9 min. czytania

Czym jest PIT-2 i kto powinien go złożyć? Jak wypełnić PIT-2 i co można zyskać składając go

Zaktualizowano: 2022-03-08 09:10
Opublikowano: 2022-03-08 08:01
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Czym jest PIT-2 i kto powinien go złożyć?

Kwota wolna od podatku zdecydowanie wzrosła w 2022 roku – z 8 tys. zł do 30 tys. zł. Jednocześnie zwiększeniu uległa suma zmniejszająca daninę, jaką pracodawca na prośbę zatrudnionego wyrażoną w PIT-2 może odliczyć od zaliczki podatkowej w każdym miesiącu. Dotychczas wynosiła ona zaledwie 44 zł, a obecnie to 425 zł. Sprawdź, jak złożyć PIT-2 i kto może się nim posługiwać.

Zatrudnieni wykonujący obowiązki na podstawie umów o pracę rozliczają się z fiskusem ze swoich dochodów z wykorzystaniem dwustopniowej, progresywnej skali podatkowej. Uwzględnia ona dwa progi podatkowe – 17 i 32 proc. daniny. Obecnie w związku z dużą reformą, określaną jako Polski Ład, zwiększono granicę dochodów, do której stosowana jest niższa stawka skali – z 85 528 zł do 120 000 zł w 2022 roku. Pracownicy mogą zarabiać co miesiąc nieco więcej dzięki złożeniu PIT-2 na ręce przedsiębiorcy. Co to za deklaracja i kto właściwie może się nią posłużyć?

Czym jest PIT-2?

Przedstawienie zmian wynikających z Polskiego Ładu dla pracowników warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest PIT-2 i kiedy znajduje swoje zastosowanie. Jak mają się do siebie PIT-2 i rozliczenie roczne?

PIT-2 to oświadczenie składane przez pracownika na ręce płatnika zaliczek na podatek dochodowy, czyli przedsiębiorcy. PIT-2 właściwie jest oświadczeniem zatrudnionego dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Nie jest tak, że druk PIT 2 pojawił się dopiero w 2022 roku. Nowy Polski Ład nie spowodował, że umożliwiono pracownikom jego złożenie i skorzystanie z ulgi. Najczęściej PIT-2 składany był z chwilą rozpoczynania zatrudnienia. Deklaracja składana w ten sposób przez pracownika właściwie obowiązuje do odwołania i nie musi być składana co roku. W 2022 roku podniesienie w znaczny sposób kwoty wolnej od podatku z poziomu 8000 zł do 30 000 zł spowoduje, że PIT-2 może przynieść wysokie, realne zyski dla zatrudnionych.

To może Cię zainteresować: Najniższa krajowa netto i brutto – ile wynosi najniższa krajowa?

Co daje PIT-2?

PIT-2 upoważnia przedsiębiorcę na wniosek pracownika do pomniejszenia zaliczki za dany miesiąc o kwotę zmniejszającą daninę (właściwie o 1/12 kwoty zmniejszającej daninę). Pracownik może więcej zarabiać dzięki temu, że złoży PIT-2. W 2021 roku obowiązywała w Polsce jeszcze dotychczasowa kwota wolna w wysokości 8000 zł. Dlatego kwota zmniejszająca daninę była niewielka, a co za tym idzie, zatrudnionym nie do końca opłacało się składanie PIT-2. W 2022 roku uległo to zmianie z powodu podwyższenia kwoty wolnej od podatku do poziomu 30 000 zł. Tym samym wzrosła suma zmniejszająca zaliczki na daninę – w 2022 roku wynosi ona 425 zł miesięcznie, podczas gdy jeszcze w ubiegłym roku było to zaledwie 44 zł miesięcznie. Dlatego składanie oświadczenia PIT-2 nie było właściwie takie istotne jak dziś.

Trzeba przy tym powiedzieć, że zniknęła pewna ulga podatkowa, a PIT-2 może spowodować, że pracownik nie odczuje tej negatywnej zmiany. Polski Ład spowodował, że wprowadzono w życie nowe zasady rozliczenia składki zdrowotnej. Nie ma już możliwości odliczenia jej od podatku. Niemniej dzięki PIT-2 pracownik może uniknąć otrzymywania co miesiąc pomniejszonego wynagrodzenia.

Wiele osób myli PIT-2 i ulgę dla klasy średniej, która została wprowadzona przez ustawodawcę w związku z uniemożliwieniem odliczania składki zdrowotnej od podatku za sprawą przepisów Polskiego Ładu.

Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony? Podatek liniowy a Nowy Ład

Kto powinien złożyć PIT-2?

Wiesz już, czym jest PIT-2, kto wypełnia tę deklarację oraz że powinna ona zostać wysłana lub przekazana pracodawcy. Powinieneś jednak wiedzieć również, czy w ogóle masz obowiązek wypełnienia i złożenia PIT-2. Czy jest on zatem obowiązkowy? Nic podobnego. PIT-2 składa się dobrowolnie i jednorazowo, wraz z podjęciem zatrudnienia, tuż przed pierwszą wypłatą, tak aby pracodawca wiedział, czy może pomniejszyć zaliczkę na podatek dochodowy o 1/12 kwoty zmniejszającej daninę, czy też ma tego nie robić z powodu braku PIT-2.

Jeśli wraz z początkiem zatrudnienia nie złożyłeś PIT-2, nic nie szkodzi. Pracodawca przyjmie je w dowolnym momencie w trakcie trwania roku podatkowego. Od tego momentu Twoje wynagrodzenie będzie powiększane o wskazaną kwotę wolną. Raz złożony PIT-2 nie traci ważności w kolejnych latach podatkowych do momentu jego odwołania lub wycofania oświadczenia pracownika.

Jak wygląda kwestia PIT-2 dla osób do 26. roku życia? W ich przypadku sytuacja jest inna, nawet jeśli są pracownikami etatowymi. Wszystko przez to, że mają prawo korzystać z ulgi związanej z brakiem konieczności uiszczania zaliczek na podatek dochodowy. PIT-2 złożą dopiero po ukończeniu 26 roku życia, jeśli taka będzie ich wola.

Jak ma się PIT-2 do działalności gospodarczej? Jeśli jesteś pracownikiem i jednocześnie prowadzisz własną działalność, nie powinieneś składać tego oświadczenia.

PIT-2 – kiedy nie należy go składać?

Istnieją pewne przypadki, w których nie należy składać oświadczenia PIT-2. Dotyczą one:

 • emerytów;
 • przedsiębiorców, tj. osób prowadzących własną działalność gospodarczą;
 • wieloetatowców, tj. pracowników zatrudnionych na kilku etatach – tutaj możliwe jest złożenie PIT-2 tylko u jednego pracodawcy, tak aby odliczenie kwoty zmniejszającej podatek obowiązywało wyłącznie w przypadku jednej wypłaty w miesiącu.

Musisz wiedzieć, że podpisany przez Ciebie PIT-2 to nie tylko szansa na wyższe wynagrodzenie w pracy zawodowej, lecz także deklaracja, którą składasz pod odpowiedzialnością karną. Wraz z podpisaniem PIT-2 oświadczasz, że nie pobierasz emerytury lub renty, nie otrzymujesz świadczeń pieniężnych wypłacanych z Funduszu Pracy lub Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Nie powinieneś podpisywać także PIT-2, jeśli osiągasz dochody z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej oraz z najmu lub dzierżawy.

Pracodawca może zmniejszyć wysokość zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od każdego pracownika, który złoży mu PIT-2, ale tylko w sytuacji, gdy taka osoba poza przychodami z pracy nie otrzymuje lub nie osiąga:

 • emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika, który z mocy obowiązujących przepisów stosuje zmniejszenie zaliczki od świadczeń emerytalno-rentowych;
 • dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną;
 • dochodów opodatkowanych według skali podatkowej, na podstawie których Ty sam jesteś zobowiązany obliczyć i wpłacić do fiskusa zaliczkę na podatek dochodowy;
 • świadczeń pieniężnych z FP i FGŚP.

Dowiedz się także: Co to jest kredyt podatkowy i kiedy warto z niego skorzystać?

Jak wypełnić PIT-2? Wzór

Jeśli chcesz złożyć pracodawcy wypełniony formularz PIT-2, druk możesz pobrać, chociażby ze stron rządowych lub otrzymać go w urzędzie skarbowym. Dowiedz się, jak wygląda wzór PIT-2, jak wypełnić taką deklarację i czy możesz to zrobić na własną rękę. Otóż wypełnienie oświadczenia PIT-2 nie powinno Ci sprawić żadnych problemów, ponieważ sam druk nie należy do skomplikowanych. Wypełniasz go krok po kroku, wpisując do niego pożądane informacje, jak:

 • identyfikator podatkowy NIP lub PESEL pracownika;
 • dane identyfikacyjne podatnika, w tym nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia;
 • dane dotyczące zakładu pracy (płatnika);
 • treść oświadczenia;
 • datę wypełnienia PIT-2;
 • własnoręczny podpis pracownika.

Od 10 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy wzór formularza PIT-2. Niewiele różni się on od poprzedniego wzoru. Usunięto z niego odwołanie do kwoty zmniejszającej podatek obowiązującej w 2021 roku.

Kiedy i jak należy złożyć PIT-2?

Zasadniczo swój PIT-2 powinieneś złożyć na ręce pracodawcy lub do działu kadr czy księgowości. Oświadczenie musi potwierdzić zatrudniający, czyli wskazać, czy zostało ono poprawnie złożone.

Czy PIT-2 trzeba składać co roku? Nie, wystarczy, że raz złożysz takie oświadczenie i pozostanie ono w mocy do czasu jego wycofania. Wiele osób zastanawia się, czy PIT 2 składa się do urzędu skarbowego. Odpowiedź ponownie jest przecząca.

Sprawdź także: Karta podatkowa 2022 – czym jest karta podatkowa i kto może jej używać?

PIT-2 – co jeszcze warto wiedzieć?

W systemie fiskalnym w Polsce wprowadzono wiele zmian na mocy Polskiego Ładu. PIT-2 nie jest jednak nowością wśród różnych deklaracji podatkowych, z tym że obecnie dla pracowników etatowych bardziej opłacalne staje się złożenie pracodawcy PIT-2. Czy warto to zrobić? W większości przypadków tak, bo przedsiębiorca będzie mógł na jego podstawie pomniejszać zaliczki na PIT w trakcie trwania roku podatkowego o kwotę 425 zł miesięcznie.

Co się jednak stanie, jeśli z różnych powodów, np. z niewiedzy, nie złożysz PIT-2? Czy takie pieniądze przepadają na rzecz Skarbu Państwa? Nic podobnego. Oznaczać to będzie jedynie, że dopiero przy składaniu zeznania rocznego w kolejnym roku podatkowym (w 2023 roku za rok 2022) będziesz mógł pomniejszyć daninę o łączną kwotę 5100 zł. Otrzymasz wówczas wysoki zwrot podatku, ale poczekasz na niego dłużej.

Kiedy jest natomiast wskazane wycofanie PIT 2 w trakcie roku podatkowego? Pracownik powinien to zrobić, kiedy kwota zmniejszająca jest stosowana równolegle przez innego płatnika, na przykład Zakład Ubezpieczeń Społecznych, innego pracodawcę lub wtedy, gdy zatrudniony sam uwzględnia taką kwotę przy obliczaniu zaliczek na PIT, chociażby w prowadzonej we własnym imieniu działalności gospodarczej opodatkowanej według skali. Musisz wiedzieć, jakie są konsekwencje wykorzystywania kwoty zmniejszającej podatek przez więcej niż jednego płatnika zaliczek na PIT. Doprowadzi to do tego, że będziesz musiał dopłacić do zeznania kwotę 5100 zł.

Źródła:

podatki.gov.pl/wyjasnienia/przewodnik-po-pit-2/

Komentarze

Powiązane artykuły

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?
Porady
22.11.2023

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie? Jeśli o zajęciu zawiadomi pracodawcę tuż przed datą dokonywania wypłat, wynagrodzenie od razu zostanie uszczuplone o kwotę zajęcia, z uwzględnieniem kwoty wolnej od potrąceń. W przypadku zajęcia pieniędzy na rachunku bankowym dłużnika może to potrwać nieco dłużej. Zobacz, jak działa komornik i czego możesz spodziewać się po...
Zobacz więcej
10 min. czytania
Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?

Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

...formie dofinansowania lub dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu gotówkowego. Warunkiem wypłaty dotacji jest jednak wcześniejsze otrzymanie z...

...dodatkowej gotówki na dowolny cel? Koniecznie sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych. [div class="tm-widget...

Zobacz więcej
15 min. czytania
Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika?
Porady
10.11.2023

Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika? Jak tego uniknąć?

Kiedy przestajemy radzić sobie ze spłatą zobowiązań, rośnie ryzyko, że wierzyciel skieruje sprawę na drogę sądową. W takiej sytuacji sąd może nakazać zwrot długu poprzez egzekucję, np. zajęcie samochodu przez komornika. Kiedy może do tego dojść i co możemy zrobić, żeby się przed tym uchronić? Jak uniknąć zajęcia samochodu przez komornika?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
07.11.2023

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2023 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Czym jest i komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?
Porady
19.10.2023

Czym jest i komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?

Osoby bezrobotne, które aktywnie poszukują zatrudnienia, mogą liczyć na specjalny dodatek aktywizacyjny. Świadczenie to wypłacane jest osobom, które znajdą pracę w trakcie otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych. Ile obecnie wynosi dodatek? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby go otrzymać?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym są odsetki maksymalne i jak je obliczyć?
Porady
05.10.2023

Czym są odsetki maksymalne i jak je obliczyć? Aktualne stawki odsetek maksymalnych

...kwestie tego typu regulują przepisy prawne. Co to są odsetki maksymalne i co ma na nie wpływ? Czy znajdują zastosowanie zarówno w kredycie gotówkowym, jak i kredycie hipotecznym? Wysokość odsetek może być określana na bardzo zróżnicowanym poziomie – jest to związane z obowiązującą w Polsce swobodą w zakresie zawierania umów...

Zobacz więcej
6 min. czytania