6 min. czytania

Czym jest i ile wynosi kryterium dochodowe w 2022? Jak obliczyć kryterium dochodowe?

Zaktualizowano: 2022-03-14 10:20
Opublikowano: 2021-03-24 15:21
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 11
Czym jest i ile wynosi kryterium dochodowe w 2022?

Kryterium dochodowe to najważniejszy warunek uzyskania pomocy społecznej. Kluczowe znaczenie ma dochód na osobę w rodzinie. Stawki te są co jakiś czas aktualizowane. Ile zatem wynosi kryterium dochodowe w 2022 roku? Sprawdź, co się w tej kwestii zmieniło i jakie inne warunki trzeba spełnić, aby uzyskać pomoc społeczną.

Chcąc skorzystać z prawa do świadczeń pieniężnych w ramach pomocy społecznej, należy sprawdzić, czy spełniasz kryterium dochodowe, określone dokładnie w obowiązujących przepisach. Rodziny lub osoby, których dochody przekraczają kryterium dochodowe, ale znalazły się bardzo trudnej sytuacji, mogą ubiegać się o zwrotną lub bezzwrotną pomoc pieniężną. Trzeba jednak pamiętać, że taka pomoc będzie miała charakter uznaniowy, a ustawa o pomocy społecznej dokładnie określa, w jakich sytuacjach można skorzystać z tych dodatkowych pieniędzy. Jakie są kryteria dochodowe MOPS w 2022 roku?

Czym jest kryterium dochodowe?

Co to jest kryterium dochodowe? Kryterium dochodowe to jeden z najważniejszych warunków uzyskania pomocy społecznej w postaci wsparcia finansowego. Osoby, które zarabiają poniżej określonej kwoty, mogą liczyć na dodatkowe źródło dochodu w tym np. zasiłek rodzinny. Kryterium dochodowe MOPS (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej) zostaje ustalone raz na 3 lata. Ostatnia aktualizacja miała miejsce z początkiem 2022 roku. Na jakiej podstawie ustanawiana jest nowa kwota?

Rząd przed wydaniem decyzji o kryterium dochodowym w pomocy społecznej ustala próg inwencji socjalnej, minimalny zakres wydatków, zakres podstawowych potrzeb niezbędnych do życia, a także wysokość cen towarów.

Co więcej, by móc skutecznie ustalić progi dochodowe konieczne jest ustalenie liczby świadczeniobiorców, wysokość wypłaconych świadczeń, a także całkowitą kwotę wydatków na pokrycie świadczeń socjalnych.

Warto pamiętać, że kryterium dochodowe musi być dostosowane do sytuacji gospodarczej w kraju, co oznacza, że uwzględniana jest inflacja, a kryterium dochodowe MOPS z każdą aktualizacją zostaje zwiększone, co wpływa także na ilość wypłacanych świadczeń.

To może Cię zainteresować: Najniższa krajowa netto i brutto – ile wynosi najniższa krajowa?

Kiedy kryterium dochodowe ma znaczenie?

W przypadku jakich świadczeń kryterium dochodowe ma znaczenie? Jak się okazuje, jest ich całkiem sporo. Przyjrzyjmy się im bliżej.

 • Kryterium dochodowe a mieszkanie komunalne – aby móc złożyć wniosek o przyznanie mieszkania komunalnego, nie można przekroczyć 220% wysokości najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym oraz 130% wysokości najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym. Kwota przeliczana jest na członka gospodarstwa. 
 • Kryteria dochodowe do rodzinnego – zasiłek rodzinny przysługuje gospodarstwo domowym, w których dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 674,00 zł.
 • Kryterium dochodowe a dodatek mieszkaniowy – wynosi 2 265,01 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1 698,76 zł w gospodarstwie wieloosobowym.
 • Kryterium dochodowe do funduszu alimentacyjnego – w tym przypadku kryterium dochodowe wynosi 900 zł netto na osobę. 
 • Kryterium dochodowe a stypendium szkolne – mowa o tzw. stypendium socjalnym, które przysługuje także najbiedniejszym studentom. Ile wynosi kryterium dochodowe do stypendium szkolnego? Kryterium dochodowe to 600 zł na osobę w rodzinie.
 • Kryterium dochodowe a ulga na dziecko – tutaj kryterium dochodowe obliczane jest nieco inaczej ponieważ dotyczy dochodu podatnika z całego roku, a nie pensji miesięcznej. Ustalony próg to 56 000 zł. W przypadku rozliczenia łącznego z małżonkiem – limit stanowi kwota 112 000 zł.
 • Kryterium dochodowe a 14 emerytura – 14 emeryturę otrzymają seniorzy, których dochód nie przekracza 2900 zł brutto.
 • Kryterium dochodowe i becikowe – becikowe przysługuje kobietom po porodzie, pod warunkiem, że od 10 tygodnia ciąża była objęta opieką medyczną. Dochód nie może przekroczyć jednak 1922,00 zł netto na osobę w rodzinie. 
 • Kryterium dochodowe a 500 plus – warto wiedzieć, że w przypadku świadczenia, jakim jest 500+ nie istnieje kryterium dochodowe, co oznacza, że otrzyma je każda rodzina wychowująca dzieci.

Przeczytaj też: Minimum socjalne – ile wynosi i czym różni się minimum socjalne od minimum egzystencji?

Kryterium dochodowe 2022 – zmiany

Kryterium dochodowe 2021/2022 zostały zaktualizowane, co oznacza, że od 2022 roku obowiązuje nowe progi podatkowe. Te podane wyżej, to kwoty już obowiązujące. W każdym przypadku możliwy do osiągnięcia dochód na osobę w rodzinie został zwiększony, co pośrednio wynika m.in. z inflacji. Dla przykładu, kryterium dochodowe dla osoby samotnie gospodarującej wzrosło o 75 zł i obecnie wynosi 776 zł. Dotyczy to także rolników. Kwota dochodu z 1 ha przeliczeniowego wynosi obecnie 345 zł (w 2021 r. – 308 zł).

Warto sprawdzić: 12 tysięcy na dziecko – kto otrzyma 12 tys. zł na dziecko w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego?

Ile wynosi kryterium dochodowe 2022?

Jakie dochody zapewnią możliwość skorzystania z pomocy społecznej w postaci świadczenia pieniężnego? Jaki dochód na osobę do rodzinnego można maksymalnie wykazać? Kryterium dochodowe dostosowane jest do różnych sytuacji życiowych potrzebującego, dlatego prawo do świadczeń mają:

 • osoby samotnie gospodarujące, których miesięczny dochód nie przekracza 776 złotych netto;
 • osoby w rodzinie, których dochód na członka rodziny nie przekracza miesięcznie kwoty 600 złotych netto;
 • rodzinie, której dochód nie przekracza kryterium dochodowego na członka rodziny.

Jak obliczyć kryterium dochodowe?

Ośrodek pomocy społecznej ustala dochody wnioskującego o świadczenie na podstawie wszystkich dochodów netto z miesiąca poprzedzającego złożenie dokumentu. 

Do dochodów wlicza się:

Od dochodu odlicza się kwotę alimentów, jeśli takie świadczenie jest ustalone na rzecz innych osób. Warto mieć na uwadze, że do dochodów nie wlicza się świadczenia pieniężnego wypłacanego w ramach Programu Rodzina 500+.

Co istotne, jeżeli nowy okres zasiłkowy zaczyna się 1 listopada 2022 roku, brany pod uwagę jest dochód osiągnięty przez rodzinę w całym roku 2021. 

A jak obliczyć kryterium dochodowe do funduszu alimentacyjnego? Również trzeba zsumować wszystkie dochody rodziny. Nie wiesz, jak obliczyć dochód na członka rodziny? Kalkulator online z pewnością będzie pomocny!

Sprawdź także: Czy kredyt na 500+ jest dostępny w ofercie banków? Sprawdź który bank da kredyt na 500+

Kryterium dochodowe – podsumowanie

Kryterium dochodowe rodziny lub osoby samotnej to podstawowy warunek, który brany jest pod uwagę podczas przyznawania pomocy socjalnej w postaci wsparcia finansowego. Znaczenie będzie mieć w przypadku licznych świadczeń, w tym m.in. zasiłku rodzinnego, becikowego, stypendium socjalnego czy nawet podczas składania wniosku o przyznanie mieszkania komunalnego. W każdym z tych przypadków kryterium dochodowe jest inne, warto więc sprawdzić dokładnie aktualnie obowiązujące progi. Co istotne, świadczenie 500 plus nie wlicza się do kryterium dochodowego, warto więc mieć to na uwadze. 

Źródła: 

gov.pl/web/rodzina/kryterium-dochodowe

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak pozbyć się windykatora terenowego?
Porady
30.11.2023

Jak pozbyć się windykatora terenowego?

Jak pozbyć się windykatora terenowego? Wzięcie kredytu wiąże się z koniecznością jego późniejszej spłaty. Jeśli nie będziesz w stanie wywiązać się z tego obowiązku, możesz mieć do czynienia z działaniami windykacyjnymi. W takiej sytuacji windykator terenowy ma za zadanie ustalić nowy termin spłaty długu oraz zadbać o to, aby zadłużenie zostało zwrócone. Jednak czy jest...
Zobacz więcej
9 min. czytania
Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?
Porady
22.11.2023

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie? Jeśli o zajęciu zawiadomi pracodawcę tuż przed datą dokonywania wypłat, wynagrodzenie od razu zostanie uszczuplone o kwotę zajęcia, z uwzględnieniem kwoty wolnej od potrąceń. W przypadku zajęcia pieniędzy na rachunku bankowym dłużnika może to potrwać nieco dłużej. Zobacz, jak działa komornik i czego możesz spodziewać się po...
Zobacz więcej
10 min. czytania
Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?

Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

...formie dofinansowania lub dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu gotówkowego. Warunkiem wypłaty dotacji jest jednak wcześniejsze otrzymanie z...

...dodatkowej gotówki na dowolny cel? Koniecznie sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych. Właściwą instytucją, do której składane są wnioski i która...

Zobacz więcej
15 min. czytania
Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika?
Porady
10.11.2023

Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika? Jak tego uniknąć?

Kiedy przestajemy radzić sobie ze spłatą zobowiązań, rośnie ryzyko, że wierzyciel skieruje sprawę na drogę sądową. W takiej sytuacji sąd może nakazać zwrot długu poprzez egzekucję, np. zajęcie samochodu przez komornika. Kiedy może do tego dojść i co możemy zrobić, żeby się przed tym uchronić? Jak uniknąć zajęcia samochodu przez komornika?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
07.11.2023

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2023 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Czym jest i komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?
Porady
19.10.2023

Czym jest i komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?

Osoby bezrobotne, które aktywnie poszukują zatrudnienia, mogą liczyć na specjalny dodatek aktywizacyjny. Świadczenie to wypłacane jest osobom, które znajdą pracę w trakcie otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych. Ile obecnie wynosi dodatek? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby go otrzymać?
Zobacz więcej
7 min. czytania