7 min. czytania

W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę w 2023 roku?

Zaktualizowano: 2023-01-18 09:29
Opublikowano: 2023-01-18 08:30
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę?

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę, aby uzyskać wyższe świadczenie? Jak się okazuje znaczenie może mieć nawet miesiąc. Choć wysokość emerytury zależna jest głównie od stażu pracy i kwoty wpłaconych składek na ubezpieczenie emerytalne, to niekiedy parę tygodni różnicy może sprawić, że wypłacana emerytura będzie nieco wyższa. Dowiedz się zatem, w jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę i co się z tym wiąże.

Niedługo zbliża się ten dzień, w którym w końcu przejdziesz na zasłużoną emeryturę? Czasami lepiej za bardzo się nie spieszyć i zawczasu sprawdzić, co można zrobić, aby podwyższyć kwotę świadczenia. Najniższa emerytura nie jest zbyt dobrym wyborem. W końcu tę kwotę będziesz otrzymywać od państwa do końca życia. Warto zadbać o to, aby pozwoliła godnie żyć.

Kiedy możliwe jest przejście na emeryturę w Polsce?

Powszechny wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Sam wiek jednak nie wystarczy. Uzyskanie gwarantowanej minimalnej emerytury wiąże się także z udokumentowanym stażem pracy.

W przypadku kobiet jest to co najmniej 20 lat, a dla mężczyzn 25 lat. Warto też dodać, że kwota najniższego gwarantowanego świadczenia emerytalnego od 1 marca 2023 roku wyniesie 1588,44 zł brutto

W Ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 grudnia 1998 r. znaleźć można informacje o możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę. Dotyczy to osób, które mają udokumentowany staż pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. W praktyce oznacza to, że wykonują pracę w trudnych warunkach, które mogą odbijać się na ich zdrowiu

Dotyczy to m.in. takich branż jak:

  • górnictwo,
  • hutnictwo
  • zakłady chemiczne,
  • przemysł drzewny,
  • transport,
  • rolnictwo,
  • przemysł poligraficzny.

Pracować można oczywiście dłużej. Nie ma obowiązku przejścia na emeryturę po ukończeniu wieku, który uprawnia do pobierania świadczenia. Dłuższy staż pracy to wyższa emerytura, która wpływa na Twoje konto osobiste. Warto więc zastanowić się nad takim rozwiązaniem i sprawdzić, ile pozwoli ono zyskać. 

Czy miesiąc przejścia na emeryturę ma znaczenie na wysokość świadczenia?

Którego dnia miesiąca przejść na emeryturę, aby uzyskać wyższe świadczenie? Jak się okazuje, najlepiej rozwiązać umowę na 1 bądź 2 dni przed zakończeniem miesiąca. Wówczas do końca miesiąca należy złożyć wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy.

Skąd ten termin? W takim przypadku otrzymamy za ten miesiąc i pensję, i emeryturę. Jest to więc opłacalne z finansowego punktu widzenia. Rozwiązanie umowy ostatniego dnia miesiąca skutkuje przyznaniem emerytury od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę.

Sprawdź także: Ile wynosi i kto może starać się o zasiłek przedemerytalny?

Data złożenia wniosku o emeryturę jest też bardzo istotna dla osób, które osiągnęły już wiek emerytalny, a mimo to kontynuowały pracę. W ich przypadku najlepiej złożyć wniosek po dacie urodzenia

Czy przejście na emeryturę w trakcie miesiąca jest korzystne?  Przy wyliczaniu świadczenia w liczniku wstawiana jest suma zwaloryzowanych składek emerytalnych zgromadzonych na koncie w ZUS (od stycznia 1999 r.) i zwaloryzowanego kapitału początkowego (za okres do 31 grudnia 1998 r.). W mianowniku wstawia się zaś średnią długość życia na emeryturze. Większy licznik to wyższa emerytura.

W jakim miesiącu najlepiej złożyć wniosek o przejście na emeryturę?

W jakim miesiącu najlepiej odchodzić na emeryturę? W 2023 roku najkorzystniejszym miesiącem będzie luty. W tym miesiącu można skorzystać z rekordowej marcowej waloryzacji świadczeń, a co za tym idzie, otrzymać wyższą emeryturę. 

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę według ekspertów?

Sam ZUS podpowiada, że przejście na emeryturę w lutym 2023 roku okaże się najkorzystniejsze dla osób, które są do tego uprawnione. Wynika to m.in. z tego, że będą mieć wyliczane miesięczne świadczenie według danych z tablicy dalszego trwania życia. Zaletą jest także wspomniana już marcowa waloryzacja emerytur.

Eksperci finansowi zachęcają jednak do pozostania na rynku pracy po ukończeniu wieku emerytalnego. Wiąże się to bowiem z wyższym świadczeniem. Przede wszystkim 1 stycznia weszły w życie przepisy, które umożliwiają osobom w wieku emerytalnym, które nie dostają emerytury ani renty rodzinnej, korzystanie z ulgi PIT-0. 

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS mówi: „Najważniejsza zachęta do wydłużania aktywności ekonomicznej i odraczania emerytury jest jednak zaszyta bezpośrednio w systemie emerytalnym. Im dłużej pracujemy i później zaczynamy pobierać emeryturę, tym jest ona przyznawana w wyższej wysokości. Wynika to z opłacania nowych składek, corocznej waloryzacji oraz przyjmowania krótszego trwania życia do obliczeń”.

Jeśli zatem senior czuje się na siłach, aby dalej pracować, to nawet rok pracy dłużej, okaże się dla niego korzystny. 

Co warto wiedzieć o ofercie kredytów gotówkowych dla emerytów, przed złożeniem wniosku w banku? Sprawdź!

Ile można zyskać decydując się na przejście na emeryturę w najlepszym terminie?

Skąd masz wiedzieć, jakiej wysokości emeryturę otrzymasz? Informację o stanie konta i prognozę swojej emerytury można znaleźć na PUE w panelu „ubezpieczony”. Zazwyczaj raz w roku otrzymasz także specjalne pismo z ZUS-u, gdzie sprawdzisz tego rodzaju wyliczenia.

Co ciekawe, na stronie ZUS możesz znaleźć tzw. kalkulator emerytalny. Oblicza on prognozowane wysokości emerytur, które przyznawane są po raz pierwszy, wypłacane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Czy kalkulator pomoże odpowiedzieć na pytanie, kiedy przejść na emeryturę? W pewnym stopniu tak, ponieważ podać należy w nim m.in. deklarowany wiek przejścia na emeryturę w latach i miesiącach oraz kwotę składek za 12 miesięcy kalendarzowych. Pamiętaj jednak, że są to wyliczenia orientacyjne i nie obligują ZUS-u do wypłaty wyliczonej wysokości emerytury.

Ile można zyskać decydując się na przejście na emeryturę w najlepszym terminie? Będzie to nawet ok. 150-200 złotych. Biorąc pod uwagę, że jest to dodatkowa kwota miesięczna, to w skali roku jest to ponad 2,5 tys. złotych

To warto wiedzieć: Ile wynosi renta rodzinna po mężu? Jakie warunki należy spełnić aby otrzymać emeryturę po mężu?

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2023 roku?

Kiedy w 2023 najlepiej przejść na emeryturę? Wspominaliśmy już o tym wcześniej. Najlepszy będzie luty. Co, jednak kiedy emerytura przysługuje Ci dopiero od marca? Wówczas przejdź na emeryturę w marcu, ponieważ wtedy wypłacana jest również 13-sta emerytura. Jeśli złożysz wniosek w kwietniu, to jej nie otrzymasz.

Dlaczego najlepiej przejść na emeryturę w lutym 2023? Ponieważ pozwoli to uzyskać nieco wyższą kwotę świadczenia.

Kiedy nie warto składać wniosku o przejście na emeryturę?

Wniosku o przejście na emeryturę nie składaj w ostatnim dniu miesiąca. Wówczas ominie Cię wypłata całej, miesięcznej emerytury.

Wybierasz się niedługo na emeryturę? Zanim to zrobisz, sprawdź, kiedy warto złożyć wniosek o wypłatę świadczenia. Nie zawsze należy to robić wraz z dniem ukończenia wieku emerytalnego. Na takim rozwiązaniu często można po prostu stracić. Jeśli przechodzisz na emeryturę już teraz, to zrób to w lutym 2023 roku.

Nie przegap: Ile można dorobić do emerytury lub renty? Nowe limity!

Komentarze

Powiązane artykuły

Koszty zakupu nieruchomości
Porady
18.09.2023

Poznaj wszystkie dodatkowe koszty przy zakupie nieruchomości

Koszt zakupu nieruchomości to nie tylko kwota, jaką uiszczasz jej dotychczasowemu właścicielowi. Należy do niej doliczyć również taksę notarialną, koszt odpisu z aktu notarialnego, podatek PCC lub VAT. Musisz liczyć się również z dodatkowymi kosztami zakupu mieszkania na kredyt, jeśli nie możesz sfinansować go za gotówkę.
Zobacz więcej
11 min. czytania
Jak zmienić dane w banku i kiedy jest to konieczne?
Porady
14.09.2023

Jak zmienić dane w banku i kiedy jest to konieczne?

Aktualizacja danych w banku jest w wielu przypadkach konieczna – przy zmianie nazwiska po ślubie albo rozwodzie, po zmianie dowodu osobistego czy przeprowadzce. Pamiętaj, że jest to Twoim obowiązkiem. Jeśli tego nie zrobisz, bank nie będzie mógł zweryfikować poprawnie Twojej tożsamości, co rodzi wiele problemów na przyszłość. Zobacz, jak dokonać zmiany danych w banku.
Zobacz więcej
10 min. czytania
Czym jest i jak obliczyć kapitał początkowy do emerytury?
Porady
12.09.2023

Czym jest i jak obliczyć kapitał początkowy do emerytury?

Kapitał początkowy do emerytury wpływa na wysokość przyznawanego świadczenia. Przed 1999 rokiem ZUS nie był zobowiązany do prowadzenia kont osób ubezpieczonych, dlatego nie jest znana faktyczna kwota składek wpłaconych przez zakłady pracy. Żeby emeryt otrzymywał świadczenie zgodne z jego stażem zatrudnienia oraz zarobkami, możliwe jest ustalenie tzw. kapitału początkowego. W...
Zobacz więcej
9 min. czytania
Ile kosztuje i jak otrzymać kredyt studencki 2022/2023?
Porady
11.09.2023

Ile kosztuje i jak otrzymać kredyt studencki 2023/2024?

Kredyt studencki to jedna z możliwości sfinansowania kosztów związanych z nauką na uczelni, w tym utrzymania żaka poza domem rodzinnym. Dzięki temu, że produkt jest nisko oprocentowany i dofinansowany przez państwo, nie trzeba martwić się codziennymi finansami. Dodatkowo jego spłata rozpoczyna się dopiero w dwa lata po ukończeniu studiów. Obecnie jeszcze łatwiej ubiegać się o...
Zobacz więcej
21 min. czytania
Czym są odsetki maksymalne i jak je obliczyć?
Porady
08.09.2023

Czym są odsetki maksymalne i jak je obliczyć? Aktualne stawki odsetek maksymalnych

...kwestie tego typu regulują przepisy prawne. Co to są odsetki maksymalne i co ma na nie wpływ? Czy znajdują zastosowanie zarówno w kredycie gotówkowym, jak i kredycie hipotecznym? Wysokość odsetek może być określana na bardzo zróżnicowanym poziomie – jest to związane z obowiązującą w Polsce swobodą w zakresie zawierania umów...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w 2023 roku?
Porady
08.09.2023

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2023 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
14 min. czytania