Kredyty gotówkowe 7 min. czytania

Czy można wziąć kredyt gotówkowy na 15 lat?

Zaktualizowano: 2023-08-07 15:05
Opublikowano: 2023-06-13 09:12
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 2
Czy można wziąć kredyt gotówkowy na 15 lat?

Klientom zainteresowanym długim okresem spłaty kredytu z reguły zależy na niższej racie zobowiązania, która nie obciąży ich domowego budżetu. Jak wiadomo, im dłuższy czas kredytowania, tym niższa miesięczna rata.

Osoby chcące sfinansować dowolny cel konsumpcyjny często sprawdzają ranking kredytów gotówkowych lub korzystają z pomocy doradcy kredytowego i wybierają najkorzystniejsze dla siebie oferty.

Czy banki udzielają kredytów gotówkowych na 15 lat?

Chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy 150 tys. zł na 15 lat? Czy jest szansa na uzyskanie tak długiego okresu kredytowania w przypadku kredytu konsumpcyjnego? Banki w Polsce z reguły oferują produkty na maksymalnie 10 lat, czyli 120 miesięcy.

Dłuższe okresy spłaty są dostępne w przypadku kredytów celowych, zabezpieczonych hipoteką lub w inny sposób.

Pożyczki na dowolny cel oferują również firmy z sektora pozabankowego, w których czas spłaty oraz inne parametry oferty mogą być swobodnie ustalane między stronami umowy – z reguły jednak takie zobowiązania są obciążone wysokim kosztem. W przypadku banków nie ma możliwości otrzymania kredytu gotówkowego na 15 lat.

Dlaczego banki nie udzielają kredytów gotówkowych na 15 lat?

Banki nie mają w ofercie kredytów z okresem spłaty w ciągu 15 lat ze względu na:

  • podwyższone ryzyko – dla banku okres kredytowania dłuższy niż 120 miesięcy wiąże się z większym ryzykiem. Przez 15 lat sytuacja finansowa kredytobiorcy może ulec zmianie, podobnie jak warunki na rynku kredytowym.

Wzrost stóp procentowych w latach 2021 i 2022 to tylko jeden z przykładów obrazujących, jak dynamicznie może zmieniać się sytuacja kredytobiorców, co zwiększa ryzyko, że nie będą w stanie spłacić zobowiązania.

  • brak zabezpieczenia kredytu – kredyty gotówkowe udzielane na okres do 10 lat z reguły nie mają zabezpieczenia, np. w postaci hipoteki lub zastawu (rejestrowego lub zwykłego).

Z punktu widzenia banku najlepszym sposobem zabezpieczenia wierzytelności jest wpis hipoteki do księgi wieczystej, jak w przypadku kredytów lub pożyczek hipotecznych.

Jaki jest maksymalny okres kredytowania przy kredycie gotówkowym?

Chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy? Na ile lat maksymalnie można go uzyskać? Jak wspomnieliśmy, banki z reguły oferują kredyty bez dodatkowego zabezpieczenia na 120 miesięcy. Maksymalna kwota, jaką można w ten sposób otrzymać, wynosi 150-200 tys. zł – w zależności od banku.

Osoby, które chcą zaciągnąć zobowiązanie, powinny posiadać odpowiednią zdolność i historię kredytową. Więcej na temat kredytu gotówkowego na 10 lat znajdziesz w artykule: Kredyt gotówkowy na 10 lat – oferta banków, warunki, opinie.

Jaką ofertę banku wybrać wnioskując o kredyt na 15 lat?

Osoby zainteresowane zobowiązaniem długoterminowym, z wydłużonym okresem kredytowania, mogą rozważyć następujące oferty banków:

  • kredyt hipoteczny na 15 lat – kredyt udzielany na zakup nieruchomości (mieszkanie/dom z rynku pierwotnego lub wtórnego), remont lub budowę domu albo zakup działki budowlanej. Zabezpieczenie stanowi wpis hipoteki do księgi wieczystej przedmiotowej nieruchomości. Kredyty hipoteczne są udzielane na okres maksymalnie 25-30 lat. Klient musi posiadać wkład własny na poziomie minimum 20% wartości nieruchomości. Niektóre banki akceptują 10% wkład własny z dodatkowym ubezpieczeniem.  
  • pożyczka hipoteczna na 15 lat – pożyczka na dowolny cel, której zabezpieczeniem jest nieruchomość. Podstawowym warunkiem jest posiadanie przez klienta nieruchomości, na której bank będzie mógł ustanowić hipotekę. Może to być dom, mieszkanie, gospodarstwo rolne, działka budowlana lub inny, wskazany przez bank rodzaj nieruchomości. W zależności od banku klient może otrzymać do 80% wartości zabezpieczenia, a okres kredytowania z reguły wynosi do 25 lat.
  • kredyt konsolidacyjny z zabezpieczeniem hipoteką – konsolidacja pozwala na spłatę wielu zobowiązań, wydłużenie okresu kredytowania i tym samym zmniejszenie wysokości miesięcznej raty, dzięki czemu klient może dysponować wyższym dochodem rozporządzalnym.

Produktem najbardziej zbliżonym do kredytu gotówkowego będzie pożyczka hipoteczna. Warto mieć jednak na uwadze, że wymaga ona posiadania zabezpieczenia, na którym bank będzie mógł ustanowić wpis hipoteki. Nie każda nieruchomość będzie też zaakceptowana przez bank, dlatego lepiej wcześniej skonsultować się z doradcą.

Poniżej przedstawiamy porównanie RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) różnych pożyczek hipotecznych na okres 15 lat.

Bank

RRSO

PKO BP

12,08%

mBank

13,77%

Bank Millennium

11,02%

Bank Pocztowy

12,56%

ING

od 11,45%

Poznaj różnice między pożyczką hipoteczną a kredytem hipotecznym. Wybierz ofertę odpowiednią dla Ciebie!

Kto może ubiegać się o kredyt na 15 lat?

Klient, który chce zaciągnąć kredyt z okresem spłaty do 15 lat, zostanie szczegółowo zweryfikowany przez kredytodawcę. Bank bierze pod uwagę między innymi:

  • zdolność kredytową – stałe zarobki pozwalające na spłatę zobowiązania są kluczowe w procesie weryfikacji wniosku kredytowego. Klient może być zatrudniony na umowę o pracę lub uzyskiwać dochód z działalności gospodarczej, akceptowane są również inne formy zatrudnienia, np. kontrakty cywilnoprawne. Przy badaniu zdolności kredytowej bierze się pod uwagę także wiek i stan cywilny kredytobiorcy.
  • wartość nieruchomości – w przypadku pożyczki hipotecznej ma kluczowe znaczenie przy ustalaniu kwoty, jaką bank może pożyczyć klientowi. Niektóre banki, np. ING, oferują pożyczki do kwoty 80% wartości zabezpieczenia, inne (mBank) zapewniają kredytowanie na poziomie maksymalnie 55% wartości nieruchomości.
  • historię kredytową – dane pozyskiwane z BIK (Biuro Informacji Kredytowej) służą sprawdzeniu, czy klient miał kiedyś problem ze spłatą zobowiązania, np. kredytu gotówkowego. Scoring bankowy, czyli ocena wiarygodności kredytowej klienta ma duży wpływ na decyzję banku w sprawie przyznania kredytu.

Ile kosztowałby kredyt gotówkowy na 15 lat? Symulacja

Oszacowaliśmy, ile wynosi koszt kredytu w wysokości 50 tys. zł udzielonego na 15 lat. W tabeli przedstawiliśmy oferty według wysokości RRSO – od najniższego do najwyższego. To szacunkowe wyliczenia na podstawie dostępnych informacji o oprocentowaniu kredytu – pamiętajmy o tym, że większość banków oferuje kredyty gotówkowe na okres do 10 lat.

Bank

RRSO

Rata

Kwota do spłaty

BNP Paribas

11,56%

586 zł

105 480 zł

Pekao S.A.

12,56%

618 zł

111 278 zł

Alior Bank

12,57%

618 zł

111 337 zł

Santander Bank Polska

14,79%

692 zł

124 671 zł

Santander Consumer Bank

18,96%

839 zł

151 196 zł

Kredyt gotówkowy na 15 lat kalkulator

Chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy na 15 lat? Jaki bank oferuje najkorzystniejsze warunki? Z analizy dostępnych ofert wynika, że najtańszą propozycję zapewnia BNP Paribas, w którym rata zobowiązania wynosi 586 zł, a całkowita kwota do spłaty – ok. 105 tys. zł.

Czy warto złożyć wniosek o kredyt na 15 lat?

Kredyt zaciągany na okres 15 lat jest zobowiązaniem długoterminowym, które wiąże się z dużym ryzykiem – zarówno dla banku, jak i dla kredytobiorcy. W ciągu kilkunastu lat wiele może się zmienić – stopy procentowe, sytuacja na rynku kredytów, wysokość dochodów klienta.

Jeśli chcemy zaciągnąć zobowiązanie na dłuższy okres, wybierzmy pożyczkę lub kredyt hipoteczny, których oprocentowanie z reguły jest niższe niż kredytu gotówkowego.  

Nie przegap:

Czy można wziąć kredyt gotówkowy na 20 lat?

Kredyt 60 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Kredyt 70 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Kredyt 80 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków?

Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków? Który bank da kredyt na 800+

...500+ nie różni się znacząco od ubiegania się o standardowy kredyt gotówkowy. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku kredytowego, należy...

...dwukrotnej średniej krajowej (około 10 tys. zł) mogła liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości 655 tys. zł. Po wprowadzeniu programu 800 plus ich...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?

Czym są stopy procentowe NBP? Jak stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Gdzie wziąć kredyt gotówkowy ze stałą ratą?

...kredytu gotówkowego. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy? Chcesz wybrać najtańszy kredyt gotówkowy ze stałym...

...okazuje: W 2024 roku wiele banków oferuje stałe oprocentowanie kredytu gotówkowego – takie rozwiązanie spotkało się z zainteresowaniem szerokich...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w {{year}}?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w 2024?

...200 tys. zł, a więc mniej więcej tyle, na ile można wziąć kredyt gotówkowy. To może Cię zainteresować: Jak obliczyć koszt budowy domu?...

...fundusze na taką inwestycję w banku. Czy warto na ten cel wziąć kredyt hipoteczny, czy może lepiej wybrać ten gotówkowy? Zanim wyjaśnimy, ile...

Zobacz więcej
10 min. czytania