Konta bankowe 8 min. czytania

Jak aktywować nową kartę płatniczą?

Zaktualizowano: 2022-12-02 10:39
Opublikowano: 2022-12-02 09:44
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Jak aktywować nową kartę płatniczą?

Jak aktywować kartę bankomatową przypisaną do osobistego rachunku? Co należy zrobić, żeby jej użytkowanie było bezpieczne? Jak nadać PIN do karty? Prezentujemy praktyczne wskazówki dla wszystkich właścicieli kart płatniczych.

Każdy, kto posiada konto bankowe, może korzystać z karty umożliwiającej dokonywanie transakcji bezgotówkowych oraz wypłacanie środków z bankomatu. Najpopularniejsze karty debetowe pozwalają na korzystanie ze środków w ramach własnego rachunku bankowego.

Coraz więcej klientów banków przekonuje się również do kart kredytowych, które charakteryzują się tzw. okresem bezodsetkowym, w czasie którego można spłacić zadłużenie bez dodatkowych kosztów.

Niezależnie od tego, jaką kartę płatniczą posiadamy, warto dowiedzieć się, w jaki sposób bezpiecznie ją aktywować.

Aktywacja karty płatniczej

Karta płatnicza to narzędzie wydawane przez banki, pozwalające płacić bezgotówkowo za towary i usługi oraz pobierać pieniądze z bankomatu. Ze względu na funkcje, jakie pełnią, karty dzielimy na wiele rodzajów, m.in.:

 • karty debetowe,
 • karty kredytowe,
 • karty obciążeniowe,
 • karty przedpłacone.

Karty debetowe (zwane również bankomatowymi) to najpopularniejszy instrument płatniczy. Są wydawane do każdego nowego konta bankowego, chyba że klient sam zrezygnuje z ich posiadania.

Za pomocą karty debetowej można dokonywać transakcji gotówkowych i bezgotówkowych do wysokości salda, jakie właściciel ma na koncie.

Czy nową kartę do bankomatu trzeba aktywować? Każdy dokument płatniczy wydawany przez bank wymaga uruchomienia – pierwszego użycia, np. w bankomacie. Jeśli tego nie zrobimy, nie będziemy mogli korzystać z karty.

Z kolei karty kredytowe umożliwiają wykorzystywanie limitu, jaki bank przyznał klientowi. Aktywacja obu rodzajów instrumentów płatniczych może się różnić, jednak z reguły procedury są podobne. Jak aktywować nową kartę?

Jak bezpiecznie aktywować kartę debetową lub kredytową?

Jak wspomnieliśmy, aktywacja każdej nowej karty jest koniecznością. Pomaga to zabezpieczyć klienta przed nieuprawnionym użyciem dokumentu przez osoby trzecie. Z reguły banki udostępniają kilka możliwości aktywacji karty:

 • bankowość internetowa,
 • bankowość mobilna (aplikacja bankowa),
 • użycie w bankomacie,
 • przez płatność w sklepie stacjonarnym,
 • przez infolinię banku.

Bankowość internetowa rozwija się bardzo dynamicznie i pozwala nie tylko wykonywać przelewy, sprawdzać historię rachunku czy doładowywać telefon komórkowy, ale również dokonywać zmian, które dawniej wymagały kontaktu z pracownikiem banku.

Przez internetowy serwis można zmieniać wysokość limitu wypłat, ustanawiać nowy PIN do karty, czy wreszcie – aktywować instrument płatniczy przypisany do konta. Jak aktywować kartę bankomatową?

Każdy bank ma inną ścieżkę – z reguły aktywacja karty jest możliwa w zakładce „Produkty” lub „Karty”. Konieczne jest zatwierdzenie operacji za pomocą hasła przypisanego do bankowości internetowej.

Aktywacja karty możliwa jest również przez aplikację mobilną banku – w tym przypadku również konieczne jest wybranie odpowiedniej zakładki, a następnie zatwierdzenie za pomocą kodu, np. wysłanego w formie SMS-a na telefon.

Wiele osób decyduje się aktywować kartę w bankomacie. Przy pierwszym użyciu należy wybrać opcję „Aktywacja” i podać 4-cyfrowy numer PIN.

Sprawdź co zrobić, gdy bankomat wciągnie kartę płatniczą!

Jak aktywować kartę w sklepie? Wystarczy przyłożyć kartę do terminala, a następnie podać poprawny numer PIN.

Ostatnia możliwość to aktywacja karty przez infolinię – w takiej sytuacji z reguły wymagane jest podanie specjalnego kodu przypisanego do kontaktu klienta z infolinią banku.

Jak aktywować kartę w wybranych bankach?

Banki dbają o bezpieczeństwo środków zgromadzonych na kontach klientów, a zatem każda instytucja wymaga aktywacji karty przed pierwszym użyciem. Zanim zaczniemy używać nowej karty, warto sprawdzić, w jaki sposób bezpiecznie i poprawnie aktywować dokument.

To może Cię zainteresować: Gdzie założyć konto bez komornika?

Jak aktywować kartę w PKO?

Masz konto w banku PKO BP? Jak aktywować nową kartę? Klienci mogą dokonać tego:

 • przez serwis internetowy iPKO
 1. Po zalogowaniu się należy kliknąć „Karty”, a następnie „szczegóły”.
 2. Kliknąć opcję „Aktywuj kartę” i podać kod CVC/CVV z karty, a następnie zatwierdzić.
 • Przez aplikację mobilną IKO

Jak aktywować kartę PKO w IKO?

 1. Po zalogowaniu się należy wybrać „Moje produkty”, „Karty” i „Twoja karta”, a następnie wejść w szczegóły.
 2. Wybrać „Aktywuj” i podać kod CVC/CVV, a następnie zatwierdzić.

Aktywacja karty w serwisie iPKO i IKO umożliwia korzystanie z płatności internetowych. Żeby uruchomić wszystkie płatności, należy:

 • Zapłacić kartą w sklepie (transakcja potwierdzona kodem PIN) lub aktywować kartę w bankomacie (z potwierdzeniem PIN).

Jak aktywować kartę w ING?

Bank ING umożliwia aktywowanie karty samodzielnie przez Moje ING – na telefonie lub komputerze albo na infolinii ING.

Jak aktywować nową kartę?

Jak aktywować kartę odnowioną?

 • Dokonaj pierwszej transakcji w terminalu lub bankomacie i potwierdź dotychczasowym kodem PIN.

Jak aktywować kartę w mBanku?

Jak aktywować nową kartę? Jest to możliwe poprzez:

 • Serwis internetowy – po zalogowaniu się należy wybrać „Moje finanse” i „Karty”, a następnie wskazanie karty i podanie jej numeru. Kolejny krok to zatwierdzenie operacji hasłem lub w aplikacji mobilnej.
 • Aplikację mBanku – po zalogowaniu się należy wybrać „Produkty” i „Karty”, wskazać wybraną kartę i zatwierdzić przyciskiem „Aktywuj”. Kolejny krok to podanie numeru karty lub kodu PIN. Operację zatwierdza się kodem aplikacji.
 • Na infolinii – jest to możliwe zarówno przez IVR (automatyczne call center), jak i operatora mLinii.

Jak aktywować kartę w Pekao?

Masz konto w Pekao? Jak aktywować nową kartę płatniczą? Można to zrobić:

 • W bankomacie
 • Poprzez terminal płatniczy POS.

Operacja musi być potwierdzona kodem PIN i nie może być zbliżeniowa. Aktywacja pozwala również na korzystanie z transakcji internetowych.

Jak aktywować kartę w Santanderze?

Klienci banku Santander także zastanawiają się, jak aktywować nową kartę. Instytucja umożliwia to poprzez:

 • Wykonanie transakcji w bankomacie (z podaniem kodu PIN),
 • Płatność w terminalu (z podaniem kodu PIN),
 • Poprzez usługę bankowości elektronicznej – po zalogowaniu się należy wybrać „Finanse” i „Karty”, a następnie wybrać określoną kartę i kliknąć „Aktywuj”. W tym momencie można również nadać karcie PIN.

Jak aktywować kartę w Credit Agricole?

Masz konto w Credit Agricole? Jak aktywować nową kartę? Jest to możliwe:

 • poprzez system CA24 eBank – należy wybrać „Moje produkty”, a następnie „Konta”. Po zatwierdzeniu rachunku, do którego została wydana karta, trzeba kliknąć „Aktywuj kartę” i zatwierdzić operację. Niezbędne jest podanie hasła.
 • w placówce banku,
 • telefonicznie.

Po aktywacji pierwszą transakcję należy wykonać z użyciem kodu PIN.

Sprawdź, jaki to bank po numerze konta bankowego!

Jak nadać PIN do karty?

PIN to 4-cyfrowe hasło zabezpieczające transakcje dokonywane przy użyciu karty płatniczej. Różne banki mają różne zasady dotyczące nadawania i zmiany kodu.

 • jak nadać PIN do karty PKO BP – można to zrobić w serwisie internetowym, aplikacji mobilnej oraz przez infolinię banku. W przypadku serwisu iPKO należy wejść w zakładkę „Moje produkty” i „Karty”, wybrać kartę i kliknąć „Nadaj PIN”. Kod należy zatwierdzić przy pomocy narzędzia autoryzacyjnego.
 • jak nadać PIN do karty Pekao – można to zrobić w serwisie bankowości internetowej Pekao24 lub aplikacji mobilnej PeoPay.
 • jak nadać PIN do karty ING – jest to możliwe w bankomatach ING, systemie bankowości internetowej oraz przez infolinię.
 • jak nadać PIN do karty Santander – można tego dokonać przez system bankowości elektronicznej Santander internet (zakładka „Karty”, „Więcej” i „Nadaj PIN”) oraz Santander mobile („Zarządzanie kartami”, „PIN do karty”). PIN można też nadać na infolinii oraz zamówić w placówce banku.
 • jak nadać PIN do karty BNP Paribas – można to zrobić w systemie bankowości internetowej GOonline (zakładka „Moje finanse”, „Karty”, „Aktywuj” i „Nadaj PIN”), aplikacji mobilnej Gomobile („Finanse”, „Karty”, „Aktywuj” i „Nadaj PIN”) oraz na infolinii.

Na co uważać nadając PIN do karty?

Nadając PIN, warto przestrzegać kilku zasad, dzięki którym pieniądze zgromadzone na koncie będą bezpieczne.

 • unikaj prostych kodów, np. składających się z tych samych lub następujących po sobie cyfr, typu 1111, 1234, 0000,
 • nie nadawaj PIN-u będącego rokiem Twojego urodzenia,
 • nie zapisuj kodu i nie noś go przy sobie np. w portfelu,
 • jeśli podejrzewasz, że ktoś może znać Twój PIN, zmień go, np. w aplikacji mobilnej banku.

Nie przegap:

Jak bezpiecznie płacić kartą przez Internet?

Na czym polega upoważnienie do konta bankowego? Jak napisać upoważnienie do konta bankowego?

Komentarze

Powiązane artykuły

Konto mieszkaniowe z rządową dopłatą. Kto może z niego skorzystać?
31.01.2023

Konto mieszkaniowe z rządową dopłatą. Kto i od kiedy może z niego skorzystać?

Konto Mieszkaniowe jest jednym z nowych pomysłów rządu na ułatwienie Polakom dostępu do kredytów hipotecznych. Obecnie istnieje wiele barier dla osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie – wysokie ceny lokali, podwyżki stóp procentowych, niska podaż nieruchomości z rynku pierwotnego. Jakie założenia ma nowy program, który przedstawiono w grudniu? Czy ma szansę realnie...
Zobacz więcej
7 min. czytania
Anonimowe konto bankowe
23.12.2022

Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?

Anonimowe konto bankowe może uchronić właściciela przed kontrolą organów państwowych, np. podatkowych, zapewnić poufność transakcji, a także ukryć tożsamość posiadacza. Tylko czy konto anonimowe jest w ogóle legalne? Czy polskie banki oferują takie usługi? A może lepiej poszukać za granicą? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!
Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak zastrzec kartę płatniczą?
07.12.2022

Jak zastrzec kartę płatniczą?

...odpowiedzialność zawsze spoczywa na instytucji, w której mamy konto osobiste. Jeśli bank wykaże, że nie zachowaliśmy ostrożności przy...

...nakładki, które ściągają dane dokumentu. Zastrzeżenie karty kredytowej będzie chroniło przed nieuprawnionym wykorzystaniem środków...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Koniec Getin Noble Bank
10.11.2022

Koniec Getin Noble Bank. Co z klientami Getin Banku?

...przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Działalność przejęło osiem banków, które utworzyły System Ochrony Banków Komercyjnych. Osoby, które posiadały w Getin konto osobiste lub inny produkt finansowy, nie muszą się martwić – środki są chronione przez BFG. Czy wszyscy klienci otrzymają zwrot swoich pieniędzy? Jak będzie się nazywać nowy...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak anulować przelew?
05.08.2022

Jak anulować przelew w wybranych bankach?

...że większość ludzi posiada własne konto bankowe, sprawia, że przekazywanie środków stało się dużo prostsze. Nie musimy nosić przy sobie pliku banknotów, nawet jeśli planujemy duży zakup. Ogromna...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Czy pieniądze Polaków w bankach są bezpieczne?
03.06.2022

Czy pieniądze Polaków w bankach są bezpieczne? Czy bank może przejąć pieniądze klientów?

...jest trudne, a w dodatku obarczone dużym ryzykiem. Dlatego osoby niemające wiedzy ani doświadczenia w tym zakresie chętniej wybierają lokaty bankowe i to na nich lokują oszczędności. Choć zdają sobie sprawę z tego, że w ten sposób za wiele nie zyskają, to jednocześnie czują...

Zobacz więcej
8 min. czytania