Konta bankowe 8 min. czytania

Jak aktywować nową kartę płatniczą?

Zaktualizowano: 2022-12-02 10:39
Opublikowano: 2022-12-02 09:44
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 2
Jak aktywować nową kartę płatniczą?

Jak aktywować kartę bankomatową przypisaną do osobistego rachunku? Co należy zrobić, żeby jej użytkowanie było bezpieczne? Jak nadać PIN do karty? Prezentujemy praktyczne wskazówki dla wszystkich właścicieli kart płatniczych.

Każdy, kto posiada konto bankowe, może korzystać z karty umożliwiającej dokonywanie transakcji bezgotówkowych oraz wypłacanie środków z bankomatu. Najpopularniejsze karty debetowe pozwalają na korzystanie ze środków w ramach własnego rachunku bankowego.

Coraz więcej klientów banków przekonuje się również do kart kredytowych, które charakteryzują się tzw. okresem bezodsetkowym, w czasie którego można spłacić zadłużenie bez dodatkowych kosztów.

Niezależnie od tego, jaką kartę płatniczą posiadamy, warto dowiedzieć się, w jaki sposób bezpiecznie ją aktywować.

Aktywacja karty płatniczej

Karta płatnicza to narzędzie wydawane przez banki, pozwalające płacić bezgotówkowo za towary i usługi oraz pobierać pieniądze z bankomatu. Ze względu na funkcje, jakie pełnią, karty dzielimy na wiele rodzajów, m.in.:

 • karty debetowe,
 • karty kredytowe,
 • karty obciążeniowe,
 • karty przedpłacone.

Karty debetowe (zwane również bankomatowymi) to najpopularniejszy instrument płatniczy. Są wydawane do każdego nowego konta bankowego, chyba że klient sam zrezygnuje z ich posiadania.

Za pomocą karty debetowej można dokonywać transakcji gotówkowych i bezgotówkowych do wysokości salda, jakie właściciel ma na koncie.

Czy nową kartę do bankomatu trzeba aktywować? Każdy dokument płatniczy wydawany przez bank wymaga uruchomienia – pierwszego użycia, np. w bankomacie. Jeśli tego nie zrobimy, nie będziemy mogli korzystać z karty.

Z kolei karty kredytowe umożliwiają wykorzystywanie limitu, jaki bank przyznał klientowi. Aktywacja obu rodzajów instrumentów płatniczych może się różnić, jednak z reguły procedury są podobne. Jak aktywować nową kartę?

Jak bezpiecznie aktywować kartę debetową lub kredytową?

Jak wspomnieliśmy, aktywacja każdej nowej karty jest koniecznością. Pomaga to zabezpieczyć klienta przed nieuprawnionym użyciem dokumentu przez osoby trzecie. Z reguły banki udostępniają kilka możliwości aktywacji karty:

 • bankowość internetowa,
 • bankowość mobilna (aplikacja bankowa),
 • użycie w bankomacie,
 • przez płatność w sklepie stacjonarnym,
 • przez infolinię banku.

Bankowość internetowa rozwija się bardzo dynamicznie i pozwala nie tylko wykonywać przelewy, sprawdzać historię rachunku czy doładowywać telefon komórkowy, ale również dokonywać zmian, które dawniej wymagały kontaktu z pracownikiem banku.

Przez internetowy serwis można zmieniać wysokość limitu wypłat, ustanawiać nowy PIN do karty, czy wreszcie – aktywować instrument płatniczy przypisany do konta. Jak aktywować kartę bankomatową?

Każdy bank ma inną ścieżkę – z reguły aktywacja karty jest możliwa w zakładce „Produkty” lub „Karty”. Konieczne jest zatwierdzenie operacji za pomocą hasła przypisanego do bankowości internetowej.

Aktywacja karty możliwa jest również przez aplikację mobilną banku – w tym przypadku również konieczne jest wybranie odpowiedniej zakładki, a następnie zatwierdzenie za pomocą kodu, np. wysłanego w formie SMS-a na telefon.

Wiele osób decyduje się aktywować kartę w bankomacie. Przy pierwszym użyciu należy wybrać opcję „Aktywacja” i podać 4-cyfrowy numer PIN.

Sprawdź co zrobić, gdy bankomat wciągnie kartę płatniczą!

Jak aktywować kartę w sklepie? Wystarczy przyłożyć kartę do terminala, a następnie podać poprawny numer PIN.

Ostatnia możliwość to aktywacja karty przez infolinię – w takiej sytuacji z reguły wymagane jest podanie specjalnego kodu przypisanego do kontaktu klienta z infolinią banku.

Jak aktywować kartę w wybranych bankach?

Banki dbają o bezpieczeństwo środków zgromadzonych na kontach klientów, a zatem każda instytucja wymaga aktywacji karty przed pierwszym użyciem. Zanim zaczniemy używać nowej karty, warto sprawdzić, w jaki sposób bezpiecznie i poprawnie aktywować dokument.

To może Cię zainteresować: Gdzie założyć konto bez komornika?

Jak aktywować kartę w PKO?

Masz konto w banku PKO BP? Jak aktywować nową kartę? Klienci mogą dokonać tego:

 • przez serwis internetowy iPKO
 1. Po zalogowaniu się należy kliknąć „Karty”, a następnie „szczegóły”.
 2. Kliknąć opcję „Aktywuj kartę” i podać kod CVC/CVV z karty, a następnie zatwierdzić.
 • Przez aplikację mobilną IKO

Jak aktywować kartę PKO w IKO?

 1. Po zalogowaniu się należy wybrać „Moje produkty”, „Karty” i „Twoja karta”, a następnie wejść w szczegóły.
 2. Wybrać „Aktywuj” i podać kod CVC/CVV, a następnie zatwierdzić.

Aktywacja karty w serwisie iPKO i IKO umożliwia korzystanie z płatności internetowych. Żeby uruchomić wszystkie płatności, należy:

 • Zapłacić kartą w sklepie (transakcja potwierdzona kodem PIN) lub aktywować kartę w bankomacie (z potwierdzeniem PIN).

Jak aktywować kartę w ING?

Bank ING umożliwia aktywowanie karty samodzielnie przez Moje ING – na telefonie lub komputerze albo na infolinii ING.

Jak aktywować nową kartę?

Jak aktywować kartę odnowioną?

 • Dokonaj pierwszej transakcji w terminalu lub bankomacie i potwierdź dotychczasowym kodem PIN.

Jak aktywować kartę w mBanku?

Jak aktywować nową kartę? Jest to możliwe poprzez:

 • Serwis internetowy – po zalogowaniu się należy wybrać „Moje finanse” i „Karty”, a następnie wskazanie karty i podanie jej numeru. Kolejny krok to zatwierdzenie operacji hasłem lub w aplikacji mobilnej.
 • Aplikację mBanku – po zalogowaniu się należy wybrać „Produkty” i „Karty”, wskazać wybraną kartę i zatwierdzić przyciskiem „Aktywuj”. Kolejny krok to podanie numeru karty lub kodu PIN. Operację zatwierdza się kodem aplikacji.
 • Na infolinii – jest to możliwe zarówno przez IVR (automatyczne call center), jak i operatora mLinii.

Jak aktywować kartę w Pekao?

Masz konto w Pekao? Jak aktywować nową kartę płatniczą? Można to zrobić:

 • W bankomacie
 • Poprzez terminal płatniczy POS.

Operacja musi być potwierdzona kodem PIN i nie może być zbliżeniowa. Aktywacja pozwala również na korzystanie z transakcji internetowych.

Jak aktywować kartę w Santanderze?

Klienci banku Santander także zastanawiają się, jak aktywować nową kartę. Instytucja umożliwia to poprzez:

 • Wykonanie transakcji w bankomacie (z podaniem kodu PIN),
 • Płatność w terminalu (z podaniem kodu PIN),
 • Poprzez usługę bankowości elektronicznej – po zalogowaniu się należy wybrać „Finanse” i „Karty”, a następnie wybrać określoną kartę i kliknąć „Aktywuj”. W tym momencie można również nadać karcie PIN.

Jak aktywować kartę w Credit Agricole?

Masz konto w Credit Agricole? Jak aktywować nową kartę? Jest to możliwe:

 • poprzez system CA24 eBank – należy wybrać „Moje produkty”, a następnie „Konta”. Po zatwierdzeniu rachunku, do którego została wydana karta, trzeba kliknąć „Aktywuj kartę” i zatwierdzić operację. Niezbędne jest podanie hasła.
 • w placówce banku,
 • telefonicznie.

Po aktywacji pierwszą transakcję należy wykonać z użyciem kodu PIN.

Sprawdź, jaki to bank po numerze konta bankowego!

Jak nadać PIN do karty?

PIN to 4-cyfrowe hasło zabezpieczające transakcje dokonywane przy użyciu karty płatniczej. Różne banki mają różne zasady dotyczące nadawania i zmiany kodu.

 • jak nadać PIN do karty PKO BP – można to zrobić w serwisie internetowym, aplikacji mobilnej oraz przez infolinię banku. W przypadku serwisu iPKO należy wejść w zakładkę „Moje produkty” i „Karty”, wybrać kartę i kliknąć „Nadaj PIN”. Kod należy zatwierdzić przy pomocy narzędzia autoryzacyjnego.
 • jak nadać PIN do karty Pekao – można to zrobić w serwisie bankowości internetowej Pekao24 lub aplikacji mobilnej PeoPay.
 • jak nadać PIN do karty ING – jest to możliwe w bankomatach ING, systemie bankowości internetowej oraz przez infolinię.
 • jak nadać PIN do karty Santander – można tego dokonać przez system bankowości elektronicznej Santander internet (zakładka „Karty”, „Więcej” i „Nadaj PIN”) oraz Santander mobile („Zarządzanie kartami”, „PIN do karty”). PIN można też nadać na infolinii oraz zamówić w placówce banku.
 • jak nadać PIN do karty BNP Paribas – można to zrobić w systemie bankowości internetowej GOonline (zakładka „Moje finanse”, „Karty”, „Aktywuj” i „Nadaj PIN”), aplikacji mobilnej Gomobile („Finanse”, „Karty”, „Aktywuj” i „Nadaj PIN”) oraz na infolinii.

Na co uważać nadając PIN do karty?

Nadając PIN, warto przestrzegać kilku zasad, dzięki którym pieniądze zgromadzone na koncie będą bezpieczne.

 • unikaj prostych kodów, np. składających się z tych samych lub następujących po sobie cyfr, typu 1111, 1234, 0000,
 • nie nadawaj PIN-u będącego rokiem Twojego urodzenia,
 • nie zapisuj kodu i nie noś go przy sobie np. w portfelu,
 • jeśli podejrzewasz, że ktoś może znać Twój PIN, zmień go, np. w aplikacji mobilnej banku.

Nie przegap:

Jak bezpiecznie płacić kartą przez Internet?

Na czym polega upoważnienie do konta bankowego? Jak napisać upoważnienie do konta bankowego?

Komentarze

Powiązane artykuły

Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Sprawdź, ile pieniędzy można wpłacić do banku bez kontroli. 2024 rok zobowiązuje do przestrzegania nowych przepisów, w których limit płatności znacznie zmalał.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Bezpieczne podróże. Jak chronić swoje finanse na urlopie?

Bezpieczne podróże. Jak chronić swoje finanse na urlopie?

Planując wymarzony urlop, często skupiasz się na wyborze idealnego miejsca, pakowaniu i tworzeniu zapierających dech w piersiach planów podróży. Jednak równie ważne, a często pomijane, jest zabezpieczenie twoich finansów na urlopie. Co warto wiedzieć i jak się do tego przygotować?
Zobacz więcej
5 min. czytania
Jak założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

Jak założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

...oprocentowania czy też promocyjnych kosztów. Co więcej, dwa konta bankowe w jednym banku to łatwiejsze zarządzanie finansami...

...więc do Ciebie. Nie przegap: Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak przenieść konto do innego banku?

Jak przenieść konto do innego banku?

...popularnych. Poniżej przedstawiamy, jak przenieść konto osobiste do innego banku na przykładach różnych usługodawców. A jak przenieść konto firmowe do innego banku? Procedura odbywa się podobnie jak w przypadku rachunków osobistych – jest maksymalnie uproszczona. Konto osobiste warto...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego?

Jak sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego?

...przelewów bankowych stało się obecnie znacznie bardziej wygodne niż w przeszłości. Wystarczy jedynie podać numer rachunku, a środki trafiają na konta bankowe odbiorców. Pomimo tej wygody, warto jednak pielęgnować czujność względem swoich finansów i upewnić się, że odpowiednia osoba jest właścicielem podanego konta, zanim...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt gotówkowy - jaki bank wybrać?

Jaki to bank? Sprawdź jaki to bank po numerze konta bankowego

Jaki to bank – często zadajemy sobie to pytanie, gdy chcemy wykonać przelew na określony rachunek. Identyfikacja banku po numerze konta jest jak najbardziej możliwa – każda instytucja ma własny, konkretny identyfikator. Jakimi zasadami rządzą się numery rachunków bankowych?
Zobacz więcej
7 min. czytania