Konta bankowe 6 min. czytania

Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Zaktualizowano: 2023-03-22 11:04
Opublikowano: 2023-03-22 09:44
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Sprawdź, ile pieniędzy można wpłacić do banku bez kontroli. 2023 rok zobowiązuje do przestrzegania nowych przepisów, w których limit płatności znacznie zmalał. Co ciekawe, w 2024 roku będzie on niższy, prawie o połowę! Zachęcamy do dalszej lektury.

Jedną z najpopularniejszych form płatności w dzisiejszych czasach są transakcje bezgotówkowe, jednak warto mieć na uwadze limity, których trzeba przestrzegać, by uniknąć kontroli Urzędu Skarbowego. Również w przypadku wpłacania środków na konto bankowe obowiązuje próg maksymalnej kwoty, której przekroczenie równa się z nadzorem instytucji kontrolującej finanse kraju.

Aby tego uniknąć, wiele osób zastanawia się, czy można założyć anonimowe konto bankowe, jednak przed tym przestrzegamy, gdyż jest to nielegalne na terenie całej Unii Europejskiej.

Jaki jest limit jednorazowej wpłaty gotówki na konto?

Nim przejdziemy do odpowiedzi na powyższe pytanie, chcemy zaznaczyć, iż omawiane przepisy dotyczą zarówno przelewów krajowych, jak i międzynarodowych, a o tym, jak zrobić przelew przez Internet lub jak przelać pieniądze z konta na konto, dowiesz się w przygotowanym przez nas poradniku.

Wiele osób mających większą kwotę do wpłacenia na rachunek bankowy, decyduje się na podział wpłacanych środków na mniejsze części. I choć wydaje sięF to dobrym pomysłem, tak warto wiedzieć, że bank w każdej chwili może sprawdzić dokonane wpłaty i w razie uznania je za podejrzane transakcje, powiadomi Urząd Skarbowy.

Sprawami finansowymi zajmuje się także Generalny Inspektor Informacji, który wnikliwie śledzi transakcje i kontroluje konta bankowe. Gdy spostrzeże nieregularne wpłaty sporych sum na konto, może żądać sprostowania, a w czasie trwania wyjaśnień, niewykluczone, że rachunek klienta zostaje zablokowany.

Maksymalna kwota jednorazowej wpłaty gotówki na konto bankowe w 2023 roku wynosi 15 000 euro, co na obecny moment (marzec 2023) wynosi około 70 000 złotych. Jednak ostateczna suma będzie zależna od kursu waluty.

Od jakiej kwoty banki informują Urząd Skarbowy?

Limit środków wpłacanych na konto zmienia się w zależności od decyzji władz i zmian w przepisach. Obecnie próg wynosi 15 000 euro, który po przekroczeniu tychże środków, automatycznie powiadamia Urząd Skarbowy. Natomiast, jeśli pieniądze pochodzą z legalnego źródła, a klient dopełnił wszelkich formalności urzędowych, nie ma powodu, by organy kontroli finansów były zainteresowane takowymi wpływami.

Warto mieć na uwadze fakt, iż sytuację na indywidualnych rachunkach  bankowych analizują algorytmy, dlatego suma powyżej 15 000 euro wpłacana w kilku, mniejszych przelewach, prawdopodobnie zwróci uwagę banku. Aby uniknąć kłopotów, warto podzielić takową kwotę na równe części i wpłacać je regularnie (każdego miesiąca) na konto, np. jeśli każdego miesiąca na rachunek bankowy wpłynie 10 000 złotych, ani bank, ani Urząd Skarbowy nie będzie zainteresowany tą transakcją.

To może Cię zainteresować: Jak wpłacić pieniądze na konto?

Ile można wpłacić do banku bez kontroli US w 2023?

Choć rzeczywiście limit wpływu środków na konto bankowe zmienia się niemalże co roku, tak zmiany w przepisach na rok 2023 zostały przesunięte czasowo i wejdą w życie 1 stycznia 2024 roku. Obecne prawo dotyczące limitu płatności bezgotówkowych informuje, ile można wpłacić do banku bez kontroli w Ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Można tam znaleźć szczegółowe informacje dotyczące wpłat bankowych, w artykule 34, który mówi jasno, iż:

Instytucje zobowiązane są do stosowania środków bezpieczeństwa finansowego, kiedy równowartość transakcji okazjonalnej przekracza 15 000 euro, niezależnie od tego, czy była to pojedyncza operacja, czy kilka.

Czym jest saldo konta i jak je sprawdzić? Sprawdź!

Dlaczego banki informują US o wysokich wpłatach na konto?

Banki jako najważniejsze instytucje rynku finansowego z uwagi na rangę prowadzonej działalności muszą być prawnie regulowane oraz podlegają specjalnemu i restrykcyjnemu nadzorowi. Ich obowiązkiem jest informowanie Urzędu Skarbowego na temat wpłat przekraczających ustalony limit, który obecnie wynosi 15 000 euro. Jeżeli zachodzą zmiany w przepisach prawnych, informacje na temat aktualnego progu transakcji bezgotówkowych można znaleźć w Ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Artykuł 34 tejże ustawy precyzyjnie wyjaśnia, jaką kwotę można wpłacić do banku.

Jakie przelewy mogą wzbudzić podejrzenia banku?

Istnieje wiele czynników, które sprawiają, że bank zaczyna mieć wątpliwości co do wykonywanych transakcji. I choć głównym powodem jest przekroczenie ustalonego prawnie limitu, tak nawet mniej znaczące aspekty potrafią zwrócić uwagę instytucji i wzbudzić podejrzenia. Na co więc warto zwracać uwagę?

  • Tytuł przelewu ma szczególne znaczenie, dlatego należy dobierać bezpieczne sformułowania i zrezygnować z zabawnych lub wieloznacznych nazw. Bank ma prawo wstrzymać daną transakcję, jeżeli jej tytuł jest podejrzany np. Przelew za kupno broni.

Warto sprawdzić: Wypłata z obcego bankomatu. Ile kosztuje i gdzie się opłaca?

Kontrola wykonywana przez US po wpłacie gotówki na konto – postępowanie wyjaśniające

Urząd Skarbowy ma obowiązek wnikliwej kontroli konta bankowego, jeżeli dane transakcje wywołują podejrzenia lub przekraczają próg wpłacanych środków. Sprawdzane są zarówno przelewy przychodzące, jak i wychodzące. Jeśli transakcje dotyczą np. spłat kredytu, nie ma się czym martwić, gdyż US dostaje potwierdzenie legalności tych operacji.

Natomiast, jeżeli przelew z różnych względów wydaje się podejrzany, urząd skarbowy może przejść do wszczęcia postępowania. Osoba podejrzana o nielegalne transakcje składa wyjaśnienie i udziela wymaganych informacji. Dopiero gdy nie znajdzie odpowiedzi na wykonanie podejrzanych operacji bankowych, US dostaje dostęp do kont prowadzonych zarówno przez największe banki krajowe, jak i banki spółdzielcze.

Jest to dość nieprzyjemna i stresująca sytuacja, ponieważ skarbówka dokonuje wyciągów z konta, a następnie weryfikuje zgodność dochodów z kosztami utrzymania oraz z deklaracją podatkową. Ta operacja pozwala wykryć, czy klient danego rachunku nie ukrywa przychodów, ponieważ w innym przypadku konto zostaje zablokowane, a klient można otrzymać wysoką karę (nawet 75% wysokości nierozliczonych dochodów).

Czy można ominąć kontrolę US?

Urząd skarbowy jest organem państwowym odpowiedzialnym za kontrolowanie prawidłowości rozliczeń podatkowych, a także za egzekwowanie kar w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości.  Z tego względu ominięcie kontroli US jest nielegalne i stanowi przestępstwo.


Dodatkowe źródła:

Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?, www.bezbiku.info

Ile można wpłacić na konto bez kontroli US?, www,finhack.pl

Komentarze

Powiązane artykuły

Na czym polega debet na koncie?
18.04.2023

Na czym polega debet na koncie? Czy warto z niego korzystać?

...można aktywować ujemne saldo konta? Interesuje Cię najtańszy kredyt gotówkowy lub produkt mu pokrewny, który pozwoli Ci w razie potrzeby...

...jest to, że jej oprocentowanie jest z reguły niższe niż w kredytów gotówkowych, co oczywiście bardziej opłaca się klientowi. Co ważne, odsetki...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Konto mieszkaniowe z rządową dopłatą. Kto może z niego skorzystać?
31.01.2023

Konto mieszkaniowe z rządową dopłatą. Kto i od kiedy może z niego skorzystać?

Konto Mieszkaniowe jest jednym z nowych pomysłów rządu na ułatwienie Polakom dostępu do kredytów hipotecznych. Obecnie istnieje wiele barier dla osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie – wysokie ceny lokali, podwyżki stóp procentowych, niska podaż nieruchomości z rynku pierwotnego. Jakie założenia ma nowy program, który przedstawiono w grudniu? Czy ma szansę realnie...
Zobacz więcej
7 min. czytania
Anonimowe konto bankowe
23.12.2022

Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?

Anonimowe konto bankowe może uchronić właściciela przed kontrolą organów państwowych, np. podatkowych, zapewnić poufność transakcji, a także ukryć tożsamość posiadacza. Tylko czy konto anonimowe jest w ogóle legalne? Czy polskie banki oferują takie usługi? A może lepiej poszukać za granicą? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!
Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak zastrzec kartę płatniczą?
07.12.2022

Jak zastrzec kartę płatniczą?

...odpowiedzialność zawsze spoczywa na instytucji, w której mamy konto osobiste. Jeśli bank wykaże, że nie zachowaliśmy ostrożności przy...

...nakładki, które ściągają dane dokumentu. Zastrzeżenie karty kredytowej będzie chroniło przed nieuprawnionym wykorzystaniem środków...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak aktywować nową kartę płatniczą?
02.12.2022

Jak aktywować nową kartę płatniczą?

...wydawany przez bank wymaga uruchomienia – pierwszego użycia, np. w bankomacie. Jeśli tego nie zrobimy, nie będziemy mogli korzystać z karty. Z kolei karty kredytowe umożliwiają wykorzystywanie limitu, jaki bank przyznał klientowi. Aktywacja obu rodzajów instrumentów płatniczych może się różnić, jednak z...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Koniec Getin Noble Bank
10.11.2022

Koniec Getin Noble Bank. Co z klientami Getin Banku?

...przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Działalność przejęło osiem banków, które utworzyły System Ochrony Banków Komercyjnych. Osoby, które posiadały w Getin konto osobiste lub inny produkt finansowy, nie muszą się martwić – środki są chronione przez BFG. Czy wszyscy klienci otrzymają zwrot swoich pieniędzy? Jak będzie się nazywać nowy...

Zobacz więcej
6 min. czytania