Kredyty gotówkowe 7 min. czytania

Kredyt gotówkowy z najniższą krajową. Na jaką sumę możemy liczyć?

Zaktualizowano: 2022-04-01 09:47
Opublikowano: 2020-02-03 12:35
Średnia ocena: 5,83/6 Głosów: 30
Kredyt gotówkowy z najniższą krajową - czy to się uda?

Kredyt gotówkowy przy najniższej krajowej – czy to możliwe? Osoby otrzymujące pensję minimalną mogą zaciągnąć zobowiązanie – wszystko zależy od zdolności kredytowej klienta. Ile można dostać kredytu na najniższą krajową? Jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdziliśmy to!

Po kredyt gotówkowy sięgają tysiące Polaków, którzy chcą w ten sposób sfinansować dowolny cel konsumpcyjny. Oferta banków jest bardzo rozbudowana, a szansę na kredyt mają także osoby, które nie zarabiają zbyt wiele. Osoby zatrudnione na umowie o pracę i osiągające minimalne przychody również mogą liczyć na pozytywną decyzję ze strony banku.

Przypomnijmy, że najniższa krajowa co roku wzrasta – od stycznia 2022 roku wynosi 3010 zł brutto, co netto daje ok. 2360 zł. To wzrost aż o 210 zł w porównaniu do roku 2021, kiedy osoby zarabiające pensję minimalną otrzymywały 2800 zł brutto. Z kolei aktualna stawka za godzinę pracy to 19,70 zł brutto – pracownik otrzymuje „na rękę” 13,91 zł.

Szerzej na temat pensji minimalnej piszemy w artykule: Najniższa krajowa netto i brutto – ile wynosi najniższa krajowa.

Kredyt gotówkowy na najniższą krajową – czy bank się na to zgodzi?

Osoby mające niskie przychody nie mogą pozwolić sobie na samodzielne finansowanie wielu potrzeb – np. remontu mieszkania czy kupna samochodu. W takiej sytuacji często zadają sobie pytanie: „czy zarabiając najniższą krajową, dostanę kredyt?” Okazuje się, że banki przy wydawaniu decyzji kredytowej biorą pod uwagę wiele czynników – nie tylko wysokość dochodów.

Jest to oczywiście jeden z najważniejszych parametrów służących do obliczania zdolności kredytowej, jednak duży wpływ na decyzję mają również inne czynniki. Czy przy najniższej krajowej można dostać kredyt gotówkowy? Oczywiście, że tak – pytanie tylko, jakiej wysokości i na jaki okres. Jaki kredyt otrzymam przy najniższej krajowej w 2022 roku? Czy dostanę kredyt na dowolny cel? Odpowiadamy na pytania!

Kto może ubiegać się o kredyt gotówkowy z najniższą krajową?

Osoby zarabiające pensję minimalną nie mają wysokiej zdolności kredytowej – ciężko im uzyskać kredyt hipoteczny czy kupić na raty nowy samochód z salonu. Podobnie w przypadku kredytów gotówkowych na bardzo wysokie kwoty. Przy tego typu zobowiązaniach banki stosują bardziej restrykcyjne kryteria i wymagają wyższych zarobków. Oczywiście nie jest niemożliwe. Jakie trzeba spełniać warunki, żeby dostać kredyt? Większe szanse na otrzymanie kredytu mają osoby, które:

 • są zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony,
 • mają długi staż na obecnym stanowisku,
 • mają pozytywną historię kredytową,
 • mogą się pochwalić wysokim scoringiem BIK,
 • nie widnieją w rejestrach dłużników oraz na tzw. czarnych listach,
 • mogą przedstawić dodatkowe zabezpieczenie kredytu, np. poręczenie,
 • decydują się na zaciągnięcie zobowiązania ze współkredytobiorcą.

Najniższa krajowa a zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa to inaczej zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania. Jest to najważniejszy czynnik, który banki biorą pod uwagę, wydając decyzję w sprawie kredytu. Badając zdolność, instytucje analizują wiele czynników, które przesądzają o tym, czy klient będzie w stanie spłacić zadłużenie bez opóźnień – weryfikują jego aktualne finanse oraz historię kredytową. Co wpływa na zdolność kredytową?

 • Wysokość zarobków,
 • forma zatrudnienia i rodzaj umowy (np. umowa zlecenie, umowa o pracę, na czas określony, nieokreślony),
 • staż pracy,
 • miesięczne wydatki związane z utrzymaniem (np. rachunki),
 • inne zobowiązania (raty kredytów, alimenty),
 • liczba osób w gospodarstwie domowym,
 • wiek,
 • stan cywilny.

Przy okazji warto dodać, że od 2022 roku banki przy obliczaniu zdolności kredytowej mają przyjmować oprocentowanie zwiększone o 5% w stosunku do aktualnego. Jest to zalecenie Komisji Nadzoru Finansowego związane z sukcesywnie podnoszonymi stopami procentowymi. Jaka zatem jest zdolność kredytowa przy najniższej krajowej?

Zobacz też: Ile trzeba mieć punktów w BIK, aby otrzymać kredyt? Jak zdobyć kredyt z niskim scoringiem?

Ile można dostać kredytu na najniższą krajową? Kalkulator

Klienci, którzy zadają sobie pytanie „ile dostanę kredytu przy najniższej krajowej” mogą skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej, który wyniki wylicza na podstawie wysokości dochodu, miesięcznych opłat oraz innych zobowiązań. Warto pamiętać, wysokość kredytu przy najniższej krajowej będzie również zależeć od okresu kredytowania. Jaki największy kredyt otrzymamy przy najniższej krajowej?

Dla potrzeb naszego zestawienia przyjęliśmy, że klient otrzymujący pensję minimalną (2360 zł netto), nie posiada innych kredytów w złotych, a jego miesięczne opłaty związane z utrzymaniem wynoszą 1000 zł. Poniżej w tabeli przedstawiliśmy przykładowe wyliczenia – maksymalny kredyt (20 000 zł) przy najniższej krajowej.

Okres spłaty

Zdolność kredytowa

36 miesięcy

36 843 zł

48 miesięcy

47 602 zł

60 miesięcy

56 200 zł

Im dłuższy okres kredytowania, tym wyższa zdolność kredytowa, czyli maksymalna kwota, jaką bank może pożyczyć.

Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt zarabiając najniższą krajową?

Zarabiasz najniższą krajową, a Twoja zdolność kredytowa nie jest wysoka? Możesz zwiększyć szanse na otrzymanie korzystnego kredytu, spełniając następujące warunki.

 • Spłacisz posiadane zobowiązania, np. pożyczki ratalne w innych bankach – uregulowanie długów zmniejszy Twoje miesięczne wydatki, a zatem pozytywnie wpłynie na zdolność kredytową. Pamiętaj o tym, że po spłacie najlepiej odczekać miesiąc lub dwa z zaciąganiem kolejnego zobowiązania.
 • Zrezygnujesz z karty kredytowej – nawet nieużywana karta obciąża zdolność kredytową klienta. Banki biorą pod uwagę limit kredytowy na karcie, a nie faktyczne wykorzystanie środków. Jeśli zatem nie korzystasz z karty, ale limit wynosi 5000 zł, to banki potraktują to jako zobowiązania na taką kwotę.
 • Weźmiesz kredyt z inną osobą – współkredytobiorca, który ma wyższą zdolność i pozytywną historię kredytową, zawsze podwyższa szanse na otrzymanie kredytu.
 • Przedstawisz zabezpieczenie kredytu, np. nieruchomość.

Kredyt gotówkowy przy najniższej krajowej – jaki bank wybrać?

Banki mają w swojej ofercie różne produkty finansowe dla osób zarabiających najniższą krajową. Chcesz zaciągnąć zobowiązanie? Jaki kredyt przy minimalnej krajowej możesz otrzymać, zakładając, że chcesz spłacić dług w ciągu 36 miesięcy? Przedstawiamy najkorzystniejsze oferty:

Bank Pekao

 • Maksymalna kwota kredytu: 34 590 zł,
 • miesięczna rata 960,85 zł,
 • oprocentowanie – 9,49%,
 • prowizja – 0,00%,
 • RRSO – 9,91%,
 • Całkowity koszt – 4590 zł.

Alior Bank

 • Maksymalna kwota kredytu: 34 187 zł,
 • miesięczna rata 949,66 zł,
 • oprocentowanie – 8,69%,
 • prowizja – 0,00%,
 • RRSO – 9,04%,
 • Całkowity koszt – 4187 zł.

Citi Handlowy

 • Maksymalna kwota kredytu: 34 106 zł,
 • miesięczna rata 947,40 zł,
 • oprocentowanie – 7,85%,
 • prowizja – 1,00%,
 • RRSO – 8,87%,
 • Całkowity koszt – 4106 zł.

Na co uważać, decydując się na kredyt gotówkowy przy najniższej krajowej?

Chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy przy najniższej krajowej? W 2022 roku zgodnie z rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego wysokość miesięcznych rat kredytów nie może przekroczyć 50% dochodów. Nie dotyczy to jednak osób zarabiających najniższą krajową – w ich przypadku raty nie mogą być wyższe niż 40%.

Jeśli zatem interesuje Cię kredyt lub pożyczka przy najniższej krajowej, zastanów się, czy rata zobowiązania nie będzie zbyt wysoka jak na Twoje możliwości finansowe. Sprawdź także opinie dotyczące ofert banków – najlepiej spytaj innych osób, które zaciągnęły kredyt przy najniższej krajowej. Forum internetowe również może być dobrym źródłem informacji. Pamiętaj, że najniższa krajowa a kredyt nie wykluczają się – ważne są także inne czynniki, np. forma zatrudnienia.

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak zrezygnować z karty kredytowej w banku?
11.01.2023

Jak zrezygnować z karty kredytowej w banku?

...nas do szukania na każdym kroku oszczędności. Tak czy inaczej, karta kredytowa stanowi dobrą alternatywę dla kredytu gotówkowego i chętnie z...

...dla kredytu gotówkowego i chętnie z niej korzystamy. Rezygnacja z karty kredytowej przed upłynięciem okresu określonego w zawartej umowie jak...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym jest wskaźnik ogólnego zadłużenia? Jak go obliczyć
12.12.2022

Czym jest wskaźnik ogólnego zadłużenia? Jak go obliczyć

...do podejmowania krótko- i długoterminowych decyzji biznesowych czy oceny sytuacji majątkowej i finansowej przez odbiorców zewnętrznych i kredytodawców.  Gdy przedsiębiorstwo stara się o kredyt gotówkowy, bank z pewnością sprawdzi efektywność jego działania, właśnie weryfikując najświeższe dane z zakresu analizy finansowej. Zacznijmy od wyjaśnienia, co oznacza wskaźnik ogólnego...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak otrzymać pożyczkę na raty 0%?
09.12.2022

Jak otrzymać pożyczkę na raty 0%?

...którzy ze względu na niską zdolność nie mają szans na kredyt gotówkowy w banku. Obecnie wiele firm pozabankowych ma w ofercie pierwszą...

...zależy na niskim koszcie zobowiązania, przyciąga szczególnie chwilówka 0 procent – nieoprocentowana oferta, której RRSO wynosi 0%...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?
08.12.2022

Czym są stopy procentowe NBP? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Na czym polegają płatności odroczone?
28.11.2022

Na czym polegają płatności odroczone i kiedy można z nich skorzystać?

...zna takie sytuacje – wiele osób decyduje się wówczas na szybki kredyt gotówkowy lub zaciągnięcie chwilówki. Naprzeciw oczekiwaniom szerokiej...

...pytania. W pewnym sensie przelew odroczony jest alternatywą dla kredytu gotówkowego lub pożyczki, ma jednak jeden duży atut – samo odroczenie...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?
21.11.2022

Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?

...lub elektronicznej, jako załącznik do podpisywanej umowy np. kredytu gotówkowego. W przypadku gdy proces wnioskowania odbywa się zdalnie...

...spłaty, może on ulegać zmianom, niezależnie od tego, czy to kredyt hipoteczny, czy gotówkowy. Przykładem konieczności wprowadzenia modyfikacji...

Zobacz więcej
5 min. czytania