Ile razy można skorzystać z wakacji kredytowych w bankach?

Zaktualizowano: 2023-06-19 13:57
Opublikowano: 2022-06-27 08:21
Średnia ocena: 5,00/6 Głosów: 2
Ile razy można skorzystać z wakacji kredytowych w bankach?

Ile razy można skorzystać z wakacji kredytowych w ramach nowego programu rządowego na lata 2022 i 2023? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać wsparcie? Przyjrzeliśmy się proponowanym przez banki oraz rząd rozwiązaniom i sprawdziliśmy, ile razy można zawiesić kredyt. Czy osoba, która korzystała z wakacji w ramach wsparcia w trakcie pandemii, może ponownie zawiesić spłatę zobowiązania?

Wakacje kredytowe oznaczają przesunięcie w czasie płatności rat kredytu – części kapitałowej lub całej raty kapitałowo-odsetkowej. Rosnące stopy procentowe i wysokie raty szczególnie boleśnie odczuwają osoby, które zaciągnęły długoterminowe zobowiązania, np. kredyt hipoteczny.

Czasowe zawieszenie spłaty kredytu to duża ulga dla domowego budżetu – pozwala przetrwać najtrudniejszy okres. Ile razy można skorzystać z takiego rozwiązania?

Wakacje kredytowe dostępne dla klientów banków

Kredytobiorcy mają obecnie szeroki wybór rozwiązań pozwalających na zawieszenie spłaty kredytu. Jeszcze przed pandemią koronawirusa jedynie kilka instytucji oferowało wakacje kredytowe np. w ramach kredytu hipotecznego lub gotówkowego. Z usług można było skorzystać po spełnieniu określonych kryteriów.

Największe szanse na uzyskanie odroczenia spłaty mieli klienci, którzy wcześniej nie zalegali z płatnościami i zawsze płacili raty w terminie. Z reguły banki umożliwiały odroczenie od 1 do 6 rat, a za usługę często pobierały opłatę.

W 2020 roku przyjęto inne rozwiązanie – tzw. ustawowe wakacje kredytowe, do których banki zostały zobligowane w ramach tarczy antykryzysowej uchwalonej w celu zapobiegania skutkom pandemii. Klienci zyskali możliwość bezpłatnego zawieszenia spłaty kredytu konsumenckiego i hipotecznego do 3 miesięcy.

Warunkiem była utrata pracy lub innego źródła dochodu po 13 marca 2020 roku. Kredyt, który miał podlegać zawieszeniu, musiał być zaciągnięty przed 13 marca 2020, a jego spłata miała nastąpić po 13 września 2020. Klient, który miał więcej zobowiązań, mógł skorzystać z wakacji kredytowych tylko w ramach jednego z nich.

Obecnie z powodu rosnących rat kredytów wprowadzono kolejne rozwiązanie – ustawowe wakacje kredytowe, które są przeznaczone jedynie dla kredytobiorców posiadających zobowiązania hipoteczne w walucie polskiej. Przepisy mają obowiązywać już od 1 lipca 2022 r.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Wakacje kredytowe 2022 i 2023 w ramach tarczy dla kredytobiorców. Warunki ustawowych wakacji kredytowych

Ile razy można skorzystać z wakacji kredytowych w wybranych bankach?

Jak poszczególne banki regulują kwestię zawieszenia spłaty kredytu? Gdzie można skorzystać jedynie z ustawowych wakacji kredytowych? Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje.

 • ile razy można zawiesić kredyt PKO – bank PKO BP w ramach komercyjnych wakacji kredytowych oferuje możliwość przesunięcia tylko jednej raty kredytu hipotecznego w ciągu roku.
 • ile razy można zawiesić kredyt ING – klient ma możliwość zawieszenia spłaty od jednej do trzech rat kredytu. W tym czasie bank nie nalicza odsetek.
 • ile razy można zawiesić kredyt Alior Bank – komercyjne wakacje kredytowe umożliwiają zawieszenie spłaty zobowiązania do 6 miesięcy.
 • wakacje kredytowe Millennium – podobnie jak w przypadku banku PKO BP, również Millennium w ramach komercyjnej oferty proponuje zawieszenie jednej raty w ciągu roku.
 • wakacje kredytowe Getin Bank – klient może zawiesić spłatę zobowiązania do 3 miesięcy. Zawieszeniu nie podlega spłata odsetek od kredytu.
 • wakacje kredytowe Santander Bank Polska – zawieszenie spłaty wynosi do 3 lub do 6 miesięcy – w zależności od tego, ile czasu pozostało do końca umowy.
 • wakacje kredytowe BNP Paribas – bank nie oferuje komercyjnych wakacji kredytowych – jedynie ustawowe.

Pomoc finansowa dla zadłużonych w bankach. Na jakie wsparcie finansowe dla zadłużonych mogą liczyć osoby spłacające kredyt hipoteczny? Kliknij i sprawdź! >>


Czy po skorzystaniu z wakacji kredytowych można skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych?

Żeby skorzystać z wakacji kredytowych w ramach wsparcia kredytobiorców, należy spełnić warunki określone przez rząd:

 1. mieć kredyt hipoteczny w złotówkach,
 2. umowa powinna być zawarta przed 1 lipca 2022 r.,
 3. zakończenie okresu kredytowania po upływie min. 6 miesięcy od tej daty.

Czy osoba, która odroczyła raty w ramach komercyjnej oferty banku, może starać się o wakacje z tarczy dla kredytobiorców? Okazuje się, że jeśli klient już korzysta z wakacji kredytowych, a wyrazi chęć skorzystania z nowego rządowego rozwiązania, to termin pierwszych wakacji zostanie automatycznie skrócony w momencie złożenia w banku nowego wniosku.

 

Ile razy można skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych w ramach tarczy dla kredytobiorców?

Interesują Cię nowe wakacje kredytowe? Ile razy można z nich skorzystać? Korzystne dla kredytobiorców przepisy mają obowiązywać jeszcze w tym roku. W ramach wakacji kredytowych będzie można odroczyć spłatę:

 • 4 rat w 2022 r. – po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale,
 • 4 rat w 2023 r. – po 1 miesiącu w każdym kwartale.

Zawieszenie będzie dotyczyć zarówno części kapitałowej raty, jak i odsetkowej.

Czy korzystanie z wakacji kredytowych wpłynie na historię kredytobiorcy w BIK?

Aktualnie dużo mówi się o tym, że banki mogą inaczej traktować klientów, którzy zdecydują się skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych. Osoba, która zawiesi spłatę zobowiązania, może mieć mniejsze szanse na zaciągnięcie kolejnego kredytu. Czy tak będzie?

Biuro Informacji Kredytowej przekonuje, że zawieszenie spłaty kredytu nie wpłynie negatywnie na historię kredytową klienta czy jego scoring BIK. Banki będą jednak miały informację o tym, że klient korzystał z odroczenia płatności, mogą zatem kwestionować jego wiarygodność i dokładniej badać sytuację finansową.

W każdym przypadku decyzja będzie podejmowana indywidualnie na podstawie oceny zdolności kredytowej klienta.

Czy warto skorzystać wielokrotnie z zawieszenia spłaty raty kredytu?

Podwyżka rat kredytu, utrata dochodu, trudna sytuacja finansowa – w takich sytuacjach odroczenie spłaty kredytu może naprawdę pomóc. Kilka miesięcy przerwy w spłacie zobowiązania pozwala np. znaleźć nową pracę i nie martwić się rosnącymi wydatkami. Pamiętajmy jednak, że odroczone raty w końcu trzeba będzie spłacić, w związku z tym wydłużeniu ulegnie okres kredytowania.

W przypadku komercyjnych wakacji kredytowych przesunięcie spłaty może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Czy warto wielokrotnie korzystać z możliwości odroczenia spłaty? Tak, jeśli wiemy, że może to pomóc w chwilowych problemach finansowych.


Nie przegap:

O ile spadnie rata kredytów hipotecznych w 2023 roku?

Likwidacja stawki WIBOR® w Polsce. Co dla kredytobiorców oznacza likwidacja WIBOR®-u?

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt 90 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta

Kredyt 90 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta

...udzielony kredyt 90 tys. zł. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy w tej kwocie? Kredyty hipoteczne mają ściśle określony cel – z...

...gospodarczą i zamierzasz ubiegać się w wybranym banku o uzyskanie kredytu gotówkowego na kwotę 90 tys. zł, powinieneś przygotować dokumenty...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Kredyt 300 tys. złotych

Kredyt 300 tys. złotych. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...pożyczone od banku środki. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Zapoznaj się z dalszą częścią artykułu. Jeśli planujesz...

...hipotecznych lub zaświadczeń o dochodach w takim stopniu, jak kredyty hipoteczne. Jednak, jak zauważyłeś, maksymalna kwota takich pożyczek jest...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Ile wynosi premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej? Kalkulator

Ile wynosi premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej? Kalkulator

...z książeczki mieszkaniowej, oszczędzając na zakup mieszkania. Często zakładano je dla dzieci, myśląc o ich przyszłości, aby w późniejszym czasie nie musiały one sięgać po kredyt hipoteczny lub by zredukować kwotę takiego kredytu. Czym jest książeczka mieszkaniowa? Czy w roku 2023 również można otrzymać premię gwarancyjną? Co zrobić ze starą książeczka mieszkaniowa?...

Zobacz więcej
15 min. czytania
Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M

Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M

...będzie dla kredytobiorcy korzystniejszy? Czy lepiej wybrać kredyt hipoteczny z WIBOR(R) 3M czy 6M? WIBOR(R) 3M zmienia się co trzy miesiące, a...

...wyższa jest stopa WIBOR(R). Kredytobiorcy, którzy spłacają kredyty hipoteczne oprocentowane według stawki WIBOR(R), mogą mieć pewność, że...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Koszty zakupu nieruchomości
Porady
18.09.2023

Poznaj wszystkie dodatkowe koszty przy zakupie nieruchomości

Koszt zakupu nieruchomości to nie tylko kwota, jaką uiszczasz jej dotychczasowemu właścicielowi. Należy do niej doliczyć również taksę notarialną, koszt odpisu z aktu notarialnego, podatek PCC lub VAT. Musisz liczyć się również z dodatkowymi kosztami zakupu mieszkania na kredyt, jeśli nie możesz sfinansować go za gotówkę.
Zobacz więcej
11 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?

Czym są stopy procentowe NBP? Jak stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania