× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Kredyt gotówkowy bez BIK i KRD, dla zadłużonych

Zaktualizowano: 02.02.2021 09:49
Opublikowano: 15.10.2019 14:07
Średnia ocena: 5,64/6 Głosów: 22

Spirala zadłużenia. Te dwa słowa spędzają sen z powiek wielu osobom w Polsce. Opisują one sytuację, w której dla obsługi jednego zobowiązania zaciąga się kolejne, i kolejne. Brzmi jak prosty przepis na katastrofę i nierzadko tak właśnie jest. Listy dłużników pęcznieją z roku na rok, rosną kwoty zobowiązań. Niecierpliwy wierzyciel często dodatkowo uprzykrza życie. Spirala zadłużenia to rodzaj błędnego koła - im szybciej nastąpi wyjście z niego, tym lepiej. Zdobycie gotówki na spłatę długów jest możliwe, a pozostawienie za sobą niekończących się problemów finansowych - konieczne.

Biuro Informacji Kredytowej BIK - co to jest?

Kłopoty za spłatą swoich należności skutkują obecnością na liście dłużników. Wbrew obiegowej opinii do Biura Informacji Kredytowej (BIK) nie trafiają wyłącznie informacje o braku wpłat i zadłużeniu. Odnalezienie własnego nazwiska w bazie BIK jeszcze nie jest niczym złym ani alarmującym. Biuro Informacji Kredytowej to przedsiębiorstwo gromadzące i udostępniające dane pożyczkowe i kredytowe. Zebrane informacje o klientach są wykorzystywane przez instytucje finansowe (banki, firmy pożyczkowe, SKOK-i) w celu ich przeanalizowania pod kątem zdolności kredytowej konsumentów.

Jasną stroną BIK-u jest to, iż dzięki jego usługom możliwe jest uzyskanie pożyczki w kilkanaście minut, bez konieczności przedkładania jakichkolwiek dodatkowych dokumentów. Do baz danych BIK-u trafia każdy, kto zaciąga zobowiązanie finansowe w wymienionych instytucjach. Możesz także samodzielnie sprawdzić raport w BIK na swój temat, w dodatku całkowicie za darmo.

Ciemna strona BIK - czarna lista

Informacja o kliencie w bazie BIK może być również dla niego niekorzystna. Z jednej strony ułatwienie uzyskania kredyt gotówkowy w kwadrans, ale z drugiej - poważna przeszkoda w dostępie do dodatkowej gotówki.

Scoring to ocena punktowa konsumenta w systemie BIK. Brak uregulowania zobowiązania w wyznaczonym terminie zostaje odnotowany, a na tym cierpi wyrażona punktami wiarygodność klienta. Im więcej opóźnień lub braków spłaty, tym niższym poziomem zaufania konsument zostaje naznaczony. Na obniżenie scoringu wpływa również:

 • duża liczba wniosków o kredyty i pożyczki w krótkim czasie
 • liczne nowe zobowiązania zaciągnięte w ostatnim czasie
 • wykorzystanie lub przekroczenie limitu kredytowego

Czarna lista BIK grozi każdemu, kto przez co najmniej 60 dni od umownego terminu spłaty raty pożyczki nie ureguluje jej. Po pierwszych 30 dniach bez odnotowania wpłaty na koncie, instytucja finansowa, która udzieliła kredyt gotówkowy, przesyła informację do klienta o intencji wpisania go na wspomnianą listę. Zgodnie z praktyką, BIK może przetrzymywać dane - także negatywne - nawet przez okres 5 lat.

Krajowy Rejestr Dłużników - jak do niego trafić i jak z niego wyjść?

Znalezienie się na liście zadłużonych w Krajowym Rejestrze Dłużników jest dość proste. Każda osoba fizyczna ze zobowiązaniem 200 zł lub większym trafia do rejestru jako dłużnik. Procedura wygląda podobnie jak w przypadku Biura Informacji Kredytowej - 30 dniowy termin poinformowania o zamiarze wpisania na listę materializuje się po 60 dniach. Widnienie w spisie może być spowodowane m.in.:

 • zaległością lub brakiem uregulowania świadczeń alimentacyjnych
 • mandat za brak biletu w komunikacji publicznej
 • zadłużenie w związku z opłatami za media (prąd, gaz, woda i ścieki, wywóz śmieci)
 • brak opłaty za usługi telekomunikacyjne
 • niespłacenie pożyczki

Konsekwencją obecności na liście KRD - podobnie jak w przypadku BIK - będzie utrudniony dostęp do podstawowych ofert instytucji finansowych. W przypadku banku może to być brak zgody na udzielenie kredytu, czy odmowa wydania karty kredytowej. Niemożliwe może okazać się wzięcie telefonu na abonament, a także podłączenie telewizji satelitarnej lub kablowej. Informacja z KRD odczytywana jest jako niezdolność dotrzymywania warunków umowy i zapowiedź przyszłych problemów z regulowaniem zobowiązań.

Usunięcie własnego nazwiska z niechlubnej listy osób zadłużonych odbywa się pod jednym warunkiem - spłaty wierzyciela. Zwrócenie długu skutkuje obowiązkiem nałożonym na wierzyciela, aby ten w ciągu 14 dni wypisał dłużnika. Faktycznego usunięcia dokonuje sam KRD w następnych 7 dniach.

Kredyt dla zadłużonych i bez bik - czy to możliwe?

Praktyka pokazuje, iż uzyskanie kredytu w banku przez osoby zadłużone jest w zasadzie niemożliwe. Wyjątki mogą się zdarzyć, aczkolwiek zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) banki starannie prześwietlają klientów, określając ich zdolność kredytową.Preferowani są konsumenci legitymujący się umową o pracę, dopiero później zlecenie i dzieło. Obecność w rejestrach dłużników (BIK, KRD) wymusza jednak niemal w każdym przypadku zwrócenie się do instytucji finansowych spoza sektora bankowego.

Promocja
Polecamy
1
9,35%
RRSO
5,00%
Oprocentowanie
497,43 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
7979 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 20
2
8,81%
RRSO
7,19%
Oprocentowanie
492,71 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
9466 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 6
Promocja
3
9,21%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
496,17 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
3903 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 14
4
9,30%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
480,78 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 0/6
262 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0
5
12,46%
RRSO
6,80%
Oprocentowanie
524,73 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 3/6
1234 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 2

Firmy pożyczkowe - rozwiązanie problemu?

Firmy pożyczkowe mają specjalne oferty dla osób zadłużonych. Prawo zezwala takim przedsiębiorstwom na indywidualne i niezależne oceny zdolności kredytowej swoich klientów, więc decyzja o udzieleniu usługi finansowej zależy wyłącznie od ich suwerennej decyzji. Nie ma potrzeby legitymowania się umową o pracę ani czystą historia kredytową, aczkolwiek w skrajnym przypadku (np. ubiegającej się o pożyczkę osoby bezrobotnej) firma taka może w ramach umowy zażądać ustanowienia zastawu.

Promocja
1
0,00%
RRSO
1.000,00 PLN
Do spłaty
Ocena: 6/6
378 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 2
Dla każdego Klienta za darmo do 1000 zł
2
0,00%
RRSO
1.000,00 PLN
Do spłaty
Ocena: 6/6
535 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 1
3
517,31%
RRSO
1.343,00 PLN
Do spłaty
Ocena: 6/6
1296 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 2
4
514,00%
RRSO
1.160,00 PLN
Do spłaty
Ocena: 6/6
904 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 2
5
514,00%
RRSO
1.160,00 PLN
Do spłaty
Ocena: 0/6
988 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0

Popularne oferty "pożyczki bez BIK" mogą być jedną z ostatnich desek ratunkowych, a przeznaczone są przede wszystkim dla osób z:

 • niską zdolnością kredytową,
 • zajęciem komorniczym,
 • złą historią kredytową,
 • wpisami w BIK, KRD (ewentualnie w innych bazach),
 • problemami ze spłatą bieżących zobowiązań finansowych.

Spirala zadłużenia - jak z niej wyjść?

Nagromadzenie kilku długów nierzadko powoduje, iż konsumenci zaciągają następne zobowiązania, aby pokryć dotychczasowe kłopoty finansowe. W efekcie powstaje spirala zadłużenia, czyli sytuacja, którą obrazuje tocząca się kula śniegowa - rośnie ona stopniowo, aż osiąga rozmiary przechodzące wcześniejsze wyobrażenie.

Osoby posiadające problem ze spłatą kilku bieżących zobowiązań nie są skazane na wyżej omówiony schemat prowadzący do bankructwa. Rozwiązaniem złej sytuacji będzie kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych.

Firmy pożyczkowe oferują połączenie wszystkich zaciągniętych kredytów i pożyczek w jeden instrument finansowy, czyli właśnie kredy (pożyczę) konsolidacyjną. Jest to najczęściej rozwiązanie korzystne i praktyczne. Nie wymaga rozproszenia uwagi pomiędzy kilka instytucji, z których każda w razie problemów może zgłosić dłużnika do rejestru. Nie zachodzi konieczność obsługiwania kilku wyżej oprocentowanych zobowiązań.

W wyniku podpisanej z firmą pożyczkową umowy, nasze stare długi znikają, a całą uwagę możemy poświęcić spłacie jedynego aktualnego zobowiązania tj. pożyczki konsolidacyjnej.

Windykacja, komornik a pożyczka konsolidacyjna

Wielu konsumentów załamuje się w obliczu zajęcia komorniczego. Niepotrzebnie. Firmy pożyczkowe przez suwerenne prawo decydowania o tym, komu zechcą udzielić finansowego wsparcia, wcale nie muszą kierować się sytuacją prawną klienta. Pożyczkę konsolidacyjną mogą uzyskać również osoby, których zadłużenie doprowadziło do umieszczenia ich na listach BIK i KRD, a także do przejęcia obowiązku odzyskania należności przez komornika.

Ciążąca na kliencie windykacja nie musi być zatem brana pod uwagę przy decyzji o pożyczce. Zdarzają się oferty przeznaczone dla nowych klientów z obniżonym, a czasem nawet zerowym oprocentowaniem za pierwszą pożyczkę. Pomocna dłoń firmy pożyczkowej to odsunięcie od siebie widma bankructwa i dalszych kłopotów.

Pożyczka konsolidacyjna - na co można przeznaczyć pieniądze?

Zastępując kilka zobowiązań jedną nową pożyczką, niemal zawsze jesteśmy zobowiązani do spłacenia nią pozostałych wierzytelności. Uzyskanej od firmy pożyczkowej kwoty nie możemy wydawać wg własnego uznania, np. na bieżące potrzeby czy zakup sprzętu RTV.

Pożyczka konsolidacyjna ma charakter celowy. Podobnie jak kredyt hipoteczny lub samochodowy zaciągnięty w banku, czy też zakup w sklepie w systemie ratalnym, może być wykorzystana jedynie w zadeklarowanym przeznaczeniu.

Po uregulowaniu wszelkich zobowiązań nic nie stoi jednak na przeszkodzie w uzyskaniu zwykłej pożyczki gotówkowej, którą użytkować klient może w wybrany przez siebie sposób.

Promocja
Polecamy
1
9,35%
RRSO
5,00%
Oprocentowanie
497,43 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
7979 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 20
2
8,81%
RRSO
7,19%
Oprocentowanie
492,71 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
9466 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 6
Promocja
3
9,21%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
496,17 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
3903 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 14
4
9,30%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
480,78 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 0/6
262 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0
5
12,46%
RRSO
6,80%
Oprocentowanie
524,73 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 3/6
1234 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 2

Pożyczka online

Rozwiązanie problemów finansowych bez wychodzenia z domu jest możliwe. Firmy pożyczkowe oferują udzielenie finansowego wsparcia online. Wystarczy się zarejestrować w serwisie wybranej instytucji finansowej i aplikować o konkretną kwotę do spłaty w ustalonym przez siebie terminie.

Promocja
1
0,00%
RRSO
1.000,00 PLN
Do spłaty
Ocena: 6/6
378 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 2
Dla każdego Klienta za darmo do 1000 zł
2
0,00%
RRSO
1.000,00 PLN
Do spłaty
Ocena: 6/6
535 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 1
3
517,31%
RRSO
1.343,00 PLN
Do spłaty
Ocena: 6/6
1296 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 2
4
514,00%
RRSO
1.160,00 PLN
Do spłaty
Ocena: 6/6
904 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 2
5
514,00%
RRSO
1.160,00 PLN
Do spłaty
Ocena: 0/6
988 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0

Przed ostateczną decyzją warto zapoznać się z funkcjami oferowanymi przez porównywarki. W jednym miejscu możliwe jest zestawienie najlepszych propozycji pożyczkowych. Po wskazaniu pożądanej kwoty kredytu i czasu spłaty, porównywarka wskażę nam najniższe raty, najlepsze oprocentowanie i pomoże wybrać cieszącego się największym zaufaniem pożyczkodawcę.

Poznanie wszystkich ofert ułatwi optymalny wybór, a może okazać się konieczne, gdyż poszczególne firmy mogą różnić się między sobą wymaganymi opłatami dodatkowymi, karami za nieterminowe spłaty, a także oprocentowaniem - nierzadko wielokrotnie. Na rynku zdarzają się również usługi, korzystając z których można zacząć spłacać zobowiązanie dopiero po kilku miesiącach od uzyskania pożyczki.

Poprawienie sytuacji finansowej wymaga namysłu, ponieważ brak ostrożności może skutkować trafieniem "z deszczu pod rynnę".

Pożyczka dla zadłużonych - kto może się o nią ubiegać?

Prawie połowa dorosłych Polaków posiada zaległe zobowiązania finansowe. Ponad 85% z nich stara się spłacać swoje długi. Rynek firm pożyczkowych jest codziennie testowany przez miliony osób.

Większość firm pożyczkowych wymaga jedynie niezbędnego minimum danych o swoich klientach. Wymaganie posiadania umowy o pracę, zaświadczania swoich dochodów, przedstawianie historii kredytowej - to wszystko w zasadzie się nie zdarza, nie jest konieczne.

Poszerzanie potencjalnego grona odbiorców swojej oferty maksymalizują niskie kryteria formalne, które należy spełnić. O pożyczkę wnioskować mogą firmy i osoby prywatne. Warunkiem dla osób fizycznych jest pełnoletność (ukończenie 18 roku życia), obywatelstwo Rzeczpospolitej Polskiej. Do rzadkości należą sytuacje, w których firma prosi o informację o dochodach.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

TOP 3 oferty - kredyty gotówkowe

Pełny ranking

Powiązane artykuły

Pożyczka gotówkowa bez prowizji
Kredyty gotówkowe 08.03.2021

Pożyczka gotówkowa bez prowizji

Szukasz pożyczki gotówkowej bez prowizji, bo uważasz, że dzięki temu faktycznie uda ci się skorzystać z kredytu o najatrakcyjniejszych warunkach? Nie zawsze tak jest, sprawdź, czego możesz się spodziewać po ofercie bez prowizji.

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy 2021 - porównanie najatrakcyjniejszej i najgorszej oferty w rankingu
Kredyty gotówkowe 02.03.2021

Kredyt gotówkowy 2021 - porównanie najatrakcyjniejszej i najgorszej oferty w rankingu

Przekonaj się, jakie są różnice między najtańszym a najdroższym kredytem gotówkowym online. Sprawdź, czy warto korzystać z narzędzi finansowych przed dokonaniem wyboru i podpisaniem umowy kredytowej.

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy na oświadczenie w 2021
Kredyty gotówkowe 23.02.2021

Kredyt gotówkowy na oświadczenie w 2021

Chcesz skorzystać z kredytu gotówkowego na osobiste oświadczenie o dochodach? W takim razie musisz pamiętać, że oferta tego typu będzie dostępna praktycznie wyłącznie dla stałych klientów banków.

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy po spłaceniu długu - kiedy możesz ubiegać się o zobowiązanie?
Kredyty gotówkowe 17.02.2021

Kredyt gotówkowy po spłaceniu długu - kiedy możesz ubiegać się o zobowiązanie?

Nawet niewielki dług zostaje odnotowany przez BIK. Warto także pamiętać, że zadłużenie nie zostaje wykreślone z historii kredytowej tuż po spłacie zobowiązania. Kiedy możliwe będzie wnioskowanie o kredyt gotówkowy, jeśli...

Zobacz więcej
Pożyczka gotówkowa - jak obniżyć koszt pożyczki w banku?
Kredyty gotówkowe 12.02.2021

Pożyczka gotówkowa - jak obniżyć koszt pożyczki w banku?

Czy ubiegając się o pożyczkę na dowolny cel w banku, masz wpływ na koszt zobowiązania? Co możesz zrobić, by cieszyć się niższym oprocentowaniem lub brakiem prowizji za udzielenie pożyczki? 

Zobacz więcej
Kredyt dla młodych klientów - kredyt gotówkowy a kredyt celowy
Kredyty gotówkowe 09.02.2021

Kredyt dla młodych klientów - kredyt gotówkowy a kredyt celowy

Kredyt dla młodych klientów wcale nie musi wiązać się z dodatkowymi kosztami, czy większą liczbą dokumentów lub formalności. Niezależnie od wieku, możesz liczyć na usługę finansową, która zostanie dostosowana do...

Zobacz więcej