× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Kredyt gotówkowy na wkład własny - dlaczego to niemożliwe?

Zaktualizowano: 02.02.2021 14:19
Opublikowano: 19.10.2020 14:55
Średnia ocena: 5,90/6 Głosów: 10

Kredyt gotówkowy na wkład własny to nie jest korzystne rozwiązanie. Bank wymagając wkładu własnego, chce mieć pewność, że kredytobiorca jest w stanie samodzielnie zdobyć te środki finansowe, nie korzystając dodatkowo z usług bankowych.

Potrzebujesz szybko zdobyć pieniądze, które pomogą ci pokryć wartość wkładu własnego? To konieczne, jeśli poważnie myślisz o zaciągnięciu kredytu hipotecznego, ale nie udało ci się zgromadzić potrzebnych oszczędności. Wielu klientów w takiej sytuacji szuka rozwiązania w postaci łatwo dostępnego kredytu gotówkowego. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co pomoże ci podjąć świadomą decyzję i zwiększyć swoje szanse na pozytywną decyzję banku.

Czy kredyt gotówkowy na wkład własny to oferta, która pomoże ci w tej sytuacji? Dlaczego dla banku wcześniej zaciągnięte zobowiązanie będzie stanowiło problem? Jak zmieniła się sytuacja, związana z wkładem własnym, pod wpływem pandemii koronawirusa? To pytania, na które warto poznać odpowiedzi, być może dzięki temu dużo łatwiej będzie ci podjąć decyzję, co zrobić w sytuacji, gdy chcesz skorzystać z kredytu gotówkowego, choć doskonale wiesz, że w krótkim czasie złożysz wniosek o kredyt hipoteczny.

Kredyt gotówkowy - łatwy dostęp do pieniędzy

Promocja
Polecamy
1
9,35%
RRSO
5,00%
Oprocentowanie
497,43 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
7979 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 20
2
8,81%
RRSO
7,19%
Oprocentowanie
492,71 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
9466 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 6
Promocja
3
9,21%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
496,17 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
3903 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 14
4
9,30%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
480,78 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 0/6
262 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0
5
12,46%
RRSO
6,80%
Oprocentowanie
524,73 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 3/6
1234 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 2

Kredyt gotówkowy wyróżnia się na tle pozostałych kredytów, oferowanych w bankach pod wieloma względami. To usługa, która pozwala cieszyć się nielicznymi formalnościami i dostępem do pieniędzy nawet w ciągu jednego dnia. Co więcej, kredyt gotówkowy, choć faktycznie wiąże się z wyższymi kosztami, niż zadłużenie celowe, wcale nie jest kosztowny, o czym możesz z łatwością przekonać się, sprawdzając aktualny ranking kredytów gotówkowych. Pożyczka gotówkowa nie wymaga szeregu dokumentów, a do otrzymania zgody kredytowej wystarczy często tylko ważny dowód osobisty oraz wyciąg z konta bankowego. Jako klient banku, musisz jednak pamiętać, że zgoda kredytowa wiąże się z weryfikacją potencjalnego kredytobiorcy. Bank będzie zatem chciał potwierdzenia twojej zdolności kredytowej oraz historii kredytowej. Na otrzymanie szybszej zgody kredytowej mogą liczyć osoby o wysokim scoringu bankowym, a także zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Dla instytucji to klienci stanowiący najniższe ryzyko kredytowe.

Kredyt gotówkowy a wkład własny

Uważasz, że z pomocą kredytu gotówkowego bardzo szybko zyskasz brakujące środki i bez trudu spełnisz wymagania związane z wkładem własnym. Choć faktycznie, kredyt gotówkowy może zapewnić ci niemal natychmiastowy dostęp do pieniędzy, takie działanie będzie sprzeczne z założeniami banku. Kredyt gotówkowy na wkład własny nie jest możliwy. Bank będzie bowiem od kredytobiorcy oczekiwać potwierdzenia, że środki, które zostaną przeznaczone na pokrycie wkładu włąsnego, nie zostały uzyskane z pomocą kredytu, czy pożyczki gotówkowej.

Pamiętaj, że każde zadłużenie finansowe będzie miało wpływ na ocenę twojej zdolności kredytowej. Podjęcie się zawarcia umowy kredytowej i skorzystanie z kredytu gotówkowego znacznie obniży twoje szanse na otrzymanie zadłużenia na kupno mieszkania, czy domu.

Jeśli nie kredyt gotówkowy to co? Jako wkład własny możesz wykorzystać m.in.:

  • darowiznę lub pożyczkę od rodziny (sprawdź, co warto wiedzieć na temat podatku od pożyczki);

  • zabezpieczenie innej nieruchomości, która jest własnością kredytobiorcy;

  • zaświadczenie o sprzedaży nieruchomości należącej do kredytobiorcy;

  • działkę budowlaną;

  • środki finansowe, które zostały już poniesione na budowę nieruchomości;

  • zastaw na obligacjach oraz papierach wartościowych.

Wkład własny a kredyt hipoteczny

Zgodnie z Prawem Bankowym, klient banku ubiegający się o kredyt hipoteczny, zobowiązany jest do wpłaty wkładu własnego, dzięki czemu obniżone jest ryzyko kredytowe związane z całym zadłużeniem. Wkład własny pozwala podwyższyć zdolność kredytową klienta banku, jednocześnie wpływając realnie na obniżenie kwoty całego zadłużenia. Im wyższy wkład własny, wpłacony przez kredytobiorcę, tym korzystniejsze warunki zobowiązania, a także szansa na szybsze otrzymanie zgody kredytowej.

Warto pamiętać, że dzięki zabezpieczeniu zadłużenia, a także wymaganiom stawianym klientom banków, kredyt hipoteczny wyróżnia się na tle zadłużeń bardzo atrakcyjnymi warunkami, w tym niskim oprocentowaniem, zależnym od stawek WIBOR, czy maksymalnie długim okresem spłaty, który pozwoli ci na bezproblemowe uregulowanie zobowiązania, dzięki niskim ratom, dostosowanym do indywidualnych możliwości każdego klienta.

Polecamy
1
2,54%
RRSO
898,24 PLN
Rata miesięczna
898,24 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
11130 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 114
Nowość
2
2,12%
RRSO
857,48 PLN
Rata miesięczna
857,48 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
512 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 12
3
2,13%
RRSO
858,46 PLN
Rata miesięczna
858,46 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
1458 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 18
4
2,17%
RRSO
862,10 PLN
Rata miesięczna
862,10 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
796 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 6
5
2,18%
RRSO
863,37 PLN
Rata miesięczna
863,37 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
790 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 9

Minimalny wkład własny

Bank może w ramach kredytu hipotecznego sfinansować do 80% wartości nieruchomości. Do niedawna możliwe było także skorzystanie z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego i pokrycie do 90% wartości mieszkania, działki, domu, czy lokalu użytkowego. Wiązało się to jednak z dodatkowymi opłatami. Aktualnie minimalny wkład własny wynosi 20% wartości nieruchomości, choć warto mieć na uwadze to, że wiele banków, w związku z epidemią, oczekiwać będzie wyższej kwoty, która pozwoli bardzo łatwo obniżyć do minimum ryzyko kredytowe banku.

Kupując mieszkanie, warto więc wcześniej odłożyć pieniądze, które będą w stanie pokryć przynajmniej minimalny wkład własny. Mieszkanie, które chcesz kupić, jest warte 250 tysięcy? Minimalny wkład własny wynosi zatem aż 50 tysięcy złotych.

Pamiętaj, że wkład własny wpłacany jest na konto dewelopera, spółdzielni mieszkaniowej, czy osobie prywatnej. Wymagane jest dokonanie tej płatności przed uruchomieniem kredytu hipotecznego, ale klient banku nie powinien przekazywać wkładu własnego przed złożeniem wniosku o kredyt i otrzymaniem decyzji z banku.

Zmiany spowodowane pandemią - wymagany wyższy wkład własny

Klienci, którzy chcą skorzystać z kredytu hipotecznego, powinni pamiętać, że w wyniku epidemii koronawirusa, banku muszą ostrożniej podchodzić do kwestii wydawanych zgód kredytowych. Zdolność kredytowa wielu pożyczkobiorców spadła z dnia na dzień. Redukcja etatów, niższe wynagrodzenia, a także dodatkowe wydatki w ciągu ostatnich miesięcy spowodowały, że wielu kredytobiorców musi przejść bardzo dokładną weryfikację, jednocześnie zapewniając o dobrej zdolności kredytowej oraz nienagannej historii kredytowej.

Aktualnie niemożliwe jest skorzystanie z kredytu hipotecznego, który pokryje aż 90% wartości nieruchomości, co więcej, licząc na pozytywną decyzję banku, warto przygotować się na to, że konieczne będzie przedstawienie wyższego wkładu własnego. W wielu bankach wymagany wkład własny to już nie 20% wartości nieruchomości, ale od 30% do 40% wartości np. mieszkania. Ma to uchronić bank przed udzieleniem zbyt ryzykownego zobowiązania, które narażone byłoby na przerwę w spłacie, czy nawet zaniechanie zwrotu środków na rzecz banku.

Podsumowanie

Kredyt gotówkowy na wkład własny to nie jest korzystne rozwiązanie. Choć taki pomysł może wydawać się atrakcyjny, klient banku musi zdawać sobie sprawę z tego, że nadmierne zadłużenie, może prowadzić do spłaty zbyt wysokich rat, a także spirali zadłużeń, w sytuacji która uniemożliwi spłatę obu zadłużeń. Bank wymagając wkładu własnego, chce mieć pewność, że kredytobiorca jest w stanie samodzielnie zdobyć te środki finansowe, nie korzystając dodatkowo z usług bankowych. Nawet jeśli kredyt gotówkowy zapewnia pieniądze na dowolny cel, nie jest usługą, która może zagwarantować ci zdobycie kredytu hipotecznego.

Jeśli planujesz kupno mieszkania lub innej nieruchomości, warto wcześniej zainteresować się tym, co może pomóc ci otrzymać zgodę na kredyt, a także jakie warunki musi spełnić klient banku. Na naszej stronie znajdziesz wiele informacji, zarówno na temat popularnego kredytu gotówkowego, jak kredytu hipotecznego. Z naszą pomocą wybór odpowiedniej oferty będzie dużo łatwiejszy, a ty szybko przekonasz się np. jakie dokumenty będą ci potrzebne, by wnioskować o kredyt hipoteczny, a także czy możesz starać się o kredyt gotówkowy bez BIK.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne
Łukasz
23.10.2020

Aktualnie niemożliwe jest skorzystanie z kredytu hipotecznego, który pokryje aż 90% wartości nieruchomości Bank Millennium oraz mBank dają taką możliwość.

TOP 3 oferty - kredyty gotówkowe

Pełny ranking

Powiązane artykuły

Pożyczka gotówkowa bez prowizji
Kredyty gotówkowe 08.03.2021

Pożyczka gotówkowa bez prowizji

Szukasz pożyczki gotówkowej bez prowizji, bo uważasz, że dzięki temu faktycznie uda ci się skorzystać z kredytu o najatrakcyjniejszych warunkach? Nie zawsze tak jest, sprawdź, czego możesz się spodziewać po ofercie bez prowizji.

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy 2021 - porównanie najatrakcyjniejszej i najgorszej oferty w rankingu
Kredyty gotówkowe 02.03.2021

Kredyt gotówkowy 2021 - porównanie najatrakcyjniejszej i najgorszej oferty w rankingu

Przekonaj się, jakie są różnice między najtańszym a najdroższym kredytem gotówkowym online. Sprawdź, czy warto korzystać z narzędzi finansowych przed dokonaniem wyboru i podpisaniem umowy kredytowej.

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy na oświadczenie w 2021
Kredyty gotówkowe 23.02.2021

Kredyt gotówkowy na oświadczenie w 2021

Chcesz skorzystać z kredytu gotówkowego na osobiste oświadczenie o dochodach? W takim razie musisz pamiętać, że oferta tego typu będzie dostępna praktycznie wyłącznie dla stałych klientów banków.

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy po spłaceniu długu - kiedy możesz ubiegać się o zobowiązanie?
Kredyty gotówkowe 17.02.2021

Kredyt gotówkowy po spłaceniu długu - kiedy możesz ubiegać się o zobowiązanie?

Nawet niewielki dług zostaje odnotowany przez BIK. Warto także pamiętać, że zadłużenie nie zostaje wykreślone z historii kredytowej tuż po spłacie zobowiązania. Kiedy możliwe będzie wnioskowanie o kredyt gotówkowy, jeśli...

Zobacz więcej
Pożyczka gotówkowa - jak obniżyć koszt pożyczki w banku?
Kredyty gotówkowe 12.02.2021

Pożyczka gotówkowa - jak obniżyć koszt pożyczki w banku?

Czy ubiegając się o pożyczkę na dowolny cel w banku, masz wpływ na koszt zobowiązania? Co możesz zrobić, by cieszyć się niższym oprocentowaniem lub brakiem prowizji za udzielenie pożyczki? 

Zobacz więcej
Kredyt dla młodych klientów - kredyt gotówkowy a kredyt celowy
Kredyty gotówkowe 09.02.2021

Kredyt dla młodych klientów - kredyt gotówkowy a kredyt celowy

Kredyt dla młodych klientów wcale nie musi wiązać się z dodatkowymi kosztami, czy większą liczbą dokumentów lub formalności. Niezależnie od wieku, możesz liczyć na usługę finansową, która zostanie dostosowana do...

Zobacz więcej