Jak przelać pieniądze z konta na konto?

Zaktualizowano: 2021-02-03 13:49
Opublikowano: 2020-08-13 14:44
Średnia ocena: 5,69/6 Głosów: 32

Przelew pieniędzy z konta na konto zależy od kilku czynników. Pieniądze trafią na konto najszybciej, jeśli transakcja realizowana jest wewnątrz banku. Czas oczekiwania wydłuży się, jeśli zlecenie zostanie przyjęte w weekend.

Przelew stał się najpopularniejszą formą rozliczeń, która nie wymaga udziału gotówki i umożliwia przeprowadzenie transakcji online lub w oddziale banku. Przelanie pieniędzy z konta na konto jest łatwe, a co ważniejsze, pozwala na znaczną oszczędność czasu. Wiele osób wybiera taką formę płatności, ciesząc się ogromną swobodą w zarządzaniu swoimi pieniędzmi.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, jak przelać pieniądze z konta na konto? Chcesz mieć pewność, ile czasu zajmie ta transakcja? Interesuje cię, jak przebiega przelew pieniędzy zarówno online, jak i podczas wizyty w banku? W tym poradniku znajdziesz wszystkie interesujące informacje i z pewnością rozwiejesz wszystkie swoje wątpliwości związane z przelewami.

Przelew - jak długo trwa taka transakcja?

Niecierpliwie czekasz na przelew z wypłatą, a może masz nadzieję, że twoje zakupy opłacone przelewem zostaną szybko wysłane do ciebie tuż po zaksięgowaniu przelewu? Przelew pieniędzy z konta na konto zależy od kilku czynników, warto pamiętać, że przelew będzie wiązał się z dłuższym czasem realizacji transakcji, jeśli zostanie zlecony w weekend. Pieniądze trafią na konto najszybciej, jeśli transakcja przebiega między kontami wewnątrz banku, w takim wypadku środki zostaną zaksięgowane na wskazanym koncie nawet w ciągu kilku minut.

Inaczej sytuacja wygląda, jeśli przelew zostanie skierowany do innego banku i konieczne jest oczekiwanie na otwarcie sesji wychodzącej i przychodzącej. Sesje odbywają się z pomocą systemu Elixir i każdy bank oferuje swoim klientom aż trzy sesje dziennie, choć trzeba pamiętać, że odbywają się one o różnych porach, zależnie od instytucji. W takiej sytuacji trzeba liczyć się z tym, że pieniądze mogą trafić na wskazane konto maksymalnie z 3-dniowym opóźnieniem (jeśli przelew zostanie zlecony w piątek po południu), najczęściej jednak przelew między bankami trafia na konto odbiorcy w ciągu jednego dnia roboczego.

Kliknij i sprawdź: Banki w Polsce

Przelew - jakie dane są wymagane, by wykonać go poprawnie?

Jakich informacji potrzebujesz, by poprawnie wypełnić wszystkie dane związane z przelewem? Niezależnie od tego, czy przelew zostanie wykonany online, po zalogowaniu się na twoje konto bankowe, czy udasz się do banku i zdecydujesz na zlecenie przelewu w placówce, musisz być w stanie podać informacje, takie jak:

  • Imię i nazwisko odbiorcy. Jeśli przelew realizowany jest na firmę, potrzebne będą dane działalności. Dodatkowo możesz podać adres korespondencyjny odbiorcy przelewu, choć nie jest to wymagane.

  • 26 - cyfrowy numer konta bankowego odbiorcy przelewu.

  • Konieczne jest wskazanie kwoty, jaka ma zostać przelana na konto odbiorcy.

  • Tytuł przelewu, który najczęściej ma za zadanie wskazać cel transakcji. Jeśli z pomocą przelewu opłacasz zakup w sklepie online lub akucję internetową, tytułem przelewu powinien być numer zamówienia, który pozwoli szybko zweryfikować twoją płatność.

  • Podaj swoje dane, tak by adresat wiedział, kto jest nadawcą przelewu.

To warto sprawdzić: Internetowy kantor

Jak przebiega wykonanie przelewu w oddziale banku?

Posiadasz konto bankowe, ale nie lubisz korzystać z bankowości elektronicznej? A może wolisz w tradycyjny sposób dokonywać wszystkich transakcji, gdyż są one dla ciebie całkowicie bezpłatne? Choć bankowość online zyskała wielu zwolenników i to przelewy internetowe są w ten chwili najpopularniejszymi transakcjami bezgotówkowymi.

Chcemy jednak zapewnić kompleksową wiedzę, co oznacza, że warto przyjrzeć się także temu, jak przebiega proces wykonania przelewu bezpośrednio w oddziale banku.

Udając się do placówki banku, musisz wypełnić formularz wpłaty gotówki lub polecić wykonanie zlecenia. Nie musisz posiadać przy sobie gotówki, wystarczy, że podasz swoje dane i zweryfikujesz je z pomocą dowodu osobistego. Oprócz twoich danych, w formularzu musisz wypełnić dane związane z numerem konta odbiorcy przelewu, tytułem przelewu oraz kwotą, która ma zostać potrącona z twojego konta bankowego na rzecz tej transakcji.

Wykonanie przelewu w ten sposób jest bardzo proste, choć warto pamiętać, że przelew online jest jeszcze łatwiejszy i co ważniejsze, zajmie ci mniej czasu.

Jak dokonać przelewu z konta na konto z pomocą bankowości elektronicznej?

Przelew z konta na konto wykonany elektronicznie jest bezpieczny, a co ważniejsze bardzo intuicyjny. Mając dostęp do konta online, możesz dokonywać szybkich przelewów bez wychodzenia z domu, co oznacza dużą oszczędność czasu.

Jak wygląda proces związany z przelaniem pieniędzy z konta na konto, gdy możesz to zrobić osobiście po wejściu do swojej bankowości elektronicznej? Oto lista kroków, jakie musisz wykonać, by twój przelew został zrealizowany poprawnie:

  1. Zaloguj się bezpiecznie na swoje konto bankowe online;

  2. Wybierz opcję konta związaną z przelewami;

  3. Wybierz, z jakiego konta chcesz dokonać przelewu (możliwe jest posiadanie jednego lub kilku rachunków np. tradycyjne konto rozliczeniowe, a także konto oszczędnościowe)

  4. Wpisz dane odbiorcy przelewu (imię, nazwisko oraz poprawny numer konta), podaj także kwotę, jaka ma zostać przekazana na konto odbiorcy, nadaj transakcji odpowiedni tytuł;

  5. Zatwierdź transakcję (weryfikacja zależy od opcji, jakie udostępnia bank, może to być hasło wysłane wiadomością tekstową na twój numer telefonu, kod z karty ze zdrapkami itp.).

Sprawdź również: jak spłacić długi komornicze?

Wybierz odpowiednie konto bankowe bez opłat

Chcesz za darmo robić przelewy online i z łatwością zarządzać swoimi pieniędzmi? Rozwiązaniem będzie znalezienie i założenie korzystnego konta bankowego, które zapewni ci maksimum swobody i brak opłat za korzystanie z rachunku rozliczeniowego. Aktualnie zdecydowana większość banków oferuje swoim klientom szansę na darmowe prowadzenie konta i dostęp do e-bankowości. To standard, który wszedł w życie już kilka lat temu. Warto jednak mieć na uwadze to, że nie każde konto prowadzone jest całkowicie bezpłatnie. Wiele banków ukrywa koszty, zapewniając o braku opłat, co jest możliwe, ale wyłącznie po spełnieniu wszystkich warunków.

Jeśli chcesz mieć pewność, że twoje konto będzie korzystne i nie będzie wiązało się z dodatkowymi wydatkami, np. za obsługę karty debetowej wydanej do rachunku, porównaj dostępne oferty z naszym rankingiem. Na naszej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, dzięki którym twój wybór będzie najkorzystniejszy, a ty szybko założysz konto osobiste, które spełni twoje wymagania.

Na naszej stronie znajdziesz także pomocny poradnik, który podpowie ci, jak wpłacić pieniądze na konto.

Powiązane artykuły

Kredyt gotówkowy - jaki bank wybrać?
Konta bankowe 07.10.2021

Jaki to bank? Sprawdź jaki to bank po numerze konta bankowego

Ciąg cyfr oznaczający indywidualny rachunek pozwala określić, w jakim banku założone jest konto. Żeby tego dokonać nie jest potrzebna żadna zaawansowana wiedza. Wystarczy znajomość konstrukcji numeru rachunku oraz indywidualnych numerów wskazujących na konkretne banki.
Zobacz więcej
Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna?
Kredyty gotówkowe 20.09.2021

Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna?

Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna? To pytanie zadaje sobie niemal każdy, kto chce w ten sposób zarządzać swoimi finansami. Chociaż poziom zabezpieczeń stosowany przez banki znajduje się na wysokim poziomie, to czasami warto dmuchać na zimne. Sprawdź, jak nie paść ofiarą przestępstwa.
Zobacz więcej
Blokada środków na koncie bankowym - na czym polega i ile trwa?
Konta bankowe 17.09.2021

Blokada środków na koncie bankowym - na czym polega i ile trwa?

Blokada środków na koncie bankowym nie należy do przyjemnych sytuacji. Może się okazać, że z dnia na dzień zostaniesz odcięty od swoich pieniędzy. Co możesz wtedy zrobić? W jakich sytuacjach możliwa jest blokada środków na koncie? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
Zobacz więcej
Konto walutowe - jak działa i gdzie założyć konto walutowe?
Konta bankowe 03.08.2021

Konto walutowe - jak działa i gdzie założyć konto walutowe?

Konto walutowe to jeden z kilku typów rachunków, który znaleźć można w ofercie banków. Mimo szerokiej dostępności nie cieszy się on jednak tak dużą popularnością, jak tradycyjne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe. Gdy na bieżąco obserwujesz kursy walut i szukasz dobrych cen, warto, abyś zapłacił za nie bezpośrednio z konta, dzięki czemu unikasz kosztów związanych, chociażby z różnicami kursowymi. Sprawdź, kiedy jeszcze przydaje się konto walutowe.
Zobacz więcej
Czym jest karta płatnicza - definicja, rodzaje kart i przydatne porady
Konta bankowe 06.08.2020

Czym jest karta płatnicza - definicja, rodzaje kart i przydatne porady

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o kartach płatniczych? W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji, zaczynając od definicji karty płatniczej po informacje o rodzajach kart tego typu.
Zobacz więcej
Jak zapłacić mandat przez internet?
Konta bankowe 12.06.2020

Jak zapłacić mandat przez internet?

Wielu kierowców preferuje opłacenie mandatu za pośrednictwem przelewu przez internet. Ta opcja cieszy się w tej chwili zdecydowanie największą popularnością. Sprawdź, jak możesz tego dokonać.
Zobacz więcej