10 min. czytania

Ile kosztuje rozwód w Polsce w 2024 roku?

Zaktualizowano: 2024-02-15 12:35
Opublikowano: 2020-10-01 15:15
Średnia ocena: 5,92/6 Głosów: 25
Ile kosztuje rozwód w Polsce w {{year}} roku?

Ile kosztuje rozwód? Przy podjęciu decyzji o definitywnym zakończeniu małżeństwa z pewnością mało kto się nad tym zastanawia. Później okazuje się, że koszty się piętrzą. Napisanie wniosku przez prawnika, złożenie wniosku w sądzie, podział majątku, ustanowienie alimentów – jest wiele kwestii, które łącznie składają się na cenę rozwodu. Na jaki koszt się przygotować? Sprawdzamy, ile kosztuje rozwód w Polsce.

Nawet co trzecie małżeństwo w Polsce kończy się rozwodem. Te statystyki z pewnością nie są optymistyczne. Jeśli i Ty zastanawiasz się nad tak poważnym krokiem, sprawdź najpierw, na jakie koszty się przygotować. W przypadku braku oszczędności może się bowiem okazać, że niezbędny będzie kredyt gotówkowy, aby je pokryć. 

Ile kosztuje rozwód? Podstawowe informacje

Ile kosztuje rozwód w Polsce w 2024 roku? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw dokładnie przeanalizować, co składa się na koszt rozwodu. Jak się okazuje, jest tego całkiem sporo. 

Na ostateczny koszt rozwodu wpływa cała masa zróżnicowanych czynników. Mowa tutaj o zakresie postępowania dowodowego, zawiłości danej sprawy, wnioskach zgłaszanych przez obie strony, prowadzonych mediacjach itd. Sporą częścią ponoszonych kosztów są także opłaty związane z zatrudnieniem profesjonalnego adwokata, który w Twoim imieniu będzie występował przed sądem. 

Ile kosztuje rozwód cywilny? Ostateczny koszt może oscylować w granicach 1000 złotych, jak i wynieść nawet kilka razy tyle. Jeśli zatrudnisz prawnika, a sprawa będzie trwać miesiącami, to musisz przygotować się na większe koszty.

Wzrasta jednak nie tylko liczba rozwodów cywilnych, ale i kościelnych. Jak w tym przypadku wygląda koszt – ile kosztuje rozwód kościelny? Warto najpierw wyjaśnić, że nie istnieje coś takiego jak rozwód kościelny. Pod tym pojęciem większość osób rozumie unieważnienie ślubu kościelnego. Nie wystarczy za niego jedynie zapłacić. Aby unieważnić małżeństwo zawarte w kościele, trzeba mieć ku temu ważne powody, które zostaną uznane przez zgromadzony trybunał. Zazwyczaj pobiera on tzw. taksę, której wysokość wynosi od 600 do 2000 złotych.  

Trudno zatem bez znajomości sprawy, odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje rozwód w sądzie czy też rozwód kościelny. Możemy jednak przyjrzeć się bliżej opłatom, które trzeba wnieść, aby się rozwieść.

To może Cię zainteresować: Czy opłaca się spłacić wcześniej kredyt hipoteczny?

Ile kosztuje przygotowanie wniosku rozwodowego?

Gdy podejmujesz decyzję o sprawie rozwodowej, musisz mieć świadomość tego, że będą się z tym wiązały dosyć duże koszty. Ile kosztuje złożenie pozwu o rozwód? Stała opłata z tytułu złożenia pozwu rozwodowego wynosi 600 złotych. Omawiana opłata musi zostać wniesiona do właściwego sądu. To ile kosztuje i trwa rozwód, zależy od sytuacji między małżonkami. Szybciej i taniej odbędzie się rozwód za porozumieniem stron. 

Ile kosztuje rozwód za porozumieniem stron?

Jeśli wspólnie z partnerem chcesz tego samego, to możesz wnieść o rozwód za porozumieniem stron. Co do zasady, takie sprawy przeważnie trwają dużo krócej, a co za tym idzie, są także tańsze. Ile kosztuje pozew o rozwód bez orzekania o winie? Sama opłata dotycząca wniosku zawsze jest taka sama, czyli wspomniane już wyżej 600 zł. Zgodność małżonków eliminuje jednak walkę o wiele kwestii, a tym samym zmniejsza się także całościowy koszt rozwodu. 

Warto wiedzieć: Czy kredyt na 500+ jest dostępny w ofercie banków? Sprawdź który bank da kredyt na 500+

Ile kosztuje rozwód z orzeczeniem o winie?

Rozwód z orzeczeniem o winie bywa trudny i czasochłonny. Takie sprawy często wymagają podziału majątku i ustanowienia alimentów, co zwiększa koszt rozwodu. Należy przygotować się na koszt w wysokości ok. 5000-6000 złotych. 

Warto także mieć na względzie zapisy wynikającego z artykułu 60 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wskazują one, że gdy jednego z małżonków uznano za wyłącznego winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, zaś rozwód wiąże się ze sporym pogorszeniem sytuacji materialnej małżonka niewinnego, wtedy małżonek niewinny może zgłosić do sądu żądanie, aby małżonek wyłącznie winny zaspokajał usprawiedliwione potrzeby małżonka niewinnego. Oznacza to, że małżonek winny jest zobowiązany do opłacania alimentów na rzecz małżonka niewinnego w sytuacji, gdy rozwód wiąże się ze stratami materialnymi strony niewinnej.

Kto ponosi koszty rozwodu?

Powszechnie obowiązująca zasada postępowania cywilnego mówi, że koszty procesu sądowego zawsze są ponoszone przez stronę, która przegrała. W przypadku, gdy jeden z małżonków będzie uznany za wyłącznie winnego rozpadu pożycia małżeńskiego, to na żądanie drugiej strony będzie mógł być obciążony wszystkimi kosztami postępowania. Winny oddaje wtedy wszystkie koszty sądowe, które poniosła druga strona.

Jeśli sąd orzeknie, że jednej ze stron będą przysługiwały alimenty od byłego współmałżonka, wtedy strona przegrywająca będzie musiała uiścić opłatę odpowiednią dla wysokości zasądzonych roszczeń.

Gdy w wyroku sądu odnośnie rozwodu jest także mowa o orzeczeniu eksmisji lub podziale majątku, sąd może również wydawać nakaz uiszczenia opłaty, której wysokość jest przewidziana od pozwu lub wniosku w danej sprawie.

Gdy rozwód miał charakter rozwodu bez orzekania o winie, jego koszty będą wyglądały następująco: połowa opłaty sądowej z tytułu przekazania pozwu (300 złotych) będzie zwrócona powodowi (wnioskodawcy) przez sąd, z kolei druga strona będzie zobowiązana do zwrócenia powodowi 150 złotych. Oznacza to, że koszty sprawy rozwodowej zostaną podzielone po połowie. 

Ile kosztuje rozwód z adwokatem?

Jeśli chcesz złożyć pozew do sądu o rozwód, masz dwie możliwości do wyboru. Możesz napisać pozew do sądu samodzielnie lub skorzystać z pomocy prawnika. Co ważne, pomoc prawną przy rozwodzie mogą świadczyć zarówno adwokaci jak i radcy prawni. Zdecydowana większość Polaków podejmuje decyzję o powierzeniu wszystkich kwestii proceduralnych doświadczonym prawnikom, którzy nie tylko napiszą pozew o rozwód, ale również zajmą się reprezentowaniem swojego klienta w sądzie. Ile kosztuje prawnik przy rozwodzie?

Koszt zatrudnienia prawnika uzależniony jest od wielu zróżnicowanych czynników. Mowa tutaj o wielkości danego miasta, szczegółowości konkretnej sprawy czy o renomie i doświadczeniu konkretnego prawnika. Warto wiedzieć, że aktualnie obowiązujące przepisy prawne nie wskazują, jakie może być maksymalne wynagrodzenie pełnomocnika prawnego. Jest tam tylko mowa o wynagrodzeniu minimalnym, które musi wynosić 720 złotych netto. Jest to kwota minimalna, którą należy zapłacić za rozwód bez orzekania o winie. Nie jest to więc odpowiedź na pytanie, ile kosztuje adwokat w sprawie o rozwód.

Jeśli w danej sprawie rozwodowej ma dojść do określenia winnego rozpadu pożycia małżeńskiego, wtedy opłata minimalna za prawnika rośnie już do kwoty 1080 złotych netto. Wraz ze wzrostem poziomu skomplikowania danej sprawy, proporcjonalnie będzie także rosło honorarium prawnika. W niektórych przypadkach może ono nawet osiągać nawet kilka tysięcy złotych.

Spróbujmy jednak mniej więcej odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje pełnomocnik przy rozwodzie. Jego honorarium wyniesie od 3 do nawet 7 tysięcy złotych.

Kliknij i sprawdź: Czy kredyt hipoteczny na jednego z małżonków się opłaca? Czy bank udzieli zgody na kredyt hipoteczny na jednego małżonka?

Dodatkowe koszty rozwodu – o czym warto pamiętać?

Jeżeli dana sprawa o rozwód nie jest prosta i wiąże się z prowadzeniem dodatkowych czynności oraz składaniem osobnych wniosków (np. wniosek o alimenty, o eksmisję, podział majątku), trzeba mieć świadomość, że będzie się to wiązało z koniecznością ponoszenia kosztów dodatkowych. Dla przykładu warto zastanowić się, ile kosztuje rozwód z podziałem majątku. 

Gdy chodzi o sprawę o podział majątku, jednak małżonkowie nie potrafią samodzielnie dojść do porozumienia, wtedy opłata wynosi już 1000 złotych. Jak zatem widzisz, w takiej sytuacji koszt rozwodu znacząco wzrasta. Przyjrzyjmy się jeszcze innym kwestiom, takim jak alimenty czy też zmiana nazwiska po rozwodzie. 

Koszty rozwodu a alimenty

Nie ma jednej stałej opłaty dotyczącej zasądzenia alimentów, ponieważ jej wysokość jest procentowa. Co to oznacza? Gdy chodzi o przyznanie alimentów przy sprawie o rozwód, wtedy opłata z tego tytułu wynosi 5% zasądzonej przez sąd kwoty. 

Koszty rozwodu a zmiana nazwiska

Na dodatkowe opłaty musisz przygotować się, gdy po rozwodzie zechcesz wrócić do swojego poprzedniego nazwiska. Rozwiedzionym małżonkom przysługuje prawo do ubiegania się o powrót do starego nazwiska w terminie trzech miesięcy od dnia, w którym wyrok orzekający rozwód się uprawomocnił. W tym celu należy złożyć oświadczenie w dowolnie przez siebie wybranym urzędzie stanu cywilnego przed kierownikiem urzędu. Opłata za złożenie oświadczenia o powrocie do poprzedniego nazwiska w tej chwili wynosi 11 złotych. Nie jest to więc duża kwota. Bardziej istotny jest tutaj czas, w którym możesz ubiegać się o zmianę nazwiska. 

Przeczytaj też: Rozwód a kredyt hipoteczny

Kto może liczyć na zwolnienie z kosztów rozwodu?

Osoby, które składają pozew o rozwód do sądu, mogą jednocześnie załączyć do niego wniosek o zwolnienie od części lub całości kosztów sądowych. Jeśli chcesz otrzymać zwolnienie z tych kosztów, musisz jednak uzasadnić to trudną sytuacją materialną i rodzinną. W tym celu konieczne jest dołączenie specjalnego oświadczenia.

Niestety, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, nie wszyscy mają prawo do ubiegania się o zwolnienie z kosztów sądowych. Aby jak najmocniej zminimalizować koszty rozwodu, można postarać się o zmniejszenie wydatków dodatkowych. Koszty dodatkowe obniżysz, gdy złożysz wniosek o rozwód bez orzekania o winie. Koszty rozwodu bez orzekania o winie są znacznie mniejsze, ponieważ na start jest to dodatkowe 300 złotych mniej do wydania. Oprócz tego dochodzą również oszczędności na zatrudnieniu pełnomocnika.

Sprawdź: Czym jest zasiłek rodzinny i komu przysługuje? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?

Ile kosztuje rozwód? Podsumowanie

Trudno odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje rozwód w Polsce. Samo złożenie wniosku to koszt 600 złotych, ale do tego dochodzą również kolejne opłaty. Jeśli nie chcesz dzielić majątku i decydujesz się na rozwód bez orzekania o winie, to może okazać się, że więcej kosztów nie poniesiesz. Wszystko się zmienia, gdy zachodzi jeszcze konieczność podziału majątku czy ustanowienia opieki nad dziećmi. Najdrożej wychodzi zaś rozwód z orzeczeniem o winie. Jak obniżyć koszty rozwodu? Najlepiej, gdy dogadasz się z partnerem i rozstanie się we względnej zgodzie.

Źródła: 

sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-rodzinny-i-opiekunczy-16785962/art-60

Komentarze

Powiązane artykuły

Rządowe wakacje kredytowe 2024. Warunki zawieszenia spłaty kredytu
Porady
27.05.2024

Rządowe wakacje kredytowe 2024. Warunki zawieszenia spłaty kredytu

...banki wdrożyły procedury przyjmowania wniosków. Zrobiły to już: Chcesz skorzystać z zawieszenia spłaty kredytu? Dowiedz się, jak złożyć wniosek. Sprawdź również, czy warto nadpłacić kredyt hipoteczny w trakcie wakacji kredytowych. Podobnie jak w latach 2022 i 2023 wakacje kredytowe w 2024 roku polegają na możliwości zawieszenia pełnej raty kapitałowo-odsetkowej kredytu hipotecznego...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Na czym polega windykacja należności?
Porady
24.05.2024

Na czym polega windykacja należności?

...jest to etap, w którym dąży się do uregulowania zaległych płatności w sposób polubowny. Mogą one dotyczyć nie tylko zadłużenia z tytułu kredytu gotówkowego, ale też czynszu za mieszkanie, czy nawet faktury za dostawę energii elektrycznej. Wynika z tego, że w obowiązujących przepisach prawa nie jest...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Jak napisać skargę na firmę windykacyjną? Wzór skargi {{year}}
Porady
24.05.2024

Jak napisać skargę na firmę windykacyjną? Wzór skargi 2024

...chwilówki, niespłacone pożyczki, przeterminowane faktury za usługi telekomunikacyjne – to tylko przykłady sytuacji, w których możemy mieć do czynienia z firmami windykacyjnymi. Wierzyciele często...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
09.05.2024

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2024 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Mały ZUS składki {{year}}. Ile wynosi mały ZUS?
Porady
18.04.2024

Mały ZUS składki 2024. Ile wynosi mały ZUS?

...– składki na ZUS i podatki w Polsce spędzają sen z powiek wielu osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W dobie kryzysu wiele osób zaciągało kredyty gotówkowe lub firmowe na uregulowanie należności. Dla najmniejszych podmiotów, które nie wykazują dużego dochodu, stworzono preferencyjne rozwiązania. Prowadzenie własnej...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Tarcza antyinflacyjna {{year}}. Komu przysługuje dodatek osłonowy?
Porady
15.04.2024

Tarcza antyinflacyjna 2024. Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Tarcza antyinflacyjna w 2024 r. – czy nadal będzie obowiązywać? Jakie rodzaje wsparcia przygotował dla Polaków nowy rząd? Kto może ubiegać się o dodatek osłonowy i jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdzamy, z jakich rozwiązań można obecnie skorzystać, żeby zniwelować skutki wysokich cen energii i produktów w sklepach.
Zobacz więcej
6 min. czytania