Kredyty samochodowe 10 min. czytania

Jak wziąć auto na raty? Czy warto zdecydować się na nowe lub używane auto na raty z salonu?

Zaktualizowano: 2022-03-08 10:31
Opublikowano: 2020-12-03 15:27
Średnia ocena: 5,50/6 Głosów: 24
Czy warto zdecydować się na nowe lub używane auto na raty z salonu?

Chcesz kupić samochód na raty i mieć pewność, że oferta będzie dla Ciebie korzystna? Przekonaj się, jakie masz możliwości, a także co zrobić zależnie od tego, czy wybierasz kupno samochodu z salonu, czy chcesz kupić pojazd używany. Sprawdź też, jakie masz możliwości pod względem oferty kredytowej przy zakupie auta na raty.

Zakup samochodu to jeden z najczęstszych powodów zaciągania kredytu gotówkowego. Polacy, którzy decydują się na tą formę finansowania auta, wybierają zazwyczaj młodsze pojazdy – średni wiek samochodu na raty to 6 lat. Dane te pokazują, że chcemy jeździć coraz lepszymi samochodami, nawet gdy nie jesteśmy w stanie kupić ich za gotówkę. Rozwiązania mamy wówczas dwa: kredyt samochodowy lub kredyt gotówkowy. Które wybrać?

Kupno auta na raty – najważniejsze informacje

Oszczędzanie na kupno nowego, a nawet używanego samochodu może trwać latami. Polacy coraz świadomiej decydują o swoich finansach, ale wciąż wielu rodzinom trudno jest odłożyć miesięcznie więcej pieniędzy na cele, które są kosztowne, a zakup auta z pewnością się do nich zalicza. Rozwiązanie stanowi zatem wybór auta na raty. Kto może z niego skorzystać? Niemal każdy, kto spełnia kilka podstawowych warunków. Najczęściej wystarczy, że będziesz w stanie zaświadczyć o stałych dochodach, które pomogą Ci spłacać miesięczne raty, a także masz pewność, że nie widniejesz w rejestrze dłużników np. KRD, gdyż taki wpis będzie powodem odmowy zarówno w przypadku kredytu na samochód, czy skorzystania z leasingu na samochód.

Jak sfinansować kupno samochodu, by spłacać wygodne raty, dostosowane do Twojej sytuacji finansowej? Okazuje się, że opcji jest kilka. Samochód na raty zdobędziesz z kredytu gotówkowego, ale i kredytu samochodowego. Co więcej, na raty możesz kupić nowe auto, jak i samochód używany. 

To może Cię zainteresować: Co to rata balonowa i kiedy warto się na nią zdecydować? Wady i zalety raty balonowej

Nowe auto na raty z salonu

Nowe samochody na raty są wybierane zdecydowanie częściej niż używane. Także i Ty decydujesz się na nowy samochód? Zapoznaj się z ofertą kredytową, jaką może przedstawić Ci dealer. Samochód na kredyt z salonu może okazać się atrakcyjną propozycją. Co za nią przemawia? 

Największą zaletą oferty dostępnej bezpośrednio w salonie jest ograniczona liczba formalności. Tym samym następuje błyskawiczne podpisanie dokumentów. Niekiedy możesz liczyć na specjalne promocje, co pozwoli dodatkowo zaoszczędzić. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, znajdź kilka minut i sprawdź, czy konkurencyjne oferty nie są dla ciebie dużo korzystniejsze. Pod tym względem niezastąpiony okaże się ranking kredytów samochodowych. 

Używane auto na raty

Nowy pojazd nawet w płatności ratalnej może okazać się sporym wyzwaniem dla domowego budżetu. Co więcej, nowe auto szybko traci na wartości. Nie każdy więc będzie z takiego rozwiązania zadowolony. Alternatywę dla auta z salonu na raty stanowi auto na raty z komisu. Zasada działania jest niemal taka sama, inna będzie jednak cena pojazdu. 

Kliknij i sprawdź: Zastaw rejestrowy – jak sprawdzić i na czym polega zastaw rejestrowy na samochodzie?

Jak można sfinansować kupno samochodu na raty?

Chcesz sfinansować zakup auta na raty? W takim przypadku bez trudu skorzystasz z kredytu na samochód lub kredytu gotówkowego. Wszystko zależeć będzie tylko od tego, która z ofert wydaje Ci się być korzystniejsza. Zależy Ci na szybszym zawarciu umowy, a dodatkowo masz nadzieję, że z pomocą kredytowanych pieniędzy wykupisz ubezpieczenie samochodu? W takim razie zdecydowanie korzystniej będzie wybrać kredyt gotówkowy. Możliwy jest też zakup auta na raty bez banku, zwłaszcza gdy Twoja historia kredytowa nie jest najlepsza. Jak zatem widzisz, finansowanie samochodu bywa zróżnicowane. 

Sprawdź najpierw, jak wygląda kredyt na samochód.

Kredyt samochodowy a kupno auta na raty

Kredyt samochodowy to rodzaj kredytu celowego. Co to oznacza? Środki z niego pozyskane, należy wydać na konkretny cel, czyli w tym przypadku zakup pojazdu. Co jednak istotne, jako pojazd rozumiane jest nie tylko auto, ale i skuter, motor czy kamper. 

Kredyt na samochód zapewnia niższe oprocentowanie, ale nie otrzymasz pieniędzy na swoje konto, a dodatkowo umowa przewiduje kilka warunków, o których musisz wiedzieć, zanim wybierzesz usługę. Najczęściej bank do czasu spłaty kredytu staje się współwłaścicielem pojazdu, a dodatkowym wymaganiem jest wykupienie zarówno ubezpieczenia OC, jak i AC. Kredyt na samochód pozwala kupić zarówno używane auto na raty, jak i auto z salonu.

Kredyt gotówkowy a kupno samochodu na raty

Zdecydowanie popularniejsze rozwiązanie od kredytu samochodowego, to kredyt gotówkowy. Decydując się na niego, nie musisz tłumaczyć się bankowi z tego, na co przeznaczasz środki, więc równie dobrze możesz w ten sposób sfinansować zakup auta. Pieniądze otrzymasz do ręki i rozdysponujesz wedle uznania.

Auto na raty bez BIK i KRD – czy to możliwe?

Auto na raty bez BIK to oferta, która nie jest dostępna w żadnym banku. Musisz zdawać sobie sprawę, że banki dbają o swoje interesy i każdorazowo weryfikuję potencjalnych klientów. Nie ma znaczenia, czy chcesz kupić auto na raty, czy sfinansować zakup pralki. Bank z pewnością sprawdzi Twoją historię kredytową. Czy zatem możesz gdzieś kupić auto na raty bez BIK? Jak się okazuje, istnieją prywatne firmy, które oferują zakup auta na raty dla firm i klientów indywidualnych bez konieczności przedstawiania zaświadczenia o dochodach czy weryfikowania historii kredytowej. Auto na prywatne raty bez BIK i KRD jest więc dostępne, ale nie wszędzie.

Auto na raty a wymagania względem kredytobiorcy

Jakie trzeba mieć zarobki, żeby dostać kredyt na auto? To pytanie zadaje sobie zapewne wiele osób. Niestety nie ma na nie jednej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, o jakiej wartości auto chcesz kupić, cena będzie więc grać główną rolę. Jedno jest pewne, nie otrzymasz auta na raty bez zdolności kredytowej.

Auto na raty a wkład własny

Aby uzyskać auto na raty, nie zawsze musisz posiadać wkład własny. W większości przypadków banki nie będą wymagać od Ciebie wpłaty żadnych środków, chyba że ubiegasz się o bardzo wysoki kredyt. Jednak nawet wtedy auto na raty bez wkładu własnego zazwyczaj jest dostępne. 

Ubezpieczenie a auto na raty

Jeśli decydujesz się na zakup auta na raty przy wykorzystaniu kredytu samochodowego, to musisz liczyć się z tym, że konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia. Co istotne, mowa zarówno o polisie OC, jak i AC.

Dokumenty wymagane do zakupu samochodu na raty

Czego potrzebujesz, żeby wziąć auto na raty? Czy możesz kupić auto na raty bez zaświadczeń? Lista potrzebnych dokumentów jest dość krótka. Przygotuj przede wszystkim dowód tożsamości i zaświadczenie o dochodach (niekiedy wystarczy wyciąg z konta). Niektóre banku mogą poprosić także o zaświadczenie o zatrudnieniu. Nie wystarczy więc jedynie dowód, aby kupić samochód na raty. Bank musi sprawdzić Twoją zdolność kredytową. 

Jak kupić auto na raty? Poradnik krok po kroku

Jak wziąć auto na raty? Proces ten nie należy do skomplikowanych, ale wymaga przejście przez kilka etapów. Oto każdy z nich:

 1. Wybierz samochód, który Cię interesuje.
 2. Poproś salon samochodowy o wystawienie faktury pro forma.
 3. Z fakturą udaj się do banku i złóż wniosek o kredyt samochodowy wraz z wymaganymi dokumentami
 4. Otrzymaj zgodę na udzielenie kredytu
 5. Wykup ubezpieczenie samochodu.
 6. Samochód jest Twój
 7. Pamiętaj, żeby zarejestrować auto w wydziale komunikacji i odebrać tymczasowy dowód rejestracyjny.

Chcesz kupić auto za kredyt gotówkowy? W takiej sytuacji wystarczy, że złożysz wniosek o kredyt, a po jego pozytywnym rozpatrzeniu, opłacisz zakup auta. W tym przypadku możliwe jest więc kupna auta na raty online.

Ile kosztuje auto na raty?

Ile wynosi rata za nowe auto? To oczywiście zależy od tego, jak wysoki kredyt decydujesz się zaciągnąć. Rata może wynieść zaledwie 600 złotych, jak i 1500 złotych, a nawet więcej. Musisz sprawdzić, na jak wysoką ratę możesz sobie pozwolić. W oszacowaniu raty za auto używane lub też nowe pomoże Ci kalkulator kredytu. Miej jednak na względzie, że nowe auta na raty bez odsetek nie są dostępne, podobnie jak auto na raty 0 procent. 

Wady i zalety kupna samochodu na raty

Kupno samochodu na raty może być bardzo łatwe, ale zdecydowanie warto poznać wszystkie oblicza zadłużenia finansowego, jakim jest kredyt na samochód, by mieć pewność, że podjęta decyzja nie będzie dla Ciebie utrapieniem w trakcie spłaty pojazdu.

Kupując samochód za gotówkę, możesz uniknąć wszelkich formalności związanych z jakimkolwiek zadłużeniem finansowym. Co więcej, nie musisz martwić się spłatą kredytu, która może trwać nawet kilka lat, jednocześnie wpływając na Twoje bieżące wydatki, czy domowy budżet. Trzeba jednak pamiętać, że jednorazowe wydanie tak dużej kwoty pieniędzy może być bardzo problematyczne, a dla wielu osób wręcz niemożliwe.

Najważniejsze zalety kredytu na samochód:

 • Możesz zakupić samochód, nie wydając jednorazowo dużej kwoty pieniędzy;
 • Kredyt pozwoli ci sfinansować kupno samochodu nawet w 100%;
 • Wybierając kredyt na samochód u dealera, wszystkie formalności załatwisz w bardzo krótkim czasie.

A co z wadami? Zaliczyć można do nich:

 • Konieczność poniesienia opłat wynikających z udzielenia zadłużenia;
 • Konieczne jest zabezpieczenie kredytu;
 • W przypadku sprzedaży samochodu, który nie został spłacony, konieczny jest kontakt z bankiem, zanim dojdzie do takiej transakcji.

Czy warto kupić auto na raty? Opinie

Samochód na raty pomoże Ci zrealizować cel, a nawet długo odkładane marzenie. Każdy więc sam musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy opłaca się brać kredyt na samochód. Dla wielu osób to z pewnością jedyna szansa na zakup lepszego pojazdu. Często pojawia się także pytanie, czy opłaca się kupić auto z salonu. I to pytanie warto sobie zadać. Miej na względzie, że już w kilka chwil po opuszczeniu salonu, wartość auta znacząco spada, dlatego auto z salonu na raty nie zawsze jest najlepszą dostępną opcją. 

Sprawdź także: Zniesienie współwłasności – jak napisać wniosek i jak długo trwa sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości?

Komentarze

Powiązane artykuły

Co to jest leasing? Na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Co to jest leasing? Na czym polega i kto może z niego skorzystać?

...się własnością przedsiębiorstwa. Sprawdź również najlepsze kredyty samochodowe i porównaj dostępne oferty. Przedmiotem leasingu mogą być...

...na dokonywanie takich odliczeń, ale jest ciekawą alternatywą dla kredytu samochodowego, ponieważ nie obniża zdolności kredytowej klienta. Czy warto...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt na samochód czy kredyt gotówkowy? Co wybrać?

Kredyt na samochód czy kredyt gotówkowy? Co wybrać?

...zaciągnęło na ten cel kredyt. Naturalnym wyborem wydaje się kredyt samochodowy, który może być przeznaczony na zakup nowego lub używanego...

...opłaca: kredyt gotówkowy czy samochodowy? Wnioski są takie, że kredyty samochodowe są produktami zwykle tańszymi, ale tylko wtedy, gdy zaciągane są...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Czy każdy może wziąć samochód w leasing?

Kto może wziąć samochód w leasing? Zasady leasingu samochodowego

Leasing samochodowy jest jedną z form finansowania nabycia pojazdu. Kto może wziąć samochód w leasing? Czy jest to przeznaczone dla każdego? Zasady uzyskania finansowania zakupu pojazdu pokazują, że zarówno przedsiębiorca, jak i osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, skorzystają z takiej ewentualności. Sprawdź, jakie zalety ma leasing samochodu.
Zobacz więcej
14 min. czytania
Samochód na firmę

Jak dokonać zakupu samochodu na firmę jednoosobową?

...że podstawę zakupu stanowi umowa sprzedaży, a nie faktura VAT. Taki rodzaj samochodu nie weźmiemy np. w leasing. Decydując się na finansowanie bankowe, nierzadko wybieramy kredyt samochodowy, który należy do zobowiązań celowych. Jest on często niżej oprocentowany niż tradycyjny kredyt gotówkowy. Opłacając zakup samochodu kredytem, nadal możesz rozliczać 75%...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Czy warto wziąć kredyt na naprawę samochodu?

Czy warto wziąć kredyt na naprawę samochodu?

...ile kosztuje naprawa samochodu? Czy warto zaciągnąć na ten cel kredyt gotówkowy? Na rynku istnieje wiele produktów finansowych, które można...

...na inny cel niż ten wskazany w umowie kredytowej. Tym różni się kredyt samochodowy od gotówkowego – w drugim przypadku pieniądze mogą zostać...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Rata balonowa - co to jest i czy się opłaca?

Co to rata balonowa i kiedy warto się na nią zdecydować? Wady i zalety raty balonowej

...zastanawiasz się, jaka forma finansowania będzie lepsza – kredyt samochodowy czy rata balonowa? Sprawdź oferty banków, które oferują kredyty...

...się różnymi sposobami finansowania – banki oferują kredyty samochodowe, popularny jest leasing oraz wynajem długoterminowy. Ciekawym...

Zobacz więcej
8 min. czytania