× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Wakacje kredytowe - co warto o nich wiedzieć?

Zaktualizowano: 15.01.2021 15:20
Opublikowano: 25.10.2019 09:14
Średnia ocena: 5,94/6 Głosów: 17

Wakacje kredytowe czy pożyczkowe nie są opcją dla osób, które stać na terminową spłatę, ale po prostu chcą sobie zrobić przerwę, by wygenerować oszczędności albo przeznaczyć te środki na inne, mniej ważne potrzeby.

Oferta kredytu, zgodnie z którą klient może skorzystać z wakacji kredytowych, wydaje się być niezwykle atrakcyjna. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, czym taka zwłoka w spłacie w ogóle jest, jakie niesie korzyści, ale też ograniczenia. Kto może korzystać z wakacji kredytowych i jakie warunki w związku z tym wyznaczają instytucje, które udzielają finansowe wsparcie? O tym przeczytasz w poniższym artykule. Pamiętaj, że zobowiązanie kredytowe nie musi być utrapieniem, bo zawsze udaje się wypracować kompromis, dzięki któremu spłata wyznaczonych rat nie stanie się wyjątkowo dużym obciążeniem dla Twojego budżetu. Same instytucje finansowe bardzo często wolą udzielić przerwy w spłacie aniżeli zyskać niewypłacalnego klienta, który nie będzie spłacał zaciągniętego zobowiązania wcale.

Czym są wakacje kredytowe?

Odpoczynek od zobowiązań finansowych? Czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak i to na całkiem preferencyjnych warunkach. Większość banków komercyjnych działających na terenie naszego kraju, ale tez instytucji pozabankowych, w tym parabanków i firm pożyczkowych udziela tzw. wakacje kredytowe. Co to właściwie jest? Już śpieszymy z odpowiedzią.

Podmioty, które udzielają finansowe wsparcie różnego rodzaju, doskonale zdają sobie sprawę, że każdemu z ich klientów może przydarzyć się chwilowa niedyspozycja finansowa. Niespodziewane wydatki, tzw. czarna godzina, utrata pracy, choroba czy też ważne wydarzenia rodzinne, które jednak mogą zaburzyć stabilność finansowe. Właśnie w takich sytuacjach oferowane są wakacje kredytowe. Nie jest to oczywiście darowanie części należności, ale jedynie przesunięcie ich w czasie. Dla kredytobiorcy czy pożyczkobiorcy to znaczna ulga, dla banków i instytucji pozabankowych gwarancja, że nieco później, ale zobowiązanie na pewno zostanie spłacone.

Warunki, jakie stawiają banki i instytucje pozabankowe

Należy podkreślić, że wakacje kredytowe mogą być udzielane na różnych warunkach i w tym temacie nie można mówić o wypracowanych standardach. Wiadomo na pewno, że z takiej ulgi nie może korzystać każdy. Najczęściej jest to usługa dostępna jedynie dla tych, którzy do tej pory regulowali zobowiązanie w terminie, bez jakichkolwiek opóźnień. Co więcej, najczęściej wakacje kredytowe oferowane są klientom, z którymi współpraca trwa już jakiś czas. Nie może być mowy, by raty zostały odłożone w czasie już w pierwszych miesiącach spłaty kredytu.

Warto podkreślić, że taki bonus przysługuje zazwyczaj osobom, które zaciągnęły kredyt hipoteczny, chociaż nie jest to norma. Wakacje kredytowe oferowane są też przy okazji innych kredytów celowych, kredytów na dowolny cel czy szybkich gotówek, tzw. chwilówek, które zaciąga się przecież maksymalnie na kilka miesięcy.

Jakie ograniczenia mogą stawiać banki i instytucje pozabankowe? Przede wszystkim wakacje kredytowe mogą zostać udzielone raz, najwięcej kilka razy przez cały okres kredytowania, ale nie częściej niż raz w roku czy też raz na 6 miesięcy. W tej kwestii są to również indywidualne ustalenia i trzeba zaznaczyć, że w większości przypadków są one elastyczne, a więc możliwe do negocjowania.

Same wakacje kredytowe mogą trwać 1 miesiąc albo nawet 6 miesięcy. W tym zakresie także jest mowa o indywidualnych ustaleniach. Wiadomo zaś, że na im dłużej została podpisana umowa z bankiem, tym dłużej mogą trwać jednorazowe wakacje kredytowe.

Każdy, kto chciałby skorzystać z opcji wakacji kredytowych, zastanawia się pewnie, jakie dodatkowe koszty wiążą się z taką usługą, a może jednak banki i firmy pożyczkowe oferują ją całkowicie bezpłatnie? Najczęściej do rat przesuniętych w czasie dochodzą jeszcze odsetki za wydłużenie czasu spłaty. Nie są to jednak wysokie koszty, biorąc pod uwagę ulgę finansową, jaka możliwa jest do osiągnięcia poprzez przerwę w spłacie kilku rat zobowiązania. Oblicz koszt kredytu samodzielnie, bez kontaktowania się z bankiem. 

Gdzie szukać dobrych ofert kredytowych?

Jeszcze na etapie poszukiwań najlepszego zobowiązania finansowego, ewentualne wakacje kredytowe powinny być brane pod uwagę. Okazuje się, że to dodatkowy bonus, z którego jednak coraz częściej korzystają potrzebujący. Ponieważ nie każdy bank ani nie każda instytucja pozabankowa takowe oferuje, dobrze jest przed wysłaniem wniosku o kredyt czy pożyczkę sprawdzić wszelkie opcje.

W tym celu świetnie sprawdzi się kalkulator kredytowy. Takie porównania publikują same banki, firmy pożyczkowe albo portale o tematyce finansowej. Ponieważ warunki finansowego wsparcia bardzo często ulegają zmianom, warto śledzić zestawienia przynajmniej raz w miesiącu.

Jeśli wakacje kredytowe mają być czynnikiem, który wyróżnia dobre zobowiązanie finansowe, wystarczy w wyszukiwarkę wpisać hasło typu "wakacje kredytowe - ranking", by znaleźć jedynie te ofert, które takowe zapewniają i to na atrakcyjnych warunkach.

Rankingi porównują oczywiście jeszcze inne kryteria, takie jak oprocentowanie, wysokość raty, marża, prowizja za udzielenie wsparcia czy też odsetki za zwłokę w spłacie ustalonych rat. Wakacje kredytowe są oczywiście ważne, natomiast jest to tylko bonus i nie powinien być priorytetem w ramach wyboru najlepszego zobowiązania kredytowego czy też pożyczki.

Szybka pożyczka a wakacje od spłaty

Okazuje się, że nie tylko banki oferują wakacje kredytowe. Czas wolny od spłaty jest też możliwy dla klientów, którzy zaciągają szybkie pożyczki, tzw. chwilówki. To świetne rozwiązanie dla osób, które znalazły się w finansowych tarapatach, ale jednak nie chcą wpaść w pętlę zadłużenia. Wiadomo przecież, że firmy pożyczkowe oferują atrakcyjne warunki pożyczek, ale te charakteryzują się zawsze wysokimi odsetkami w sytuacji zwłoki w spłacie. O wiele lepiej jest pójść na ugodę i ustalić nowy harmonogram spłaty czy też podjąć wspomniane już wakacje od spłaty pożyczki aniżeli generować kolejne długi. W przypadku szybkich pożyczek to najlepsza opcja, by zachować stabilną sytuację finansową.

Instytucje pozabankowe oferują wakacje pożyczkowe na kilka miesięcy, najczęściej raz przez cały okres spłaty. To dlatego, że takie zobowiązania są zawierane szybko, ale też krótki jest czas ich spłaty.

Osoby, które mają finansowe problemy, powinny zawsze szukać optymalnych rozwiązań oddłużeniowych, zamiast "chować głowę w piasek". Długi nie zostaną im darowane, ale z całą pewnością udaje się wypracować korzystne strategie ich spłaty przy zachowaniu finansowej płynności.

Jeśli twoje problemy finansowe są dużo większe, możliwe, że dużo korzystniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kredytu konslidacyjnego. Korzyści kredytu konsolidacyjnego są długotrwałe, przede wszystkim możesz na stałe zmniejzyć ratę nawet kilku swoich zadłużeń. Więcej o tej ofercie dowiesz się śledząc nasze poracy.

Czy przerwa w spłacie zobowiązań zawsze się opłaca?

O przerwę w spłacie zobowiązań powinny ubiegać się jedynie osoby, dla których jest to jedyny ratunek na wyjście z finansowej opresji. Wakacje kredytowe czy pożyczkowe nie są opcją dla osób, które stać na terminową spłatę, ale po prostu chcą sobie zrobić przerwę, by wygenerować oszczędności albo przeznaczyć te środki na inne, mniej ważne potrzeby. Trzeba pamiętać, że wszystkie instytucje udzielają wakacje od spłaty nie za darmo, ale taka przerwa wiąże się zawsze z dodatkowymi kosztami. Nie warto ich tworzyć bez potrzeby.

Wakacje kredytowe bądź pożyczkowe opłacają się tylko w sytuacjach, gdy klient banku czy firmy pożyczkowej rzeczywiście nie ma środków, by pokryć zobowiązanie, ale nie chce popadać w jeszcze większe zadłużenie. Sam fakt, że taka możliwość istnieje, nie oznacza przecież, że trzeba ją wykorzystać.

Podsumowanie

W czasach, w których na rynku usług finansowych panuje tak ogromna konkurencja, wszystkie instytucje, które udzielają finansowe wsparcie, muszą walczyć o każdego klienta. To właśnie dlatego oferują usługi, a wraz z nimi bonusy, które pozwalają na dogodną spłatę zaciągniętych zobowiązań. Wszelkie kredyty i pożyczki muszą być dzisiaj na tyle elastyczne, by odpowiadały indywidualnym potrzebom, oczekiwaniom oraz możliwościom klientów. Z tego właśnie powodu oferowane są wakacje kredytowe, by ulżyć w spłacie rat osobom, które mają chwilowe problemy finansowe. Utrata pracy, niespodziewane wydatki, wakacje czy wydatki związane z remontem mieszkania, mogą w znaczny sposób zaburzyć finansową stabilność. Właśnie w takich okolicznościach zwłoka w spłacie rat okazuje się doskonałym rozwiązaniem. Przesunięcie terminu spłaty należności pozwoli niejednokrotnie uchronić przez finansowym fiaskiem.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Koszty komornicze - koszty egzekucji komorniczej, koszty egzekucyjne
Poradniki 04.03.2021

Koszty komornicze - koszty egzekucji komorniczej, koszty egzekucyjne

Jeśli czeka cię egzekucja komornicza, musisz mieć na uwadze dodatkowe wydatki, które pokryją koszty komornicze. Sprawdź, ile wynoszą opłaty komornicze zależnie od formy egzekucji długu. 

Zobacz więcej
Co to jest REGON? REGON online. Weryfikacja PESEL
Poradniki 01.03.2021

Co to jest REGON? REGON online. Weryfikacja PESEL

Dzięki bazie REGON możemy również zweryfikować, od jak dawna dana firma funkcjonuje na rynku oraz jaki jest status danej działalności gospodarczej. Wyróżniamy trzy podstawowe stany: działalność czynna, zawieszona lub zakończona.

Zobacz więcej
Najniższa emerytura w Polsce 2021. Emerytury w Polsce. Waloryzacja 2021
Poradniki 18.02.2021

Najniższa emerytura w Polsce 2021. Emerytury w Polsce. Waloryzacja 2021

Najniższa emerytura polaków niestety nie prezentuje się korzystnie. Świadczenie jest wyjątkowo niskie, a seniorzy, którzy żyją z takich emerytur, często muszą korzystać z pomocy finansowej najbliższych, banków a nawet...

Zobacz więcej
Saldo konta - co to jest saldo? Saldo konta a dostępne środki
Poradniki 15.02.2021

Saldo konta - co to jest saldo? Saldo konta a dostępne środki

Saldo konta, dostępne środki, saldo debetowe, co dokładnie musisz wiedzieć o tych pojęciach, które są ważne dla każdego klienta banku? Przekonaj się, jak ocenić rzeczywisty stan swojego konta osobistego.

Zobacz więcej
Kwota wolna od zajęcia 2021 - zajęcia komornicze
Poradniki 11.02.2021

Kwota wolna od zajęcia 2021 - zajęcia komornicze

Czym jest kwota wolna od zajęcia? Ile w 2021 roku wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego? Jak przebiega zajęcie wynagrodzenia? Czy zarabiając najniższą krajową, musisz obawiać się zajęcia komorniczego?

Zobacz więcej
Cesja wierzytelności - sprzedaż wierzytelności
Poradniki 08.02.2021

Cesja wierzytelności - sprzedaż wierzytelności

Na czym dokładnie polega cesja wierzytelności? Kiedy można z niej korzystać? Które akty prawne dokładnie definiują cesję wierzytelności? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w najnowszym artykule.

Zobacz więcej