4 min. czytania

Wakacje kredytowe 2022 i 2023 w ramach tarczy dla kredytobiorców. Warunki ustawowych wakacji kredytowych

Zaktualizowano: 2022-05-23 09:51
Opublikowano: 2022-05-23 08:14
Średnia ocena: 4,67/6 Głosów: 9
Wakacje kredytowe 2022 i 2023 w ramach tarczy dla kredytobiorców

Wakacje kredytowe 2022 i 2023 to rozwiązanie, które ma okazać się wsparciem dla wielu kredytobiorców. Dzięki tej pomocy Polacy będą mogli skorzystać z ulgi w postaci 8-miesięcznej przerwy w spłacie zadłużenia. Jakie jeszcze rozwiązania przewiduje tarcza dla kredytobiorców? Kto i kiedy będzie mógł z niej skorzystać? Sprawdźmy.

Podwyżki stóp procentowych i szalejąca inflacja sprawiły, że domowe budżety wielu gospodarstw domowych zaczęły się niebezpiecznie kurczyć. Nagle okazało się, że zarabiając tyle samo co kilka miesięcy temu, możemy pozwolić sobie na znacznie mniej. Wysokie koszty zobowiązań przełożyły się na wzrost rat w niektórych przypadkach nawet o 50 proc. Ratunkiem mają okazać się m.in. wakacje kredytowe, które pozwolą nam przez kilka miesięcy nie martwić się rosnącym zadłużeniem.

Na czym polega najnowszy plan ratunkowy dla kredytobiorców?

Wakacje kredytowe 2022 to nie jedyna forma pomocy, z której będą mogli skorzystać polscy kredytobiorcy. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wsparcie ma opierać się na czterech niezależnych od siebie filarach, które swoim działaniem obejmą nie tylko rodziny posiadające kredyty hipoteczne w polskiej walucie, ale też i banki.

Oto 4 filary pomocy dla kredytów hipotecznych:

  1. Wakacje kredytowe w 2022 i 2023 roku.
  2. Dofinansowania kredytu hipotecznego w kwocie do 2 000 zł miesięcznie.
  3. Fundusz wsparcia, który ma chronić przede wszystkim system bankowy.
  4. Likwidacja WIBOR®-u i wprowadzenie nowego wskaźnika.

Wakacje kredytowe dla kredytobiorców — na czym będzie polegało zawieszenie spłaty kredytu?

Projekt ustawy, który 17 maja 2022 roku trafił do Sejmu, zakłada, że kredytobiorca może skorzystać z wakacji kredytowych przez 2 miesiące w każdym z dwóch ostatnich kwartałów 2022 roku oraz przez 1 miesiąc w każdym kwartale 2023 roku. To oznacza, że przez ten czas może on przesunąć 1 pełną ratę kapitałowo-odsetkową raz na kwartał, czyli w sumie 4 w ciągu roku.

Zakłada się, że zawieszenie obowiązku dokonywania płatności, będzie dotyczyć jedynie kredytów hipotecznych udzielonych w polskiej walucie. Co więcej, skorzystanie z wakacji sprawia, że okres, w którym dojdzie do zawieszenia rat, nie wlicza się do całego czasu kredytowania przewidzianego w umowie, dlatego zostanie przedłużony.

To może Cię zainteresować: Nowa tarcza dla kredytobiorców. Kto będzie mógł skorzystać z dofinansowania do kredytów hipotecznych w 2022?

Czy każdy kredytobiorca będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych 2022 i 2023?

Teoretycznie z wakacji kredytowych mogą skorzystać wszyscy kredytobiorcy, którzy z powodu inflacji oraz rosnących stóp procentowych, mają trudności w spięciu domowych budżetów. W praktyce jednak pomoc zostanie udzielona jedynie tym kredytobiorcom, którzy spłacają kredyt w polskiej walucie, a umowy kredytowe zostały zawarte przed 1 lipca 2022 roku, jeżeli okres kredytowania przypada po upływie 6 miesięcy, licząc od tej daty.

Czy skorzystanie z wakacji kredytowych będzie darmowe?

Zgodnie z projektem ustawy, skorzystanie z wakacji kredytowych jest w pełni darmowe dla kredytobiorców. To oznacza, że w tym czasie nie będą naliczane też żadne odsetki. Koszty związane z obciążeniami podatkowymi czy regulacyjnymi w całości muszą wziąć na siebie banki, a niespłacone raty zostaną po prostu przesunięte na kolejne miesiące.

Ile razy będzie można skorzystać z wakacji kredytowych w ramach programu wsparcia kredytobiorców?

Z zawieszenia spłaty raty kredytu w ramach wakacji kredytowych będzie można skorzystać raz na kwartał. W związku z tym, że wsparcie ma ruszyć dopiero w połowie 2022 roku, to w tym czasie zawieszenie będzie dotyczyć aż czterech rat, po 2 w trzecim i w czwartym kwartale. W sumie w ramach wakacji kredytobiorcy będą mogli nie spłacać aż 8 rat, a wynikające z tego faktu wydłużenie okresu spłaty nie zostanie obciążone odsetkami.

Kliknij i sprawdź: O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2022 roku? Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu na mieszkanie?

Kiedy nowe ustawowe wakacje kredytowe wejdą w życie?

Rząd na posiedzeniu, które odbyło się 17 maja, przyjął program wsparcia kredytobiorców. To oznacza, że projekt ustawy trafi teraz do Sejmu, a następnie głos w tej sprawie będzie musiał zająć Senat. W przypadku odrzucenia ustawy wróci ona znów do Sejmu, a w przeciwnym razie trafi na stół prezydenta RP, celem jej podpisania. Magdalena Rzeczkowska, szefowa resortu finansów przyznała, że chciałaby, aby wakacje kredytowe zostały wdrożone już od wakacji, tak aby kredytobiorcy od lipca mogli składać wnioski o wsparcie.

Źródła:

https://www.gov.pl/web/premier/premier-rozszerzamy-tarcze-antyputinowska-o-pakiet-wsparcia-dla-kredytobiorcow

https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8417603,wakacje-kredytowe-jak-skorzystac-pomoc-kredytobiorcom-inflacja-banki.html

Komentarze

Powiązane artykuły

Na czym polega umowa darowizny i jak ją zawrzeć?
Porady
27.01.2023

Na czym polega umowa darowizny i jak ją zawrzeć?

Umowa darowizny – jaką formę powinna przybierać i czego może dotyczyć? Co musi zawierać, żeby była ważna i zawarta zgodnie z prawem? Przedstawiamy najważniejsze informacje o umowie darowizny i jej elementach.
Zobacz więcej
11 min. czytania
Od czego zależy scoring BIK i jak go obliczyć?
Porady
25.01.2023

Od czego zależy scoring BIK i jak go obliczyć?

...lub spłacała w przeszłości jakieś zobowiązania kredytowe np. kredyt gotówkowy, ratalny lub hipoteczny, kartę kredytową, czy nawet chwilówkę...

...utrudnić zaciągnięcie kolejnego zobowiązania. Przy udzielaniu kredytów gotówkowych banki stosują zwykle uproszczone metody oceny zdolności kredytowej...

Zobacz więcej
10 min. czytania
W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę?
Porady
18.01.2023

W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę w 2023 roku?

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę, aby uzyskać wyższe świadczenie? Jak się okazuje znaczenie może mieć nawet miesiąc. Choć wysokość emerytury zależna jest głównie od stażu pracy i kwoty wpłaconych składek na ubezpieczenie emerytalne, to niekiedy parę tygodni różnicy może sprawić, że wypłacana emerytura będzie nieco wyższa. Dowiedz się zatem, w jakim miesiącu...
Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile wynosi i kto może starać się o zasiłek przedemerytalny?
Porady
16.01.2023

Ile wynosi i kto może starać się o zasiłek przedemerytalny?

...polaków, którzy są tuż przed uzyskaniem prawa do emerytury i często zostają bez grosza. Bez zgromadzonych oszczędności trudno poradzić sobie z opłacaniem rachunków, regulowaniem rat, np. za kredyt gotówkowy czy opłacaniem leczenia. Zasiłek może zatem okazać się dużą pomocą. [div class="tm-widget" data-uuid="8f952d47-3d53-5b5b-b66e-09c94e70505a"][/div][script...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Jak sprawdzić czy jestem w BIK - za darmo?
Porady
02.01.2023

Jak sprawdzić czy jestem w BIK za darmo?

...dane osobowe. Dowiedz się: czy w ofercie banków znajduje się kredyt gotówkowy dla zadłużonych? Jak sprawdzić, czy jestem w BIK? Możesz to...

...stosowana przez banki przy okazji rozpatrywania wniosków o kredyty gotówkowe, hipoteczne, czy nawet pożyczki. Znajdująca się w tym rejestrze...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Mieszkanie bezczynszowe
28.12.2022

Mieszkanie bezczynszowe. Czym jest i czy warto się zdecydować?

Mieszkanie bezczynszowe, czyli pozbawione konieczności uiszczania comiesięcznych należności do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, wydaje się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Niższe opłaty oznaczają spore oszczędności, jednak wiąże się z nimi znacznie większa odpowiedzialność właścicieli niż w przypadku tradycyjnych, czynszowych mieszkań. Czy warto kupić mieszkanie...
Zobacz więcej
6 min. czytania