× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Kredyt studencki - co to jest? Jak go dostać? Jak wygląda spłata?

Opublikowano: 23.12.2019 13:15
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 6

Od 2019 roku możliwe jest wnioskowanie o kredyt studencki online. To duże ułatwienie dla osób, które chcą szybko złożyć wniosek i nie tracić czasu na osobiste wizyty w bankach.

Kredyt studencki to dla wielu osób nic niemówiąca fraza, której nie potrafią określić ani połączyć z rzeczywistym produktem finansowym. Warto jednak wiedzieć czym jest i jak z niego skorzystać bowiem to zdecydowanie atrakcyjna i niezwykle tania możliwość uzyskania dodatkowych środków z banku. Kredyt studencki często określany jest, jako najtańsze zadłużenie dostępne na rynku finansowym. Co oczywiście powinno zmobilizować do tego, by chętniej poświęcić czas na znalezienie przydatnych informacji, właśnie o tym kredycie.

Zapewniamy, że w tym artykule znajdziesz wiadomości, które realnie pozwolą ci ocenić zalety tego zadłużenia. Dodatkowo podpowiemy ci, co musisz zrobić, aby taki kredyt otrzymać, a także, co może nawet być ważniejsze dla potencjalnego klienta banku, jak spłacić taki kredyt.

Czym jest kredyt studencki?

Zanim zastanowimy się nad opłacalnością zaciągnięcia takiego zobowiązania, powinniśmy dowiedzieć się o nim jak najwięcej.

Kredyt studencki nie jest tradycyjnym zobowiązaniem, które znamy doskonale z reklam czy ofert banków działających w naszym kraju. To zadłużenie skierowane do osób, które potrzebują wsparcia finansowego i są w trakcie studiów zarówno dziennych, jak i zaocznych. Warunkiem jest rozpoczęcie nauki przed ukończeniem 25 roku życia. Kredytowaną kwotę pieniędzy bank będzie wypłacać co miesiąc (tylko w roku akademickim - 10 miesięcy w ciągu roku) w kwocie 600 złotych, maksymalny czas trwania wpłat na nasze konto to 6 lat. Spłata zadłużenia następuje po 2 latach od zakończenia nauki, dzięki czemu student może spokojnie ustabilizować swoją sytuację finansową i mieć realną możliwość spłacania rat. W tym czasie odsetki, które są naliczane, zostają spłacane przez państwo z Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich, co oznacza, że koszt kredytu studenckiego jest bardzo atrakcyjny i nie narasta mimo odroczenia w spłacie.

Co zrobić aby otrzymać kredyt studencki?

Aby otrzymać pozytywną decyzję, która umożliwia podpisanie umowy kredytowej, będziemy musieli spełnić kilka istotnych warunków. Choć pozornie jest to skomplikowane, sama procedura jest wyjątkowo uproszczona i nie wymaga wiele czasu, ani pracy ze strony studenta, który chce uzyskać dostęp do dodatkowych pieniędzy. Aby przybliżyć warunki, poniżej wyszczególnimy je wraz z niezbędnym opisem poszczególnych podpunktów:

  • Kredytobiorca musi być studentem - niezależne jest to, do jakiej uczelni uczęszcza lub w jakim trybie podejmuje naukę.

  • Student musi rozpocząć naukę przed ukończeniem 25 roku życia, a maksymalny wiek kredytobiorcy to 30 lat.

  • Warunkiem uzyskania zgody kredytowej jest nieprzekraczanie wyznaczonego dochodu na osobę w rodzinie (w roku akademickim 2018/2019 była to suma 2500 złotych).

  • Kredyt musi zostać podżyrowany przez rodziców studenta. Jeśli jednak występują warunki, które to uniemożliwiają, student może ubiegać się o poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego.

  • Wypłacanie miesięcznych transz odbywa się po zaświadczeniu o kontynuacji nauki w kolejnych semestrach, dzięki legitymacji studenckiej lub doktoranckiej.

Na co mogą liczyć kredytobiorcy otrzymując kredyt studencki?

Załóżmy, że złożysz wniosek o kredyt studencki, czego możesz oczekiwać, w ramach takiego zobowiązania? Jakie warunki kredytu będą skłonne cię przekonać do tego, by w tak młodym wieku wiązać się z bankiem umową kredytową? Poniżej warunki, na jakie może liczyć student, ubiegający się o kredyt na preferencyjnych warunkach:

  • Atrakcyjne oprocentowanie, które wynosi zaledwie połowę wartości stopy redyskontowej NBP.

  • Okres spłaty kredytu rozpoczyna się dwa lata po zakończeniu otrzymywania kredytu studenckiego, najdłuższy okres, w jakim musimy spłacić zadłużenie, wynosi dwukrotnie więcej, niż okres pobierania transzy z banku.

  • Studenci, którzy osiągają ponadprzeciętne wyniki w nauce, mogą liczyć na częściowe umorzenie zadłużenia. Podobnie jest w przypadku osób, które nie są w stanie spłacić kredytu z powodu utraty zdolności do pracy lub innych nieprzewidzianych sytuacji, które uniemożliwiają uregulowanie długu.

Jak wykorzystać kredyt studencki?

Pierwotne przeznaczenie kredytu studenckiego to możliwość opłacenia kosztów swoich studiów i pokrycia części niezbędnych opłat, np. wynajem mieszkania czy utrzymanie się w mieście akademickim. Dla wielu może być to jednak dobra okazja do uzyskania dodatkowych środków, które można wydać bez konkretnego celu, na drobne przyjemności.

Należy jednak zapamiętać, że następnie całe zadłużenie będziemy musieli spłacić i roztrwonienie tych pieniędzy bez konkretnego celu będzie w przyszłości odbijać się na naszym domowym budżecie. Warto zatem roztropnie obchodzić się z uzyskanymi środkami, z myślą o przyszłości i rozpoczęciu pracy oraz utrzymaniu na własny rachunek.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje szereg możliwości, które pozwolą dobrze wykorzystać te dodatkowe środki, na koncie. Aby uniknąć przykrości i zadłużenia już na początku dorosłości, najlepszym sposobem na zarządzanie tymi pieniędzmi to inwestowanie ich i korzystanie z produktów oszczędnościowych np. lokaty bankowej czy konta oszczędnościowego. Tym sposobem zyskamy znaczną sumę pieniędzy i już po zakończeniu studiów będziemy posiadać konkretny kapitał, który będzie stanowić dobry start w naszą przyszłość.

Gromadzenie pieniędzy wypłacanych w ramach kredytu studenckiego może posłużyć jako wkład własny, by w przyszłości kupić własny dom lub mieszkanie z pomocą kredytu hipotecznego. To także świetna okazja, by zgromadzić pieniądze na otwarcie własnej działalności gospodarczej i rozwijanie swojego biznesu.

Mimo młodego wieku warto poświęcić czas i zacząć planować swoją przyszłość, w taki sposób, by po ukończeniu studiów nie martwić się brakiem oszczędności i trudnym rozpoczęciem szukania swojego miejsca na rynku pracy.

Co musisz wiedzieć o kredycie studenckim?

Od 2019 roku możliwe jest wnioskowanie o kredyt studencki online. To duże ułatwienie dla osób, które chcą szybko złożyć wniosek i nie tracić czasu na osobiste wizyty w bankach. Nowe przepisy, wprowadzone w celu ułatwienia zdobycia kredytu studenckiego pozwalają ubiegać się o zadłużenie przez cały rok akademicki. Nowi studenci muszą poczekać na weryfikację swojego wniosku przez 30 dni od tego złożenia. Bank w tym czasie ma możliwość zweryfikować, czy dana osoba, faktycznie ma status studenta i może liczyć na kredyt o tych warunkach.

W jakim banku możesz ubiegać się o kredyt studencki?

Nie każdy bank ma w swojej ofercie kredyt studencki. Mimo bardzo atrakcyjnego oprocentowania nie jest to oferta popularna tak jak kredyt gotówkowy, kredyt na samochód, czy nawet kredyt hipoteczny. Trzeba mieć na uwadze, że skierowana jest do wąskiego grona odbiorców. Dlatego, zanim zaczniesz szukać oferty, warto sprawdzić, które instytucje przewidują możliwość udzielenia kredytu studentom, lub doktorantom. By bank, mógł oferować swoim klientom kredyt studencki, musi zawrzeć umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Umowa pozwala określić warunki korzystania z Funduszu Kredytów Studenckich, gdzie co roku aktualizowane są informacje dotyczące m.in. maksymalnej kwoty zysków na jednego członka rodziny, czy inne warunki związane z przyznaniem świadczenia. W których bankach możliwe jest złożenie wniosku o kredyt studencki? Poniżej lista instytucji, które w roku 2019 przyjmowały wnioski od zainteresowanych:

Kredyt studencki - najtańsze zadłużenie na rynku

Zaciągnięcie kredytu studenckiego pozwala na otrzymanie najtańszego zobowiązania finansowego na rynku. Kredyt ten wyróżnia się nie tylko możliwością odroczenia spłaty i pokryciem części kosztów przez państwo. Choć oczywiście, już te warunki pozwalają cieszyć się dużą swobodą i mniejszym kosztem. Głównym atutem oferty jest jednak obniżone do minimum oprocentowanie, a także brak kosztów okołokredytowych. Weryfikując inne zadłużenia na rynku, np. z pomocą kalkulatora kredytów, szybko przekonasz się, że kredyt studencki faktycznie gwarantuje świetne warunki pod względem finansowym.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

KRD - Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić czy jestem w KRD za darmo?
Poradniki 25.11.2020

KRD - Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić czy jestem w KRD za darmo?

KRD przyjmuje, przechowuje i udostępnia dane na temat firm oraz konsumentów, związane z zadłużeniami. W KRD znajdują się zatem informacje na temat dłużników i co ważniejsze, baza danych gromadzi tylko negatywne dane. 

Zobacz więcej
Odrzucenie spadku - najważniejsze informacje, kto i kiedy może z niego zrezygnować, skutki, koszty
Poradniki 20.11.2020

Odrzucenie spadku - najważniejsze informacje, kto i kiedy może z niego zrezygnować, skutki, koszty

Odrzucenie spadku jest jedną z dostępnych możliwości w sytuacji, gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że osoba zmarła pozostawiła po sobie sporo długów. Niniejszy artykuł zawiera szereg porad dotyczących tego, jak powinno wyglądać...

Zobacz więcej
Pełnomocnictwo - informacje w pigułce, przykłady, wzór, koszty, rodzaje
Poradniki 19.11.2020

Pełnomocnictwo - informacje w pigułce, przykłady, wzór, koszty, rodzaje

Pełnomocnictwo najważniejsze informacje, przykłady, wzór. Kto jest mocodawcą? Kto może zostac pełnomocnikiem? Jakie korzyści wiążą się z pełnomocnictwem? Jakie wymagania trzeba spełniać aby zostać pełnomocnikiem i czy można...

Zobacz więcej
Progi podatkowe: pigułka wiedzy, którą musisz przyswoić. Dowiedz się, jak wygląda skala podatkowa w Polsce.
Poradniki 13.11.2020

Progi podatkowe: pigułka wiedzy, którą musisz przyswoić. Dowiedz się, jak wygląda skala podatkowa w Polsce.

Najważniejsze informacje o progach podatkowych w Polsce. Jaka jest skala podatkowa? Kiedy warto rozliczać się z małżonkiem? Kiedy następuje przejście z pierwszego progu podatkowego na drugi?

Zobacz więcej
Umowa kupna – sprzedaży samochodu. O czym warto pamiętać konstruując odpowiedni dokument?
Poradniki 12.11.2020

Umowa kupna – sprzedaży samochodu. O czym warto pamiętać konstruując odpowiedni dokument?

Umowa kupna - sprzedaży samochodu najważniejsze punkty. Dlaczego umowa jest taka ważna? Co powinno się w niej znaleźć i na co zwracać szczególną uwagę? Co sprawdzić przed kupnem samochodu.

Zobacz więcej
Podatek od darowizny: co musisz wiedzieć na ten temat?
Poradniki 10.11.2020

Podatek od darowizny: co musisz wiedzieć na ten temat?

Darowizna podstawowe informacje. Kiedy i kto musi zapłacić podatek od otrzymanej darowizny? Kto jest zwolniony z opłaty podatku? Czy musisz informować Urząd Skarbowy?

Zobacz więcej