7 min. czytania

Zielona karta - kiedy jest potrzebna i gdzie ją kupić lub zdobyć?

Zaktualizowano: 2021-02-01 15:25
Opublikowano: 2020-12-09 15:19
Średnia ocena: 5,74/6 Głosów: 19
Zielona karta - kiedy jest potrzebna i gdzie ją kupić lub zdobyć?

Zielona karta to dokument, który pozwala za granicą potwierdzić, że właściciel pojazdu posiada wykupione w Polsce ubezpieczenie OC. Taki dokument wymagany jest aż w 14 krajach. Sprawdź jak zdobyć Zieloną kartę i ile to kosztuje.

Czeka cię wyjazd za granicę samochodem i chcesz przygotować się do tej wyprawy w jak najlepszy sposób? Warto zatem dowiedzieć się przynajmniej podstawowych rzeczy na temat Zielonej karty. To dokument, który aż w 14 krajach potwierdza, że pojazd posiada aktualne ubezpieczenie OC, dzięki czemu możliwa jest dalsza podróż samochodem, poza granicami kraju.

Jak nabyć Zieloną kartę, kiedy musisz ją mieć, a także jaka jest cena Zielonej karty? To pytania, które z całą pewnością warto wyjaśnić. Zapewniamy, że w tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą ci zdecydować, czy musisz przed swoim wyjazdem nabyć Zieloną kartę, a dodatkowo będziesz mieć informacje, dzięki którym przekonasz się, co gwarantuje ci posiadanie tego dokumentu.

Zielona karta OC - podstawowe informacje

Zielona karta to dokument, który pozwala za granicą potwierdzić, że właściciel pojazdu posiada wykupione w Polsce ubezpieczenie OC. Taki dokument wymagany jest aż w 14 krajach. Karta wydawana jest w dwóch wersjach językowych, polsko-angielskim oraz polsko-francuskim. Wykupienie Zielonej karty możliwe jest bezpośrednio w kraju, w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym aktualnie jest wykupione ubezpieczenie OC samochodu.

Zielona karta zapewnia ochronę w przypadku wypadku lub kolizji, do których doszło poza granicami kraju, a ubezpieczony właściciel Zielonej karty może liczyć na takie same warunki ubezpieczenia za granicą, jak i w Polsce.

Zielona karta jest specyficznym dokumentem, wydrukowanym na zielonym papierze, który podzielony jest na dwie części dzięki perforacji. W przypadku zdarzenia drogowego możliwe jest zatem oderwanie dolnej części karty i przekazanie jej drugiej stronie, która miała współudział w kolizji, czy wypadku.

Gdzie możesz kupić zieloną kartę?

Zielona karta zostanie ci wydana wyłącznie w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym aktualnie masz wykupione ubezpieczenie OC pojazdu. Jeśli zależy ci na uzyskaniu Zielonej karty, koniecznie skontaktuj się z ubezpieczalnią, z której usług korzystasz. Zanim otrzymasz dokument, musisz wyrazić taką prośbę, np. zgłaszając się osobiście w towarzystwie ubezpieczeniowym lub dzwoniąc na infolinię ubezpieczalni. Zielona karta może zostać wydana nawet w ciągu kilkunastu minut, warto jednak pamiętać, że to, jak szybko trafi ona do Ciebie, zależeć będzie np. od formy dostarczenia dokumentu.

Zgłaszając się po Zieloną kartę, możesz wskazać, jak długo ten dokument powinien być ważny. To szczególnie istotne przy wyjazdach długoterminowych, gdy wiesz, że twoja podróż będzie trwała dłuższy czas, lub będzie powtarzać się cyklicznie, nawet przez kilka miesięcy np. ze względów służbowych. Ubezpieczalnia jest w stanie wyrobić Zieloną kartę ważną minimum 15 dni, a także dokument ważny przez 12 miesięcy, który będzie obowiązywał przez cały rok obowiązywania aktualnego ubezpieczenia samochodu.

Co zapewnia wykupienie zielonej karty i czym jest ubezpieczenie graniczne?

Zielona karta gwarantuje, że twoje ubezpieczenie samochodu będzie działało także poza granicami kraju. Możesz liczyć na to, że obowiązywać będą wszystkie warunki OC tak jak w przypadku zdarzenia drogowego w Polsce. Dzięki temu nie tylko możliwe będzie podróżowanie z granicą samochodem, ale także będziesz mieć pewność, że możesz liczyć na ubezpieczenie, które zostało przecież wcześniej wykupione.

Pracujesz za granicą? Przekonaj się, jak wygląda sytuacja z kredytami gotówkowymi dla osób pracujących za granicą.

Czy przekraczając granicę, możesz wykupić Zieloną kartę? Nie, trzeba tych formalności dopilnować przed planowaną podróżą, warto nawet kilkanaście dni wcześniej zgłosić się do ubezpieczalni i złożyć wniosek o wydanie dokumentu, zaznaczając, w jakim terminie będziesz podróżować poza granicami kraju.

Co jednak w sytuacji, gdy konieczne jest przekroczenie granicy kraju, który wymaga takiego dokumentu, a ty nie masz wykupionej Zielonej karty? Sytuację może rozwiązać wykupienie ubezpieczenia granicznego. Minimalny okres ubezpieczenia wykupionego na granicy to minimum 15 dni. Cena ubezpieczenia granicznego będzie zależna od tego, jaką granicę będzie się przekraczać i do jakiego kraju ma wjechać wykupujący ubezpieczenie graniczne, ceny wahają się od 10 euro do 50 euro.

Zielona karta gdzie będzie potrzebna, a gdzie okaże się zbędna?

Gdzie Zielona karta okaże się konieczna, a w jakich krajach nie jest wymagany dodatkowy dokument świadczący o ubezpieczeniu pojazdu? Na to pytanie z łatwością znajdziesz odpowiedź w tej części artykułu.

Oto lista 14 krajów, które wymagają od kierowcy okazania Zielonej karty lub wykupienia ubezpieczenia granicznego:

  • Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.

Jednak nie każdy wyjazd samochodem za granicę będzie wiązał się z koniecznością wyrobienia Zielonej karty. Gdzie taki dokument okaże się zbędny? Oto lista krajów, w których wystarczy standardowa informacja o wykupieniu polisy w Polsce:

  • Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy oraz Węgry.

Zielona karta cena

Koszt wyrobienia Zielonej karty nie jest oczywisty i zależy od OWU, czyli ogólnych warunków ubezpieczenia. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe może dowolnie modyfikować warunki wydania Zielonej karty, co oznacza, że klient ubiegający się o taki dokument, może otrzymać go całkowicie bezpłatnie, lub ponieść koszt zależny m.in. od:

  • terminu ważności Zielonej Karty;

  • rodzaju pojazdu;

  • miejsca zarejestrowania samochodu;

  • metody płatności składki ubezpieczeniowej;

  • historii szkód właściciela pojazdu;

  • warunków obowiązującej polisy OC.

Gdzie Zieloną kartę otrzymasz bezpłatnie? Oto lista towarzystw ubezpieczeniowych, które wydają Zielone karty w ramach ubezpieczenia:

  • Aviva, AXA, Benefia, Compensa, Generali, Interrisk, Link4, Proama, PZU, Uniqa.

Gdzie należy spodziewać się dodatkowej składki?

  • Allianz, Ergo Hestia, Gefion, HDI, MTU, Warta, Wiener.

Opłata za wydanie Zielonej karty będzie niezależna od tego, czy samochód jest wyłącznie twoją własnością, czy wciąż spłacasz samochód na raty

Wybierz najlepsze ubezpieczenie samochodu

Pamiętaj, że warunki uzyskania Zielonej karty będą zależne przede wszystkim od twojego wyboru związanego z ubezpieczeniem pojazdu. Jeśli masz świadomość, że czekają cię liczne podróże, które będą wymagały Zielonej karty, warto zdecydować się na wykupienie polisy OC w towarzystwie ubezpieczeniowym, które nie przewiduje kosztów związanych z wydaniem tego dokumentu.

Szukasz najlepszego ubezpieczenia samochodu? To wcale nie jest takie proste, szczególnie mając na uwadze, jak duża jest konkurencja usług na rynku. Pamiętaj, że możesz zaoszczędzić czas, a także pieniądze, korzystając z naszego rankingu najtańszych ubezpieczeń. Pomożemy ci szybko wybrać najlepsze ubezpieczenie OC i AC, a wszystko to bez wychodzenia z domu, w zaledwie kilka minut od wypełnienia krótkiego formularza online, który znajdziesz na naszej stronie. Znajdź najtańsze ubezpieczenie i ciesz się warunkami atrakcyjnej umowy przez cały rok.

Zachęcamy do poświęcenia czasu na zapoznanie się także z innymi poradnikami, dzieki temu dowiesz się m.in. jak wygląda sytuacja zawodowych kierowców, gdy są zainteresowani kredytem gotówkowym lub hipotecznym, a także jak wygląda umowa kupna i sprzedaży samochodu.

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak pozbyć się windykatora terenowego?
Porady
30.11.2023

Jak pozbyć się windykatora terenowego?

Jak pozbyć się windykatora terenowego? Wzięcie kredytu wiąże się z koniecznością jego późniejszej spłaty. Jeśli nie będziesz w stanie wywiązać się z tego obowiązku, możesz mieć do czynienia z działaniami windykacyjnymi. W takiej sytuacji windykator terenowy ma za zadanie ustalić nowy termin spłaty długu oraz zadbać o to, aby zadłużenie zostało zwrócone. Jednak czy jest...
Zobacz więcej
9 min. czytania
Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?
Porady
22.11.2023

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie? Jeśli o zajęciu zawiadomi pracodawcę tuż przed datą dokonywania wypłat, wynagrodzenie od razu zostanie uszczuplone o kwotę zajęcia, z uwzględnieniem kwoty wolnej od potrąceń. W przypadku zajęcia pieniędzy na rachunku bankowym dłużnika może to potrwać nieco dłużej. Zobacz, jak działa komornik i czego możesz spodziewać się po...
Zobacz więcej
10 min. czytania
Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?

Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

...formie dofinansowania lub dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu gotówkowego. Warunkiem wypłaty dotacji jest jednak wcześniejsze otrzymanie z...

...dodatkowej gotówki na dowolny cel? Koniecznie sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych. Właściwą instytucją, do której składane są wnioski i która...

Zobacz więcej
15 min. czytania
Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika?
Porady
10.11.2023

Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika? Jak tego uniknąć?

Kiedy przestajemy radzić sobie ze spłatą zobowiązań, rośnie ryzyko, że wierzyciel skieruje sprawę na drogę sądową. W takiej sytuacji sąd może nakazać zwrot długu poprzez egzekucję, np. zajęcie samochodu przez komornika. Kiedy może do tego dojść i co możemy zrobić, żeby się przed tym uchronić? Jak uniknąć zajęcia samochodu przez komornika?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
07.11.2023

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2023 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Czym jest i komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?
Porady
19.10.2023

Czym jest i komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?

Osoby bezrobotne, które aktywnie poszukują zatrudnienia, mogą liczyć na specjalny dodatek aktywizacyjny. Świadczenie to wypłacane jest osobom, które znajdą pracę w trakcie otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych. Ile obecnie wynosi dodatek? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby go otrzymać?
Zobacz więcej
7 min. czytania