Kredyty samochodowe 10 min. czytania

Leasing bez wykupu czy z wysokim wykupem?

Zaktualizowano: 2021-02-03 13:51
Opublikowano: 2020-08-10 15:14
Średnia ocena: 5,92/6 Głosów: 25
Leasing bez wykupu czy z wysokim wykupem?

Leasing to forma finansowania, która szczególnie dużą popularnością cieszy się wśród przedsiębiorców. Ostatnie badania pokazują, że na korzystanie z leasingu coraz częściej decydują się także klienci indywidualni. Sporo osób zadaje sobie pytanie: lepszy jest leasing z wysokim wykupem czy bez wykupu? Specjalnie dla nich przygotowaliśmy niniejszy artykuł. Tłumaczymy w nim, jakie są korzyści wynikające z wybrania każdego z obu rozwiązań.

Wykup przedmiotu w leasingu - która forma jest korzystniejsza?

Firmy decydujące się na korzystanie z leasingu na koniec obowiązywania umowy leasingowej mogą wykupić przedmiot leasingu za bardzo niską, symboliczną kwotę (np. 1 procent wartości, tzw. leasing bez wykupu) bądź na niższe raty leasingu oraz jednocześnie wyższy wykup, na który przecież wcale nie trzeba się zdecydować. Tę drugą opcję wybiera coraz więcej przedsiębiorców.

Czym różni się leasing finansowy od leasingu operacyjnego - najważniejsze informacje

Zdecydowanie najpopularniejszą formą leasingu w naszym kraju jest leasing operacyjny. Aż 90% umów leasingowych jest zawieranych właśnie w tej formule. Leasing operacyjny daje możliwość wykupienia przedmiotu leasingowanego dopiero po okresie obowiązywania danej umowy. Jest to możliwość, ale nie obowiązek. Jest też inne rozwiązanie - leasingobiorca może zwrócić przedmiot leasingu do leasingodawcy oraz wziąć w leasing kolejne urządzenie, np. samochód.

Przedsiębiorcy wybierający leasing finansowy muszą zdawać sobie sprawę z tego, że w takim układzie przedmiot leasingowany jest zawsze zaliczany do składników majątkowych leasingobiorcy. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że leasingobiorca jest odpowiedzialna za realizowanie odpisów amortyzacyjnych. Gdy dojdzie do spłacenia wszystkich rat zobowiązania, przedmiot leasingowany w automatyczny sposób staje się własnością danego klienta.

Wysoki wykup - kiedy najbardziej się opłaca?

Leasing z wysokim wykupem cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. W czasie umowy leasingowej leasingobiorca nie spłaca całej wartości samochodu, a tylko jej część. Spłacona część odpowiada z kolei przybliżonej utracie wartości przez konkretny przedmiot w trakcie obowiązywania umowy leasingowej.

Jeśli decydujemy się na wysoką wartość wykupu (w granicach od 25 do 60 procent), to spłacamy znacznie niższe miesięczne raty, jednak całkowity koszt finansowania i tak będzie wyższy niż przy wysokich ratach i niskim wykupie.

W takim układzie podczas obowiązywania umowy leasingu spłaca się wyłącznie kwotę, która odpowiada spadkowi wartości konkretnego przedmiotu w czasie. Kwota wykupu powinna z kolei odpowiadać aktualnej wartości danego przedmiotu po okresie jego eksploatacji przez leasingobiorcę. Istotne jest to, że leasingobiorca nie ma zbyt dużego wpływu na to, jaka będzie dokładna wartość wykupu - czy 20, 30 czy może 50 procent. O tej kwestii decyduje leasingodawca w zależności od tego, jaki jest przedmiot leasingu, czas obowiązywania umowy, poziom wyeksploatowania danego pojazdu a także to, czy w ramach umowy obowiązuje usługa serwisowa.

Niektórzy przedsiębiorcy przy leasingu z wysokim wykupem podejmują po prostu decyzję o tym, aby nie wykupować przedmiotu leasingu. Kiedy się tak dzieje? Firmy podejmują taką decyzję wtedy, gdy chcą uzyskać jak najmniejsze koszty bieżące oraz koszty początkowe. Wpłata wstępna w takim typie leasingu wynosi w zdecydowanej większości przypadków 0 procent, zaś raty mogą być niższe nawet o maksymalnie 60 procent w porównaniu z ratami z leasingiem ze standardową opcją wykupu przedmiotu leasingowanego. Jest to absolutnie rewelacyjne rozwiązanie wtedy, gdy prowadzona przez danego przedsiębiorcę firma stawia dopiero pierwsze kroki i musi oszczędzać środki na inne cele.

Zalety i wady leasingu z wysokim wykupem

Ogromną zaletą leasingu z wysokim wykupem jest fakt, iż można uzyskać znacznie niższą miesięczną ratą leasingową, dzięki czemu comiesięczne obciążenia w ramach kosztów stałych danej firmy są o wiele niższe. Wpływa to znacząco na poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa oraz efektywności całego biznesu. Kolejnym atutem leasingu z wysokim wykupem jest fakt, że można otrzymać w leasing znacznie droższy samochód. Jego eksploatacja w dalszym ciągu będzie mieściła się w miesięcznym budżecie, który jest przeznaczony na spłatę pojazdów. Posiadając takie same dochody, leasingobiorca może wybrać lepszy samochód.

Sprawdź, czy każdy może wziąć samochód w leasing.

Dzięki wysokiemu wykupowi w leasingu leasingobiorca może także pomyśleć nad różnymi możliwościami na zakończenie obowiązywania takiej umowy. Można na przykład wykupić przedmiot leasingu, wskazać kolejnego nabywcę bądź po prostu podjąć decyzję o tym, aby oddać przedmiot leasingu z powrotem do firmy leasingowej. Następnym rozwiązaniem przy wysokim wykupie jest kolejne sfinansowanie wartości wykupu w ramach leasingu bądź zaciągniętego kredytu gotówkowego.

Ostatnim, niezwykle istotnym atutem leasingu z wysokim wykupem jest fakt, iż dzięki niemu nie ma konieczności naliczania dodatkowego podatku VAT oraz uiszczania podatku dochodowego.

Wspomnieliśmy o najważniejszych zaletach leasingu z wysokim wykupem, zatem jakie są jego wady? Najistotniejszą wadą jest trochę wyższy koszt całkowity tej opcji leasingu w porównaniu z leasingiem z niskim wykupem. Nie chodzi już tutaj o wysokość marży dla firmy leasingowej, ale o odsetki w wyższej kwocie, które nalicza się ze względu na przesunięcie hipotetycznej spłaty 30 bądź nawet 50% wartości samochodu na koniec okresu finansowania. Wyższa suma odsetek to swego rodzaju koszt z tytułu mniejszych rat leasingowych podczas spłacania samej umowy leasingowej.

Następna wada leasingu z wysokim wykupem to wyższe ryzyko leasingobiorcy, jeśli dojdzie do szkody całkowitej na pojeździe. Firmy leasingowe porównują kwotę otrzymaną z odszkodowania komunikacyjnego z pozostałą sumą, która ma do spłaty dany leasingobiorca. Im szybciej klient spłaci swój leasing, tym mniejsze jest ryzyko, że kwota z odszkodowań nie wystarczy na spłatę leasingu na okoliczność szkody całkowitej. Leasing z wysokim wykupem charakteryzuje się tym, że spłata jest bardzo wolna, przez co ryzyko jest na stosunkowo wysokim poziomie. Jest jednak sposób na to, aby uchronić się od tego ryzyka. Wystarczy wykupić ubezpieczenie GAP. Jest to ubezpieczenie, które występuje w kilku wariantach - zdecydowanie najczęściej spotyka się ochronę, która polega na spłacie za leasingobiorcę wszystkich pozostałych rat leasingowych bądź ochronę przed utratą wartości samochodu.

Jak znaleźć najlepszą ofertę leasingu z niską ratą i wysokim wykupem?

Firmy leasingowe już od dawna obserwują trend polegający na coraz większym powodzeniu wśród polskich przedsiębiorców leasingu z niskimi ratami oraz wysokim wykupem. Sporo firm leasingowych posiada specjalne oferty dla przedsiębiorstw, które chciałyby skorzystać z tego rodzaju ofert. Dotyczą one oczywiście przede wszystkim samochodów, czyli środków leasingowych wybieranych najczęściej. Nie oznacza to oczywiście, że przy innych urządzeniach nie będziemy mogli ubiegać się o tę formę leasingu. Wszystko zależy od indywidualnej polityki prowadzonej przez konkretną firmę leasingową oraz rodzaju środka trwałego.

Leasing z wysokim wykupem oraz niskimi ratami dostępny jest w ofercie niezależnych producentów jak i największych firm leasingowych powiązanych z markami konkretnych samochodów. Leasing z wysokim wykupem jest możliwy zarówno przy drogich, luksusowych samochodach jak i w przypadku niższej półki cenowej.

W zdecydowanej większości przypadków leasing z wysokim wykupem i niską ratą jest oferowany razem z serwisem. W takim przypadku w cenie posiadamy serwis mechaniczny, przeglądy, wymianę opon czy nawet samochód zastępczy na czas przeprowadzania napraw blacharskich.

Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że w całym okresie obowiązywania umowy leasingobiorca nie będzie musiał pokrywać jakichkolwiek kosztów związanych z przeprowadzaniem bieżących napraw danego samochodu. Koszty będą oczywiście wliczone w comiesięczną ratę, której wysokość jest stała i nie ulega zmianie.

Niski wykup - kiedy najbardziej się opłaca?

Zdecydowana większość polskich leasingodawców przygotowuje oferty dla swoich klientów w taki sposób, że automatycznie zakłada, że wykup będzie niski, a raty leasingowe będą nieso wyższe. Jeśli wybierzemy ofertę, w której wykup będzie wynosił 1-5 procent wartości przedmiotu, to z całą pewnością nie warto rezygnować z takiej oferty. Za kilkaset złotych można przecież kupić pojazd, którego wartość jest kilkunastokrotnie wyższa. W jakich jeszcze przypadkach opłaca się skorzystać z tego rozwiązania?

Niski wykup okaże się rewelacyjnym rozwiązaniem, gdy nasza firma planuje korzystać z uzyskanego przedmiotu przez znacznie dłuższy czas niż okres obowiązywania umowy i nie chce co kilka lat wymieniać go na nowy. W takim układzie leasing jest dla danej firmy formą kredytu, który trzeba spłacić, aby móc bez żadnych przeszkód czy komplikacji eksploatować dane urządzenie.

Następna okoliczność w której firmy decydują się na niski wykup jest następująca: przedsiębiorca wykupuje przedmiot leasingu po to, aby w niedalekiej przyszłości go sprzedać. W takim układzie trzeba pamiętać o kosztach podatkowych, które generuje przychód z tytułu sprzedaży przedmiotu leasingu.

Następna sytuacja, w której firmie może zależeć na niskim wykupie przedmiotu leasingu będzie miała miejsce wtedy, gdy firma chce otrzymać możliwie jak najniższy koszt finansowania.

Leasing z wysokim wykupem - podsumowanie

Czy opłaca się wziąć leasing z wysokim wykupem i niską ratą? Podsumowując, bardzo ważne jest to, jaka jest indywidualna sytuacja konkretnego przedsiębiorstwa. Jeśli firma nie chce wykupić na własność przedmiotów leasingu, wówczas ten rodzaj leasingu na pewno się jej opłaci. Z kolei jeśli zależy jej na dłuższym eksploatowaniu danego pojazdu, wtedy powinna sięgnąć po leasing z niskim wykupem.

Zanim skorzystamy z jakiejkolwiek oferty, warto w pierwszej kolejności dokładnie rozeznać się w ofertach proponowanych przez poszczególne firmy leasingowe. Liczba atrakcyjnych propozycji jest niemała - te najlepsze prezentujemy Państwu na naszej stronie.

Komentarze

Powiązane artykuły

Zniesienie współwłasności – jak napisać wniosek?
10.01.2022

Zniesienie współwłasności – jak napisać wniosek i jak długo trwa sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości?

...na działkę budowlaną – najważniejsze informacje o kredycie hipotecznym na zakup działki Warto wyjaśnić, kiedy następuje zniesienie...

...kredytem hipotecznym lub autem kupionym na wspólnie zaciągnięty kredyt samochodowy. Na takie wspólne nabycie auta lub mieszkania zazwyczaj decydują...

Zobacz więcej
16 min. czytania
Zastaw rejestrowy – na czym polega i co powinien zawierać?
08.10.2021

Zastaw rejestrowy - jak sprawdzić i na czym polega zastaw rejestrowy na samochodzie?

Nie każdy ma świadomość, że samochód z rynku wtórnego może być obciążony prawami osób trzecich. Na ich mocy wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z pojazdu bez względu na to, czyją on stał się własnością. Raczej mało który świeżo upieczony właściciel auta wyobraża sobie sytuację, kiedy ktoś rości sobie jakiekolwiek prawa względem jego własności. Przed zakupem...
Zobacz więcej
6 min. czytania
Kredyt 50/50 - czym jest kredyt samochodowy 50/50?
13.09.2021

Kredyt 50/50 - czym jest kredyt samochodowy 50/50? Czy kredyt 50/50 się opłaca?

Jedną z możliwości sfinansowania zakupu pojazdu – nowego lub używanego – dostępną zarówno dla osób prywatnych, jak i dla przedsiębiorców jest kredyt 50/50. W praktyce wygląda to w ten sposób, że klient płaci na samym początku okresu kredytowania połowę ceny nabycia pojazdu. Jest to jego wkład własny, a kredyt 50/50 pozwala mu na zapłatę pozostałej części zwykle po roku.
Zobacz więcej
12 min. czytania
Samochód na raty - samochód na raty z salonu a auto używane na raty
03.12.2020

Samochód na raty - samochód na raty z salonu a auto używane na raty

Chcesz kupić samochód na raty i mieć pewność, że oferta będzie dla ciebie korzystna? Przekonaj się, jakie masz możliwości, a także co zrobić zależnie od tego, czy wybierasz kupno samochodu z salonu, czy chcesz kupić auto używane.
Zobacz więcej
8 min. czytania
Ubezpieczenie auta a kredyt na samochód
23.10.2020

Ubezpieczenie auta a kredyt na samochód

Ubezpieczenie auta nie musi być kosztowne. Nawet bez wychodzenia z domu, masz szansę poznać dostępne oferty i wybrać najlepszą usługę, która będzie świetnie dostosowana do twoich możliwości finansowych.
Zobacz więcej
7 min. czytania
Rata balonowa - co to jest i czy się opłaca?
14.08.2020

Rata balonowa - co to jest i czy się opłaca?

...z istniejących baz dłużników. Przedmiot umowy - zwyczajny kredyt samochodowy jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, gdy kupujemy nowy...

...płaci ostatnią, największą ratę balonową. Raty - w tradycyjnym kredycie samochodowym wysokość rat w każdym miesiącu jest mniej więcej taka sama. Z...

Zobacz więcej
10 min. czytania