Konta bankowe 6 min. czytania

Jak przelać pieniądze z konta na konto?

Zaktualizowano: 2021-02-03 13:49
Opublikowano: 2020-08-13 14:44
Średnia ocena: 5,55/6 Głosów: 33
Jak przelać pieniądze z konta na konto?

Przelew pieniędzy z konta na konto zależy od kilku czynników. Pieniądze trafią na konto najszybciej, jeśli transakcja realizowana jest wewnątrz banku. Czas oczekiwania wydłuży się, jeśli zlecenie zostanie przyjęte w weekend.

Przelew stał się najpopularniejszą formą rozliczeń, która nie wymaga udziału gotówki i umożliwia przeprowadzenie transakcji online lub w oddziale banku. Przelanie pieniędzy z konta na konto jest łatwe, a co ważniejsze, pozwala na znaczną oszczędność czasu. Wiele osób wybiera taką formę płatności, ciesząc się ogromną swobodą w zarządzaniu swoimi pieniędzmi.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, jak przelać pieniądze z konta na konto? Chcesz mieć pewność, ile czasu zajmie ta transakcja? Interesuje cię, jak przebiega przelew pieniędzy zarówno online, jak i podczas wizyty w banku? W tym poradniku znajdziesz wszystkie interesujące informacje i z pewnością rozwiejesz wszystkie swoje wątpliwości związane z przelewami.

Przelew - jak długo trwa taka transakcja?

Niecierpliwie czekasz na przelew z wypłatą, a może masz nadzieję, że twoje zakupy opłacone przelewem zostaną szybko wysłane do ciebie tuż po zaksięgowaniu przelewu? Przelew pieniędzy z konta na konto zależy od kilku czynników, warto pamiętać, że przelew będzie wiązał się z dłuższym czasem realizacji transakcji, jeśli zostanie zlecony w weekend. Pieniądze trafią na konto najszybciej, jeśli transakcja przebiega między kontami wewnątrz banku, w takim wypadku środki zostaną zaksięgowane na wskazanym koncie nawet w ciągu kilku minut.

Inaczej sytuacja wygląda, jeśli przelew zostanie skierowany do innego banku i konieczne jest oczekiwanie na otwarcie sesji wychodzącej i przychodzącej. Sesje odbywają się z pomocą systemu Elixir i każdy bank oferuje swoim klientom aż trzy sesje dziennie, choć trzeba pamiętać, że odbywają się one o różnych porach, zależnie od instytucji. W takiej sytuacji trzeba liczyć się z tym, że pieniądze mogą trafić na wskazane konto maksymalnie z 3-dniowym opóźnieniem (jeśli przelew zostanie zlecony w piątek po południu), najczęściej jednak przelew między bankami trafia na konto odbiorcy w ciągu jednego dnia roboczego.

Kliknij i sprawdź: Banki w Polsce

Przelew - jakie dane są wymagane, by wykonać go poprawnie?

Jakich informacji potrzebujesz, by poprawnie wypełnić wszystkie dane związane z przelewem? Niezależnie od tego, czy przelew zostanie wykonany online, po zalogowaniu się na twoje konto bankowe, czy udasz się do banku i zdecydujesz na zlecenie przelewu w placówce, musisz być w stanie podać informacje, takie jak:

  • Imię i nazwisko odbiorcy. Jeśli przelew realizowany jest na firmę, potrzebne będą dane działalności. Dodatkowo możesz podać adres korespondencyjny odbiorcy przelewu, choć nie jest to wymagane.

  • 26 - cyfrowy numer konta bankowego odbiorcy przelewu.

  • Konieczne jest wskazanie kwoty, jaka ma zostać przelana na konto odbiorcy.

  • Tytuł przelewu, który najczęściej ma za zadanie wskazać cel transakcji. Jeśli z pomocą przelewu opłacasz zakup w sklepie online lub akucję internetową, tytułem przelewu powinien być numer zamówienia, który pozwoli szybko zweryfikować twoją płatność.

  • Podaj swoje dane, tak by adresat wiedział, kto jest nadawcą przelewu.

To warto sprawdzić: Internetowy kantor

Jak przebiega wykonanie przelewu w oddziale banku?

Posiadasz konto bankowe, ale nie lubisz korzystać z bankowości elektronicznej? A może wolisz w tradycyjny sposób dokonywać wszystkich transakcji, gdyż są one dla ciebie całkowicie bezpłatne? Choć bankowość online zyskała wielu zwolenników i to przelewy internetowe są w ten chwili najpopularniejszymi transakcjami bezgotówkowymi.

Chcemy jednak zapewnić kompleksową wiedzę, co oznacza, że warto przyjrzeć się także temu, jak przebiega proces wykonania przelewu bezpośrednio w oddziale banku.

Udając się do placówki banku, musisz wypełnić formularz wpłaty gotówki lub polecić wykonanie zlecenia. Nie musisz posiadać przy sobie gotówki, wystarczy, że podasz swoje dane i zweryfikujesz je z pomocą dowodu osobistego. Oprócz twoich danych, w formularzu musisz wypełnić dane związane z numerem konta odbiorcy przelewu, tytułem przelewu oraz kwotą, która ma zostać potrącona z twojego konta bankowego na rzecz tej transakcji.

Wykonanie przelewu w ten sposób jest bardzo proste, choć warto pamiętać, że przelew online jest jeszcze łatwiejszy i co ważniejsze, zajmie ci mniej czasu.

Jak dokonać przelewu z konta na konto z pomocą bankowości elektronicznej?

Przelew z konta na konto wykonany elektronicznie jest bezpieczny, a co ważniejsze bardzo intuicyjny. Mając dostęp do konta online, możesz dokonywać szybkich przelewów bez wychodzenia z domu, co oznacza dużą oszczędność czasu.

Jak wygląda proces związany z przelaniem pieniędzy z konta na konto, gdy możesz to zrobić osobiście po wejściu do swojej bankowości elektronicznej? Oto lista kroków, jakie musisz wykonać, by twój przelew został zrealizowany poprawnie:

  1. Zaloguj się bezpiecznie na swoje konto bankowe online;

  2. Wybierz opcję konta związaną z przelewami;

  3. Wybierz, z jakiego konta chcesz dokonać przelewu (możliwe jest posiadanie jednego lub kilku rachunków np. tradycyjne konto rozliczeniowe, a także konto oszczędnościowe)

  4. Wpisz dane odbiorcy przelewu (imię, nazwisko oraz poprawny numer konta), podaj także kwotę, jaka ma zostać przekazana na konto odbiorcy, nadaj transakcji odpowiedni tytuł;

  5. Zatwierdź transakcję (weryfikacja zależy od opcji, jakie udostępnia bank, może to być hasło wysłane wiadomością tekstową na twój numer telefonu, kod z karty ze zdrapkami itp.).

Sprawdź również: jak spłacić długi komornicze?

Wybierz odpowiednie konto bankowe bez opłat

Chcesz za darmo robić przelewy online i z łatwością zarządzać swoimi pieniędzmi? Rozwiązaniem będzie znalezienie i założenie korzystnego konta bankowego, które zapewni ci maksimum swobody i brak opłat za korzystanie z rachunku rozliczeniowego. Aktualnie zdecydowana większość banków oferuje swoim klientom szansę na darmowe prowadzenie konta i dostęp do e-bankowości. To standard, który wszedł w życie już kilka lat temu. Warto jednak mieć na uwadze to, że nie każde konto prowadzone jest całkowicie bezpłatnie. Wiele banków ukrywa koszty, zapewniając o braku opłat, co jest możliwe, ale wyłącznie po spełnieniu wszystkich warunków.

Jeśli chcesz mieć pewność, że twoje konto będzie korzystne i nie będzie wiązało się z dodatkowymi wydatkami, np. za obsługę karty debetowej wydanej do rachunku, porównaj dostępne oferty z naszym rankingiem. Na naszej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, dzięki którym twój wybór będzie najkorzystniejszy, a ty szybko założysz konto osobiste, które spełni twoje wymagania.

Na naszej stronie znajdziesz także pomocny poradnik, który podpowie ci, jak wpłacić pieniądze na konto.

Komentarze

Powiązane artykuły

Czym jest i jak działa linia kredytowa?
11.05.2022

Czym jest i jak działa linia kredytowa? Linia kredytowa dla firm i klientów indywidualnych

...mogą doprowadzić do kłopotów finansowych. Czy warto teraz brać kredyt gotówkowy? Czy rata kredytu gotówkowego może wzrosnąć w 2022 roku? Czy...

...regularnie potrzebują większych kwot. To dobra alternatywa dla kredytu gotówkowego z uwagi na atrakcyjne koszty. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Gdzie założyć konto bez komornika?
20.04.2022

Gdzie założyć konto bez komornika? Jakiego konta bankowego nie zajmie komornik?

...rozwiązań. Podobnie będzie w sytuacji, jeśli interesuje Cię konto firmowe bez komornika Wielokrotnie zmieniałeś konto bankowe, a mimo to...

...wniosek o jego zajęcie. Jeśli więc rozważasz założenie konta osobistego bez komornika, to musisz poszukać innych rozwiązań. Podobnie...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Co zrobić jeśli bankomat wciągnął kartę?
14.04.2022

Co zrobić jeśli bankomat wciągnął kartę? Gdzie zgłosić wciągnięcie karty i czy można ją odzyskać?

...konto bankowe z przypisaną do niego kartą umożliwia szybkie wypłaty w bankomatach, płacenie w sklepach oraz dokonywanie innych transakcji. Dzisiaj...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Пропозиція банків для громадян України
05.04.2022

Пропозиція банків для громадян України. Найкращий банківський рахунок для українців

Банківський рахунок для іноземця тепер є однією з найбільш шуканих фраз у польському Інтернеті. Біженці з України, які прибули до...
Zobacz więcej
1 min. czytania
Wady i zalety aplikacji Twisto. Opinie, warunki
30.03.2022

Wady i zalety aplikacji i karty Twisto. Opinie, warunki

...są wady i zalety Twisto? I czy stanowi on dobrą alternatywę dla kredytu gotówkowego? Nie słyszałeś dotąd o tej aplikacji? Warto więc najpierw...

...twisto zapewnia jednak dodatkowe możliwości, których tradycyjna karta kredytowa nie zapewnia. Karta Twisto bywa porównywana do karty Revolut, a to...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Oferta banków dla obywateli Ukrainy
29.03.2022

Oferta banków dla obywateli Ukrainy. Najlepsze konto bankowe dla Ukraińców

Konto dla obcokrajowca to obecnie jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz w polskim internecie. Uchodźcy z Ukrainy, którzy przyjechali do naszego kraju, mogą liczyć na ofertę wielu polskich banków oraz instytucji. Przedstawiamy aktualne informacje – konta bankowe dla Ukraińców, wymagane dokumenty i ułatwienia dla klientów.
Zobacz więcej
12 min. czytania