× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Kredyt hipoteczny w 2021 - jak długo kredytobiorcy cieszyć się będą niskim oprocentowaniem?

Opublikowano: 10.02.2021 14:48
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1

Decyzja o kupnie mieszkania może aktualnie okazać się bardzo korzystna. Niskie stopy procentowe NBP mają wpływ na to, że spłata kredytu hipotecznego od dawna nie była tak atrakcyjna finansowo.

Korzystając z kredytu hipotecznego, można w tej chwili cieszyć się bardzo korzystnymi warunkami, o czym można szybko przekonać się, śledząc oferty dostępne w bankach. Choć w zeszłym roku znacznie spadło zainteresowanie kredytami konsumenckimi, kredyt hipoteczny nadal przyciąga kredytobiorców, którzy gotowi są na zawarcie umowy.

Czy można już przewidzieć, jak długo klienci banków spłacać będą niższe oprocentowanie dzięki niskiej stawce WIBOR? Czy Rada Polityki Pieniężnej ma plan podniesienia stóp procentowych NBP? Takie pytania powinny pojawić się nie tylko u osób, które planują skorzystać z kredytu hipotecznego, ale także u klientów banków, którzy już spłacają swoje zadłużenia, ciesząc się niższymi ratami. W tym artykule postaramy się przybliżyć ofertę kredytów hipotecznych, a także zastanowić, czego mogą się spodziewać kredytobiorcy przez najbliższe miesiące pod względem stóp procentowych NBP.

Kredyt hipoteczny 2020 i 2021 - analiza rynku

Polecamy
1
2,54%
RRSO
898,24 PLN
Rata miesięczna
898,24 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
11105 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 113
Nowość
2
2,12%
RRSO
857,48 PLN
Rata miesięczna
857,48 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
473 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 11
3
2,13%
RRSO
858,46 PLN
Rata miesięczna
858,46 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
1431 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 18
4
2,17%
RRSO
862,10 PLN
Rata miesięczna
862,10 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
774 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 6
5
2,18%
RRSO
863,37 PLN
Rata miesięczna
863,37 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
777 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 9

Rok 2020 przyniósł ogromne zmiany na całym świecie, kryzys wywołany pandemią spowodował, że rynek kredytów i pożyczek musiał dostosować się do nowych warunków. Banki w ciągu kilku miesięcy zmieniły wymagania stawiane przyszłym kredytobiorcom, obawiając się zbyt wysokiego ryzyka kredytowego. Klienci banków musieli borykać się z bardzo dokładną weryfikacją klientów, wyższymi wymaganiami pod względem zatrudnienia przyszłych kredytobiorców, a także wyższym wkładem własnym, w przypadku kredytów hipotecznych. W roku 2020 niemożliwe było skorzystanie z kredytu hipotecznego z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego, co odbiło się w szczególności na młodszych klientach banków, którzy do tej pory chętnie korzystali z takiego rozwiązania, decydując się na pierwsze mieszkanie.

Z początkiem roku 2021 na rynek wróciły oferty kredytów hipotecznych, które pozwalają na wpłatę tylko 10% wkładu własnego. To ogromne ułatwienie i szansa na większą dostępność oferty, szczególnie dla klientów, którzy chcą zrezygnować z kosztownego wynajmu mieszkania i zamieszkać na swoim.

Kredyt hipoteczny jako inwestycja

Na początku pandemii w roku 2020 banki odnotowały natychmiastowy spadek sprzedaży kredytów gotówkowych, kredytów hipotecznych, a także innych produktów finansowych. Po trzykrotnych obniżkach stóp procentowych nastąpił jednak powrót klientów, gotowych na spełnienie nawet dodatkowych warunków o wyższym wkładzie własnym. Od momentu obniżenia stóp procentowych NBP nie zmieniła się liczba udzielonych kredytów, ale sama wysokość zadłużeń. Szacuje się, że znacznie wzrosło zainteresowanie kredytami hipotecznymi od kwoty 300 tysięcy do 500 tysięcy złotych, co oznacza, że dla wielu kredytobiorców kupno nieruchomości wiązało się z inwestycją np. dzięki wykupieniu mieszkania w dużym mieście na wynajem. Warto mieć na uwadze, że ceny mieszkań w ostatnim czasie wzrosły, a lokowanie oszczędności w nieruchomości faktycznie jest doskonałym sposobem, by uchronić pieniądze przed inflacją.

Stopy procentowe NBP - kiedy podwyżki?

Obniżenie stóp procentowych NBP pozwoliło na skorzystanie z bardzo atrakcyjnych zadłużeń finansowych. Z obniżki ucieszyli się zarówno klienci starający się o kredyt na dowolny cel, jak i osoby zainteresowane kredytem celowym. Warto także pamiętać, że obniżenie stóp procentowych pozwoliło na obniżenie rat aktualnie spłacanych kredytów hipotecznych. Decyzja Rady Polityki Pieniężnej miała na celu przede wszystkim pobudzenie gospodarki i gwarancję ułatwienia spłaty kredytów długoterminowych, które zostały udzielone przed wybuchem pandemii.

Klienci spłacający kredyty hipoteczne mogą aktualnie cieszyć się ratami niższymi nawet o kilkaset złotych, to ogromna oszczędność pieniędzy w ujęciu całkowitego kosztu kredytu.

Czy wiadomo już coś na temat powrotu do wcześniejszej stawki stóp procentowych NBP? Okazuje się, że RPP przewiduje podwyżki, jednak będą one rozłożone w czasie. Szacuje się, że stopy procentowe NBP wrócą do wcześniejszej wartości dopiero w 2029, a pierwsze podwyżki nastąpią najwcześniej za dwa lata. Co to oznacza dla kredytobiorców? Rekordowo tanie kredyty hipoteczne będą dostępne dla klientów banków jeszcze przez dłuższy czas, co oznacza, że nie należy martwić się nagłą podwyżką stóp procentowych, a zarazem mniej korzystnej stawki WIBOR i wyższych rat kredytu hipotecznego.

Wybierz ofertę dla siebie - ranking kredytów hipotecznych

Szukając kredytu hipotecznego warto skorzystać z wszystkich możliwości, które pozwolą ci lepiej zapoznać się z ofertą banków. Kalkulator kredytów, ranking kredytów hipotecznych, a także poradniki dotyczące kredytów celowych pomogą ci zyskać dużo informacji, które będzie w stanie wykorzystać, samodzielnie decydując się na zadłużenie tego typu.

Banki gwarantują bogatą ofertę kredytów na mieszkanie, co jednak może prowadzić do wątpliwości, z której oferty skorzystać, licząc na najniższe oprocentowanie i najkorzystniejsze warunki umowy. Zachęcamy do porównania ofert i wyboru kilku kredytów, które pozwolą ci skorzystać z kredytu hipotecznego bez zbędnych kosztów, gwarantując korzystne raty, dostosowane do twojej sytuacji finansowej. Ranking kredytów hipotecznych będzie pod tym względem niezastąpiony. Korzystając z rankingu, szybko ocenisz, które oferty kredytowe są atrakcyjne, a także z łatwością wypełnisz wniosek o kredyt i skontaktujesz się bezpośrednio z pracownikiem banku, co zapewni ci informacje o ofercie dostosowanej do twoich potrzeb.

Opłaty pozaodsetkowe - pamiętaj o marży i prowizji

Kredyt hipoteczny to nie tylko oprocentowanie nominalne zależne od stawki WIBOR i stóp procentowych NBP. Klient banku, który chce skorzystać z kredytu hipotecznego, powinien pamiętać, że na koszt zadłużenia składać się będą także opłaty dodatkowe, takie jak marża kredytu hipotecznego oraz prowizja kredytu hipotecznego. Niskie oprocentowanie nie zawsze jest gwarancją atrakcyjności zobowiązania, a ze względu na stawkę WIBOR oprocentowanie kredytów w różnych bankach nie różni się tak bardzo, by na tej podstawie wybierać ofertę. Chcesz ocenić całkowity koszt kredytu? Zwróć uwagę na RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania.

Ze względu na obniżone stopy procentowe NBP, banki chętnie korzystają z wyższej prowizji, czy marży, co będzie miało szczególne znacznie, jeśli zależy ci na tym, by zawarta umowa gwarantowała jak najniższe oprocentowanie.

Kredyt hipoteczny 2021 - podsumowanie

Kredyt hipoteczny pozostaje najtańszym zadłużeniem na rynku, gwarantując niskie oprocentowanie oraz korzystne warunki, dzięki którym kredytobiorca może dostosować spłatę zadłużenia do własnych potrzeb. Oferta banków po kilku miesiącach od rozpoczęcia epidemii rozszerza się powoli o usługi, które gwarantują większy dostęp do zadłużeń, nawet dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na pokrycie z oszczędności aż 20% wartości nieruchomości.

Decyzja o kupnie mieszkania może w tej sytuacji okazać się bardzo korzystna. Atrakcyjne stopy procentowe NBP zapewniają niskie stawki WIBOR, dzięki czemu spłata kredytu hipotecznego od dawna nie była tak atrakcyjna.

Szukasz innych informacji o kredytach hipotecznych? Zachęcamy do przeczytania artykułów na temat kredytu hipotecznego dla obcokrajowców, a także poradnika na temat podatku od kupna mieszkania, czyli kosztów zakupu nieruchomości.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Kwota kredytu hipotecznego a wkład własny
Kredyty hipoteczne 16.02.2021

Kwota kredytu hipotecznego a wkład własny

Wartość nieruchomości a wysokość kredytu hipotecznego. Czym jest LtV i jaki ma wpływ na wysokość wymaganego przez bank wkładu własnego? Co może być uznane za wkład własny? Co zwiększy twoje szanse na zawarcie umowy?

Zobacz więcej
Atrakcyjny kredyt hipoteczny w Pekao - 10% wkład własny i brak prowizji
Kredyty hipoteczne 29.01.2021

Atrakcyjny kredyt hipoteczny w Pekao - 10% wkład własny i brak prowizji

Kredyt hipoteczny z 10% wkładem własnym? Oferta Pekao pozwala skorzystać z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego nawet w dobie epidemii. To oferta promocyjna dostępna tylko do końca marca, sprawdź jak prezentują się warunki kredytu...

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny jako inwestycja. Czy warto kupić nieruchomość na kredyt?
Kredyty hipoteczne 20.01.2021

Kredyt hipoteczny jako inwestycja. Czy warto kupić nieruchomość na kredyt?

Kupno nieruchomości jako sposób, przed zabezpieczeniem oszczędności przed inflacją? Czy kupno mieszkania na kredyt może być inwestycją? Czy mieszkanie kupione z pomocą banku możesz wynająć? Na jakie opłaty uważać wybierając...

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca - jakie warunki stawiane są klientom banków?
Kredyty hipoteczne 07.01.2021

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca - jakie warunki stawiane są klientom banków?

Obcokrajowiec, chcąc kupić mieszkanie na terenie Polski, nie musi ubiegać się o żadne dodatkowe pozwolenia, wystarczy, że spełni warunki banku i dostarczy wszystkie dokumenty, a bez problemu będzie w stanie sfinansować kupno własnego mieszkania.

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny - czy Rząd wprowadzi dopłaty do zakupu pierwszego mieszkania?
Kredyty hipoteczne 22.12.2020

Kredyt hipoteczny - czy Rząd wprowadzi dopłaty do zakupu pierwszego mieszkania?

Rząd mając na uwadze aktualną sytuację kredytobiorców, chce z pomocą dopłat zwiększyć sprzedaż kredytów hipotecznych i wspomóc młode osoby, które z powodu koronawirusa nie mają szans na kupno mieszkania bez...

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony
Kredyty hipoteczne 11.12.2020

Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony

Umowa na czas określony może być dużą przeszkodą dla klienta, który planuje starać się o kredyt hipoteczny. Banki aktualnie bardzo dokładnie weryfikują swoich klientów, a z powodu pandemii, warunki otrzymania zgody kredytowej...

Zobacz więcej