8 min. czytania

Wakacje kredytowe - co warto o nich wiedzieć?

Zaktualizowano: 2021-01-15 15:20
Opublikowano: 2019-10-25 09:14
Średnia ocena: 5,97/6 Głosów: 29
Wakacje kredytowe - co warto o nich wiedzieć?

Wakacje kredytowe czy pożyczkowe nie są opcją dla osób, które stać na terminową spłatę, ale po prostu chcą sobie zrobić przerwę, by wygenerować oszczędności albo przeznaczyć te środki na inne, mniej ważne potrzeby.

Oferta kredytu, zgodnie z którą klient może skorzystać z wakacji kredytowych, wydaje się być niezwykle atrakcyjna. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, czym taka zwłoka w spłacie w ogóle jest, jakie niesie korzyści, ale też ograniczenia. Kto może korzystać z wakacji kredytowych i jakie warunki w związku z tym wyznaczają instytucje, które udzielają finansowe wsparcie? O tym przeczytasz w poniższym artykule. Pamiętaj, że zobowiązanie kredytowe nie musi być utrapieniem, bo zawsze udaje się wypracować kompromis, dzięki któremu spłata wyznaczonych rat nie stanie się wyjątkowo dużym obciążeniem dla Twojego budżetu. Same instytucje finansowe bardzo często wolą udzielić przerwy w spłacie aniżeli zyskać niewypłacalnego klienta, który nie będzie spłacał zaciągniętego zobowiązania wcale.

Czym są wakacje kredytowe?

Odpoczynek od zobowiązań finansowych? Czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak i to na całkiem preferencyjnych warunkach. Większość banków komercyjnych działających na terenie naszego kraju, ale tez instytucji pozabankowych, w tym parabanków i firm pożyczkowych udziela tzw. wakacje kredytowe. Co to właściwie jest? Już śpieszymy z odpowiedzią.

Podmioty, które udzielają finansowe wsparcie różnego rodzaju, doskonale zdają sobie sprawę, że każdemu z ich klientów może przydarzyć się chwilowa niedyspozycja finansowa. Niespodziewane wydatki, tzw. czarna godzina, utrata pracy, choroba czy też ważne wydarzenia rodzinne, które jednak mogą zaburzyć stabilność finansowe. Właśnie w takich sytuacjach oferowane są wakacje kredytowe. Nie jest to oczywiście darowanie części należności, ale jedynie przesunięcie ich w czasie. Dla kredytobiorcy czy pożyczkobiorcy to znaczna ulga, dla banków i instytucji pozabankowych gwarancja, że nieco później, ale zobowiązanie na pewno zostanie spłacone.

Warunki, jakie stawiają banki i instytucje pozabankowe

Należy podkreślić, że wakacje kredytowe mogą być udzielane na różnych warunkach i w tym temacie nie można mówić o wypracowanych standardach. Wiadomo na pewno, że z takiej ulgi nie może korzystać każdy. Najczęściej jest to usługa dostępna jedynie dla tych, którzy do tej pory regulowali zobowiązanie w terminie, bez jakichkolwiek opóźnień. Co więcej, najczęściej wakacje kredytowe oferowane są klientom, z którymi współpraca trwa już jakiś czas. Nie może być mowy, by raty zostały odłożone w czasie już w pierwszych miesiącach spłaty kredytu.

Warto podkreślić, że taki bonus przysługuje zazwyczaj osobom, które zaciągnęły kredyt hipoteczny, chociaż nie jest to norma. Wakacje kredytowe oferowane są też przy okazji innych kredytów celowych, kredytów na dowolny cel czy szybkich gotówek, tzw. chwilówek, które zaciąga się przecież maksymalnie na kilka miesięcy.

Jakie ograniczenia mogą stawiać banki i instytucje pozabankowe? Przede wszystkim wakacje kredytowe mogą zostać udzielone raz, najwięcej kilka razy przez cały okres kredytowania, ale nie częściej niż raz w roku czy też raz na 6 miesięcy. W tej kwestii są to również indywidualne ustalenia i trzeba zaznaczyć, że w większości przypadków są one elastyczne, a więc możliwe do negocjowania.

Same wakacje kredytowe mogą trwać 1 miesiąc albo nawet 6 miesięcy. W tym zakresie także jest mowa o indywidualnych ustaleniach. Wiadomo zaś, że na im dłużej została podpisana umowa z bankiem, tym dłużej mogą trwać jednorazowe wakacje kredytowe.

Każdy, kto chciałby skorzystać z opcji wakacji kredytowych, zastanawia się pewnie, jakie dodatkowe koszty wiążą się z taką usługą, a może jednak banki i firmy pożyczkowe oferują ją całkowicie bezpłatnie? Najczęściej do rat przesuniętych w czasie dochodzą jeszcze odsetki za wydłużenie czasu spłaty. Nie są to jednak wysokie koszty, biorąc pod uwagę ulgę finansową, jaka możliwa jest do osiągnięcia poprzez przerwę w spłacie kilku rat zobowiązania. Oblicz koszt kredytu samodzielnie, bez kontaktowania się z bankiem. 

Gdzie szukać dobrych ofert kredytowych?

Jeszcze na etapie poszukiwań najlepszego zobowiązania finansowego, ewentualne wakacje kredytowe powinny być brane pod uwagę. Okazuje się, że to dodatkowy bonus, z którego jednak coraz częściej korzystają potrzebujący. Ponieważ nie każdy bank ani nie każda instytucja pozabankowa takowe oferuje, dobrze jest przed wysłaniem wniosku o kredyt czy pożyczkę sprawdzić wszelkie opcje.

W tym celu świetnie sprawdzi się kalkulator kredytowy. Takie porównania publikują same banki, firmy pożyczkowe albo portale o tematyce finansowej. Ponieważ warunki finansowego wsparcia bardzo często ulegają zmianom, warto śledzić zestawienia przynajmniej raz w miesiącu.

Jeśli wakacje kredytowe mają być czynnikiem, który wyróżnia dobre zobowiązanie finansowe, wystarczy w wyszukiwarkę wpisać hasło typu "wakacje kredytowe - ranking", by znaleźć jedynie te ofert, które takowe zapewniają i to na atrakcyjnych warunkach.

Rankingi porównują oczywiście jeszcze inne kryteria, takie jak oprocentowanie, wysokość raty, marża, prowizja za udzielenie wsparcia czy też odsetki za zwłokę w spłacie ustalonych rat. Wakacje kredytowe są oczywiście ważne, natomiast jest to tylko bonus i nie powinien być priorytetem w ramach wyboru najlepszego zobowiązania kredytowego czy też pożyczki.

Szybka pożyczka a wakacje od spłaty

Okazuje się, że nie tylko banki oferują wakacje kredytowe. Czas wolny od spłaty jest też możliwy dla klientów, którzy zaciągają szybkie pożyczki, tzw. chwilówki. To świetne rozwiązanie dla osób, które znalazły się w finansowych tarapatach, ale jednak nie chcą wpaść w pętlę zadłużenia. Wiadomo przecież, że firmy pożyczkowe oferują atrakcyjne warunki pożyczek, ale te charakteryzują się zawsze wysokimi odsetkami w sytuacji zwłoki w spłacie. O wiele lepiej jest pójść na ugodę i ustalić nowy harmonogram spłaty czy też podjąć wspomniane już wakacje od spłaty pożyczki aniżeli generować kolejne długi. W przypadku szybkich pożyczek to najlepsza opcja, by zachować stabilną sytuację finansową.

Instytucje pozabankowe oferują wakacje pożyczkowe na kilka miesięcy, najczęściej raz przez cały okres spłaty. To dlatego, że takie zobowiązania są zawierane szybko, ale też krótki jest czas ich spłaty.

Osoby, które mają finansowe problemy, powinny zawsze szukać optymalnych rozwiązań oddłużeniowych, zamiast "chować głowę w piasek". Długi nie zostaną im darowane, ale z całą pewnością udaje się wypracować korzystne strategie ich spłaty przy zachowaniu finansowej płynności.

Jeśli twoje problemy finansowe są dużo większe, możliwe, że dużo korzystniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kredytu konslidacyjnego. Korzyści kredytu konsolidacyjnego są długotrwałe, przede wszystkim możesz na stałe zmniejzyć ratę nawet kilku swoich zadłużeń. Więcej o tej ofercie dowiesz się śledząc nasze poracy.

Czy przerwa w spłacie zobowiązań zawsze się opłaca?

O przerwę w spłacie zobowiązań powinny ubiegać się jedynie osoby, dla których jest to jedyny ratunek na wyjście z finansowej opresji. Wakacje kredytowe czy pożyczkowe nie są opcją dla osób, które stać na terminową spłatę, ale po prostu chcą sobie zrobić przerwę, by wygenerować oszczędności albo przeznaczyć te środki na inne, mniej ważne potrzeby. Trzeba pamiętać, że wszystkie instytucje udzielają wakacje od spłaty nie za darmo, ale taka przerwa wiąże się zawsze z dodatkowymi kosztami. Nie warto ich tworzyć bez potrzeby.

Wakacje kredytowe bądź pożyczkowe opłacają się tylko w sytuacjach, gdy klient banku czy firmy pożyczkowej rzeczywiście nie ma środków, by pokryć zobowiązanie, ale nie chce popadać w jeszcze większe zadłużenie. Sam fakt, że taka możliwość istnieje, nie oznacza przecież, że trzeba ją wykorzystać.

Podsumowanie

W czasach, w których na rynku usług finansowych panuje tak ogromna konkurencja, wszystkie instytucje, które udzielają finansowe wsparcie, muszą walczyć o każdego klienta. To właśnie dlatego oferują usługi, a wraz z nimi bonusy, które pozwalają na dogodną spłatę zaciągniętych zobowiązań. Wszelkie kredyty i pożyczki muszą być dzisiaj na tyle elastyczne, by odpowiadały indywidualnym potrzebom, oczekiwaniom oraz możliwościom klientów. Z tego właśnie powodu oferowane są wakacje kredytowe, by ulżyć w spłacie rat osobom, które mają chwilowe problemy finansowe. Utrata pracy, niespodziewane wydatki, wakacje czy wydatki związane z remontem mieszkania, mogą w znaczny sposób zaburzyć finansową stabilność. Właśnie w takich okolicznościach zwłoka w spłacie rat okazuje się doskonałym rozwiązaniem. Przesunięcie terminu spłaty należności pozwoli niejednokrotnie uchronić przez finansowym fiaskiem.

Komentarze

Powiązane artykuły

Co to jest inflacja - najważniejsze informacje
Porady
21.01.2022

Co to jest inflacja? Definicja i najważniejsze informacje

Inflacja to proces wzrostu cen, o którym głośno było w całym 2021 roku. Na skutek inflacji siła nabywcza pieniądza spada, dlatego dotyka ona każdego. Najbardziej ciąży osobom o stosunkowo niewielkich zarobkach, ale tracą na niej również przedsiębiorcy. Czym jest inflacja? Sprawdź, jak duża jest inflacja w Polsce!
Zobacz więcej
10 min. czytania
Działalność nierejestrowana
Porady
19.01.2022

Działalność nierejestrowana. Jak ją założyć i jak wygląda kwestia ZUSu?

Działalność nierejestrowana jest sposobem na wypróbowanie pomysłu biznesowego bez konieczności opłacania wysokich składek na ubezpieczenie. Możesz ją prowadzić do osiągnięcia określonego limitu przychodów. Czy warto brać tę formę działalności pod uwagę? Sprawdź, jakie są mocne i słabe strony działalności nierejestrowanej!
Zobacz więcej
9 min. czytania
Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony?
Porady
03.01.2022

Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony? Podatek liniowy a Nowy Ład

Podatek liniowy to jedna z kilku form opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce. Dzięki temu, że stawki obowiązkowej daniny nie są zależne od wysokości zarobków przedsiębiorcy, ten rodzaj podatku cieszy się dużą popularnością. Nowy Ład, który wejdzie w życie z początkiem 2022 roku, mocno wpłynie na jej atrakcyjność. Sprawdź, co się zmieni.
Zobacz więcej
13 min. czytania
Czym jest zasiłek rodzinny? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?
Porady
23.12.2021

Czym jest zasiłek rodzinny i komu przysługuje? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?

...z wychowaniem pociech. Gdy przyjdzie gorszy czas, takie osoby próbują łatać domowy budżet, zapożyczając się u bliskich lub biorąc kredyt gotówkowy. Zamiast od razu robić długi, najpierw warto zainteresować się pomocą od państwa, jaka przysługuje rodzinom z dziećmi w trudnej sytuacji...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek
Porady
17.12.2021

Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek

...nie możesz już liczyć na zaciągnięcie nawet szybkich kredytów gotówkowych. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej nie będziesz już mieć...

...masz problemy finansowe, na przykład od dawna nie możesz spłacić kredytu hipotecznego a może zalegasz ze spłatą nawet kilku kredytów...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Jak działa karta kredytowa? Czy warto z niej korzystać?
Porady
14.12.2021

Czym jest i jak działa karta kredytowa? Sprawdź czy warto zdecydować się na kartę kredytową

...czy niespodziewanych wydatków. Można choćby zaciągnąć zwykły kredyt gotówkowy na dowolny cel albo zamiast kredytu założyć kartę kredytową...

...zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia, co to jest karta kredytowa. Karta kredytowa jest typem karty płatniczej, która wydawana jest...

Zobacz więcej
14 min. czytania