× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Upadłość konsumencka - dla kogo? Jak i kiedy skorzystać?

Zaktualizowano: 30.10.2020 13:23
Opublikowano: 22.09.2020 15:26
Średnia ocena: 5,67/6 Głosów: 9

O upadłości konsumenckiej mówi się coraz częściej. Jest to rozwiązanie przeznaczone dla osób fizycznych, które nie zajmują się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej oraz nie posiadają wystarczającej ilości środków pozwalających na spłacenie swoich zobowiązań finansowych wobec wierzycieli. Stopień niewypłacalności zadłużonego konsumenta zawsze jest weryfikowany w ramach postępowania sądowego, które jest rozpoczynane na wniosek dłużnika bądź wierzyciela. Upadłość konsumencka dla wielu dłużników jest jedynym rozwiązaniem polegającym na “rozpoczęcie życia od nowa”, ponieważ pozwala na uniknięcie konieczności spłaty długów. W marcu 2020 roku weszły w życie znowelizowane przepisy dotyczące ogłaszania upadłości konsumenckiej.

Upadłość konsumencka 2020 - definicja pojęcia

W marcu 2020 roku weszły w życie znowelizowane przepisy dotyczące ogłaszania upadłości konsumenckiej. Nowelizacja została wprowadzona po to, aby uporanie się z długami było łatwiejsze. Skutki wprowadzenia zmian według twórców ustawy mieli również odczuć wierzyciele. Zanim zaczniemy zagłębiać się w dokładne meandry nowych przepisów, wyjaśnijmy, czym tak naprawdę jest upadłość konsumencka.

Upadłość konsumencka to pojęcie znane przez sporą liczbę Polaków. Z racji tego, iż nasze społeczeństwo zadłuża się na potęgę, ustawodawca stworzył rozwiązanie dedykowane osobom bardzo zadłużonym, które nie potrafią już poradzić sobie ze swoimi zobowiązaniami finansowymi.

Promocja
Polecamy
1
9,36%
RRSO
7,19%
Oprocentowanie
497,51 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
7115 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 12
2
9,40%
RRSO
6,00%
Oprocentowanie
497,88 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 4/6
3018 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 4
3
10,07%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
480,78 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 0/6
50 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0
4
12,38%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
524,01 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
3674 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 13
5
14,02%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
538,48 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
32231 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 95

Upadłość konsumencka ogłaszana jest w ramach postępowania sądowego, które jest przeznaczone wyłącznie dla osób prywatnych nie prowadzących własnej działalności gospodarczej. Osoby będące przedsiębiorcami, niestety nie mogą skorzystać z tego rozwiązania. Upadłość konsumencka została wprowadzona dla osób niewypłacalnych - jej głównym celem jest oddłużenie z całości bądź części powstałego zadłużenia, którego konsument nie będzie w stanie samodzielnie spłacić. Bardzo istotne jest to, że upadłość konsumencka może dotyczyć tylko tych długów, które powstały przed wprowadzeniem upadłości.

Promocja
1
0,00%
RRSO
1.000,00 PLN
Do spłaty
Ocena: 6/6
378 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 2
Promocja
2
0,00%
RRSO
1.000,00 PLN
Do spłaty
Ocena: 6/6
535 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 1
3
517,31%
RRSO
1.343,00 PLN
Do spłaty
Ocena: 6/6
1296 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 2
4
514,00%
RRSO
1.160,00 PLN
Do spłaty
Ocena: 6/6
904 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 2
5
514,00%
RRSO
1.160,00 PLN
Do spłaty
Ocena: 0/6
988 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0

Ważne jest także to, że fakt, iż do zadłużenia doszło w sposób umyślny, wcale nie oznacza, że dłużnik nie może ubiegać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Wszystkie te osoby, które specjalnie podejmowały działania mające na celu doprowadzenie do niewypłacalności, również z powodzeniem mogą ubiegać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Należy oczywiście zdawać sobie sprawę z tego, że sąd na pewno potraktuje taką osobę zupełnie inaczej niż w przypadku osób, które na swoje zadłużenie nie miały żadnego wpływu i wynikało ono z choroby bądź nagłej utraty źródła zarobkowania.

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Kto może ogłosić upadłość konsumencką zgodnie ze znowelizowanymi przepisami z 2020 roku? Podstawowy warunek to posiadanie statusu konsumenta oraz nie prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Osoba, która chce złożyć wniosek o upadłość konsumencką, nie może także być członkiem jakiejkolwiek spółki.

Aby móc ubiegać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, w pierwszej kolejności należy złożyć stosowny wniosek do sądu. Opłata za złożenie takiego wniosku wynosi 30 złotych. Jest to konieczne, ponieważ upadłość konsumencką mogą ogłaszać wyłącznie sądy. Warto pamiętać o tym, że do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej uprawnieni są nie tylko dłużnicy, ale również ich wierzyciele. W trakcie drogi sądowej trzeba uzasadnić, że osoba zadłużona nie posiada żadnych możliwości na to, aby w terminie spłacać swoje zobowiązania finansowe.

Najnowsze przepisy prawne odnośnie upadłości konsumenckiej

W 2019 roku polski Sejm przygotował nowelizację przepisów dotyczących zasad ogłaszania upadłości konsumenckiej. Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało się na znowelizowanie przepisów, co spowodowało, że cała procedura ogłaszania upadłości konsumenckiej została znacznie uproszczona.

Ministerstwo Sprawiedliwości w komunikacie dotyczącym wprowadzonej nowelizacji podkreśliło, że “ponad 2 miliony Polaków nie mogą uporać się z przeterminowanymi długami”. Dzięki nowelizacji przepisów złożenie wniosku o upadłość konsumencką jest dziś prostsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Co dokładnie zostało uproszczone? Osoba, która chce ogłosić upadłość konsumencką, nie musi już podawać powodów swojej niewypłacalności. Oprócz tego, dłużnicy mają również możliwość wnioskowania o zawarcie ugody ze swoim wierzycielem. Jeśli dłużnik wybierze takie rozwiązanie, nie musi już składać wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej do sądu.

Nowelizacja przepisów pozwala również, aby o ogłoszenie upadłości konsumenckiej ubiegały się osoby, które z premedytacją doprowadziły się do ogromnego zadłużenia. W przypadku takich osób wymaga się spłacenia zobowiązań w terminie od 36 miesięcy do 7 lat.

Składanie wniosku o upadłość konsumencką

Aby w sposób skuteczny ogłosić upadłość konsumencką, w pierwszej kolejności trzeba oczywiście złożyć wniosek do odpowiedniego sądu. Podczas składania wniosku będziemy musieli uiścić opłatę sądową w wysokości 30 złotych. Sporo dłużników rezygnuje z samodzielnego składania wniosku, ponieważ chce, aby w tej sprawie reprezentowała ich profesjonalna kancelaria prawna. W trakcie rozprawy sąd podejmuje decyzję czy dług (bądź jego część) dłużnika ma zostać umorzony.

W sytuacji, gdy okaże się, że dłużnik może ogłosić upadłość wyłącznie części swojego zadłużenia, a resztę długów będzie musiał spłacać, sąd przedstawi harmonogram spłat bądź nakaże, aby mienie konsumenta zostało sprzedane na poczet spłaty zadłużeń. Jeśli sąd nakaże sprzedaż majątku dłużnika, to dłużnik będzie musiał oddać swoje cenne przedmioty: samochód, mieszkanie bądź wszelkie inne przedmioty czy urządzenia.

Trzeba mieć świadomość tego, że upadłość konsumencka rzadko kiedy wiąże się z całkowitym umorzeniem wszystkich zadłużeń dłużnika. Często cały ten proces jest niezwykle skomplikowany oraz czasochłonny. Jeśli konsument posiada jakieś problemy finansowe oraz trudności ze spłatą swoich zobowiązań, upadłość konsumencka wcale nie jest jedynym dostępnym rozwiązaniem, z którego koniecznie trzeba korzystać. 

Sprawdź, jak wyjść z długów komorniczych, nie korzystając z upadłości konsumenckiej. 

Polecamy
1
7,12%
RRSO
6,90%
Oprocentowanie
1.481,55 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
2611 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 9
2
6,24%
RRSO
6,00%
Oprocentowanie
1.452,28 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 3/6
789 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 13
3
8,86%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
1.492,18 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 0/6
342 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0
4
9,44%
RRSO
6,99%
Oprocentowanie
1.558,97 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 0/6
970 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0
5
11,21%
RRSO
7,00%
Oprocentowanie
1.618,60 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
461 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 1

Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Wniosek o upadłość konsumencką to prosty dokument, z którego wypełnieniem poradzi sobie praktycznie każda osoba. Jak zatem napisać wniosek o upadłość konsumencką?

Zanim zgłosimy wniosek o upadłość konsumencką, warto zapoznać się z praktykami, które w tego typu przypadkach stosują polskie sądy oraz dowiedzieć się, jakie będą najlepsze rozwiązania pozwalające na ogłoszenie upadłości. Zajmie to na pewno trochę czasu, jednak pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy na skorzystaniu z usług profesjonalnej kancelarii prawniczej.

Radca prawny może pomóc nam przygotować cały wniosek o upadłość konsumencką w taki sposób, aby był on wypełniony w sposób prawidłowy. Specjalista posiadający szereg kompetencji prawniczych na pewno pomoże wypełnić wniosek oraz udzieli wszelkich niezbędnych informacji na temat zasad postępowania sądowego.

Niewypłacalność - kiedy do niej dochodzi?

Sporo osób zastanawia się, kiedy dokładnie mamy do czynienia z niewypłacalnością konsumencką. O niewypłacalności mówimy wtedy, gdy miesięczne wynagrodzenie danego konsumenta jest zbyt niskie, aby mógł on z niego pokryć wszystkie wydatki potrzebne na swoje utrzymanie oraz spłatę powstałych zobowiązań wobec wierzycieli.

Zdolność kredytowa jest niezwyke istotna, warto sprawdzić, czy jest wystarczająco wysoka, by skorzystać z kredytu. Na naszej stronie znajdziesz darmowy kalkulator zdolności kredytowej

Upadłość konsumencka - aktualne przepisy prawne

Zanim wprowadzono nowelizację przepisów, upadłość konsumencka była regulowana nowelizacją ustawy z 31 grudnia 2014 roku. Do 2020 roku procedury związane z ubieganiem się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej były znacznie bardziej restrykcyjne dla konsumentów. W 2019 roku polski Sejm ponownie zajął się przepisami dotyczącymi upadłości konsumenckiej. Kolejna nowelizacja weszła w życie dopiero w marcu 2020 roku.

Według ekspertów, już pierwsza nowelizacja przepisów uchwalona w 2014 roku mocno przyczyniła się do wzrostu ilości wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W 2014 roku takich wniosków było 32, w 2015 2150, zaś w 2018 aż 12719! Nowe przepisy z pewnością przyczynią się do tego, że wniosków o upadłość konsumencką będzie jeszcze więcej. Według szacunków ekspertów finansowych, znaczna część osób może zdecydować się na taki krok bez przeprowadzenia dokładnej analizy swoich możliwości oraz sytuacji materialnej. Konsekwencje wprowadzania nowych przepisów są nie tylko pozytywne.

Czy upadłość konsumencka to jedyne możliwe rozwiązanie?

Niektórzy dłużnicy sądzą, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej to jedyna deska ratunku. Nic bardziej mylnego - jest wiele innych, także skutecznych rozwiązań. Upadłość konsumencka wiąże się z dość dużą liczbą konsekwencji dla dłużnika.

Jakie są konsekwencje wynikające z ogłoszenia upadłości konsumenckiej? Wśród konsekwencji znajduje się np. ograniczenie ilości umów, które konsument może zawierać w celu kupowania produktów użytku codziennego. Oprócz tego, osoba, która ogłosiła upadłość konsumencką, musi liczyć się z bardzo szerokimi konsekwencjami w momencie, gdy zdecyduje się na nagłe oraz bezpodstawne porzucenie swojego miejsca pracy. W takich przypadkach sąd może na przykład zdecydować o umorzeniu postępowania sądowego o ogłoszenie upadłości. To z kolei spowoduje, że jakiekolwiek oddłużanie w przyszłości będzie całkowicie niemożliwe. Zadłużony konsument zostanie także wykreślony z rejestru dłużników niewypłacalnych, który prowadzony jest przez Krajowy Rejestr Długów.

Jeśli konsument ogłosi upadłość konsumencką, w sposób automatyczny traci także prawo do zarządzania swoim majątkiem oraz zostanie ono przekazane syndykowi. Osoba upadła musi również przekazać swój majątek oraz składać odpowiednie informacje na temat posiadanego przez siebie mienia.

Jeśli jeden z małżonków zdecyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej, to w sposób automatyczny pomiędzy małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa. Majątek staje się wówczas masą upadłościową, która będzie przeznaczona na pokrycie wydatków, które są związane z prowadzeniem postępowania sądowego oraz spłatą długów dłużnika wobec jego wierzycieli.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

KRD - Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić czy jestem w KRD za darmo?
Poradniki 25.11.2020

KRD - Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić czy jestem w KRD za darmo?

KRD przyjmuje, przechowuje i udostępnia dane na temat firm oraz konsumentów, związane z zadłużeniami. W KRD znajdują się zatem informacje na temat dłużników i co ważniejsze, baza danych gromadzi tylko negatywne dane. 

Zobacz więcej
Odrzucenie spadku - najważniejsze informacje, kto i kiedy może z niego zrezygnować, skutki, koszty
Poradniki 20.11.2020

Odrzucenie spadku - najważniejsze informacje, kto i kiedy może z niego zrezygnować, skutki, koszty

Odrzucenie spadku jest jedną z dostępnych możliwości w sytuacji, gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że osoba zmarła pozostawiła po sobie sporo długów. Niniejszy artykuł zawiera szereg porad dotyczących tego, jak powinno wyglądać...

Zobacz więcej
Pełnomocnictwo - informacje w pigułce, przykłady, wzór, koszty, rodzaje
Poradniki 19.11.2020

Pełnomocnictwo - informacje w pigułce, przykłady, wzór, koszty, rodzaje

Pełnomocnictwo najważniejsze informacje, przykłady, wzór. Kto jest mocodawcą? Kto może zostac pełnomocnikiem? Jakie korzyści wiążą się z pełnomocnictwem? Jakie wymagania trzeba spełniać aby zostać pełnomocnikiem i czy można...

Zobacz więcej
Progi podatkowe: pigułka wiedzy, którą musisz przyswoić. Dowiedz się, jak wygląda skala podatkowa w Polsce.
Poradniki 13.11.2020

Progi podatkowe: pigułka wiedzy, którą musisz przyswoić. Dowiedz się, jak wygląda skala podatkowa w Polsce.

Najważniejsze informacje o progach podatkowych w Polsce. Jaka jest skala podatkowa? Kiedy warto rozliczać się z małżonkiem? Kiedy następuje przejście z pierwszego progu podatkowego na drugi?

Zobacz więcej
Umowa kupna – sprzedaży samochodu. O czym warto pamiętać konstruując odpowiedni dokument?
Poradniki 12.11.2020

Umowa kupna – sprzedaży samochodu. O czym warto pamiętać konstruując odpowiedni dokument?

Umowa kupna - sprzedaży samochodu najważniejsze punkty. Dlaczego umowa jest taka ważna? Co powinno się w niej znaleźć i na co zwracać szczególną uwagę? Co sprawdzić przed kupnem samochodu.

Zobacz więcej
Podatek od darowizny: co musisz wiedzieć na ten temat?
Poradniki 10.11.2020

Podatek od darowizny: co musisz wiedzieć na ten temat?

Darowizna podstawowe informacje. Kiedy i kto musi zapłacić podatek od otrzymanej darowizny? Kto jest zwolniony z opłaty podatku? Czy musisz informować Urząd Skarbowy?

Zobacz więcej