Kredyty konsolidacyjne 10 min. czytania

Oddłużanie - co oznacza? Na czym polega pomoc dla zadłużonych?

Zaktualizowano: 2021-07-06 11:24
Opublikowano: 2019-12-06 12:39
Średnia ocena: 5,96/6 Głosów: 23
Oddłużanie - co oznacza? Na czym polega pomoc dla zadłużonych?

Oddłużanie jest niezbędne w sytuacji, gdy spłata zobowiązań przekracza możliwości finansowe dłużnika. Celem takiego postępowania jest wyjście z długów i przywrócenie wypłacalności osoby zadłużonej. Sprawdź, co to jest oddłużanie i na czym w praktyce ono polega, a także kto może pomóc w jego skutecznym przeprowadzeniu.

Łatwy dostęp do produktów kredytowych sprawia, że wiele osób zaciąga je w nadmiernej ilości. Rozwiązaniem problemu ze spłatą zbyt wielu pożyczek i kredytów może być kredyt konsolidacyjny. Jednak w przypadku poważniejszych problemów finansowych, gdy dojdzie już do dużych zaległości w spłacie zobowiązań, niezbędne jest właśnie oddłużanie.

Co to jest oddłużanie i na czym polega?

Oddłużanie to zespół różnych działań mających na celu wyjście z długów i odzyskanie stabilności finansowej przez dłużnika. Polega on głównie na:

· opracowaniu i realizowaniu nowego planu spłaty zobowiązań,

· restrukturyzacji długów, czyli np. dążeniu do zmiany warunków ich spłaty lub nawet umorzenia.

Już wiemy, czym jest oddłużanie – jak to działa jednak w praktyce? W zależności od wielkości zadłużenia, a także indywidualnej sytuacji dłużnika oddłużanie, czyli wychodzenie z długów może przebiegać w różny sposób. Czasami sprowadza się wyłącznie do negocjacji z wierzycielami, a czasami wymaga sięgnięcia po pożyczki oddłużeniowe lub ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Oddłużanie można przeprowadzić samodzielnie, ale są też wyspecjalizowane kancelarie, które oferują profesjonalną pomoc dla zadłużonych.

Sprawdź: Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych

Oddłużanie - kto powinien się tym zainteresować?

Najczęściej firmy zajmujące się oddłużaniem proponują pomoc zadłużonym z komornikiem. Egzekucja komornicza jest ostatnim etapem odzyskiwania należności, który polega na zajęciu i spieniężeniu majątku dłużnika. W takiej sytuacji jedynym ratunkiem jest właśnie procedura oddłużeniowa.

Oddłużanie oferowane jest tak naprawdę wszystkim rodzajom podmiotów:

· oddłużanie osób fizycznych – korzystają z niego głównie osoby niewypłacalne, które wpadły w spiralę zadłużenia i mają zajęcia komornicze,

· oddłużanie gospodarstw rolnych (oddłużanie rolników) - to rozwiązanie dla osób, które np. z powodu niskich plonów nie osiągnęły dochodu umożliwiającego im spłatę zobowiązań i zagraża im zajęcie gruntów rolnych przez komornika,

· oddłużanie firm – to rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które utraciły płynność finansową i grozi im upadłość z powodu dużych zaległości wobec kontrahentów, US i ZUS.

Sprawdź: Kiedy przelew Pekao

Pomoc w oddłużaniu - kto może jej udzielić?

Pomoc w oddłużaniu oferują wyspecjalizowane firmy oddłużające. W zależności od oferty zajmują się negocjacjami z wierzycielami, reprezentują dłużnika przed sądem i komornikiem, a także pomagają znaleźć rozwiązania finansowe pomagające przywrócić zdolność do regulowania zobowiązań.

Najczęściej oferowana jest pomoc prawna w oddłużaniu. Zazwyczaj jednak przeprowadzenie skutecznego oddłużenia wymaga szerszego zakresu działań np. pozyskaniu dodatkowych źródeł finansowania w postaci kredytu lub pożyczki oddłużeniowej.

Jakie długi mogą ulec oddłużeniu?

Oddłużenie może dotyczyć różnego rodzaju zobowiązań. Najczęściej jednak przeprowadza się:

· oddłużanie z tytułu kredytów,

· oddłużanie z chwilówek,

· oddłużanie nieruchomości,

· oddłużanie komornicze,

· oddłużanie z długów podatkowych i wobec ZUS (dotyczy głównie przedsiębiorstw).

Kliknij i sprawdź: Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny?

Oddłużanie - jak rozpocząć proces oddłużania długów krok po kroku?

Oddłużenie najlepiej rozpocząć od analizy swojej sytuacji finansowej. Warto więc zrobić listę swoich zobowiązań oraz ustalić, które należy uregulować w pierwszej kolejności. Powinny być to zobowiązania objęte sądowym nakazem zapłaty oraz te najbardziej przeterminowane.

Kolejnym krokiem powinno być przeanalizowanie swoich możliwości finansowych spłaty zadłużenia. Warto określić konkretną sumę, jaką można od razu przeznaczyć na uregulowanie zaległości, a także kwotę, jaką będzie się w stanie wpłacać co miesiąc na poczet spłaty długów. W przypadku skromnego budżetu dobrze jest poszukać dodatkowych źródeł finansowania np. rozważyć podjęcie pracy dodatkowej, sprzedaż składników majątku lub zaciągnięcie pożyczki od rodziny.

Następnym etapem powinna być próba porozumienia z wierzycielami. Można to zrobić samodzielnie albo udać się do kancelarii oddłużeniowej, która zajmie się tym profesjonalnie.

Oddłużanie osób fizycznych - jak przebiega?

Oddłużanie osób fizycznych najczęściej polega na negocjacjach z wierzycielami w celu zawarcia porozumienia w sprawie nowych warunków spłaty zadłużenia, czyli np. rozłożenia długu na niewielkie raty. Negocjacje mogą także dotyczyć umorzenia części lub całości zadłużenia.

Czasami konieczne jest złożenie zarzutów do nakazu zapłaty np. w celu podważenia zasadności egzekwowania długu, który jest przedawniony lub gdy doszło do innych nieprawidłowości procesowych.

Oddłużanie z komornikiem - gdzie szukać pomocy?

Oddłużanie z komornikiem wymaga najczęściej pomocy prawników. W pierwszej kolejności badają oni zasadność tytułu wykonawczego. Jeśli nie da się go podważyć w sądzie, zazwyczaj podejmują negocjacje z wierzycielem. Celem jest zawarcie z nim ugody oraz zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Oddłużanie komornicze nie zwalnia z obowiązku spłacenia zadłużenia, ale pomaga uwolnić się od komornika. Ponadto może skutkować zmniejszeniem kwoty długu np. o koszty egzekucji.

Oddłużanie firm - czy to możliwe?

Oddłużanie firmy jest jak najbardziej możliwe, ale zazwyczaj wymaga sprawnego działania profesjonalistów. Najtrudniejsze jest oddłużanie firm w ZUS i US, ponieważ można tutaj jedynie wnioskować o rozłożenie zaległości na raty bądź umorzenie części zadłużenia. Takie wnioski muszą być dobrze uzasadnione.

Podobne negocjacje prowadzi się z innymi wierzycielami. Niezbędne są przede wszystkim rozmowy z bankami oraz dostawcami usług np. z leasingodawcami, aby zapobiec wypowiedzeniu umów. Ważne jest bowiem, aby firma mogła nadal prowadzić działalność – tylko wtedy będzie mogła zarabiać, a więc mieć środki na spłatę zaległości.

Oddłużanie kredytów bankowych - od czego zacząć? Oddłużenia kredytowe są również dość trudne, szczególnie gdy doszło już do wypowiedzenia umów kredytowych przez banki. Wciąż jednak istnieje szansa na zawarcie ugody i restrukturyzację zadłużenia. Jeśli nie jest to możliwe, najczęściej dłużnikom proponowany jest kredyt oddłużeniowy, dzięki któremu mogą spłacić zobowiązania wobec banku.

Oddłużanie z chwilówek - jak to zrobić?

Oddłużanie chwilówek najlepiej zacząć od próby rozłożenia ich spłaty na raty. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż zaciąganie kolejnych krótkoterminowych pożyczek na spłatę poprzednich, ponieważ prowadzi to jedynie do spirali zadłużenia. Można też zaciągnąć kredyt konsolidacyjny w parabanku, który pokryje wszystkie stare chwilówki i umożliwi spłatę zadłużenia w niewielkich ratach.

Oddłużanie mieszkań - najważniejsze informacje

Nieruchomość może być zadłużona z różnych powodów np. z tytułu zaległości czynszowych albo z powodu kredytu hipotecznego. Oddłużenie mieszkania sprowadza się więc do pozbycia się długów, ale przede wszystkim do niedopuszczenia do jego licytacji przez komornika. W tym celu stosowane są różne rozwiązania np. negocjacje z wierzycielem, zaciągnięcie pożyczki oddłużeniowej na spłatę zaległości, przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość, czy wreszcie dobrowolną sprzedaż obciążonego mieszkania.

Oddłużanie - na co należy uważać?

Wszystkie reklamujące się kancelarie oferują skuteczne oddłużanie, jednak przy korzystaniu z ich usług należy zachować ostrożność, ponieważ nie każda jest rzetelna i efektywna. Wcześniej warto więc przeczytać opinie na temat danej firmy i przede wszystkim sprawdzić zakres jej usług oraz cennik. Lepiej też nie godzić się na uiszczanie opłat z góry, lecz dopiero po wykonaniu konkretnych czynności.

Sprawdź: Kredyt na dowód bez umowy o pracę

Pożyczki i kredyty oddłużeniowe - czy warto się zdecydować?

Pożyczki oddłużeniowe są przeznaczone dla osób o trudnej sytuacji finansowej, które potrzebują środków na pokrycie innych zobowiązań. Takie produkty oferują zarówno banki, jak i instytucje pozabankowe. Jednak w bankach dostępny jest jedynie konsolidacyjny kredyt oddłużeniowy dla osób, które mają zdolność kredytową i terminowo spłacają swoje zobowiązania.

Osoby mające przeterminowane długi i zajęcia komornicze mogą ubiegać się wyłącznie o kredyt konsolidacyjny w parabanku. Jest on często udzielany bez badania zdolności kredytowej i sprawdzania BIK czy BIG. Jednak przez to jest dość drogi, a nierzadko wymaga poręczenia bądź ustanowienia zabezpieczenia na nieruchomości lub ruchomości.

Czy warto zdecydować się na proces oddłużania?

Instytucje oferujące pomoc dłużnikom nie robią tego bezinteresownie, ponieważ pobierają za swoje usługi dość wysokie opłaty. Jednak profesjonalne wsparcie prawników lub specjalistów od finansów jest często konieczne, aby skutecznie bronić się przed agresywnymi firmami windykacyjnymi czy bezwzględnymi działaniami komornika.

Ważne jednak, by takie wsparcie było skuteczne. Właśnie dlatego warto sprawdzić, jakie są na temat danej firmy oferującej oddłużanie opinie, czyli co mówią o niej jej klienci. Chcąc natomiast samodzielnie przeprowadzić oddłużanie, warto odwiedzić forum internetowe skupiające dłużników, z którego można dowiedzieć się o możliwych ścieżkach prawnych i sposobach negocjacji z wierzycielami.

Ile kosztuje oddłużanie?

Na pytanie, ile kosztuje oddłużanie, bardzo trudno udzielić konkretnej odpowiedzi. Koszt usługi zależy bowiem głównie od tego, jakiego rodzaju jest oferowana pomoc dla dłużników. Wsparcie prawne adwokata lub radcy prawnego kosztuje nawet kilka tysięcy złotych. Profesjonalni doradcy oddłużeniowi potrafią zainkasować kilkaset złotych za samą konsultację wstępną. Późniejsze opłaty w dużej mierze uzależnione są natomiast od zakresu czynności i indywidualnej oceny sytuacji finansowej dłużnika.

Komentarze

Powiązane artykuły

Czy można wcześniej spłacić kredyt konsolidacyjny? Co można zyskać?

Czy można wcześniej spłacić kredyt konsolidacyjny? Co można zyskać?

...uzależnione od konstrukcji umowy oraz czasu, kiedy zaciągnęliśmy kredyt konsolidacyjny. Kredyt konsolidacyjny może być udzielony w formie kredytu...

...w przypadku wyższych sum banki proponują klientom zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego z zabezpieczeniem w formie hipoteki. Szybsza spłata kredytu jest...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Czy możliwe jest obniżenie raty kredytu? Jak obniżyć ratę kredytu?

Czy możliwe jest obniżenie raty kredytu? Jak obniżyć ratę kredytu?

...istnieje możliwość obniżenia jego raty. Dotyczy to zarówno kredytu hipotecznego, gotówkowego czy też kredytu konsolidacyjnego. Sprawdź, jak to...

...dotyczy to zarówno kredytu hipotecznego, gotówkowego czy też kredytu konsolidacyjnego. Sprawdź, jak to zrobić. Niezależnie od tego, jak wysoki kredyt...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Czy konsolidacja kredytów jest opłacalna – kto może z niej skorzystać?

Czy konsolidacja kredytów jest opłacalna? Ile kosztuje konsolidacja kredytów i kto może z niej skorzystać?

...dla twoich finansów, zwłaszcza jeśli jest to wysokokwotowy kredyt hipoteczny. Co się jednak dzieje, jeśli oprócz niego masz zaciągniętą...

...trochę czasu na wyszukanie możliwie jak najlepszej oferty, żeby kredyt konsolidacyjny rzeczywiście stał się rozwiązaniem opłacalnym. W bogatej...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Restrukturyzacja kredytu - co warto o niej wiedzieć?

Co to jest restrukturyzacja kredytu i kiedy warto się na nią zdecydować?

...jednym z warunków restrukturyzacji w Getin Banku jest to, aby kredyt hipoteczny miał saldo powyżej 5 tys. zł na dzień złożenia wniosku...

...wniosku. Bank proponuje dwie możliwości restrukturyzacji: kredyt konsolidacyjny lub okresowe zawieszenie spłaty. Masz problemy ze spłatą kredytu...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Utrata pracy a kredyt hipoteczny i gotówkowy – co zrobić?
01.03.2022

Utrata pracy a kredyt hipoteczny i gotówkowy – co zrobić? Czy trzeba poinformować bank o utracie pracy?

...wyzwaniem, to warto udać się do banku. A co z klientem, który ma kredyt gotówkowy i stracił pracę? Ta sytuacja niewiele się różni od tej opisanej...

...skutkować naliczeniem odsetek. Jeśli przestaniesz spłacać kredyt hipoteczny, to możesz spodziewać się, że bank podejmie odpowiednie kroki...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Co może zająć komornik i jak wygląda zajęcie komornicze na koncie?

Czym jest zajęcie komornicze? Co może zająć komornik i jak wygląda zajęcie komornicze na koncie?

...polega? Sprawdź, czy mając zajęcie komornicze możesz liczyć na kredyt konsolidacyjny, który ułatwi Ci spłatę zaległych zobowiązań finansowych...

...kredyt? Niestety nie. W takiej sytuacji bank nie udzieli kredytu konsolidacyjnego, ponieważ jest już na to zbyt późno. Osoba z postępowaniem...

Zobacz więcej
11 min. czytania