Problem ze spłatą kredytu - co zrobić?

Zaktualizowano: 2018-11-27 14:02opublikowano: 2017-06-12 12:57

Decyzja o kredycie wiąże się często z umową zawartą na kilka lat. Ciężko zatem przewidzieć swoją sytuację finansową z tak dużym wyprzedzeniem. Co zrobić gdy w trakcie trwania umowy okaże się, że ciężko Ci regulować raty kredytu? Nie ma sytuacji bez wyjścia i nie musisz martwić się tym, że popadniesz w jeszcze większy dług czy pętlę zadłużeń. W tym artykule podpowiemy Ci co zrobić i jak poradzić sobie w tak niekomfortowej sytuacji, bez podejmowania większego ryzyka i kolejnych zadłużeń o wysokich odsetkach. Przekonasz się, że najprostsze sposoby są najskuteczniejsze, a nasza pomoc może uratować Cię przed bardzo przykrymi konsekwencjami.

Problem ze spłatą kredytu - co zrobić?

Zgłoś problem

Wciąż regularnie spłacasz raty kredytu ale zaczynasz odczuwać, że Twój budżet tego nie wytrzymuje? Pierwszym krokiem jaki należy wykonać jest udanie się do banku w którym posiadasz zadłużenie. Porozmawiaj z konsultantem banku, przedstaw swoją sytuację i poproś o możliwość ułatwienia Ci spłaty kredytu w korzystniejszych dla Ciebie warunkach.

Co bank może zaproponować w takiej sytuacji? Najczęściej proponowane jest wydłużenie okresu spłaty przy jednoczesnym obniżeniu miesięcznej raty. Jest to rozwiązanie dla osób, których sytuacja nie zmieniła się diametralnie i ta oszczędność na racie będzie wystarczająca do tego by zapewnić płynność finansową. Dla osób, których problemy finansowe są tymczasowe, najlepszym rozwiązaniem będzie zawieszenie spłaty np. na miesiąc.

Najważniejsze jest poinformowanie banku o swoich problemach jeszcze w momencie kiedy nie masz zaległości w spłacie i wciąż jesteś wiarygodnym kredytobiorcom. Bank chętniej udzieli Ci porady i będzie w stanie zaproponować rozwiązania, które pomogą Ci spłacić zadłużenie bez nieprzyjemności.

Konsolidacja kredytów

Gdy wszystkie inne pomysły nie spełniają swojej roli możesz zdecydować się na skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego. To dobre rozwiązanie gdy borykasz się ze spłatą kilku pożyczek. Połączysz je w jedno zadłużenie o dłuższym okresie spłaty, znacznie zmniejszając opłaty miesięczne.

Warto wcześniej przygotować się do podjęcia kredytu konsolidacyjnego, koniecznie przygotuj umowy związane z pożyczkami, wymagane będzie także zaświadczenie o stałym dochodzie oraz jego wysokości. By móc cieszyć się najniższym oprocentowaniem warto przekonać się jaką ofertę konsolidacji ma dla Ciebie bank w którym posiadasz rachunek oszczędnościowy.

Nie ryzykuj

Unikaj pochopnych decyzji, które mogą doprowadzić do pogorszenia Twojej sytuacji materialnej. Pamiętaj by nie decydować się na kolejne pożyczki, szczególnie te proponowane przez parabanki. Narazisz się tym na większe koszta i szereg dodatkowych opłat.

Przeanalizuj swoją sytuację bez pośpiechu i postaraj się rozwiązać problem rozmawiając z przedstawicielem banku. Aby w przyszłości nie mieć kłopotów ze spłatą zadłużenia zawsze decyduj się na ofertę o jak najniższym koszcie całkowitym. Zapewnij sobie elastyczne warunki spłaty i zapobiegaj sytuacji w której możesz mieć trudności z wygospodarowaniem kwoty koniecznej do spłaty zobowiązania.

Komentarze i opinie

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Badź pierwszy!