Czy można wziąć kredyt gotówkowy na 20 lat?

Kredyt gotówkowy na 20 lat mógłby być dla wielu kredytobiorców szansą na sfinansowanie dowolnego celu konsumpcyjnego przy niskiej miesięcznej racie. Czy jednak banki mają w swoich ofertach kredyty długoterminowe bez zabezpieczenia, np. w postaci hipoteki? Jaki jest maksymalny okres kredytowania w przypadku pożyczek gotówkowych? Sprawdziliśmy to!
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Czy można wziąć kredyt gotówkowy na 20 lat?

Kredyty gotówkowe cieszą się ogromną popularnością wśród klientów banków – pozwalają na sfinansowanie dowolnego celu konsumpcyjnego, a procedura związana ze składaniem wniosku jest obecnie maksymalnie uproszczona. Również koszt zobowiązania oraz inne parametry oferty można łatwo sprawdzić, np. przeglądając ranking kredytów gotówkowych czy korzystając z porównywarek dostępnych online.

Niestety kredyty mają też swoje ograniczenia – jednym z nich jest okres kredytowania. Dzisiaj sprawdzimy, czy możliwe jest uzyskanie pożyczki gotówkowej na 20 lat.

Czy banki udzielają kredytów gotówkowych na 20 lat?

Myślisz o zaciągnięciu zobowiązania długoterminowego? Jeśli na przykład interesuje Cię kredyt gotówkowy 200 tys. zł na 20 lat, to musisz wiedzieć, że banki działające w Polsce oferują okres spłaty do 120 miesięcy, czyli maksymalnie na 10 lat. Jest to związane ze specyfiką kredytów gotówkowych, które służą finansowaniu rozmaitych, zwykle drobnych potrzeb konsumpcyjnych.

Szukasz kredytu gotówkowego z dłuższym okresem spłaty?
Kwota kredytu
Okres spłaty

Zakup nowego sprzętu elektronicznego, remont łazienki, naprawa samochodu, wyjazd zagraniczny czy finansowanie leczenia – to popularne cele, na które Polacy przeznaczają środki uzyskane w ramach kredytu gotówkowego.

Analizując aktualną ofertę instytucji finansowych, możemy zauważyć, że dłuższy okres kredytowania zapewniają jedynie parabanki, jednak w ich przypadku wiąże się to z dodatkowymi opłatami lub koniecznością zabezpieczenia pożyczki. 

Dlaczego banki nie udzielają kredytów gotówkowych na 20 lat?

Zebraliśmy najważniejsze powody, dla których banki nie oferują kredytów gotówkowych w formie długoterminowej, np. na 20 lat.

 • instytucje udzielające kredytów gotówkowych muszą działać zgodnie z aktualnymi przepisami ustawy Prawo bankowe, a także rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Ustawodawca oraz organy nadzorujące rynek kredytowy w Polsce mają duży wpływ na parametry, jakimi powinny charakteryzować się produkty oferowane przez banki. Kredytodawcy nie mogą swobodnie kształtować warunków umowy o kredyt bankowy – muszą działać w granicach wyznaczonych przez normy prawne i zalecenia ekspertów. Dotyczy to również długości spłaty zobowiązania.
 • główną cechą charakterystyczną kredytów długoterminowych jest wysokie ryzyko utraty zdolności kredytowej przez klienta. Z tego powodu w przypadku zobowiązań zaciąganych na dłużej niż 10 lat zaleca się stosowanie dodatkowych zabezpieczeń, np. hipotecznego.

Jaki jest maksymalny okres kredytowania przy kredycie gotówkowym?

Osoby chcące uzyskać maksymalny okres kredytowania mogą wystąpić o kredyt gotówkowy na 10 lat. Warto jednak pamiętać, że dłuższy czas spłaty zobowiązania wiąże się z wyższym kosztem kredytu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o kredycie gotówkowym – na ile lat maksymalnie można go uzyskać oraz co wpływa na koszt zobowiązania, polecamy również inny artykuł: Kredyt gotówkowy na 10 lat – oferta banków, warunki, opinie.

Jaką ofertę banku wybrać wnioskując o kredyt na 20 lat?

Wiemy już, że oferty kredytów gotówkowych mają ograniczony okres kredytowania. Banki zapewniają jednak inne produkty, z których mogą skorzystać klienci. Najpopularniejsze z nich to:

 • kredyt hipoteczny na 20 lat – kredyt celowy, który zwykle służy finansowaniu zakupu mieszkania lub budowy domu. Środki można przeznaczyć jedynie na cel wskazany w umowie. Konieczne jest wniesienie wkładu własnego, zwykle na poziomie 10-20%. Zobowiązanie jest zabezpieczone hipotecznie, a wpis w księdze wieczystej na rzecz banku stanowi gwarancję w razie niewypłacalności klienta. Kredyt hipoteczny np. w kwocie 150 tys. zł na 20 lat można przeznaczyć zarówno na nieruchomość z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.
 • pożyczka hipoteczna na 20 lat – pożyczka zabezpieczona hipotecznie w formie wpisu do księgi wieczystej nieruchomości, której właścicielem jest klient. Można ją przeznaczyć na dowolny cel.
 • kredyt konsolidacyjny na 20 lat – służy spłaceniu innych pożyczek lub kredytów. Bank finansuje konsolidację zobowiązań, a nowy dług rozkłada na długi okres, co pozwala zmniejszyć miesięczną należność.

Kto może ubiegać się o kredyt na 20 lat?

Uzyskanie kredytu długoterminowego nie jest proste – klient musi spełnić szereg warunków. Dla banku najbardziej liczy się:

 • stałe źródło dochodów – najlepiej w formie umowy o pracę na czas nieokreślony, chociaż akceptowane są także inne formy zatrudnienia czy działalności gospodarczej.
 • zdolność kredytowa – kluczowym czynnikiem jest wysokość dochodów oraz stałych zobowiązań i wydatków związanych z utrzymaniem rodziny.
 • pozytywna historia kredytowa – wiarygodny klient to taki, który zawsze sumiennie regulował zaciągnięte kredyty i pożyczki, nie miał zaległości w opłacaniu rat czy mandatów, nigdy nie toczyło się wobec niego postępowanie egzekucyjne. Banki sprawdzają takie informacje w BIK.
 • weryfikacja w rejestrach dłużników – klient, który widnieje na czarnych listach, np. w KRD, ma małe szanse na uzyskanie kredytu.
 • zabezpieczenie kredytu – w przypadku zobowiązań zaciąganych na 20 lat najpopularniejszą formą zabezpieczenia jest wpis hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. Może to być mieszkanie, dom, działka, lokal użytkowy, gospodarstwo, ale banku akceptują również inne rodzaje nieruchomości.
 • cena rynkowa nieruchomościzabezpieczenia kredytu. W przypadku pożyczek hipotecznych banki zapewniają finansowanie na poziomie do 80% wartości.

Oblicz swoją zdolność kredytową i przekonaj się, czy możesz skutecznie wnioskować o kredyt na 20 lat!

Ile kosztowałby kredyt gotówkowy na 20 lat? Symulacja

Jak wiemy, obecnie na rynku nie ma kredytów gotówkowych na 20 lat. Jaki bank mógłby jednak oferować najkorzystniejsze warunki, jeśli oszacowalibyśmy koszt zobowiązania na podstawie aktualnie dostępnych produktów finansowych?

Na potrzeby naszej symulacji sprawdziliśmy RRSO popularnych kredytów w wysokości 100 tys. zł i wyniki przedstawiliśmy w tabeli poniżej.

Bank

RRSO

Rata

Kwota do spłaty

BNP Paribas

11,56%

1070 zł

256 935 zł

Pekao S.A.

12,56%

1140 zł

273 690 zł

Alior Bank

15,27%

1336 zł

320 827 zł

Santander Bank Polska

14,79%

1301 zł

312 311 zł

Santander Consumer Bank

18,96%

1617 zł

388 217 zł

Kredyt gotówkowy na 20 lat kalkulator

Jak widzimy, w przypadku naszej symulacji najlepsze warunki zapewnia BNP Paribas, którego RRSO jest najniższe spośród prezentowanych ofert. Pamiętajmy jednak o tym, że w przypadku okresu spłaty dłuższego niż 10 lat parametry kredytu mogą być inne.

Czy warto złożyć wniosek o kredyt na 20 lat?

Kredyt na 20 lat może wydawać się bardzo kuszącą propozycją – długi okres spłaty sprawia, że miesięczna rata jest stosunkowo niska i nie obciąża domowego budżetu. Warto jednak dobrze przemyśleć decyzję o zaciągnięciu zobowiązania.

Osoby, które chcą uzyskać kredyt na 20 lat, powinny wziąć pod uwagę opinie innych kredytobiorców, a także dokładnie sprawdzić parametry zobowiązania.

Przed podpisaniem umowy kredytowej należy zweryfikować RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, a także wziąć pod uwagę dodatkowe opłaty związane z kredytem, np. prowizję za jego udzielenie.

Nie przegap:

Czy można wziąć kredyt gotówkowy na 15 lat?

Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Podobne artykuły