7 min. czytania

Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika? Jak tego uniknąć?

Zaktualizowano: 2023-11-10 10:58
Opublikowano: 2023-11-10 10:42
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 2
Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika?

Kiedy przestajemy radzić sobie ze spłatą zobowiązań, rośnie ryzyko, że wierzyciel skieruje sprawę na drogę sądową. W takiej sytuacji sąd może nakazać zwrot długu poprzez egzekucję, np. zajęcie samochodu przez komornika. Kiedy może do tego dojść i co możemy zrobić, żeby się przed tym uchronić? Jak uniknąć zajęcia samochodu przez komornika?

Zajęcie auta przez komornika to jeden ze sposobów na wyegzekwowanie wierzytelności. Z drugiej strony dla dłużnika oznacza ogromny stres i niemożność swobodnego dysponowania swoim majątkiem. Dowiedzmy się, w jakich sytuacjach pojazd nie będzie podlegał zajęciu. Czym jest zajęcie komornicze i co zrobić, kiedy znajdziemy się w takiej sytuacji.

Czy komornik może zająć samochód dłużnika?

Czy komornik ma prawo zabrać samochód? Według aktualnych przepisów komornik sądowy ma prawo prowadzić egzekucję z wielu składników majątku dłużnika. Może zająć zarówno nieruchomości, np. dom lub mieszkanie, ale również ruchomości, jak pojazdy zarejestrowane na dłużnika. Zajęciu podlegają także inne prawa majątkowe, np. prawa autorskie lub udziały w spółkach, ale także środki zgromadzone na rachunku bankowym dłużnika.

Chcesz połączyć swoje zobowiązania w jedno i uzyskać niższą miesięczną ratę? Sprawdź również nasz Ranking kredytów konsolidacyjnych!

Zajęcie pojazdu jest dość częste – pozwala na stosunkowo szybkie i sprawne wyegzekwowanie długu. Co ciekawe, zajęcie samochodu przez komornika może być dokonane nawet wtedy, gdy ma on współwłaściciela, np. auto należy do małżonków posiadających wspólnotę majątkową. W takiej sytuacji zajęcie dokonywane jest tylko w części, do której dłużnik posiada prawo własności.

Jak sprawdzić, czy komornik zajął samochód? Jeśli obawiamy się, że nasze auto zostanie zlicytowane na poczet długu, pamiętajmy o tym, że najpierw urzędnik sądowy sprawdzi w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców kto jest właścicielem samochodu, a następnie wyśle do niego pismo z informacją o zajęciu i tym, czy należy je odstawić na wskazany parking, czy może pozostać pod nadzorem dłużnika.

Kiedy komornik nie może zająć samochodu?

Okazuje się, że nie zawsze pojazd będzie podlegał egzekucji komorniczej. W wielu wypadkach można tego uniknąć, np. gdy:

 • samochód jest wykorzystywany przed dłużnika w celach zarobkowych i stanowi jego jedyne źródło utrzymania. Komornik może takie auto zająć, jednak po przestawieniu w sądzie dokumentów potwierdzających, że służyć on do osobistej pracy zarobkowej, komornik zwalnia auto z egzekucji.

Przykład: Antoni zaciągnął kredyt gotówkowy, którego nie jest w stanie spłacić. Wierzyciel zwrócił się do sądu o egzekucję długu. Antoni jest z zawodu taksówkarzem, a do pracy wykorzystuje własny samochód osobowy. Komornik nie będzie mógł zająć jego pojazdu, a nawet jeśli to zrobi, to Antoni będzie mógł wnioskować o zwolnienie samochodu spod egzekucji.

 • Majątek dłużnika przewyższa wysokość długu – jeśli zadłużenie nie opiewa na wysoką sumę, komornik będzie wolał zająć inne składniki majątku niż samochód, którego wartość jest niewspółmierna do wartości długu.
 • Samochód jest współwłasnością – wówczas komornik nie będzie mógł zająć całego pojazdu, a jedynie część udziału przynależną dłużnikowi. W takiej sytuacji ciężko będzie zlicytować pojazd.
 • Pojazd należy do współmałżonka dłużnika i wchodzi w skład jego osobistego majątku, a rozdzielność majątkowa została ustanowiona między małżonkami na długo przed wystawieniem przez sąd tytułu egzekucyjnego. Oczywiście sąd sprawdzi, czy nie doszło w tym przypadku do próby „przepisania” majątku na małżonka.
 • Pojazd jest wzięty w leasing – wtedy samochód de facto jest własnością banku. Podobnie wygląda sprawa w przypadku aut kupionych na kredyt, jednak wtedy na własności pojazdu jest zastaw na rzecz banku.

Sprawdź również: Gdzie założyć konto bez komornika? Jakiego konta bankowego nie zajmie komornik?

Kiedy dochodzi do zajęcia samochodu przez komornika?

Kiedy komornik zajmuje ruchomości? Komornik może zająć pojazd, gdy:

 • sąd wyda w sprawie długu prawomocny wyrok opatrzony klauzulą wykonalności – wyrok staje się wówczas tytułem wykonawczym, na podstawie którego komornik sądowy rozpoczyna postępowanie egzekucyjne,
 • inne sposoby windykacji należności zawiodą – w pierwszej kolejności komornik stara się wyegzekwować kwotę z wynagrodzenia za pracę lub z pieniędzy zgromadzonych na kontach dłużnika. Jeśli w ten sposób nie uda się ściągnąć środków na pokrycie długu, komornik może zająć ruchomości, np. pojazd. Od jakiej kwoty komornik może zająć samochód? Nie jest to w żaden sposób uregulowane. Licytacja ruchomości to jeden ze sposobów egzekucji długu, z którego może skorzystać komornik.

Gdzie sprawdzić, czy samochód jest zajęty przez komornika? Takie informacje można uzyskać w Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych. Wnioski można składać osobiście w siedzibie, korespondencyjnie lub przez internet w formie elektronicznej.

Jak przebiega zajęcie samochodu przez komornika?

Zastanawiasz się, jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika? Procedura odbywa się w następujący sposób:

 • komornik wydaje postanowienie o zajęciu przedmiotu na podstawie tytułu wykonawczego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności. Postanowienie jest przekazywane dłużnikowi.
 • pojazd zostaje zabezpieczony, np. przez umieszczenie blokady na kołach i oznakowany przez komornika,
 • komornik wystawia protokół zajęcia, w którym umieszcza się informacje takiej jak marka i model pojazdu, rok produkcji, numer rejestracyjny, stan techniczny, a także szacunkowa wartość pojazdu. W niektórych przypadkach do oszacowania wartości jest wyzwany biegły.
 • następuje sprzedaż zajętego pojazdu – może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 14 dni od uprawomocnienia się zajęcia. Obwieszczenie o licytacji ruchomości następuje na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej oraz w budynku sądu. Gdy wartość przedmioty przekracza 5 tys. zł, komornik może również zamieścić ogłoszenie o licytacji w gazecie.

Sprawdź również: Jak kupić mieszkanie z licytacji komorniczej?

Jak uniknąć zajęcia samochodu przez komornika?

Istnieje wiele sposobów na to, jak uniknąć zajęcia ruchomości przez komornika. Warto np.:

 • negocjować z wierzycielem warunki spłaty zadłużenia – np. wystąpić o rozłożenie długu na raty lub wydłużenie terminu płatności,
 • skonsultować się z profesjonalnym doradcą finansowym, który pomoże pozbyć się długu, np. będzie w naszym imieniu negocjował z wierzycielem lub podpowie, jakie sposoby prawne wykorzystać, żeby zakończyć egzekucję,
 • podważyć zasadność zajęcia, np. w przypadku, gdy pojazd służy nam do celów zarobkowych,
 • ogłosić upadłość konsumencką – jeśli obawiamy się zajęcia samochodu przez komornika, warto skonsultować się z osobą świadczącą porady prawne.

Sprawdź również, ile wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego!

Samochód zajęty przez komornika. Co dalej?

Wszystkie sposoby zawiodły i komornik zajął samochód? Co zrobić w takiej sytuacji? Warto pamiętać o tym, że w licytacji komorniczej może wziąć udział również sam dłużnik – może odkupić pojazd, jeśli zaoferuje najwyższą cenę. Najlepiej jednak dojść do porozumienia z wierzycielem i uregulować dług – w ten sposób uniknąć licytacji pojazdu.

A co z ubezpieczeniem auta? Zajęcie samochodu przez komornika nie zwalnia dłużnika z obowiązku opłacenia OC. Zgodnie z prawem każdy zarejestrowany w Polsce pojazd musi posiadać ważne ubezpieczenie, nawet jeśli został zajęty przez komornika.

Nie przegap: Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?


Dodatkowe źródła:

https://kancelaria-antywindykacyjna.com/publikacje/jak-uratowac-samochod-przed-komornikiem/

https://www.big.pl/poradnik-przedsiebiorcy/co-mozna-zrobic-zeby-komornik-nie-zajal-samochodu

Komentarze

Powiązane artykuły

Karta podatkowa {{year}}: zasady rozliczania i nowe stawki podatku
Porady
10.04.2024

Karta podatkowa 2024: zasady rozliczania i nowe stawki podatku

...które zostały podniesione z powodu inflacji. W 2024 roku wzrosły również składki ZUS, w tym składka zdrowotna. Czy obciążenia wzrosły na tyle, że przedsiębiorcy będą musieli sięgać po kredyty gotówkowe na ich uregulowanie? Niekoniecznie, ale przeczytaj nasz artykuł, by się o tym przekonać. Wyjaśniamy w nim także, kiedy nastąpił koniec karty podatkowej, ponieważ od pewnego czasu już nie można...

Zobacz więcej
19 min. czytania
Harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w {{year}} roku
Porady
09.04.2024

Aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2024 roku

Harmonogram posiedzeń RPP obecnie wzbudza coraz większe zainteresowanie na rynku finansowym, ponieważ każde z nich kończy się istotnymi dla niego decyzjami. Jak często oraz kiedy odbywają się spotkania w roku 2024, przedstawia aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej. Czy znajomość tych dat może przydać się obecnym lub przyszłym kredytobiorcom?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?
Porady
05.04.2024

Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?

...przez ustawodawcę. Zazwyczaj obejmują one określony czas oraz konkretne rodzaje kredytu. W przypadku obecnych wakacji kredytowych mowa więc o możliwości zawieszenia łącznie 4 rat kredytu hipotecznego. Z kolei bankowe wakacje kredytowe są inicjatywą banków, które same decydują o udzieleniu takiej ulgi kredytowej swoim klientom. Co więcej, w tym przypadku mogą one różnić się...

Zobacz więcej
5 min. czytania
Czym są gwarancje bankowe?
Porady
29.03.2024

Czym są gwarancje bankowe?

...ryzykować współpracy z podmiotem, który dopiero zaczyna działalność. Szukasz najlepszej oferty kredytu? Sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych. Oczywiście dużo częściej to firmy korzystają z gwarancji bankowych – tego typu produkty finansowe z reguły zabezpieczają...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Czym jest i ile wynosi kryterium dochodowe w {{year}}?
Porady
28.03.2024

Czym jest i ile wynosi kryterium dochodowe w 2024? Jak obliczyć kryterium dochodowe?

...roku? Sprawdź więc kryterium dochodowe brane pod uwagę i dowiedz się, jak je obliczyć. Jeśli nie kwalifikujesz się do uzyskania zasiłku, sprawdź ranking kredytów gotówkowych. Co to jest kryterium dochodowe? Kryterium dochodowe to jeden z najważniejszych warunków uzyskania pomocy społecznej w postaci wsparcia finansowego. Osoby...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Podatek od darowizny. Kiedy i kto musi go zapłacić?
Porady
27.03.2024

Podatek od darowizny. Kiedy i kto musi go zapłacić?

Podatek od darowizny dla wielu wydaje się być zagadnieniem złożonym i wywołuje wiele pytań, zwłaszcza kiedy znajdujemy się po stronie obdarowanego. Kto płaci podatek od darowizny, jakie są stawki, a także jakie obowiązki ciążą na obdarowanym?
Zobacz więcej
12 min. czytania