4 min. czytania

Wakacje kredytowe 2022 i 2023 w ramach tarczy dla kredytobiorców. Warunki ustawowych wakacji kredytowych

Zaktualizowano: 2022-05-23 09:51
Opublikowano: 2022-05-23 08:14
Średnia ocena: 4,67/6 Głosów: 9
Wakacje kredytowe 2022 i 2023 w ramach tarczy dla kredytobiorców

Wakacje kredytowe 2022 i 2023 to rozwiązanie, które ma okazać się wsparciem dla wielu kredytobiorców. Dzięki tej pomocy Polacy będą mogli skorzystać z ulgi w postaci 8-miesięcznej przerwy w spłacie zadłużenia. Jakie jeszcze rozwiązania przewiduje tarcza dla kredytobiorców? Kto i kiedy będzie mógł z niej skorzystać? Sprawdźmy.

Podwyżki stóp procentowych i szalejąca inflacja sprawiły, że domowe budżety wielu gospodarstw domowych zaczęły się niebezpiecznie kurczyć. Nagle okazało się, że zarabiając tyle samo co kilka miesięcy temu, możemy pozwolić sobie na znacznie mniej. Wysokie koszty zobowiązań przełożyły się na wzrost rat w niektórych przypadkach nawet o 50 proc. Ratunkiem mają okazać się m.in. wakacje kredytowe, które pozwolą nam przez kilka miesięcy nie martwić się rosnącym zadłużeniem.

Na czym polega najnowszy plan ratunkowy dla kredytobiorców?

Wakacje kredytowe 2022 to nie jedyna forma pomocy, z której będą mogli skorzystać polscy kredytobiorcy. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wsparcie ma opierać się na czterech niezależnych od siebie filarach, które swoim działaniem obejmą nie tylko rodziny posiadające kredyty hipoteczne w polskiej walucie, ale też i banki.

Oto 4 filary pomocy dla kredytów hipotecznych:

  1. Wakacje kredytowe w 2022 i 2023 roku.
  2. Dofinansowania kredytu hipotecznego w kwocie do 2 000 zł miesięcznie.
  3. Fundusz wsparcia, który ma chronić przede wszystkim system bankowy.
  4. Likwidacja WIBOR®-u i wprowadzenie nowego wskaźnika.

Wakacje kredytowe dla kredytobiorców — na czym będzie polegało zawieszenie spłaty kredytu?

Projekt ustawy, który 17 maja 2022 roku trafił do Sejmu, zakłada, że kredytobiorca może skorzystać z wakacji kredytowych przez 2 miesiące w każdym z dwóch ostatnich kwartałów 2022 roku oraz przez 1 miesiąc w każdym kwartale 2023 roku. To oznacza, że przez ten czas może on przesunąć 1 pełną ratę kapitałowo-odsetkową raz na kwartał, czyli w sumie 4 w ciągu roku.

Zakłada się, że zawieszenie obowiązku dokonywania płatności, będzie dotyczyć jedynie kredytów hipotecznych udzielonych w polskiej walucie. Co więcej, skorzystanie z wakacji sprawia, że okres, w którym dojdzie do zawieszenia rat, nie wlicza się do całego czasu kredytowania przewidzianego w umowie, dlatego zostanie przedłużony.

To może Cię zainteresować: Nowa tarcza dla kredytobiorców. Kto będzie mógł skorzystać z dofinansowania do kredytów hipotecznych w 2022?

Czy każdy kredytobiorca będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych 2022 i 2023?

Teoretycznie z wakacji kredytowych mogą skorzystać wszyscy kredytobiorcy, którzy z powodu inflacji oraz rosnących stóp procentowych, mają trudności w spięciu domowych budżetów. W praktyce jednak pomoc zostanie udzielona jedynie tym kredytobiorcom, którzy spłacają kredyt w polskiej walucie, a umowy kredytowe zostały zawarte przed 1 lipca 2022 roku, jeżeli okres kredytowania przypada po upływie 6 miesięcy, licząc od tej daty.

Czy skorzystanie z wakacji kredytowych będzie darmowe?

Zgodnie z projektem ustawy, skorzystanie z wakacji kredytowych jest w pełni darmowe dla kredytobiorców. To oznacza, że w tym czasie nie będą naliczane też żadne odsetki. Koszty związane z obciążeniami podatkowymi czy regulacyjnymi w całości muszą wziąć na siebie banki, a niespłacone raty zostaną po prostu przesunięte na kolejne miesiące.

Ile razy będzie można skorzystać z wakacji kredytowych w ramach programu wsparcia kredytobiorców?

Z zawieszenia spłaty raty kredytu w ramach wakacji kredytowych będzie można skorzystać raz na kwartał. W związku z tym, że wsparcie ma ruszyć dopiero w połowie 2022 roku, to w tym czasie zawieszenie będzie dotyczyć aż czterech rat, po 2 w trzecim i w czwartym kwartale. W sumie w ramach wakacji kredytobiorcy będą mogli nie spłacać aż 8 rat, a wynikające z tego faktu wydłużenie okresu spłaty nie zostanie obciążone odsetkami.

Kliknij i sprawdź: O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2022 roku? Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu na mieszkanie?

Kiedy nowe ustawowe wakacje kredytowe wejdą w życie?

Rząd na posiedzeniu, które odbyło się 17 maja, przyjął program wsparcia kredytobiorców. To oznacza, że projekt ustawy trafi teraz do Sejmu, a następnie głos w tej sprawie będzie musiał zająć Senat. W przypadku odrzucenia ustawy wróci ona znów do Sejmu, a w przeciwnym razie trafi na stół prezydenta RP, celem jej podpisania. Magdalena Rzeczkowska, szefowa resortu finansów przyznała, że chciałaby, aby wakacje kredytowe zostały wdrożone już od wakacji, tak aby kredytobiorcy od lipca mogli składać wnioski o wsparcie.

Źródła:

https://www.gov.pl/web/premier/premier-rozszerzamy-tarcze-antyputinowska-o-pakiet-wsparcia-dla-kredytobiorcow

https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8417603,wakacje-kredytowe-jak-skorzystac-pomoc-kredytobiorcom-inflacja-banki.html

Komentarze

Powiązane artykuły

Na czym polega umorzenie postępowania egzekucyjnego?
Porady
26.04.2023

Na czym polega umorzenie postępowania egzekucyjnego? Kto może z niego skorzystać?

Umorzenie postępowania komorniczego następuje w sytuacji, gdy niemożliwe staje się odzyskanie należności. Może się tak zdarzyć, gdy dłużnik nie ma majątku lub komornik sądowy nie jest w stanie go ustalić. Kiedy jeszcze może wystąpić umorzenie egzekucji? Jakie niesie ze sobą skutki?
Zobacz więcej
10 min. czytania
Gdzie zgłosić zgubiony dowód osobisty? Co zrobić?
Porady
19.04.2023

Gdzie zgłosić zgubiony dowód osobisty? Co zrobić?

...i jest najważniejszym dokumentem potwierdzającym naszą tożsamość. Właśnie dlatego musimy go okazać m.in. podczas załatwiania różnych spraw urzędowych, czy zakładając konto osobiste w banku. Dowodu powinniśmy pilnować jak oka w głowie, a jeśli już dojdzie do jego zgubienia, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, by zabezpieczyć się przed...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Na czym polega cofnięcie darowizny? Kiedy można odwołać darowiznę?
Porady
14.04.2023

Na czym polega cofnięcie darowizny? Kiedy można odwołać darowiznę?

Cofnięcie darowizny jest możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach i są one precyzyjnie określone w przepisach. Wynika z nich, że darczyńca nie może się tak po prostu rozmyślić i w dowolnym momencie zażądać zwrotu podarowanej rzeczy. Poniżej wyjaśniamy, kiedy faktycznie można cofnąć darowiznę oraz jakich formalności należy dopełnić, by jej odwołanie było skuteczne.
Zobacz więcej
12 min. czytania
Ile wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego w 2023 roku?
Porady
03.04.2023

Ile wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego w 2023 roku?

...wolna od zajęcia w 2023 roku? Postępowanie egzekucyjne ma na celu zaspokojenie roszczeń wierzyciela, np. odzyskanie zaległych środków, które wynikają z wystawionych faktur, zaciągniętego kredytu gotówkowego czy niespłaconych rachunków. Okazuje się jednak, że komornik nie może ściągnąć wszystkich środków, jakie dłużnik ma na koncie – prawo reguluje, ile powinien pozostawić. [div...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w 2023 roku?
Porady
28.03.2023

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2023 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Ile wynosi renta socjalna w 2023?
Porady
20.02.2023

Ile wynosi renta socjalna w 2023?

...warunki pobierania i inne ważne informacje przedstawiamy w poniższym artykule. Czy pobierając rentę, można wystąpić o pożyczkę lub kredyt gotówkowy? Co to jest renta socjalna i kto może się o nią starać? Jednym ze świadczeń wypłacanych co miesiąc przez ZUS jest renta socjalna...

Zobacz więcej
5 min. czytania