Kredyty konsolidacyjne 19 min. czytania

Czym jest oddłużanie? Kto może skorzystać z oddłużania?

Zaktualizowano: 2024-01-23 11:46
Opublikowano: 2019-12-06 12:39
Średnia ocena: 5,96/6 Głosów: 24
Czym jest oddłużanie? Kto może skorzystać z oddłużania?

Oddłużanie ma prowadzić do uwolnienia się od kłopotów finansowych wynikających z niespłaconych długów różnego rodzaju. Mogą one wynikać z nieopłaconych rachunków, a także z niespłaconych rat kredytów czy pożyczek. Sprawdź, ile kosztuje oddłużanie.

Raport InfoDług, przygotowany na podstawie danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowej BIK-u, wskazuje, że w okresie od września 2022 roku do września 2023 roku zwiększyła się skala zadłużenia Polaków. Łącznie mamy rekordowe długi wynoszące 83,6 mld zł. Kłopoty z regulowaniem płatności ma 2,7 mln osób.

Wiele z nich popadło w spiralę zadłużenia. Trudności związane z opłacaniem bieżących zobowiązań wynikające z pandemii i przede wszystkim rosnącej inflacji w Polsce doprowadziły do tego, że dłużnicy zaczęli zaciągać chwilówki i pożyczać pieniądze, by spłacić bieżącą ratę długu czy zapłacić rachunki. To prosta droga do tego, by zadłużyć się jeszcze bardziej.

Rozwiązaniem problemów może być skonsolidowanie zobowiązań kredytowych i pożyczkowych. Ranking kredytów konsolidacyjnych ułatwi Ci dokonanie wyboru odpowiedniego produktu, który pozwoli Ci poradzić sobie z bieżącymi płatnościami. Zobacz, na czym polega pomoc dla zadłużonych i czy konsolidacja zawsze będzie dobrym rozwiązaniem w takim przypadku.

Co to jest oddłużanie i na czym polega? 

Oddłużanie to zespół różnych działań mających na celu wyjście z długów i odzyskanie stabilności finansowej przez dłużnika. Polega on głównie na:

 • opracowaniu i realizowaniu nowego planu spłaty zobowiązań,
 • restrukturyzacji długów, czyli np. dążeniu do zmiany warunków ich spłaty lub nawet umorzenia.

Już wiemy, czym jest oddłużanie – jak to działa jednak w praktyce? W zależności od wielkości zadłużenia, a także indywidualnej sytuacji dłużnika oddłużanie, czyli wychodzenie z długów może przebiegać w różny sposób.

Czasami sprowadza się wyłącznie do negocjacji z wierzycielami, a czasami wymaga sięgnięcia po pożyczki oddłużeniowe lub ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Oddłużanie można przeprowadzić samodzielnie, ale są też wyspecjalizowane kancelarie, które oferują profesjonalną pomoc dla zadłużonych.

Skorzystaj z bazy naszych artykułów i przekonaj się także, czy konsolidacja pomoże ci wyjść z długów!

Jakie długi mogą ulec oddłużeniu?

Oddłużenie może dotyczyć różnego rodzaju zobowiązań – zarówno bankowych i pozabankowych. W grę wchodzą długi konsumenckie, np. niezapłacone rachunki, zaległości z tytułu przeterminowanych faktur, a także zobowiązania wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej.

Warto zaznaczyć, że są to długi wymagalne, czyli takie, których termin płatności już minął, a dłużnik nadal ich nie uregulował. Najczęściej przeprowadza się:

 • oddłużanie z tytułu kredytów,
 • oddłużanie z chwilówek,
 • oddłużanie nieruchomości,
 • oddłużanie komornicze,
 • oddłużanie z długów podatkowych i wobec ZUS (dotyczy głównie przedsiębiorstw).

Kto może zdecydować się na oddłużanie?

Najczęściej firmy zajmujące się oddłużaniem proponują pomoc zadłużonym z komornikiem. Egzekucja komornicza jest ostatnim etapem odzyskiwania należności, polegającym na zajęciu i spieniężeniu majątku dłużnika. W takiej sytuacji jedynym ratunkiem jest właśnie procedura oddłużeniowa.

Oddłużanie oferowane jest tak naprawdę wszystkim rodzajom podmiotów:

 • oddłużanie osób fizycznych – korzystają z niego głównie osoby niewypłacalne, które wpadły w spiralę zadłużenia i mają zajęcia komornicze;
 • oddłużanie gospodarstw rolnych (oddłużanie rolników) – to rozwiązanie dla osób, które np. z powodu niskich plonów nie osiągnęły dochodu umożliwiającego im spłatę zobowiązań i zagraża im zajęcie gruntów rolnych przez komornika;
 • oddłużanie firm – to rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które utraciły płynność finansową i grozi im upadłość z powodu dużych zaległości wobec kontrahentów, US i ZUS.

Czym właściwie różni się oddłużanie osób fizycznych od oddłużania przedsiębiorców? Zmienia się podmiot działania. W przypadku oddłużania osób prywatnych może dotyczyć to długów związanych z brakiem płatności za rachunki czy raty kredytów. Natomiast oddłużanie dla firm polega np. na wyjściu z długów związanych z brakiem płatności za faktury kontrahentom czy z nieuiszczaniem składek do ZUS-u.

To może Cię zainteresować: Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny?

Czy możliwe jest oddłużanie firmy?

Oddłużanie firmy jest jak najbardziej możliwe, ale zazwyczaj wymaga sprawnego działania profesjonalistów. U niektórych dobrym pomysłem będzie ogłoszenie wypłacalności. Jak wynika z analizy Krajowego Rejestru Długów, w II kw. 2023 roku wartość ogólnego zadłużenia przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na taki krok, zmalała o 6 mln zł.

Najtrudniejsze jest oddłużanie firm w ZUS i US, ponieważ można tutaj jedynie złożyć wniosek o rozłożenie zaległości na raty bądź umorzenie części zadłużenia wynikającego z braku uiszczania składek na ubezpieczenia społeczne czy podatków. Takie wnioski muszą być dobrze uzasadnione.

Podobne negocjacje prowadzi się z innymi wierzycielami. Niezbędne są przede wszystkim rozmowy z bankami oraz dostawcami usług np. z leasingodawcami, aby zapobiec wypowiedzeniu umów – kredytowych czy leasingowych. Można spróbować zaciągnąć kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych i z jego środków spłacić wcześniej zaciągnięte kredyty i pożyczki, co pozwoli na kontynuowanie normalnego trybu działania przedsiębiorstwa.

Ważne jest bowiem, aby firma mogła nadal prowadzić działalność – tylko wtedy będzie mogła zarabiać, a więc mieć środki na spłatę zaległości, na czym jednocześnie zależy również samym wierzycielom. Nie będą oni więc skłonni, by z miejsca wypowiadać umowy i zrywać współpracę.

Oddłużanie kredytów bankowych – od czego zacząć? Oddłużenia kredytowe są również dość trudne, szczególnie gdy doszło już do wypowiedzenia umów kredytowych przez banki. Wciąż jednak istnieje szansa na zawarcie ugody i restrukturyzację zadłużenia. Jeśli nie jest to możliwe, najczęściej dłużnikom proponowany jest kredyt oddłużeniowy, dzięki któremu mogą spłacić zobowiązania wobec banku.

Ile kosztuje oddłużanie? 

Na pytanie, ile kosztuje oddłużanie, bardzo trudno udzielić konkretnej odpowiedzi. Koszt usługi zależy bowiem głównie od tego, jakiego rodzaju pomoc jest oferowana dłużnikom. Wsparcie prawne adwokata lub radcy prawnego kosztuje nawet kilka tysięcy złotych, ale z drugiej strony można znaleźć informacje o tym, jak wyjść z długów i jakie kroki w związku z tym można podjąć w internecie i zrealizować dzięki temu oddłużanie za darmo.

W wielu gminach można skorzystać z darmowych porad prawnych świadczonych przez wykwalifikowanych prawników, co pozwoli na uzyskanie bezpłatnej ukierunkowanej pomocy w tym zakresie.

Profesjonalni doradcy oddłużeniowi potrafią zainkasować kilkaset złotych za samą konsultację wstępną. Późniejsze opłaty w dużej mierze uzależnione są natomiast od zakresu czynności i indywidualnej oceny sytuacji finansowej dłużnika.

Z reguły koszt jest uzależniony od wartości zadłużenia i może być określony np. jako kilka procent sumy, którą winien jest dłużnik. Żadna kancelaria zajmująca się oddłużaniem nie podaje oficjalnych stawek, ponieważ są one bardzo płynne i zależą od wielu czynników. Oddłużanie może więc być mniej lub bardziej kosztowne.

Raczej nie ma co liczyć na oddłużanie za darmo. Niektóre firmy już na wstępie oczekują 1-2 tysięcy złotych za pomoc w restrukturyzacji kredytu gotówkowego, inne żądają znacznie wyższych opłat. Średnia cena za samą konsultację z prawnikiem zajmującym się kwestiami związanymi z oddłużaniem klientów kosztuje około 150-200 zł. W przypadku spraw sądowych i reprezentowania dłużnika stawki wahają się w przedziale od 300 zł do nawet 2600 zł.

Warto przeczytać: Co grozi za opóźnienie w spłacie kredytu?

Co można zyskać, decydując się na oddłużanie?

Oddłużanie kredytów pozwala uwolnić się od ciążącego zobowiązania lub przynajmniej w znaczący sposób zmniejszyć kwotę pozostałą do spłaty.

Firmy oddłużeniowe podejmują się negocjacji z wierzycielem i proponują szereg rozwiązań, z których może skorzystać dłużnik. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Oddłużanie:

 • zmniejsza kapitał do spłaty oraz odsetki,
 • umożliwia przesunięcie terminu spłaty zadłużenia,
 • chroni przed procedurą windykacyjną oraz postępowaniem egzekucyjnym,
 • zabezpiecza przed działaniami komornika (egzekucja majątku, zajęcie rachunków bankowych lub wynagrodzenia za pracę),
 • poprawia zdolność kredytową
 • pomaga odzyskać stabilność finansową,
 • pozwala ogłosić upadłość konsumencką, co prowadzi do umorzenia części lub całości długu.

Kto może pomóc w oddłużaniu?

Pomoc w oddłużaniu oferują wyspecjalizowane firmy oddłużające. W zależności od oferty zajmują się negocjacjami z wierzycielami, reprezentują dłużnika przed sądem i komornikiem, a także pomagają znaleźć rozwiązania finansowe pomagające przywrócić zdolność do regulowania zobowiązań. Podmioty tego typu zatrudniają:

 • doradców finansowych,
 • adwokatów,
 • radców prawnych,
 • specjalistów do spraw mediacji,
 • doradców restrukturyzacyjnych

oraz inne osoby, które mogą posłużyć fachową pomocą przy negocjacji z wierzycielami. Są to specjaliści, których wyróżnia znajomość przepisów prawa bankowego oraz cywilnego, a także duże doświadczenie w prowadzeniu skomplikowanych spraw dotyczących zobowiązań.

Najczęściej oferowana jest pomoc prawna w oddłużaniu. Zazwyczaj jednak przeprowadzenie skutecznego oddłużenia wymaga szerszego zakresu działań np. pozyskaniu dodatkowych źródeł finansowania w postaci kredytu lub pożyczki oddłużeniowej.

W takiej sytuacji niebagatelne znaczenie ma pomoc doradców finansowych, którzy są w stanie wynegocjować korzystne warunki takiej oferty.

Oddłużanie z komornikiem - gdzie szukać pomocy? 

Oddłużanie z komornikiem wymaga najczęściej pomocy prawników. W pierwszej kolejności badają oni zasadność tytułu wykonawczego. Jeśli nie da się go podważyć w sądzie, zazwyczaj podejmują negocjacje z wierzycielem. Celem jest zawarcie z nim ugody oraz zawieszenie postępowania egzekucyjnego. 

Oddłużanie komornicze nie zwalnia z obowiązku spłacenia zadłużenia, ale pomaga uwolnić się od komornika. Ponadto może skutkować zmniejszeniem kwoty długu np. o koszty egzekucji.

Sprawdź, jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu zanim potrzebować będziesz profesjonalnej pomocy firmy oddłużeniowej!

Jak rozpocząć proces oddłużania długów krok po kroku?

Oddłużenie osób prywatnych może być skomplikowanym i żmudnym procesem, dlatego najlepiej rozłożyć go na czynniki pierwsze. Oto najważniejsze działania, które należy podjąć – krok po kroku:

 1. Przeprowadź analizę swojej sytuacji finansowej – zrób listę swoich zobowiązań oraz ustal, które należy uregulować w pierwszej kolejności. Powinny być to zobowiązania objęte sądowym nakazem zapłaty oraz te najbardziej przeterminowane, a także te o wysokich kwotach, gdzie naliczane odsetki są zdecydowanie bardzo duże.
 2. Przeanalizuj swoje możliwości spłaty zadłużenia. Najpierw określ konkretną sumę, jaką możesz od razu przeznaczyć na uregulowanie zaległości, a także kwotę, którą będziesz w stanie wpłacać co miesiąc na poczet spłaty długów. Dobry plan to połowa sukcesu, ale musisz mieć również pieniądze na jego realizację, a przy dużym zadłużeniu nie jest to takie proste.
 3. Poszukaj dodatkowych źródeł finansowania – rozważyć podjęcie pracy dodatkowej, sprzedaż składników majątku lub zaciągnięcie pożyczki od rodziny. Pożyczka powinna być ostatecznością, ponieważ nie trudno wpaść w spiralę zadłużenia i pożyczać kolejne środki na spłatę innych długów. Nie jest to najlepsze działanie, na jakie możesz się zdecydować. Kalkulator kredytowy wskaże Ci, ile musiałbyś zapłacić raty za kolejny kredyt czy pożyczkę.
 4. Skontaktuj się z wierzycielami. Możesz to zrobić samodzielnie albo udać się do kancelarii oddłużeniowej, która zajmie się tym profesjonalnie. Takie kancelarie mogą między innymi zajmować się oddłużaniem i czyszczeniem BIK-u (choć to ostatnie zrobisz także samodzielnie, bez ingerencji osób z zewnątrz, które i tak niewiele mogą pod tym względem zrobić).
 5. Podejmij się negocjacji warunków spłaty długów – spróbuj porozmawiać z poszczególnymi wierzycielami, by uzyskać korzystniejsze warunki spłaty, np. niższe oprocentowanie czy wydłużenie terminu spłaty długu.
 6. Skorzystaj z pomocy finansowej – możesz sięgnąć po programy oddłużeniowe (kredyt oddłużeniowy), konsolidację długów (kredyt konsolidacyjny w banku), ale i po bardziej drastyczne metody.
 7. Ogłoś upadłość konsumencką – jeśli masz długi i jesteś konsumentem, tj. nie prowadzisz działalności gospodarczej, ostatecznie przy wysokim zadłużeniu możesz złożyć wniosek do sądu o upadłość konsumencką, uzyskać plan spłaty długów z sądu, dogadać się z wierzycielami i uzyskać nawet częściowe umorzenie długu.

Powstanie zadłużenia to sytuacja trudna, stresująca, wpływająca na życie nie tylko dłużnika, lecz także jego bliskich. Możesz jednak wiele zrobić, by wyjść z niej obronną ręką.

Jak oddłużyć się z chwilówek?

Oddłużanie chwilówek najlepiej zacząć od próby rozłożenia ich spłaty na raty. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż zaciąganie kolejnych krótkoterminowych pożyczek na spłatę poprzednich, ponieważ prowadzi to jedynie do spirali zadłużenia. 

Można też zaciągnąć kredyt konsolidacyjny w parabanku, który pokryje wszystkie stare chwilówki i umożliwi spłatę zadłużenia w niewielkich ratach. Skuteczne oddłużanie z chwilówek powinno opierać się na dokładnym przeanalizowaniu umowy zawartej z parabankiem i sprawdzeniu, jakie możliwości oferuje firma pożyczkowa.

Czy w grę wchodzi restrukturyzacja zadłużenia? A może wierzyciel zgodzi się na przesunięcie terminów płatności? Kancelaria oddłużeniowa może pomóc w prowadzeniu negocjacji z parabankiem i doprowadzić do tego, że klient całkowicie spłaci zadłużenie.

Jak wygląda oddłużanie mieszkania?

Nieruchomość może być zadłużona z różnych powodów np. z tytułu zaległości czynszowych albo z powodu kredytu hipotecznego. Często są to zobowiązania opiewające na kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych, a zatem ich spłata nie jest łatwa.

Dlatego właśnie warto nawiązać kontakt z podmiotem profesjonalnie zajmujących się oddłużeniami. Sztab specjalistów pomoże negocjować z bankiem warunki spłaty zobowiązania, jest również w stanie zwrócić się do wierzycieli innego typu, np. spółdzielni mieszkaniowej.

Oddłużenie mieszkania sprowadza się więc do pozbycia się długów, ale przede wszystkim do niedopuszczenia do jego licytacji przez komornika. W tym celu stosowane są różne rozwiązania np. negocjacje z wierzycielem, zaciągnięcie pożyczki oddłużeniowej na spłatę zaległości, przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość, czy wreszcie dobrowolną sprzedaż obciążonego mieszkania.

Czy warto się zdecydować na pożyczkę lub kredyt oddłużeniowy?

Pożyczki oddłużeniowe są przeznaczone dla osób w trudnej sytuacji finansowej, które potrzebują środków na pokrycie innych zobowiązań. Takie produkty oferują zarówno banki, jak i instytucje pozabankowe. W instytucjach dostępny jest jednak jedynie konsolidacyjny kredyt oddłużeniowy dla osób, które mają zdolność kredytową i terminowo spłacają swoje zobowiązania, czyli nie mają po prostu jeszcze złej historii kredytowania.

Banki muszą sprawdzać historię w BIK-u za każdym razem przy udzielaniu kredytu konsumentowi, a już firmy pozabankowe nie. Dlatego potencjalnie osoba zadłużona łatwiej może dostać w nich pożyczkę oddłużeniową.

Nie jest łatwo go uzyskać, jednak warto o to walczyć – kredyty konsolidacyjne mają niższe oprocentowanie niż podobne produkty oferowane przez firmy z sektora pozabankowego – a co za tym idzie, są tańsze.

Konsolidacja polega na połączeniu kilku zobowiązań, wydłużeniu czasu spłaty oraz zmniejszeniu wysokości pojedynczej raty. Dzięki temu konsument może łatwiej spłacić zadłużenie.

Osoby mające przeterminowane długi i zajęcia komornicze mogą ubiegać się wyłącznie o kredyt konsolidacyjny w parabanku. Jest on często udzielany bez badania zdolności kredytowej i sprawdzania BIK-u czy BIG-u. Jednak przez to jest dość drogi, a nierzadko wymaga poręczenia bądź ustanowienia zabezpieczenia na nieruchomości lub ruchomości.

Jakie są zalety i wady pożyczek czy kredytów oddłużeniowych? Zgromadziliśmy je w poniższej tabeli:

Zalety

Wady

Kredyt oddłużeniowy (konsolidacyjny)

Umożliwia połączenie wielu zobowiązań w jedno, z niższą ratą miesięczną i wydłużonym okresem kredytowania

Koszty kredytowe są względnie niskie

Możliwość połączenia ze sobą kredytów i pożyczek z różnych źródeł

Dostępny jedynie dla osób z dobrą historią kredytowania, które nie spóźniły się za bardzo ze spłatą rat i mają odpowiednio wysoką zdolność kredytową

Procedura uzyskania kredytu może być skomplikowana

Wymaga często ustanowienia zabezpieczenia na nieruchomości czy ruchomości

Pożyczka oddłużeniowa

Łatwa w uzyskaniu

Uproszczone procedury formalne

Możliwość uzyskania nawet przy negatywnych wpisach w BIK-u

Brak konieczności ustanawiania dodatkowego zabezpieczenia

Wyższy koszt niż w przypadku kredytu bankowego

Stosunkowo niska kwota dostępnej pożyczki

Źródło: Opracowanie własne

Czy warto zdecydować się na proces oddłużania?

Instytucje oferujące pomoc dłużnikom pobierają za swoje usługi dość wysokie opłaty. Zapewniają profesjonalne wsparcie prawników lub specjalistów od finansów.

Ważne jednak, by takie wsparcie było skuteczne w oddłużeniu. Pomoc prawna może być nieoceniona. Zanim z niej jednak skorzystasz, zastanów się gruntownie, czego potrzebujesz. Właśnie dlatego warto sprawdzić, jakie są opinie na temat danej firmy oferującej oddłużanie, czyli co mówią o niej jej klienci.

Dlaczego warto posłużyć się pomocą ze strony wykwalifikowanych firm oddłużeniowych? Jest kilka argumentów przemawiających za takim rozwiązaniem:

 • nie zostajesz sam z poważnym kłopotem, jakim są długi, zwłaszcza te przeterminowane;
 • otrzymujesz fachową pomoc od osoby specjalizującej się w oddłużaniu osób prywatnych czy firm;
 • otrzymujesz jasne wskazówki co do tego, jak przeprowadzić całą procedurę oddłużenia, dzięki czemu oszczędzasz czas;
 • możesz otrzymać dobrane do swoich potrzeb metody likwidacji długów;
 • uzyskujesz pomoc przy odroczeniu terminu spłaty zadłużenia;
 • możesz otrzymać przygotowane fachowo pismo, które pozwala na zablokowanie przynajmniej na jakiś czas działania komornika.

Jeśli chcesz natomiast samodzielnie przeprowadzić oddłużanie, warto odwiedzić forum internetowe skupiające dłużników, z którego można dowiedzieć się o możliwych ścieżkach prawnych i sposobach negocjacji z wierzycielami.

Sprawdź także: Jak obniżyć ratę kredytu w banku?


Dodatkowe źródła:

Raport InfoDług: Rekordowy wzrost zadłużenia Polaków. Inflacja bardziej zaszkodziła Polsce Wschodniej, https://media.big.pl/informacje-prasowe/825227/raport-infodlug-rekordowy-wzrost-zadluzenia-polakow-inflacja-bardziej-zaszkodzila-polsce-wschodniej

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt konsolidacyjny dla firm

Jak skorzystać z kredytu konsolidacyjnego dla firm?

...kredytowe i kredyty w rachunku bieżącym. Co ciekawe, przedsiębiorca może również skonsolidować kredyt gotówkowy, jeśli przeznaczył go na cele firmowe. Czy każdy dostanie kredyt konsolidacyjny? Banki dokładnie sprawdzają potencjalnych klientów – weryfikują zdolność kredytową, sprawdzają firmowe przychody, aktualne zadłużenia oraz inne czynniki, które mogą...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Ile kosztuje kredyt hipoteczny konsolidacyjny?

Ile kosztuje kredyt hipoteczny konsolidacyjny? Czy warto się na niego zdecydować?

...te ostatnie wymagają jednak tego, by zaciągnięty był kredyt konsolidacyjny hipoteczny.Co to jest? To kredyt konsolidacyjny z hipotecznym...

...czym się różnią i co wybrać? Czy banki w Polsce oferują kredyty konsolidacyjne ze stałym oprocentowaniem?...

Zobacz więcej
9 min. czytania
kredyt konsolidacyjny co to znaczy

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

...z różnymi warunkami i oprocentowaniem. Czym się różni kredyt konsolidacyjny od gotówkowego? Kredyt konsolidacyjny zaciągnięty może być...

...warunki, które różnią się w zależności od banku i rodzaju kredytu konsolidacyjnego. Ten produkt bankowy nie jest dostępny dla każdego. Co będzie...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Jak obniżyć raty kredytu gotówkowego? Czy to możliwe?

Jak obniżyć raty kredytu gotówkowego? Czy to możliwe?

...rozglądasz się za wsparciem finansowym? Sprawdź więc najtańszy kredyt gotówkowy. Rata kredytu gotówkowego składa się z dwóch części –...

...kredytu gotówkowego przeważnie trwa wiele długich lat. Nie można więc dziwić się...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt konsolidacyjny – gdzie najłatwiej dostać?

Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?

...się, które banki zapewniają korzystne warunki. Jak zaciągnąć kredyt konsolidacyjny? Gdzie najłatwiej dostać takie zobowiązanie? Kredyt...

...kredyty czy pożyczki. Część instytucji umożliwia zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego na spłatę nie tylko zobowiązań zaciągniętych w banku, lecz...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Czy można wcześniej spłacić kredyt konsolidacyjny? Co można zyskać?

Czy można wcześniej spłacić kredyt konsolidacyjny? Co można zyskać?

...uzależnione od konstrukcji umowy oraz czasu, kiedy zaciągnęliśmy kredyt konsolidacyjny. Kredyt konsolidacyjny może być udzielony w formie kredytu...

...w przypadku wyższych sum banki proponują klientom zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego z zabezpieczeniem w formie hipoteki. Szybsza spłata kredytu jest...

Zobacz więcej
10 min. czytania