Konta bankowe 8 min. czytania

Jak zastrzec kartę płatniczą?

Zaktualizowano: 2022-12-07 09:36
Opublikowano: 2022-12-07 08:49
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Jak zastrzec kartę płatniczą?

Zastrzeżenie karty płatniczej chroni nas przed użyciem dokumentu przez osobę trzecią i nieuprawnionym pobraniem środków z konta. W przypadku utraty dokumentu należy jak najszybciej skontaktować się z bankiem. Jak można zastrzec kartę? Czy jest to tożsame z blokadą? O czym należy pamiętać, zastrzegając dokument?

Według danych przedstawionych przez Narodowy Bank Polski, w I kwartale 2022 roku Polacy dokonali prawie 2 mld transakcji przy użyciu kart płatniczych – zarówno gotówkowych, jak i bezgotówkowych.

Niezależnie od tego, czy na co dzień do płacenia służy nam karta debetowa, czy korzystamy również z kart kredytowych, warto wiedzieć, w jaki sposób zabezpieczyć się na wypadek utraty dokumentu płatniczego. Niewielki „plastik” można przecież łatwo zgubić, np. podczas zakupowej gorączki lub utracić wskutek kradzieży.

Na czym polega zastrzeżenie karty debetowej lub kredytowej?

W przypadku utraty dokumentu najlepiej działać szybko i niezwłocznie zdecydować się na zastrzeżenie karty. Co to znaczy dla właściciela dokumentu? Co się dzieje po zastrzeżeniu karty? Dokument płatniczy staje się nieaktywny i nie można dokonywać za jego pomocą transakcji – płacić w sklepie, wyciągać środków z bankomatu czy korzystać z płatności elektronicznych.

Ważne, żeby nie zwlekać z poinformowaniem banku o utracie karty – jeśli padliśmy ofiarą złodziei, istnieje realne niebezpieczeństwo utraty środków. Nawet jeśli oszust nie zna kodu PIN, to może kilku płatności bez jego użycia, w opcji zbliżeniowej.

Czy zastrzeżoną kartę można odblokować? Nie ma takiej możliwości – jedyną opcją jest wyrobienie nowej karty do konta osobistego.

A gdzie zastrzec kartę? Najlepiej skontaktować się z infolinią banku lub dokonać tego przez aplikację mobilną. Pamiętajmy, że liczy się czas!

Kliknij i sprawdź: Jak bezpiecznie płacić kartą przez Internet?

Kiedy warto zdecydować się na zastrzeżenie karty płatniczej?

Istnieje wiele sytuacji, w których zastrzeżenie karty bankomatowej może nas uchronić przed poważnymi problemami. Jedną z nich jest zgubienie portfela z dokumentami lub wyrzucenie karty do kosza wraz z paragonem. Czasem wystarczy pośpiech, odrobina nieuwagi czy roztargnienie, żeby utracić dokument płatniczy.

Niezależnie od tego, czy dokument zniknął nam z oczu na zakupach, czy podejrzewamy, że zawieruszył się gdzieś w domu, warto zadzwonić do banku i zastrzec kartę. Nigdy nie wiemy, czy osoba postronna nie zechce skorzystać z naszych środków.

Na zastrzeżenie karty warto też zdecydować się w przypadku kradzieży lub podejrzenia, że dane karty zostały skopiowane. Druga sytuacja może mieć miejsce, gdy podczas dokonywania transakcji w punkcie handlowym lub usługowym, kasjer zabierze na moment naszą kartę, np. w celu zbliżenia jej do terminala.

Na wszelki wypadek lepiej nie spuszczać dokumentu z oczu i reagować na podejrzane zachowanie. Oszustwo związane z kopiowaniem kart płatniczych może też wystąpić przy korzystaniu z bankomatu – złodzieje stosują specjalne nakładki, które ściągają dane dokumentu.

Zastrzeżenie karty kredytowej będzie chroniło przed nieuprawnionym wykorzystaniem środków dostępnych w ramach limitu kredytowego. Jeśli klient nie skontaktuje się z bankiem, nie będzie mógł starać się o rekompensatę straconych pieniędzy.

To może Cię zainteresować: Co zrobić po zgubieniu dowodu osobistego?

Przed czym może uchronić zastrzeżenie karty?

Zastrzeżenie karty powoduje, że to bank odpowiada za nieautoryzowane transakcje wykonane danym dokumentem płatniczym na kwotę powyżej 150 euro. W przypadku transakcji zbliżeniowych obowiązuje limit od 50 euro – wówczas to bank pokrywa straty.

Nie oznacza to jednak, że w przypadku zastrzeżenia karty odpowiedzialność zawsze spoczywa na instytucji, w której mamy konto osobiste. Jeśli bank wykaże, że nie zachowaliśmy ostrożności przy użytkowaniu dokumentu, to może wyłączyć swoją odpowiedzialność. Może to nastąpić w sytuacji:

 • zapisania kodu PIN na kartce, którą nosimy w portfelu,
 • przekazania karty lub danych z karty osobie trzeciej,
 • zlekceważenia obowiązku zastrzeżenia zgubionej/skradzionej karty,
 • pozostawienia karty w bankomacie.

Kto może zastrzec kartę płatniczą?

Nie tylko właściciel karty może zgłosić się do banku i zastrzec dokument płatniczy. Prawo to przysługuje również:

 • współmałżonkowi,
 • rodzicowi lub krewnemu właściciela,
 • osobie, która znalazła kartę.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli kartę zastrzega ktoś inny niż właściciel, bank będzie żądał podania dodatkowych informacji.

W przypadku krewnego lub małżonka, konieczne będzie przedstawienie dokładnych danych właściciela. Z kolei znalazca dokumentu będzie musiał podać dane widniejące na karcie, w tym imię i nazwisko właściciela oraz numer karty.

Warto przeczytać: Czym grozi kradzież tożsamości i jak się przed nią zabezpieczyć?

Jak zastrzec kartę płatniczą?

Większość banków działających w Polsce ma podobne procedury – można zadzwonić pod numer banku, pójść do oddziału lub skorzystać z opcji online.

 • Jednym z najpopularniejszych sposobów jest zgłoszenie sytuacji na infolinii. Zastrzeżenie karty może nastąpić za pośrednictwem Systemu Zastrzegania Kart, czyli specjalnego centrum uruchomionego przez Związek Banków Polskich, w którym można uzyskać połączenie ze swoim bankiem. Infolinia pod numerem +48 828 828 828 działa przez całą dobę. Niestety nie wszystkie instytucje w Polsce przystąpiły do tego systemu. Jak zastrzec kartę przez telefon? Właściciel lub użytkownik „plastiku” podczas rozmowy z konsultantem powinien podać swoje dane osobowe.
 • A jak zastrzec kartę online? Można tego dokonać za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku lub przez bankowość internetową. Z reguły taka operacja musi być potwierdzona hasłem lub kodem.
 • Jak zastrzec kartę w oddziale banku? Klient powinien posiadać przy sobie dokument tożsamości, np. dowód osobisty lub paszport. Niestety nie zawsze jest to możliwe – jeśli stracimy portfel ze wszystkimi dokumentami, nie będziemy w stanie przedstawić dowodu osobistego.

Jak zastrzec kartę w wybranym banku?

Sprawdziliśmy, jak przebiega zastrzeżenie karty płatniczej w najpopularniejszych polskich bankach.

 • zastrzeżenie karty PKO BP – bank oferuje możliwość zastrzeżenia dokumentu w oddziale, przez telefon, w aplikacji mobilnej oraz bankowości online.

Numery infolinii: 800 302 302 (połączenia z Polski), +48 81 535 60 60 (połączenia z zagranicy).

 • mBank – zastrzeżenie karty może nastąpić w oddziale, przez infolinię, za pomocą bankowości internetowej oraz aplikacji mobilnej.

Numery infolinii: 42 6 300 800 (połączenia z Polski), +48 42 6 300 800 (połączenia z zagranicy).

mBank nie przystąpiły do Systemu Zastrzegania Kart.

 • Millennium – zastrzeżenie karty może nastąpić telefonicznie, w oddziale banku, aplikacji mobilnej oraz systemie bankowości internetowej.

Numery infolinii: 22 598 41 14, 801 331 331 (połączenia z Polski), +48 22 598 41 14, +48 22 598 40 40 (połączenia z zagranicy).

 • zastrzeżenie karty ING – klienci mogą zastrzec kartę przez infolinię, w oddziale, za pośrednictwem bankowości online oraz w aplikacji.

Numery infolinii: 32 357 00 12 (połączenia z Polski), +48 32 357 00 12 (połączenia z zagranicy).

 • zastrzeżenie karty Santander – przez telefon, internet (bankowość elektroniczna lub aplikacja) oraz w oddziale banku.

Numery infolinii: 1 9999 (połączenia z Polski), +48 61 81 19999 (połączenia z zagranicy).

 • zastrzeżenie karty Pekao S.A. – może nastąpić przez telefon, w oddziale, za pomocą serwisu internetowego oraz aplikacji.

Numery infolinii: 801 365 365 – telefony stacjonarne, 22 59 12 232 – telefony komórkowe (połączenia z Polski), +48 (22) 59 12 232 (połączenia z zagranicy).

 • Zastrzeżenie karty Credit Agricole – klienci mają do dyspozycji infolinię oraz oddział banku.

Numery infolinii: 19 019, 71 35 49 009 (połączenia z Polski), +48 71 35 49 009 (połączenia z zagranicy).

Sprawdź koniecznie, na czym polega wyłudzenie kredytu i jak się przed nim bronić!

Zastrzeżenie a blokada karty

Zastrzeżenie karty a zablokowanie – jakie są różnice? Przede wszystkim z raz zastrzeżonej karty nie można już korzystać, a operacji tej nie można cofnąć. Po zastrzeżeniu dokumentu konieczne jest wydanie nowej karty.

Z kolei blokada jest odwracalnamoże nastąpić na określony czas lub do momentu, kiedy właściciel zdecyduje się ją odblokować.

Kiedy zablokować, a kiedy zastrzec kartę?

Z blokady karty możemy skorzystać, np. kiedy dokument zagubi się w domu i wiemy, że nikt obcy nie będzie miał do niego dostępu.

Blokada przydaje się również, gdy chcemy ograniczyć użytkownikowi karty dostęp do środków zgromadzonych na koncie, chociaż w takiej sytuacji lepsze będzie ustawienie odpowiedniego limitu operacji. Z kolei zastrzeżenie karty powinno nastąpić, gdy zgubimy dokument lub zostanie on skradziony.

O czym pamiętać zastrzegając kartę płatniczą?

 • Jak długo trzeba czekać na zastrzeżenie karty? Po zgłoszeniu do banku zastrzeżenie następuje niezwłocznie.
 • Ile kosztuje zastrzeżenie karty? Z reguły banki nie stosują opłaty z tego tytułu. Z kolei wydanie nowego dokumentu może wiązać się z kosztami, jednak wszystko zależy od banku.
 • Jak sprawdzić, czy karta została użyta? Wystarczy sprawdzić historię operacji na koncie, np. w aplikacji mobilnej. Można też skontaktować się z bankiem.

Nie przegap: Kiedy warto włączyć zastrzeżenie kredytowe w BIK?

Komentarze

Powiązane artykuły

Konto mieszkaniowe z rządową dopłatą. Kto może z niego skorzystać?
31.01.2023

Konto mieszkaniowe z rządową dopłatą. Kto i od kiedy może z niego skorzystać?

Konto Mieszkaniowe jest jednym z nowych pomysłów rządu na ułatwienie Polakom dostępu do kredytów hipotecznych. Obecnie istnieje wiele barier dla osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie – wysokie ceny lokali, podwyżki stóp procentowych, niska podaż nieruchomości z rynku pierwotnego. Jakie założenia ma nowy program, który przedstawiono w grudniu? Czy ma szansę realnie...
Zobacz więcej
7 min. czytania
Anonimowe konto bankowe
23.12.2022

Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?

Anonimowe konto bankowe może uchronić właściciela przed kontrolą organów państwowych, np. podatkowych, zapewnić poufność transakcji, a także ukryć tożsamość posiadacza. Tylko czy konto anonimowe jest w ogóle legalne? Czy polskie banki oferują takie usługi? A może lepiej poszukać za granicą? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!
Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak aktywować nową kartę płatniczą?
02.12.2022

Jak aktywować nową kartę płatniczą?

...wydawany przez bank wymaga uruchomienia – pierwszego użycia, np. w bankomacie. Jeśli tego nie zrobimy, nie będziemy mogli korzystać z karty. Z kolei karty kredytowe umożliwiają wykorzystywanie limitu, jaki bank przyznał klientowi. Aktywacja obu rodzajów instrumentów płatniczych może się różnić, jednak z...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Koniec Getin Noble Bank
10.11.2022

Koniec Getin Noble Bank. Co z klientami Getin Banku?

...przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Działalność przejęło osiem banków, które utworzyły System Ochrony Banków Komercyjnych. Osoby, które posiadały w Getin konto osobiste lub inny produkt finansowy, nie muszą się martwić – środki są chronione przez BFG. Czy wszyscy klienci otrzymają zwrot swoich pieniędzy? Jak będzie się nazywać nowy...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak anulować przelew?
05.08.2022

Jak anulować przelew w wybranych bankach?

...że większość ludzi posiada własne konto bankowe, sprawia, że przekazywanie środków stało się dużo prostsze. Nie musimy nosić przy sobie pliku banknotów, nawet jeśli planujemy duży zakup. Ogromna...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Czy pieniądze Polaków w bankach są bezpieczne?
03.06.2022

Czy pieniądze Polaków w bankach są bezpieczne? Czy bank może przejąć pieniądze klientów?

...jest trudne, a w dodatku obarczone dużym ryzykiem. Dlatego osoby niemające wiedzy ani doświadczenia w tym zakresie chętniej wybierają lokaty bankowe i to na nich lokują oszczędności. Choć zdają sobie sprawę z tego, że w ten sposób za wiele nie zyskają, to jednocześnie czują...

Zobacz więcej
8 min. czytania