4 min. czytania

Wakacje kredytowe 2022 i 2023 w ramach tarczy dla kredytobiorców. Warunki ustawowych wakacji kredytowych

Zaktualizowano: 2022-05-23 09:51
Opublikowano: 2022-05-23 08:14
Średnia ocena: 4,67/6 Głosów: 9
Wakacje kredytowe 2022 i 2023 w ramach tarczy dla kredytobiorców

Wakacje kredytowe 2022 i 2023 to rozwiązanie, które ma okazać się wsparciem dla wielu kredytobiorców. Dzięki tej pomocy Polacy będą mogli skorzystać z ulgi w postaci 8-miesięcznej przerwy w spłacie zadłużenia. Jakie jeszcze rozwiązania przewiduje tarcza dla kredytobiorców? Kto i kiedy będzie mógł z niej skorzystać? Sprawdźmy.

Podwyżki stóp procentowych i szalejąca inflacja sprawiły, że domowe budżety wielu gospodarstw domowych zaczęły się niebezpiecznie kurczyć. Nagle okazało się, że zarabiając tyle samo co kilka miesięcy temu, możemy pozwolić sobie na znacznie mniej. Wysokie koszty zobowiązań przełożyły się na wzrost rat w niektórych przypadkach nawet o 50 proc. Ratunkiem mają okazać się m.in. wakacje kredytowe, które pozwolą nam przez kilka miesięcy nie martwić się rosnącym zadłużeniem.

Na czym polega najnowszy plan ratunkowy dla kredytobiorców?

Wakacje kredytowe 2022 to nie jedyna forma pomocy, z której będą mogli skorzystać polscy kredytobiorcy. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wsparcie ma opierać się na czterech niezależnych od siebie filarach, które swoim działaniem obejmą nie tylko rodziny posiadające kredyty hipoteczne w polskiej walucie, ale też i banki.

Oto 4 filary pomocy dla kredytów hipotecznych:

  1. Wakacje kredytowe w 2022 i 2023 roku.
  2. Dofinansowania kredytu hipotecznego w kwocie do 2 000 zł miesięcznie.
  3. Fundusz wsparcia, który ma chronić przede wszystkim system bankowy.
  4. Likwidacja WIBOR®-u i wprowadzenie nowego wskaźnika.

Wakacje kredytowe dla kredytobiorców — na czym będzie polegało zawieszenie spłaty kredytu?

Projekt ustawy, który 17 maja 2022 roku trafił do Sejmu, zakłada, że kredytobiorca może skorzystać z wakacji kredytowych przez 2 miesiące w każdym z dwóch ostatnich kwartałów 2022 roku oraz przez 1 miesiąc w każdym kwartale 2023 roku. To oznacza, że przez ten czas może on przesunąć 1 pełną ratę kapitałowo-odsetkową raz na kwartał, czyli w sumie 4 w ciągu roku.

Zakłada się, że zawieszenie obowiązku dokonywania płatności, będzie dotyczyć jedynie kredytów hipotecznych udzielonych w polskiej walucie. Co więcej, skorzystanie z wakacji sprawia, że okres, w którym dojdzie do zawieszenia rat, nie wlicza się do całego czasu kredytowania przewidzianego w umowie, dlatego zostanie przedłużony.

To może Cię zainteresować: Nowa tarcza dla kredytobiorców. Kto będzie mógł skorzystać z dofinansowania do kredytów hipotecznych w 2022?

Czy każdy kredytobiorca będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych 2022 i 2023?

Teoretycznie z wakacji kredytowych mogą skorzystać wszyscy kredytobiorcy, którzy z powodu inflacji oraz rosnących stóp procentowych, mają trudności w spięciu domowych budżetów. W praktyce jednak pomoc zostanie udzielona jedynie tym kredytobiorcom, którzy spłacają kredyt w polskiej walucie, a umowy kredytowe zostały zawarte przed 1 lipca 2022 roku, jeżeli okres kredytowania przypada po upływie 6 miesięcy, licząc od tej daty.

Czy skorzystanie z wakacji kredytowych będzie darmowe?

Zgodnie z projektem ustawy, skorzystanie z wakacji kredytowych jest w pełni darmowe dla kredytobiorców. To oznacza, że w tym czasie nie będą naliczane też żadne odsetki. Koszty związane z obciążeniami podatkowymi czy regulacyjnymi w całości muszą wziąć na siebie banki, a niespłacone raty zostaną po prostu przesunięte na kolejne miesiące.

Ile razy będzie można skorzystać z wakacji kredytowych w ramach programu wsparcia kredytobiorców?

Z zawieszenia spłaty raty kredytu w ramach wakacji kredytowych będzie można skorzystać raz na kwartał. W związku z tym, że wsparcie ma ruszyć dopiero w połowie 2022 roku, to w tym czasie zawieszenie będzie dotyczyć aż czterech rat, po 2 w trzecim i w czwartym kwartale. W sumie w ramach wakacji kredytobiorcy będą mogli nie spłacać aż 8 rat, a wynikające z tego faktu wydłużenie okresu spłaty nie zostanie obciążone odsetkami.

Kliknij i sprawdź: O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2022 roku? Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu na mieszkanie?

Kiedy nowe ustawowe wakacje kredytowe wejdą w życie?

Rząd na posiedzeniu, które odbyło się 17 maja, przyjął program wsparcia kredytobiorców. To oznacza, że projekt ustawy trafi teraz do Sejmu, a następnie głos w tej sprawie będzie musiał zająć Senat. W przypadku odrzucenia ustawy wróci ona znów do Sejmu, a w przeciwnym razie trafi na stół prezydenta RP, celem jej podpisania. Magdalena Rzeczkowska, szefowa resortu finansów przyznała, że chciałaby, aby wakacje kredytowe zostały wdrożone już od wakacji, tak aby kredytobiorcy od lipca mogli składać wnioski o wsparcie.

Źródła:

https://www.gov.pl/web/premier/premier-rozszerzamy-tarcze-antyputinowska-o-pakiet-wsparcia-dla-kredytobiorcow

https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8417603,wakacje-kredytowe-jak-skorzystac-pomoc-kredytobiorcom-inflacja-banki.html

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak pozbyć się windykatora terenowego?
Porady
30.11.2023

Jak pozbyć się windykatora terenowego?

Jak pozbyć się windykatora terenowego? Wzięcie kredytu wiąże się z koniecznością jego późniejszej spłaty. Jeśli nie będziesz w stanie wywiązać się z tego obowiązku, możesz mieć do czynienia z działaniami windykacyjnymi. W takiej sytuacji windykator terenowy ma za zadanie ustalić nowy termin spłaty długu oraz zadbać o to, aby zadłużenie zostało zwrócone. Jednak czy jest...
Zobacz więcej
9 min. czytania
Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?
Porady
22.11.2023

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie? Jeśli o zajęciu zawiadomi pracodawcę tuż przed datą dokonywania wypłat, wynagrodzenie od razu zostanie uszczuplone o kwotę zajęcia, z uwzględnieniem kwoty wolnej od potrąceń. W przypadku zajęcia pieniędzy na rachunku bankowym dłużnika może to potrwać nieco dłużej. Zobacz, jak działa komornik i czego możesz spodziewać się po...
Zobacz więcej
10 min. czytania
Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?

Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

...formie dofinansowania lub dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu gotówkowego. Warunkiem wypłaty dotacji jest jednak wcześniejsze otrzymanie z...

...dodatkowej gotówki na dowolny cel? Koniecznie sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych. Właściwą instytucją, do której składane są wnioski i która...

Zobacz więcej
15 min. czytania
Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika?
Porady
10.11.2023

Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika? Jak tego uniknąć?

Kiedy przestajemy radzić sobie ze spłatą zobowiązań, rośnie ryzyko, że wierzyciel skieruje sprawę na drogę sądową. W takiej sytuacji sąd może nakazać zwrot długu poprzez egzekucję, np. zajęcie samochodu przez komornika. Kiedy może do tego dojść i co możemy zrobić, żeby się przed tym uchronić? Jak uniknąć zajęcia samochodu przez komornika?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
07.11.2023

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2023 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Czym jest i komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?
Porady
19.10.2023

Czym jest i komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?

Osoby bezrobotne, które aktywnie poszukują zatrudnienia, mogą liczyć na specjalny dodatek aktywizacyjny. Świadczenie to wypłacane jest osobom, które znajdą pracę w trakcie otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych. Ile obecnie wynosi dodatek? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby go otrzymać?
Zobacz więcej
7 min. czytania