Kredyt gotówkowy i hipoteczny dla zawodowego kierowcy – oferta banków. Warunki kredytu dla kierowców

Zaktualizowano: 2022-02-09 10:34
Opublikowano: 2020-10-29 15:14
Średnia ocena: 5,59/6 Głosów: 22
Kredyt gotówkowy i hipoteczny dla zawodowego kierowcy.

Kredyt dla zawodowego kierowcy może być nieco trudniejszy do uzyskania ze względu na specyficzny sposób uzyskiwania dochodów, który wpływa na ocenę zdolności kredytowej. Nie wszystkie banki uwzględniają bowiem diety kierowców, które stanowią często lwią część ich zarobków. Sprawdź, czy w takim razie kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny dla zawodowego kierowcy jest możliwy do otrzymania, a jeśli tak, to w których bankach najłatwiej go zaciągnąć.

Kredyt dla zawodowego kierowcy - najważniejsze informacje

Najczęściej osoby pytające o kredyt dla kierowcy zawodowego mają na myśli najpopularniejsze produkty kredytowe, czyli kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub budowę domu oraz kredyt gotówkowy, który można przeznaczyć na dowolny cel np. na wakacje lub remont.

Teoretycznie zaciągnięcie obu zobowiązań przez kierowców zatrudnionych w firmach przewozowych nie powinno być trudne, ponieważ jest to grupa zawodowa mająca dość wysokie zarobki - od 6 do nawet 12 tys. zł miesięcznie brutto, a więc powyżej średniej krajowej.

W praktyce jednak na taką pensję składa się kilka elementów: podstawa, dieta z tytułu wyżywienia na trasie, ryczałty noclegowe, a także różne dodatki np. z tytułu godzin nadliczbowych, czy też pracy w niedziele i święta. To właśnie te wszystkie dodatkowe elementy zapewniają wysokie dochody kierowcom, ponieważ ich podstawa wynagrodzenia rzadko przekracza równowartość płacy minimalnej.

Niestety wiele banków przy weryfikacji wniosku bierze pod uwagę tylko wybrane elementy dochodu, dlatego niektórzy kierowcy mają problem z uzyskaniem finansowania. Warto jednak wiedzieć, że są instytucje, które albo oferują specjalny kredyt dla kierowcy zawodowego, albo stosują preferencyjny sposób wyliczania zdolności kredytowej, ułatwiając tym samym zaciągnięcie zobowiązania.

Sprawdź, czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy.

Czy w ofercie banków można znaleźć kredyt dla zawodowego kierowcy?

Aktualnie specjalny kredyt dla kierowcy zawodowego ma w swojej ofercie np. bank Credit Agricole. Jest on dostępny w dwóch wariantach do wyboru: jako kredyt gotówkowy lub kredyt konsolidacyjny.

Pozostałe banki nie mają specjalnych kredytów dla kierowców, dlatego przedstawiciele tego zawodu muszą spełnić standardowe warunki ubiegania się o finansowanie - takie same jak osoby zatrudnione w innych gałęziach gospodarki. Niektóre instytucje stosują jednak bardziej przyjazny sposób oceny zdolności kredytowej kierowców, co wyjaśnimy niżej.

Zdolność kredytowa zawodowego kierowcy - co bank bierze pod uwagę?

Zanim bank zaproponuje kredyt dla kierowcy, musi zbadać jego zdolność kredytową, a więc możliwości finansowe do spłaty zobowiązania. Przy wyliczeniu takiej zdolności kredytowej bankowcy biorą pod uwagę m.in.:

 • dochody,
 • spłacane aktualnie zobowiązania,
 • historię kredytową i scoring BIK,
 • liczbę osób na utrzymaniu,
 • staż pracy i formę zatrudnienia,
 • wiek.

W przypadku kierowców główną przeszkodą w uzyskaniu pozytywnej oceny zdolności kredytowej są dochody, które jak wiemy, składają się z kilku elementów. Wielu kierowców zastanawia się, czy delegacja wlicza się do dochodu i czy bank uwzględni ich diety, stanowiące główną część ich zarobków.

Niestety większość banków przy wyliczaniu zdolności kredytowej uwzględnia wyłącznie wynagrodzenie podstawowe kierowcy wynikające z umowy o pracę. Nie są natomiast brane pod uwagę wszelkiego rodzaju diety i ryczałty, które są nieregularne i co do zasady są formą zwrotu kosztów podróży, a nie dochodem.

Jak zawodowy kierowca może podwyższyć swoją zdolność kredytową?

Zazwyczaj kredyt gotówkowy dla kierowcy nie jest trudny do uzyskania, szczególnie jeśli jest zaciągany w stosunkowo niewielkiej kwocie. Znacznie trudniejszy do zaciągnięcia przez kierowcę jest kredyt hipoteczny, którego raty miesięczne są na tyle wysokie, że pochłaniałaby znaczną część jego wynagrodzenia podstawowego. Na to banki nie mogą się zgodzić, dlatego często wnioski kierowców o takie finansowanie po prostu odrzucają.

Chcąc zwiększyć swoje szanse na kredyt, kierowca ma jednak kilka możliwości na zwiększenie swojej zdolności kredytowej, ponieważ może m.in.:

 • postarać się o zwiększenie wynagrodzenia podstawowego,
 • jeździć jak najczęściej na trasach międzynarodowych – takie kursy są lepiej opłacane i tutaj warto też wiedzieć, że od lutego 2022 r. kierowcy jeżdżący na terenie Unii Europejskiej powinni mieć wypłacane co najmniej wynagrodzenie minimalne obowiązujące w kraju, w jakim wykonywana jest usługa (np. w Niemczech stawka godzinowa jest 3 razy większa niż w Polsce),
 • zaoszczędzić na większy wkład własny do kredytu hipotecznego,
 • wnioskować o kredyt z inną osobą o wysokich zarobkach np. partnerem.

Swoje szanse na kredyt można także zwiększyć, korzystając z usług banku, który przy wyliczeniu zdolności kredytowej bierze pod uwagę diety kierowcy.

Które banki honorują diety kierowców zawodowych?

Dieta dla kierowcy tira jest na tyle wysoka, że niektóre banki decydują się ją uwzględnić przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Poniżej wyjaśniamy, które banki honorują diety w 2022 roku:

 • BNP Paribas – dieta kierowcy zawodowego zostanie uwzględniona w wysokości jej 75% wartości z ostatnich 12 miesięcy, ale pod warunkiem, że wszystkie kwoty trafiały w tym czasie na rachunek bankowy,
 • Alior Bank – diety kierowców brane są pod uwagę w 80% ich wartości z ostatnich 6 miesięcy,
 • Pekao SA – ten bank bierze pod uwagę pełną kwotę diet z okresu 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku kredytowego,
 • Bank Millennium – bank może wziąć pod uwagę diety z ostatnich 6 miesięcy, o ile ich średnia wysokość nie przekracza 700 zł,
 • Credit Agricole – bank uwzględnia diety, jeśli wpływają na konto bankowe, ale traktuje je jedynie jako dodatek do wynagrodzenia.

Kredyt dla zawodowego kierowcy - wymagane dokumenty

Chcąc zaciągnąć kredyt dla zawodowego kierowcy, należy dopełnić pewnych formalności, czyli przede wszystkim złożyć w banku kilka ważnych dokumentów. Do najważniejszych z nich należą:

 • wniosek kredytowy – należy go wypełnić na formularzu bankowym,
 • zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach – powinny być w nim uwzględnione zarobki z ostatnich 3 miesięcy, z wyraźnym rozróżnieniem na kwotę pensji podstawowej oraz diety,
 • wyciągi z rachunku osobistego – należy je dostarczyć za okres wymagany przez bank (np. 3 lub 12 miesięcy) i powinien on zawierać informacje o wpływie środków z tytułu wynagrodzenia oraz diet.

W przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny bank będzie wymagał również dostarczenia dokumentów dotyczących nieruchomości, na której ma być ustanowiona hipoteka np. numeru księgi wieczystej oraz umowy przedwstępnej jej zakupu.

Kredyt hipoteczny dla zawodowego kierowcy – warunki

O kredyt hipoteczny dla kierowcy zawodowego w 2022 r. warto w pierwszej kolejności zapytać w bankach, które wliczają do dochodów diety. Musisz jednak pamiętać, że dodatkowym warunkiem jego otrzymania będzie posiadanie wkładu własnego w wysokości minimum 20% wartości nieruchomości. Są jednak i banki, które proponują kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym na poziomie 10%, jednak jego zaciągnięcie będzie droższe i trudniejsze pod kątem spełnienia warunku posiadania odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej.

Przed złożeniem wniosku o kredyt na zakup mieszkania lub budowę domu koniecznie porównaj oferty w kilku bankach. Postaraj się wybrać najtańszy produkt, czyli z najniższym oprocentowaniem i prowizją. Dzięki temu Twoje raty będą niższe, co przełoży się także na większe szanse otrzymania finansowania. Pamiętaj, że na wysokość raty wpływa okres kredytowania i w przypadku kredytu hipotecznego może on wynosić nawet 35 lat.

To może Cię zainteresować: Mieszkanie bez wkładu własnego a Nowy Polski Ład – co warto wiedzieć?

Kredyt gotówkowy dla zawodowego kierowcy – warunki

Kredyt gotówkowy można dzisiaj zaciągnąć we wszystkich bankach do kwoty nawet 250 tys. zł. Poszczególne oferty różnią się wysokością oprocentowania i prowizji, dlatego warto dokładnie je porównać. Zwróć też uwagę na to, że niższe oprocentowanie może być uzależnione od wykupienia ubezpieczenia na życie lub skorzystania z innych produktów banku np. założenia w nim konta osobistego.

Kredyt gotówkowy nie wymaga zabezpieczenia i uzyskane za jego pomocą środki możesz przeznaczyć na dowolny cel. Spłata zobowiązania może być rozłożona na maksymalnie 10 lat.

Ile kosztuje kredyt dla zawodowego kierowcy? Oferta banków

Poniżej przedstawiamy koszty kredytu dla zawodowego kierowcy na podstawie ofert wybranych banków, które stosują preferencyjny sposób oceny zdolności kredytowej pracowników branży transportowej.

Kredyt gotówkowy dla kierowcy – koszty 2022

Bank

Kredyt 20 000 zł

Okres spłaty: 24 m-ce

Kredyt 50 000 zł

Okres spłaty: 60 m-cy

Kredyt 100 000 zł

Okres spłaty: 120 m-cy

BNP Paribas

Oprocentowanie: 10,49%

Prowizja: 0%

Wysokość raty: 927,43 zł

Do spłaty: 22 258,39 zł

RRSO: 11,01%

Oprocentowanie: 10,49%

Prowizja: 0%

Wysokość raty: 1074,45 zł

Do spłaty: 64 467,11 zł

RRSO: 11,01%

Oprocentowanie: 10,49%

Prowizja: 0%

Wysokość raty: 1416,23 zł

Do spłaty: 169 948,10 zł

RRSO: 11,01%

Alior Bank

Oprocentowanie: 8,69%

Prowizja: 0%

Wysokość raty: 910,85 zł

Do spłaty: 21 860,31 zł

RRSO: 9,04%

Oprocentowanie: 8,69%

Prowizja: 0%

Wysokość raty: 1030,40 zł

Do spłaty: 61824,27 zł

RRSO: 9,04%

Oprocentowanie: 8,69%

Prowizja: 0%

Wysokość raty: 1600,65 zł

Do spłaty: 192 078,60 zł

RRSO: 14,40%

Pekao SA

Oprocentowanie: 6%

Prowizja: 3%

Wysokość raty: 981,01 zł

Do spłaty: 23 544,14 zł

RRSO: 17,44%

Oprocentowanie: 6%

Prowizja: 3%

Wysokość raty: 1165,64 zł

Do spłaty: 69 938,41 zł

RRSO: 15,03%

Oprocentowanie: 6%

Prowizja: 3%

Wysokość raty: 1557,69 zł

Do spłaty: 186 922,52 zł

RRSO: 13,62%

A ile kosztuje kredyt hipoteczny dla kierowcy w 2022 roku? Poniżej prezentujemy symulację kosztów dla zobowiązania w wysokości 300 000 zł zaciągniętego na okres 25 lat.

Bank

Oprocentowanie

Prowizja

Wysokość raty

Całkowita kwota do spłaty

RRSO

Pekao SA

4,85%

1,99 %

1 762,03 zł

528 609,00 zł

5,17%

BNP Paribas

5,66%

0%

1 871,04 zł

561 312,00 zł

5,81%

Bank Millennium

5,31%

0%

1 808,38 zł

542 514,00 zł

5,44%

Co jeszcze warto wiedzieć o kredycie dla zawodowego kierowcy?

Więcej szczegółowych informacji na temat wnioskowania o kredyt hipoteczny dla kierowcy zawodowego znaleźć można na forum internetowym. Warto na nie zajrzeć, ponieważ wiele osób dzieli się tam swoimi doświadczeniami w ubieganiu się o finansowanie w różnych bankach. Jak się okazuje, w wielu instytucjach kierowca zawodowy może otrzymać kredyt hipoteczny, o ile odpowiednio się do tego przygotuje, czyli m.in. zadba o odpowiednie udokumentowanie dochodów, zgromadzi wysoki wkład własny, czy też wystąpi o finansowanie z osobą o dobrej zdolności kredytowej.

Warto sprawdzić: Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak zrezygnować z karty kredytowej w banku?
11.01.2023

Jak zrezygnować z karty kredytowej w banku?

...nas do szukania na każdym kroku oszczędności. Tak czy inaczej, karta kredytowa stanowi dobrą alternatywę dla kredytu gotówkowego i chętnie z...

...dla kredytu gotówkowego i chętnie z niej korzystamy. Rezygnacja z karty kredytowej przed upłynięciem okresu określonego w zawartej umowie jak...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym jest wskaźnik ogólnego zadłużenia? Jak go obliczyć
12.12.2022

Czym jest wskaźnik ogólnego zadłużenia? Jak go obliczyć

...do podejmowania krótko- i długoterminowych decyzji biznesowych czy oceny sytuacji majątkowej i finansowej przez odbiorców zewnętrznych i kredytodawców.  Gdy przedsiębiorstwo stara się o kredyt gotówkowy, bank z pewnością sprawdzi efektywność jego działania, właśnie weryfikując najświeższe dane z zakresu analizy finansowej. Zacznijmy od wyjaśnienia, co oznacza wskaźnik ogólnego...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak otrzymać pożyczkę na raty 0%?
09.12.2022

Jak otrzymać pożyczkę na raty 0%?

...którzy ze względu na niską zdolność nie mają szans na kredyt gotówkowy w banku. Obecnie wiele firm pozabankowych ma w ofercie pierwszą...

...zależy na niskim koszcie zobowiązania, przyciąga szczególnie chwilówka 0 procent – nieoprocentowana oferta, której RRSO wynosi 0%...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?
08.12.2022

Czym są stopy procentowe NBP? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Na czym polegają płatności odroczone?
28.11.2022

Na czym polegają płatności odroczone i kiedy można z nich skorzystać?

...zna takie sytuacje – wiele osób decyduje się wówczas na szybki kredyt gotówkowy lub zaciągnięcie chwilówki. Naprzeciw oczekiwaniom szerokiej...

...pytania. W pewnym sensie przelew odroczony jest alternatywą dla kredytu gotówkowego lub pożyczki, ma jednak jeden duży atut – samo odroczenie...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?
21.11.2022

Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?

...lub elektronicznej, jako załącznik do podpisywanej umowy np. kredytu gotówkowego. W przypadku gdy proces wnioskowania odbywa się zdalnie...

...spłaty, może on ulegać zmianom, niezależnie od tego, czy to kredyt hipoteczny, czy gotówkowy. Przykładem konieczności wprowadzenia modyfikacji...

Zobacz więcej
5 min. czytania