7 min. czytania

W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę w 2023 roku?

Zaktualizowano: 2023-01-18 09:29
Opublikowano: 2023-01-18 08:30
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę?

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę, aby uzyskać wyższe świadczenie? Jak się okazuje znaczenie może mieć nawet miesiąc. Choć wysokość emerytury zależna jest głównie od stażu pracy i kwoty wpłaconych składek na ubezpieczenie emerytalne, to niekiedy parę tygodni różnicy może sprawić, że wypłacana emerytura będzie nieco wyższa. Dowiedz się zatem, w jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę i co się z tym wiąże.

Niedługo zbliża się ten dzień, w którym w końcu przejdziesz na zasłużoną emeryturę? Czasami lepiej za bardzo się nie spieszyć i zawczasu sprawdzić, co można zrobić, aby podwyższyć kwotę świadczenia. Najniższa emerytura nie jest zbyt dobrym wyborem. W końcu tę kwotę będziesz otrzymywać od państwa do końca życia. Warto zadbać o to, aby pozwoliła godnie żyć.

Kiedy możliwe jest przejście na emeryturę w Polsce?

Powszechny wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Sam wiek jednak nie wystarczy. Uzyskanie gwarantowanej minimalnej emerytury wiąże się także z udokumentowanym stażem pracy.

W przypadku kobiet jest to co najmniej 20 lat, a dla mężczyzn 25 lat. Warto też dodać, że kwota najniższego gwarantowanego świadczenia emerytalnego od 1 marca 2023 roku wyniesie 1588,44 zł brutto

W Ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 grudnia 1998 r. znaleźć można informacje o możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę. Dotyczy to osób, które mają udokumentowany staż pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. W praktyce oznacza to, że wykonują pracę w trudnych warunkach, które mogą odbijać się na ich zdrowiu

Dotyczy to m.in. takich branż jak:

  • górnictwo,
  • hutnictwo
  • zakłady chemiczne,
  • przemysł drzewny,
  • transport,
  • rolnictwo,
  • przemysł poligraficzny.

Pracować można oczywiście dłużej. Nie ma obowiązku przejścia na emeryturę po ukończeniu wieku, który uprawnia do pobierania świadczenia. Dłuższy staż pracy to wyższa emerytura, która wpływa na Twoje konto osobiste. Warto więc zastanowić się nad takim rozwiązaniem i sprawdzić, ile pozwoli ono zyskać. 

Czy miesiąc przejścia na emeryturę ma znaczenie na wysokość świadczenia?

Którego dnia miesiąca przejść na emeryturę, aby uzyskać wyższe świadczenie? Jak się okazuje, najlepiej rozwiązać umowę na 1 bądź 2 dni przed zakończeniem miesiąca. Wówczas do końca miesiąca należy złożyć wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy.

Skąd ten termin? W takim przypadku otrzymamy za ten miesiąc i pensję, i emeryturę. Jest to więc opłacalne z finansowego punktu widzenia. Rozwiązanie umowy ostatniego dnia miesiąca skutkuje przyznaniem emerytury od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę.

Sprawdź także: Ile wynosi i kto może starać się o zasiłek przedemerytalny?

Data złożenia wniosku o emeryturę jest też bardzo istotna dla osób, które osiągnęły już wiek emerytalny, a mimo to kontynuowały pracę. W ich przypadku najlepiej złożyć wniosek po dacie urodzenia

Czy przejście na emeryturę w trakcie miesiąca jest korzystne?  Przy wyliczaniu świadczenia w liczniku wstawiana jest suma zwaloryzowanych składek emerytalnych zgromadzonych na koncie w ZUS (od stycznia 1999 r.) i zwaloryzowanego kapitału początkowego (za okres do 31 grudnia 1998 r.). W mianowniku wstawia się zaś średnią długość życia na emeryturze. Większy licznik to wyższa emerytura.

W jakim miesiącu najlepiej złożyć wniosek o przejście na emeryturę?

W jakim miesiącu najlepiej odchodzić na emeryturę? W 2023 roku najkorzystniejszym miesiącem będzie luty. W tym miesiącu można skorzystać z rekordowej marcowej waloryzacji świadczeń, a co za tym idzie, otrzymać wyższą emeryturę. 

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę według ekspertów?

Sam ZUS podpowiada, że przejście na emeryturę w lutym 2023 roku okaże się najkorzystniejsze dla osób, które są do tego uprawnione. Wynika to m.in. z tego, że będą mieć wyliczane miesięczne świadczenie według danych z tablicy dalszego trwania życia. Zaletą jest także wspomniana już marcowa waloryzacja emerytur.

Eksperci finansowi zachęcają jednak do pozostania na rynku pracy po ukończeniu wieku emerytalnego. Wiąże się to bowiem z wyższym świadczeniem. Przede wszystkim 1 stycznia weszły w życie przepisy, które umożliwiają osobom w wieku emerytalnym, które nie dostają emerytury ani renty rodzinnej, korzystanie z ulgi PIT-0. 

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS mówi: „Najważniejsza zachęta do wydłużania aktywności ekonomicznej i odraczania emerytury jest jednak zaszyta bezpośrednio w systemie emerytalnym. Im dłużej pracujemy i później zaczynamy pobierać emeryturę, tym jest ona przyznawana w wyższej wysokości. Wynika to z opłacania nowych składek, corocznej waloryzacji oraz przyjmowania krótszego trwania życia do obliczeń”.

Jeśli zatem senior czuje się na siłach, aby dalej pracować, to nawet rok pracy dłużej, okaże się dla niego korzystny. 

Co warto wiedzieć o ofercie kredytów gotówkowych dla emerytów, przed złożeniem wniosku w banku? Sprawdź!

Ile można zyskać decydując się na przejście na emeryturę w najlepszym terminie?

Skąd masz wiedzieć, jakiej wysokości emeryturę otrzymasz? Informację o stanie konta i prognozę swojej emerytury można znaleźć na PUE w panelu „ubezpieczony”. Zazwyczaj raz w roku otrzymasz także specjalne pismo z ZUS-u, gdzie sprawdzisz tego rodzaju wyliczenia.

Co ciekawe, na stronie ZUS możesz znaleźć tzw. kalkulator emerytalny. Oblicza on prognozowane wysokości emerytur, które przyznawane są po raz pierwszy, wypłacane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Czy kalkulator pomoże odpowiedzieć na pytanie, kiedy przejść na emeryturę? W pewnym stopniu tak, ponieważ podać należy w nim m.in. deklarowany wiek przejścia na emeryturę w latach i miesiącach oraz kwotę składek za 12 miesięcy kalendarzowych. Pamiętaj jednak, że są to wyliczenia orientacyjne i nie obligują ZUS-u do wypłaty wyliczonej wysokości emerytury.

Ile można zyskać decydując się na przejście na emeryturę w najlepszym terminie? Będzie to nawet ok. 150-200 złotych. Biorąc pod uwagę, że jest to dodatkowa kwota miesięczna, to w skali roku jest to ponad 2,5 tys. złotych

To warto wiedzieć: Ile wynosi renta rodzinna po mężu? Jakie warunki należy spełnić aby otrzymać emeryturę po mężu?

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2023 roku?

Kiedy w 2023 najlepiej przejść na emeryturę? Wspominaliśmy już o tym wcześniej. Najlepszy będzie luty. Co, jednak kiedy emerytura przysługuje Ci dopiero od marca? Wówczas przejdź na emeryturę w marcu, ponieważ wtedy wypłacana jest również 13-sta emerytura. Jeśli złożysz wniosek w kwietniu, to jej nie otrzymasz.

Dlaczego najlepiej przejść na emeryturę w lutym 2023? Ponieważ pozwoli to uzyskać nieco wyższą kwotę świadczenia.

Kiedy nie warto składać wniosku o przejście na emeryturę?

Wniosku o przejście na emeryturę nie składaj w ostatnim dniu miesiąca. Wówczas ominie Cię wypłata całej, miesięcznej emerytury.

Wybierasz się niedługo na emeryturę? Zanim to zrobisz, sprawdź, kiedy warto złożyć wniosek o wypłatę świadczenia. Nie zawsze należy to robić wraz z dniem ukończenia wieku emerytalnego. Na takim rozwiązaniu często można po prostu stracić. Jeśli przechodzisz na emeryturę już teraz, to zrób to w lutym 2023 roku.

Nie przegap: Ile można dorobić do emerytury lub renty? Nowe limity!

Komentarze

Powiązane artykuły

Polski Ład 3.0. Jakie zmiany w podatkach w 2023 roku?
Porady
02.02.2023

Polski Ład 3.0. Jakie zmiany w podatkach w 2023 roku?

Już od 1 stycznia 2023 roku rusza nowa odsłona programu Polski Ład. Nowelizacja dotyczy zmian w prawie podatkowym, głównie PIT, CIT i VAT. Nowe regulacje mają umożliwić między innymi modyfikację przepisów wprowadzonych przez pierwszą odsłonę programu. Jakie założenia będzie mieć Polski Ład 3.0? Czego możemy się spodziewać po nowych przepisach?
Zobacz więcej
9 min. czytania
Na czym polega umowa darowizny i jak ją zawrzeć?
Porady
27.01.2023

Na czym polega umowa darowizny i jak ją zawrzeć?

Umowa darowizny – jaką formę powinna przybierać i czego może dotyczyć? Co musi zawierać, żeby była ważna i zawarta zgodnie z prawem? Przedstawiamy najważniejsze informacje o umowie darowizny i jej elementach.
Zobacz więcej
11 min. czytania
Od czego zależy scoring BIK i jak go obliczyć?
Porady
25.01.2023

Od czego zależy scoring BIK i jak go obliczyć?

...lub spłacała w przeszłości jakieś zobowiązania kredytowe np. kredyt gotówkowy, ratalny lub hipoteczny, kartę kredytową, czy nawet chwilówkę...

...utrudnić zaciągnięcie kolejnego zobowiązania. Przy udzielaniu kredytów gotówkowych banki stosują zwykle uproszczone metody oceny zdolności kredytowej...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Ile wynosi i kto może starać się o zasiłek przedemerytalny?
Porady
16.01.2023

Ile wynosi i kto może starać się o zasiłek przedemerytalny?

...polaków, którzy są tuż przed uzyskaniem prawa do emerytury i często zostają bez grosza. Bez zgromadzonych oszczędności trudno poradzić sobie z opłacaniem rachunków, regulowaniem rat, np. za kredyt gotówkowy czy opłacaniem leczenia. Zasiłek może zatem okazać się dużą pomocą. [div class="tm-widget" data-uuid="8f952d47-3d53-5b5b-b66e-09c94e70505a"][/div][script...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Jak sprawdzić czy jestem w BIK - za darmo?
Porady
02.01.2023

Jak sprawdzić czy jestem w BIK za darmo?

...dane osobowe. Dowiedz się: czy w ofercie banków znajduje się kredyt gotówkowy dla zadłużonych? Jak sprawdzić, czy jestem w BIK? Możesz to...

...stosowana przez banki przy okazji rozpatrywania wniosków o kredyty gotówkowe, hipoteczne, czy nawet pożyczki. Znajdująca się w tym rejestrze...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Mieszkanie bezczynszowe
28.12.2022

Mieszkanie bezczynszowe. Czym jest i czy warto się zdecydować?

Mieszkanie bezczynszowe, czyli pozbawione konieczności uiszczania comiesięcznych należności do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, wydaje się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Niższe opłaty oznaczają spore oszczędności, jednak wiąże się z nimi znacznie większa odpowiedzialność właścicieli niż w przypadku tradycyjnych, czynszowych mieszkań. Czy warto kupić mieszkanie...
Zobacz więcej
6 min. czytania