Kredyty gotówkowe 20 min. czytania

Problem ze spłatą kredytu - co robić? Jak poradzić sobie z problemem ze spłatą kredytu gotówkowego?

Zaktualizowano: 2021-08-12 08:52
Opublikowano: 2017-06-12 12:57
Średnia ocena: 5,83/6 Głosów: 30
Problem ze spłatą kredytu - co robić? Jak poradzić sobie z problemem ze spłatą kredytu gotówkowego?

Problem ze spłatą kredytu może wynikać z nagłej utraty pracy i tym samym źródła dochodu albo z pogorszenia stanu zdrowia kredytobiorcy lub bliskiej osoby. Co zrobić, jeśli wystąpi problem ze spłatą zobowiązania, by nie narazić się na przykre konsekwencje finansowe? Z pewnością nie możesz w takim przypadku unikać kontaktu z bankiem czy firmą pożyczkową.

Pewnych rzeczy w swoim życiu nie sposób przewidzieć, dlatego kiedy zaciągasz zobowiązanie, zwłaszcza wieloletni kredyt hipoteczny bądź też kilkuletni kredyt gotówkowy, nie możesz być przekonany na 100 procent, że będziesz w stanie go spłacić. Zawsze może zdarzyć się coś nieprzewidzianego, co wywoła problemy z regulowaniem zobowiązań na czas. Co robić w takim przypadku? Możesz podjąć negocjacje z bankiem, rozłożyć płatności na mniejsze raty bądź wydłużyć okres spłaty. To tylko jedne z licznych możliwości, ale najgorsze, co możesz zrobić przy problemach ze spłatą kredytu, to unikać odpowiedzialności i uchylać się od nawiązania kontaktu z bankiem. To prosta droga do wszczęcia wobec Ciebie windykacji, a nawet do wizyty komornika.

Problem ze spłatą kredytu – przyczyny problemów ze spłatą kredytów

Spłata kredytu powinna być dokonywana przez ciebie jako kredytobiorcę zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez bank przy okazji podpisywania umowy. Jeśli twój kredyt jest oprocentowany według zmiennej stopy procentowej, bank będzie ci regularnie przedstawiał zaktualizowane harmonogramy, wraz z datami, kiedy musisz ostatecznie wywiązać się z płatności każdej kolejnej raty. Różne życiowe sytuacje mogą jednak spowodować powstanie problemów ze spłatą kredytu gotówkowego czy spłatą kredytu hipotecznego. Forum kredytobiorców wyszczególnia takie kłopoty, jak:

 • utrata pracy lub głównego źródła dochodu;
 • obniżenie pensji pracowniczej lub dochodów pozyskiwanych z tytułu prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej czy działalności jako takiej;
 • nagła choroba powodująca utratę możliwości zarobkowania;
 • pojawienie się dodatkowych potrzeb finansowych, np. związanych z leczeniem;
 • wystąpienie zjawisk losowych, które powodują dodatkowe koszty, jak powódź, pożar, wichura itp.;
 • śmierć współkredytobiorcy, np. żony lub męża;
 • nieumiejętne zarządzanie domowym budżetem;
 • powiększenie rodziny – pojawienie się dziecka w rodzinie to wielka radość, ale i automatycznie zwiększone wydatki, które mogą zaburzyć spłatę zaciągniętego kredytu.

To tylko jedne z wielu sytuacji, które mogą generować problemy z terminowym spłacaniem swoich zobowiązań.

Problem ze spłatą kredytu – co robić krok po kroku

Kiedy pojawia się problem ze spłatą kredytu, sposobu na poradzenie sobie z nim możesz szukać na forum dyskusyjnym w internecie, w serwisach społecznościowych czy też na stronach WWW. Najgorsze, co możesz podjąć, to schować głowę w piasek i udawać, że problemu nie ma, albo zrzucać z siebie odpowiedzialność. Błędem jest unikanie kontaktu z bankiem. Kiedy pojawią się pierwsze oznaki poważnych kłopotów ze spłatą kredytu czy pożyczki powinieneś poinformować o tym fakcie bank. Możesz nawet podjąć negocjacje z tą instytucją w sprawie zadłużenia. Kiedy zgłosisz się do banku, właściwie możesz oczekiwać realnej pomocy w spłacie, choć oczywiście kredyt najpewniej nie zostanie Ci umorzony. Dobrym pomysłem jest wykonanie kilku ważnych kroków:

 • analizy indywidualnej sytuacji finansowej,
 • podjęcia próby zredukowania comiesięcznych wydatków dla wygospodarowania środków na spłatę raty kapitałowo-odsetkowej kredytu,
 • zgłoszenia problemu do banku,
 • analizy propozycji od doradcy bankowego,
 • podjęcia decyzji co do skorzystania z pomocy banku przy problemach ze spłatą kredytu.

Oceń swoją sytuację finansową

Zanim cokolwiek postanowisz i zaczniesz działać w kwestii problemów ze spłatą kredytu, powinieneś ocenić swoją sytuację finansową i zobaczyć, czy absolutnie nie masz możliwości wygospodarowania choć pewnej części środków na to, by uiścić ratę kapitałowo-odsetkową.

Wielu z nas nieprawidłowo zarządza swoimi finansami, przez co zdarza się, że wydaje więcej, niż zarabia – w rezultacie na koniec miesiąca w portfelu jest już pusto. Tylko nieliczni oszczędzają na czarną godzinę, nierobienie tego jest zaś działaniem skrajnie nieodpowiedzialnym, zwłaszcza wtedy, gdy jesteś zobowiązany do spłaty rat kredytu zgodnie z przedstawionym przez bank harmonogramem.

Jeśli straciłeś pracę i dopiero przystępujesz do szukania nowej, to naturalne, że powinieneś zacisnąć pasa i postarać się w pierwszej kolejności spłacić wszystkie naglące płatności. Być może są pewne wydatki, z których na jakiś czas możesz zrezygnować? Kino, kolacje w restauracji co weekend, imprezy, luksusowe produkty czy wyjazdy to tylko jedne z licznych rzeczy, które – obiektywnie rzecz ujmując – można odrzucić w planie finansowym na kolejny miesiąc. Postaraj się też robić zakupy według ustalonej listy, tam, gdzie jest najtaniej i najwięcej możesz zaoszczędzić.

Takie zachowanie w trudnej sytuacji finansowej być może pomoże ci w wygospodarowaniu środków na spłatę rat kredytu. Jeśli nie, skontaktuj się z bankiem, który udzielił ci zobowiązania.

Sprawdź: Kalkulator zdolności kredytowej

Poinformuj bank o swoich problemach ze spłatą kredytu

Obiektywna ocena sytuacji finansowej może przynieść rozwiązanie kłopotów ze spłatą kredytu. Jeśli niewiele możesz zrobić w tej materii, poinformuj bank o swoich problemach. Wykaż się inicjatywą i otwartością na to, by zmienić coś w taki sposób, aby ostatecznie wywiązać się ze zobowiązania wobec instytucji.

Nie możesz uchylać się od odpowiedzialności za spłatę kredytu. Wziąłeś na siebie taki obowiązek wraz z podpisaniem umowy kredytowej. Dlatego kiedy tylko pojawią się pierwsze trudności z regulowaniem rat lub nagłe, losowe okoliczności sprawiające, że nie jesteś w stanie tego robić, skontaktuj się z bankiem. Doradca bankowy zaproponuje, co możesz zrobić ze swoim zobowiązaniem.

Jeśli dotychczas spłacałeś raty terminowo, rozwiązaniem może się okazać zastosowanie wakacji kredytowych, czyli czasowego zawieszenia spłaty raty kapitałowo-odsetkowej czy tylko jej części kapitałowej. Bank może też rozłożyć zobowiązanie na większą liczbę rat, co spowoduje zmniejszenie ich miesięcznej wysokości.

Banki są przygotowane na wypadek wystąpienia problemów ze spłatą kredytu przez klientów. Zależy im nie na tym, by wypowiedzieć umowę i rozpocząć bezwzględną windykację, ale na dogadaniu się z kredytobiorcą na tyle, by ten miał możliwość spłaty zobowiązania nawet w dłuższym czasie.

Prezentując odpowiedzialną, proaktywną postawę wobec kłopotów finansowych ze spłatą kredytu, zyskujesz w oczach banku i nie tracisz swojej wiarygodności. Takie działanie powinno uchronić cię od podjęcia ewentualnej windykacji ze strony banku.

Sprawdź: Jak zmniejszyć ratę kredytu - czy to możliwe i z czym się wiąże?

Ustal z przedstawicielem banku możliwości spłaty kredytu

Po nawiązaniu kontaktu z bankiem i przedstawieniu całej sytuacji związanej z czasowym brakiem możliwości spłaty kolejnej raty kredytowej doradca bankowy postara się przedstawić możliwe rozwiązania problemu, z którym się mierzysz. Wśród propozycji przedstawiciela banku mogą znaleźć się takie rozwiązania, jak:

 • Wakacje kredytowe – czasowe zawieszenie spłaty – przydatne przy chwilowym braku środków bądź konieczności rozdysponowania budżetu domowego na inne, nieprzewidziane wcześniej cele.
 • Konsolidacja kredytów – to rozwiązanie dla osób, które muszą się co miesiąc wywiązywać z płatności nie jednej, ale co najmniej dwóch lub większej liczby rat. Konsolidacja jest połączeniem prowadzącym do tego, że zamiast spłacać kilka zobowiązań do spłaty pozostaje jedno większe zobowiązanie, najczęściej z niższą miesięczną ratą.
 • Przedłużenie okresu kredytowania – spowoduje to zmniejszenie wysokości miesięcznej raty, dlatego to dobry pomysł na przewlekłe problemy finansowe klienta, ale musisz mieć na uwadze, że spowoduje to ogólny wzrost kosztów całkowitych kredytowania.
 • Zmiana terminu spłaty raty – dostosowanie terminu uiszczania rat do twoich indywidualnych potrzeb.

Problem ze spłatą kredytu – skuteczne rozwiązania

Jak spłacić kredyt, kiedy w portfelu i na koncie pusto? Kiedy straciłeś pracę, zachorowałeś ty lub ktoś bliski z rodziny, spłata wydaje się kwestią drugorzędną. Pamiętaj jednak, że w razie zaniechania spłaty swojego zobowiązania narażasz się na naliczenie odsetek karnych, zajęcie przedmiotu zabezpieczenia spłaty, np. mieszkania, jeśli jest to kredyt hipoteczny, czy samochodu przy kredycie na samochód. Musisz wiedzieć też, że bank wpisze Cię na listę niesolidnych dłużników, a w Biurze Informacji Kredytowej umieści negatywną informację o tym, że nie wywiązujesz się ze spłaty swoich zobowiązań finansowych terminowo. To z kolei spowoduje, że przez kolejne lata po spłacie długu będziesz mieć problemy z zaciągnięciem zobowiązań kredytowych, a nawet pożyczkowych.

Dlatego zastanów się nad wyborem skutecznego rozwiązania swojego finansowego kłopotu i spłać kredyt, uwalniając się tym samym od długu po pewnym czasie. Wśród możliwych opcji wyjścia z problemu należy wymienić:

To ostatnie rozwiązanie powinno być właściwie ostatecznością. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie powinno być twoim pierwszym wyborem, jeśli chodzi o wystąpienie problemu ze spłatą zobowiązania.

Renegocjowanie warunków umowy

Kiedy już kontaktujesz się z bankiem i zgłaszasz istniejące problemy ze spłatą kredytu, możesz negocjować warunki umowy, o ile bank się na to zgodzi. Właściwie masz tu do czynienia z renegocjowaniem warunków zawartego kontraktu. Musisz dobrze uargumentować to, dlaczego chciałbyś, aby bank obniżył marżę kredytową, a tym samym zmniejszył koszty zobowiązania.

Refinansowanie kredytu, którego nie można spłacić

Przez pojęcie refinansowania kredytu należy rozumieć przeniesienie zobowiązania do innego, wybranego przez ciebie banku, który zaoferuje ci korzystniejsze warunki. Nierzadko nowy bank zaproponuje niższe oprocentowanie czy wydłużenie okresu kredytowania, dzięki czemu będziesz mógł spłacać niższe raty kapitałowo-odsetkowe. Licz się z tym, że refinansowanie nie jest oferowane klientom, którzy mają bardzo duże zaległości w spłacie zobowiązań. Nie można utożsamiać bowiem kredytu refinansowego z kredytem oddłużeniowym czy z pożyczką adresowaną do osób już zadłużonych.

Kredyt konsolidacyjny – czy pomoże w problemach ze spłatą kredytu?

Sposobem na radzenie sobie z problemami przy spłacie nie tylko jednego, ale kilku zaciągniętych w tym samym czasie zobowiązań jest wzięcie kredytu konsolidacyjnego. Łączy on ze sobą wszystkie wcześniej zaciągnięte zobowiązania. W efekcie masz już tylko jeden kredyt do spłaty, a często ma on niższą ratę niż suma wcześniej spłacanych rat. Problem w tym, że w takiej sytuacji najczęściej dochodzi do wydłużenia okresu spłaty, a to rodzi konieczność pogodzenia się z wyższym całkowitym kosztem kredytowania.

Bank może zaoferować ci konsolidację takich zobowiązań finansowych, jak:

 • kredyt gotówkowy,
 • karta kredytowa,
 • kredyt samochodowy,
 • kredyt hipoteczny,
 • pożyczka gotówkowa, w tym pozabankowa itp.

W zależności więc od tego, z jakim bankiem podejmiesz współpracę, inne kredyty i pożyczki mogą być łączone w jedno zobowiązanie w ramach podjętej konsolidacji.

Pożyczka hipoteczna – na problemy ze spłatą kredytu

Czy wiesz, że możesz rozwiązać problem ze spłatą kredytu w inny sposób niż negocjowanie z bankiem nowych warunków kredytowania, konsolidacja czy refinansowanie zobowiązania? Możesz po prostu zaciągnąć pożyczkę, by spłacić swój dług w banku. Kolejny kredyt nie jest jednak tak łatwo dostać. Jeśli jednak jesteś właścicielem nieruchomości, która nie jest już obciążona zobowiązaniem, możesz wykorzystać ją do ustanowienia hipoteki na rzecz banku w księdze wieczystej nieruchomości i w ten sposób zyskać silną pozycję w oczach banku. Jeśli ten uzna cię za wiarygodnego kredytobiorcę, może udzielić korzystnej pożyczki hipotecznej dowolnego przeznaczenia.

Wakacje kredytowe – czy to dobry sposób na problem ze spłatą kredytu?

Bankowe wakacje kredytowe to rozwiązanie oferowane przez niektóre instytucje kredytujące w Polsce. Być może twój bank również gwarantuje ci możliwość skorzystania z przerwy w spłacie zobowiązania?

W okresie pandemii koronawirusa w 2020 roku wszyscy kredytobiorcy w Polsce mogli skorzystać z tak zwanych ustawowych wakacji kredytowych, które umożliwiały czasowe zawieszenie na 3 miesiące spłaty rat zobowiązania – części odsetkowej, kapitałowej lub pełnej raty – bez ponoszenia z tego tytułu jakichkolwiek dodatkowych kosztów. Obecnie jednak od dobrej woli banku zależy, czy przy pierwszych sygnałach pojawiających się problemów ze spłatą kredytu skorzysta z takiego rozwiązania.

W zależności od przyjętej przez bank metodyki wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłaty kredytu, mogą dotyczyć:

 • całej raty,
 • części odsetkowej,
 • części kapitałowej.

Bardzo często przy wakacjach kredytowych masz na pewien czas tę ulgę, że spłacasz do banku tylko odsetki regularnie naliczane od zobowiązania, jakie masz w tej instytucji. Kapitał nie jest natomiast spłacany. Nie oznacza to bynajmniej, że bank rezygnuje ostatecznie z tych rat i umarza je klientowi. One nadal pozostaną do spłaty, ale w późniejszym czasie. Mogą zostać rozłożone na kolejne raty kapitałowo-odsetkowe równomiernie, przez co staną się wyższe, albo wysokość rat może zostać zachowana po wakacjach kredytowych, tyle że wydłużeniu ulegnie okres kredytowania.

Czy wakacje kredytowe w każdym przypadku będą dla Ciebie dobrym rozwiązaniem? Z pewnością warto je rozważyć, jeśli z różnych powodów nie jesteś w stanie spłacić kredytu. Niemniej licz się z tym, że później albo będziesz płacić wyższe raty, albo też wydłuży się okres kredytowania, co zwiększy ogólne koszty zobowiązania.

Banki mogą wskazywać na różne warunki udzielania klientom wakacji kredytowych. Powinny one znajdować się w umowie, jaką zawarłeś ze swoim bankiem. Częstym rozwiązaniem jest to, że wakacje kredytowe przysługują po co najmniej roku regularnego spłacania zobowiązania, a ponadto można z nich skorzystać np. tylko przez miesiąc w jednym roku kalendarzowym. Najczęściej jednak trwają one od 3 do 6 miesięcy, do wyboru dla klienta, i są udzielane na twój wyraźny wniosek.

Wydłużenie okresu kredytowania podczas problemów ze spłatą kredytu

Możesz poprosić bank, w którym spłacasz kredyt, o zmianę wysokości rat kapitałowo-odsetkowych w wyniku wydłużenia okresu spłaty zobowiązania. Umotywuj wniosek o takie rozwiązanie tym, że twoje dochody nie pozwalają obecnie na spłatę rat w dotychczasowej wysokości. Ponadto powinieneś wiedzieć, że nie zawsze wydłużenie okresu kredytowania jest możliwe. Jeśli czas spłaty kończy się w momencie, gdy będziesz mieć np. 70 lat, to najczęściej bank nie będzie skłonny do wydłużenia okresu o kolejne 10 lat z uwagi na podeszły wiek kredytobiorcy w okresie zwrotu długu.

Fundusz wsparcia kredytobiorców

Z myślą o kredytobiorcach, którzy z różnych powodów wpadli w tarapaty finansowe, powstał Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Oferuje on pomoc w podbramkowych sytuacjach, gdy klient nie jest w stanie spłacić z własnych środków finansowych kolejnych rat kapitałowo-odsetkowych. Musisz jednak wiedzieć, że fundusz ten wspiera tylko kredytobiorców spłacających zobowiązania mieszkaniowe. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, możesz ubiegać się o przyznanie zwrotnego wsparcia finansowego lub o udzielenie pożyczki na spłatę swojego obecnego zadłużenia.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców został powołany do życia na mocy ustawy z dnia 4 lipca 2019 roku o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy oraz niektórych innych ustaw. Fundusz ten prowadzony jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Ma wspierać spłatę kredytów mieszkaniowych. Banki wnoszą do funduszu składki proporcjonalne do wielkości posiadanego portfela kredytów mieszkaniowych, których opóźnienie w spłacie przekracza 90 dni.

Jeśli nie możesz spłacić raty kredytu mieszkaniowego, złóż wniosek do banku, w którym masz zaciągnięty kredyt, aby skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Okres wsparcia wynosi maksymalnie 36 miesięcy (3 lata), a miesięczna kwota nie może przekroczyć przy tym 2000 zł. Owe wsparcie zostanie przyznane tylko dla kredytobiorcy, który ma problemy z terminowym regulowaniem rat kredytu mieszkaniowego.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Jeśli wszystkie inne rozwiązania zawiodą i nie masz możliwości spłacania kredytu lub już powstały pewne zaległości z tego tytułu, zastanów się nad tym, czy nie zostać bankrutem. Wbrew pozorom to całkiem dobre rozwiązanie w razie wystąpienia poważnych kłopotów finansowych. Obecnie upadłość mogą ogłosić nie tylko firmy, ale również osoby fizyczne, które nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej.

Należy się przy tym posłużyć ogłoszeniem upadłości konsumenckiej. Możesz to zrobić, jeśli jesteś niewypłacalny, czyli jeśli twoje dochody są zbyt niskie na pokrycie bieżących zobowiązań, także tych wynikających z konieczności spłacania rat kapitałowo-odsetkowych. Aby skorzystać z takiego sposobu poradzenia sobie z problemami finansowymi musisz złożyć wniosek do sądu. Podczas postępowania sąd zadecyduje, czy całe długi lub ich część mogą zostać umorzone.

Kliknij i sprawdź: Oddłużanie - co oznacza? Na czym polega pomoc dla zadłużonych?

Problemy ze spłatą kredytu a pandemia – czy banki pomagają kredytobiorcom?

Wydawać ci się może, że bank tylko czeka na twoje potknięcie i na to, że przestaniesz spłacać raty kredytów, aby naliczyć ci karne odsetki czy odebrać ci nieruchomość, jeśli mówimy o kredycie z zabezpieczeniem hipotecznym. Jest jednak zupełnie inaczej. Bankowi zależy, żebyś zgodnie z przyjętym harmonogramem spłaty zadłużenia uiszczał co miesiąc raty kapitałowo-odsetkowe terminowo. Ani później, ani wcześniej, niż zostało to założone. Dzięki takiej regularnej spłacie rat bank realizuje plan finansowy związany z tobą jako kredytobiorcą. Spłacanie zobowiązania nawet z opóźnieniem, w dłuższym czasie czy na nieco innych warunkach także wchodzi więc w grę. Bank może wyciągnąć do ciebie pomocną dłoń, o ile wcześniej poinformujesz go o swoich problemach, a nie będziesz unikał kontaktu i konsekwentnie odmawiał spłaty rat.

Problemy ze spłatą kredytu – konsekwencje niespłaconego w terminie kredytu

Masz problem finansowy i nie będziesz najprawdopodobniej w stanie w najbliższej przyszłości spłacać rat kredytu? Zobacz, co grozi za niespłacanie kredytu:

 • Naliczenie odsetek karnych – w związku z opóźnieniami w spłacie bank ma prawo do naliczenia karnych odsetek, które mają też charakter dyscyplinujący. Instytucja liczy na to, że szybko podejmiesz się spłaty zaległości, by możliwie jak najszybciej pozbyć się swojego długu i uwolnić się od codziennego naliczania odsetek.
 • Wszczęcie procesu windykacji – początkowo działania banku mają charakter polubowny i sprowadzają się do wysyłania do nierzetelnych kredytobiorców wezwań do zapłaty. Później niestety sprawa ostatecznie kierowana jest do sądu, przez co możesz zostać prawnie zobowiązany do uregulowania swoich długów.
 • Wizyta komornika – jeśli windykacja polubowna i postanowienie sądu w twojej sprawie nie przyniosą dla banku oczekiwanych skutków w postaci spłaty zadłużenia, z czasem do sprawy włączy się komornik, który będzie cię odwiedzał i szukał źródeł twojego majątku, aby z ich wykorzystaniem pokryć powstałe długi.

Kliknij i dowiedz się więcej: Spirala zadłużenia – co to jest i jak wyjść z pętli zadłużeń?

Problemy ze spłatą kredytu – podsumowanie

Każdemu tak naprawdę mogą zdarzyć się problemy ze spłatą rat kredytów czy pożyczek. W takiej sytuacji kluczowe jest jednak to, jakie działanie podejmiesz. Najgorsze co możesz zrobić, to zachować bierność i pozwolić, by sprawy związane z zaległymi ratami toczyły się swoim rytmem. To prosta droga do przeprowadzenia windykacji należności przez komornika, a przecież możesz tego uniknąć. Wystarczy, że w pierwszej kolejności skontaktujesz się z instytucją kredytującą. Doradca bankowy być może doradzi, co możesz zrobić i jak zmniejszyć wysokość rat, abyś mógł sobie z nimi poradzić w kolejnych miesiącach spłaty. Możesz też dokonać refinansowania kredytu, konsolidacji czy też zaciągnąć pożyczkę hipoteczną na spłatę istniejących długów. Jeśli zalegasz z zapłatą rat kredytu mieszkaniowego, o wsparcie możesz poprosić Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Ostatecznie możesz ogłosić upadłość konsumencką i pozbyć się choć części długów.

Komentarze

Powiązane artykuły

Raty annuitetowe - co to jest?
18.01.2022

Raty annuitetowe – czy warto się na nie decydować? Sprawdź!

Rata annuitetowa to stosunkowo rzadko używane i dla wielu osób obco brzmiące określenie raty często wybieranej przy kredycie, a mianowicie raty równej. To jedna z dwóch standardowych opcji spłaty kredytu, zaraz obok raty malejącej. Decydujący się na nią kredytobiorca będzie zobowiązany przelewać bankowi przez określony w umowie czas ratę w stałej kwocie. Czy opłaca się...
Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt gotówkowy dla młodych małżeństw
14.01.2022

Ile kosztuje kredyt dla młodych małżeństw? Sprawdź warunki kredytu gotówkowego i kredytu hipotecznego dla młodych małżeństw

...każdemu łatwo jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest...

...jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest poza ich zasięgiem. Dlatego banki oferują...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?
13.01.2022

Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?

...niż początkowo założyłeś? Sprawdź, czy wnioskowanie o kredyt gotówkowy w takiej sytuacji to dobry pomysł. Kredyt hipoteczny to...

...kredytów hipotecznych stanowi jednak, że wkład własny na kredyt hipoteczny nie powinien być mniejszy niż 20% wartości kredytowanej...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego?
11.01.2022

Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego są wymagane przed zawarciem umowy z bankiem?

...przez internet, a czego potrzebujesz, gdy składasz wniosek o kredyt gotówkowy w placówce banku? Wbrew pozorom wymagane dokumenty będą...

...dowód osobisty przydaje się już na początku drogi do otrzymania kredytu gotówkowego. Wypełniając wniosek o kredyt, musisz podać podstawowe dane, w...

Zobacz więcej
5 min. czytania
Wady i zalety kredytu – na jakie korzyści może liczyć klient banku?
10.01.2022

Wady i zalety kredytu – na jakie korzyści może liczyć klient banku?

...uwadze korzyści i konsekwencje, jakie się z tym wiążą. Jeśli kredyt gotówkowy, do którego się właśnie przymierzasz, ma być Twoim pierwszym...

...wady i zalety kredytu bankowego oraz minusy i korzyści chwilówki, a następnie na tej podstawie dokonać właściwego wyboru...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Stopy procentowe NBP − czym są?
05.01.2022

Stopy procentowe NBP − czym są? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania