Kredyty gotówkowe 13 min. czytania

Kredyt gotówkowy na 10 lat – oferta banków, warunki, opinie

Zaktualizowano: 2023-06-15 09:55
Opublikowano: 2020-04-02 14:44
Średnia ocena: 5,73/6 Głosów: 30
Kredyt gotówkowy na 10 lat – oferta banków, warunki, opinie

Kredyt gotówkowy na 10 lat umożliwi Ci sfinansowanie dowolnych celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. To zwykle najdłuższy okres kredytowania, z jakiego instytucja pozwala skorzystać. Zobacz, jakie warunki udzielania kredytów gotówkowych na 10 lat mają polskie banki.

Jednym z podstawowych rodzajów zobowiązań, z jakich można skorzystać w polskich bankach, są kredyty gotówkowe. To zobowiązania zwykle niewymagające ustanawiania dodatkowego zabezpieczenia spłaty, kredytobiorca może zaś wydatkować je w dowolny sposób. Na ogół są one udzielane na maksymalnie 10 lat. Sprawdź aktualne oferty i warunki dla kredytów gotówkowych na 10 lat. Czy łatwo je otrzymać?

Czy banki udzielają kredytów gotówkowych na 10 lat?

Banki mają w swojej ofercie wiele produktów dopasowanych do potrzeb różnych grup odbiorców. Finansowanie dowolnego celu konsumpcyjnego gwarantuje kredyt gotówkowy. Na ile lat maksymalnie można rozłożyć płatność? Z reguły banki oferują kredyt na 10 lat, czyli 120 miesięcy.

Trudno jest znaleźć produkty bankowe umożliwiające rozłożenie zobowiązania na więcej rat, np. na 15 czy 20. W takich przypadkach zazwyczaj wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie.

Dłuższy okres kredytowania mają tylko kredyty i pożyczki hipoteczne, których zabezpieczenie stanowi wpis hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej nieruchomości. Mówimy wówczas o pożyczkach hipotecznych, które w odróżnieniu od kredytów hipotecznych nie muszą być wydatkowane na cele mieszkaniowe.

W przypadku kredytów gotówkowych oraz analogicznych produktów (pożyczka gotówkowa na 10 lat) zazwyczaj spłata musi nastąpić szybciej.

Czy możliwe jest obecnie zaciągnięcie kredytu gotówkowego ze stałym oprocentowaniem na 10 lat? Choć część banków udziela zobowiązań na krótszy czas – 4-5 lat – to są i takie, które umożliwiają rozłożenie spłaty długu na 10 lat ze stałym oprocentowaniem, dzięki czemu z góry wiadomo, jaka będzie wysokość rat do spłaty.

Nie przegap: Warunki otrzymania kredytu gotówkowego. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy?

Kto może ubiegać się o kredyt gotówkowy na 10 lat?

Osoba wnioskująca o przyznanie kredytu na 10 lat powinna być pełnoletnia, posiadać stałe źródło dochodów oraz mieszkać w Polsce. To podstawowe warunki, które należy spełnić. Kluczowe są również kryteria takie jak:

 • zdolność kredytowa – bank, analizując wniosek kredytowy, sprawdza wysokość zarobków kredytobiorcy, źródło dochodów, jego miesięczne wydatki związane z utrzymaniem, raty i zobowiązania, liczbę osób na utrzymaniu oraz inne czynniki, które mogą wpłynąć na jego sytuację finansową. Tylko odpowiednio wysoka zdolność kredytowa pozwala zaciągnąć kredyt na 10 lat;
 • historia kredytowa – klient, którego interesuje oferta z najdłuższym okresem kredytowania, musi być wiarygodnym dłużnikiem – nie może posiadać negatywnych wpisów w BIK, zalegać z innymi płatnościami czy mieć na koncie komornika. Bank sprawdza także rejestry dłużników i ocenę punktową w BIK;
 • dodatkowe zabezpieczenie kredytu – w przypadku kredytów na wysokie sumy, np. powyżej 100 tys. zł, bank może wymagać dodatkowego zabezpieczenia, np. na ruchomości lub nieruchomości (hipoteka, zastaw rejestrowy, przewłaszczenie na zabezpieczenie).
 • Pełnoletność – osoba zaciągająca kredyt musi mieć co najmniej 18 lat, ponieważ wówczas jest już pełnoletnia i może zaciągać we własnym imieniu zobowiązania oraz nabywać prawa. Konieczne jest także posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych, by w świetle obowiązujących przepisów móc podpisać umowę.
 • Złożenie wniosku kredytowego – pierwszym krokiem do uzyskania kredytu gotówkowego albo każdego innego zobowiązania w banku będzie złożenie wniosku na formularzu bankowym i dołączenie do niego wymaganych dokumentów.

Jakie dokumenty są wymagane przy kredycie gotówkowym na 10 lat?

Zaciągnięcie pożyczki gotówkowej na 10 lat czy kredytu bankowego będzie wymagało od Ciebie złożenia wniosku. Wypełnij go na formularzu bankowym. Obecnie zdecydowana większość instytucji ma takie formularze udostępnione w wersji elektronicznej. W ten sposób możesz szybko złożyć wniosek o kredyt gotówkowy. Potrzebne będą ponadto następujące dokumenty:

 • Dokument tożsamości – zwykle będzie to dowód osobisty, który pozwoli na potwierdzenie Twojej tożsamości jako potencjalnego kredytobiorcy.
 • Dokumenty potwierdzające źródło i wysokość osiąganego dochodu – nie zawsze będą wymagane przez bank, bo ten przy szacowaniu Twojej indywidualnej zdolności może opierać się na Twoim oświadczeniu co do poziomu zarobków. Jeśli nie, musisz dołączyć np. zaświadczenie od pracodawcy o wysokości uzyskiwanego co miesiąc wynagrodzenia, odcinek renty lub emerytury, umowy-zlecenia czy umowy o dzieło, w zależności od tego, z jakich źródeł uzyskujesz miesięczne dochody.

Warunki kredytu gotówkowego na 10 lat

Kredyt gotówkowy jest specyficznym rodzajem zobowiązania, które można dowolnie spożytkować. Bank nie pyta, na co przeznaczysz taki produkt. Nie sprawdza też, w jaki sposób klient wykorzystał środki. Nie trzeba zatem przedstawiać faktur oraz innych dokumentów potwierdzających przeznaczenie środków – jak w przypadku kredytów hipotecznych czy samochodowych, przy których już we wniosku trzeba podać cel kredytowania.

Niektóre oferty kredytów gotówkowych na 10 lat są dostępne jedynie dla klientów, którzy posiadają już jakiś produkt danego banku, np. konto osobiste. Na atrakcyjne warunki mogą też liczyć osoby, które mają wyrażone zgody marketingowe.

W większości przypadków kredyt można uzyskać online, czyli bez wychodzenia z domu. Wystarczy złożyć wniosek przez internet. Kredyt gotówkowy można też spłacić przed terminem, a bank jest wówczas zobowiązany do zwrotu zapłaconej przez klienta prowizji oraz innych poniesionych kosztów – odsetek czy dodatkowego ubezpieczenia.

Maksymalna kwota kredytu gotówkowego na 10 lat

Z reguły banki oferują maksymalnie 150-200 tys. zł – w zależności od oferty. Wyższe kwoty można otrzymać, składając wniosek o kredyt hipoteczny, jednak wówczas trzeba spełnić bardziej restrykcyjne kryteria, np. dotyczące zarobków czy zabezpieczenia kredytu. Zobowiązanie można też rozłożyć na więcej lat, a zatem pojedyncza rata jest niższa.

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego na 10 lat

Nie każdy bank wymaga ubezpieczenia kredytu, jednak zazwyczaj skorzystanie z dodatkowej polisy wiąże się z obniżeniem prowizji lub niższym oprocentowaniem – warto zatem rozważyć wykupienie tej opcji. Koszt polisy może być wliczony w ratę. Ubezpieczenie kredytu z reguły obejmuje losowe sytuacje, takie jak utrata pracy, ciężka choroba czy inwalidztwo, a osoba objęta polisą może liczyć na pomoc w spłacie rat lub uregulowanie całego zobowiązania – w zależności od warunków umowy.

Jak wziąć kredyt gotówkowy na 10 lat? Poradnik

Procedura nie jest skomplikowana i obejmuje:

 1. wybór oferty – najpierw warto przeanalizować dostępne na rynku propozycje pod względem wysokości kredytu, oprocentowania, dodatkowych kosztów i wybrać najkorzystniejszą opcję. Najlepiej posiłkować się rankingami kredytów oraz porównywarkami dostępnymi online – proste narzędzia pozwalają oszacować wysokość raty i inne parametry kredytu.
 2. skompletowanie dokumentów – chodzi o dokumenty potwierdzające tożsamość oraz sytuację finansową kredytobiorcy. Banki akceptują zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach, decyzje o przyznaniu emerytury/renty, czasem żądają wyciągów z rachunku bankowego czy rozliczenia PIT za poprzedni rok podatkowy.
 3. wypełnienie wniosku o kredyt gotówkowy – należy podać imię i nazwisko, adres, numer PESEL i numer dokumentu tożsamości, uzupełnić informacje o wysokości i źródle dochodów (np. umowa o pracę, działalność gospodarcza), określić miesięczne koszty utrzymania oraz innych zobowiązań, podać liczbę osób na utrzymaniu. Do wniosku należy dodać odpowiednie załączniki. Dokumenty można złożyć w oddziale banku lub skorzystać z wniosku online.
 4. oczekiwanie na decyzję banku – kredytodawca przeanalizuje sytuację finansową wnioskodawcy, sprawdzi rejestry dłużników oraz dane zgromadzone w BIK, a następnie wyda decyzję.
 5. podpisanie umowy kredytowej – może nastąpić w oddziale banku lub zdalnie, np. przez moduł bankowości elektronicznej, aplikację mobilną albo przy kurierze, który dostarczy dokument.

Czy kredyt gotówkowy na 10 lat jest dostępny online?

Jak wspomnieliśmy, kredyt lub pożyczka na 10 lat mogą być udzielone w 100% zdalnie, w trybie online. Po wyborze odpowiedniej oferty na stronie internetowej banku wystarczy złożyć wniosek. Dostępna jest także możliwość złożenia go przez system bankowości elektronicznej i aplikację – to opcja dla klientów, którzy posiadają konto osobiste w danym banku.

Pamiętaj!

Niektóre instytucje oferują klientom błyskawiczną ocenę zdolności na podstawie danych z konta – przede wszystkim wysokości wpływów. Dzięki temu decyzja o przyznaniu kredytu gotówkowego jest jeszcze szybsza.

Sprawdź, w którym banku otrzymasz kredyt gotówkowy. 10 lat jako okres spłaty jest najczęściej dostępny bez problemu. Kredyt online otrzymasz aktualnie w takich bankach, jak:

 • ING Bank Śląski – Pożyczka bez niespodzianek,
 • Santander Bank Polska – Kredyt gotówkowy online,
 • mBank – Kredyt gotówkowy,
 • Credit Agricole – Kredyt gotówkowy,
 • Alior Bank – Pożyczka Internetowa lub Pożyczka na klik bez prowizji,
 • Bank Pekao – Pożyczka gotówkowa.

Ile kosztuje kredyt gotówkowy na 10 lat? Kalkulator

Klienci, których interesuje najtańszy kredyt gotówkowy na 10 lat, mogą wybierać spośród wielu ofert. W poniższym zestawieniu uwzględniliśmy całkowity koszt zobowiązania – różne opcje z długim okresem spłaty. Ile kosztuje kredyt gotówkowy na 10 lat?

Kalkulator na naszej stronie internetowej pozwoli Ci zapoznać się z ofertami takich zobowiązań dostępnymi aktualnie na rynku. W tabeli wskazaliśmy koszty zobowiązań na 30, 50, 100 i 200 tys. zł zaciąganych w różnych bankach, niezmiennie z 10-letnim okresem kredytowania.

kredyt gotówkowy 30 tys. na 10 lat

kredyt gotówkowy 50 tys. na 10 lat

kredyt gotówkowy 100 000 na 10 lat

kredyt gotówkowy 200 000 na 10 lat

Alior Bank

21 441,65 zł

35 736,09 zł

88 430,97 zł

-

Santander Bank Polska

25 630,29 zł

42 717,15 zł

85 434,30 zł

170 868,60 zł

BNP Paribas

19 569,51 zł

32 615,84 zł

65 231,69 zł

130 463,38 zł

Pekao S.A.

21 337,70 zł

35 562,84 zł

71 125,67 zł

142 251,34 zł

Niewiele banków oferuje kredyt gotówkowy 200 tys. na 10 lat – w takiej sytuacji korzystniejsze jest zaciągnięcie np. pożyczki hipotecznej.

W jakim banku wziąć kredyt gotówkowy na 10 lat? Porównanie ofert

Interesuje Cię kredyt gotówkowy na 10 lat? W jakim banku szukać najlepszej oferty? Przedstawiamy najpopularniejsze propozycje dla kwoty 50 tys. zł. Wymagane dokumenty to dowód osobisty oraz wyciąg z rachunku za ostatnie 3 miesiące (wydrukowany w oddziale banku lub z pieczątkami banku).

Citi Handlowy

 • Oprocentowanie – 9,99%
 • Prowizja – 0%
 • RRSO – 11,86%
 • Rata miesięczna – 1016 zł

Alior Bank:

 • Oprocentowanie – 11,90%
 • Prowizja – 0%
 • RRSO – 12,57%
 • Rata miesięczna – 714,47 zł

Pekao S.A.:

 • Oprocentowanie – 11,85%
 • Prowizja – 0%
 • RRSO – 12,52%
 • Rata miesięczna – 713,02 zł

BNP Paribas:

 • Oprocentowanie – 10,99%
 • Prowizja – 0%
 • RRSO – 11,56%
 • Rata miesięczna – 688,47 zł

Santander Bank Polska:

 • Oprocentowanie – 10,69%
 • Prowizja – 11,99%
 • RRSO – 14,79%
 • Rata miesięczna – 772,64 zł

Czy warto wziąć kredyt gotówkowy na 10 lat?

Pożyczka na 10 lat to kusząca propozycja – możliwość rozłożenia płatności na tak wiele rat powoduje, że poszczególne raty kapitałowo-odsetkowe, spłacane co miesiąc, nie będą tak bardzo obciążać Twojego domowego budżetu. Możesz ją spokojnie spłacać i cieszyć się z możliwości zrealizowania dowolnych celów za pośrednictwem pieniędzy pozyskanych z kredytu na 10 lat.

Atutem kredytów gotówkowych jest to, że można je łatwiej zaciągnąć. Banki nie oczekują dodatkowych zabezpieczeń spłaty takich zobowiązań, dlatego można je dostać szybciej. Ponadto instytucja nie ma obowiązku sprawdzania zdolności klienta dla zobowiązania o wyższej wysokości niż ta, o którą składa wniosek. Tak jest w przypadku kredytów hipotecznych w związku z wydawanymi przez banki rekomendacjami.

Robert Sierant z subiektywnieofinansach.pl wskazuje, że: „Jeszcze do niedawna popularne gotówk nie były alternatywą dla hipotek. Oprocentowanie tych pierwszych było zwykle 2-3 razy wyższe niż kredytów hipotecznych. Obecnie sytuacja się zmieniła”. Dodaje ponadto, że: „Coś, co przy niskich stopach procentowych nie mieściło się w głowie – że kredyt gotówkowy może być alternatywą dla najtańszej formy finansowania, jaką jest kredyt hipoteczny – dziś już nie jest abstrakcją. Może kredyt gotówkowy będzie korzystniejszy, a może nie”.

O tym decyduje konkretna sytuacja potencjalnego klienta. Musisz określić, ile pieniędzy potrzebujesz i jaką zdolnością w związku z tym dysponujesz. Do tego powinieneś przeanalizować dokładnie wszystkie koszty kredytowania, łącznie z kosztem ustanowienia zabezpieczenia spłaty – w przypadku kredytu hipotecznego zwykle jest to nie tylko hipoteka, lecz także ubezpieczenie na życie dla kredytobiorcy, czy ubezpieczenie kupowanej nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych.

Sprawdź także: Gdzie wziąć kredyt o wartości 20 tys. złotych? Ile wynosi rata kredytu 20 tys. złotych?

Z uwagi na niewysokie – w porównaniu z hipotekami – koszty kredytowania, łatwość uzyskania kredytu gotówkowego i szybkość, z jaką możesz dysponować udzieloną kwotą zobowiązania, może się okazać, że pożyczka czy kredyt gotówkowy będą dla Ciebie lepszym wyborem.

Z drugiej strony musisz liczyć się z tym, że kredyt na 10 lat to jednak długoterminowe zobowiązanie, które z racji tego jest obciążone wysokimi kosztami. Spłacasz czasem niewiele mniej, niż zaciągasz.

Im dłuższy okres kredytowania, tym wyższe odsetki. Przed zaciągnięciem zobowiązania warto dobrze zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście potrzebujemy tych środków. Przez okres 10 lat wiele może się zmienić, również nasza sytuacja finansowa – czy będziemy w stanie spłacić kredyt bez opóźnień? Jaki będzie ostateczny koszt? Warto odpowiedzieć na te pytania i dopiero wtedy podjąć decyzję.

Nie przegap: 

Czy można wziąć kredyt gotówkowy na 15 lat?

Czy można wziąć kredyt gotówkowy na 20 lat?

Kredyt 80 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Kredyt 30 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

...kredytowej. W jakim banku w Niemczech najłatwiej dostać kredyt gotówkowy? W Sparkasse uzyskanie pożyczki może być wyjątkowo proste...

...i oceny zdolności kredytowej klienta. Jakie jest oprocentowanie kredytu gotówkowego w Niemczech? Oprocentowanie efektywne roczne (APR) dla kredytów...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków?

Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków? Który bank da kredyt na 800+

...500+ nie różni się znacząco od ubiegania się o standardowy kredyt gotówkowy. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku kredytowego, należy...

...dwukrotnej średniej krajowej (około 10 tys. zł) mogła liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości 655 tys. zł. Po wprowadzeniu programu 800 plus ich...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?

Czym są stopy procentowe NBP? Jak stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Gdzie wziąć kredyt gotówkowy ze stałą ratą?

...kredytu gotówkowego. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy? Chcesz wybrać najtańszy kredyt gotówkowy ze stałym...

...okazuje: W 2024 roku wiele banków oferuje stałe oprocentowanie kredytu gotówkowego – takie rozwiązanie spotkało się z zainteresowaniem szerokich...

Zobacz więcej
7 min. czytania