Problem ze spłatą kredytu - co zrobić?

Zaktualizowano: 27.11.2018 14:02
Opublikowano: 12.06.2017 12:57
Średnia ocena: 5,77/6 Głosów: 22

Decyzja o kredycie wiąże się często z umową zawartą na kilka lat. Ciężko zatem przewidzieć swoją sytuację finansową z tak dużym wyprzedzeniem. Co zrobić gdy w trakcie trwania umowy okaże się, że ciężko Ci regulować raty kredytu? Nie ma sytuacji bez wyjścia i nie musisz martwić się tym, że popadniesz w jeszcze większy dług czy pętlę zadłużeń. W tym artykule podpowiemy Ci co zrobić i jak poradzić sobie w tak niekomfortowej sytuacji, bez podejmowania większego ryzyka i kolejnych zadłużeń o wysokich odsetkach. Przekonasz się, że najprostsze sposoby są najskuteczniejsze, a nasza pomoc może uratować Cię przed bardzo przykrymi konsekwencjami.

Zgłoś problem

Wciąż regularnie spłacasz raty kredytu ale zaczynasz odczuwać, że Twój budżet tego nie wytrzymuje? Pierwszym krokiem jaki należy wykonać jest udanie się do banku w którym posiadasz zadłużenie. Porozmawiaj z konsultantem banku, przedstaw swoją sytuację i poproś o możliwość ułatwienia Ci spłaty kredytu w korzystniejszych dla Ciebie warunkach.

Co bank może zaproponować w takiej sytuacji? Najczęściej proponowane jest wydłużenie okresu spłaty przy jednoczesnym obniżeniu miesięcznej raty. Jest to rozwiązanie dla osób, których sytuacja nie zmieniła się diametralnie i ta oszczędność na racie będzie wystarczająca do tego by zapewnić płynność finansową. Dla osób, których problemy finansowe są tymczasowe, najlepszym rozwiązaniem będzie zawieszenie spłaty np. na miesiąc.

Najważniejsze jest poinformowanie banku o swoich problemach jeszcze w momencie kiedy nie masz zaległości w spłacie i wciąż jesteś wiarygodnym kredytobiorcom. Bank chętniej udzieli Ci porady i będzie w stanie zaproponować rozwiązania, które pomogą Ci spłacić zadłużenie bez nieprzyjemności.

Konsolidacja kredytów

Gdy wszystkie inne pomysły nie spełniają swojej roli możesz zdecydować się na skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego. To dobre rozwiązanie gdy borykasz się ze spłatą kilku pożyczek. Połączysz je w jedno zadłużenie o dłuższym okresie spłaty, znacznie zmniejszając opłaty miesięczne.

Warto wcześniej przygotować się do podjęcia kredytu konsolidacyjnego, koniecznie przygotuj umowy związane z pożyczkami, wymagane będzie także zaświadczenie o stałym dochodzie oraz jego wysokości. By móc cieszyć się najniższym oprocentowaniem warto przekonać się jaką ofertę konsolidacji ma dla Ciebie bank w którym posiadasz rachunek oszczędnościowy.

Nie ryzykuj

Unikaj pochopnych decyzji, które mogą doprowadzić do pogorszenia Twojej sytuacji materialnej. Pamiętaj by nie decydować się na kolejne pożyczki, szczególnie te proponowane przez parabanki. Narazisz się tym na większe koszta i szereg dodatkowych opłat.

Przeanalizuj swoją sytuację bez pośpiechu i postaraj się rozwiązać problem rozmawiając z przedstawicielem banku. Aby w przyszłości nie mieć kłopotów ze spłatą zadłużenia zawsze decyduj się na ofertę o jak najniższym koszcie całkowitym. Zapewnij sobie elastyczne warunki spłaty i zapobiegaj sytuacji w której możesz mieć trudności z wygospodarowaniem kwoty koniecznej do spłaty zobowiązania.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

TOP 3 oferty - kredyty gotówkowe

Pełny ranking

Powiązane artykuły

Najtańszy kredyt gotówkowy - Maj 2021
Kredyty gotówkowe 04.05.2021

Najtańszy kredyt gotówkowy - Maj 2021

Najtańszy kredyt gotówkowy może pomóc ci pokryć bieżące wydatki bez uciążliwych kosztów, czy wysokiej raty. Przekonaj się, że korzystając z darmowego porównania kredytów, łatwiej będzie Ci wybrań tani kredyt i cieszyć się dodatkową gotówką.

Zobacz więcej
Pożyczka Internetowa - sprawdź ofertę Alior Banku
Kredyty gotówkowe 26.04.2021

Pożyczka Internetowa - sprawdź ofertę Alior Banku

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat Pożyczki Internetowej w Alior Banku? Co do zaoferowania ma bank dla nowych klientów, którzy wnioskować będą o zobowiązanie online? Przekonaj się, czy Pożyczka Internetowa to usługa dla Ciebie.

Zobacz więcej
Kiedy nie warto decydować się na kredyt gotówkowy lub pożyczkę?
Kredyty gotówkowe 19.04.2021

Kiedy nie warto decydować się na kredyt gotówkowy lub pożyczkę?

Choć wydaje się, że kredyt gotówkowy jest bardzo uniwersalnym zadłużeniem, okazuje się, że nie zawsze warto starać się o takie zobowiązanie. Sprawdź, czy masz powód, by zrezygnować z pożyczki na dowolny cel. 

Zobacz więcej
Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021
Kredyty gotówkowe 14.04.2021

Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021

Co musisz wiedzieć o kredycie na dowód bez umowy o pracę? Czy mimo pandemii banki oferują łatwo dostępne kredyty na dowolny cel? Kto może skorzystać z minimalnych formalności i podpisać umowę kredytową nawet bez zaświadczenia o zarobkach?

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy - wybierz odpowiedni okres kredytowania
Kredyty gotówkowe 12.04.2021

Kredyt gotówkowy - wybierz odpowiedni okres kredytowania

Jak dostosować okres kredytowania do własnych potrzeb? Co zapewni ci wydłużenie okresu spłaty? Dlaczego okres kredytowania ma tak duże znaczenie dla przyszłego kredytobiorcy? Jak wybrać odpowiedni okres spłaty kredytu?

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy online - wybierz ofertę z najniższą ratą
Kredyty gotówkowe 07.04.2021

Kredyt gotówkowy online - wybierz ofertę z najniższą ratą

Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego online? Czy decydując się na zadłużenie na dowolny cel, warto zwrócić uwagę na miesięczną ratę kredytu? Jak skutecznie porównać dostępne zadłużenia na dowolny cel, nie tracąc na to czasu?

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj