Kliknij i sprawdź: Jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu? >>
Coraz wyższe raty kredytów hipotecznych skutecznie odstraszają potencjalnych kredytobiorców przed zaciąganiem tak poważnego zobowiązania. Zdarza się też, że kredytobiorca decyduje się na rezygnację z kredytu hipotecznego już po podpisaniu umowy. Taką możliwość zapewniają przepisy ustawy o kredycie hipotecznym z dnia 23 marca 2017 roku.
Podobnie jak w przypadku kredytu konsumenckiego, także tutaj konsument na prawo do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od jej zawarcia. Nie wymaga to uzasadnienia. Wycofanie się z kredytu hipotecznego skutkuje tym, że klient musi zwrócić wszystkie przekazane mu środki wraz z ewentualnymi odsetkami.
Odstąpienie od umowy kredytu hipotecznego przed uruchomieniem jest prostsze – jeśli klient nie otrzymał jeszcze pieniędzy z kredytu, nie musi ich zwracać. Do zapłaty pozostają tylko ewentualne odsetki. Możliwa jest także rezygnacja z ostatniej transzy kredytu hipotecznego, np. w przypadku zakończenia inwestycji lub chęci dokończenia jej z własnych środków.
Sprawdźmy, jak wygląda procedura odstąpienia od umowy w przypadku różnych rodzajów kredytów. Co do zasady warunki są podobne – ustawodawca np. zobowiązał kredytodawców do przekazania klientowi przy zawarciu umowy specjalnego wzoru oświadczenia o odstąpieniu od umowy wraz z oznaczeniem nazwy firmy i siedziby oraz adresu.
Ile jest czasu na odstąpienie od umowy kredytowej?
Klient ma prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od dnia jej zawarcia – a zatem nie od momentu otrzymania środków. Ważne jest więc to, kiedy złożymy podpis na umowie kredytowej – od tego dnia obowiązuje termin na odstąpienie od umowy kredytu. 14 dni kalendarzowych czy roboczych?
Niestety w tym przypadku należy brać pod uwagę dni kalendarzowe, a zatem z uwzględnieniem dni wolnych od pracy (weekendów i świąt). A czy po upływie tego terminu można jeszcze zrezygnować z kredytu? Z reguły nie, jednak czasem kredytodawcy wydłużają termin i umieszczają taki zapis w umowie.
Co zrobić, żeby odstąpienie było skuteczne? W przypadku rezygnacji z kredytu konsumenckiego ustawa precyzuje, że dla zachowania terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem – decyduje zatem data stempla pocztowego, a nie to, kiedy odstąpienie dotarło do adresata.
Podobnie wygląda termin na odstąpienie od umowy kredytu hipotecznego – o skuteczności odstąpienia decyduje to, kiedy klient wysłał oświadczenie, a nie, kiedy adresat je otrzymał. Oczywiście można też złożyć je osobiście w placówce banku – wtedy warto wziąć od pracownika potwierdzenie złożenia dokumentu.
To może Cię zainteresować: Czy można sprzedać dom w trakcie budowy?
Zastanawiasz się, jak zrezygnować z kredytu hipotecznego lub innego zobowiązania? Sprawdź procedurę odstąpienia od umowy kredytowej w kilku prostych krokach!
Podobne zasady obowiązują, jeśli chcesz zrezygnować z pożyczki udzielonej przez bank.
Poprzednio wspomnieliśmy, że bank przy podpisywaniu umowy jest zobowiązany do przekazania kredytobiorcy wzoru odstąpienia od umowy kredytowej.
Wzór może być przekazany na trwałym nośniku – z reguły jest to wersja pisemna. Czasem zdarzy się jednak, że kredytodawca nie wywiąże się z tego obowiązku. Wtedy, zgodnie z obowiązującymi przepisami, termin na odstąpienie od umowy biegnie od momentu przekazania wzoru klientowi, a nie od podpisania umowy.
Co z reguły znajduje się w bankowych drukach o odstąpieniu? Wzory zazwyczaj uwzględniają następujące informacje:
Jak wspominaliśmy, klient nie musi w żaden sposób uzasadniać swojej decyzji. Bank nie może też nie przyjąć oświadczenia.
Sprawdź także: O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2022 roku? Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu na mieszkanie?
Anulowanie kredytu hipotecznego lub innego zobowiązania to poważna decyzja. Sprawdźmy, jak podchodzą do tego wybrane banki.
W oświadczeniu o odstąpieniu od umowy należy podać imię i nazwisko klienta, cechy dokumentu tożsamości – nr PESEL, określić rodzaj umowy kredytowej, numer i datę jej zawarcia. Oświadczenie można złożyć w oddziale lub przesłać na adres PKO BP S.A., 01-900 Warszawa 118, skr. poczt. 34.
Wzór oświadczenia o odstąpieniu bank przekazuje przy podpisaniu umowy kredytowej, można także znaleźć je na stronie internetowej. Dokument można wysłać pocztą lub przekazać pracownikowi w oddziale.
Oświadczenie o odstąpieniu od umowy można wysłać pocztą na adres: Alior Bank S.A., ul. Postępu 18B, 02-676 Warszawa. Warto wcześniej skontaktować się z placówką lub infolinią banku pod numerem 19 502 (w przypadku kredytów/pożyczek ratalnych).
Wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy zawiera dane klienta (imię, nazwisko, PESEL i adres), dane banku, rodzaj umowy kredytowej, numer umowy i dzień jej zawarcia. Dokument należy przesłać na adres BPB Paribas, ul. Kasprzaka 2, 01-211 Warszawa.
Oświadczenie należy wysłać na adres ING Bank Śląski S.A., ul. Sokalska 34, 40-086 Katowice. W treści należy zawrzeć dane kredytobiorcy – imię, nazwisko, adres, numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego.
W treści oświadczenia należy zawrzeć podstawowe informacje – dane kredytobiorcy i umowy, datę jej zawarcia. Oświadczenie należy wypełnić, podpisać i przesłać na adres mBank S.A. Bankowość Detaliczna, skrytka pocztowa 2108, 90-959 Łódź 2.
W sprawie odstąpienia od umowy można skontaktować się z Zespołem Obsługi Posprzedażowej pod numerem 71 358 22 00. Oświadczenia należy kierować na adres Santander Consumer Bank S.A. ul. Legnicka 48B, 54-202 Wrocław lub złożyć w oddziale.
Podpisane oświadczenie o odstąpieniu od umowy kredytu należy wysłać na adres placówki banku lub złożyć bezpośrednio w placówce.
Oświadczenie o odstąpieniu od umowy kredytu należy wysłać na adres Getin Noble Bank S.A., UP Warszawa 113, przegródka pocztowa 162.
Kliknij i przekonaj się, ile razy można skorzystać z wakacji kredytowych w bankach! >>
Zgodnie z przepisami klient nie ponosi żadnych kosztów związanych z odstąpieniem od umowy kredytu konsumenckiego czy hipotecznego – bank nie może zatem żądać dodatkowej prowizji z tego tytułu. Oczywiście wyjątek stanowią odsetki, jednak nie można ich traktować jako kosztu odstąpienia, a jako koszt kredytu.
W przypadku przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego banki są zobowiązane do zwrotu kosztów pożyczek o koszty dotyczące okresu, o który czas obowiązywania umowy został skrócony. Kredytobiorcy mają zatem szansę na odzyskanie części lub całości prowizji. Banki są do tego zobowiązane na mocy wyroku TSUE z dnia 11 września 2019 r. i ustawy o kredycie konsumenckim.
Czy dotyczy to także odstąpienia od umowy kredytu hipotecznego? Prowizja może zostać zwrócona osobom, które zaciągnęły kredyt po 22 lipca 2017 roku, a spłata nastąpiła po 11 września 2019 roku. Rozwiązanie umowy kredytu hipotecznego zaciągniętego przed lipcem 2017 nie jest możliwe bez utraty prowizji.
Warto wiedzieć: O ile spadnie rata kredytów hipotecznych w 2023 roku?
Rezygnacja z kredytu gotówkowego lub hipotecznego to czasem jedyne wyjście – w przypadku nagłych problemów finansowych, których nie byliśmy w stanie wcześniej przewidzieć, spłata rosnących rat kredytu wydaje się niemożliwa.
O odstąpieniu od umowy warto pomyśleć np. w przypadku utraty pracy, ciężkiej choroby uniemożliwiającej podjęcie zatrudnienia czy nagłego wyjazdu za granicę. O wypowiedzeniu kredytu hipotecznego warto też poczytać na forum internetowym, gdzie kredytobiorcy dzielą się cennymi doświadczeniami.
...obecnej sytuacji gospodarczej szczególnie trudno jest uzyskać zgodę na kredyt hipoteczny – w obliczu rosnących rat zobowiązań oraz rekordowych stóp procentowych zdolność kredytowa Polaków znacząco spadła. Rozwiązaniem na problemy z zakupem własnego lokum może być program...
...dopłaty do kredytów mieszkaniowych. Jeśli więc spłacasz kredyt hipoteczny, dopłaty rządowe mogą Ci pomóc przez pewien czas w spłacie...
...względu na wysokie stopy procentowe kredyty hipoteczne w 2023 r. wciąż są dość drogie, co powoduje, że nie tylko...
...zarobki i mieć nerwy ze stali. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny dla singla? Jakie są alternatywy w przypadku negatywnej decyzji?...
...a ostateczny koszt zobowiązania jest wysoki. Jeśli zależy Ci na kredycie hipotecznym dla singla, sprawdź forum dla kredytobiorców lub zasięgnij porady...
...stóp procentowych. Osoby, które kilka lat temu zaciągnęły kredyt hipoteczny, teraz muszą zmierzyć się z dużymi podwyżkami, często nawet o...
...na 30 lat [marża 2,3%, WIBOR(R) 3M]. Sprawdźmy wyliczenie raty kredytu hipotecznego dla kwoty 500 tys. zł. W tym przypadku opłata przed...
...wówczas także ta zmiana będzie korzystna? Likwidacja WIBOR® a kredyt hipoteczny to obecnie gorący temat. Nie da się ukryć, że rząd swoją...
...to zależność, która powinna zadowolić Polaków spłacających kredyty hipoteczne. Średnio rata zmniejszyłaby się o kilkaset złotych. Przeczytaj...