× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Kryterium dochodowe a pomoc społeczna. Dochód na osobę w rodzinie 2021

Opublikowano: 24.03.2021 15:21
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 2

Ile aktualnie wynosi kryterium dochodowe, które upoważnia do skorzystania z pomocy społecznej? Jak ustalić wysokość dochodu na osobę w rodzinie w 2021 roku? Czy 500+ wlicza się do dochodów osoby ubiegającej się o świadczenia finansowe?

Chcąc skorzystać z prawa do świadczeń pieniężnych w ramach pomocy społecznej, należy sprawdzić, czy spełniasz kryterium dochodowe, określone dokładnie w obowiązujących przepisach. Rodziny lub osoby, których dochody przekraczają kryterium dochodowe, ale znalazły się bardzo trudnej sytuacji, mogą ubiegać się o zwrotną lub bezzwrotną pomoc pieniężną. Trzeba jednak pamiętać, że taka pomoc będzie miała charakter uznaniowy, a ustawa o pomocy społecznej dokładnie określa, w jakich sytuacjach można skorzystać z tych dodatkowych pieniędzy.

Jak określane jest kryterium dochodowe MOPS? Ile dokładnie wynosi dochód na osobę w rodzinie w 2021 roku? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym najnowszym artykule.

Kryterium dochodowe MOPS

Kryterium dochodowe MOPS zostaje ustalone raz na 3 lata, ostatnia aktualizacja kryterium dochodowego została wprowadzona w październiku 2018 roku i obowiązuje nadal do końca października 2021 roku.

Rząd przed wydaniem decyzji o kryterium dochodowym MOPS ustala próg inwencji socjalnej, minimalny zakres wydatków, zakres podstawowych potrzeb niezbędnych do życia, a także wysokość cen towarów.

Co więcej, by móc skutecznie ustalić kryterium dochodowe konieczne jest ustalenie liczby świadczeniobiorców, wysokość wypłaconych świadczeń, a także całkowitą kwotę wydatków na pokrycie świadczeń socjalnych.

Warto pamiętać, że kryterium dochodowe musi być dostsowane do sytuacji gospodarczej w kraju, co oznacza, ż uwzględniana jest inflacja, a kryterium dochodowe MOPS z każdą aktualizacją zostaje zwiększone, co wpływa także na ilość wypłacanych świadczeń.

Dochód na osobę w rodzinie 2021

Jakie dochody zapewnią możliwość skorzystania z pomocy społecznej w postaci świadczenia pieniężnego? Kryterium dochodowe dostoswane jest do różnych sytuacji życiowych potrzebującego, dlatego prawo do świadczeń mają:

  • osoby samotnie gospodarujące, których miesięczny dochód nie przekracza 701 złotych netto;

  • osoby w rodzinie, których dochód na członka rodziny nie przekracza miesięcznie kwoty 528 złotych netto;

  • rodzinie, której dochód nie przekracza kryterium dochodowego na członka rodziny.

Ośrodek pomocy społecznej ustala dochody wnioskującego o świadczenie na podstawie wszystkie dochody netto z miesiąca poprzedzającego złożenie dokumentu. Do dochodów wlicza się wynagrodzenie za pracę, rentę, emeryturę, świadczenie po zmarłym mężu, zasiłek pielęgnacyjny oraz dodatek mieszkaniowy. Od dochodu odlicza się kwotę alimentów, jeśli takie świadczenie jest ustalone na rzecz innych osób.

Warto mieć na uwadze, że do dochodów nie wlicza się świadczenia pieniężnego wypłacanego w ramach Programu Rodzina 500+.

Ile wynosi minimum socjalne?

Minimum socjalne to kwota, która pozwala ocenić podstawowy koszt utrzymania gospodarstwa domowego. Minimum socjalne różni się w zależności od liczby osób żyjących w gospodarstwie domowym, a także od etapu rozwoju człowieka.

Zgodnie z danymi z 2020 roku minimum socjalne wynosi:

  • dla gospodarstwa pracowniczego 1-osobowego 1265 złotych;

  • dla gospodarstwa pracowniczego 2-osobowego 2095 złotych;

  • dla gospodarstwa pracowniczego 3-osobowego 3130 złotych;

  • dla gospodarstwa pracowniczego 4-osobowego 4045 złotych;

  • dla gospodarstwa emeryckiego 1-osobowego 1250 złotych;

  • dla gospodarstwa emeryckiego 2-osobowego 2085 złotych.

Znając te dane, z łatwością można ocenić, że minimalna emerytura w Polsce pokrywa zaledwie minimum socjalne dla gospodarstwa emeryckiego 1-osobowego. Natomiast minimalna krajowa netto nie pokryje minimum socjalnego dla gospodarstwa pracowniczego 2-osobowego.

Kryterium dochodowe - podsumowanie

Mamy nadzieję, że z naszą pomocą rozwiejesz swoje wątpliwości związane z tym, czy kwalifikujesz się do skorzystania ze świadczeń finansowych wypłacanych w ramach pomocy społecznej. Jeśli mieścisz się w kryterium dochodowym złoż wniosek w ośrodku pomocy społecznej, zgodnie z miejscem swojego zamieszkania, a do wniosku dołącz dokumenty potwierdzające twoje dochody i świadczące o twojej aktualnej sytuacji materialnej.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Płatność telefonem - jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK
Poradniki 13.04.2021

Płatność telefonem - jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK

Jak płacić z pomocą telefonu? Czy zbliżeniowe płacenie telefonem jest bezpieczne? Jak dokładnie skorzystać z płatności mobilnej z pomocą BLIK? Czy warto zrezygnować z płatności gotówką lub kartą płatniczą?

Zobacz więcej
Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?
Poradniki 31.03.2021

Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?

Wygrana pieniędzy wiąże się z ogromnym szczęściem, warto jednak zastanowić się, czy w takiej sytuacji wygrany musi martwić się podatkiem od wygranej. Ile procent wynosi podatek od wygranej i kto zobowiązany jest do uregulowania tej daniny?

Zobacz więcej
Dowód osobisty dla dziecka. Ile trwa wyrobienie dowodu?
Poradniki 18.03.2021

Dowód osobisty dla dziecka. Ile trwa wyrobienie dowodu?

Jeśli planujesz podróż na terenie Unii Europejskiej, nie musisz wyrabiać paszportu. Dowód osobisty pomoże ci zatem przekroczyć granicę wraz z całą rodziną, jeśli wszyscy jej członkowie będą przy sobie posiadali ten dokument potwierdzający tożsamość.

Zobacz więcej
Jak często aktualizowane są dane w BIK? Jak wyczyścić BIK?
Poradniki 12.03.2021

Jak często aktualizowane są dane w BIK? Jak wyczyścić BIK?

W BIK znajdują się wszystkie informacje, konieczne do oceny historii kredytowej potencjalnego klienta banku, czy parabanku, wnioskującego o zobowiązanie finansowe. Raport BIK informuje o ewentualnych zaległościach w spłacie.

Zobacz więcej
EURIBOR 1M, EURIBOR 3M, EURIBOR 6M - co warto wiedzieć o stawce EURIBOR?
Poradniki 09.03.2021

EURIBOR 1M, EURIBOR 3M, EURIBOR 6M - co warto wiedzieć o stawce EURIBOR?

Chcesz poznać aktualne stawki EURIBOR? Jeśli planujesz kupno mieszkania za granicą (zarabiając w euro) lub szukasz zadłużenia finansowego w strefie euro, warto zwrócić uwagę na rzeczywiste stawki EURIBOR.

Zobacz więcej
Koszty komornicze - koszty egzekucji komorniczej, koszty egzekucyjne
Poradniki 04.03.2021

Koszty komornicze - koszty egzekucji komorniczej, koszty egzekucyjne

Jeśli czeka cię egzekucja komornicza, musisz mieć na uwadze dodatkowe wydatki, które pokryją koszty komornicze. Sprawdź, ile wynoszą opłaty komornicze zależnie od formy egzekucji długu. 

Zobacz więcej