Najniższa krajowa brutto w 2020 i 2021 roku

Zaktualizowano: 02.11.2020 11:23
Opublikowano: 18.09.2020 15:27
Średnia ocena: 5,87/6 Głosów: 23

Najniższa krajowa brutto została podwyższona już na początku roku 2020. Sprawdź, ile aktualnie wynosi ta stawka, a także jakie zmiany szykują się już od przyszłego roku. 

Najniższa krajowa brutto pozwala określić, ile zarabia pracownik przed odliczeniem wszystkich obowiązujących składek i zaliczki na poczet podatku dochodowego. Chcesz sprawdzić, ile wynosi najniższa krajowa brutto obecnie, a także przekonać się, jakie zmiany zostaną wprowadzone w tej kwestii w nadchodzącym roku? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie twoje wątpliwości, jakie mogą pojawić się, jeśli interesuje cię, ile wynosi minimalne wynagrodzenie Polaków.

Poświęć tylko kilka minut, a szybko przekonasz się, ile wynosi minimalne wynagrodzenie brutto, a także minimalne wynagrodzenie netto. Zachęcimy cię także do skorzystania z jednego z naszych narzędzi finansowych, który pomoże ci rozwiać wszystkie wątpliwości związane z twoim wynagrodzeniem.

Zarobki brutto i netto - najważniejsze informacje

Wynagrodzenie brutto to najczęściej kwota, jaką słyszy przyszły pracownik, starając się o pracę. To wartość zarobków, która nie jest pomniejszona o zaliczkę na poczet podatku dochodowego, a także składek wynikających z ubezpieczenia zdrowotnego, rentowego, chorobowego i zdrowotnego. Wynagrodzenie brutto nie jest całkowitym kosztem, jaki ponosi pracodawca, zatrudniając pracownika. Jeśli jednak interesuje cię koszt pracodawcy, zachęcamy do zapoznania się z artykułem, który został poświęcony właśnie tej kwestii.

Wynagrodzenie netto, czyli na rękę, pozwala określić, jaka kwota zostanie rzeczywiście wypłacona na konto pracownika. Wynagrodzenie netto to kwota brutto, pomniejszona o wszystkie obowiązujące opłaty i składki, które wymienione zostały już wcześniej.

Warto pamiętać, że opłaty, które będą miały wpływ na wysokość wynagrodzenia netto, różnią się zależnie od tego, czy pracownik posiada umowę o pracę, umowę zlecenie, czy umowę o dzieło.

Ile wynosi minimalne wynagrodzenie brutto?

Interesuje cię to, ile wynosi minimalne wynagrodzenie brutto? W styczniu 2020 podniesiono wynagrodzenie minimalne do kwoty 2600,00 złotych brutto. Jak takie zmiany wyglądały na przestrzeni lat? Łatwo można sprawdzić, ile wynosiło minimalne wynagrodzenie brutto np. w 2015 roku. Zaledwie 5 lat temu minimalne wynagrodzenie brutto wynosiło 1750,00 złotych.

Trzeba jednak pamiętać, że wyższe wynagrodzenie, jest także wynikiem inflacji, która powoduje stały spadek wartości gotówki. Nie zmienia to jednak faktu, że z roku na rok, minimum krajowe wzrasta i wygląda na to, że najbliższe plany rządu dotyczą tego, by ta tendencja się nie zmieniła. Zgodnie z przedstawionymi założeniami, już w 2023 roku Polacy będą mogli liczyć na minimalną krajową, która wyniesie aż 4000,00 złotych brutto. To wciąż jednak tylko plany, które mogą wejść do życia lub ulec jeszcze dużym zmianom, szczególnie mając na uwadze sytuację gospodarczą wynikającą obecnie z pandemią koronawirusa.

Ile wynosi wynagrodzenie netto?

Już wiesz, ile wynosi minimalne wynagrodzenie brutto. Warto jednak przekonać się także, jak prezentuje się aktualna wartość wynagrodzenia netto. Szukając nowego zatrudnienia, a także porównując oferty na rynku pracy, warto poznać, jaką kwotę faktycznie otrzymasz do ręki, a nie tylko na papierze, jak w przypadku wartości brutto. Jeśli zależy ci na wyższych zarobkach, dobrym wyjściem będzie poznanie w pierwszej kolejności, ile wynosi minimalne wynagrodzenie netto.

Minimalna krajowa netto w 2020 roku wynosi 1920,62 złote. Szybko możesz sprawdzić różnicę między wartością wynagrodzeniem brutto i netto, wynosi ona dokładnie 679,38 złotych. To kwota, która co miesiąc pobierana jest z twojej wypłaty i pozwala opłacić koszt związany z zaliczką na podatek dochodowy, a także pozostałymi składkami.

Czy starając się o kredyt i weryfikując swoją zdolność kredytową, musisz podać swoje wynagrodzenie netto, czy brutto? Odpowiedź nie jest oczywista. Na zaświadczeniu od pracodawcy z pewnością znajdzie się informacja o twoich dochodach brutto, jednak korzystając z kalkulatora zdolności kredytowej, koniecznie wpisz swoje zarobki netto, gdyż to ta kwota ma wpływ na to, jaką kwotą możesz zarządzać każdego miesiąca. Pozwoli to także łatwo ustalić, ile pieniędzy zostaje w twoim budżecie, po odjęciu wszystkich wydatków.

Najniższa krajowa, ile na godzinę?

Najniższa krajowa na godzinę w roku 2020 została zwiększona, dzięki czemu pracownicy, którzy podpisali umowę zlecenie lub umowę o dzieło, mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie. Obecna najniższa krajowa stawka na godzinę wynosi dokładnie 17,00 złotych brutto, a netto jest to kwota 11,00 złotych. Choć analizując zarobki osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, można zauważyć, że dzięki niższym opłatom, a także możliwości uniknięcia części składek, warto pamiętać, że zatrudnienie tego typu nie zawsze jest korzystne. Dużo mniejsza stabilność zawodowa oraz finansową, mogą bardzo negatywnie wpłynąć na to, czy możliwe będzie skorzystanie z usług finansowych, co można było zauważyć nawet w tym roku. Z powodu epidemii banki zwiększyły wymagania względem swoich klientów, zarówno w przypadku popularnych kredytów gotówkowych, jak i kredytów hipotecznych. Wiązało się to ze znacznym obniżeniem zdolności kredytowej Polaków, co pozwoliło ocenić, że aktualnie dużo większą szansę na zobowiązanie finansowe mają klienci zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Aktualna krajowa a zmiany przewidziane na rok 2021

Już wiesz, ile wynosi minimalna krajowa zarówno brutto, jak i netto, warto jednak dłużej poświęcić uwagę temu, że ta kwota już za kilka miesięcy ulegnie zmianie. Rząd właśnie wydał rozporządzenie, zgodnie z którym już od stycznia 2021 najniższa krajowa brutto i netto zostanie podwyższona. O ile wzrośnie minimalna? Choć jeszcze rok temu zakładano, że w roku 2021 najniższa krajowa wyniesie 3000,00 złotych, pracownicy, którzy otrzymują minimalne wynagrodzenie, mogą liczyć na niższą podwyżkę o wysokości 200, a nie 400 złotych brutto. Tym samym minimalna krajowa brutto w roku 2021 wyniesie 2800,00 złotych. Wzrośnie także najniższa krajowa na godzinę, osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnopoprawnych mogą oczekiwać stawki brutto w wysokości 18,30 złotych, choć podwyżka nie wydaje się zbyt wysoka, z całą pewnością wpłynie na domowy budżet pracowników zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.

Skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń

Chcesz przekonać się, ile pieniędzy z twojego wynagrodzenia przeznaczanych jest na składki i podatki? A może chcesz porównać kilka ofert pracy, jednoczenie sprawdzić, ile pracodawca może ci zaoferować pieniędzy na rękę? W takiej sytuacji niezastąpiony będzie kalkulator wynagrodzeń, który znajdziesz całkowicie bezpłatnie na naszej stronie. Wystarczy kilka informacji, które podasz, a już po kilku minutach otrzymasz wszystkie informacje, które mogą pomóc ci podjąć korzystną decyzję.

Kalkulator wynagrodzeń jest całkowicie bezpłatny, a co ważniejsze bardzo intuicyjny. Z jego pomocą będziesz także w stanie sprawdzić równice w składkach między umową o pracę a umową zleceniem, czy umową o dzieło. Choć nie jest to oczywiste, kalkulator wynagrodzeń jest bardzo uniwersalnym narzędziem i warto pamiętać, że w sytuacji, gdy będzie ci potrzebny, znajdziesz go właśnie na naszej stronie.

Podsumowanie

Najniższa krajowa brutto oraz netto ma ogromne znaczenie dla całego rynku pracy. Choć średnio dochód w Polsce wynosi aż 5164,53 złote brutto, przedstawiciele wielu zawodów muszą liczyć się z niższym wynagrodzeniem. Chcesz sprawdzić, ile zarabiają przedstawiciele najpopularniejszych zawodów wykonywanych w kraju? Na naszej stronie znajdziesz cykl artykułów, które pomogą ci ustalić, ile zarabia nauczyciel, ratownik medyczny, przedstawiciel handlowy, a nawet górnik.

Pamiętaj, że twoja zdolność kredytowa zależy przede wszystkim od wysokości twoich zarobków, dlatego śledzenie minimalnej krajowej, a także podwyżek wprowadzanych przez rząd, może pozwolić ci sprawdzić, czy masz szansę, by w najbliższym czasie móc skutecznie wnioskować o kredyt, jeśli znajdziesz się w sytuacji, gdy skorzystanie z usługi banku będzie dla ciebie konieczne.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Co to jest promesa zatrudnienia?

Co to jest promesa zatrudnienia?

W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji i bardzo szybko dowiesz się, czym faktycznie jest promesa zatrudnienia i jaki może mieć wpływ m.in. podczas wnioskowania o kredyt, czy zmiany pracy.

Zobacz więcej
Średnia krajowa 2020, wynagrodzenie/pensja brutto, najniższa krajowa netto - najważniejsze informacje

Średnia krajowa 2020, wynagrodzenie/pensja brutto, najniższa krajowa netto - najważniejsze informacje

Średnia krajowa - co musisz wiedzieć na temat tego wskaźnika? Czy średnia krajowa odzwierciedla finanse Polaków? Przekonaj się, ile aktualnie wynosi średnia krajowa w Polsce i jak należy interpretować popularne dane o zarobkach.

Zobacz więcej
Ile zarabia górnik?

Ile zarabia górnik?

Ile rzeczywiście zarabia górnik? To pytanie, jak okazuje się, wcale nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Zarobki górników uzależnione są od wielu czynników, co przekłada się także na dużą rozbieżność między wynagrodzeniami.

Zobacz więcej
Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje, które pomogą ci określić, czy zawód przedstawiciela handlowego jest dla ciebie odpowiedni, a przede wszystkim pozwoli dowiedzieć się, ile można zarobić, decydując się na taką pracę.

Zobacz więcej
Umowa o pracę a koszt pracodawcy

Umowa o pracę a koszt pracodawcy

Całkowity koszt pracodawcy to nie tylko pensja wypłacana pracownikowi, a suma wydatków z tym związanych zależy m.in. od wysokości wynagrodzenia oraz rodzaju zawartej umowy. Przekonaj się, ile tak naprawdę kosztuje umowa o pracę.

Zobacz więcej
Ile zarabia ratownik medyczny?

Ile zarabia ratownik medyczny?

Zawód ratownika medycznego nie cieszy się dużym zainteresowaniem, powodem jest przekonanie, że ratownicy muszą liczyć się z niewielkim wynagrodzeniem. W tym artykule przekonasz się, ile faktycznie zarabiają ratownicy medyczni.

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj