4 min. czytania

Wakacje kredytowe 2022 i 2023 w ramach tarczy dla kredytobiorców. Warunki ustawowych wakacji kredytowych

Zaktualizowano: 2022-05-23 09:51
Opublikowano: 2022-05-23 08:14
Średnia ocena: 4,29/6 Głosów: 7
Wakacje kredytowe 2022 i 2023 w ramach tarczy dla kredytobiorców

Wakacje kredytowe 2022 i 2023 to rozwiązanie, które ma okazać się wsparciem dla wielu kredytobiorców. Dzięki tej pomocy Polacy będą mogli skorzystać z ulgi w postaci 8-miesięcznej przerwy w spłacie zadłużenia. Jakie jeszcze rozwiązania przewiduje tarcza dla kredytobiorców? Kto i kiedy będzie mógł z niej skorzystać? Sprawdźmy.

Podwyżki stóp procentowych i szalejąca inflacja sprawiły, że domowe budżety wielu gospodarstw domowych zaczęły się niebezpiecznie kurczyć. Nagle okazało się, że zarabiając tyle samo co kilka miesięcy temu, możemy pozwolić sobie na znacznie mniej. Wysokie koszty zobowiązań przełożyły się na wzrost rat w niektórych przypadkach nawet o 50 proc. Ratunkiem mają okazać się m.in. wakacje kredytowe, które pozwolą nam przez kilka miesięcy nie martwić się rosnącym zadłużeniem.

Na czym polega najnowszy plan ratunkowy dla kredytobiorców?

Wakacje kredytowe 2022 to nie jedyna forma pomocy, z której będą mogli skorzystać polscy kredytobiorcy. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wsparcie ma opierać się na czterech niezależnych od siebie filarach, które swoim działaniem obejmą nie tylko rodziny posiadające kredyty hipoteczne w polskiej walucie, ale też i banki.

Oto 4 filary pomocy dla kredytów hipotecznych:

  1. Wakacje kredytowe w 2022 i 2023 roku.
  2. Dofinansowania kredytu hipotecznego w kwocie do 2 000 zł miesięcznie.
  3. Fundusz wsparcia, który ma chronić przede wszystkim system bankowy.
  4. Likwidacja WIBOR®-u i wprowadzenie nowego wskaźnika.

Wakacje kredytowe dla kredytobiorców — na czym będzie polegało zawieszenie spłaty kredytu?

Projekt ustawy, który 17 maja 2022 roku trafił do Sejmu, zakłada, że kredytobiorca może skorzystać z wakacji kredytowych przez 2 miesiące w każdym z dwóch ostatnich kwartałów 2022 roku oraz przez 1 miesiąc w każdym kwartale 2023 roku. To oznacza, że przez ten czas może on przesunąć 1 pełną ratę kapitałowo-odsetkową raz na kwartał, czyli w sumie 4 w ciągu roku.

Zakłada się, że zawieszenie obowiązku dokonywania płatności, będzie dotyczyć jedynie kredytów hipotecznych udzielonych w polskiej walucie. Co więcej, skorzystanie z wakacji sprawia, że okres, w którym dojdzie do zawieszenia rat, nie wlicza się do całego czasu kredytowania przewidzianego w umowie, dlatego zostanie przedłużony.

To może Cię zainteresować: Nowa tarcza dla kredytobiorców. Kto będzie mógł skorzystać z dofinansowania do kredytów hipotecznych w 2022?

Czy każdy kredytobiorca będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych 2022 i 2023?

Teoretycznie z wakacji kredytowych mogą skorzystać wszyscy kredytobiorcy, którzy z powodu inflacji oraz rosnących stóp procentowych, mają trudności w spięciu domowych budżetów. W praktyce jednak pomoc zostanie udzielona jedynie tym kredytobiorcom, którzy spłacają kredyt w polskiej walucie, a umowy kredytowe zostały zawarte przed 1 lipca 2022 roku, jeżeli okres kredytowania przypada po upływie 6 miesięcy, licząc od tej daty.

Czy skorzystanie z wakacji kredytowych będzie darmowe?

Zgodnie z projektem ustawy, skorzystanie z wakacji kredytowych jest w pełni darmowe dla kredytobiorców. To oznacza, że w tym czasie nie będą naliczane też żadne odsetki. Koszty związane z obciążeniami podatkowymi czy regulacyjnymi w całości muszą wziąć na siebie banki, a niespłacone raty zostaną po prostu przesunięte na kolejne miesiące.

Ile razy będzie można skorzystać z wakacji kredytowych w ramach programu wsparcia kredytobiorców?

Z zawieszenia spłaty raty kredytu w ramach wakacji kredytowych będzie można skorzystać raz na kwartał. W związku z tym, że wsparcie ma ruszyć dopiero w połowie 2022 roku, to w tym czasie zawieszenie będzie dotyczyć aż czterech rat, po 2 w trzecim i w czwartym kwartale. W sumie w ramach wakacji kredytobiorcy będą mogli nie spłacać aż 8 rat, a wynikające z tego faktu wydłużenie okresu spłaty nie zostanie obciążone odsetkami.

Kliknij i sprawdź: O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2022 roku? Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu na mieszkanie?

Kiedy nowe ustawowe wakacje kredytowe wejdą w życie?

Rząd na posiedzeniu, które odbyło się 17 maja, przyjął program wsparcia kredytobiorców. To oznacza, że projekt ustawy trafi teraz do Sejmu, a następnie głos w tej sprawie będzie musiał zająć Senat. W przypadku odrzucenia ustawy wróci ona znów do Sejmu, a w przeciwnym razie trafi na stół prezydenta RP, celem jej podpisania. Magdalena Rzeczkowska, szefowa resortu finansów przyznała, że chciałaby, aby wakacje kredytowe zostały wdrożone już od wakacji, tak aby kredytobiorcy od lipca mogli składać wnioski o wsparcie.

Źródła:

https://www.gov.pl/web/premier/premier-rozszerzamy-tarcze-antyputinowska-o-pakiet-wsparcia-dla-kredytobiorcow

https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8417603,wakacje-kredytowe-jak-skorzystac-pomoc-kredytobiorcom-inflacja-banki.html

Komentarze

Powiązane artykuły

Kiedy dochodzi do przedawnienia kredytu lub pożyczki?
Porady
21.09.2022

Kiedy dochodzi do przedawnienia kredytu lub pożyczki?

...regulować bieżące należności. Wnioskując o kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, czy choćby o pożyczkę w parabanku, masz świadomość, że...

...coraz trudniej nam regulować bieżące należności. Wnioskując o kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, czy choćby o pożyczkę w parabanku, masz...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Czym jest recesja gospodarcza i czy zagraża Polsce?
Porady
16.09.2022

Czym jest recesja gospodarcza i czy zagraża Polsce?

Recesja gospodarcza jest ostatnio odmieniana przez wszystkie przypadki – eksperci prognozują, że nad naszym krajem wisi widmo wielkiego kryzysu, a Polacy już odczuwają braki w portfelach. Czy rzeczywiście mamy się czego obawiać? Jakie są przyczyny recesji? Sprawdziliśmy to!
Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym jest stagflacja i co oznacza dla gospodarki?
Porady
07.09.2022

Czym jest stagflacja i co oznacza dla gospodarki?

Widmo stagflacji ciąży nad polską gospodarką, a analitycy rynkowi są zdania, że nasz kraj znalazł się na krawędzi tego niebezpiecznego zjawiska. Stagflacja w Polsce – czy istnieją realne obawy, że czeka nas poważny kryzys ekonomiczny? Jak na życie przeciętnego Kowalskiego może wpłynąć stagflacja? Co to jest i jak jej przeciwdziałać?
Zobacz więcej
8 min. czytania
Ile wynosi renta rodzinna po mężu?
Porady
30.08.2022

Ile wynosi renta rodzinna po mężu? Jakie warunki należy spełnić aby otrzymać emeryturę po mężu?

...– 2128 zł brutto. Żeby związać koniec z końcem, opłacić opiekę medyczną czy wykupić leki, panie często decydują się na kredyt gotówkowy lub pożyczkę z parabanku. Z drugiej strony ze statystyk dotyczących wieku zgonów wynika, że Polki żyją przeciętnie 9 lat dłużej...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Na czym polega windykacja należności?
Porady
24.08.2022

Na czym polega windykacja należności?

...jest to etap, w którym dąży się do uregulowania zaległych płatności w sposób polubowny. Mogą one dotyczyć nie tylko zadłużenia z tytułu kredytu gotówkowego, ale też czynszu za mieszkanie, czy nawet faktury za dostawę energii elektrycznej. Wynika z tego, że w obowiązujących przepisach prawa nie jest...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Ile wynosi podatek od darowizny mieszkania i kiedy należy go zapłacić?
Porady
23.08.2022

Ile wynosi podatek od darowizny mieszkania i kiedy należy go zapłacić?

...w darowiźnie może być prawdziwym wybawieniem dla wszystkich tych, którzy marzą o własnych czterech kątach i nie chcą lub nie mogą zaciągnąć kredytu hipotecznego. Z kwestią darowizny mieszkania wiąże się jednak bardzo wiele spraw. Chodzi tutaj, chociażby o podatek od darowizny mieszkania – w których sytuacjach trzeba go płacić, a kiedy...

Zobacz więcej
9 min. czytania