Kredyt gotówkowy na wkład własny - dlaczego to niemożliwe?

Zaktualizowano: 02.02.2021 14:19
Opublikowano: 19.10.2020 14:55
Średnia ocena: 5,94/6 Głosów: 17

Kredyt gotówkowy na wkład własny to nie jest korzystne rozwiązanie. Bank wymagając wkładu własnego, chce mieć pewność, że kredytobiorca jest w stanie samodzielnie zdobyć te środki finansowe, nie korzystając dodatkowo z usług bankowych.

Potrzebujesz szybko zdobyć pieniądze, które pomogą ci pokryć wartość wkładu własnego? To konieczne, jeśli poważnie myślisz o zaciągnięciu kredytu hipotecznego, ale nie udało ci się zgromadzić potrzebnych oszczędności. Wielu klientów w takiej sytuacji szuka rozwiązania w postaci łatwo dostępnego kredytu gotówkowego. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co pomoże ci podjąć świadomą decyzję i zwiększyć swoje szanse na pozytywną decyzję banku.

Czy kredyt gotówkowy na wkład własny to oferta, która pomoże ci w tej sytuacji? Dlaczego dla banku wcześniej zaciągnięte zobowiązanie będzie stanowiło problem? Jak zmieniła się sytuacja, związana z wkładem własnym, pod wpływem pandemii koronawirusa? To pytania, na które warto poznać odpowiedzi, być może dzięki temu dużo łatwiej będzie ci podjąć decyzję, co zrobić w sytuacji, gdy chcesz skorzystać z kredytu gotówkowego, choć doskonale wiesz, że w krótkim czasie złożysz wniosek o kredyt hipoteczny.

Kredyt gotówkowy - łatwy dostęp do pieniędzy

Kredyt gotówkowy wyróżnia się na tle pozostałych kredytów, oferowanych w bankach pod wieloma względami. To usługa, która pozwala cieszyć się nielicznymi formalnościami i dostępem do pieniędzy nawet w ciągu jednego dnia. Co więcej, kredyt gotówkowy, choć faktycznie wiąże się z wyższymi kosztami, niż zadłużenie celowe, wcale nie jest kosztowny, o czym możesz z łatwością przekonać się, sprawdzając aktualny ranking kredytów gotówkowych. Pożyczka gotówkowa nie wymaga szeregu dokumentów, a do otrzymania zgody kredytowej wystarczy często tylko ważny dowód osobisty oraz wyciąg z konta bankowego. Jako klient banku, musisz jednak pamiętać, że zgoda kredytowa wiąże się z weryfikacją potencjalnego kredytobiorcy. Bank będzie zatem chciał potwierdzenia twojej zdolności kredytowej oraz historii kredytowej. Na otrzymanie szybszej zgody kredytowej mogą liczyć osoby o wysokim scoringu bankowym, a także zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Dla instytucji to klienci stanowiący najniższe ryzyko kredytowe.

Kredyt gotówkowy a wkład własny

Uważasz, że z pomocą kredytu gotówkowego bardzo szybko zyskasz brakujące środki i bez trudu spełnisz wymagania związane z wkładem własnym. Choć faktycznie, kredyt gotówkowy może zapewnić ci niemal natychmiastowy dostęp do pieniędzy, takie działanie będzie sprzeczne z założeniami banku. Kredyt gotówkowy na wkład własny nie jest możliwy. Bank będzie bowiem od kredytobiorcy oczekiwać potwierdzenia, że środki, które zostaną przeznaczone na pokrycie wkładu włąsnego, nie zostały uzyskane z pomocą kredytu, czy pożyczki gotówkowej.

Pamiętaj, że każde zadłużenie finansowe będzie miało wpływ na ocenę twojej zdolności kredytowej. Podjęcie się zawarcia umowy kredytowej i skorzystanie z kredytu gotówkowego znacznie obniży twoje szanse na otrzymanie zadłużenia na kupno mieszkania, czy domu.

Jeśli nie kredyt gotówkowy to co? Jako wkład własny możesz wykorzystać m.in.:

  • darowiznę lub pożyczkę od rodziny (sprawdź, co warto wiedzieć na temat podatku od pożyczki);

  • zabezpieczenie innej nieruchomości, która jest własnością kredytobiorcy;

  • zaświadczenie o sprzedaży nieruchomości należącej do kredytobiorcy;

  • działkę budowlaną;

  • środki finansowe, które zostały już poniesione na budowę nieruchomości;

  • zastaw na obligacjach oraz papierach wartościowych.

Wkład własny a kredyt hipoteczny

Zgodnie z Prawem Bankowym, klient banku ubiegający się o kredyt hipoteczny, zobowiązany jest do wpłaty wkładu własnego, dzięki czemu obniżone jest ryzyko kredytowe związane z całym zadłużeniem. Wkład własny pozwala podwyższyć zdolność kredytową klienta banku, jednocześnie wpływając realnie na obniżenie kwoty całego zadłużenia. Im wyższy wkład własny, wpłacony przez kredytobiorcę, tym korzystniejsze warunki zobowiązania, a także szansa na szybsze otrzymanie zgody kredytowej.

Warto pamiętać, że dzięki zabezpieczeniu zadłużenia, a także wymaganiom stawianym klientom banków, kredyt hipoteczny wyróżnia się na tle zadłużeń bardzo atrakcyjnymi warunkami, w tym niskim oprocentowaniem, zależnym od stawek WIBOR, czy maksymalnie długim okresem spłaty, który pozwoli ci na bezproblemowe uregulowanie zobowiązania, dzięki niskim ratom, dostosowanym do indywidualnych możliwości każdego klienta.

Minimalny wkład własny

Bank może w ramach kredytu hipotecznego sfinansować do 80% wartości nieruchomości. Do niedawna możliwe było także skorzystanie z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego i pokrycie do 90% wartości mieszkania, działki, domu, czy lokalu użytkowego. Wiązało się to jednak z dodatkowymi opłatami. Aktualnie minimalny wkład własny wynosi 20% wartości nieruchomości, choć warto mieć na uwadze to, że wiele banków, w związku z epidemią, oczekiwać będzie wyższej kwoty, która pozwoli bardzo łatwo obniżyć do minimum ryzyko kredytowe banku.

Kupując mieszkanie, warto więc wcześniej odłożyć pieniądze, które będą w stanie pokryć przynajmniej minimalny wkład własny. Mieszkanie, które chcesz kupić, jest warte 250 tysięcy? Minimalny wkład własny wynosi zatem aż 50 tysięcy złotych.

Pamiętaj, że wkład własny wpłacany jest na konto dewelopera, spółdzielni mieszkaniowej, czy osobie prywatnej. Wymagane jest dokonanie tej płatności przed uruchomieniem kredytu hipotecznego, ale klient banku nie powinien przekazywać wkładu własnego przed złożeniem wniosku o kredyt i otrzymaniem decyzji z banku.

Zmiany spowodowane pandemią - wymagany wyższy wkład własny

Klienci, którzy chcą skorzystać z kredytu hipotecznego, powinni pamiętać, że w wyniku epidemii koronawirusa, banku muszą ostrożniej podchodzić do kwestii wydawanych zgód kredytowych. Zdolność kredytowa wielu pożyczkobiorców spadła z dnia na dzień. Redukcja etatów, niższe wynagrodzenia, a także dodatkowe wydatki w ciągu ostatnich miesięcy spowodowały, że wielu kredytobiorców musi przejść bardzo dokładną weryfikację, jednocześnie zapewniając o dobrej zdolności kredytowej oraz nienagannej historii kredytowej.

Aktualnie niemożliwe jest skorzystanie z kredytu hipotecznego, który pokryje aż 90% wartości nieruchomości, co więcej, licząc na pozytywną decyzję banku, warto przygotować się na to, że konieczne będzie przedstawienie wyższego wkładu własnego. W wielu bankach wymagany wkład własny to już nie 20% wartości nieruchomości, ale od 30% do 40% wartości np. mieszkania. Ma to uchronić bank przed udzieleniem zbyt ryzykownego zobowiązania, które narażone byłoby na przerwę w spłacie, czy nawet zaniechanie zwrotu środków na rzecz banku.

Podsumowanie

Kredyt gotówkowy na wkład własny to nie jest korzystne rozwiązanie. Choć taki pomysł może wydawać się atrakcyjny, klient banku musi zdawać sobie sprawę z tego, że nadmierne zadłużenie, może prowadzić do spłaty zbyt wysokich rat, a także spirali zadłużeń, w sytuacji która uniemożliwi spłatę obu zadłużeń. Bank wymagając wkładu własnego, chce mieć pewność, że kredytobiorca jest w stanie samodzielnie zdobyć te środki finansowe, nie korzystając dodatkowo z usług bankowych. Nawet jeśli kredyt gotówkowy zapewnia pieniądze na dowolny cel, nie jest usługą, która może zagwarantować ci zdobycie kredytu hipotecznego.

Jeśli planujesz kupno mieszkania lub innej nieruchomości, warto wcześniej zainteresować się tym, co może pomóc ci otrzymać zgodę na kredyt, a także jakie warunki musi spełnić klient banku. Na naszej stronie znajdziesz wiele informacji, zarówno na temat popularnego kredytu gotówkowego, jak kredytu hipotecznego. Z naszą pomocą wybór odpowiedniej oferty będzie dużo łatwiejszy, a ty szybko przekonasz się np. jakie dokumenty będą ci potrzebne, by wnioskować o kredyt hipoteczny, a także czy możesz starać się o kredyt gotówkowy bez BIK.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne
Łukasz
23.10.2020

Aktualnie niemożliwe jest skorzystanie z kredytu hipotecznego, który pokryje aż 90% wartości nieruchomości Bank Millennium oraz mBank dają taką możliwość.

Powiązane artykuły

Najtańszy kredyt gotówkowy - Maj 2021
Kredyty gotówkowe 04.05.2021

Najtańszy kredyt gotówkowy - Maj 2021

Najtańszy kredyt gotówkowy może pomóc ci pokryć bieżące wydatki bez uciążliwych kosztów, czy wysokiej raty. Przekonaj się, że korzystając z darmowego porównania kredytów, łatwiej będzie Ci wybrań tani kredyt i cieszyć się dodatkową gotówką.

Zobacz więcej
Pożyczka Internetowa - sprawdź ofertę Alior Banku
Kredyty gotówkowe 26.04.2021

Pożyczka Internetowa - sprawdź ofertę Alior Banku

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat Pożyczki Internetowej w Alior Banku? Co do zaoferowania ma bank dla nowych klientów, którzy wnioskować będą o zobowiązanie online? Przekonaj się, czy Pożyczka Internetowa to usługa dla Ciebie.

Zobacz więcej
Kiedy nie warto decydować się na kredyt gotówkowy lub pożyczkę?
Kredyty gotówkowe 19.04.2021

Kiedy nie warto decydować się na kredyt gotówkowy lub pożyczkę?

Choć wydaje się, że kredyt gotówkowy jest bardzo uniwersalnym zadłużeniem, okazuje się, że nie zawsze warto starać się o takie zobowiązanie. Sprawdź, czy masz powód, by zrezygnować z pożyczki na dowolny cel. 

Zobacz więcej
Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021
Kredyty gotówkowe 14.04.2021

Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021

Co musisz wiedzieć o kredycie na dowód bez umowy o pracę? Czy mimo pandemii banki oferują łatwo dostępne kredyty na dowolny cel? Kto może skorzystać z minimalnych formalności i podpisać umowę kredytową nawet bez zaświadczenia o zarobkach?

Zobacz więcej
Okres kredytowania - na jaki okres można zaciągnąć kredyt i jak wybrać odpowiedni?
Kredyty gotówkowe 12.04.2021

Okres kredytowania - na jaki okres można zaciągnąć kredyt i jak wybrać odpowiedni?

Okres kredytowania to jeden z najważniejszych parametrów kredytu. Wpływa on zarówno na wysokość raty, jak i na całkowity koszt zobowiązania. Powinien być na tyle krótki, by nie dopłacać za dużo do pożyczonego kapitału, ale i na tyle długi, by nie powodować problemów ze spłatą raty.

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy online - wybierz ofertę z najniższą ratą
Kredyty gotówkowe 07.04.2021

Kredyt gotówkowy online - wybierz ofertę z najniższą ratą

Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego online? Czy decydując się na zadłużenie na dowolny cel, warto zwrócić uwagę na miesięczną ratę kredytu? Jak skutecznie porównać dostępne zadłużenia na dowolny cel, nie tracąc na to czasu?

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj