Kredyt preferencyjny - kto i na jakich warunkach może z niego skorzystać?

Zaktualizowano: 2021-08-09 09:07
Opublikowano: 2019-07-08 13:27
Średnia ocena: 5,92/6 Głosów: 24

Kredyt preferencyjny nie jest zwykłym kredytem. To produkt bankowy oferujący lepsze warunki niż przeciętne finansowanie, w którym część kosztów z nim związanych pokrywa Skarb Państwa. Skierowany jest on przede wszystkim do osób realizujących interesy istotne społecznie. Choć nie każdy może skorzystać z kredytu preferencyjnego, to coraz więcej osób dostaje na to szansę. Jakie są rodzaje kredytów preferencyjnych i kto może się o nie starać? Odpowiadamy!

W ofertach banków, oprócz popularnych propozycji takich jak kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny, widnieją także te mniej znane, a wśród nich kredyt preferencyjny. Choć z pewnością wszyscy zainteresowani pożyczeniem pieniędzy o banku słyszeli o jego istnieniu, to już nie każdy wie, co to za oferta. Dlatego dzisiaj weźmiemy sobie na tapet kredyt preferencyjny i sprawdzimy, komu i dlaczego opłaca się z niego skorzystać.

Kredyt preferencyjny – co to jest?

Wiele osób pewnie zastanawia się, co to są kredyty preferencyjne. W końcu oferty tego typu nie są tak powszechne, jak kredyty gotówkowe, przez co rzadziej się o nich mówi. Dlatego zobaczmy, jak brzmi definicja kredytu preferencyjnego.

Mianem kredytu preferencyjnego określa się produkt bankowy udzielany na korzystniejszych warunkach niż aktualnie obowiązujące warunki rynkowe. Nie jest on jednak adresowany do wszystkich, lecz określonych grup kredytobiorców. Warto dodać, że kredyt preferencyjny z jednej strony jest produktem bankowym, a z drugiej instrumentem polityki gospodarczej kraju. Rolą kredytu preferencyjnego jest ułatwić osiąganie istotnych społecznie celów przez określone grupy interesantów.

Część spłaty przy kredycie preferencyjnym bierze na siebie wybrany organ administracji państwowej. Jest wiele podmiotów ułatwiających spłatę kredytu. Przypisywane są do zobowiązań w zależności od tego, kto i na jakich warunkach je zaciąga. Spora część kredytów spłacana jest ze środków Skarbu Państwa.

Kto może starać się o kredyt preferencyjny?

Najczęściej stosowany podział kredytów preferencyjnych dotyczy grupy docelowej, która może się o nie ubiegać. W zależności od typu kredytu preferencyjnego wniosek o niego składać mogą:

 • rolnicy – kredyt preferencyjny dla rolników skierowany głównie do tzw. rolników indywidualnych oraz młodych rolników,
 • studencikredyt studencki preferencyjny przeznaczony jest dla studentów, którzy nie ukończyli 30. roku życia oraz doktorantów, którzy nie ukończyli 35. roku życia,
 • osoby zainteresowane kupnem mieszkania – kredyty preferencyjne dla młodych na zakup mieszkania powstają z myślą o młodych małżeństwach oraz osobach samotnie wychowujących dzieci,
 • przedsiębiorcy – kredyt preferencyjny dla przedsiębiorców wykorzystać można np. na otwarcie działalności gospodarczej
 • właściciele domów jednorodzinnych – np. kredyt preferencyjny dla właścicieli domów na termomodernizację, zakup fotowoltaiki oraz wymianę pieców.

Kredyt preferencyjny – jakie rodzaje kredytów preferencyjnych znajdziesz w bankach?

Każdy z dostępnych na rynku kredytów preferencyjnych skierowany jest do innej grupy docelowej, dlatego warunki poszczególnych ofert różnią się od siebie. Przed złożeniem wniosku o finansowanie warto więc upewnić się, jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać pozytywną decyzję kredytową, jak również, na co dokładnie można przeznaczyć pożyczone środki. Trzeba też zwrócić uwagę na kwotę dofinansowania i całkowity koszt kredytu.

Kredyt preferencyjny dla rolników

Spora część kredytów preferencyjnych kierowana jest do rolników. Warunki konieczne do spełnienia przez osoby starające się o kredyt preferencyjny dla rolników określa Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) i zależą od wybranej linii pożyczkowej. Rolnicy korzystający z ofert tego typu mogą liczyć na niższe oprocentowanie. Pamiętać jednak muszą o konieczności spełnienia wymagań określonych w przepisach prawnych związanych z programami rozwoju wsi.

Kredyt preferencyjny dla rolników przeznaczyć można np. na modernizację istniejącego gospodarstwa lub założenie nowego. Znaczenie ma tutaj linia kredytu:

 • kredyt preferencyjny linia Z – kredyt na zakup użytków rolnych,
 • kredyt preferencyjny linia RR – kredyty na inwestycje w rolnictwie i rybactwie śródlądowym,
 • kredyt preferencyjny linia KO – kredyty obrotowych nieoprocentowanych dla producenta rolnego.

To tylko kilka przykładów kredytów preferencyjnych dla rolników. Jest ich dużo więcej, a o szczegóły najlepiej pytać w banku.

Kredyt preferencyjny dla firm

Kredyty preferencyjne dla przedsiębiorców bardzo często udzielane są w ramach programów unijnych. Wysokość dopłaty bywa uzależniana od okresu działania firmy na rynku albo liczby pracowników. Kredytodawca ponadto może wymagać wdrożenia nowej technologii lub procesu, który usprawni funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

W ofertach banków znaleźć można m.in. kredyt preferencyjny dla małych firm czy kredyt preferencyjny na otwarcie działalności gospodarczej. Ostatnio pojawiły się także propozycje dla przedsiębiorców, których działalność notuje straty, przez co potrzebują finansowego wsparcia z zewnątrz, aby utrzymać się na rynku.

Kredyt preferencyjny dla samotnych matek

Kolejnym przykładem kredytu preferencyjnego jest kredyt skierowany dla osób samotnie wychowujących dziecko. Jest to jednak produkt, który nie jest na stałe dostępny w ofertach banków. Do niedawna samotne matki, jak również samotni ojcowie, mogli skorzystać m.in. z dofinansowania zakupu mieszkania. Niestety na ten moment nie ma kredytu preferencyjnego dla samotnych rodziców. Warto jednak trzymać rękę na pulsie, gdyż niewykluczone, że w ciągu najbliższych lat takie rozwiązanie się pojawi.

Kredyt preferencyjny dla studentów

W gronie uprzywilejowanych osób, które mogą liczyć na dofinansowanie kredytu, znaleźli się również studenci. Oprocentowanie kredytów preferencyjnych dla studentów jest dość niskie, a spłata finansowania odroczona w czasie – rozpoczyna się dopiero w chwili uzyskania dyplomu przez kredytobiorcę.

W tym przypadku zazwyczaj nie występują też ograniczenia, tak jak to ma miejsce choćby przy kredycie dla rolników. Student swój kredyt preferencyjny wydać może na dowolny cel, nawet na zakup nieruchomości.

Kredyt preferencyjny – na co można go przeznaczyć?

Z zasady preferencyjne kredyty inwestycyjne mają na celu ułatwianie realizacji kluczowych interesów społecznych. Ich przeznaczenie zależy w dużej mierze od typu beneficjentów, którzy mogą wnioskować o pomoc finansową.

Wyróżnić można takie kredyty z dofinansowaniem jak:

 • kredyt preferencyjny na zakup ziemi – najczęściej pozwala na to kredyt preferencyjny dla rolników, czasem też kredyt na zakup nieruchomości,
 • kredyt preferencyjny na założenie firmy – skorzystać z niego mogą osoby przymierzające się do założenia działalności, które nie mają wystarczających środków na start,
 • kredyt preferencyjny na remont domu – warunkiem jest tutaj posiadanie własnej nieruchomości,
 • kredyt preferencyjny na cele ekologiczne – dobrym przykładem jest kredyt preferencyjny na termomodernizację, w tym zakup pieca, wymianę przyłączy gazowych lub elektroenergetycznych, zainstalowanie wentylacji odzyskującej ciepło z powietrza lub na fotowoltaikę,
 • kredyt preferencyjny na zakup mieszkania – dopłata do zakupu nieruchomości, zwykle pierwszego mieszkania.

Sprawdź: Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - sprawdź, jak otrzymać kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego!

Ile kosztuje kredyt preferencyjny?

W przypadku kredytu preferencyjnego tak jak przy każdym innym kredycie koszty są z góry określone. Szczegóły na ich temat zwykle można znaleźć w regulaminie konkretnego programu. Z warunków danego kredytu jednoznacznie wynika, jaka instytucja oraz w jakim stopniu dofinansowuje dany kredyt. Dzięki temu z góry wiadomo, jaką część finansowania spłaca kredytobiorca.

Chcesz wiedzieć, ile będzie Cię kosztować kredyt preferencyjny? Wykorzystaj kalkulator kredytów preferencyjnych, będący darmowym i prostym w obsłudze narzędziem, które w kilka sekund przygotuje dla Ciebie pełne zestawienie szacunkowych kosztów. Pamiętaj jednak, że wyliczony przez kalkulator całkowity koszt finansowania może różnić się od tego w prawdziwego, dlatego uzyskane dane skonfrontuj z rzeczywistością.

Kliknij i sprawdź: Kalkulator kredytowy

Kredyt preferencyjny – na jakich warunkach jest udzielany?

Warunki kredytowania w przypadku kredytów preferencyjnych w dużej mierze zależą od rodzaju finansowania. Przykładowo kredyt preferencyjny dla rolników na zakup ziemi rolnej może wynieść aż 80% wartości poniesionych nakładów inwestycyjnych, a jego spłatę da się rozłożyć nawet na 15 lat. Łączne wsparcie nie może przekroczyć 5 mln złotych.

Bardzo atrakcyjne warunki zapewnia preferencyjny kredyt studencki. Odsetki w jego przypadku mają równowartość połowy stopy redyskontowej NBP. Jeśli chodzi o spłatę, liczba rat jest równa podwojonej liczbie wypłat. Jeśli student otrzymywał wypłaty przez 60 miesięcy, to spłaca zobowiązanie w 120 ratach. Spłata rozpoczyna się dopiero po ukończeniu studiów.

Sprawdź także: Kredyt inwestycyjny dla firm – jak uzyskać kredyt na inwestycję i kto może się starać?

Plusy i minusy kredytu preferencyjnego

Z uwagi na dofinansowanie wydawać by się mogło, że kredyt preferencyjny jest atrakcyjnym produktem, który wypada dużo lepiej na tle pozostałych ofert kredytowych. Jakie zalety, a jakie wady ma to rozwiązanie?

Plusy

Minusy

 • lepsze warunki finansowania niż w przypadku zwykłych kredytów komercyjnych,
 • dostępne wysokie kwoty kredytów, nierzadko niemożliwe do uzyskania z pomocą zwykłego kredytu gotówkowego,
 • niekiedy szansa na długi, dostosowany do potrzeb okres kredytowania,
 • możliwe zmniejszenie kosztów prowadzonych inwestycji.
 • ściśle określony cel kredytowania,
 • konieczność zwrotu pożyczonych środków w przypadku niewywiązania się z warunków umowy,
 • dostępny dla wąskiego grona odbiorców,
 • konieczność dostarczenia długiej listy dokumentów i dopełnienia mnóstwa formalności.

Kredyt preferencyjny – czy warto złożyć wniosek?

Jednoznacznie na to pytanie można odpowiedzieć dopiero wtedy, gdy znane są potrzeby i oczekiwania potencjalnego kredytobiorcy względem oferty kredytowej. Pewne jest jednak, że ofertom tego typu warto się przyjrzeć, gdyż oferują naprawdę dobre warunki kredytowe.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić wymagania, jakim trzeba sprostać, by mieć szansę na finansowanie. Jeśli okaże się, że łatwo je spełnić, pozyskanie kredytu preferencyjnego może okazać się bardzo opłacalne, gdyż prowadzi do obniżenia kosztów inwestycji, bez względu na jej typ. O szczegóły najlepiej pytać u doradcy kredytowego lub bezpośrednio w banku.

Powiązane artykuły

Problemy finansowe – jak sobie poradzić i gdzie szukać pomocy?

Problemy finansowe – jak sobie poradzić i gdzie szukać pomocy?

Żyjesz od pierwszego do pierwszego i wydajesz więcej, niż zarabiasz, przez co brakuje Ci pieniędzy na pokrycie bieżących wydatków? W tej chwili w Twojej głowie powinna zapalić się czerwona lampka. To ostatni moment, by zmienić swoje podejście do finansów, aby nie popaść w jeszcze większe problemy finansowe.
Zobacz więcej
Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?
Kredyty gotówkowe 15.10.2021

Ulga termomodernizacyjna – kalkulator. Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?

Ulga termomodernizacyjna to ulga podatkowa, dzięki której możesz odliczyć w deklaracji PIT wydatki związane z poprawą energooszczędności swojego domu, a więc np. koszty wymiany pieca lub montażu fotowoltaiki. Sprawdź, na jakich zasadach można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i co dokładnie można w jej ramach odliczyć.
Zobacz więcej
Kredyt od ręki – kto może skorzystać z pożyczki od ręki online?
Kredyty gotówkowe 14.10.2021

Kredyt od ręki – kto może skorzystać z pożyczki od ręki online?

Potrzebna Ci pożyczka od ręki? Jej znalezienie nie powinno być wcale trudne. Dzisiaj praktycznie każdy bank ma w swojej ofercie kredyt od ręki, z którego można skorzystać bez wychodzenia z domu, przy dopełnieniu minimum formalności. Najszybszy otrzymasz nawet w tym samym dniu! Kredyt i chwilówka od ręki – czym cechują się tego typu oferty i gdzie ich szukać? Podpowiadamy!
Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy bez prowizji – czy się opłaca? Gdzie złożyć wniosek?
Kredyty gotówkowe 13.10.2021

Kredyt gotówkowy bez prowizji – czy się opłaca? Gdzie złożyć wniosek?

Banki chcąc przyciągnąć do siebie klientów, oferują okresowe promocje. Jedną z takich propozycji jest kredyt gotówkowy bez prowizji. Nie płacąc prowizji, można sporo zaoszczędzić, szczególnie jak kredyt opiewa na wysoką kwotę. Zawsze jednak warto prześwietlić taką ofertę i upewnić się, że nie zawiera ona ukrytych kosztów. Kredyt lub pożyczka bez prowizji – co powinno wzbudzić naszą czujność?
Zobacz więcej
Kredyt na PIT – czy banki oferują kredyt na PIT dla zadłużonych?
Kredyty gotówkowe 12.10.2021

Kredyt na PIT – czy banki oferują kredyt na PIT dla zadłużonych?

Kredyt na PIT to propozycja skierowana do osób, które chcą skorzystać z uproszczonej formy wnioskowania. Przedłożenie rocznego zeznania podatkowego PIT razem z wnioskiem o finansowanie ma potwierdzić wysokość osiąganych dochodów i przyspieszyć procedurę kredytową. Mniej popularną ofertą jest pożyczka na PIT. Czy zarówno kredyt, jak i chwilówka na PIT udzielane są na takich samych zasadach? Sprawdź, gdzie można znaleźć takie oferty.
Zobacz więcej
Leasing operacyjny a finansowy - który korzystniejszy?
Kredyty gotówkowe 11.10.2021

Leasing operacyjny a finansowy – który korzystniejszy? Różnice leasingu operacyjnego i finansowego

Różnice występujące pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym powodują, że warto mieć świadomość ich cech charakterystycznych, by móc wybrać optymalne rozwiązanie w naszym przypadku.
Zobacz więcej