Kredyty gotówkowe 10 min. czytania

Co to jest pożyczka leasingowa? Lepszy leasing czy pożyczka leasingowa?

Zaktualizowano: 2023-05-10 14:29
Opublikowano: 2020-09-07 08:00
Średnia ocena: 5,83/6 Głosów: 29
Co to jest pożyczka leasingowa?

Pożyczka leasingowa to produkt finansowy, który bywa mylony z leasingiem samochodu. Jak się jednak okazuje, działa ona na nieco innych zasadach i umożliwia sfinansowanie zakupu nie tylko auta. Kiedy warto zdecydować się na pożyczkę leasingową? Jakie jest jej oprocentowanie? Poznaj odpowiedź na te i inne pytania.

Pożyczki leasingowe cieszą się w Polsce z roku na rok coraz większą popularnością, zastępując tym samym kredyty gotówkowe. Sięgają po nie firmy, jak również osoby prywatne. Pożyczka leasingowa a leasing to dwa zupełnie inne produkty, choć są między nimi pewne podobieństwa. 

Czym jest pożyczka leasingowa?

Co to jest pożyczka leasingowa? Wbrew pozorom, nie jest to typowy leasing operacyjny, który najczęściej kojarzymy z zakupem firmowych aut. Pożyczka leasingowa to interesujący produkt finansowy, który łączy w sobie najważniejsze zalety kredytu gotówkowego i leasingu. Udzielaniem tego rodzaju pożyczek zajmują się wyspecjalizowane firmy leasingowe, a także niektóre banki, które zdecydowały się wprowadzić ten produkt do swojej oferty.

Warto wiedzieć, że warunki udzielania pożyczek leasingowych są zazwyczaj bardzo podobne do tych obowiązujących w przypadku leasingu. Tutaj również najistotniejsza jest zdolność leasingowa danego klienta. Zazwyczaj proces ubiegania się o pożyczkę leasingową trwa krócej i jest mniej skomplikowany niż ma to miejsce w przypadku wnioskowania o kredyt gotówkowy w banku. Firmy leasingowe nie stawiają również wobec swoich potencjalnych klientów tak wielu wymagań co banki.

Co istotne, kredyt leasingowy, podobnie jak leasing, może być wykorzystany wyłącznie do finansowania środków trwałych. Co to oznacza? Z pomocą pożyczki leasingowej nie można pokryć bieżących wydatków czy różnego rodzaju inwestycji. Przeznaczyć można ją m.in. na zakup pojazdów, urządzeń bądź innych cennych przedmiotów (np. maszyn). Leasing gotówkowy przyznawany jest przeważnie na okres od 6 miesięcy do nawet 10 lat. 

To może Cię zainteresować: Inflacja a kredyt. Jak inflacja wpływa na spłatę kredytu hipotecznego i gotówkowego?

Pożyczka leasingowa dla firm

Pożyczka leasingowa dla firm to produkt kojarzony przede wszystkim z leasingiem samochodu. W praktyce możliwości finansowania przedmiotów jest nieco więcej. O otrzymanie pożyczki leasingowej mogą ubiegać się praktycznie wszystkie przedsiębiorstwa. Oczywiście, na pożyczkę leasingową należy decydować się tylko wtedy, gdy ten produkt finansowy rzeczywiście wydaje się być korzystny. Często okazuje się, że o wiele lepszym pomysłem jest jednak tradycyjny leasing operacyjny. 

Na pożyczkę leasingową dla firm najczęściej decydują się przedstawiciele wolnych zawodów, przedstawiciele zawodów, które są zwolnione z obowiązku uiszczania podatku VAT, przedsiębiorcy oraz rolnicy, a także przedsiębiorcy, którzy wnioskują o otrzymanie dotacji unijnych. Warto bowiem wiedzieć, że jedną z zalet kredytu leasingowego jest możliwość finansowania projektów z dotacji unijnych.

Pożyczka leasingowa dla osoby prywatnej

Osoba, która chce skorzystać z pożyczki leasingowej, wcale nie musi posiadać statusu płatnika VAT. Pożyczka leasingowa dla osoby prywatnej także jest możliwa do uzyskania. Dokładna kwota maksymalna możliwa do otrzymania zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej oraz wartości zabezpieczenia. W zależności od wyboru leasingodawcy wkład własny może nawet nie być wymagany.

Pożyczka leasingowa a leasing – różnice

Pożyczka leasingowa a leasing to pojęcie, które wydają się bardzo zbliżone. Jaka jest zatem różnica między tymi produktami? Który wydaje się bardziej opłacalny? 

Jedna z najważniejszych różnic pomiędzy leasingiem a pożyczką leasingową polega na czasie trwania umowy. W przypadku leasingu operacyjnego, czyli najpopularniejszego typu leasingu w Polsce, minimalny czas obowiązywania umowy wynosi 40 procent normatywnego okresu amortyzacji (najczęściej 24-36 miesięcy), co w sposób bezpośredni wynika z obowiązujących w Polsce przepisów prawnych. Z pożyczką leasingową jest zupełnie inaczej, ponieważ tutaj nie istnieją żadne ograniczenia co do terminu spłaty. Dokładny termin oraz harmonogram spłat uzależniony jest od ustaleń pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Niektóre firmy leasingowe oferują pożyczki leasingowe nawet na 7 lat.

Kolejna różnica to formalny właściciel przedmiotu umowy. Osoba, która zaciąga pożyczkę leasingową, staje się właścicielem przedmiotu umowy już w momencie jego zakupu z otrzymanych środków. W przypadku leasingu właścicielem nadal jest finansujący. Korzystający może zdecydować się na zakup, ale nie musi tego robić. Formalnie może zatem nigdy nie zostać właścicielem danej rzeczy, czyli np. auta.

Ponadto, dla przedsiębiorców, którzy nie są płatnikami VAT, jedną z największych korzyści płynących z pożyczki leasingowej jest brak doliczania podatku VAT do comiesięcznych rat pożyczkowych. 

Leasing czy pożyczka leasingowa - co więc będzie bardziej opłacalne? To zależy od tego, kto sięga po tę formę finansowania. Dla większości firm tradycyjny leasing będzie zazwyczaj korzystniejszy.

Pożyczka leasingowa na samochód – czym się wyróżnia?

Jednym ze sposobów sfinansowania zakupu auta jest właśnie pożyczka leasingowa na samochód. Co wyróżnia ten produkt? W przeciwieństwie do kredytu gotówkowego zazwyczaj udzielają go nie banki, a firmy leasingowe. Jednocześnie to rozwiązanie, po które sięgnąć mogą także osoby prywatne. Jak już wiesz, decydując się na pożyczkę leasingową na samochód w praktyce stajesz się od razu jego właścicielem. Nie ma więc mowy o spłacaniu auta przez krótki okres i jego wymianie na inny model po wygaśnięciu umowy. 

Jak wziąć auto na raty? Czy warto zdecydować się na nowe lub używane auto na raty z salonu?

Zdolność leasingowa przy pożyczce leasingowej

Przy pożyczce leasingowej opiewającej na wysoką kwotę, konieczne jest przeprowadzenie wnikliwej oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Analiza jest przeprowadzana na podstawie deklaracji podatkowych przedsiębiorcy oraz innych dokumentów finansowych czy sposobu zabezpieczenia spłaty. Zabezpieczeniem spłaty może być m.in. cesja z dotacji unijnej, zastaw rejestrowy na środku trwałym czy cesja z ubezpieczenia na rzecz firmy leasingowej.

Wkład własny przy pożyczce leasingowej jest jednak o wiele wyższy niż przy leasingu. Dlaczego? Pożyczkobiorca od samego początku obowiązywania umowy staje się właścicielem środka trwałego, co w sposób znaczący przyczynia się do podniesienia ryzyka dla firmy leasingowej. W praktyce oznacza to, że przy pożyczce leasingowej wymagana może być wyższa zdolność leasingowa. 

Przykładowe koszty pożyczki leasingowej można sprawdzić na stronach poszczególnych firm leasingowych, gdzie dostępne są specjalne kalkulatory pożyczki leasingowej.

Jak oprocentowana jest pożyczka leasingowa? Koszty pożyczki

Jakie jest oprocentowanie pożyczki leasingowej? Najczęściej jego wysokość jest zbliżona do warunków, jakie proponują banki w przypadku kredytów gotówkowych. Trudno jednak posługiwać się konkretnymi wartościami, ponieważ koszty pożyczki leasingowej są zależne od wielu czynników, w tym m.in. od wysokości wkładu własnego czy wartości finansowania czy też przedmioty finansowania.

Sprawdź także: Co to rata balonowa i kiedy warto się na nią zdecydować? Wady i zalety raty balonowej

Czym jest cesja leasingu?

W kontekście pożyczki leasingowej i leasingu często pojawia się pojęcie cesji leasingowej. Co to jest? Cesja leasingu to przeniesienie zapisów umowy i określonych praw oraz obowiązków przez leasingobiorcę na inny podmiot (cesjonariusza). Najczęściej następuje to w momencie, gdy pojawiają się problemy z terminową spłatą leasingu. Wypowiedzenie umowy przed terminem jest bowiem bardzo trudne i wiąże się z wysokimi karami finansowymi. Aby ich uniknąć, można więc skorzystać z cesji leasingu. 

Oferty pożyczek leasingowych w bankach. Ranking firm zajmujących się leasingiem

W sieci bez problemu znaleźć można liczne oferty pożyczki leasingowej. Udostępniane są przede wszystkim przez firmy leasingowe, ale nie tylko. Coraz więcej banków decyduje się na wprowadzenie tego rodzaju oferty. Obecnie pożyczka leasingowa dostępna jest w PKO BP, Alior Banku czy też ING. 

Jak wygląda ranking firm leasingowych? Gdzie można otrzymać najtańszą pożyczkę tego rodzaju? Porównaj oferty zebrane z różnych firm leasingowych oraz banków.

Gdzie

Warunki

Pożyczka leasingowa Alior Bank

 • finansowanie zakupu środków trwałych do 100% wartości netto
 • do wartości 800 tysięcy PLN
 • zabezpieczenie spłaty pożyczki na przedmiocie finansowania

Pożyczka leasingowa PKO BP

 • możliwość finansowania 100% wartości przedmiotu w PLN
 • różne warianty pożyczki: 50/50, 3 x 33, 4 x 25
 • finansowany VAT w pożyczce dla przedsiębiorców w całym okresie trwania umowy

Pożyczka leasingowa ING Bank Śląski

 • Oferta dostępna już od 1. dnia działalności
 • Maksymalna wartość finansowania 700 tys. zł.
 • Udział własny już od 0%.
 • Finansowanie w PLN i EUR,  nawet do 6 lat.

Pożyczka leasingowa Getin Bank

 • Wiek Klienta od 21 lat
 • Fnansowanie firm z krótkim stażem, startupy (nawet od pierwszego dnia działalności)
 • Finanowanie samochodów z USA

Jak zaksięgować pożyczkę leasingową?

Księgowanie pożyczki leasingowej działa na innych zasadach niż w przypadku leasingu operacyjnego. Nadal możliwe jest jednak odliczenie podatku VAT. Jak to dokładnie wygląda? Jak w tym przypadku wyglądają koszty osiągnięcia dochodu?

Pożyczka leasingowa a koszty osiągnięcia dochodu

Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem, jako koszt podatkowy można zaliczać część odsetkową raty. Ważne jest także to, że do raty pożyczki leasingowej nie jest doliczany podatek VAT, zaś rata leasingowa jest powiększana o 23 proc. VAT. Wartość miesięcznych zobowiązań przy posiadaniu kredytu bądź pożyczki będzie niższa. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pożyczka leasingowa dokładnie tak samo jak kredyt bankowy, przyczynia się do obniżenia zdolności kredytowej firmy. 

Pożyczka leasingowa a VAT

Pożyczka leasingowa pod względem prawnym traktowana jest jak kredyt, a nie leasing. Przedmiot sfinansowany w ramach pożyczki leasingowej w sposób automatyczny staje się własnością pożyczkobiorcy, a nie firmy leasingowej jak ma to miejsce w przypadku klasycznego leasingu, to z kolei powoduje, że pożyczkobiorca dokonuje amortyzacji przedmiotu oraz może odliczyć VAT. Dokonanie odpisu możliwe jest jednorazowo. Oprócz tego można rozłożyć amortyzację na kilkadziesiąt miesięcznych rat.

Pożyczka leasingowa ma wady, jak również do zalety. Do zalet zaliczyć można m.in. bardzo długi okres finansowania, nawet 7-letni, a także możliwość wnioskowania o bardzo wysoką kwotę oraz brak minimalnego okresu trwania pożyczki. Co więcej, środek trwały od razu jest przekazywany pożyczkobiorcy na własność. Do tego dochodzi niski bądź zerowy wkład własny, a także szybkie i bezproblemowe procedury weryfikacyjne. Wadą może być zaś obniżenia zdolności kredytowej klienta, podczas gdy klasyczny leasing na zdolność kredytową nie ma wpływu).

Nie przegap:

Stopy procentowe NBP − czym są? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

Komentarze

Powiązane artykuły

Czym są stopy procentowe NBP?

Czym są stopy procentowe NBP? Jak stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Gdzie wziąć kredyt gotówkowy ze stałą ratą?

...kredytu gotówkowego. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy? Chcesz wybrać najtańszy kredyt gotówkowy ze stałym...

...okazuje: W 2024 roku wiele banków oferuje stałe oprocentowanie kredytu gotówkowego – takie rozwiązanie spotkało się z zainteresowaniem szerokich...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w {{year}}?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w 2024?

...200 tys. zł, a więc mniej więcej tyle, na ile można wziąć kredyt gotówkowy. To może Cię zainteresować: Jak obliczyć koszt budowy domu?...

...fundusze na taką inwestycję w banku. Czy warto na ten cel wziąć kredyt hipoteczny, czy może lepiej wybrać ten gotówkowy? Zanim wyjaśnimy, ile...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu?

Jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu?

...ze swoim zobowiązaniem. Jeśli dotychczas spłacałeś swój kredyt gotówkowy terminowo, rozwiązaniem może się okazać zastosowanie wakacji...

...przedmiotu zabezpieczenia spłaty, np. mieszkania, jeśli jest to kredyt hipoteczny, czy samochodu przy kredycie na samochód. Musisz wiedzieć też...

Zobacz więcej
19 min. czytania
Co to jest leasing? Na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Co to jest leasing? Na czym polega i kto może z niego skorzystać?

...się własnością przedsiębiorstwa. Sprawdź również najlepsze kredyty samochodowe i porównaj dostępne oferty. Przedmiotem leasingu mogą być...

...na dokonywanie takich odliczeń, ale jest ciekawą alternatywą dla kredytu samochodowego, ponieważ nie obniża zdolności kredytowej klienta. Czy warto...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

...banku w sprawie kredytu. Decyzja o tym, kto może wziąć np. kredyt gotówkowy, zależy od wielu czynników. Banki oceniają potencjalnych...

...przedwstępna jest często wymagana przez banki przy udzielaniu kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Jest to dokument określający warunki...

Zobacz więcej
12 min. czytania