Kredyty hipoteczne 8 min. czytania

Kredyt hipoteczny z najniższą krajową - czy to się uda?

Zaktualizowano: 2021-02-05 14:59
Opublikowano: 2020-01-08 14:30
Średnia ocena: 5,62/6 Głosów: 29
Kredyt hipoteczny z najniższą krajową - czy to się uda?

Wśród przyszłych kredytobiorców często pojawiają się wątpliwości dotyczące tego, ile trzeba zarabiać, by móc liczyć na zgodę kredytową. W tym artykule postaramy się przybliżyć kwestię wymagań finansowych związanych z kredytem hipotecznym.

Myśląc o własnym mieszkaniu, często należy rozważyć zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Tylko niewielka liczba Polaków jest w stanie nabyć nieruchomość z pomocą swoich oszczędności. Nie dziwi zatem popularność usług tego typu i licznych zapytań związanych z zadłużeniem. Kredyt hipoteczny wiąże się z wieloma formalnościami i dokładną weryfikacją klienta przez bank. Istotną rolę w otrzymaniu kredytu pełni również zdolność kredytowa potencjalnego usługobiorcy. Dlatego też wśród przyszłych kredytobiorców często pojawiają się wątpliwości dotyczące tego, ile trzeba zarabiać, by móc liczyć na zgodę kredytową. W tym artykule postaramy się przybliżyć kwestię kredytu hipotecznego w przypadku osób, które zatrudnione są na podstawie najniższego krajowego wynagrodzenia. Czy osoba o takich dochodach może liczyć na zgodę na kredyt? Jak oblicza się zdolność kredytową? Co można zrobić, by poprawić swoją zdolność?

Kredyt a minimalne zarobki

W roku 2019 płaca minimalna wynosiła 2250,00 złotych brutto. Na rękę pracownik otrzymywał zatem 1634,00 złotych. Kredyt hipoteczny dla singla, płaca minimalna będzie niewystarczająca, by móc otrzymać kredyt na sfinansowanie kupna mieszkania. Jeśli jednak o kredyt ubiega się para, a każda z osób posiada wynagrodzenie, nawet minimalne, bank nie powinien mieć przeciwwskazań przed udzielenie zadłużenia.

Warto pamiętać, że stałe dochody będą przez instytucję finansową oceniane dużo lepiej niż wpływy nieregularne lub o zmiennych wartościach. Dlatego też osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, szczególnie na czas nieokreślony, mogą oczekiwać lepszej oceny pod względem swojej zdolności finansowej, co będzie miało realny wpływ na szybsze otrzymanie zgody kredytowej.

Jak widać, możesz ubiegać się o kredyt hipoteczny, nawet jeśli zarabiasz minimalną krajową. Wiele zależy od innych warunków, m.in. twoich oszczędności, które pokryją wkład własny, wysokości zadłużenia i wartości nieruchomości. Nie podejmuj jednak decyzji bez zdobycia większej ilości informacji.

Oblicz swoją zdolność kredytową

Chcesz sprawdzić, ile wynosi twoja zdolność kredytowa? Z naszą pomocą masz taką możliwość, w dodatku bez wypełniania żadnych dokumentów, czy dostarczania zaświadczeń. Wystarczy, że na naszej stronie skorzystasz z kalkulatora zdolności kredytowej, a w ciągu kilku minut przekonasz się, czy bank będzie zainteresowanym tym, by udzielić ci kredytu, którego tak bardzo potrzebujesz. Sam kalkulator jest bardzo uniwersalny i możesz z niego skorzystać niezależnie od tego, o jaki kredyt zamierzasz ubiegać się w banku. Jakie informacje musisz podać, by wynik kalkulatora okazał się poprawny? Koniecznie ustal kwotę kredytu, o jaki będziesz się ubiegać, a także okres spłaty w trakcie którego chcesz spłacić swoje zadłużenie. Dodatkowo konieczne jest określenie stałego dochodu oraz, co równie ważne miesięcznych opłat (czynsz, media, żywność raty innych zadłużeń, opłaty związane z edukacją i transportem oraz rozrywką). Tych kilka informacji pozwoli szybko określić, czy masz szansę na bezproblemową spłatę kredytu, wraz z wszystkimi kosztami towarzyszącemu zadłużeniu.

Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny?

Jeżeli zależy ci na korzystniejszym wizerunku i chcesz mieć wpływ na to, by zwiększyć swoją zdolność kredytową, możesz odpowiednio o to zadbać. Wiele osób myśli, że zdolność kredytowa to wynik tylko i wyłącznie tego, jak prezentują się regularne dochody kredytobiorcy, jest to oczywiście istotne, jednak zawsze mamy szansę na to, by w inny sposób zwiększyć swoje szanse na zobowiązanie i pozytywnie wypaść w oczach pracowników banku. Co możesz realnie zrobić, by faktycznie zwiększyć swoje szanse na kredyt?

  • Inne zobowiązania finansowe - w przypadku gdy wciąż spłacasz kredyt lub pożyczkę, być może warto poczekać do momentu spłaty tego zadłużenia, tak aby wydatek z tym związany nie obniżał twojej zdolności kredytowej.

  • Wydłużenie okresu przewidywanej spłaty - takie posunięcie sprawia, że twoje miesięczne raty będą dużo niższe, co oczywiście znacznie podwyższa zdolność kredytową. To proste rozwiązanie, które wiąże się jednak z tym, że zapłacisz więcej odsetek, o czym należy pamiętać zanim się na to zdecydujesz.

  • Zlikwiduj kartę kredytową oraz limit na koncie - choć to często wygodny dostęp do dodatkowej gotówki, gdy starasz się o kredyt mieszkaniowy, warto zrezygnować z takiej formy wsparcia finansowego. Nawet gdy nie korzystasz z tych produktów finansowych, obciążają one twój rachunek, co zostanie odnotowane przy ustalaniu zdolności kredytowej.

  • Historia kredytowa - jeżeli do tej pory nie posiadasz żadnej historii kredytowej, być może warto zastanowić się nad drobnym zakupem ratalnym, tak aby móc udowodnić, że jego spłata przebiegała terminowo, bez żadnych problemów. Osoby, których raport wydany przez BIK wykaże, negatywne wpisy o zaległych opłatach muszą jednak przygotować się na to, że bank nie będzie chętny udzielić im kredytu, szczególnie hipotecznego.

Narzędzia finansowe które musisz poznać

Wspominaliśmy już o kalkulatorze zdolności kredytowej, który pomoże ci ocenić twoje możliwości finansowe. Na naszej stronie znajdziesz jednak znacznie więcej narzędzi, które mogą przydać się przyszłemu kredytobiorcy. Wśród kalkulatorów możemy wyróżnić kalkulator kredytowy, dzięki któremu szybko porównasz oferty, które już cię zainteresowały, dodatkowo możesz skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń, jeśli masz jakieś wątpliwości związane z kwotami brutto i netto.

Jednak najbardziej pomocnym narzędziem finansowym będzie z pewnością ranking kredytów hipotecznych. Szukając odpowiedniego zadłużenia, warto zwrócić uwagę na wszystkie dostępne oferty. Wielu kredytobiorców korzysta z usług tego typu, w banku, który już dobrze zna, np. ze względu na prowadzenie w nim konta osobistego. Ranking kredytów pozwoli ci szybko zweryfikować, które oferty zapewniają najniższą marżę, a także przekonać się, gdzie podpisanie umowy kredytowej będzie najkorzystniejsze dla ciebie. Nie musisz w tym celu odwiedzać placówek banków, gwarantujemy, że na naszej stronie znajdziesz wiadomości, które pomogą ci błyskawicznie podjąć tak ważną decyzję, bez obawy o dodatkowe koszta lub haczyki.

Jakie warunki wymagane są przez bank przed udzieleniem kredytu hipotecznego?

Kredytobiorca, który chce skorzystać z kredytu hipotecznego, musi liczyć się z tym, że to oferta, która wyróżnia się na tle innych usług dostępnych w banku pod względem wymagań stawianych przed klientem. Wszystko ze względu na wysoką kwotę zadłużenia, a także minimalne oprocentowanie kredytu. Instytucja musi zmniejszyć swoje ryzyko, co wiąże się z dłuższym procesem ubiegania się o środki.

Klient banku, zanim otrzyma informację o tym, czy bank zdecyduje się udzielić mu kredytu na kupno mieszkania lub domu musi:

  • Wypełnić formularz o kredyt hipoteczny wraz z wymaganymi przez konkretny bank załącznikami

  • Dostarczyć dokumenty, które potwierdzą informacje o stałych zarobkach oraz ich wysokości, co pozwoli określić zdolność kredytową kredytobiorcy

  • Posiadać korzystną historię kredytową

  • Konieczne jest posiadanie wkładu własnego (Zgodnie z aktualnym prawem bankowym, wkład własny powinien wynosić 20% wartości nieruchomości. W bankach są jednak oferty, które pozwalają na obniżenie wkładu do 10% wartości mieszkania lub domu, wymagając jednak skorzystania z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.)

  • Kredytobiorca będzie zobowiązany do ustanowienia hipoteki na rzecz banku, która będzie zabezpieczeniem kredytu. Dodatkowo wymagane jest ubezpieczenie nieruchomości oraz wykupienia polisy na życie.

Wypełnij elektroniczny wniosek o kredyt

Kredyt hipoteczny to nie kredyt online, ale możesz szybko skontaktować się z bankiem, wysyłając elektroniczny wniosek, który znajdziesz na naszej stronie. To błyskawiczny sposób na to, by móc bezpośrednio porozmawiać z konsultantem banku, nie mając obowiązku podpisania umowy. Wypełniając wniosek online, zyskasz czas, a także bardzo szybko zdobędziesz wszystkie niezbędne informacje o zadłużeniu, z którego chcesz skorzystać.

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt hipoteczny w mBanku
27.01.2022

Kredyt hipoteczny w mBanku – sprawdź ofertę, warunki i koszt kredytu mieszkaniowego w mBanku!

W mBanku kredyt hipoteczny wziąć można na zakup mieszkania lub działki, budowę domu lub remont nieruchomości. Pożyczyć można dużo i na długo, otrzymując przy tym całkiem atrakcyjne warunki kredytowania. Chcesz poznać więcej szczegółów? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt hipoteczny w mBanku.
Zobacz więcej
17 min. czytania
Hipoteka - co to jest i na czym polega?
25.01.2022

Co to jest hipoteka na nieruchomości i jakie są rodzaje hipotek?

...ksiąg wieczystych. Wniosek może złożyć bank (jako wierzyciel hipoteczny) lub właściciel nieruchomości, który w tym wypadku jest kredytobiorcą. Najczęściej jednak to osoby zaciągające kredyt hipoteczny zobowiązane są do dopełnienia wszystkich formalności. Na szczęście nie musisz samemu tworzyć urzędowego pisma i zastanawiać się co zawiera hipoteka. Wniosek o wpis składa się na gotowym...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Raty annuitetowe - co to jest?
18.01.2022

Raty annuitetowe – czy warto się na nie decydować? Sprawdź!

Rata annuitetowa to stosunkowo rzadko używane i dla wielu osób obco brzmiące określenie raty często wybieranej przy kredycie, a mianowicie raty równej. To jedna z dwóch standardowych opcji spłaty kredytu, zaraz obok raty malejącej. Decydujący się na nią kredytobiorca będzie zobowiązany przelewać bankowi przez określony w umowie czas ratę w stałej kwocie. Czy opłaca się...
Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt gotówkowy dla młodych małżeństw
14.01.2022

Ile kosztuje kredyt dla młodych małżeństw? Sprawdź warunki kredytu gotówkowego i kredytu hipotecznego dla młodych małżeństw

...każdemu łatwo jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest...

...jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest poza ich zasięgiem. Dlatego banki oferują...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Czym różni się hipoteka kaucyjna od zwykłej?
14.01.2022

Czym jest hipoteka kaucyjna? Czym różni się hipoteka kaucyjna od zwykłej?

...o hipotece kaucyjnej mogłeś nawet nie słyszeć, zwłaszcza gdy o kredyt hipoteczny występujesz dopiero teraz i robisz to po raz pierwszy. Wszystko...

...cię zainteresować: Na czym polega i ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego? Aby lepiej zrozumieć, na czym polegała hipoteka kaucyjna, warto...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?
13.01.2022

Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?

...niż początkowo założyłeś? Sprawdź, czy wnioskowanie o kredyt gotówkowy w takiej sytuacji to dobry pomysł. Kredyt hipoteczny to...

...kredytów hipotecznych stanowi jednak, że wkład własny na kredyt hipoteczny nie powinien być mniejszy niż 20% wartości kredytowanej...

Zobacz więcej
8 min. czytania