Co grozi za opóźnienie w spłacie kredytu? Ile dni można się spóźnić z ratą kredytu bez konsekwencji?
Wezwanie do zapłaty nie jest zdefiniowane przez żaden obowiązujący w Polsce akt prawny, W związku z tym, samo nazewnictwo dotyczącego tego typu dokumentu, może być bardzo zróżnicowane. Najczęściej można spotkać się z:
Giełda długów. Jak działa i kto może z niej korzystać?
Jak wysłać wezwanie do zapłaty? Wezwania do zapłaty mogą przybierać kilka form, czyli:
To może Cię zainteresować: Czym jest Rejestr Należności Publicznoprawnych? Jakie dane zawiera?
Oba te pisma mają takie same skutki prawne. Są to po prostu dokumenty wysyłane do dłużników w ramach tzw. windykacji polubownej. Zanim zostanie wysłane przedsądowe wezwanie do zapłaty oraz ostateczne wezwanie do zapłaty, wysyłane są także monity. Firmy kontaktują się także z dłużnikiem telefonicznie, ponieważ zależy im na tym, aby wspólnie ustalić taki harmonogram oraz sposób spłaty długu, który będzie satysfakcjonował obie strony.
Dopiero wtedy, gdy działania polubowne nie przynoszą żadnych pozytywnych rezultatów, wierzycielowi nie pozostaje nic innego jak wysłać pismo przedsądowe i skierować sprawę na drogą sądową. Otrzymanie ostatecznego wezwania do zapłaty oznacza, że wierzyciel już wkrótce przekaże naszą sprawę do sądu. W takim dokumencie jest mowa o ostatnim możliwym terminie uregulowania zadłużenia.
Jak napisać skargę na firmę windykacyjną? Wzór skargi
W aktualnie obowiązujących przepisach polskiego prawa nie ma precyzyjnych informacji na temat tego, co konkretnie musi znaleźć się w przedsądowym upomnieniu do zapłaty. Nie istnieje zatem jeden wzór wezwania do zapłaty. Większość wierzycieli umieszcza w tym dokumencie następujące elementy:
Opłata za monit musi być wliczona do kosztów pożyczki, z kolei ich maksymalna wartość jest określona w ustawie. Wierzyciel nie może więc ustalać dowolnych kosztów za wysyłkę wezwania do zapłaty. W praktyce najczęściej jest to koszt 20-30zł.
Jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu?
Kiedy może się okazać, że wezwanie do zapłaty jest nieważne? Najczęściej wtedy, gdy dług uległ już przedawnieniu. Każdy dług ma określony „termin ważności”. W przypadku, gdy termin przedawnienia minie, wierzyciel nie może już w skuteczny sposób żądań od dłużnika zwrotu należności. Jeśli dług jest przedawniony, żaden sąd nie wyda prawomocnego nakazu zapłaty.
Przedawnienie ma zupełnie inny termin dla poszczególnych zadłużeń. Przykładowo, termin przedawnienia faktury wynosi 24 miesiące, zaś kredytu gotówkowego 36 miesięcy.
Czasem może okazać się, że wezwanie do zapłaty otrzymaliśmy przez pomyłkę. Jeżeli otrzymamy tego rodzaju wezwanie do zapłaty, w pierwszej kolejności powinniśmy zweryfikować, czy przypadkiem nie zostało ono sfałszowane. Oszuści żerują na niewiedzy polskich konsumentów, stosują wyłudzenia, które polegają na wysyłaniu informacji o rzekomym długu.
Jak rozpoznać fałszywe wezwanie do zapłaty? W sposób szczególny należy zwrócić uwagę na opisaną podstawę naliczonej wierzytelności, a także numer konta, który znalazł się w przesłanym wezwaniu do zapłaty. Jeżeli cokolwiek wzbudzi nasze wątpliwości, warto od razu skontaktować się z przedstawicielem danego wierzyciela oraz poprosić go o przedstawienie szczegółów na temat danej sprawy.
Co grozi za fałszowanie dokumentów? Jaka jest kara za podrabianie dokumentów do kredytu?
Jak sporządzić odpowiedź na wezwanie do zapłaty? W takim dokumencie należy zawrzeć wszystkie istotne informacje dotyczące danej sprawy. Najważniejszym elementem takiej odpowiedzi powinien być dowód potwierdzający, że cała należna kwota już dawno została wierzycielowi przekazana. Brak odpowiedzi na wezwanie do zapłaty, będzie skutkować wysłaniem ponownego wezwania. Dłużnik może także spodziewać się pisma przedprocesowego.
W niektórych przypadkach może okazać się, że przesłane do nas wezwanie do zapłaty jest całkowicie bezzasadne. Osoby, które nie mają żadnych zadłużeń, a mimo to otrzymały wezwanie do zapłaty, powinny jak najszybciej skontaktować się z nadawcą takiego wezwania. Wezwanie do zapłaty jest bezzasadne, gdy:
Jeśli dotyczy nas którakolwiek z powyżej opisanych okoliczności, powinniśmy jak najszybciej skierować do wierzyciela odpowiednie pismo z wyjaśnieniem, że otrzymaliśmy bezprawne wezwanie do zapłaty.
Sprzeciw do wezwania do zapłaty lub odwołanie trzeba przygotować w formie papierowego dokumentu, a następnie przesłać go pocztą lub dostarczyć osobiście do siedziby wierzyciela.
Dodatkowe informacje:
...kwestie tego typu regulują przepisy prawne. Co to są odsetki maksymalne i co ma na nie wpływ? Czy znajdują zastosowanie zarówno w kredycie gotówkowym, jak i kredycie hipotecznym? Wysokość odsetek może być określana na bardzo zróżnicowanym poziomie – jest to związane z obowiązującą w Polsce swobodą w zakresie zawierania umów...
...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...