Kredyty hipoteczne 10 min. czytania

Czym jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców? Kto i na jakich warunkach może skorzystać z pomocy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?

Zaktualizowano: 2022-11-21 15:41
Opublikowano: 2022-04-05 09:18
Średnia ocena: 4,05/6 Głosów: 41
Kto może skorzystać z pomocy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?

Spłacasz kredyt hipoteczny? W takim razie zapewne aktualna sytuacja gospodarcza mocno dała Ci się we znaki. Jeśli masz trudności z regulowaniem swoich zobowiązań, to bardzo możliwe, że i Ty dostaniesz pomoc od rządu. 

Jaką pomoc w spłacie kredytów oferuje rząd w obliczu coraz wyższych stóp procentowych NBP?

Od października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej serwuje co miesiąc podwyżki stóp procentowych. To trudna sytuacja dla wielu kredytobiorców, zwłaszcza tych, którzy spłacają kredyt hipoteczny. Stopy procentowe są jedną z ważniejszych części raty kredytu. W związku z tym, że w Polsce kredyty hipoteczne mają najczęściej oprocentowanie zmienne, każda podwyżka stóp procentowych oznacza także wyższą ratę kredytu. A podwyżki są niemałe. 

Szacuje się, że przeciętna rata kredytu hipotecznego podrożała o nawet 30-40%, a to nadal nie koniec podwyżek. Eksperci już teraz przewidują, że stopy procentowe w Polsce mogą nawet przekroczyć 5% (obecnie wynoszą 3,5%). Dla kredytobiorców oznacza to, że będą spłacać nawet 70% wyższą kwotę od tej, którą pożyczyli. Wystarczy wyobrazić sobie, że ktoś, kto miał spłacać 1300 zł miesięcznie, będzie spłacał nawet powyżej 2000 złotych. To ogromna różnica i mało kto spodziewał się aż tak znaczących zmian. Jeśli dodać do tego rozpędzoną inflację i coraz wyższe ceny w sklepach, to efekt może być tylko jeden  problemy finansowe wielu Polaków.

Rząd zdaje się dostrzec ten problem, dlatego uruchomił  Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Co prawda, jego poprawiona wersja działa już od stycznia 2020 roku, jednak teraz zyskuje na znaczeniu i stanowi także pomoc dla kredytobiorców w 2022 roku. Specjalny program ma wspierać spłatę kredytów mieszkaniowych.

Pomoc państwa przy spłacie kredytu hipotecznego proponuje także dla Lewica. Jej pomysł to tarcza dla kredytobiorców. Na razie nie do końca jednak wiadomo, na czym miałaby ona polegać. Nie wiadomo też czy planowana jest rządowa pomoc w spłacie kredytu gotówkowego.

Sprawdź: O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2022 roku? Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu na mieszkanie?

Co to jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców prowadzony jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Ten program został powołany z myślą o kredytobiorcach, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej i nie są w stanie spłacać rat kredytu. Mogą oni liczyć na przyznanie dodatkowych pieniędzy od rządu przez okres nawet 3 lat. Nie jest to jednak darowizna, a forma nieoprocentowanej pożyczki. Co więcej, nie każdy kredytobiorca może skorzystać z tej formy pomocy. Aby ją otrzymać, należy spełnić restrykcyjne wymogi. Kto dokładnie może otrzymać środki z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców BGK i na jakich warunkach? Gdzie można znaleźć zapisy dotyczące rządowej pomocy w spłacie kredytu?

Czy opłaca się wziąć kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem?

Kto może skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?

Z pieniędzy w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców skorzystać mogą wyłącznie osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i mają problem ze spłatą bieżących zobowiązań. Zgodnie z ustawą o pomoc wnioskować można, gdy:

 • przynajmniej jeden z kredytobiorców stracił pracę,
 • rata kredytu przekracza połowę dochodu gospodarstwa domowego,
 • dochód po potrąceniu raty nie przekracza 1402 zł w przypadku singli lub 1056 zł na osobę w przypadku wieloosobowych gospodarstw domowych.

Kto nie może skorzystać z Funduszu Wsparcia Finansowego?

Rząd wprowadził także istotne ograniczenia w korzystaniu z Funduszu Wsparcia Finansowego. Z tej formy pomocy nie mogą skorzystać osoby, które posiadają lub miały w ciągu ostatnich 6 miesięcy więcej niż jedną nieruchomość. Wniosku nie mogą także złożyć osoby, których utrata pracy wynika  ze zwolnienia z winy pracownika. Pomocy nie otrzyma również pracownik, który sam złożył wypowiedzenie. 

Ważnym ograniczeniem jest również okres korzystania ze wsparcia. Maksymalnie może on wynosić 36 miesięcy.

Znaczenie ma też czas złożenia wniosku o pomoc. Jeśli umowa kredytu została już wypowiedziana, to decyzja ta nie może zostać cofnięta.

Nie kwalifikujesz się do otrzymania pomocy rządowej? Przeczytaj też: Pożyczka na spłatę długów – ile kosztuje? Czy się opłaca?

Jaką pomoc w spłacie kredytu zapewnia program w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?

Jak dokładnie działa Fundusz Wsparcia Kredytobiorców? Program ma wspierać spłatę kredytów mieszkaniowych poprzez udzielanie kredytobiorcom nieoprocentowanej pożyczki. Co więcej, jeśli będzie ona poprawnie spłacana, to można liczyć na jej częściowe umorzenie. 

W ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców kredytobiorca może przez 3 lata dostawać do 2 tys. zł miesięcznie na spłatę rat. Po tym okresie następują 2 lata na odłożenie środków. Gdy miną 2 lata od otrzymania ostatniej puli środków, następuje spłata kredytu. Co istotne, rata ma być 4 razy niższa niż to, co do tej pory można było dostać w ramach pożyczki.

Jak to wygląda w praktyce? Jeśli kredytobiorca otrzymywał od rządu 2 tys. złotych miesięcznie, to po upływie 5 lat będzie zwracał po 500 złotych miesięcznie przez 12 lat. Jeśli pożyczka będzie spłacana sumiennie, to ostatnie 44 raty zostaną umorzone. Kredytobiorca zapłaci ich więc 100. Oznacza to, że z funduszu można dostać nawet do 72 tys. złotych, a oddać 50 tys. 

Ważne!

Kwota wsparcia w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców ustalana jest indywidualnie w zależności od wysokości miesięcznej raty kredytu mieszkaniowego, lecz nie może być wyższa niż 2 tys. zł miesięcznie.

Oprocentowanie pożyczki w ramach pomocy kredytobiorcom

Pożyczka wypłacana przez Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, nie jest oprocentowana. Co więcej, jeśli będzie spłacana sumiennie, to część rat zostanie umorzona, a kredytobiorca odda mniej, niż pożyczył.

Okres spłaty pożyczki wypłacanej przez Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Okres spłaty pożyczki wynosi 12 lat, czyli 144 raty. Jeśli kredytobiorca będzie spłacał ją systematycznie, to ostatnie 44 raty zostaną umorzone. Tym samym spłata pożyczki zakończy się po 10 latach.

To może Cię zainteresować: Inflacja a kredyt. Jak inflacja wpływa na spłatę kredytu hipotecznego i gotówkowego?

Jak skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców? Poradnik

Jak skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców? Aby otrzymać pomoc od rządu, należy złożyć stosowny wniosek w banku, w którym posiadasz kredyt hipoteczny. Co dokładnie musisz zrobić? 

 1. Wypełnij wniosek o skorzystanie z pomocy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (złożenie wniosku na innym formularzu niż specjalnie do tego przeznaczonym skutkuje automatycznym jego odrzuceniem przez BGK).
 2. Sprawdź wykaz placówek banku, uprawnionych do przyjmowania wniosku.
 3. Złóż wniosek i dołącz do niego wymagane oświadczenia.
 4. Poczekaj na decyzję.
 5. Otrzymaj pierwszą ratę z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Wniosek o udzielenie wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców – jak go napisać i gdzie złożyć?

Kredytobiorcy znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy, mogą składać wniosek o udzielenie wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców we wszystkich oddziałach:

 • PKO Banku Polskiego,
 • mBanku,
 • ING Banku Śląskiego,
 • Pekao,
 • Alior Banku,
 • Santander Banku,
 • Millennium,
 • i większości innych banków. 

Wniosek o środki w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców PKO dostępny jest na stronie banku, jak również w placówkach stacjonarnych. Podobnie wygląda to w przypadku pozostałych banków.

Co z kredytem w razie wojny? Czy w przypadku wojny trzeba spłacać kredyt?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – nowelizacja ustawy o wsparciu kredytobiorców w 2022 roku

Wsparcie finansowe dla kredytobiorców nie jest żadną nowością. Początkowo  funkcjonowanie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców regulowała Ustawa z dnia 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców. Dnia 4 lipca 2019 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał jednak jej nowelizację. Zgodnie z jej zapisem została wprowadzona pożyczka na spłatę zadłużenia dla osób, które mają kredyt hipoteczny. Pożyczka ta jest zwrotna i nieoprocentowana, a jej maksymalna wysokość to 72 tys. złotych. Dodatkowo na uzasadniony wniosek kredytobiorcy lub kredytodawcy, część lub całość pozostałych do zwrotu środków może zostać umorzona.

Kiedy możliwe jest umorzenie kredytu przez bank?

Zwiększenie środków Funduszu Wsparcia dla Kredytobiorców w ramach tarczy dla kredytobiorców

Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki, podczas odbywającego się pod koniec kwietnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego, ogłosił nowe wsparcie dla Polaków, którzy mierzą się z rosnącymi ratami kredytów hipotecznych. Pomoc dla kredytobiorców w 2022 roku wymaga jednak zwiększenia nakładów finansowych zwłaszcza ze strony banków — jak zapowiedział premier Morawiecki. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców ma zostać zwiększony o kilka miliardów złotych. Co ciekawe, środki, które zasilą fundusz, mają pochodzić przede wszystkim z budżetów banków komercyjnych. Wsparcie dla kredytobiorców w 2022 roku zostanie wypłacone m.in. z wysokiej marży odsetkowej, którą pobierają kredytodawcy.

Zgodnie z założeniami rządu, banki mają przeznaczyć na ten cel 1,4 mld zł w 2022 r. W kolejnym roku aż 2 mld, a docelowo wysokość wsparcia może wynieść nawet 5 mld zł. W jaki sposób Fundusz Wsparcia Kredytobiorców (tarcza dla kredytobiorców) może realnie odciążyć budżety gospodarstw domowych? Rząd zwiększył pomoc dla osób w szczególnie trudniej sytuacji. Będą oni mogli liczyć na dofinansowanie w wysokości do 2 tys. złotych miesięcznie na okres 3 lat. Nie zmienią się zasady udzielania wsparcia oraz warunki przyznawania.

To jednak nie wszystko. Dodatkowe założenia programu przewidują pomoc dla kredytobiorców w 2023 roku w postaci stworzenia nowej formuły wakacji kredytowych oraz zmianę WIBOR® na inny, alternatywny wskaźnik. W szerszą pomoc zostaną zaangażowane również banki. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to nie jedyny cel, na który zostaną przeznaczone środki pochodzące z budżetów kredytodawców. Zdaniem premiera, ma zostać utworzony specjalny fundusz, który wzmocni odporność sektora bankowego. Instytucje finansowe ze swoich zysków przekażą na niego ok. 3,5 mld złotych.

Koniecznie sprawdź: Na czym polega Dobrowolna Sprzedaż Nieruchomości? Na jakich warunkach można skorzystać z programu?

Czy warto skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców? Opinie

Rządowa pomoc dla zadłużonych to realne wsparcie dla kredytobiorców. W końcu mogą oni otrzymywać nawet 3 lata pieniądze na spłatę swoich zadłużeń, a po ich upływie dostaną jeszcze 2 lata oddechu od konieczności spłacania pożyczonych pieniędzy. Nawet kiedy nadejdzie okres spłaty, to rata nie będzie wysoka i wyniesie maksymalnie 500 złotych. Co więcej, przy regularnej spłacie część środków zostanie umorzona.  Fundusz Wsparcia Kredytobiorców wydaje się więc ciekawym rozwiązaniem, ale tylko dla osób, które mają pewność, że ich sytuacja finansowa się poprawi. Ponadto, nie każdy może taką pomoc otrzymać, ponieważ kryteria są dość restrykcyjne. 

Źródła:

https://www.bgk.pl/programy-i-fundusze/fundusze/fundusz-wsparcia-kredytobiorcow/informacje-dla-kredytobiorcow/

https://uokik.gov.pl/html/finanse/chf/kalendarium/fundusz-wsparcia-kredytobiorcow.html

Komentarze

Powiązane artykuły

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel. Na czym polega i kto może się o nią starać?

...nieruchomości przez bank w przypadku braku spłaty. Z kolei kredyt gotówkowy przeznaczony jest na finansowanie dóbr konsumpcyjnych, jak...

...wymaga udokumentowania dochodów i zdolności kredytowej. Zaletą kredytu gotówkowego jest szybka decyzja kredytowa i wypłata środków. Wadą natomiast...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Jak wziąć kredyt hipoteczny?

Jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku?

...do mniej korzystnych warunków umowy kredytowej lub wydłużyć już i tak czasochłonne procedury. Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się, jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku i czym jest kredyt hipoteczny. Przy staraniu się o kredyty hipoteczne, które zazwyczaj dotyczą znacznych sum pieniężnych, banki wymagają...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Budowa domu a Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Budowa domu a Bezpieczny Kredyt 2 proc.

...proc. trzeba przedstawić w banku dokumenty dochodowe, dla potwierdzenia posiadania odpowiednio wysokiej zdolności. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Warto posłużyć się kalkulatorem zdolności, by to wyliczyć. Jeśli jest zbyt niska jak na planowaną kwotę kredytu, być może dobrym pomysłem...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?

Czym jest ulga termomodernizacyjna i kto może z niej skorzystać?

...w takie zmiany, nawet jeśli na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że...

...na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że wiele wydatków można odliczyć...

Zobacz więcej
12 min. czytania
jak wziąć Bezpieczny kredyt 2 proc

Jak wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

...uruchomiony 1 lipca 2023, program oferuje preferencyjny kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2% (plus marża banku i inne opłaty) na pierwsze...

...bezpieczny kredyt 2%? Tak samo, jak w przypadku każdego innego kredytu hipotecznego, tak i w przypadku Bezpiecznego kredytu 2%, należy złożyć...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt hipoteczny w Alior Banku. Warunki oferty, opinie

Kredyt hipoteczny w Alior Banku. Warunki oferty, opinie

...aż kilka różnych opcji. Sprawdźmy jaki w Alior Bank otrzymamy kredyt hipoteczny i jakie opinie krążą wśród klientów banku. Jeśli szukasz...

...bankowych, wśród oferowanych przez niego produktów znajdują się kredyty hipoteczne. Alior Bank Megahipoteka czy Alior Bank Własne M w Wielkim Mieście...

Zobacz więcej
11 min. czytania