 2023 roku. Pod koniec 2022 roku, uncja kosztowała około 1800 dolarów. Oznacza to, że jeśli inwestować w złoto, to właśnie teraz – zanim ceny wzrosną.

Według forum zrzeszającego inwestorów, jeśli przewidywania ekspertów znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości, oznacza to zwrot nawet na poziomie 60%.

Ile można zyskać, inwestując w złoto?

Wystarczy prześledzić ceny złota na przestrzeni lat, żeby zobaczyć, że inwestycja się opłaca – zwłaszcza w długofalowej perspektywie. W latach 70. XX wieku, kiedy kurs złota został uwolniony po upadku systemu walutowego z Breton Woods, uncja kosztowała 183 dolary. 

Zaledwie dekadę później złoto można było kupić już za 500-700 dolarów. I chociaż w kolejnych latach kurs spadł, a uncja kosztowała 300-400 dolarów, to odbicie przyszło wraz z kryzysem po 11 września 2001 roku. W ciągu kilku lat ceny wzrosły do 700-1000 dolarów.

Kolejna zwyżka nastąpiła po globalnym kryzysie z 2008 roku, kiedy za uncję trzeba było zapłacić 1900 USD. Ostatni wzrost był spowodowany pandemią, a w 2020 roku złoto kosztowało powyżej 2000 USD. Obecnie uncję można kupić za ok. 1800 dolarów.

Sprawdź koniecznie, czy opłaca się założyć lokatę dla dziecka

Czy opłaca się teraz inwestować w złoto? Jak wspomnieliśmy, kruszec zyskuje w czasie globalnych kryzysów, kiedy inwestorzy obawiają się spadków na giełdach oraz utraty wartości pieniądza wskutek inflacji. Jest to zatem idealny moment na zakup złota – w formie sztabek, monet kolekcjonerskich i bulionowych oraz biżuterii.

Jeśli zastanawiamy się, ile można zyskać, warto sprawdzić kalkulator inwestycji w złoto.

Jak zainwestować w złoto? Poradnik krok po kroku

Osoby chcące zainwestować w złoto mają do wyboru:

 • sztabki,
 • monety bulionowe,
 • monety kolekcjonerskie,
 • biżuterię.

Według przepisów tylko dwie pierwsze kategorie można traktować jako złoto inwestycyjne. Przy zakupie monet warto zwrócić uwagę na wspomnianą wcześniej tzw. wielką piątkę (Krugerrand, Australijski Kangur, Liść Klonowy, Filharmonik Wiedeński, Amerykański Orzeł).

Z kolei zakup złotej biżuterii w celach inwestycyjnych nie jest polecany – jest obciążona podatkiem VAT i droższa, a zatem zysk jest mniejszy.

Złoto inwestycyjne najlepiej kupować w banku, mennicy lub od certyfikowanego dealera, który posiada kruszec pochodzący z wiarygodnego źródła (posiadający akredytację LBMA).

Można kupić złoto stacjonarnie lub przez internet – obecnie inwestorzy mają wiele możliwości do wyboru.

Kiedy warto kupić złoto?

Kiedy opłaca się kupować złoto? Jak wspomnieliśmy, złoto to dobra lokata kapitału na czas kryzysów geopolitycznych, kiedy inne formy inwestowania zawodzą. Jeśli zauważasz spadki cen akcji i chcesz zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny, to zakup złota w czasie kryzysu pozwoli ci uchronić część swojego kapitału.

Najlepszym momentem za inwestycje w złoto jest początek okresu spowolnienia gospodarczego, kiedy ceny nie są jeszcze bardzo wysokie.

Czy warto kupować sztabki złota? A może bardziej opłaca się zakup monet bulionowych? Sztabki są tańsze, a zatem ich zakup może przynieść większy zysk, jednak monety mają tę przewagę, że w czasie kryzysu łatwiej je wymienić.

Kliknij i sprawdź: Jak działa lokata z funduszem i kiedy warto ją założyć?

Kiedy najlepiej sprzedać złoto?

Złoto należy do kategorii inwestycji długoterminowych, a zatem największy zysk można osiągnąć po kilku, kilkunastu latach. Oczywiście decyzja o sprzedaży złota zależy od inwestora – jego indywidualnych założeń dotyczących pożądanego zwrotu z inwestycji.

Warto na bieżąco monitorować ceny kruszców oraz analizować prognozy ekspertów, którzy przewidują zachowanie na rynku metali szlachetnych.  

Wady i zalety inwestycji w złoto

Zastanawiasz się, dlaczego warto inwestować w złoto? Poniżej przedstawiliśmy zestawienie zalet i wad tej formy inwestycji.

Zalety inwestycji w złoto:

 • idealna w czasie kryzysów gospodarczych i politycznych,
 • bezpieczna lokata kapitału,
 • stabilny, stały wzrost wartości,
 • chroni kapitał przed inflacją,
 • niski próg wejścia – najtańsze sztabki i monety już od kilkuset złotych,
 • złoto inwestycyjne nie jest obciążone podatkiem VAT,
 • zwolnienie z podatku dochodowego (przy sprzedaży po 6 miesiącach od zakupu),

Wady inwestycji w złoto:

 • inwestycja długoterminowa (nie dla osób chcących szybko pomnożyć majątek),
 • konieczność przechowywania złota fizycznego w sejfie lub skrytce bankowej,
 • ryzyko zarysowania lub uszkodzenia sztabek (monet).

Jak jeszcze warto inwestować pieniądze w czasie wysokiej inflacji?

Inwestycja w złoto zapewnia stabilny, ale długoterminowy zysk. Warto zadbać o dywersyfikację, czyli zróżnicowanie portfela inwestycyjnego. W co inwestować?

 • papiery wartościowe – dokumenty potwierdzające prawa majątkowe. Do najpopularniejszych należą akcje i obligacje. Te drugie uchodzą za bezpieczniejszą lokatę kapitału, w przeciwieństwie do akcji, które charakteryzują się wysokim ryzykiem. Obecnie warto zwrócić uwagę na obligacje skarbowe indeksowane inflacją, których oprocentowanie jest uzależnione od jej poziomu.
 • nieruchomości – jedna z najpewniejszych inwestycji długoterminowych. Pozwala osiągnąć zysk z wynajmu lub sprzedaży. Obecnie ze względu na wysokie stopy procentowe oraz rosnące raty kredytów, odnotowuje się spadek sprzedaży nieruchomości, a co za tym idzie – także cen mieszkań. To dobry czas na zakup lokalu, jeśli myślimy o długofalowym zysku.
 • waluty obce – dolar, frank szwajcarski czy funt brytyjski – te waluty w czasie kryzysu zyskują na wartości, są zatem dobrą lokatą kapitału.

Nie przegap: Jak obliczyć zysk z obligacji? Czy warto zainwestować w obligacje skarbowe?

Komentarze

Powiązane artykuły

Polski Ład 3.0. Jakie zmiany w podatkach w 2023 roku?
Porady
02.02.2023

Polski Ład 3.0. Jakie zmiany w podatkach w 2023 roku?

Już od 1 stycznia 2023 roku rusza nowa odsłona programu Polski Ład. Nowelizacja dotyczy zmian w prawie podatkowym, głównie PIT, CIT i VAT. Nowe regulacje mają umożliwić między innymi modyfikację przepisów wprowadzonych przez pierwszą odsłonę programu. Jakie założenia będzie mieć Polski Ład 3.0? Czego możemy się spodziewać po nowych przepisach?
Zobacz więcej
9 min. czytania
Na czym polega umowa darowizny i jak ją zawrzeć?
Porady
27.01.2023

Na czym polega umowa darowizny i jak ją zawrzeć?

Umowa darowizny – jaką formę powinna przybierać i czego może dotyczyć? Co musi zawierać, żeby była ważna i zawarta zgodnie z prawem? Przedstawiamy najważniejsze informacje o umowie darowizny i jej elementach.
Zobacz więcej
11 min. czytania
Od czego zależy scoring BIK i jak go obliczyć?
Porady
25.01.2023

Od czego zależy scoring BIK i jak go obliczyć?

...lub spłacała w przeszłości jakieś zobowiązania kredytowe np. kredyt gotówkowy, ratalny lub hipoteczny, kartę kredytową, czy nawet chwilówkę...

...utrudnić zaciągnięcie kolejnego zobowiązania. Przy udzielaniu kredytów gotówkowych banki stosują zwykle uproszczone metody oceny zdolności kredytowej...

Zobacz więcej
10 min. czytania
W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę?
Porady
18.01.2023

W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę w 2023 roku?

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę, aby uzyskać wyższe świadczenie? Jak się okazuje znaczenie może mieć nawet miesiąc. Choć wysokość emerytury zależna jest głównie od stażu pracy i kwoty wpłaconych składek na ubezpieczenie emerytalne, to niekiedy parę tygodni różnicy może sprawić, że wypłacana emerytura będzie nieco wyższa. Dowiedz się zatem, w jakim miesiącu...
Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile wynosi i kto może starać się o zasiłek przedemerytalny?
Porady
16.01.2023

Ile wynosi i kto może starać się o zasiłek przedemerytalny?

...polaków, którzy są tuż przed uzyskaniem prawa do emerytury i często zostają bez grosza. Bez zgromadzonych oszczędności trudno poradzić sobie z opłacaniem rachunków, regulowaniem rat, np. za kredyt gotówkowy czy opłacaniem leczenia. Zasiłek może zatem okazać się dużą pomocą. [div class="tm-widget" data-uuid="8f952d47-3d53-5b5b-b66e-09c94e70505a"][/div][script...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Jak sprawdzić czy jestem w BIK - za darmo?
Porady
02.01.2023

Jak sprawdzić czy jestem w BIK za darmo?

...dane osobowe. Dowiedz się: czy w ofercie banków znajduje się kredyt gotówkowy dla zadłużonych? Jak sprawdzić, czy jestem w BIK? Możesz to...

...stosowana przez banki przy okazji rozpatrywania wniosków o kredyty gotówkowe, hipoteczne, czy nawet pożyczki. Znajdująca się w tym rejestrze...

Zobacz więcej
11 min. czytania