4 min. czytania

Kryterium dochodowe a pomoc społeczna. Dochód na osobę w rodzinie 2021

Opublikowano: 2021-03-24 15:21
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 11
Kryterium dochodowe a pomoc społeczna. Dochód na osobę w rodzinie 2021

Ile aktualnie wynosi kryterium dochodowe, które upoważnia do skorzystania z pomocy społecznej? Jak ustalić wysokość dochodu na osobę w rodzinie w 2021 roku? Czy 500+ wlicza się do dochodów osoby ubiegającej się o świadczenia finansowe?

Chcąc skorzystać z prawa do świadczeń pieniężnych w ramach pomocy społecznej, należy sprawdzić, czy spełniasz kryterium dochodowe, określone dokładnie w obowiązujących przepisach. Rodziny lub osoby, których dochody przekraczają kryterium dochodowe, ale znalazły się bardzo trudnej sytuacji, mogą ubiegać się o zwrotną lub bezzwrotną pomoc pieniężną. Trzeba jednak pamiętać, że taka pomoc będzie miała charakter uznaniowy, a ustawa o pomocy społecznej dokładnie określa, w jakich sytuacjach można skorzystać z tych dodatkowych pieniędzy.

Jak określane jest kryterium dochodowe MOPS? Ile dokładnie wynosi dochód na osobę w rodzinie w 2021 roku? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym najnowszym artykule.

Kryterium dochodowe MOPS

Kryterium dochodowe MOPS zostaje ustalone raz na 3 lata, ostatnia aktualizacja kryterium dochodowego została wprowadzona w październiku 2018 roku i obowiązuje nadal do końca października 2021 roku.

Rząd przed wydaniem decyzji o kryterium dochodowym MOPS ustala próg inwencji socjalnej, minimalny zakres wydatków, zakres podstawowych potrzeb niezbędnych do życia, a także wysokość cen towarów.

Co więcej, by móc skutecznie ustalić kryterium dochodowe konieczne jest ustalenie liczby świadczeniobiorców, wysokość wypłaconych świadczeń, a także całkowitą kwotę wydatków na pokrycie świadczeń socjalnych.

Warto pamiętać, że kryterium dochodowe musi być dostsowane do sytuacji gospodarczej w kraju, co oznacza, ż uwzględniana jest inflacja, a kryterium dochodowe MOPS z każdą aktualizacją zostaje zwiększone, co wpływa także na ilość wypłacanych świadczeń.

Dochód na osobę w rodzinie 2021

Jakie dochody zapewnią możliwość skorzystania z pomocy społecznej w postaci świadczenia pieniężnego? Kryterium dochodowe dostoswane jest do różnych sytuacji życiowych potrzebującego, dlatego prawo do świadczeń mają:

  • osoby samotnie gospodarujące, których miesięczny dochód nie przekracza 701 złotych netto;

  • osoby w rodzinie, których dochód na członka rodziny nie przekracza miesięcznie kwoty 528 złotych netto;

  • rodzinie, której dochód nie przekracza kryterium dochodowego na członka rodziny.

Ośrodek pomocy społecznej ustala dochody wnioskującego o świadczenie na podstawie wszystkie dochody netto z miesiąca poprzedzającego złożenie dokumentu. Do dochodów wlicza się wynagrodzenie za pracę, rentę, emeryturę, świadczenie po zmarłym mężu, zasiłek pielęgnacyjny oraz dodatek mieszkaniowy. Od dochodu odlicza się kwotę alimentów, jeśli takie świadczenie jest ustalone na rzecz innych osób.

Warto mieć na uwadze, że do dochodów nie wlicza się świadczenia pieniężnego wypłacanego w ramach Programu Rodzina 500+.

Ile wynosi minimum socjalne?

Minimum socjalne to kwota, która pozwala ocenić podstawowy koszt utrzymania gospodarstwa domowego. Minimum socjalne różni się w zależności od liczby osób żyjących w gospodarstwie domowym, a także od etapu rozwoju człowieka.

Zgodnie z danymi z 2020 roku minimum socjalne wynosi:

  • dla gospodarstwa pracowniczego 1-osobowego 1265 złotych;

  • dla gospodarstwa pracowniczego 2-osobowego 2095 złotych;

  • dla gospodarstwa pracowniczego 3-osobowego 3130 złotych;

  • dla gospodarstwa pracowniczego 4-osobowego 4045 złotych;

  • dla gospodarstwa emeryckiego 1-osobowego 1250 złotych;

  • dla gospodarstwa emeryckiego 2-osobowego 2085 złotych.

Znając te dane, z łatwością można ocenić, że minimalna emerytura w Polsce pokrywa zaledwie minimum socjalne dla gospodarstwa emeryckiego 1-osobowego. Natomiast minimalna krajowa netto nie pokryje minimum socjalnego dla gospodarstwa pracowniczego 2-osobowego.

Kryterium dochodowe - podsumowanie

Mamy nadzieję, że z naszą pomocą rozwiejesz swoje wątpliwości związane z tym, czy kwalifikujesz się do skorzystania ze świadczeń finansowych wypłacanych w ramach pomocy społecznej. Jeśli mieścisz się w kryterium dochodowym złoż wniosek w ośrodku pomocy społecznej, zgodnie z miejscem swojego zamieszkania, a do wniosku dołącz dokumenty potwierdzające twoje dochody i świadczące o twojej aktualnej sytuacji materialnej.

Komentarze

Powiązane artykuły

Co to jest inflacja - najważniejsze informacje
Porady
21.01.2022

Co to jest inflacja? Definicja i najważniejsze informacje

Inflacja to proces wzrostu cen, o którym głośno było w całym 2021 roku. Na skutek inflacji siła nabywcza pieniądza spada, dlatego dotyka ona każdego. Najbardziej ciąży osobom o stosunkowo niewielkich zarobkach, ale tracą na niej również przedsiębiorcy. Czym jest inflacja? Sprawdź, jak duża jest inflacja w Polsce!
Zobacz więcej
10 min. czytania
Działalność nierejestrowana
Porady
19.01.2022

Działalność nierejestrowana. Jak ją założyć i jak wygląda kwestia ZUSu?

Działalność nierejestrowana jest sposobem na wypróbowanie pomysłu biznesowego bez konieczności opłacania wysokich składek na ubezpieczenie. Możesz ją prowadzić do osiągnięcia określonego limitu przychodów. Czy warto brać tę formę działalności pod uwagę? Sprawdź, jakie są mocne i słabe strony działalności nierejestrowanej!
Zobacz więcej
9 min. czytania
Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony?
Porady
03.01.2022

Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony? Podatek liniowy a Nowy Ład

Podatek liniowy to jedna z kilku form opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce. Dzięki temu, że stawki obowiązkowej daniny nie są zależne od wysokości zarobków przedsiębiorcy, ten rodzaj podatku cieszy się dużą popularnością. Nowy Ład, który wejdzie w życie z początkiem 2022 roku, mocno wpłynie na jej atrakcyjność. Sprawdź, co się zmieni.
Zobacz więcej
13 min. czytania
Czym jest zasiłek rodzinny? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?
Porady
23.12.2021

Czym jest zasiłek rodzinny i komu przysługuje? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?

...z wychowaniem pociech. Gdy przyjdzie gorszy czas, takie osoby próbują łatać domowy budżet, zapożyczając się u bliskich lub biorąc kredyt gotówkowy. Zamiast od razu robić długi, najpierw warto zainteresować się pomocą od państwa, jaka przysługuje rodzinom z dziećmi w trudnej sytuacji...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek
Porady
17.12.2021

Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek

...nie możesz już liczyć na zaciągnięcie nawet szybkich kredytów gotówkowych. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej nie będziesz już mieć...

...masz problemy finansowe, na przykład od dawna nie możesz spłacić kredytu hipotecznego a może zalegasz ze spłatą nawet kilku kredytów...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Jak działa karta kredytowa? Czy warto z niej korzystać?
Porady
14.12.2021

Czym jest i jak działa karta kredytowa? Sprawdź czy warto zdecydować się na kartę kredytową

...czy niespodziewanych wydatków. Można choćby zaciągnąć zwykły kredyt gotówkowy na dowolny cel albo zamiast kredytu założyć kartę kredytową...

...zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia, co to jest karta kredytowa. Karta kredytowa jest typem karty płatniczej, która wydawana jest...

Zobacz więcej
14 min. czytania