Kredyty gotówkowe 9 min. czytania

Kredyt preferencyjny - kto i na jakich warunkach może z niego skorzystać?

Zaktualizowano: 2021-08-09 09:07
Opublikowano: 2019-07-08 13:27
Średnia ocena: 5,92/6 Głosów: 25
Kredyt preferencyjny - kto i na jakich warunkach może z niego skorzystać?

Kredyt preferencyjny nie jest zwykłym kredytem. To produkt bankowy oferujący lepsze warunki niż przeciętne finansowanie, w którym część kosztów z nim związanych pokrywa Skarb Państwa. Skierowany jest on przede wszystkim do osób realizujących interesy istotne społecznie. Choć nie każdy może skorzystać z kredytu preferencyjnego, to coraz więcej osób dostaje na to szansę. Jakie są rodzaje kredytów preferencyjnych i kto może się o nie starać? Odpowiadamy!

W ofertach banków, oprócz popularnych propozycji takich jak kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny, widnieją także te mniej znane, a wśród nich kredyt preferencyjny. Choć z pewnością wszyscy zainteresowani pożyczeniem pieniędzy o banku słyszeli o jego istnieniu, to już nie każdy wie, co to za oferta. Dlatego dzisiaj weźmiemy sobie na tapet kredyt preferencyjny i sprawdzimy, komu i dlaczego opłaca się z niego skorzystać.

Kredyt preferencyjny – co to jest?

Wiele osób pewnie zastanawia się, co to są kredyty preferencyjne. W końcu oferty tego typu nie są tak powszechne, jak kredyty gotówkowe, przez co rzadziej się o nich mówi. Dlatego zobaczmy, jak brzmi definicja kredytu preferencyjnego.

Mianem kredytu preferencyjnego określa się produkt bankowy udzielany na korzystniejszych warunkach niż aktualnie obowiązujące warunki rynkowe. Nie jest on jednak adresowany do wszystkich, lecz określonych grup kredytobiorców. Warto dodać, że kredyt preferencyjny z jednej strony jest produktem bankowym, a z drugiej instrumentem polityki gospodarczej kraju. Rolą kredytu preferencyjnego jest ułatwić osiąganie istotnych społecznie celów przez określone grupy interesantów.

Część spłaty przy kredycie preferencyjnym bierze na siebie wybrany organ administracji państwowej. Jest wiele podmiotów ułatwiających spłatę kredytu. Przypisywane są do zobowiązań w zależności od tego, kto i na jakich warunkach je zaciąga. Spora część kredytów spłacana jest ze środków Skarbu Państwa.

Kto może starać się o kredyt preferencyjny?

Najczęściej stosowany podział kredytów preferencyjnych dotyczy grupy docelowej, która może się o nie ubiegać. W zależności od typu kredytu preferencyjnego wniosek o niego składać mogą:

 • rolnicy – kredyt preferencyjny dla rolników skierowany głównie do tzw. rolników indywidualnych oraz młodych rolników,
 • studencikredyt studencki preferencyjny przeznaczony jest dla studentów, którzy nie ukończyli 30. roku życia oraz doktorantów, którzy nie ukończyli 35. roku życia,
 • osoby zainteresowane kupnem mieszkania – kredyty preferencyjne dla młodych na zakup mieszkania powstają z myślą o młodych małżeństwach oraz osobach samotnie wychowujących dzieci,
 • przedsiębiorcy – kredyt preferencyjny dla przedsiębiorców wykorzystać można np. na otwarcie działalności gospodarczej
 • właściciele domów jednorodzinnych – np. kredyt preferencyjny dla właścicieli domów na termomodernizację, zakup fotowoltaiki oraz wymianę pieców.

Kredyt preferencyjny – jakie rodzaje kredytów preferencyjnych znajdziesz w bankach?

Każdy z dostępnych na rynku kredytów preferencyjnych skierowany jest do innej grupy docelowej, dlatego warunki poszczególnych ofert różnią się od siebie. Przed złożeniem wniosku o finansowanie warto więc upewnić się, jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać pozytywną decyzję kredytową, jak również, na co dokładnie można przeznaczyć pożyczone środki. Trzeba też zwrócić uwagę na kwotę dofinansowania i całkowity koszt kredytu.

Kredyt preferencyjny dla rolników

Spora część kredytów preferencyjnych kierowana jest do rolników. Warunki konieczne do spełnienia przez osoby starające się o kredyt preferencyjny dla rolników określa Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) i zależą od wybranej linii pożyczkowej. Rolnicy korzystający z ofert tego typu mogą liczyć na niższe oprocentowanie. Pamiętać jednak muszą o konieczności spełnienia wymagań określonych w przepisach prawnych związanych z programami rozwoju wsi.

Kredyt preferencyjny dla rolników przeznaczyć można np. na modernizację istniejącego gospodarstwa lub założenie nowego. Znaczenie ma tutaj linia kredytu:

 • kredyt preferencyjny linia Z – kredyt na zakup użytków rolnych,
 • kredyt preferencyjny linia RR – kredyty na inwestycje w rolnictwie i rybactwie śródlądowym,
 • kredyt preferencyjny linia KO – kredyty obrotowych nieoprocentowanych dla producenta rolnego.

To tylko kilka przykładów kredytów preferencyjnych dla rolników. Jest ich dużo więcej, a o szczegóły najlepiej pytać w banku.

Kredyt preferencyjny dla firm

Kredyty preferencyjne dla przedsiębiorców bardzo często udzielane są w ramach programów unijnych. Wysokość dopłaty bywa uzależniana od okresu działania firmy na rynku albo liczby pracowników. Kredytodawca ponadto może wymagać wdrożenia nowej technologii lub procesu, który usprawni funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

W ofertach banków znaleźć można m.in. kredyt preferencyjny dla małych firm czy kredyt preferencyjny na otwarcie działalności gospodarczej. Ostatnio pojawiły się także propozycje dla przedsiębiorców, których działalność notuje straty, przez co potrzebują finansowego wsparcia z zewnątrz, aby utrzymać się na rynku.

Kredyt preferencyjny dla samotnych matek

Kolejnym przykładem kredytu preferencyjnego jest kredyt skierowany dla osób samotnie wychowujących dziecko. Jest to jednak produkt, który nie jest na stałe dostępny w ofertach banków. Do niedawna samotne matki, jak również samotni ojcowie, mogli skorzystać m.in. z dofinansowania zakupu mieszkania. Niestety na ten moment nie ma kredytu preferencyjnego dla samotnych rodziców. Warto jednak trzymać rękę na pulsie, gdyż niewykluczone, że w ciągu najbliższych lat takie rozwiązanie się pojawi.

Kredyt preferencyjny dla studentów

W gronie uprzywilejowanych osób, które mogą liczyć na dofinansowanie kredytu, znaleźli się również studenci. Oprocentowanie kredytów preferencyjnych dla studentów jest dość niskie, a spłata finansowania odroczona w czasie – rozpoczyna się dopiero w chwili uzyskania dyplomu przez kredytobiorcę.

W tym przypadku zazwyczaj nie występują też ograniczenia, tak jak to ma miejsce choćby przy kredycie dla rolników. Student swój kredyt preferencyjny wydać może na dowolny cel, nawet na zakup nieruchomości.

Kredyt preferencyjny – na co można go przeznaczyć?

Z zasady preferencyjne kredyty inwestycyjne mają na celu ułatwianie realizacji kluczowych interesów społecznych. Ich przeznaczenie zależy w dużej mierze od typu beneficjentów, którzy mogą wnioskować o pomoc finansową.

Wyróżnić można takie kredyty z dofinansowaniem jak:

 • kredyt preferencyjny na zakup ziemi – najczęściej pozwala na to kredyt preferencyjny dla rolników, czasem też kredyt na zakup nieruchomości,
 • kredyt preferencyjny na założenie firmy – skorzystać z niego mogą osoby przymierzające się do założenia działalności, które nie mają wystarczających środków na start,
 • kredyt preferencyjny na remont domu – warunkiem jest tutaj posiadanie własnej nieruchomości,
 • kredyt preferencyjny na cele ekologiczne – dobrym przykładem jest kredyt preferencyjny na termomodernizację, w tym zakup pieca, wymianę przyłączy gazowych lub elektroenergetycznych, zainstalowanie wentylacji odzyskującej ciepło z powietrza lub na fotowoltaikę,
 • kredyt preferencyjny na zakup mieszkania – dopłata do zakupu nieruchomości, zwykle pierwszego mieszkania.

Sprawdź: Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - sprawdź, jak otrzymać kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego!

Ile kosztuje kredyt preferencyjny?

W przypadku kredytu preferencyjnego tak jak przy każdym innym kredycie koszty są z góry określone. Szczegóły na ich temat zwykle można znaleźć w regulaminie konkretnego programu. Z warunków danego kredytu jednoznacznie wynika, jaka instytucja oraz w jakim stopniu dofinansowuje dany kredyt. Dzięki temu z góry wiadomo, jaką część finansowania spłaca kredytobiorca.

Chcesz wiedzieć, ile będzie Cię kosztować kredyt preferencyjny? Wykorzystaj kalkulator kredytów preferencyjnych, będący darmowym i prostym w obsłudze narzędziem, które w kilka sekund przygotuje dla Ciebie pełne zestawienie szacunkowych kosztów. Pamiętaj jednak, że wyliczony przez kalkulator całkowity koszt finansowania może różnić się od tego w prawdziwego, dlatego uzyskane dane skonfrontuj z rzeczywistością.

Kliknij i sprawdź: Kalkulator kredytowy

Kredyt preferencyjny – na jakich warunkach jest udzielany?

Warunki kredytowania w przypadku kredytów preferencyjnych w dużej mierze zależą od rodzaju finansowania. Przykładowo kredyt preferencyjny dla rolników na zakup ziemi rolnej może wynieść aż 80% wartości poniesionych nakładów inwestycyjnych, a jego spłatę da się rozłożyć nawet na 15 lat. Łączne wsparcie nie może przekroczyć 5 mln złotych.

Bardzo atrakcyjne warunki zapewnia preferencyjny kredyt studencki. Odsetki w jego przypadku mają równowartość połowy stopy redyskontowej NBP. Jeśli chodzi o spłatę, liczba rat jest równa podwojonej liczbie wypłat. Jeśli student otrzymywał wypłaty przez 60 miesięcy, to spłaca zobowiązanie w 120 ratach. Spłata rozpoczyna się dopiero po ukończeniu studiów.

Sprawdź także: Kredyt inwestycyjny dla firm – jak uzyskać kredyt na inwestycję i kto może się starać?

Plusy i minusy kredytu preferencyjnego

Z uwagi na dofinansowanie wydawać by się mogło, że kredyt preferencyjny jest atrakcyjnym produktem, który wypada dużo lepiej na tle pozostałych ofert kredytowych. Jakie zalety, a jakie wady ma to rozwiązanie?

Plusy

Minusy

 • lepsze warunki finansowania niż w przypadku zwykłych kredytów komercyjnych,
 • dostępne wysokie kwoty kredytów, nierzadko niemożliwe do uzyskania z pomocą zwykłego kredytu gotówkowego,
 • niekiedy szansa na długi, dostosowany do potrzeb okres kredytowania,
 • możliwe zmniejszenie kosztów prowadzonych inwestycji.
 • ściśle określony cel kredytowania,
 • konieczność zwrotu pożyczonych środków w przypadku niewywiązania się z warunków umowy,
 • dostępny dla wąskiego grona odbiorców,
 • konieczność dostarczenia długiej listy dokumentów i dopełnienia mnóstwa formalności.

Kredyt preferencyjny – czy warto złożyć wniosek?

Jednoznacznie na to pytanie można odpowiedzieć dopiero wtedy, gdy znane są potrzeby i oczekiwania potencjalnego kredytobiorcy względem oferty kredytowej. Pewne jest jednak, że ofertom tego typu warto się przyjrzeć, gdyż oferują naprawdę dobre warunki kredytowe.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić wymagania, jakim trzeba sprostać, by mieć szansę na finansowanie. Jeśli okaże się, że łatwo je spełnić, pozyskanie kredytu preferencyjnego może okazać się bardzo opłacalne, gdyż prowadzi do obniżenia kosztów inwestycji, bez względu na jej typ. O szczegóły najlepiej pytać u doradcy kredytowego lub bezpośrednio w banku.

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt 70 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
29.05.2023

Kredyt 70 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...odpowiemy też na pytanie, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy. Kredyt na 70 tys. zł może przybierać różne formy. Wiele...

...zobowiązaniami finansowymi. Warto przeczytać: Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego są wymagane przed zawarciem umowy z bankiem? Jakie zarobki musisz...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt 5 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
25.05.2023

Kredyt 5 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...pilnie dodatkowych środków? W takich chwilach wiele osób udaje się do banku po kredyt gotówkowy. Nie wiąże się on z dużą liczbą formalności, a przy tym dostać go można nawet online i to w 15 minut. Tylko którą ofertę wybrać? Na to pytanie odpowie ranking kredytów gotówkowych...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt 15 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
23.05.2023

Kredyt 15 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...sprawdź koniecznie: Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać kredyt gotówkowy? Ile właściwie musisz zarabiać, aby dostać kredyt 15 tys. zł?...

...na względzie, że nie możesz dowolnie modyfikować okresu spłaty kredytu gotówkowego. Wynosi on maksymalnie 10 lat, czyli 120 rat. Kredyt 15 tys. na 10...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt 250 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
22.05.2023

Kredyt 250 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...zobowiązanie długoterminowe. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy w takiej wysokości? Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać...

...w takiej wysokości? Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać kredyt hipoteczny? Osoby, które zastanawiają się, jak dostać kredyt 250 tys. zł...

Zobacz więcej
9 min. czytania
wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego i hipotecznego
19.05.2023

Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu? Ile można zaoszczędzić spłacając wcześniej kredyt?

...spłata jest możliwa bez względu na to, czy masz kredyt gotówkowy, czy kredyt hipoteczny. Wcześniej warto jednak skontaktować...

...którzy jeszcze kilka lat temu zaciągnęli kredyt hipoteczny, mogą mieć obecnie problem ze spłatą zobowiązań. Dotyczy to...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kredyt 30 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
18.05.2023

Kredyt 30 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...przez co uzyskanie dodatkowych środków na dowolny cel jest bardzo proste. Wystarczy spełnić kilka warunków, między innymi posiadać stały dochód. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy w wysokości 30 tys. zł? Z jakiej oferty najlepiej skorzystać? Żeby otrzymać kredyt do 30 tys. zł, trzeba wykazać, że będzie się w stanie spłacić dług w terminie określonym w umowie...

Zobacz więcej
8 min. czytania