Ile zarabia górnik?

Zaktualizowano: 2020-11-03 12:17
Opublikowano: 2020-08-25 15:16
Średnia ocena: 5,86/6 Głosów: 28

Ile rzeczywiście zarabia górnik? To pytanie, jak okazuje się, wcale nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Zarobki górników uzależnione są od wielu czynników, co przekłada się także na dużą rozbieżność między wynagrodzeniami.

Regularne podwyżki i dodatki do pensji, trzynasta wypłata, to częste skojarzenia z pracą w kopalni. Czy zawód górnika faktycznie jest jedną z bardziej opłacalnych prac zarobkowych w kraju? Ile faktycznie zarabia górnik? Na te informacje postaramy się udzielić ci wyczerpującej odpowiedzi, dzięki czemu szybko przekonasz się, czy chcesz pracować w kopalni i cieszyć się przywilejami, np. wcześniejszą emeryturą czy dodatkową wypłatą na jubileusz 20-lecia pracy.

Na naszej stronie znajdziesz kilka poradników, dzięki którym szybko przekonasz się, ile zarabia nauczyciel, na jakie zarobki może liczyć ratownik medyczny, a także ile zarabia przedstawiciel handlowy.

Czy praca w kopalni faktycznie się opłaca? Tego dowiesz się z naszą pomocą, poświęcając zaledwie kilka minut, a wszystko to bez wychodzenia z domu.

Obowiązki i zadania górnika

Dla wielu osób praca w kopalni jest wielką niewiadomą. Wiadomo, że górniczy często walczą o swoje prawa i dodatkowe pieniądze, czym jednak zajmują się w swojej pracy? Co należy do obowiązków górnika i z jakimi zadaniami musi mierzyć się w godzinach pracy? Oto podstawowe zadania górników:

  • wykonywanie prac udostępniających, przygotowawczych i eksploatacyjnych podczas wydobycia węgla, rudy metali, siarki lub soli;

  • obsługa i doraźna naprawa sprzętu wykorzystywanego podczas wydobycia konkretnego surowca;

  • dbanie o zabezpieczenie miejsca pracy zgodnie z wyznaczonymi przepisami;

Górnik pracuje pod ziemią i zajmuje się wydobyciem surowca. W Polsce działa najwięcej kopalni zajmujących się wydobyciem węgla i właśnie w tych kopalniach zatrudnionych jest najwięcej górników. Praca górnika uważana jest za niebezpieczną, m.in. ze względu na pracę na wielu metrach pod ziemią, narażenie na hałas, pył, ciemność oraz wysokie temperatury, jakie towarzyszą wydobyciu.

Aby zostać górnikem, można także ukończyć szkołę górniczą, do takich placówek mogą zgłaszać się absolwenci szkód podstawowych, czy zawodowych. Możliwe jest także ukończenie kursu uprawniającego do wykonywania zawodu. Taki kurs może odbyć każdy zainteresowany, np. w momencie chęci zmiany zawodu. Kolejną opcją jest ukończenie szkoły wyższej na politechnice, na kierunku, który będzie wiązał się z zawodem, czyli np. górnictwo lub geologia.

Od czego zależy wynagrodzenie górnika?

Wynagrodzenie górników często budzi kontrowersje. Wiele osób uważa, że górnicy zarabiają za dużo, dodatkowo ciesząc się wieloma przywilejami, na które nie mogą liczyć pracownicy innych zawodów, również narażonych na trudne warunki pracy. Czy faktycznie zostając górnikiem, możesz liczyć na bardzo atrakcyjne wynagrodzenie? Okazuje się, że osoba, która zaczyna swoją pracę na kopalni, nie może liczyć na wysokie wynagrodzenie podstawowa wypłata będzie jedynie niewiele wyższa od najniższej krajowej.

Musisz jednak pamiętać, że wynagrodzenie górnika zależy od wielu czynników, a praca w tym zawodzie gwarantuje wyższe wynagrodzenie zależne przede wszystkim od stażu pracy. Co ma wpływ na awans zawodowy w pracy na kopalni? Oto podstawowe warunki, które będą miały wpływ na wynagrodzenie górnika:

  • staż pracy;

  • wykształcenie;

  • wielkość zakładu pracy;

  • województwo wydobywa się surowce;

Dodatki do wypłaty

Wypłata górnika składa się z podstawowego wynagrodzenia oraz dodatków, które zależą od firmy, do jakiej należy kopalnia. Można jednak spodziewać się wielu przywilejów, które wpłyną korzystnie na całkowity dochód pracownika kopalni. Prywatne kopalnie mogą zaoferować swoim pracownikom wyższe pensje, zależne od wydobycia surowca. Natomiast płace górników, którzy pracują dla kopalń należących do państwa, zależą wyłącznie do stawki, która została wynegocjowana przez związki zawodowe.

Najważniejszym dodatkiem do pensji górnika jest dodatek od stażu pracy. To on gwarantuje nawet 60% wyższe wynagrodzenie. Górnik, już po pierwszym miesiącu pracy, może liczyć na dodatek o wysokości 20% swojej podstawowej pensji. Górnik, który pracuje już przynajmniej od 15 lat na kopalni, może liczyć na dopłatę wynoszącą aż 60% wynagrodzenia.

Warto pamiętać, że górnicy mogą liczyć także na wypłatę 13 i 14 emerytury, górnik ma prawo, by co roku otrzymać deputat węglowy o wartości 8 ton węgla. Górnik może odebrać węgiel lub skorzystać z wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego.

Forma zatrudnienia - ogromny wpływ na zarobki

Myśląc o pracownikach kopalni, często rozważamy wyłącznie sytuację osób zatrudnionych bezpośrednio przez kopalnię. Tacy pracownicy faktycznie mogą liczyć na korzystne warunki i cieszyć się Kartą Górnika, która gwarantuje wszystkie przywileje związane z tym zawodem. Kopalnie korzystają jednak chętnie z pracowników, którzy zatrudnieni są przez agencje pracy.

Choć pracownik agencji może liczyć na wypłatę o tej samej wysokości, co osoba zatrudniona przez kopalnię, musi liczyć się z tym, że nie otrzyma żadnego dodatku, w tym premii za staż pracy, deputatu, kredkowego, czy szansy na otrzymanie pożyczki dla młodych rodzin, dodatkowego wolnego, premii na święta, odprawy po odejściu z pracy itp.

Chcesz przekonać się, jaki koszt ponosi pracodawca, zatrudniając pracownika na podstawie umowy o pracę? Zachęcamy do zapoznania się z artykułem właśnie na ten temat.

Średnie zarobki górników

To ile tak rzeczywiście zarabia górnik? To pytanie, jak okazuje się, wcale nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Zarobki górników uzależnione są od wielu czynników, co przekłada się także na dużą rozbieżność między wynagrodzeniami, jakie otrzymują osoby pracujące właśnie w tym zawodzie.

GUS podaje, że średnie wynagrodzenie górnika to aż 7180,00 złotych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ta kwota jest mocno zawyżona ze względu na kadrę kierowniczą i administracyjną. Średnie wynagrodzenie górników, którzy pracują pod ziemią, to około 4500,00 złotych. 25% górników w kraju zarabia miesięcznie mniej niż 3500,00 złotych. To dane, które obrazują wynagrodzenia brutto, jeśli chcesz przekonać się, ile wynosi wynagrodzenie netto, możesz skorzystać z naszego bezpłatnego kalkulatora wynagrodzeń.

Powiązane artykuły

Co to jest promesa zatrudnienia?

Co to jest promesa zatrudnienia?

W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji i bardzo szybko dowiesz się, czym faktycznie jest promesa zatrudnienia i jaki może mieć wpływ m.in. podczas wnioskowania o kredyt, czy zmiany pracy.
Zobacz więcej
Średnia krajowa 2020, wynagrodzenie/pensja brutto, najniższa krajowa netto - najważniejsze informacje

Średnia krajowa 2020, wynagrodzenie/pensja brutto, najniższa krajowa netto - najważniejsze informacje

Średnia krajowa - co musisz wiedzieć na temat tego wskaźnika? Czy średnia krajowa odzwierciedla finanse Polaków? Przekonaj się, ile aktualnie wynosi średnia krajowa w Polsce i jak należy interpretować popularne dane o zarobkach.
Zobacz więcej
Najniższa krajowa brutto w 2020 i 2021 roku

Najniższa krajowa brutto w 2020 i 2021 roku

Najniższa krajowa brutto została podwyższona już na początku roku 2020. Sprawdź, ile aktualnie wynosi ta stawka, a także jakie zmiany szykują się już od przyszłego roku.
Zobacz więcej
Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje, które pomogą ci określić, czy zawód przedstawiciela handlowego jest dla ciebie odpowiedni, a przede wszystkim pozwoli dowiedzieć się, ile można zarobić, decydując się na taką pracę.
Zobacz więcej
Umowa o pracę a koszt pracodawcy

Umowa o pracę a koszt pracodawcy

Całkowity koszt pracodawcy to nie tylko pensja wypłacana pracownikowi, a suma wydatków z tym związanych zależy m.in. od wysokości wynagrodzenia oraz rodzaju zawartej umowy. Przekonaj się, ile tak naprawdę kosztuje umowa o pracę.
Zobacz więcej
Ile zarabia ratownik medyczny?

Ile zarabia ratownik medyczny?

Zawód ratownika medycznego nie cieszy się dużym zainteresowaniem, powodem jest przekonanie, że ratownicy muszą liczyć się z niewielkim wynagrodzeniem. W tym artykule przekonasz się, ile faktycznie zarabiają ratownicy medyczni.
Zobacz więcej