Kredyty hipoteczne 8 min. czytania

Czy można zaciągnąć kredyt hipoteczny zarabiając najniższą krajową? Kredyt hipoteczny a najniższa krajowa w 2022 roku

Zaktualizowano: 2022-04-20 09:25
Opublikowano: 2020-01-08 14:30
Średnia ocena: 5,55/6 Głosów: 31
Kredyt hipoteczny a najniższa krajowa w 2022 roku

Kredyt hipoteczny a najniższa krajowa – czy to zależność, która wyklucza możliwość inwestycji we własne cztery kąty? Niekoniecznie, choć wpływ na decyzję kredytową będę mieć również inne czynniki aniżeli dochód. Sprawdź, czy kredyt hipoteczny przy najniższej krajowej w 2022 roku jest możliwy do uzyskania, a jeśli tak, to na jakich warunkach.

Regularny dochód to podstawa, gdy chcesz ubiegać się o kredyt hipoteczny. Obawiasz się, że Twoja pensja może nie wystarczyć? Może się mylisz, a może po prostu musisz jedynie spełnić także dodatkowe warunki.

Jaka jest najniższa krajowa w 2022?

Koszty życia się zmieniają, inflacja cały czas rośnie, a gospodarka się rozwija. Wszystkie te czynniki mają wpływ na coroczną zmianę pensji minimalnej. Od 1 stycznia 2022 roku płaca minimalna wynosi 3010 zł brutto, a więc 2363 zł netto. Czy taka kwota okaże się wystarczająca, aby uzyskać kredyt? To zależy. Znaczenie będzie mieć m.in. fakt, czy o kredyt wnioskujesz sam. Dwie pensje minimalne to już prawie 5 tys. złotych na rękę, a więc przy takich zarobkach nie ma co się obawiać o przyznanie kredytu, o ile nie występują inne zadłużenia. Co, jednak gdy o kredyt hipoteczny stara się singiel z pensją minimalną?

Sprawdź: O ile wzrosły raty kredytów hipotecznych w 2022 roku? Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu na mieszkanie?

Czy bank udzieli kredytu hipotecznego przy najniższej krajowej w 2022?

Czy przy najniższej krajowej można dostać kredyt hipoteczny? W większości przypadków płaca minimalna będzie niewystarczająca, aby móc otrzymać kredyt na sfinansowanie kupna mieszkania. Jeśli jednak o kredyt ubiega się para, a każda z osób posiada wynagrodzenie, nawet minimalne, bank nie powinien mieć przeciwwskazań przed udzieleniem zadłużenia. Co, jednak gdy nie masz osoby, z którą możesz zaciągnąć kredyt, a zarabiasz niewiele? Czy zarabiając najniższą krajową, dostaniesz kredyt hipoteczny?

Wiele zależy od tego, jaką kwotę chcesz pożyczyć od banku. Pewne oszczędności możesz już przecież mieć. Raczej nie masz co liczyć na 300 tys., gdy zarabiasz nieco ponad 2300 zł netto. Możliwe jednak, że 100 tys. już dostaniesz.

A czy trudno dostać kredyt hipoteczny, gdy nie masz umowy o pracę? Warto pamiętać, że stałe dochody będą przez instytucję finansową oceniane dużo lepiej niż wpływy nieregularne lub o zmiennych wartościach. Dlatego też osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, szczególnie na czas nieokreślony, mogą oczekiwać lepszej oceny pod względem swojej zdolności finansowej, co będzie miało realny wpływ na szybsze otrzymanie zgody kredytowej.

Oczywiście możesz ubiegać się o kredyt hipoteczny, nawet jeśli zarabiasz minimalną krajową. Wiele zależy od innych warunków, m.in. twoich oszczędności, które pokryją wkład własny, wysokości zadłużenia i wartości nieruchomości. Nie podejmuj jednak decyzji bez zdobycia większej ilości informacji.

Kredyt hipoteczny przy najniższej krajowej a zdolność kredytowa kredytobiorcy

Umowa na najniższą krajową a kredyt hipoteczny to sytuacja co najmniej niepewna. Nie masz w końcu gwarancji, że bank przyzna Ci zdolność kredytową. Co może pomóc? Będzie to m.in. wydłużenie okresu przewidywanej spłaty. Takie posunięcie sprawia, że twoje miesięczne raty będą dużo niższe, co oczywiście znacznie podwyższa zdolność kredytową. To proste rozwiązanie, które wiąże się jednak z tym, że zapłacisz więcej odsetek, o czym należy pamiętać, zanim się na to zdecydujesz.

Chcesz sprawdzić, ile wynosi twoja zdolność kredytowa? Z naszą pomocą masz taką możliwość, w dodatku bez wypełniania żadnych dokumentów, czy dostarczania zaświadczeń. Wystarczy, że na naszej stronie skorzystasz z kalkulatora zdolności kredytowej, a w ciągu kilku minut przekonasz się, czy bank będzie zainteresowanym tym, by udzielić ci kredytu, którego tak bardzo potrzebujesz. Sam kalkulator jest bardzo uniwersalny i możesz z niego skorzystać niezależnie od tego, o jaki kredyt zamierzasz ubiegać się w banku. 

Jakie informacje musisz podać, by wynik kalkulatora okazał się poprawny? Koniecznie ustal kwotę kredytu, o jaki będziesz się ubiegać, a także okres spłaty, w trakcie którego chcesz spłacić swoje zadłużenie. Dodatkowo konieczne jest określenie stałego dochodu oraz, co równie ważne miesięcznych opłat (czynsz, media, żywność raty innych zadłużeń, opłaty związane z edukacją i transportem oraz rozrywką). Tych kilka informacji pozwoli szybko określić, czy masz szansę na bezproblemową spłatę kredytu, wraz z wszystkimi kosztami towarzyszącemu zadłużeniu.

Rekomendacje KNF a zdolność kredytowa przy kredycie hipotecznym

Obecnie banki znacznie surowiej podchodzą do oceny zdolności kredytowej swoich klientów. Skąd ta zmiana? Wszystko przez postępującą inflację i niepewną sytuację gospodarczą. Stopy procentowe wciąż rosną i wiele wskazuje, że przez najbliższe miesiące się to nie zmieni. Z tego też względu KNF wydała rekomendację zgodnie, z którą banki pod uwagę mają brać wyższe od aktualnych stopy procentowe. Ma to duży wpływ na zmniejszenie zdolności kredytowej.

Jaki kredyt hipoteczny przy minimalnej krajowej? Symulacja

Ile można dostać kredytu przy najniższej krajowej? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto sprawdzić, jaka jest obecnie wysokość rat przy konkretnych kwotach kredytu hipotecznego. Rozważymy je w dwóch wariantach okresu spłaty - 25 i 30 lat i wkładzie własnym na poziomie 20%.

Kwota kredytu

Okres spłaty

Rata miesięczna

300 tys. zł

25 lat

2000 zł

300 tys. zł

30 lat

1650 zł

200 tys zł.

25 lat

1160 zł

200 tys zł.

30 lat

1090 zł

100 tys. zł

25 lat

580 zł

100 tys. zł

30 lat

540 zł

Jak zatem widać, kredyt na wysokości 200 tys. i 300 tys. dla singla przy najniższej krajowej raczej nie będzie dostępny, a to dlatego, że rata pochłonie prawie połowę zarobków. Na 100 tys. można już jednak liczyć, o ile koszty życie są niskie i kredytobiorca nie ma innych zobowiązań.

Przeczytaj też: Sprawdź ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny w 2022 roku 

Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać kredyt hipoteczny przy najniższej krajowej w 2022?

Klient banku, zanim otrzyma informację o tym, czy bank zdecyduje się udzielić mu kredytu na kupno mieszkania lub domu musi:

  • wypełnić formularz o kredyt hipoteczny wraz z wymaganymi przez konkretny bank załącznikami;
  • dostarczyć dokumenty, które potwierdzą informacje o stałych zarobkach oraz ich wysokości, co pozwoli określić zdolność kredytową kredytobiorcy;
  • posiadać korzystną historię kredytową;
  • posiadać wkład własny.

Warto także dodać, że kredytobiorca będzie zobowiązany do ustanowienia hipoteki na rzecz banku, która będzie zabezpieczeniem kredytu. Dodatkowo może być wymagane ubezpieczenie nieruchomości oraz wykupienia polisy na życie.

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Najskuteczniejszym sposobem na to, aby uzyskać kredyt na mieszkanie, przy niskich dochodach jest znalezienie współkredytobiorcy. Jest to osoba, która wraz z Tobą przystępuje do kredytu hipotecznego i jest tak samo odpowiedzialna przed bankiem za jego spłatę. Nie musi być to współmałżonek, kredyt równie dobrze można zaciągnąć z rodzicem czy rodzeństwem, a nawet osobą niespokrewnioną.

Kredyt hipoteczny przy najniższej krajowej a wkład własny

Zgodnie z aktualnym prawem bankowym, wkład własny powinien wynosić 20% wartości nieruchomości. W bankach są jednak oferty, które pozwalają na obniżenie wkładu do 10% wartości mieszkania lub domu, wymagają jednak skorzystania z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

W jakim banku najłatwiej dostać kredyt hipoteczny przy najniższej krajowej?

W którym banku najlepiej wziąć kredyt hipoteczny? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto skorzystać z porównywarki kredytów. Obecnie najatrakcyjniejsze oferty dostępne są w Banku Pekao, BNP Paribas, ING czy Santander. Sytuacja jest jednak zmienna, dlatego dobrze jest sprawdzać oferty na bieżąco, ponieważ banki nierzadko wprowadzają ciekawe promocje.

Kredyt hipoteczny a najniższa krajowa – co jeszcze warto wiedzieć?

Bank odrzucił Twój wniosek o kredyt? Nie musisz od razu skreślać marzeń o własnym mieszkaniu. Warto złożyć wniosek w kilku bankach, ponieważ warunki udzielenia zobowiązania mogą się różnić. Może się też okazać, że jeden bank udzieli Ci wyższego kredytu niż drugi. 

Przed złożeniem wniosku o kredyt warto też porozmawiać z pracodawcą. Być może zrozumie Twoją sytuację i zgodzi się udzielić podwyżki. Czasami nawet kilkaset złotych może zrobić znaczną różnicę w ocenie zdolności kredytowej.

Komentarze

Powiązane artykuły

Czy można zmienić współkredytobiorcę? Jak to zrobić?
03.08.2022

Czy można zmienić współkredytobiorcę? Jak to zrobić?

...okazuje się jednak, że zarówno kredyt długoterminowy, jak i kredyt gotówkowy można, po spełnieniu określonych warunków, przepisać na inną...

...pozytywnej decyzji kredytowej. Osoby zaciągające wspólnie kredyt hipoteczny rzadko zastanawiają się, co stanie się z zobowiązaniem, gdy...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile wynoszą ukryte koszty kredytu hipotecznego?
02.08.2022

Ile wynoszą ukryte koszty kredytu hipotecznego?

...miesięcznych rat. Na co należy zwrócić uwagę, zaciągając kredyt hipoteczny? Jakie są koszty wzięcia kredytu hipotecznego? Osoby, które...

...weryfikować dostępne oferty. Warto pamiętać o tym, że koszt kredytu hipotecznego to nie tylko odsetki, ale również dodatkowe opłaty, które...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Czy warto nadpłacić kredyt hipoteczny w trakcie wakacji kredytowych?
28.07.2022

Czy warto nadpłacić kredyt hipoteczny w trakcie wakacji kredytowych?

...jest korzystna, nic nie stoi na przeszkodzie, by nadpłacać kredyt hipoteczny. Czy jednak można nadpłacać kredyt w trakcie wakacji kredytowych?...

...spłacających kredyty mieszkaniowe. Mówi o tym art. 38 Ustawy o kredycie hipotecznym z dnia 23 marca 2017 r., według którego można w każdym czasie...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak wykupić mieszkanie TBS na własność?
26.07.2022

Jak wykupić mieszkanie TBS na własność?

...w terminie krótszym niż ustawowe 10 lat. Banki oferują kredyty hipoteczne na wykup mieszkania TBS. Oferty takie ma między innymi Alior Bank...

...określone kryteria dochodowe), których nie stać na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Żeby wynająć mieszkanie w TBS, trzeba być zameldowanym i...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy przy kredycie hipotecznym?
19.07.2022

Jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy przy kredycie hipotecznym?

...zaciągające kredyt hipoteczny często zastanawiają się, jakie czynniki bierze pod uwagę bank...

...wpływa na decyzję banku? Czy seniorzy mają szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego? Wiek a kredyt hipoteczny – jak metryka wpływa na szansę...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Na czym polega prolongata kredytu i kiedy warto z niej skorzystać?
11.07.2022

Na czym polega prolongata kredytu i kiedy warto z niej skorzystać?

...którzy zaciągają zobowiązanie, np. kredyt hipoteczny, są drobiazgowo weryfikowani przez banki – sprawdzana jest zdolność kredytowa, wysokość zarobków, ewentualne zadłużenia, scoring BIK oraz inne czynniki. Niestety nawet krystaliczna historia...

Zobacz więcej
8 min. czytania