Pożyczki dla bezrobotnych - na jakich warunkach są udzielane

Opublikowano: 2018-07-02 09:35

Nagły wydatek spadł na Ciebie jak grom z jasnego nieba. Potrzebujesz szybkiego zastrzyku gotówki, żeby go sfinansować, ale jesteś bezrobotny i nie masz stałych dochodów. O ile w tej sytuacji nie masz szans na uzyskanie kredytu, o tyle pożyczka dla bezrobotnych jest jak najbardziej możliwa. Na jakich warunkach? Gdzie ją uzyskać? Jak się o nią starać? Na te oraz inne pytania związane z pożyczkami dla bezrobotnych odpowiadamy w poniższym artykule.

Pożyczki dla bezrobotnych - na jakich warunkach są udzielane

Bezrobotny z dochodami

To, że jesteś bezrobotny, wcale nie oznacza, że nie uzyskujesz żadnych dochodów. Regularne wpływy finansowe nie zawsze są przecież rezultatem etatowej pracy i mogą również pochodzić z innych źródeł, takich jak np.:

  • wynajem nieruchomości,

  • tantiemy i prawa autorskie,

  • alimenty,

  • umowa zlecenie lub umowa o dzieło,

  • emerytura lub renta,

  • zasiłki socjalne (np. z programu Rodzina 500+).

Jeżeli jako bezrobotny odnotowujesz jakiekolwiek regularne wpływy finansowe, Twoja sytuacja względem firm pożyczkowych staje się znacznie lepsza, niż gdybyś pozostawał bez żadnych dochodów. O wiele łatwiej będzie Ci otrzymać pożyczkę i przejść weryfikację, którą przeprowadzają wszystkie firmy pożyczkowe bez wyjątku. Czy to znaczy, że brak systematycznych dochodów przekreśla szanse na otrzymanie dodatkowej gotówki? Na szczęście nie, o czym piszemy poniżej.

Bezrobotny bez dochodów

Jeśli nie odnotowujesz na swoim koncie osobistym żadnych wpływów i nie jesteś w stanie przedłożyć dokumentu, który potwierdzałby regularne dochody, wciąż możesz uzyskać pożyczkę. W jaki sposób? Są trzy możliwości, a mianowicie:

  • skorzystanie z poręczenia,

  • zastawienie części swojego majątku,

  • skorzystanie z usług gwarantora instytucjonalnego.

Przeanalizujmy po kolei każde z tych rozwiązań.

Pożyczka z poręczeniem

Poręczenie polega na tym, że inna osoba gwarantuje bankowi spłatę pożyczki, jeśli dłużnik, który się o nią stara, nie wywiąże się ze swojego zobowiązania. Poręczycielem może być każdy – rodzina, znajomi, a nawet ktoś obcy. Trzeba pamiętać, że poręczyciel odpowiada za niespłacenie pożyczki przez dłużnika, dlatego w przypadku jakichkolwiek problemów z uregulowaniem zobowiązania problemy dotyczą dwóch osób. Jeśli więc nie spłacisz na czas jednej z rat, firma pożyczkowa zwróci się z roszczeniami do poręczyciela. Z tego względu jego pozyskanie jest dość trudne, ale oczywiści nie niemożliwe.

Pożyczka pod zestaw

Bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób bezrobotnych, które nie mogą wykazać systematycznych dochodów i potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki, są pożyczki pod zastaw. Polegają one na tym, że w razie niespłacenia zobowiązania dłużnik odpowiada zastawionym przez siebie majątkiem, który może przejść w ręce wierzyciela w ramach rekompensaty za niewywiązanie się z umowy. Wiele firm pożyczkowych zgadza się na to, żeby zabezpieczeniem był samochód lub inny wartościowy przedmiot należący do dłużnika, jak np. kosztowna biżuteria, metale szlachetne czy nawet sprzęty RTV i AGD. Decydując się na pożyczkę pod zastaw, trzeba mieć świadomość, że w razie jej niespłacenia zastawiony majątek przepada i przechodzi w ręce wierzyciela.

Pożyczka z gwarantorem instytucjonalnym

Gwarantor instytucjonalny to zewnętrzny podmiot, który pełni rolę poręczyciela w sytuacji, gdy dłużnik nie może wykazać regularnych dochodów i nie ma innego poręczyciela. Niektóre firmy pożyczkowe dopuszczają możliwość skorzystania z takiej formy zabezpieczenia, jednak nie jest ona darmowa. Gwarantor instytucjonalny jest bowiem instytucją nastawioną na zysk, dlatego za swoje usługi pobiera opłatę, np. w wysokości 25% kwoty pożyczki.

Na czym polega jego rola? Na tym samym co tradycyjnego poręczyciela, tzn. przejmuje on na siebie zobowiązanie dłużnika w sytuacji, gdy nie spłaca pożyczki. Nie oznacza to jednak, że pożyczka przepada, ponieważ w razie jej niespłacenia gwarantor instytucjonalny domaga się od dłużnika równowartości pożyczonej kwoty, oczywiście poza podstawowym wynagrodzeniem za udzielenie poręczenia.

Warunki pożyczek dla bezrobotnych

Jak widać, bezrobotni mają realne szanse na otrzymanie pożyczki, nawet jeśli nie uzyskują stałych dochodów. Istnieje jednak jeden czynnik, który mocno ogranicza te szanse, a jest nim negatywna historia kredytowa. Jeżeli więc widniejesz w bazach dłużników jako osoba nierzetelna i niespłacająca swoich zobowiązań na czas, nie licz na to, że otrzymasz pożyczkę w każdej firmie. Wiele z nich jest bardzo wyczulonych na ten aspekt i nie chce ryzykować współpracy z niesumiennymi pożyczkobiorcami, co wydaje się w pełni zrozumiałe z ich punktu widzenia. Na szczęście istnieją jednak podmioty, dla których zła historia kredytowa nie jest przeciwwskazaniem do udzielenia pożyczki, choć nie ma ich wielu.

Jeśli chodzi o kwoty dostępne dla bezrobotnych, to ograniczają się one zwykle do kilku tys. zł przy pierwszej pożyczce. W ramach pierwszej pożyczki jedne firmy proponują maksymalnie 3 000 zł, a inne 5 000 zł, a kolejne 2 000 zł. Kwota może być wyższa w przypadku drugiej lub kolejnej pożyczki, o ile pierwsza zostanie spłacona zgodnie z umową. Równie istotny jest czas spłaty, który przeważnie wynosi 30-90 dni, aczkolwiek niekiedy zdarzają się oferty z dłuższym terminem, ale jest ich znacznie mniej.

Decydując się na pożyczkę dla bezrobotnych, miej pewność, że bez problemów spłacisz ją w umówionym czasie. Dobierz więc kwotę i termin w taki sposób, żeby pojedyncza rata zbytnio nie nadwyrężała Twojego budżetu domowego. Spóźnienie się ze spłatą choćby o jeden dzień wiąże się bowiem z dodatkowymi, wysokimi opłatami za przedłużenie terminu spłaty i czynności windykacyjne. Pożyczaj, ale z głową!

Kategoria:Chwilówki

Komentarze i opinie

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Badź pierwszy!