Kredyty hipoteczne 7 min. czytania

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca - jakie warunki stawiane są klientom banków?

Zaktualizowano: 2021-03-30 12:16
Opublikowano: 2021-01-07 15:31
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 17
Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca - jakie warunki stawiane są klientom banków?

...skorzystaj z aktualnego rankingu kredytów hipotecznych. Nie tracąc czasu......ubiega się o kredyt hipoteczny, musi liczyć się z tym, że jego wniosek będzie rozpatrywany... ...dla banku w momencie otrzymania wniosku o kredyt na kupno mieszkania?...

W Polsce mieszka coraz więcej obcokrajowców. Z roku na rok przybywa zwłaszcza osób zza wschodniej granicy, czyli obywateli Ukrainy. Czy obcokrajowiec może ubiegać się o kredyt hipoteczny? Czy kupno mieszkania lub domu przez osobę bez Polskiego obywatelstwa jest możliwe? Jakie warunki musi spełnić klient banku, który jest obcokrajowcem, starając się o kredyt hipoteczny? Ile kosztuje kredyt hipoteczny dla obcokrajowca?

Jeśli tego typu wątpliwości i pytania nie są ci obce, zachęcamy do dalszej lektury tego artykułu. Z naszą pomocą bardzo szybko przekonasz się, że kredyt hipoteczny może być w zasięgu twoich możliwości, pod warunkiem, że spełnisz wszystkie wymagania, stawiane przez bank.

Kredyt na mieszkanie dla obywatela innego kraju - warunki

Zwiększa się liczba obcokrajowców, którzy chcą na stałe zmienić kraj zamieszkania. Dla Ukraińców Polska wydaje się być krajem, gdzie warto nie tylko rozpocząć pracę, ale także założyć rodzinę i zamieszkać na stałe. Takie plany najczęściej wiążą się z kupnem nieruchomości. Jak wiadomo, cena mieszkań w Polsce od kilku lat jest wysoka i bardzo stabilna, a rynek deweloperski nie załamał się mimo poważnych problemów gospodarczych związanych z koronawirusem. Kupno mieszkania czy domu wymaga więc bardzo dużego nakładu finansowego, wielu osób nie stać na to, by jednorazowo wydać tak dużą sumę pieniędzy. Z pomocą przychodzi jednak kredyt hipoteczny, który wyróżnia się wśród innych zadłużeń korzystnym oprocentowaniem, zależnym od stawki WIBOR i bardzo długim okresem spłaty, dzięki któremu raty kredytu mogą być maksymalnie dostosowane do warunków finansowych klienta banku.

Jakie warunki musi spełnić obcokrajowiec, by móc z powodzeniem ubiegać się o kredyt hipoteczny? Oto lista warunków:

 • Wymagana karta pobytu wraz z numerem PESEL oraz adresem zameldowania na terenie Polski. Ważność karty to minimum 12 miesięcy;

 • Umowa o pracę na czas nieokreślony z polskim pracodawcą;

 • Zarobki w walucie, w jakiej ma zostać udzielony kredyt hipoteczny;

 • Zgromadzony wkład własny;

 • Wystarczająco wysoka zdolność kredytowa;

 • Dobra historia kredytowa.

Jakie dokumenty musisz przygotować starając się o kredyt hipoteczny?

Czy możesz przed złożeniem wniosku o kredyt przygotować się w jakiś sposób do samego procesu związanego z weryfikacją klienta? Zdobycie kredytu hipotecznego nie jest proste, ale warto przynajmniej wcześniej dowiedzieć się, jakie dokumentu będą ci niezbędne, jeśli na poważnie myślisz o staraniu się o kredyt na mieszkanie. Co w takim razie będzie ci potrzebne?

 • Karta pobytu;

 • Paszport;

 • Akt ślubu, jeśli twoja małżonka lub małżonek posiada inne nazwisko;

 • Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach;

 • Wyciąg z konta bankowego z ostatnich 12 miesięcy, na które wpływa twoja miesięczna pensja;

 • Kopia umowy o pracę;

 • Informacje związane z innymi zadłużeniami finansowymi.

Ile czasu potrzebować będzie bank by wydać decyzję kredytową?

Kredyty gotówkowe, a także bardzo rozwinięta bankowość online spowodowały, że klienci banków coraz więcej uwagi przykładają do tego, ile czasu potrzebować będzie bank przed udzieleniem zgody kredytowej. Współczesny klient banku oczekuje szybkiej decyzji kredytowej, a nawet zawarcia umowy w ciągu jednego dnia od dostarczenia wszystkich dokumentów. Kredyt hipoteczny na tle łatwo dostępnych usług może wydawać się nieco archaiczny. Kredyt na mieszkanie nie tylko wymaga skompletowania wielu dokumentów, również tych dotyczących samej nieruchomości, ale także czasu, który bank wykorzysta do dokładnej weryfikacji potencjalnego kredytobiorcy.

Kredyt hipoteczny zapewnia bardzo wysoką kwotę zobowiązania, co oznacza, że jest ofertą o wysokim ryzyku kredytowym. Choć kredyt zabezpieczony jest z pomocą hipoteki, instytucja chce mieć pewność, że kredytobiorca ma warunki do tego, by spłacić zadłużenie zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Obcokrajowiec, który ubiega się o kredyt hipoteczny, musi liczyć się z tym, że jego wniosek będzie rozpatrywany jeszcze dłużej niż standardowy wniosek obywatela Polski. Bank będzie potrzebować nawet dwa razy więcej czasu na analizę wszystkich dokumentów, a także weryfikację sytuacji finansowej klienta, czy jego historii kredytowej. Warto mieć to na uwadze i uzbroić się w cierpliwość.

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca na kupno domu, działki lub lokalu użytkowego

Obcokrajowiec, chcąc kupić mieszkanie na terenie Polski, nie musi ubiegać się o żadne dodatkowe pozwolenia, wystarczy, że spełni warunki banku i dostarczy wszystkie dokumenty, a bez problemu będzie w stanie sfinansować kupno własnego mieszkania. Sytuacja komplikuje się jednak w sytuacji, gdy obcokrajowiec zechce kupić działkę, działkę budowlaną, a nawet lokal użytkowy. W takim przypadku konieczne jest uzyskanie zgody, o którą można ubiegać się na drodze administracyjnej. Zgoda musi zostać wydana przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Zdobycie takiej zgody będzie niestety wiązało się z dodatkowymi opłatami, a co więcej, może trwać nawet kilka miesięcy, zanim obcokrajowiec uzyska takie zaświadczenie.

Czy pochodzenie kredytobiorcy będzie istotne w momencie oceny klienta?

Scoring bankowy, czyli punktowa ocena kredytobiorcy zależy od wielu czynników. Czy pochodzenie kredytobiorcy będzie miało znaczenie dla banku w momencie otrzymania wniosku o kredyt na kupno mieszkania? Niezależne od tego, czy wniosek zostanie złożony przez obywatela Ukrainy, Wielkiej Brytanii, czy Niemiec, bank pod uwagę weźmie:

 • wysokość zarobków i rodzaj zatrudnienia;

 • jak długo kredytobiorca przebywa i pracuje w Polce;

 • stan cywilny kredytobiorcy;

 • historię wcześniejszych zadłużeń oraz aktualne zobowiązania finansowe;

 • jak wysoki jest wpłacony wkład własny.

Pamiętaj, że przed złożeniem wniosku możesz samodzielnie bardzo szybko ocenić swoje szanse na kredyt, korzystając z kalkulatora zdolności kredytowej. Pozwoli ci on błyskawicznie obliczyć, czy twoje dochody pozwolą na spłatę zadłużenia o konkretnej kwocie, rozłożonego w czasie, jaki ustalisz.

Koszt kredytu hipotecznego dla obcokrajowca

Koszt kredytu hipotecznego zależy od oprocentowania, które jest zmienne i jest odbiciem stawki WIBOR, a także marży kredytu hipotecznego i prowizji kredytu hipotecznego. To opłaty, które powinny być dla ciebie równie istotne, gdyż to najczęściej one będą miały wpływ na różnice między ofertami banków. Chcesz mieć pewność, że uda ci się wybrać najtańszy kredyt hipoteczny? Koniecznie skorzystaj z aktualnego rankingu kredytów hipotecznych. Nie tracąc czasu, porównasz dostępne zobowiązania i szybko przekonasz się, czego możesz się spodziewać po złożeniu wniosku o kredyt.

Czy kredyt hipoteczny dla obcokrajowca będzie wiązał się z dodatkowymi kosztami? Warunki kredytu będą dla obcokrajowców takie same jak dla obywateli Polski. Składając wniosek o zobowiązanie, nie należy się zatem obawiać dodatkowych opłat naliczanych przez bank.

Nie zmienia to jednak faktu, że cały proces związany z otrzymaniem kredytu może pociągnąć za sobą dodatkowe opłaty. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Bank oczekując od klienta szeregu dokumentów, będzie oczekiwać ich przetłumaczonych wersji. Kopia przetłumaczonych dokumentów będzie oznaczała dla kredytobiorcy dodatkowe opłaty, jakich nie muszą obawiać się Polacy wnioskujący o kredyt na mieszkanie.

Interesują cię inne oferty banków, skierowane do obcokrajowców? W takim razie koniecznie sprawdź nasz artykuł, który został poświęcony kredytom gotówkowym dla obcokrajowców.

Komentarze

Powiązane artykuły

Hipoteka przymusowa - co musisz o niej wiedzieć?
16.05.2022

Hipoteka przymusowa. Kiedy możemy być nią obciążeni i jak ją wykreślić?

...zaciągające kredyt hipoteczny ustalają z kredytodawcą w drodze umowy, że wierzytelność...

...hipotekę przymusową. Rzecz jasna w przypadku ZUS nie dotyczy to kredytu hipotecznego, a zaległości w płaceniu składek, np. przez osoby prowadzące...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Karencja w spłacie kredytu. Co to jest i jak o nią wnioskować?
13.05.2022

Karencja w spłacie kredytu. Co to jest i jak o nią wnioskować?

...kto spłaca kredyt hipoteczny, wie, jak duże jest to obciążeniem dla domowego budżetu...

...pomocą przychodzi karencja w spłacie. Co oznacza okres karencji w kredycie hipotecznym? Po zaciągnięciu kredytu hipotecznego okres karencji może być...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Nowa tarcza dla kredytobiorców w 2022
10.05.2022

Nowa tarcza dla kredytobiorców. Kto będzie mógł skorzystać z dofinansowania do kredytów hipotecznych w 2022?

...spłacających coraz większe zobowiązania, w tym przede wszystkim kredyt hipoteczny. Ze wsparcia będzie można skorzystać już w 2022 roku, a od...

...być oparty na czterech filarach wsparcia dla rodzin posiadających kredyty hipoteczne w złotówkach. Będą to: Rząd proponuje 4 miesiące „wakacji...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Czy stawka referencyjna POLONIA zastąpi WIBOR®?
10.05.2022

Czy stawka referencyjna POLONIA zastąpi WIBOR®? Aktualna wartość stawki POLONIA

Stawka POLONIA już niedługo może stać się nowym wskaźnikiem referencyjnym, zgodnym z unijnymi przepisami BMR. Dzięki temu ma szansę zostać zastosowana w kredytach hipotecznych jako element stopy procentowej. Czy jednak zmiana — POLONIA zamiast WIBOR® okaże się łaskawsza dla obecnych kredytobiorców? Sprawdźmy.
Zobacz więcej
5 min. czytania
Na czym polega symulacja kredytu hipotecznego?
09.05.2022

Na czym polega symulacja kredytu hipotecznego? Symulacja rat kredytu hipotecznego w 2022

...straty czasu. Dbasz w ten sposób o swoje finanse, a jako że kredyt hipoteczny zaciąga się na wiele lat, często nawet na 30, lepiej przemyśleć...

...w przeciwieństwie do kredytów ze zmiennym oprocentowaniem kredyty hipoteczne ze stałą stawką oprocentowania opierają się podwyżkom...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Likwidacja stawki WIBOR w Polsce
09.05.2022

Likwidacja stawki WIBOR® w Polsce. Co dla kredytobiorców oznacza likwidacja WIBOR®-u?

...może Cię zainteresować: Pomoc finansowa dla zadłużonych w bankach. Na jakie wsparcie finansowe dla zadłużonych mogą liczyć osoby spłacające kredyt hipoteczny? Według danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski stawka POLONIA wyznaczana jest jako średnia ważona wolumenem poszczególnych transakcji...

Zobacz więcej
7 min. czytania