Kredyty hipoteczne 7 min. czytania

Kredyt hipoteczny w 2021 - jak długo kredytobiorcy cieszyć się będą niskim oprocentowaniem?

Zaktualizowano: 2022-01-12 14:14
Opublikowano: 2021-02-10 14:48
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 14
Kredyt hipoteczny w 2021 - jak długo kredytobiorcy cieszyć się będą niskim oprocentowaniem?

... Kalkulator kredytów, ranking kredytów hipotecznych, a także poradniki dotyczące kredytów celowych pomogą ci zyskać dużo informacji... ...Kredyt hipoteczny to nie tylko oprocentowanie nominalne zależne od stawki WIBOR......

Korzystając z kredytu hipotecznego, można w tej chwili cieszyć się bardzo korzystnymi warunkami, o czym można szybko przekonać się, śledząc oferty dostępne w bankach. Choć w zeszłym roku znacznie spadło zainteresowanie kredytami konsumenckimi, kredyt hipoteczny nadal przyciąga kredytobiorców, którzy gotowi są na zawarcie umowy.

Czy można już przewidzieć, jak długo klienci banków spłacać będą niższe oprocentowanie dzięki niskiej stawce WIBOR? Czy Rada Polityki Pieniężnej ma plan podniesienia stóp procentowych NBP? Takie pytania powinny pojawić się nie tylko u osób, które planują skorzystać z kredytu hipotecznego, ale także u klientów banków, którzy już spłacają swoje zadłużenia, ciesząc się niższymi ratami. W tym artykule postaramy się przybliżyć ofertę kredytów hipotecznych, a także zastanowić, czego mogą się spodziewać kredytobiorcy przez najbliższe miesiące pod względem stóp procentowych NBP.

Kredyt hipoteczny 2020 i 2021 - analiza rynku

Rok 2020 przyniósł ogromne zmiany na całym świecie, kryzys wywołany pandemią spowodował, że rynek kredytów i pożyczek musiał dostosować się do nowych warunków. Banki w ciągu kilku miesięcy zmieniły wymagania stawiane przyszłym kredytobiorcom, obawiając się zbyt wysokiego ryzyka kredytowego. Klienci banków musieli borykać się z bardzo dokładną weryfikacją klientów, wyższymi wymaganiami pod względem zatrudnienia przyszłych kredytobiorców, a także wyższym wkładem własnym, w przypadku kredytów hipotecznych. W roku 2020 niemożliwe było skorzystanie z kredytu hipotecznego z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego, co odbiło się w szczególności na młodszych klientach banków, którzy do tej pory chętnie korzystali z takiego rozwiązania, decydując się na pierwsze mieszkanie.

Z początkiem roku 2021 na rynek wróciły oferty kredytów hipotecznych, które pozwalają na wpłatę tylko 10% wkładu własnego. To ogromne ułatwienie i szansa na większą dostępność oferty, szczególnie dla klientów, którzy chcą zrezygnować z kosztownego wynajmu mieszkania i zamieszkać na swoim.

Kredyt hipoteczny jako inwestycja

Na początku pandemii w roku 2020 banki odnotowały natychmiastowy spadek sprzedaży kredytów gotówkowych, kredytów hipotecznych, a także innych produktów finansowych. Po trzykrotnych obniżkach stóp procentowych nastąpił jednak powrót klientów, gotowych na spełnienie nawet dodatkowych warunków o wyższym wkładzie własnym. Od momentu obniżenia stóp procentowych NBP nie zmieniła się liczba udzielonych kredytów, ale sama wysokość zadłużeń. Szacuje się, że znacznie wzrosło zainteresowanie kredytami hipotecznymi od kwoty 300 tysięcy do 500 tysięcy złotych, co oznacza, że dla wielu kredytobiorców kupno nieruchomości wiązało się z inwestycją np. dzięki wykupieniu mieszkania w dużym mieście na wynajem. Warto mieć na uwadze, że ceny mieszkań w ostatnim czasie wzrosły, a lokowanie oszczędności w nieruchomości faktycznie jest doskonałym sposobem, by uchronić pieniądze przed inflacją.

Stopy procentowe NBP - kiedy podwyżki?

Obniżenie stóp procentowych NBP pozwoliło na skorzystanie z bardzo atrakcyjnych zadłużeń finansowych. Z obniżki ucieszyli się zarówno klienci starający się o kredyt na dowolny cel, jak i osoby zainteresowane kredytem celowym. Warto także pamiętać, że obniżenie stóp procentowych pozwoliło na obniżenie rat aktualnie spłacanych kredytów hipotecznych. Decyzja Rady Polityki Pieniężnej miała na celu przede wszystkim pobudzenie gospodarki i gwarancję ułatwienia spłaty kredytów długoterminowych, które zostały udzielone przed wybuchem pandemii.

Klienci spłacający kredyty hipoteczne mogą aktualnie cieszyć się ratami niższymi nawet o kilkaset złotych, to ogromna oszczędność pieniędzy w ujęciu całkowitego kosztu kredytu.

Czy wiadomo już coś na temat powrotu do wcześniejszej stawki stóp procentowych NBP? Okazuje się, że RPP przewiduje podwyżki, jednak będą one rozłożone w czasie. Szacuje się, że stopy procentowe NBP wrócą do wcześniejszej wartości dopiero w 2029, a pierwsze podwyżki nastąpią najwcześniej za dwa lata. Co to oznacza dla kredytobiorców? Rekordowo tanie kredyty hipoteczne będą dostępne dla klientów banków jeszcze przez dłuższy czas, co oznacza, że nie należy martwić się nagłą podwyżką stóp procentowych, a zarazem mniej korzystnej stawki WIBOR i wyższych rat kredytu hipotecznego.

Wybierz ofertę dla siebie - ranking kredytów hipotecznych

Szukając kredytu hipotecznego warto skorzystać z wszystkich możliwości, które pozwolą ci lepiej zapoznać się z ofertą banków. Kalkulator kredytów, ranking kredytów hipotecznych, a także poradniki dotyczące kredytów celowych pomogą ci zyskać dużo informacji, które będzie w stanie wykorzystać, samodzielnie decydując się na zadłużenie tego typu.

Banki gwarantują bogatą ofertę kredytów na mieszkanie, co jednak może prowadzić do wątpliwości, z której oferty skorzystać, licząc na najniższe oprocentowanie i najkorzystniejsze warunki umowy. Zachęcamy do porównania ofert i wyboru kilku kredytów, które pozwolą ci skorzystać z kredytu hipotecznego bez zbędnych kosztów, gwarantując korzystne raty, dostosowane do twojej sytuacji finansowej. Ranking kredytów hipotecznych będzie pod tym względem niezastąpiony. Korzystając z rankingu, szybko ocenisz, które oferty kredytowe są atrakcyjne, a także z łatwością wypełnisz wniosek o kredyt i skontaktujesz się bezpośrednio z pracownikiem banku, co zapewni ci informacje o ofercie dostosowanej do twoich potrzeb.

Opłaty pozaodsetkowe - pamiętaj o marży i prowizji

Kredyt hipoteczny to nie tylko oprocentowanie nominalne zależne od stawki WIBOR i stóp procentowych NBP. Klient banku, który chce skorzystać z kredytu hipotecznego, powinien pamiętać, że na koszt zadłużenia składać się będą także opłaty dodatkowe, takie jak marża kredytu hipotecznego oraz prowizja kredytu hipotecznego. Niskie oprocentowanie nie zawsze jest gwarancją atrakcyjności zobowiązania, a ze względu na stawkę WIBOR oprocentowanie kredytów w różnych bankach nie różni się tak bardzo, by na tej podstawie wybierać ofertę. Chcesz ocenić całkowity koszt kredytu? Zwróć uwagę na RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania.

Ze względu na obniżone stopy procentowe NBP, banki chętnie korzystają z wyższej prowizji, czy marży, co będzie miało szczególne znacznie, jeśli zależy ci na tym, by zawarta umowa gwarantowała jak najniższe oprocentowanie.

Kredyt hipoteczny 2021 - podsumowanie

Kredyt hipoteczny pozostaje najtańszym zadłużeniem na rynku, gwarantując niskie oprocentowanie oraz korzystne warunki, dzięki którym kredytobiorca może dostosować spłatę zadłużenia do własnych potrzeb. Oferta banków po kilku miesiącach od rozpoczęcia epidemii rozszerza się powoli o usługi, które gwarantują większy dostęp do zadłużeń, nawet dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na pokrycie z oszczędności aż 20% wartości nieruchomości.

Decyzja o kupnie mieszkania może w tej sytuacji okazać się bardzo korzystna. Atrakcyjne stopy procentowe NBP zapewniają niskie stawki WIBOR, dzięki czemu spłata kredytu hipotecznego od dawna nie była tak atrakcyjna.

Szukasz innych informacji o kredytach hipotecznych? Zachęcamy do przeczytania artykułów na temat kredytu hipotecznego dla obcokrajowców, a także poradnika na temat podatku od kupna mieszkania, czyli kosztów zakupu nieruchomości.

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt hipoteczny w mBanku
27.01.2022

Kredyt hipoteczny w mBanku – sprawdź ofertę, warunki i koszt kredytu mieszkaniowego w mBanku!

W mBanku kredyt hipoteczny wziąć można na zakup mieszkania lub działki, budowę domu lub remont nieruchomości. Pożyczyć można dużo i na długo, otrzymując przy tym całkiem atrakcyjne warunki kredytowania. Chcesz poznać więcej szczegółów? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt hipoteczny w mBanku.
Zobacz więcej
17 min. czytania
Hipoteka - co to jest i na czym polega?
25.01.2022

Co to jest hipoteka na nieruchomości i jakie są rodzaje hipotek?

...ksiąg wieczystych. Wniosek może złożyć bank (jako wierzyciel hipoteczny) lub właściciel nieruchomości, który w tym wypadku jest kredytobiorcą. Najczęściej jednak to osoby zaciągające kredyt hipoteczny zobowiązane są do dopełnienia wszystkich formalności. Na szczęście nie musisz samemu tworzyć urzędowego pisma i zastanawiać się co zawiera hipoteka. Wniosek o wpis składa się na gotowym...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Raty annuitetowe - co to jest?
18.01.2022

Raty annuitetowe – czy warto się na nie decydować? Sprawdź!

Rata annuitetowa to stosunkowo rzadko używane i dla wielu osób obco brzmiące określenie raty często wybieranej przy kredycie, a mianowicie raty równej. To jedna z dwóch standardowych opcji spłaty kredytu, zaraz obok raty malejącej. Decydujący się na nią kredytobiorca będzie zobowiązany przelewać bankowi przez określony w umowie czas ratę w stałej kwocie. Czy opłaca się...
Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt gotówkowy dla młodych małżeństw
14.01.2022

Ile kosztuje kredyt dla młodych małżeństw? Sprawdź warunki kredytu gotówkowego i kredytu hipotecznego dla młodych małżeństw

...każdemu łatwo jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest...

...jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest poza ich zasięgiem. Dlatego banki oferują...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Czym różni się hipoteka kaucyjna od zwykłej?
14.01.2022

Czym jest hipoteka kaucyjna? Czym różni się hipoteka kaucyjna od zwykłej?

...o hipotece kaucyjnej mogłeś nawet nie słyszeć, zwłaszcza gdy o kredyt hipoteczny występujesz dopiero teraz i robisz to po raz pierwszy. Wszystko...

...cię zainteresować: Na czym polega i ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego? Aby lepiej zrozumieć, na czym polegała hipoteka kaucyjna, warto...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?
13.01.2022

Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?

...niż początkowo założyłeś? Sprawdź, czy wnioskowanie o kredyt gotówkowy w takiej sytuacji to dobry pomysł. Kredyt hipoteczny to...

...kredytów hipotecznych stanowi jednak, że wkład własny na kredyt hipoteczny nie powinien być mniejszy niż 20% wartości kredytowanej...

Zobacz więcej
8 min. czytania