× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Problem ze spłatą kredytu - co zrobić?

Zaktualizowano: 27.11.2018 14:02
Opublikowano: 12.06.2017 12:57
Średnia ocena: 5,58/6 Głosów: 12

Decyzja o kredycie wiąże się często z umową zawartą na kilka lat. Ciężko zatem przewidzieć swoją sytuację finansową z tak dużym wyprzedzeniem. Co zrobić gdy w trakcie trwania umowy okaże się, że ciężko Ci regulować raty kredytu? Nie ma sytuacji bez wyjścia i nie musisz martwić się tym, że popadniesz w jeszcze większy dług czy pętlę zadłużeń. W tym artykule podpowiemy Ci co zrobić i jak poradzić sobie w tak niekomfortowej sytuacji, bez podejmowania większego ryzyka i kolejnych zadłużeń o wysokich odsetkach. Przekonasz się, że najprostsze sposoby są najskuteczniejsze, a nasza pomoc może uratować Cię przed bardzo przykrymi konsekwencjami.

Zgłoś problem

Wciąż regularnie spłacasz raty kredytu ale zaczynasz odczuwać, że Twój budżet tego nie wytrzymuje? Pierwszym krokiem jaki należy wykonać jest udanie się do banku w którym posiadasz zadłużenie. Porozmawiaj z konsultantem banku, przedstaw swoją sytuację i poproś o możliwość ułatwienia Ci spłaty kredytu w korzystniejszych dla Ciebie warunkach.

Co bank może zaproponować w takiej sytuacji? Najczęściej proponowane jest wydłużenie okresu spłaty przy jednoczesnym obniżeniu miesięcznej raty. Jest to rozwiązanie dla osób, których sytuacja nie zmieniła się diametralnie i ta oszczędność na racie będzie wystarczająca do tego by zapewnić płynność finansową. Dla osób, których problemy finansowe są tymczasowe, najlepszym rozwiązaniem będzie zawieszenie spłaty np. na miesiąc.

Najważniejsze jest poinformowanie banku o swoich problemach jeszcze w momencie kiedy nie masz zaległości w spłacie i wciąż jesteś wiarygodnym kredytobiorcom. Bank chętniej udzieli Ci porady i będzie w stanie zaproponować rozwiązania, które pomogą Ci spłacić zadłużenie bez nieprzyjemności.

Konsolidacja kredytów

Gdy wszystkie inne pomysły nie spełniają swojej roli możesz zdecydować się na skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego. To dobre rozwiązanie gdy borykasz się ze spłatą kilku pożyczek. Połączysz je w jedno zadłużenie o dłuższym okresie spłaty, znacznie zmniejszając opłaty miesięczne.

Warto wcześniej przygotować się do podjęcia kredytu konsolidacyjnego, koniecznie przygotuj umowy związane z pożyczkami, wymagane będzie także zaświadczenie o stałym dochodzie oraz jego wysokości. By móc cieszyć się najniższym oprocentowaniem warto przekonać się jaką ofertę konsolidacji ma dla Ciebie bank w którym posiadasz rachunek oszczędnościowy.

Nie ryzykuj

Unikaj pochopnych decyzji, które mogą doprowadzić do pogorszenia Twojej sytuacji materialnej. Pamiętaj by nie decydować się na kolejne pożyczki, szczególnie te proponowane przez parabanki. Narazisz się tym na większe koszta i szereg dodatkowych opłat.

Przeanalizuj swoją sytuację bez pośpiechu i postaraj się rozwiązać problem rozmawiając z przedstawicielem banku. Aby w przyszłości nie mieć kłopotów ze spłatą zadłużenia zawsze decyduj się na ofertę o jak najniższym koszcie całkowitym. Zapewnij sobie elastyczne warunki spłaty i zapobiegaj sytuacji w której możesz mieć trudności z wygospodarowaniem kwoty koniecznej do spłaty zobowiązania.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Kredyt pozabankowy bez BIK i KRD czy pożyczki prywatne?
Chwilówki 26.11.2020

Kredyt pozabankowy bez BIK i KRD czy pożyczki prywatne?

Pożyczka bez BIK i KRD? A może pożyczka prywatna? To praktycznie jedyne opcje zobowiązań dla osób zadłużonych. Sprawdź, czy faktycznie warto z nich skorzystać, jeśli brakuje ci gotówki, ale nie możesz liczyć na tradycyjny...

Zobacz więcej
Wybierz najlepszy kredyt gotówkowy - Aktualny ranking pożyczek gotówkowych
Kredyty gotówkowe 23.11.2020

Wybierz najlepszy kredyt gotówkowy - Aktualny ranking pożyczek gotówkowych

Ranking kredytów gotówkowych pomoże ci zweryfikować, w którym banku warto starać się o kredyt. Pamiętaj, że porównanie pożyczek gotówkowych pomoże Ci jednoznacznie ocenić koszt zadłużenia i...

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy a druga fala koronawirusa
Kredyty gotówkowe 04.11.2020

Kredyt gotówkowy a druga fala koronawirusa

Kredyt gotówkowy mimo trwającej epidemii wciąż jest dostępny dla klientów, którzy spełnią warunki banku. Czy w obliczu pandemii warto skorzystać z pożyczki gotówkowej? Sprawdź, co możesz zyskać, starając się...

Zobacz więcej
Czy zawodowy kierowca może skutecznie ubiegać się o kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny?
Kredyty gotówkowe 29.10.2020

Czy zawodowy kierowca może skutecznie ubiegać się o kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny?

Czy jako zawodowy kierowca masz szansę na kredyt hipoteczny i kredyt gotówkowy? Dlaczego sytuacja zawowodych kierowców nie jest oczywista pod względem oceny ich zdolności kredytowej?

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy - krótkoterminowy czy długoterminowy?
Kredyty gotówkowe 27.10.2020

Kredyt gotówkowy - krótkoterminowy czy długoterminowy?

Jak wybrać odpowiedni kredyt gotówkowy? Jak zaplanować spłatę kredytu na dowolny cel, by móc liczyć na warunki, które pozwolą ci cieszyć się dodatkowymi środkami na koncie, a jednocześnie łatwą spłatą kredytu? Z...

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy na wkład własny - dlaczego to niemożliwe?
Kredyty gotówkowe 19.10.2020

Kredyt gotówkowy na wkład własny - dlaczego to niemożliwe?

Kredyt gotówkowy na wkład własny to nie jest korzystne rozwiązanie. Bank wymagając wkładu własnego, chce mieć pewność, że kredytobiorca jest w stanie samodzielnie zdobyć te środki finansowe, nie korzystając dodatkowo z...

Zobacz więcej