Kredyty hipoteczne 10 min. czytania

Kredyt hipoteczny a najniższa krajowa w 2023 roku. Czy zarabiając najniższą krajową otrzymam kredyt na mieszkanie?

Zaktualizowano: 2023-06-05 12:59
Opublikowano: 2020-01-08 14:30
Średnia ocena: 5,55/6 Głosów: 31
Kredyt hipoteczny a najniższa krajowa w 2022 roku

Kredyt przy najniższej krajowej w 2023 roku może wzbudzać obawy wielu klientów banków – przy stopach procentowych na poziomie 6,75% raty zobowiązań są bardzo wysokie. I chociaż banki powoli łagodzą kryteria, jakie trzeba spełnić, żeby uzyskać kredyt hipoteczny, to osoby o niskich dochodach mogą mieć dużo wątpliwości. Postaramy się je rozwiać!

Jaka jest najniższa krajowa w 2022?

Przez pensję minimalną rozumiemy najniższe wynagrodzenie, jakie może uzyskiwać pracownik zatrudniony na pełen etat. W związku z wysoką inflacją w 2023 roku wysokość minimalnego wynagrodzenia jest aktualizowana aż 2 razy – w styczniu oraz lipcu. Ile obecnie wynosi najniższa krajowa?

 • od 1 stycznia 2023 – 3490 zł brutto (ok. 2700 zł netto). Stawka godzinowa wynosi 22,80 zł brutto (pl. 20 zł netto),
 • od 1 lipca 2023 – 3600 zł brutto (ok. 2780 zł netto). Stawka godzinowa wynosi 23,50 zł brutto (ok. 21 zł netto).

Pierwsza z podwyżek oznacza wzrost wynagrodzenia o prawie 16% w stosunku do roku ubiegłego, a druga – aż o 19,6%

Sprawdź: O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2022 roku? Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu na mieszkanie?

Czy bank udzieli kredytu hipotecznego przy najniższej krajowej w 2023?

Czy kredyty hipoteczne są dostępne dla osób zarabiających najniższą krajową? W większości przypadków płaca minimalna będzie niewystarczająca, aby móc otrzymać kredyt na sfinansowanie kupna mieszkania. Jeśli jednak o kredyt ubiega się para, a każda z osób posiada stałe wynagrodzenie, nawet minimalne, bank nie powinien mieć przeciwwskazań przed wydaniem pozytywnej decyzji.

A co z singlami, którzy zarabiają najniższą krajową? Wiele zależy od wysokości kredytu i okresu kredytowania, a także posiadanego wkładu własnego, sytuacji zawodowej i finansowej wnioskodawcy. Osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych mogą mieć wątpliwości, czy bank zgodzi się na kredyt.

Warto pamiętać, że stałe dochody są przez instytucję finansową oceniane dużo lepiej niż wpływy nieregularne lub o zmiennych wartościach. Dlatego też osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, szczególnie na czas nieokreślony, mogą oczekiwać lepszej oceny pod względem swojej zdolności finansowej, co będzie miało realny wpływ na szybsze otrzymanie zgody kredytowej.

Oczywiście możesz ubiegać się o kredyt mieszkaniowy przy najniższej krajowej. Wiele zależy od innych warunków, m.in. oszczędności, które pokryją wkład własny, wysokości zadłużenia i wartości nieruchomości. Nie podejmuj jednak decyzji bez zdobycia większej ilości informacji.

Kredyt hipoteczny przy najniższej krajowej a zdolność kredytowa kredytobiorcy

Umowa na najniższą krajową a kredyt hipoteczny – to sytuacja co najmniej niepewna. W jaki sposób zwiększyć swoje szanse na uzyskanie odpowiedniej zdolności? Jedną z najskuteczniejszych metod jest wydłużenie okresu przewidywanej spłaty. Takie posunięcie sprawia, że miesięczne raty są dużo niższe, co oczywiście znacznie podwyższa zdolność kredytowąTo proste rozwiązanie, jednak skutkuje podwyższeniem odsetek, a co za tym idzie – zwiększeniem ostatecznej kwoty do spłaty.

Chcesz sprawdzić, ile wynosi twoja zdolność kredytowa? Z naszą pomocą masz taką możliwość – bez wypełniania żadnych dokumentów, czy dostarczania zaświadczeń. Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora zdolności kredytowej dostępnego na naszej stronie, a w ciągu kilku minut przekonasz się, czy bank będzie zainteresowanym tym, by udzielić ci kredytu, którego tak bardzo potrzebujesz. 

Sam kalkulator jest bardzo uniwersalny i możesz z niego skorzystać niezależnie od tego, o jaki kredyt zamierzasz ubiegać się w banku. Jakie informacje podać, by wynik okazał się poprawny? Koniecznie ustal kwotę kredytu, o jaki będziesz się ubiegać, a także przewidywany okres spłaty zadłużenia.

Należy również podać miesięczny dochód oraz wydatki związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego (czynsz, media, żywność raty innych zadłużeń, opłaty związane z edukacją i transportem oraz rozrywką). Tych kilka informacji pozwoli szybko określić, czy masz szansę na bezproblemową spłatę kredytu, wraz z wszystkimi kosztami towarzyszącemu zadłużeniu.

Rekomendacje KNF a zdolność kredytowa przy kredycie hipotecznym

Mamy dobrą wiadomość dla potencjalnych kredytobiorców – ponieważ od jesieni 2022 roku stopy procentowe nie idą w górę, sytuacja na rynku kredytowym wydaje się stabilizować. Chociaż nadal przy staraniu się o kredyt hipoteczny trzeba spełnić wiele warunków i posiadać wysoką zdolność, to banki powoli łagodzą kryteria, a zatem łatwiej jest uzyskać kredyt hipoteczny.

Zgodnie z rekomendacją KNF przekazaną bankom w lutym 2023 roku, minimalna stopa procentowa, jaka powinna być przyjmowana w ocenie zdolności kredytowej przy udzielaniu kredytów hipotecznych, wynosi 2,5 p.p., a nie, jak było do tej pory – 5 p.p. Jak twierdzi rzecznik UKNF, zmiana wynika z tego, że obecnie istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wzrostu stóp procentowych.

Jaki kredyt hipoteczny przy minimalnej krajowej? Symulacja

Ile można dostać kredytu przy najniższej krajowej? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto sprawdzić, jaka jest obecnie wysokość rat przy konkretnych kwotach kredytu hipotecznego. Rozważymy je w dwóch wariantach okresu spłaty - 25 i 30 lat i wkładzie własnym na poziomie 20%.

Kwota kredytu

Okres spłaty

Rata miesięczna

300 tys. zł

25 lat

2 435,93 zł

300 tys. zł

30 lat

2 328,04 zł

200 tys. zł

25 lat

1 623,95 zł

200 tys. zł

30 lat

1 552,02 zł

100 tys. zł

25 lat

811,98 zł

100 tys. zł

30 lat

776,01 zł

Jak zatem widać, kredyt na wysokości 200 tys. i 300 tys. dla singla przy najniższej krajowej raczej nie będzie dostępny, a to dlatego, że rata pochłonie prawie połowę zarobków. Na 100 tys. można już jednak liczyć, o ile koszty życie są niskie i kredytobiorca nie ma innych zobowiązań.

Przeczytaj też: Sprawdź ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny w 2022 roku 

Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać kredyt hipoteczny przy najniższej krajowej w 2023?

Klient banku, zanim otrzyma informację o tym, czy bank zdecyduje się udzielić mu kredytu na kupno mieszkania lub domu musi:

 • wypełnić formularz o kredyt hipoteczny wraz z wymaganymi przez konkretny bank załącznikami;
 • dostarczyć dokumenty, które potwierdzą informacje o stałych zarobkach oraz ich wysokości, co pozwoli określić zdolność kredytową kredytobiorcy;
 • posiadać korzystną historię kredytową;
 • posiadać wkład własny.

Warto także dodać, że kredytobiorca będzie zobowiązany do ustanowienia hipoteki na rzecz banku, która będzie zabezpieczeniem kredytu. Dodatkowo może być wymagane ubezpieczenie nieruchomości oraz wykupienia polisy na życie.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać kredyt hipoteczny z minimalnym wynagrodzeniem? Przedstawiamy najważniejsze warunki:

 • stały dochód – najlepiej na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Umowy terminowe również są akceptowane, jednak mogą negatywnie wpływać na ocenę zdolności kredytowej,
 • zdolność kredytowa – możliwość spłaty zadłużenia w terminie. Banki określają ją na podstawie dochodów i wydatków klienta, uwzględniają stałe zobowiązania, raty kredytów i wydatki na utrzymanie. W ocenie zdolności liczy się również forma zatrudnienia, zajmowane stanowisko i branża, staż pracy, liczba osób w gospodarstwie domowym, a także wiek i stan cywilny wnioskodawcy.
 • historia kredytowa – weryfikowana na podstawie danych z BIK. Banki sprawdzają również rejestry dłużników.
 • pełna zdolność do czynności prawnych i ukończone 18 lat.
 • wkład własny na poziomie minimum 20% (banki akceptują również 10% wkład własny, jednak konieczne jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia).

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Istnieje wiele sposobów na poprawę zdolności kredytowej, nawet przy niskich dochodach. Przedstawiamy najpopularniejsze:

 • Znalezienie współkredytobiorcy. Jest to osoba, która wraz z Tobą przystępuje do kredytu hipotecznego i jest tak samo odpowiedzialna przed bankiem za jego spłatę. Nie musi być to współmałżonek, kredyt równie dobrze można zaciągnąć z rodzicem czy rodzeństwem, a nawet osobą niespokrewnioną.
 • Spłata innych zobowiązań – pozbycie się kredytów i innych zobowiązań obciążających klienta pozwala zwiększyć zdolność kredytową. W ocenie, jakiej dokonują banki, liczą się nawet limity na kartach kredytowych, dlatego warto z nich zrezygnować.
 • Negocjacja warunków zatrudnienia – nawet jeśli w grę nie wchodzi podwyżka, można postarać się o zmianę formy umowy, np. na umowę na czas nieokreślony.

Kredyt hipoteczny przy najniższej krajowej a wkład własny

Zgodnie z aktualnym prawem bankowym, wkład własny powinien wynosić 20% wartości nieruchomości. W bankach są jednak oferty, które pozwalają na obniżenie wkładu do 10% wartości mieszkania lub domu, wymagają jednak skorzystania z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Pamiętajmy jednak o tym, że wyższy wkład własny zwiększa szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji ze strony banku, warto zatem już wcześniej zacząć gromadzić oszczędności. Warto też zwrócić uwagę na program „Mieszkanie bez wkładu własnego”, który od 1 marca 2023 roku nosi nazwę „Rodzinny kredyt mieszkaniowy”.

W tym przypadku to Bank Gospodarstwa Krajowego udziela gwarancji na wkład własny. Rozwiązanie jest stworzone z myślą o klientach banków, którzy mają zdolność kredytową, jednak nie posiadają kapitału, który może stanowić wkład własny do kredytu.

W jakim banku najłatwiej dostać kredyt hipoteczny przy najniższej krajowej?

W którym banku najlepiej wziąć kredyt hipoteczny? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto skorzystać z porównywarki kredytów. Obecnie najatrakcyjniejsze oferty dostępne są w Alior Banku, PKO BP i mBanku. Przykładowo przy kredycie w wysokości 200 tys. zł z okresem kredytowania na 25 lat najkorzystniejsze warunki zapewnia:

Oferta specjalna „Megahipoteka” Alior Bank

 • oprocentowanie 8,60%,
 • prowizja 0,00%,
 • RRSO 8,95%,
 • rata miesięczna 1623,95 zł
 • całkowity koszt 287 186,29 zł

Oferta „Własny Kąt” PKO BP

 • oprocentowanie 8,66%,
 • prowizja 0,00%,
 • RRSO 9,01%,
 • rata miesięczna 1632,08 zł
 • całkowity koszt 288 622,69 zł

Oferta „Spełnij Marzenia” mBank

 • oprocentowanie 9,06%,
 • prowizja 0,00%,
 • RRSO 9,45%,
 • rata miesięczna 1686,62 zł
 • całkowity koszt 305 985,34 zł

Sytuacja jest jednak zmienna, dlatego dobrze jest sprawdzać oferty na bieżąco, ponieważ banki nierzadko wprowadzają ciekawe promocje.

Kredyt hipoteczny a najniższa krajowa – co jeszcze warto wiedzieć?

Bank odrzucił Twój wniosek o kredyt? Nie musisz od razu skreślać marzeń o własnym mieszkaniu. Warto złożyć wniosek w kilku bankach, ponieważ warunki udzielenia zobowiązania mogą się różnić. Może się też okazać, że jeden bank udzieli Ci wyższego kredytu niż drugi. 

Przed złożeniem wniosku o kredyt warto też porozmawiać z pracodawcą. Być może zrozumie Twoją sytuację i zgodzi się udzielić podwyżki. Czasami nawet kilkaset złotych może zrobić znaczną różnicę w ocenie zdolności kredytowej.

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak wziąć kredyt hipoteczny?

Jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku?

...do mniej korzystnych warunków umowy kredytowej lub wydłużyć już i tak czasochłonne procedury. Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się, jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku i czym jest kredyt hipoteczny. Przy staraniu się o kredyty hipoteczne, które zazwyczaj dotyczą znacznych sum pieniężnych, banki wymagają...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Budowa domu a Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Budowa domu a Bezpieczny Kredyt 2 proc.

...proc. trzeba przedstawić w banku dokumenty dochodowe, dla potwierdzenia posiadania odpowiednio wysokiej zdolności. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Warto posłużyć się kalkulatorem zdolności, by to wyliczyć. Jeśli jest zbyt niska jak na planowaną kwotę kredytu, być może dobrym pomysłem...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?

Czym jest ulga termomodernizacyjna i kto może z niej skorzystać?

...w takie zmiany, nawet jeśli na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że...

...na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że wiele wydatków można odliczyć...

Zobacz więcej
12 min. czytania
jak wziąć Bezpieczny kredyt 2 proc

Jak wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

...uruchomiony 1 lipca 2023, program oferuje preferencyjny kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2% (plus marża banku i inne opłaty) na pierwsze...

...bezpieczny kredyt 2%? Tak samo, jak w przypadku każdego innego kredytu hipotecznego, tak i w przypadku Bezpiecznego kredytu 2%, należy złożyć...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt hipoteczny w Alior Banku. Warunki oferty, opinie

Kredyt hipoteczny w Alior Banku. Warunki oferty, opinie

...aż kilka różnych opcji. Sprawdźmy jaki w Alior Bank otrzymamy kredyt hipoteczny i jakie opinie krążą wśród klientów banku. Jeśli szukasz...

...bankowych, wśród oferowanych przez niego produktów znajdują się kredyty hipoteczne. Alior Bank Megahipoteka czy Alior Bank Własne M w Wielkim Mieście...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Co lepiej spłacać – kapitał czy odsetki?

Co lepiej spłacać – kapitał czy odsetki?

...2023 roku odnotowaliśmy już dwa spadki poziomu stóp procentowych, co sprawia, że wiele osób zadaje sobie pytanie – czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Zanim przystąpimy do działania, warto dokładnie przeanalizować, w jaki sposób przebiega spłata kredytu. Rata zobowiązania składa się z części kapitałowej...

Zobacz więcej
6 min. czytania