Kredyt gotówkowy i hipoteczny dla zawodowego kierowcy – oferta banków. Warunki kredytu dla kierowców

Zaktualizowano: 2022-02-09 10:34
Opublikowano: 2020-10-29 15:14
Średnia ocena: 5,59/6 Głosów: 22
Kredyt gotówkowy i hipoteczny dla zawodowego kierowcy.

Kredyt dla zawodowego kierowcy może być nieco trudniejszy do uzyskania ze względu na specyficzny sposób uzyskiwania dochodów, który wpływa na ocenę zdolności kredytowej. Nie wszystkie banki uwzględniają bowiem diety kierowców, które stanowią często lwią część ich zarobków. Sprawdź, czy w takim razie kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny dla zawodowego kierowcy jest możliwy do otrzymania, a jeśli tak, to w których bankach najłatwiej go zaciągnąć.

Kredyt dla zawodowego kierowcy - najważniejsze informacje

Najczęściej osoby pytające o kredyt dla kierowcy zawodowego mają na myśli najpopularniejsze produkty kredytowe, czyli kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub budowę domu oraz kredyt gotówkowy, który można przeznaczyć na dowolny cel np. na wakacje lub remont.

Teoretycznie zaciągnięcie obu zobowiązań przez kierowców zatrudnionych w firmach przewozowych nie powinno być trudne, ponieważ jest to grupa zawodowa mająca dość wysokie zarobki - od 6 do nawet 12 tys. zł miesięcznie brutto, a więc powyżej średniej krajowej.

W praktyce jednak na taką pensję składa się kilka elementów: podstawa, dieta z tytułu wyżywienia na trasie, ryczałty noclegowe, a także różne dodatki np. z tytułu godzin nadliczbowych, czy też pracy w niedziele i święta. To właśnie te wszystkie dodatkowe elementy zapewniają wysokie dochody kierowcom, ponieważ ich podstawa wynagrodzenia rzadko przekracza równowartość płacy minimalnej.

Niestety wiele banków przy weryfikacji wniosku bierze pod uwagę tylko wybrane elementy dochodu, dlatego niektórzy kierowcy mają problem z uzyskaniem finansowania. Warto jednak wiedzieć, że są instytucje, które albo oferują specjalny kredyt dla kierowcy zawodowego, albo stosują preferencyjny sposób wyliczania zdolności kredytowej, ułatwiając tym samym zaciągnięcie zobowiązania.

Sprawdź, czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy.

Czy w ofercie banków można znaleźć kredyt dla zawodowego kierowcy?

Aktualnie specjalny kredyt dla kierowcy zawodowego ma w swojej ofercie np. bank Credit Agricole. Jest on dostępny w dwóch wariantach do wyboru: jako kredyt gotówkowy lub kredyt konsolidacyjny.

Pozostałe banki nie mają specjalnych kredytów dla kierowców, dlatego przedstawiciele tego zawodu muszą spełnić standardowe warunki ubiegania się o finansowanie - takie same jak osoby zatrudnione w innych gałęziach gospodarki. Niektóre instytucje stosują jednak bardziej przyjazny sposób oceny zdolności kredytowej kierowców, co wyjaśnimy niżej.

Zdolność kredytowa zawodowego kierowcy - co bank bierze pod uwagę?

Zanim bank zaproponuje kredyt dla kierowcy, musi zbadać jego zdolność kredytową, a więc możliwości finansowe do spłaty zobowiązania. Przy wyliczeniu takiej zdolności kredytowej bankowcy biorą pod uwagę m.in.:

 • dochody,
 • spłacane aktualnie zobowiązania,
 • historię kredytową i scoring BIK,
 • liczbę osób na utrzymaniu,
 • staż pracy i formę zatrudnienia,
 • wiek.

W przypadku kierowców główną przeszkodą w uzyskaniu pozytywnej oceny zdolności kredytowej są dochody, które jak wiemy, składają się z kilku elementów. Wielu kierowców zastanawia się, czy delegacja wlicza się do dochodu i czy bank uwzględni ich diety, stanowiące główną część ich zarobków.

Niestety większość banków przy wyliczaniu zdolności kredytowej uwzględnia wyłącznie wynagrodzenie podstawowe kierowcy wynikające z umowy o pracę. Nie są natomiast brane pod uwagę wszelkiego rodzaju diety i ryczałty, które są nieregularne i co do zasady są formą zwrotu kosztów podróży, a nie dochodem.

Jak zawodowy kierowca może podwyższyć swoją zdolność kredytową?

Zazwyczaj kredyt gotówkowy dla kierowcy nie jest trudny do uzyskania, szczególnie jeśli jest zaciągany w stosunkowo niewielkiej kwocie. Znacznie trudniejszy do zaciągnięcia przez kierowcę jest kredyt hipoteczny, którego raty miesięczne są na tyle wysokie, że pochłaniałaby znaczną część jego wynagrodzenia podstawowego. Na to banki nie mogą się zgodzić, dlatego często wnioski kierowców o takie finansowanie po prostu odrzucają.

Chcąc zwiększyć swoje szanse na kredyt, kierowca ma jednak kilka możliwości na zwiększenie swojej zdolności kredytowej, ponieważ może m.in.:

 • postarać się o zwiększenie wynagrodzenia podstawowego,
 • jeździć jak najczęściej na trasach międzynarodowych – takie kursy są lepiej opłacane i tutaj warto też wiedzieć, że od lutego 2022 r. kierowcy jeżdżący na terenie Unii Europejskiej powinni mieć wypłacane co najmniej wynagrodzenie minimalne obowiązujące w kraju, w jakim wykonywana jest usługa (np. w Niemczech stawka godzinowa jest 3 razy większa niż w Polsce),
 • zaoszczędzić na większy wkład własny do kredytu hipotecznego,
 • wnioskować o kredyt z inną osobą o wysokich zarobkach np. partnerem.

Swoje szanse na kredyt można także zwiększyć, korzystając z usług banku, który przy wyliczeniu zdolności kredytowej bierze pod uwagę diety kierowcy.

Które banki honorują diety kierowców zawodowych?

Dieta dla kierowcy tira jest na tyle wysoka, że niektóre banki decydują się ją uwzględnić przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Poniżej wyjaśniamy, które banki honorują diety w 2022 roku:

 • BNP Paribas – dieta kierowcy zawodowego zostanie uwzględniona w wysokości jej 75% wartości z ostatnich 12 miesięcy, ale pod warunkiem, że wszystkie kwoty trafiały w tym czasie na rachunek bankowy,
 • Alior Bank – diety kierowców brane są pod uwagę w 80% ich wartości z ostatnich 6 miesięcy,
 • Pekao SA – ten bank bierze pod uwagę pełną kwotę diet z okresu 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku kredytowego,
 • Bank Millennium – bank może wziąć pod uwagę diety z ostatnich 6 miesięcy, o ile ich średnia wysokość nie przekracza 700 zł,
 • Credit Agricole – bank uwzględnia diety, jeśli wpływają na konto bankowe, ale traktuje je jedynie jako dodatek do wynagrodzenia.

Kredyt dla zawodowego kierowcy - wymagane dokumenty

Chcąc zaciągnąć kredyt dla zawodowego kierowcy, należy dopełnić pewnych formalności, czyli przede wszystkim złożyć w banku kilka ważnych dokumentów. Do najważniejszych z nich należą:

 • wniosek kredytowy – należy go wypełnić na formularzu bankowym,
 • zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach – powinny być w nim uwzględnione zarobki z ostatnich 3 miesięcy, z wyraźnym rozróżnieniem na kwotę pensji podstawowej oraz diety,
 • wyciągi z rachunku osobistego – należy je dostarczyć za okres wymagany przez bank (np. 3 lub 12 miesięcy) i powinien on zawierać informacje o wpływie środków z tytułu wynagrodzenia oraz diet.

W przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny bank będzie wymagał również dostarczenia dokumentów dotyczących nieruchomości, na której ma być ustanowiona hipoteka np. numeru księgi wieczystej oraz umowy przedwstępnej jej zakupu.

Kredyt hipoteczny dla zawodowego kierowcy – warunki

O kredyt hipoteczny dla kierowcy zawodowego w 2022 r. warto w pierwszej kolejności zapytać w bankach, które wliczają do dochodów diety. Musisz jednak pamiętać, że dodatkowym warunkiem jego otrzymania będzie posiadanie wkładu własnego w wysokości minimum 20% wartości nieruchomości. Są jednak i banki, które proponują kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym na poziomie 10%, jednak jego zaciągnięcie będzie droższe i trudniejsze pod kątem spełnienia warunku posiadania odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej.

Przed złożeniem wniosku o kredyt na zakup mieszkania lub budowę domu koniecznie porównaj oferty w kilku bankach. Postaraj się wybrać najtańszy produkt, czyli z najniższym oprocentowaniem i prowizją. Dzięki temu Twoje raty będą niższe, co przełoży się także na większe szanse otrzymania finansowania. Pamiętaj, że na wysokość raty wpływa okres kredytowania i w przypadku kredytu hipotecznego może on wynosić nawet 35 lat.

To może Cię zainteresować: Mieszkanie bez wkładu własnego a Nowy Polski Ład – co warto wiedzieć?

Kredyt gotówkowy dla zawodowego kierowcy – warunki

Kredyt gotówkowy można dzisiaj zaciągnąć we wszystkich bankach do kwoty nawet 250 tys. zł. Poszczególne oferty różnią się wysokością oprocentowania i prowizji, dlatego warto dokładnie je porównać. Zwróć też uwagę na to, że niższe oprocentowanie może być uzależnione od wykupienia ubezpieczenia na życie lub skorzystania z innych produktów banku np. założenia w nim konta osobistego.

Kredyt gotówkowy nie wymaga zabezpieczenia i uzyskane za jego pomocą środki możesz przeznaczyć na dowolny cel. Spłata zobowiązania może być rozłożona na maksymalnie 10 lat.

Ile kosztuje kredyt dla zawodowego kierowcy? Oferta banków

Poniżej przedstawiamy koszty kredytu dla zawodowego kierowcy na podstawie ofert wybranych banków, które stosują preferencyjny sposób oceny zdolności kredytowej pracowników branży transportowej.

Kredyt gotówkowy dla kierowcy – koszty 2022

Bank

Kredyt 20 000 zł

Okres spłaty: 24 m-ce

Kredyt 50 000 zł

Okres spłaty: 60 m-cy

Kredyt 100 000 zł

Okres spłaty: 120 m-cy

BNP Paribas

Oprocentowanie: 10,49%

Prowizja: 0%

Wysokość raty: 927,43 zł

Do spłaty: 22 258,39 zł

RRSO: 11,01%

Oprocentowanie: 10,49%

Prowizja: 0%

Wysokość raty: 1074,45 zł

Do spłaty: 64 467,11 zł

RRSO: 11,01%

Oprocentowanie: 10,49%

Prowizja: 0%

Wysokość raty: 1416,23 zł

Do spłaty: 169 948,10 zł

RRSO: 11,01%

Alior Bank

Oprocentowanie: 8,69%

Prowizja: 0%

Wysokość raty: 910,85 zł

Do spłaty: 21 860,31 zł

RRSO: 9,04%

Oprocentowanie: 8,69%

Prowizja: 0%

Wysokość raty: 1030,40 zł

Do spłaty: 61824,27 zł

RRSO: 9,04%

Oprocentowanie: 8,69%

Prowizja: 0%

Wysokość raty: 1600,65 zł

Do spłaty: 192 078,60 zł

RRSO: 14,40%

Pekao SA

Oprocentowanie: 6%

Prowizja: 3%

Wysokość raty: 981,01 zł

Do spłaty: 23 544,14 zł

RRSO: 17,44%

Oprocentowanie: 6%

Prowizja: 3%

Wysokość raty: 1165,64 zł

Do spłaty: 69 938,41 zł

RRSO: 15,03%

Oprocentowanie: 6%

Prowizja: 3%

Wysokość raty: 1557,69 zł

Do spłaty: 186 922,52 zł

RRSO: 13,62%

A ile kosztuje kredyt hipoteczny dla kierowcy w 2022 roku? Poniżej prezentujemy symulację kosztów dla zobowiązania w wysokości 300 000 zł zaciągniętego na okres 25 lat.

Bank

Oprocentowanie

Prowizja

Wysokość raty

Całkowita kwota do spłaty

RRSO

Pekao SA

4,85%

1,99 %

1 762,03 zł

528 609,00 zł

5,17%

BNP Paribas

5,66%

0%

1 871,04 zł

561 312,00 zł

5,81%

Bank Millennium

5,31%

0%

1 808,38 zł

542 514,00 zł

5,44%

Co jeszcze warto wiedzieć o kredycie dla zawodowego kierowcy?

Więcej szczegółowych informacji na temat wnioskowania o kredyt hipoteczny dla kierowcy zawodowego znaleźć można na forum internetowym. Warto na nie zajrzeć, ponieważ wiele osób dzieli się tam swoimi doświadczeniami w ubieganiu się o finansowanie w różnych bankach. Jak się okazuje, w wielu instytucjach kierowca zawodowy może otrzymać kredyt hipoteczny, o ile odpowiednio się do tego przygotuje, czyli m.in. zadba o odpowiednie udokumentowanie dochodów, zgromadzi wysoki wkład własny, czy też wystąpi o finansowanie z osobą o dobrej zdolności kredytowej.

Warto sprawdzić: Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

...banku w sprawie kredytu. Decyzja o tym, kto może wziąć np. kredyt gotówkowy, zależy od wielu czynników. Banki oceniają potencjalnych...

...przedwstępna jest często wymagana przez banki przy udzielaniu kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Jest to dokument określający warunki...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kim jest kredytobiorca? Jakie są jego prawa i obowiązki?

Kim jest kredytobiorca? Jakie są jego prawa i obowiązki?

...mieszkania. W tym celu udała się do banku i podpisała umowę na kredyt gotówkowy w wysokości 20 tys. zł z okresem kredytowania na 3 lata. Jako...

...ubiegłego roku wskazują, że wartość wszystkich udzielonych kredytów gotówkowych i pożyczek wyniosła niemal 74 mld zł. Sytuacja na rynku powoli...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M

Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M luty 2024

...będzie dla kredytobiorcy korzystniejszy? Czy lepiej wybrać kredyt hipoteczny z WIBOR(R) 3M czy 6M? WIBOR(R) 3M zmienia się co trzy miesiące, a...

...wyższa jest stopa WIBOR(R). Kredytobiorcy, którzy spłacają kredyty hipoteczne oprocentowane według stawki WIBOR(R), mogą mieć pewność, że...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Czym jest kredyt lombardowy? Ile kosztuje pożyczka lombardowa?

Czym jest kredyt lombardowy? Ile kosztuje pożyczka lombardowa?

...przedmiotów stanowiących zastaw, np. wskutek inflacji lub z innych przyczyn. Koszty zobowiązania pozwoli oszacować kalkulator kredytowy. Przeczytaj także: Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy? Od kredytu lombardowego należy odróżnić pożyczkę lombardową, oferowaną przez instytucje zajmujące się udzielaniem zobowiązań pod zastaw, np. sprzętu RTV, biżuterii czy złota. Umowa...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Co to jest leasing konsumencki?

Co to jest leasing konsumencki? Czy leasing konsumencki samochodu się opłaca?

...która niejako wynajmuje pojazd i zobowiązuje się płacić określony czynsz za możliwość użytkowania go. Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych i wybierz najlepszą ofertę. Sprawdźmy dokładnie, na czym polega leasing konsumencki. Na podstawie umowy firma leasingowa zobowiązuje się do udostępnienia klientowi...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt dla emerytów i rencistów {{year}}

Kredyt dla emerytów i rencistów 2024

Najtańszy kredyt dla emerytów powinien mieć możliwie jak najniższe RRSO i całkowite koszty zobowiązania. Banki mogą ustalać górną granicę wieku kredytobiorcy, zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych. Zobacz, na jakich zasadach i z jakimi kosztami wiąże się udzielenie kredytu dla emeryta.
Zobacz więcej
20 min. czytania