Konta bankowe 6 min. czytania

Jak przelać pieniądze z konta na konto?

Zaktualizowano: 2021-02-03 13:49
Opublikowano: 2020-08-13 14:44
Średnia ocena: 5,31/6 Głosów: 35
Jak przelać pieniądze z konta na konto?

Przelew pieniędzy z konta na konto zależy od kilku czynników. Pieniądze trafią na konto najszybciej, jeśli transakcja realizowana jest wewnątrz banku. Czas oczekiwania wydłuży się, jeśli zlecenie zostanie przyjęte w weekend.

Przelew stał się najpopularniejszą formą rozliczeń, która nie wymaga udziału gotówki i umożliwia przeprowadzenie transakcji online lub w oddziale banku. Przelanie pieniędzy z konta na konto jest łatwe, a co ważniejsze, pozwala na znaczną oszczędność czasu. Wiele osób wybiera taką formę płatności, ciesząc się ogromną swobodą w zarządzaniu swoimi pieniędzmi.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, jak przelać pieniądze z konta na konto? Chcesz mieć pewność, ile czasu zajmie ta transakcja? Interesuje cię, jak przebiega przelew pieniędzy zarówno online, jak i podczas wizyty w banku? W tym poradniku znajdziesz wszystkie interesujące informacje i z pewnością rozwiejesz wszystkie swoje wątpliwości związane z przelewami.

Przelew - jak długo trwa taka transakcja?

Niecierpliwie czekasz na przelew z wypłatą, a może masz nadzieję, że twoje zakupy opłacone przelewem zostaną szybko wysłane do ciebie tuż po zaksięgowaniu przelewu? Przelew pieniędzy z konta na konto zależy od kilku czynników, warto pamiętać, że przelew będzie wiązał się z dłuższym czasem realizacji transakcji, jeśli zostanie zlecony w weekend. Pieniądze trafią na konto najszybciej, jeśli transakcja przebiega między kontami wewnątrz banku, w takim wypadku środki zostaną zaksięgowane na wskazanym koncie nawet w ciągu kilku minut.

Inaczej sytuacja wygląda, jeśli przelew zostanie skierowany do innego banku i konieczne jest oczekiwanie na otwarcie sesji wychodzącej i przychodzącej. Sesje odbywają się z pomocą systemu Elixir i każdy bank oferuje swoim klientom aż trzy sesje dziennie, choć trzeba pamiętać, że odbywają się one o różnych porach, zależnie od instytucji. W takiej sytuacji trzeba liczyć się z tym, że pieniądze mogą trafić na wskazane konto maksymalnie z 3-dniowym opóźnieniem (jeśli przelew zostanie zlecony w piątek po południu), najczęściej jednak przelew między bankami trafia na konto odbiorcy w ciągu jednego dnia roboczego.

Kliknij i sprawdź: Banki w Polsce

Przelew - jakie dane są wymagane, by wykonać go poprawnie?

Jakich informacji potrzebujesz, by poprawnie wypełnić wszystkie dane związane z przelewem? Niezależnie od tego, czy przelew zostanie wykonany online, po zalogowaniu się na twoje konto bankowe, czy udasz się do banku i zdecydujesz na zlecenie przelewu w placówce, musisz być w stanie podać informacje, takie jak:

  • Imię i nazwisko odbiorcy. Jeśli przelew realizowany jest na firmę, potrzebne będą dane działalności. Dodatkowo możesz podać adres korespondencyjny odbiorcy przelewu, choć nie jest to wymagane.

  • 26 - cyfrowy numer konta bankowego odbiorcy przelewu.

  • Konieczne jest wskazanie kwoty, jaka ma zostać przelana na konto odbiorcy.

  • Tytuł przelewu, który najczęściej ma za zadanie wskazać cel transakcji. Jeśli z pomocą przelewu opłacasz zakup w sklepie online lub akucję internetową, tytułem przelewu powinien być numer zamówienia, który pozwoli szybko zweryfikować twoją płatność.

  • Podaj swoje dane, tak by adresat wiedział, kto jest nadawcą przelewu.

To warto sprawdzić: Internetowy kantor

Jak przebiega wykonanie przelewu w oddziale banku?

Posiadasz konto bankowe, ale nie lubisz korzystać z bankowości elektronicznej? A może wolisz w tradycyjny sposób dokonywać wszystkich transakcji, gdyż są one dla ciebie całkowicie bezpłatne? Choć bankowość online zyskała wielu zwolenników i to przelewy internetowe są w ten chwili najpopularniejszymi transakcjami bezgotówkowymi.

Chcemy jednak zapewnić kompleksową wiedzę, co oznacza, że warto przyjrzeć się także temu, jak przebiega proces wykonania przelewu bezpośrednio w oddziale banku.

Udając się do placówki banku, musisz wypełnić formularz wpłaty gotówki lub polecić wykonanie zlecenia. Nie musisz posiadać przy sobie gotówki, wystarczy, że podasz swoje dane i zweryfikujesz je z pomocą dowodu osobistego. Oprócz twoich danych, w formularzu musisz wypełnić dane związane z numerem konta odbiorcy przelewu, tytułem przelewu oraz kwotą, która ma zostać potrącona z twojego konta bankowego na rzecz tej transakcji.

Wykonanie przelewu w ten sposób jest bardzo proste, choć warto pamiętać, że przelew online jest jeszcze łatwiejszy i co ważniejsze, zajmie ci mniej czasu.

Jak dokonać przelewu z konta na konto z pomocą bankowości elektronicznej?

Przelew z konta na konto wykonany elektronicznie jest bezpieczny, a co ważniejsze bardzo intuicyjny. Mając dostęp do konta online, możesz dokonywać szybkich przelewów bez wychodzenia z domu, co oznacza dużą oszczędność czasu.

Jak wygląda proces związany z przelaniem pieniędzy z konta na konto, gdy możesz to zrobić osobiście po wejściu do swojej bankowości elektronicznej? Oto lista kroków, jakie musisz wykonać, by twój przelew został zrealizowany poprawnie:

  1. Zaloguj się bezpiecznie na swoje konto bankowe online;

  2. Wybierz opcję konta związaną z przelewami;

  3. Wybierz, z jakiego konta chcesz dokonać przelewu (możliwe jest posiadanie jednego lub kilku rachunków np. tradycyjne konto rozliczeniowe, a także konto oszczędnościowe)

  4. Wpisz dane odbiorcy przelewu (imię, nazwisko oraz poprawny numer konta), podaj także kwotę, jaka ma zostać przekazana na konto odbiorcy, nadaj transakcji odpowiedni tytuł;

  5. Zatwierdź transakcję (weryfikacja zależy od opcji, jakie udostępnia bank, może to być hasło wysłane wiadomością tekstową na twój numer telefonu, kod z karty ze zdrapkami itp.).

Sprawdź również: jak spłacić długi komornicze?

Wybierz odpowiednie konto bankowe bez opłat

Chcesz za darmo robić przelewy online i z łatwością zarządzać swoimi pieniędzmi? Rozwiązaniem będzie znalezienie i założenie korzystnego konta bankowego, które zapewni ci maksimum swobody i brak opłat za korzystanie z rachunku rozliczeniowego. Aktualnie zdecydowana większość banków oferuje swoim klientom szansę na darmowe prowadzenie konta i dostęp do e-bankowości. To standard, który wszedł w życie już kilka lat temu. Warto jednak mieć na uwadze to, że nie każde konto prowadzone jest całkowicie bezpłatnie. Wiele banków ukrywa koszty, zapewniając o braku opłat, co jest możliwe, ale wyłącznie po spełnieniu wszystkich warunków.

Jeśli chcesz mieć pewność, że twoje konto będzie korzystne i nie będzie wiązało się z dodatkowymi wydatkami, np. za obsługę karty debetowej wydanej do rachunku, porównaj dostępne oferty z naszym rankingiem. Na naszej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, dzięki którym twój wybór będzie najkorzystniejszy, a ty szybko założysz konto osobiste, które spełni twoje wymagania.

Na naszej stronie znajdziesz także pomocny poradnik, który podpowie ci, jak wpłacić pieniądze na konto.

Komentarze

Powiązane artykuły

Upoważnienie do konta bankowego. Na czym polega i jak je napisać?

Upoważnienie do konta bankowego. Na czym polega i jak je napisać?

...dotyczącymi niektórych z banków. Jeśli macie wspólne konto bankowe, każde z Was musi zatwierdzić dyspozycję w swoim serwisie iPKO w...

...oznacza upoważnienie do konta bankowego? To pytanie często zadają sobie osoby, które chciałyby...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Sprawdź, ile pieniędzy można wpłacić do banku bez kontroli. 2024 rok zobowiązuje do przestrzegania nowych przepisów, w których limit płatności znacznie zmalał.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Bezpieczne podróże. Jak chronić swoje finanse na urlopie?

Bezpieczne podróże. Jak chronić swoje finanse na urlopie?

Planując wymarzony urlop, często skupiasz się na wyborze idealnego miejsca, pakowaniu i tworzeniu zapierających dech w piersiach planów podróży. Jednak równie ważne, a często pomijane, jest zabezpieczenie twoich finansów na urlopie. Co warto wiedzieć i jak się do tego przygotować?
Zobacz więcej
5 min. czytania
Jak założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

Jak założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

...oprocentowania czy też promocyjnych kosztów. Co więcej, dwa konta bankowe w jednym banku to łatwiejsze zarządzanie finansami...

...więc do Ciebie. Nie przegap: Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak przenieść konto do innego banku?

Jak przenieść konto do innego banku?

...popularnych. Poniżej przedstawiamy, jak przenieść konto osobiste do innego banku na przykładach różnych usługodawców. A jak przenieść konto firmowe do innego banku? Procedura odbywa się podobnie jak w przypadku rachunków osobistych – jest maksymalnie uproszczona. Konto osobiste warto...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego?

Jak sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego?

...przelewów bankowych stało się obecnie znacznie bardziej wygodne niż w przeszłości. Wystarczy jedynie podać numer rachunku, a środki trafiają na konta bankowe odbiorców. Pomimo tej wygody, warto jednak pielęgnować czujność względem swoich finansów i upewnić się, że odpowiednia osoba jest właścicielem podanego konta, zanim...

Zobacz więcej
7 min. czytania