7 min. czytania

Wakacje kredytowe 2024 w ramach tarczy dla kredytobiorców. Warunki ustawowych wakacji kredytowych

Zaktualizowano: 2024-02-15 10:41
Opublikowano: 2022-05-23 08:14
Średnia ocena: 4,30/6 Głosów: 10
Wakacje kredytowe 2024 w ramach tarczy dla kredytobiorców

Pierwsza odsłona wakacji kredytowych cieszyła się dużym zainteresowaniem kredytobiorców, którym ciężko było wywiązywać się ze spłaty zobowiązań, kiedy raty kredytów hipotecznych ciągle rosły. Jak wiemy program obowiązywał jedynie do końca 2023 r., ale rząd zdecydował o jego przedłużeniu na nowych zasadach. Na czym polegają rządowe wakacje kredytowe w 2024 roku?

Chociaż na jesieni 2023 r. Rada Polityki Pieniężnej dwukrotnie obniżyła stopy procentowe, to kredytobiorcy nadal borykają się z wysokimi ratami kredytów hipotecznych. Na szczęście również w tym roku możesz skorzystać z możliwości odroczenia spłaty rat kapitałowo-odsetkowych, jednak pod pewnymi warunkami.

Na czym polegają wakacje kredytowe w nowej odsłonie? Kto będzie mógł z nich skorzystać?

Rząd przedłuża wakacje kredytowe na 2024 rok

Czy w 2024 roku będą wakacje kredytowe? We wrześniu 2023 r. Mateusz Morawiecki zapowiedział kontynuację programu, a nowy rząd potwierdził, że również w tym roku osoby, które posiadają kredyty hipoteczne, będą mogły skorzystać z zawieszenia spłaty rat. W drugiej połowie lutego rząd ma zająć się projektem, który po zaakceptowaniu trafi do Sejmu.

Obecnie trwają intensywne prace nad ostatecznym kształtem ustawy. Ostatnio Minister Finansów Andrzej Domański przedstawił najnowszą propozycję, która koryguje warunki, jakie trzeba będzie spełnić, a także zmienia termin wprowadzenia nowych przepisów. Z pisma ministra kierującego projekt na posiedzenie rządu wynika, że ulgi w spłacie będzie można skorzystać nie od marca, a od kwietnia 2024 r. Co jeszcze warto wiedzieć?

Chcesz skorzystać z zawieszenia spłaty kredytu? Sprawdź również: Czy warto nadpłacić kredyt hipoteczny w trakcie wakacji kredytowych?

Wakacje kredytowe dla kredytobiorców — na czym polega zawieszenie spłaty kredytu?

W 2022 i 2023 r. kredytobiorcy posiadający kredyty hipoteczne udzielone w polskiej walucie mogli skorzystać z odroczenia spłaty rat przez 2 miesiące w każdym z dwóch ostatnich kwartałów 2022 r. oraz przez 1 miesiąc w każdym kwartale 2023 r. Dzięki wakacjom kredytowym można było zatem przesunąć spłatę jednej pełnej raty kapitałowo-odsetkowej na kwartał (czyli w 2023 r. – 4 rat), z zastrzeżeniem, że okres kredytowania wydłuży się o tyle miesięcy, ile rat odroczono.

Nowe zasady są zbliżone – ministerstwo finansów w swoim piśmie podał, że w II kwartale 2024 r. będzie można zawiesić spłatę dwóch rat, w III – jedną, a w IV również jedną – co w sumie daje 4 raty, podobnie jak w ubiegłym roku. Pierwotnie zakładano, że przepisy zaczną obowiązywać wcześniej, czyli już w marcu, jednak ze względu na tempo prac legislacyjnych przesunięto termin wejścia w życie nowych wakacji kredytowych.

Kto może skorzystać z rządowych wakacji kredytowych w 2024 roku?

Jakie obowiązują kryteria do wakacji kredytowych 2024? Od dawna zapowiadano, że nowe wakacje nie będą dostępne dla wszystkich kredytobiorców – postulowano między innymi ograniczenie możliwości składania wniosków przez osoby najbogatsze. W przeciwieństwie do pierwszej wersji programu, w nowej pojawia się zatem kryterium dochodowe.

Ustalono także maksymalną wysokość kredytu hipotecznego, powyżej której nie będzie można starać się o zawieszenie spłaty rat. Jaki jest maksymalny dochód do wakacji kredytowych? Kto może skorzystać z wakacji na nowych zasadach?

 • próg wysokości kredytu hipotecznego ma wynosić 1,2 mln zł (a nie 2 mln zł jak zapowiadano po ostatnich konsultacjach),
 • z ulgi skorzystają jedynie osoby, u których współczynnik RdD (rata do dochodu) jest na poziomie 35%,
 • wskaźnik RdD będzie obliczany za okres trzech ostatnich miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o zawieszenie spłaty.

Żeby obliczyć współczynnik RdD w swoim gospodarstwie domowym, należy:

 • zsumować dochody wszystkich członków gospodarstwa domowego z ostatnich 3 miesięcy (osobno dla każdego miesiąca),
 • dla każdego miesiąca podzielić wysokość raty kredytu przez łączny dochód gospodarstwa domowego,
 • obliczyć średnią arytmetyczną z 3 uzyskanych wyników.

Prawo do skorzystania z wakacji kredytowych w 2024 r. mają osoby, których wynik jest wyższy niż 35%.

Przykład:

Anna zarabia 5200 zł miesięcznie, a jej mąż Piotr 3600 zł. Mają kredyt hipoteczny w wysokości 3200 zł miesięcznie.

 • Łączny dochód gospodarstwa domowego wynosi 8800 zł.
 • Dzielimy ratę kredytu 3200 zł na dochód 8800 zł
 • 3200 / 8800 = 36%
 • Średnia arytmetyczna dochodów z ostatnich 3 miesięcy wynosi 36%
 • Oznacza to, że Anna i Piotr będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych.

Czy skorzystanie z wakacji kredytowych będzie darmowe?

Zgodnie z projektem ustawy, skorzystanie z wakacji kredytowych jest w pełni darmowe dla kredytobiorców. To oznacza, że w tym czasie nie będą naliczane też żadne odsetki. Koszty związane z obciążeniami podatkowymi czy regulacyjnymi w całości muszą wziąć na siebie banki, a niespłacone raty zostaną po prostu przesunięte na kolejne miesiące.

Ile razy można skorzystać z wakacji kredytowych w ramach programu wsparcia kredytobiorców?

Ile razy można skorzystać z wakacji kredytowych? W poprzedniej wersji programu kredytobiorcy mogli zawiesić w 2022 r.:

 • w III kwartale 2022 r. – dwóch rat,
 • w IV kwartale 2022 r. – dwóch rat,
 • w I kwartale 2023 r. – jednej raty,
 • w II kwartale 2023 r. – jednej raty,
 • w III kwartale 2023 r. – jednej raty,
 • w IV kwartale 2023 r. – jednej raty,

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nowe wakacje kredytowe mają ruszyć dopiero od kwietnia 2024 r. i zakładają możliwość zawieszenia:

 • w II kwartale – dwóch rat,
 • w III kwartale – jednej raty,
 • w IV kwartale – jednej raty.

Potrzebujesz pomocy w spłacie kredytu hipotecznego? Sprawdź, co może Ci zapewnić Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.

Ile osób skorzystało z rządowych wakacji kredytowych?

Ile procent kredytobiorców skorzystało z wakacji kredytowych? Przypomnijmy, że poprzednia odsłona programu nie była obwarowana żadnym kryterium dochodowym, a uprawnionych do skorzystania z pomocy było około 3,4 mln klientów. Ile osób do tej pory wzięło wakacje kredytowe? Z raportu Związku Banków Polskich wynika, że w 2023 r. odnotowano aż 1,114 mln rachunków, które skorzystały z rządowego wsparcia. W czasie trwania programu raty odroczyło ok. 2 mln osób, co daje 59% uprawnionych.

Czy warto zdecydować się na rządowe wakacje kredytowe w 2024 roku?

Wakacje kredytowe miały stanowić wsparcie dla osób, które wskutek rosnących stóp procentowych i wysokich rat kredytów hipotecznych przestały radzić sobie ze spłatą zobowiązań. Niekorzystną sytuację potęgowała wysoka inflacja, a także kryzys, z jakim wiele branż musiało się zmagać po pandemii koronawirusa.  

Obecnie stopy procentowe są nieco niższe, jednak nadal nawet nie zbliżyły się do poziomu sprzed podwyżek. Wiele osób chciałoby zatem skorzystać z jakiejś formy wsparcia ze strony państwa. Co dają wakacje kredytowe i czy warto złożyć wniosek o zawieszenie spłaty rat?

 • zawieszenie spłaty to dla wielu osób duże wsparcie w czasie kryzysu i szansa na zachowanie płynności finansowej,
 • środki można przeznaczyć na nadpłatę kredytu lub inne cele, np. inwestycję.

Pamiętaj jednak, że wakacje kredytowe nie oznaczają umorzenia rat. Odroczenie spłaty powoduje wydłużenie okresu kredytowania. Jeśli zatem zdecydowałeś się na skorzystanie z wakacji kredytowych przez 8 miesięcy w czasie trwania pierwszej odsłony programu, a teraz skorzystasz z kolejnych 4 miesięcy odroczenia, to czas spłaty twojego kredytu hipotecznego wydłuży się o 12 miesięcy.

To może Cię zainteresować: Czy warto nadpłacić kredyt hipoteczny w trakcie wakacji kredytowych?

Źródła:

Będzie można zawiesić płatność raty kredytu. Jest projekt, https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/wakacje-kredytowe-2024-terminy-minister-finansow-podaje-szczegoly-st7769374

Wakacje kredytowe w 2024 r. Będą zmiany: nowy termin wejścia w życie i próg, https://www.parkiet.com/finanse/art39821771-wakacje-kredytowe-w-2024-r-beda-zmiany-nowy-termin-wejscia-w-zycie-i-prog

Komentarze

Powiązane artykuły

Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
09.05.2024

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2024 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Mały ZUS składki {{year}}. Ile wynosi mały ZUS?
Porady
18.04.2024

Mały ZUS składki 2024. Ile wynosi mały ZUS?

...– składki na ZUS i podatki w Polsce spędzają sen z powiek wielu osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W dobie kryzysu wiele osób zaciągało kredyty gotówkowe lub firmowe na uregulowanie należności. Dla najmniejszych podmiotów, które nie wykazują dużego dochodu, stworzono preferencyjne rozwiązania. Prowadzenie własnej...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Tarcza antyinflacyjna {{year}}. Komu przysługuje dodatek osłonowy?
Porady
15.04.2024

Tarcza antyinflacyjna 2024. Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Tarcza antyinflacyjna w 2024 r. – czy nadal będzie obowiązywać? Jakie rodzaje wsparcia przygotował dla Polaków nowy rząd? Kto może ubiegać się o dodatek osłonowy i jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdzamy, z jakich rozwiązań można obecnie skorzystać, żeby zniwelować skutki wysokich cen energii i produktów w sklepach.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Karta podatkowa {{year}}: zasady rozliczania i nowe stawki podatku
Porady
10.04.2024

Karta podatkowa 2024: zasady rozliczania i nowe stawki podatku

...które zostały podniesione z powodu inflacji. W 2024 roku wzrosły również składki ZUS, w tym składka zdrowotna. Czy obciążenia wzrosły na tyle, że przedsiębiorcy będą musieli sięgać po kredyty gotówkowe na ich uregulowanie? Niekoniecznie, ale przeczytaj nasz artykuł, by się o tym przekonać. Wyjaśniamy w nim także, kiedy nastąpił koniec karty podatkowej, ponieważ od pewnego czasu już nie można...

Zobacz więcej
19 min. czytania
Harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w {{year}} roku
Porady
09.04.2024

Aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2024 roku

Harmonogram posiedzeń RPP obecnie wzbudza coraz większe zainteresowanie na rynku finansowym, ponieważ każde z nich kończy się istotnymi dla niego decyzjami. Jak często oraz kiedy odbywają się spotkania w roku 2024, przedstawia aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej. Czy znajomość tych dat może przydać się obecnym lub przyszłym kredytobiorcom?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?
Porady
05.04.2024

Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?

...przez ustawodawcę. Zazwyczaj obejmują one określony czas oraz konkretne rodzaje kredytu. W przypadku obecnych wakacji kredytowych mowa więc o możliwości zawieszenia łącznie 4 rat kredytu hipotecznego. Z kolei bankowe wakacje kredytowe są inicjatywą banków, które same decydują o udzieleniu takiej ulgi kredytowej swoim klientom. Co więcej, w tym przypadku mogą one różnić się...

Zobacz więcej
5 min. czytania