Kredyt gotówkowy bez BIK i KRD, dla zadłużonych

Zaktualizowano: 2021-05-28 12:09
Opublikowano: 2019-10-15 14:07
Średnia ocena: 5,74/6 Głosów: 35

Spirala zadłużenia. Te dwa słowa spędzają sen z powiek wielu osobom w Polsce. Opisują one sytuację, w której dla obsługi jednego zobowiązania zaciąga się kolejne, i kolejne. Brzmi jak prosty przepis na katastrofę i nierzadko tak właśnie jest. Listy dłużników pęcznieją z roku na rok, rosną kwoty zobowiązań. Niecierpliwy wierzyciel często dodatkowo uprzykrza życie. Spirala zadłużenia to rodzaj błędnego koła - im szybciej nastąpi wyjście z niego, tym lepiej. Zdobycie gotówki na spłatę długów jest możliwe, a pozostawienie za sobą niekończących się problemów finansowych - konieczne.

Biuro Informacji Kredytowej BIK - co to jest?

Kłopoty za spłatą swoich należności skutkują obecnością na liście dłużników. Wbrew obiegowej opinii do Biura Informacji Kredytowej (BIK) nie trafiają wyłącznie informacje o braku wpłat i zadłużeniu. Odnalezienie własnego nazwiska w bazie BIK jeszcze nie jest niczym złym ani alarmującym. Biuro Informacji Kredytowej to przedsiębiorstwo gromadzące i udostępniające dane pożyczkowe i kredytowe. Zebrane informacje o klientach są wykorzystywane przez instytucje finansowe (banki, firmy pożyczkowe, SKOK-i) w celu ich przeanalizowania pod kątem zdolności kredytowej konsumentów.

Jasną stroną BIK-u jest to, iż dzięki jego usługom możliwe jest uzyskanie pożyczki w kilkanaście minut, bez konieczności przedkładania jakichkolwiek dodatkowych dokumentów. Do baz danych BIK-u trafia każdy, kto zaciąga zobowiązanie finansowe w wymienionych instytucjach. Możesz także samodzielnie sprawdzić raport w BIK na swój temat, w dodatku całkowicie za darmo.

Ciemna strona BIK - czarna lista

Informacja o kliencie w bazie BIK może być również dla niego niekorzystna. Z jednej strony ułatwienie uzyskania kredyt gotówkowy w kwadrans, ale z drugiej - poważna przeszkoda w dostępie do dodatkowej gotówki.

Scoring to ocena punktowa konsumenta w systemie BIK. Brak uregulowania zobowiązania w wyznaczonym terminie zostaje odnotowany, a na tym cierpi wyrażona punktami wiarygodność klienta. Im więcej opóźnień lub braków spłaty, tym niższym poziomem zaufania konsument zostaje naznaczony. Na obniżenie scoringu wpływa również:

 • duża liczba wniosków o kredyty i pożyczki w krótkim czasie
 • liczne nowe zobowiązania zaciągnięte w ostatnim czasie
 • wykorzystanie lub przekroczenie limitu kredytowego

Czarna lista BIK grozi każdemu, kto przez co najmniej 60 dni od umownego terminu spłaty raty pożyczki nie ureguluje jej. Po pierwszych 30 dniach bez odnotowania wpłaty na koncie, instytucja finansowa, która udzieliła kredyt gotówkowy, przesyła informację do klienta o intencji wpisania go na wspomnianą listę. Zgodnie z praktyką, BIK może przetrzymywać dane - także negatywne - nawet przez okres 5 lat.

Krajowy Rejestr Dłużników - jak do niego trafić i jak z niego wyjść?

Znalezienie się na liście zadłużonych w Krajowym Rejestrze Dłużników jest dość proste. Każda osoba fizyczna ze zobowiązaniem 200 zł lub większym trafia do rejestru jako dłużnik. Procedura wygląda podobnie jak w przypadku Biura Informacji Kredytowej - 30 dniowy termin poinformowania o zamiarze wpisania na listę materializuje się po 60 dniach. Adnotacja w rejestrze dłużników może być spowodowane m.in.:

 • zaległością lub brakiem uregulowania świadczeń alimentacyjnych
 • mandat za brak biletu w komunikacji publicznej
 • zadłużenie w związku z opłatami za media (prąd, gaz, woda i ścieki, wywóz śmieci)
 • brak opłaty za usługi telekomunikacyjne
 • niespłacenie pożyczki

Konsekwencją obecności na liście KRD - podobnie jak w przypadku BIK - będzie utrudniony dostęp do podstawowych ofert instytucji finansowych. W przypadku banku może to być brak zgody na udzielenie kredytu, czy odmowa wydania karty kredytowej. Niemożliwe może okazać się wzięcie telefonu na abonament, a także podłączenie telewizji satelitarnej lub kablowej. Informacja z KRD odczytywana jest jako niezdolność dotrzymywania warunków umowy i zapowiedź przyszłych problemów z regulowaniem zobowiązań.

Usunięcie własnego nazwiska z niechlubnej listy osób zadłużonych odbywa się pod jednym warunkiem - spłaty wierzyciela. Zwrócenie długu skutkuje obowiązkiem nałożonym na wierzyciela, aby ten w ciągu 14 dni wypisał dłużnika. Faktycznego usunięcia dokonuje sam KRD w następnych 7 dniach.

Kredyt dla zadłużonych i bez bik - czy to możliwe?

Praktyka pokazuje, iż uzyskanie kredytu w banku przez osoby zadłużone jest w zasadzie niemożliwe. Wyjątki mogą się zdarzyć, aczkolwiek zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) banki starannie prześwietlają klientów, określając ich zdolność kredytową.Preferowani są konsumenci legitymujący się umową o pracę, dopiero później zlecenie i dzieło. Obecność w rejestrach dłużników (BIK, KRD) wymusza jednak niemal w każdym przypadku zwrócenie się do instytucji finansowych spoza sektora bankowego.

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych - przekonaj się, czy pomoże ci wyjść z długów?

Firmy pożyczkowe - rozwiązanie problemu?

Firmy pożyczkowe mają specjalne oferty dla osób zadłużonych. Prawo zezwala takim przedsiębiorstwom na indywidualne i niezależne oceny zdolności kredytowej swoich klientów, więc decyzja o udzieleniu usługi finansowej zależy wyłącznie od ich suwerennej decyzji. Nie ma potrzeby legitymowania się umową o pracę ani czystą historia kredytową, aczkolwiek w skrajnym przypadku (np. ubiegającej się o pożyczkę osoby bezrobotnej) firma taka może w ramach umowy zażądać ustanowienia zastawu.

Popularne oferty "pożyczki bez BIK" mogą być jedną z ostatnich desek ratunkowych, a przeznaczone są przede wszystkim dla osób z:

 • niską zdolnością kredytową,
 • zajęciem komorniczym,
 • złą historią kredytową,
 • wpisami w BIK, KRD (ewentualnie w innych bazach),
 • problemami ze spłatą bieżących zobowiązań finansowych.

Spirala zadłużenia - jak z niej wyjść?

Nagromadzenie kilku długów nierzadko powoduje, iż konsumenci zaciągają następne zobowiązania, aby pokryć dotychczasowe kłopoty finansowe. W efekcie powstaje spirala zadłużenia, czyli sytuacja, którą obrazuje tocząca się kula śniegowa - rośnie ona stopniowo, aż osiąga rozmiary przechodzące wcześniejsze wyobrażenie.

Osoby posiadające problem ze spłatą kilku bieżących zobowiązań nie są skazane na wyżej omówiony schemat prowadzący do bankructwa. Rozwiązaniem złej sytuacji będzie kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych.

Firmy pożyczkowe oferują połączenie wszystkich zaciągniętych kredytów i pożyczek w jeden instrument finansowy, czyli właśnie kredy (pożyczę) konsolidacyjną. Jest to najczęściej rozwiązanie korzystne i praktyczne. Nie wymaga rozproszenia uwagi pomiędzy kilka instytucji, z których każda w razie problemów może zgłosić dłużnika do rejestru. Nie zachodzi konieczność obsługiwania kilku wyżej oprocentowanych zobowiązań.

W wyniku podpisanej z firmą pożyczkową umowy, nasze stare długi znikają, a całą uwagę możemy poświęcić spłacie jedynego aktualnego zobowiązania tj. pożyczki konsolidacyjnej.

Sprawdź, ile wynosi oprocentowanie kredytu gotówkowego!

Windykacja, komornik a pożyczka konsolidacyjna

Wielu konsumentów załamuje się w obliczu zajęcia komorniczego. Niepotrzebnie. Firmy pożyczkowe przez suwerenne prawo decydowania o tym, komu zechcą udzielić finansowego wsparcia, wcale nie muszą kierować się sytuacją prawną klienta. Pożyczkę konsolidacyjną mogą uzyskać również osoby, których zadłużenie doprowadziło do umieszczenia ich na listach BIK i KRD, a także do przejęcia obowiązku odzyskania należności przez komornika.

Ciążąca na kliencie windykacja nie musi być zatem brana pod uwagę przy decyzji o pożyczce. Zdarzają się oferty przeznaczone dla nowych klientów z obniżonym, a czasem nawet zerowym oprocentowaniem za pierwszą pożyczkę. Pomocna dłoń firmy pożyczkowej to odsunięcie od siebie widma bankructwa i dalszych kłopotów.

Pożyczka konsolidacyjna - na co można przeznaczyć pieniądze?

Zastępując kilka zobowiązań jedną nową pożyczką, niemal zawsze jesteśmy zobowiązani do spłacenia nią pozostałych wierzytelności. Uzyskanej od firmy pożyczkowej kwoty nie możemy wydawać wg własnego uznania, np. na bieżące potrzeby czy zakup sprzętu RTV.

Pożyczka konsolidacyjna ma charakter celowy. Podobnie jak kredyt hipoteczny lub kredyt samochodowy zaciągnięty w banku, czy też zakup w sklepie w systemie ratalnym, może być wykorzystana jedynie w zadeklarowanym przeznaczeniu.

Po uregulowaniu wszelkich zobowiązań nic nie stoi jednak na przeszkodzie w uzyskaniu zwykłej pożyczki gotówkowej, którą użytkować klient może w wybrany przez siebie sposób.

Pożyczka online

Rozwiązanie problemów finansowych bez wychodzenia z domu jest możliwe. Firmy pożyczkowe oferują udzielenie finansowego wsparcia online. Wystarczy się zarejestrować w serwisie wybranej instytucji finansowej i aplikować o konkretną kwotę do spłaty w ustalonym przez siebie terminie.

Przed ostateczną decyzją warto zapoznać się z funkcjami oferowanymi przez porównywarki. W jednym miejscu możliwe jest zestawienie najlepszych propozycji pożyczkowych. Po wskazaniu pożądanej kwoty kredytu i czasu spłaty, porównywarka wskażę nam najniższe raty, najlepsze oprocentowanie i pomoże wybrać cieszącego się największym zaufaniem pożyczkodawcę.

Poznanie wszystkich ofert ułatwi optymalny wybór, a może okazać się konieczne, gdyż poszczególne firmy mogą różnić się między sobą wymaganymi opłatami dodatkowymi, karami za nieterminowe spłaty, a także oprocentowaniem - nierzadko wielokrotnie. Na rynku zdarzają się również usługi, korzystając z których można zacząć spłacać zobowiązanie dopiero po kilku miesiącach od uzyskania pożyczki.

Poprawienie sytuacji finansowej wymaga namysłu, ponieważ brak ostrożności może skutkować trafieniem "z deszczu pod rynnę".

Pożyczka dla zadłużonych - kto może się o nią ubiegać?

Prawie połowa dorosłych Polaków posiada zaległe zobowiązania finansowe. Ponad 85% z nich stara się spłacać swoje długi. Rynek firm pożyczkowych jest codziennie testowany przez miliony osób.

Większość firm pożyczkowych wymaga jedynie niezbędnego minimum danych o swoich klientach. Wymaganie posiadania umowy o pracę, zaświadczania swoich dochodów, przedstawianie historii kredytowej - to wszystko w zasadzie się nie zdarza, nie jest konieczne.

Poszerzanie potencjalnego grona odbiorców swojej oferty maksymalizują niskie kryteria formalne, które należy spełnić. O pożyczkę wnioskować mogą firmy i osoby prywatne. Warunkiem dla osób fizycznych jest pełnoletność (ukończenie 18 roku życia), obywatelstwo Rzeczpospolitej Polskiej. Do rzadkości należą sytuacje, w których firma prosi o informację o dochodach.

Powiązane artykuły

Na czym polega pożyczka pomostowa i kto może z niej skorzystać?
Kredyty gotówkowe 16.09.2021

Kredyt pomostowy - na czym polega pożyczka pomostowa i kto może z niej skorzystać?

Kredyt pomostowy to sposób na sfinansowanie przedsięwzięcia związanego z dotacją unijną. Taka pożyczka pomostowa dostępna jest w kilku bankach. Dostępna jest przede wszystkim dla przedsiębiorców, ale nie tylko. Co zrobić, żeby mieć szanse na kredyt? Na jakich warunkach jest on udzielany? Odpowiadamy na te oraz inne pytania o kredyt pomostowy!
Zobacz więcej
Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?
Kredyty gotówkowe 15.09.2021

Program czyste powietrze - dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

Program „Czyste Powietrze” pozwala na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie starych źródeł ogrzewania w domach jednorodzinnych na nowe, bardziej ekologiczne. Ponadto możesz otrzymać pożyczkę „Czyste Powietrze” z gwarancją w wybranych bankach, które mają zawarte porozumienie z NFOŚiGW.
Zobacz więcej
Kredyt a pożyczka - sprawdź czym się różni kredyt od pożyczki
Chwilówki 14.09.2021

Kredyt a pożyczka - sprawdź czym się różni kredyt od pożyczki w parabanku

Czym się różni kredyt od pożyczki? To pytanie zadają sobie osoby zainteresowane pozyskaniem środków na dowolny cel. Choć oba pojęcia są używane zamiennie, to w rzeczywistości oznaczają dwa zupełnie różne produkty. Zatem czym różni się pożyczka od kredytu i z której oferty bardziej opłaca się skorzystać? Odpowiadamy!
Zobacz więcej
Wcześniejsza spłata kredytu - hipotecznego, gotówkowego. Kalkulator
Kredyty gotówkowe 10.09.2021

Wcześniejsza spłata kredytu - hipotecznego, gotówkowego. Kalkulator

Wcześniejsza spłata kredytu to szansa na zmniejszenie całkowitych kosztów zobowiązania. Warunki spłaty nie zawsze są jednak oczywiste, a przez to niekiedy spłacenie kredytu przed terminem może się nie opłacać. Sprawdź, kiedy wcześniejsza spłata kredytu to dobre rozwiązanie i co musisz zrobić, żeby była możliwa!
Zobacz więcej
Kredyt rewolwingowy - na czym polega kredyt rewolwingowy?
Kredyty gotówkowe 10.09.2021

Kredyt rewolwingowy - na czym polega kredyt rewolwingowy i kto może z niego korzystać?

Kredyt rewolwingowy, udzielany najczęściej w ramach rachunku kredytowego czy bieżącego, pozwala na uzyskanie dodatkowych środków przy bieżącym prowadzeniu działalności. Może on jednak posłużyć do wielu innych celów.
Zobacz więcej
Kredyt po spłacie komornika - czy kredyt po spłaceniu komornika jest możliwy?
Kredyty gotówkowe 03.09.2021

Kredyt po spłacie komornika - czy kredyt po spłaceniu komornika jest możliwy?

Stało się – zwlekałeś ze spłatą zobowiązań tak długo, że sprawą zajął się komornik. To dla Ciebie zła wiadomość, bo wkrótce zamierzałeś wnioskować o nowy kredyt. I co teraz? Czy kredyt po spłacie komornika jest możliwy? Odpowiedź brzmi: tak, pytanie tylko, kiedy, bo najpierw musi minąć odpowiednio dużo czasu. Spłacony komornik a kredyt hipoteczny – sprawdź, co warto na ten temat wiedzieć!
Zobacz więcej