7 min. czytania

Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika? Jak tego uniknąć?

Zaktualizowano: 2023-11-10 10:58
Opublikowano: 2023-11-10 10:42
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika?

Kiedy przestajemy radzić sobie ze spłatą zobowiązań, rośnie ryzyko, że wierzyciel skieruje sprawę na drogę sądową. W takiej sytuacji sąd może nakazać zwrot długu poprzez egzekucję, np. zajęcie samochodu przez komornika. Kiedy może do tego dojść i co możemy zrobić, żeby się przed tym uchronić? Jak uniknąć zajęcia samochodu przez komornika?

Zajęcie auta przez komornika to jeden ze sposobów na wyegzekwowanie wierzytelności. Z drugiej strony dla dłużnika oznacza ogromny stres i niemożność swobodnego dysponowania swoim majątkiem. Dowiedzmy się, w jakich sytuacjach pojazd nie będzie podlegał zajęciu. Czym jest zajęcie komornicze i co zrobić, kiedy znajdziemy się w takiej sytuacji.

Czy komornik może zająć samochód dłużnika?

Czy komornik ma prawo zabrać samochód? Według aktualnych przepisów komornik sądowy ma prawo prowadzić egzekucję z wielu składników majątku dłużnika. Może zająć zarówno nieruchomości, np. dom lub mieszkanie, ale również ruchomości, jak pojazdy zarejestrowane na dłużnika. Zajęciu podlegają także inne prawa majątkowe, np. prawa autorskie lub udziały w spółkach, ale także środki zgromadzone na rachunku bankowym dłużnika.

Chcesz połączyć swoje zobowiązania w jedno i uzyskać niższą miesięczną ratę? Sprawdź również nasz Ranking kredytów konsolidacyjnych!

Zajęcie pojazdu jest dość częste – pozwala na stosunkowo szybkie i sprawne wyegzekwowanie długu. Co ciekawe, zajęcie samochodu przez komornika może być dokonane nawet wtedy, gdy ma on współwłaściciela, np. auto należy do małżonków posiadających wspólnotę majątkową. W takiej sytuacji zajęcie dokonywane jest tylko w części, do której dłużnik posiada prawo własności.

Jak sprawdzić, czy komornik zajął samochód? Jeśli obawiamy się, że nasze auto zostanie zlicytowane na poczet długu, pamiętajmy o tym, że najpierw urzędnik sądowy sprawdzi w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców kto jest właścicielem samochodu, a następnie wyśle do niego pismo z informacją o zajęciu i tym, czy należy je odstawić na wskazany parking, czy może pozostać pod nadzorem dłużnika.

Kiedy komornik nie może zająć samochodu?

Okazuje się, że nie zawsze pojazd będzie podlegał egzekucji komorniczej. W wielu wypadkach można tego uniknąć, np. gdy:

 • samochód jest wykorzystywany przed dłużnika w celach zarobkowych i stanowi jego jedyne źródło utrzymania. Komornik może takie auto zająć, jednak po przestawieniu w sądzie dokumentów potwierdzających, że służyć on do osobistej pracy zarobkowej, komornik zwalnia auto z egzekucji.

Przykład: Antoni zaciągnął kredyt gotówkowy, którego nie jest w stanie spłacić. Wierzyciel zwrócił się do sądu o egzekucję długu. Antoni jest z zawodu taksówkarzem, a do pracy wykorzystuje własny samochód osobowy. Komornik nie będzie mógł zająć jego pojazdu, a nawet jeśli to zrobi, to Antoni będzie mógł wnioskować o zwolnienie samochodu spod egzekucji.

 • Majątek dłużnika przewyższa wysokość długu – jeśli zadłużenie nie opiewa na wysoką sumę, komornik będzie wolał zająć inne składniki majątku niż samochód, którego wartość jest niewspółmierna do wartości długu.
 • Samochód jest współwłasnością – wówczas komornik nie będzie mógł zająć całego pojazdu, a jedynie część udziału przynależną dłużnikowi. W takiej sytuacji ciężko będzie zlicytować pojazd.
 • Pojazd należy do współmałżonka dłużnika i wchodzi w skład jego osobistego majątku, a rozdzielność majątkowa została ustanowiona między małżonkami na długo przed wystawieniem przez sąd tytułu egzekucyjnego. Oczywiście sąd sprawdzi, czy nie doszło w tym przypadku do próby „przepisania” majątku na małżonka.
 • Pojazd jest wzięty w leasing – wtedy samochód de facto jest własnością banku. Podobnie wygląda sprawa w przypadku aut kupionych na kredyt, jednak wtedy na własności pojazdu jest zastaw na rzecz banku.

Sprawdź również: Gdzie założyć konto bez komornika? Jakiego konta bankowego nie zajmie komornik?

Kiedy dochodzi do zajęcia samochodu przez komornika?

Kiedy komornik zajmuje ruchomości? Komornik może zająć pojazd, gdy:

 • sąd wyda w sprawie długu prawomocny wyrok opatrzony klauzulą wykonalności – wyrok staje się wówczas tytułem wykonawczym, na podstawie którego komornik sądowy rozpoczyna postępowanie egzekucyjne,
 • inne sposoby windykacji należności zawiodą – w pierwszej kolejności komornik stara się wyegzekwować kwotę z wynagrodzenia za pracę lub z pieniędzy zgromadzonych na kontach dłużnika. Jeśli w ten sposób nie uda się ściągnąć środków na pokrycie długu, komornik może zająć ruchomości, np. pojazd. Od jakiej kwoty komornik może zająć samochód? Nie jest to w żaden sposób uregulowane. Licytacja ruchomości to jeden ze sposobów egzekucji długu, z którego może skorzystać komornik.

Gdzie sprawdzić, czy samochód jest zajęty przez komornika? Takie informacje można uzyskać w Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych. Wnioski można składać osobiście w siedzibie, korespondencyjnie lub przez internet w formie elektronicznej.

Jak przebiega zajęcie samochodu przez komornika?

Zastanawiasz się, jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika? Procedura odbywa się w następujący sposób:

 • komornik wydaje postanowienie o zajęciu przedmiotu na podstawie tytułu wykonawczego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności. Postanowienie jest przekazywane dłużnikowi.
 • pojazd zostaje zabezpieczony, np. przez umieszczenie blokady na kołach i oznakowany przez komornika,
 • komornik wystawia protokół zajęcia, w którym umieszcza się informacje takiej jak marka i model pojazdu, rok produkcji, numer rejestracyjny, stan techniczny, a także szacunkowa wartość pojazdu. W niektórych przypadkach do oszacowania wartości jest wyzwany biegły.
 • następuje sprzedaż zajętego pojazdu – może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 14 dni od uprawomocnienia się zajęcia. Obwieszczenie o licytacji ruchomości następuje na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej oraz w budynku sądu. Gdy wartość przedmioty przekracza 5 tys. zł, komornik może również zamieścić ogłoszenie o licytacji w gazecie.

Sprawdź również: Jak kupić mieszkanie z licytacji komorniczej?

Jak uniknąć zajęcia samochodu przez komornika?

Istnieje wiele sposobów na to, jak uniknąć zajęcia ruchomości przez komornika. Warto np.:

 • negocjować z wierzycielem warunki spłaty zadłużenia – np. wystąpić o rozłożenie długu na raty lub wydłużenie terminu płatności,
 • skonsultować się z profesjonalnym doradcą finansowym, który pomoże pozbyć się długu, np. będzie w naszym imieniu negocjował z wierzycielem lub podpowie, jakie sposoby prawne wykorzystać, żeby zakończyć egzekucję,
 • podważyć zasadność zajęcia, np. w przypadku, gdy pojazd służy nam do celów zarobkowych,
 • ogłosić upadłość konsumencką – jeśli obawiamy się zajęcia samochodu przez komornika, warto skonsultować się z osobą świadczącą porady prawne.

Sprawdź również, ile wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego!

Samochód zajęty przez komornika. Co dalej?

Wszystkie sposoby zawiodły i komornik zajął samochód? Co zrobić w takiej sytuacji? Warto pamiętać o tym, że w licytacji komorniczej może wziąć udział również sam dłużnik – może odkupić pojazd, jeśli zaoferuje najwyższą cenę. Najlepiej jednak dojść do porozumienia z wierzycielem i uregulować dług – w ten sposób uniknąć licytacji pojazdu.

A co z ubezpieczeniem auta? Zajęcie samochodu przez komornika nie zwalnia dłużnika z obowiązku opłacenia OC. Zgodnie z prawem każdy zarejestrowany w Polsce pojazd musi posiadać ważne ubezpieczenie, nawet jeśli został zajęty przez komornika.

Nie przegap: Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?


Dodatkowe źródła:

https://kancelaria-antywindykacyjna.com/publikacje/jak-uratowac-samochod-przed-komornikiem/

https://www.big.pl/poradnik-przedsiebiorcy/co-mozna-zrobic-zeby-komornik-nie-zajal-samochodu

Komentarze

Powiązane artykuły

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?
Porady
22.11.2023

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie? Jeśli o zajęciu zawiadomi pracodawcę tuż przed datą dokonywania wypłat, wynagrodzenie od razu zostanie uszczuplone o kwotę zajęcia, z uwzględnieniem kwoty wolnej od potrąceń. W przypadku zajęcia pieniędzy na rachunku bankowym dłużnika może to potrwać nieco dłużej. Zobacz, jak działa komornik i czego możesz spodziewać się po...
Zobacz więcej
10 min. czytania
Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?

Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

...formie dofinansowania lub dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu gotówkowego. Warunkiem wypłaty dotacji jest jednak wcześniejsze otrzymanie z...

...dodatkowej gotówki na dowolny cel? Koniecznie sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych. [div class="tm-widget...

Zobacz więcej
15 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
07.11.2023

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2023 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Czym jest i komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?
Porady
19.10.2023

Czym jest i komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?

Osoby bezrobotne, które aktywnie poszukują zatrudnienia, mogą liczyć na specjalny dodatek aktywizacyjny. Świadczenie to wypłacane jest osobom, które znajdą pracę w trakcie otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych. Ile obecnie wynosi dodatek? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby go otrzymać?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym są odsetki maksymalne i jak je obliczyć?
Porady
05.10.2023

Czym są odsetki maksymalne i jak je obliczyć? Aktualne stawki odsetek maksymalnych

...kwestie tego typu regulują przepisy prawne. Co to są odsetki maksymalne i co ma na nie wpływ? Czy znajdują zastosowanie zarówno w kredycie gotówkowym, jak i kredycie hipotecznym? Wysokość odsetek może być określana na bardzo zróżnicowanym poziomie – jest to związane z obowiązującą w Polsce swobodą w zakresie zawierania umów...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Czym są i jak obliczyć odsetki ustawowe?
Porady
05.10.2023

Czym są i jak obliczyć odsetki ustawowe? Aktualne stawki odsetek ustawowych

...mogą one się zetknąć z nimi bardzo często, kiedy np.spłacają kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny. Polskie prawo bardzo precyzyjnie określa...

...z nimi bardzo często, kiedy np.spłacają kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny. Polskie prawo bardzo precyzyjnie określa rodzaj oraz wysokość...

Zobacz więcej
10 min. czytania