Pożyczka leasingowa to wyjątkowy produkt finansowy łączący w sobie najważniejsze atuty kredytu oraz leasingu. Udzielaniem tych produktów finansowych zajmują się wyspecjalizowane firmy leasingowe.
Pożyczki leasingowe cieszą się w Polsce z roku na rok coraz większą popularnością. Czym dokładnie charakteryzują się te produkty finansowe? Jakie warunki należy spełnić, aby móc się o nie ubiegać? Dla kogo pożyczka leasingowa jest najlepszym sposobem na sfinansowanie inwestycji? Na te oraz wiele innych pytań odpowiadamy w tym poradniku.
Pożyczka leasingowa to wyjątkowy produkt finansowy łączący w sobie najważniejsze atuty kredytu oraz leasingu. Udzielaniem tych produktów finansowych zajmują się wyspecjalizowane firmy leasingowe. Pożyczkę leasingową można wydać na zakupienie pojazdów, urządzeń bądź innych cennych przedmiotów(np. urządzenia IT). Pożyczki leasingowe przyznaje się zazwyczaj na okres od 6 miesięcy do nawet 10 lat. Jednocześnie pożyczkobiorca wcale nie musi posiadać statusu płatnika VAT. Dokładna kwota maksymalna możliwa do otrzymania zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej a także wartości zabezpieczenia. W zależności od tego, na jakiego leasingodawcę się zdecydujemy, wkład własny może wynosić 0 złotych bądź nieco więcej.
Osoby, które zastanawiają się nad tym, czy lepszą formą finansowania będzie leasing czy kredyt gotówkowy, powinny zastanowić się nad wybraniem pożyczki leasingowej. Jest to niezwykle atrakcyjny produkt finansowy łączący w sobie najlepsze zalety obu tych zobowiązań. Jest to kredyt udzielany nie przez tradycyjny bank, tylko przez firmę leasingową. Warto wiedzieć, że warunki udzielania pożyczek leasingowych są zazwyczaj bardzo podobne do tych obowiązujących w przypadku leasingu. Tutaj również najistotniejsza jest zdolność leasingowa danego klienta.
W 2018 roku firmy leasingowe udzieliły klientom pożyczek leasingowych o wartości prawie 7,5 miliarda złotych. Była to kwota aż o 14 procent większa niż rok wcześniej.
Zanim podejmiemy decyzję o skorzystaniu z pożyczki leasingowej, opłaca się dowiedzieć więcej na temat tego, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy pożyczką leasingową a klasycznym leasingiem. Jak wiadomo, leasing jest rewelacyjną alternatywą dla kredytów czy pożyczek dla firm. Istotą leasingu jest przekazanie leasingobiorcy prawa do eksploatowania określonych przedmiotów (które nie są jego własnością), zaś w zamian zobowiązuje się on do uiszczania miesięcznych opłat na rzecz leasingodawcy. W ten sposób spłacana jest wartość leasingowanego sprzętu.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, każda umowa leasingu musi trwać minimum 24 miesiące. W niektórych przypadkach wcześniejsze odstąpienie od umowy leasingu może wiązać się dla przedsiębiorcy z wieloma przykrymi konsekwencjami. Jedynym sposobem na uniknięcie strat jest wykonanie cesji leasingu na innego przedsiębiorcę. Wymaga to jednak uzyskania zgody od leasingodawcy.
Pożyczek leasingowych również udzielają firmy leasingowe. W tym celu wykorzystują bardzo podobne procedury jak przy ocenianiu wniosków leasingowych. Zazwyczaj proces ubiegania się o pożyczkę leasingową trwa krócej i jest mniej skomplikowany niż ma to miejsce w przypadku wnioskowania o kredyt gotówkowy w banku. Firmy leasingowe nie stawiają również wobec swoich potencjalnych klientów tak wielu wymagań co banki (np. odnośnie zdolności kredytowej).
Pożyczka leasingowa, tak samo jak leasing, może być wykorzystana wyłącznie do finansowania środków trwałych. Oznacza to, że z pożyczki leasingowej nie można pokrywać bieżących wydatków czy inwestycji typu remont domu. W takich okolicznościach konieczne jest skorzystanie z kredytu bankowego.
Jedna z najważniejszych różnic pomiędzy leasingiem a pożyczką leasingową polega na czasie trwania umowy. W przypadku leasingu operacyjnego, czyli najpopularniejszego typu leasingu w Polsce, minimalny czas obowiązywania umowy wynosi 40 procent normatywnego okresu amortyzacji (najczęściej 24-36 miesięcy), co w sposób bezpośredni wynika z obowiązujących w Polsce przepisów prawnych. Z pożyczką leasingową jest zupełnie inaczej, ponieważ tutaj nie istnieją żadne ograniczenia co do terminu spłaty. Dokładny termin oraz harmonogram spłat uzależniony jest od ustaleń pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Niektóre firmy leasingowe oferują pożyczki leasingowe nawet na 7 lat.
Pożyczka leasingowa pod względem prawnym traktowana jest jak kredyt, a nie leasing. Przedmiot sfinansowany w ramach pożyczki leasingowej w sposób automatyczny staje się własnością pożyczkobiorcy, a nie firmy leasingowej jak ma to miejsce w przypadku klasycznego leasingu. to z kolei powoduje, że pożyczkobiorca dokonuje amortyzacji przedmiotu oraz może odliczyć VAT. Dokonanie odpisu możliwe jest jednorazowo. Oprócz tego, da się rozłożyć amortyzację na kilkadziesiąt miesięcznych rat.
Następne podobieństwo pomiędzy kredytem a pożyczką leasingową polegają na sposobie wyliczania w koszty miesięcznych rat. Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem, jako koszt podatkowy można zaliczać część odsetkową raty. Ważne jest także to, że do raty pożyczki leasingowej nie jest doliczany podatek VAT, zaś rata leasingowa jest powiększana o 23 proc. VAT. Wartość miesięcznych zobowiązań przy posiadaniu kredytu bądź pożyczki będzie niższa. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pożyczka leasingowa dokładnie tak samo jak kredyt bankowy, przyczynia się do obniżenia zdolności kredytowej firmy. Leasing w formie klasycznej w żadnym stopniu nie wpływa na zdolność kredytową.
Koszt pożyczki leasingowej jest zazwyczaj bardzo podobny do kosztu kredytu inwestycyjnego. Odsetki pożyczki oraz amortyzację środka trwałego można wliczać w koszty prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Gdy przedsiębiorca spełni określone warunki, może jednorazowo odliczyć VAT oraz dokonać jednorazowej amortyzacji. Oprócz tego, przedsiębiorca posiadający pożyczkę leasingową nie musi ponosić żadnych dodatkowych kosztów związanych z zakupieniem sprzętu na własność (w przeciwieństwie do leasingu). Wkład własny przy pożyczce leasingowej jest jednak o wiele wyższy niż przy leasingu - jest to uwarunkowane tym, że pożyczkobiorca od samego początku obowiązywania umowy staje się właścicielem środka trwałego, co w sposób znaczący przyczynia się do podniesienia ryzyka dla firmy leasingowej.
Przy pożyczce leasingowej opiewającej na wysoką kwotę, konieczne jest przeprowadzenie wnikliwej oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Analiza jest przeprowadzana na podstawie deklaracji podatkowych przedsiębiorcy oraz innych dokumentów finansowych czy sposobu zabezpieczenia spłaty. Zabezpieczeniem spłaty mogą być:
cesja z dotacji unijnej,
zastaw rejestrowy na środku trwałym,
cesja z ubezpieczenia na rzecz firmy leasingowej,
weksel wraz z deklaracją.
O otrzymanie pożyczki leasingowej mogą ubiegać się praktycznie wszystkie przedsiębiorstwa. Oczywiście, na pożyczkę leasingową należy decydować się tylko wtedy, gdy ten produkt finansowy jest dla nas rzeczywiście korzystny. Często okazuje się bowiem, że o wiele lepszym pomysłem jest jednak leasing operacyjny. Na pożyczkę leasingową najczęściej decydują się:
przedstawiciele wolnych zawodów,
przedstawiciele zawodów, którzy są zwolnienie z obowiązku uiszczania podatku VAT,
przedsiębiorcy oraz rolnicy (również ci, którzy świadczą swoje usługi bez prowadzenia działalności gospodarczej),
przedsiębiorcy, którzy wnioskują o otrzymanie dotacji unijnych.
Oto najistotniejsze atuty pożyczki leasingowej:
bardzo długi okres finansowania, nawet 7-mioletni,
środek trwały od razu jest przekazywany pożyczkobiorcy na własność,
możliwość wnioskowania o bardzo wysoką kwotę,
brak minimalnego okresu trwania pożyczki,
szybkie i bezproblemowe procedury weryfikacyjne,
niski bądź zerowy wkład własny,
rata pożyczki leasingowej jest objęta zerowy, VAT-em,
możliwość wybrania rat równych, malejących lub sezonowych a także zmiany harmonogramu spłat,
możliwość finansowania projektów z dotacji unijnych,
możliwość uzyskania pożyczki w innej walucie.
Każdy produkt oprócz atutów ma również swoje wady. Poniżej omawiamy najważniejsze słabe strony pożyczek leasingowych:
produkt finansowy przyznawany jest wyłącznie na aktywa trwałe, a nie na dowolne wybrane cele inwestycyjne,
uzyskanie pożyczki na maszyny nietypowe bądź stosunkowo nowe jest niezwykle trudne,
posiadanie pożyczki leasingowej przyczynia się do znaczącego obniżenia zdolności kredytowej klienta (klasyczny leasing na zdolność kredytową nie ma wpływu),
z pożyczki leasingowej nie można finansować bieżących wydatków.
Chcesz skorzystać z kredytu gotówkowego na osobiste oświadczenie o dochodach? W takim razie musisz pamiętać, że oferta tego typu będzie dostępna praktycznie wyłącznie dla stałych klientów banków.
Zobacz więcejNawet niewielki dług zostaje odnotowany przez BIK. Warto także pamiętać, że zadłużenie nie zostaje wykreślone z historii kredytowej tuż po spłacie zobowiązania. Kiedy możliwe będzie wnioskowanie o kredyt gotówkowy, jeśli...
Zobacz więcejCzy ubiegając się o pożyczkę na dowolny cel w banku, masz wpływ na koszt zobowiązania? Co możesz zrobić, by cieszyć się niższym oprocentowaniem lub brakiem prowizji za udzielenie pożyczki?
Zobacz więcejKredyt dla młodych klientów wcale nie musi wiązać się z dodatkowymi kosztami, czy większą liczbą dokumentów lub formalności. Niezależnie od wieku, możesz liczyć na usługę finansową, która zostanie dostosowana do...
Zobacz więcejCzy to dobry moment na zawarcie umowy pożyczkowej z bankiem? Choć sytuacja w kraju wciąż jest niestabilna, a wiele osób obawia się o swoje zatrudnienie, pożyczka gotówkowa jest w tej chwili wyjątkowo atrakcyjna.
Zobacz więcejCzy osoba bezrobotna może skutecznie wnioskować o kredyt gotówkowy? Jakie warunki musi spełnić kredytobiorca, by cieszyć się zgodą kredytową? Gdzie szukać wsparcia finansowego, gdy niemożliwe jest potwierdzenie zatrudnienia?
Zobacz więcej