Ile zarabia górnik?

Zaktualizowano: 2024-02-02 11:13
Opublikowano: 2020-08-25 15:16
Średnia ocena: 5,79/6 Głosów: 29
Ile zarabia górnik?

Ile rzeczywiście zarabia górnik? To pytanie, jak okazuje się, wcale nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Zarobki górników uzależnione są od wielu czynników, co przekłada się także na dużą rozbieżność między wynagrodzeniami.

Regularne podwyżki i dodatki do pensji, trzynasta wypłata, to częste skojarzenia z pracą w kopalni. Czy zawód górnika faktycznie jest jedną z bardziej opłacalnych prac zarobkowych w kraju? Ile faktycznie zarabia górnik? Na te informacje postaramy się udzielić ci wyczerpującej odpowiedzi, dzięki czemu szybko przekonasz się, czy chcesz pracować w kopalni i cieszyć się przywilejami, np. wcześniejszą emeryturą czy dodatkową wypłatą na jubileusz 20-lecia pracy.

Na naszej stronie znajdziesz kilka poradników, dzięki którym szybko przekonasz się, ile zarabia nauczyciel, na jakie zarobki może liczyć ratownik medyczny, a także ile zarabia przedstawiciel handlowy.

Czy praca w kopalni faktycznie się opłaca? Tego dowiesz się z naszą pomocą, poświęcając zaledwie kilka minut, a wszystko to bez wychodzenia z domu.

Obowiązki i zadania górnika

Dla wielu osób praca w kopalni jest wielką niewiadomą. Wiadomo, że górniczy często walczą o swoje prawa i dodatkowe pieniądze, czym jednak zajmują się w swojej pracy? Co należy do obowiązków górnika i z jakimi zadaniami musi mierzyć się w godzinach pracy? Oto podstawowe zadania górników:

  • wykonywanie prac udostępniających, przygotowawczych i eksploatacyjnych podczas wydobycia węgla, rudy metali, siarki lub soli;

  • obsługa i doraźna naprawa sprzętu wykorzystywanego podczas wydobycia konkretnego surowca;

  • dbanie o zabezpieczenie miejsca pracy zgodnie z wyznaczonymi przepisami;

Górnik pracuje pod ziemią i zajmuje się wydobyciem surowca. W Polsce działa najwięcej kopalni zajmujących się wydobyciem węgla i właśnie w tych kopalniach zatrudnionych jest najwięcej górników. Praca górnika uważana jest za niebezpieczną, m.in. ze względu na pracę na wielu metrach pod ziemią, narażenie na hałas, pył, ciemność oraz wysokie temperatury, jakie towarzyszą wydobyciu.

Aby zostać górnikem, można także ukończyć szkołę górniczą, do takich placówek mogą zgłaszać się absolwenci szkód podstawowych, czy zawodowych. Możliwe jest także ukończenie kursu uprawniającego do wykonywania zawodu. Taki kurs może odbyć każdy zainteresowany, np. w momencie chęci zmiany zawodu. Kolejną opcją jest ukończenie szkoły wyższej na politechnice, na kierunku, który będzie wiązał się z zawodem, czyli np. górnictwo lub geologia.

Od czego zależy wynagrodzenie górnika?

Wynagrodzenie górników często budzi kontrowersje. Wiele osób uważa, że górnicy zarabiają za dużo, dodatkowo ciesząc się wieloma przywilejami, na które nie mogą liczyć pracownicy innych zawodów, również narażonych na trudne warunki pracy. Czy faktycznie zostając górnikiem, możesz liczyć na bardzo atrakcyjne wynagrodzenie? Okazuje się, że osoba, która zaczyna swoją pracę na kopalni, nie może liczyć na wysokie wynagrodzenie podstawowa wypłata będzie jedynie niewiele wyższa od najniższej krajowej.

Musisz jednak pamiętać, że wynagrodzenie górnika zależy od wielu czynników, a praca w tym zawodzie gwarantuje wyższe wynagrodzenie zależne przede wszystkim od stażu pracy. Co ma wpływ na awans zawodowy w pracy na kopalni? Oto podstawowe warunki, które będą miały wpływ na wynagrodzenie górnika:

  • staż pracy;

  • wykształcenie;

  • wielkość zakładu pracy;

  • województwo wydobywa się surowce;

Dodatki do wypłaty

Wypłata górnika składa się z podstawowego wynagrodzenia oraz dodatków, które zależą od firmy, do jakiej należy kopalnia. Można jednak spodziewać się wielu przywilejów, które wpłyną korzystnie na całkowity dochód pracownika kopalni. Prywatne kopalnie mogą zaoferować swoim pracownikom wyższe pensje, zależne od wydobycia surowca. Natomiast płace górników, którzy pracują dla kopalń należących do państwa, zależą wyłącznie do stawki, która została wynegocjowana przez związki zawodowe.

Najważniejszym dodatkiem do pensji górnika jest dodatek od stażu pracy. To on gwarantuje nawet 60% wyższe wynagrodzenie. Górnik, już po pierwszym miesiącu pracy, może liczyć na dodatek o wysokości 20% swojej podstawowej pensji. Górnik, który pracuje już przynajmniej od 15 lat na kopalni, może liczyć na dopłatę wynoszącą aż 60% wynagrodzenia.

Warto pamiętać, że górnicy mogą liczyć także na wypłatę 13 i 14 emerytury, górnik ma prawo, by co roku otrzymać deputat węglowy o wartości 8 ton węgla. Górnik może odebrać węgiel lub skorzystać z wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego.

Forma zatrudnienia - ogromny wpływ na zarobki

Myśląc o pracownikach kopalni, często rozważamy wyłącznie sytuację osób zatrudnionych bezpośrednio przez kopalnię. Tacy pracownicy faktycznie mogą liczyć na korzystne warunki i cieszyć się Kartą Górnika, która gwarantuje wszystkie przywileje związane z tym zawodem. Kopalnie korzystają jednak chętnie z pracowników, którzy zatrudnieni są przez agencje pracy.

Choć pracownik agencji może liczyć na wypłatę o tej samej wysokości, co osoba zatrudniona przez kopalnię, musi liczyć się z tym, że nie otrzyma żadnego dodatku, w tym premii za staż pracy, deputatu, kredkowego, czy szansy na otrzymanie pożyczki dla młodych rodzin, dodatkowego wolnego, premii na święta, odprawy po odejściu z pracy itp.

Chcesz przekonać się, jaki koszt ponosi pracodawca, zatrudniając pracownika na podstawie umowy o pracę? Zachęcamy do zapoznania się z artykułem właśnie na ten temat.

Średnie zarobki górników

To ile tak rzeczywiście zarabia górnik? To pytanie, jak okazuje się, wcale nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Zarobki górników uzależnione są od wielu czynników, co przekłada się także na dużą rozbieżność między wynagrodzeniami, jakie otrzymują osoby pracujące właśnie w tym zawodzie.

GUS podaje, że średnie wynagrodzenie górnika to aż 7180,00 złotych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ta kwota jest mocno zawyżona ze względu na kadrę kierowniczą i administracyjną. Średnie wynagrodzenie górników, którzy pracują pod ziemią, to około 4500,00 złotych. 25% górników w kraju zarabia miesięcznie mniej niż 3500,00 złotych. To dane, które obrazują wynagrodzenia brutto, jeśli chcesz przekonać się, ile wynosi wynagrodzenie netto, możesz skorzystać z naszego bezpłatnego kalkulatora wynagrodzeń.

Komentarze

Powiązane artykuły

Ile zarabia przedstawiciel handlowy w {{year}}?

Ile zarabia przedstawiciel handlowy w 2024?

Ile zarabia przedstawiciel handlowy? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które rozważają podjęcie pracy w tym zawodzie. Jak się okazuje, możliwości zatrudnienia jest całkiem sporo, w końcu przedstawiciele handlowi zatrudnianiu są w różnych branżach i firmach. Na jakie zarobki mogą liczyć?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile zarabia nauczyciel w {{year}}?

Ile zarabia nauczyciel w 2024?

...nauczyciel matematyki, a ile zarabia nauczyciel języka polskiego. Sprawdź też, ile zarabia nauczyciel wf! Dane te pozwoli oszacować kalkulator wynagrodzeń. Wysokość wynagrodzenia pedagogów zależy od awansu, który nauczyciele otrzymują w kolejnych latach swojej pracy. Awans zawodowy...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile wynosi średnia krajowa w {{year}} roku?

Ile wynosi średnia krajowa w 2024 roku? Średnie wynagrodzenie brutto i netto w Polsce

Średnia krajowa w 2024 roku – ile wynosi? Od czego zależy jej poziom? Dzisiaj sprawdzamy, jak kształtuje się przeciętne wynagrodzenie Polaków i o ile wzrosło w porównaniu z ubiegłym rokiem. Przedstawiamy aktualne informacje!
Zobacz więcej
7 min. czytania
Najniższa krajowa netto i brutto {{year}}

Najniższa krajowa netto i brutto. Ile wynosi najniższa krajowa 2024?

Najniższa krajowa w 2024 roku będzie standardowo wyższa niż w roku poprzednim. Przez pierwsze 6 miesięcy będzie ona miała inną kwotę niż przez kolejne pół roku. Zobacz, ile wynosi najniższa krajowa i minimalna stawka godzinowa brutto i netto. Ile zarobią Polacy w 2024 roku?
Zobacz więcej
8 min. czytania
Przychód a dochód w wynagrodzeniu. Czym się różni przychód od dochodu?

Przychód a dochód w wynagrodzeniu. Czym się różni przychód od dochodu?

...trapi świeżo upieczonych przedsiębiorców.  Wcześniej zazwyczaj nie przywiązywali do tego dużej wagi. By obliczyć swoje zarobki, pracując na etacie, wykorzystywali kalkulator wynagrodzeń. Po otworzeniu własnych firm muszą nauczyć się rozróżniać terminy, by mieć jakiekolwiek pojęcie o finansach swojej firmy. Mając podstawową wiedzę na temat przychodu i...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Co to jest promesa zatrudnienia?

Co to jest promesa zatrudnienia?

...z twojego wynagrodzenia. Takie informacje zdobędziesz w zaledwie kilka minut, w dodatku bez wychodzenia z domu. Gwarantujemy, że kalkulator wynagrodzeń ułatwi ci sprawdzenie wszystkich informacji, które będą dla ciebie istotne. Warto także pamiętać, że kalkulator pomoże ci ocenić...

Zobacz więcej
6 min. czytania