6 min. czytania

Saldo konta - co to jest saldo? Saldo konta a dostępne środki

Opublikowano: 2021-02-15 15:18
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 13
Saldo konta - co to jest saldo? Saldo konta a dostępne środki

Saldo konta, dostępne środki, saldo debetowe, co dokładnie musisz wiedzieć o tych pojęciach, które są ważne dla każdego klienta banku? Przekonaj się, jak ocenić rzeczywisty stan swojego konta osobistego.

Chcesz lepiej zarządzać swoim kontem osobistym? Rachunek w banku ma już praktycznie każdy, a przeprowadzanie transakcji finansowych z pomocą banku stało się ogromnym ułatwieniem, pozwalając m.in. na zakupy online, czy płatności bezgotówkowe. Logując się na swoje konto bankowe, masz wątpliwości, czym dokładnie jest saldo konta? Dlaczego saldo rachunku różni się od kwoty dostępnych środków? W tym artykule dowiesz się nie tylko, czym jest saldo konta, ale także postaramy się wyjaśnić, jaka jest różnica między saldem a dostępnymi środkami na koncie, czy to, czym jest saldo debetowe oraz saldo kredytowe. Zachęcamy serdecznie do dalszej lektury, gwarantując dawkę ważnych informacji, które okażą się przydatne w życiu każdego klienta banku, który z chęcią korzysta z konta osobistego.

Saldo konta - co to jest saldo w banku?

Korzystanie z konta osobistego jest w dzisiejszych czasach oczywistością. Szacuje się, że już niemal 90% Polaków posiada przynajmniej jedno konto osobiste. Warto także mieć na uwadze to, że klienci banków coraz chętniej podejmują świadome decyzje finansowe, starając się dowiedzieć więcej na temat usług, jakie proponowane są przez instytucje finansowe. Choć korzystanie z konta osobistego wydaje się intuicyjne, okazuje się, że niektóre pojęcia związane z rachunkiem osobistym wcale nie są takie oczywiste.

Właśnie dlatego warto zastanowić się nad tym, czym jest saldo konta w banku.

Saldo konta bankowego zgodnie z najprostszą definicją oznacza sumę środków dostępnych na rachunku, a także te środki finansowe, które zostały objęte blokadą. Co to oznacza dla klienta banku? Saldo wskazuje stan konta przed potrąceniem aktualnie wykonanych transakcji, które jeszcze nie zostały zaksięgowane. Choć saldo wskazuje wyższą kwotę dostępnych środków, pieniądze, na które nałożona jest blokada, nie mogą już zostać wykorzystanie podczas kolejnej transakcji. Są to środki, które oczekują sesji ELIXIR, która odbywać się będzie o konkretnej godzinie. Chcesz konkretnych informacji na temat sesji w konkretnych bankach? Sprawdź, kiedy przelew trafi do odbiorcy lub na twoje konto z naszą pomocą.

Saldo a dostępne środki

Dostępne środki, to jak sama nazwa wskazuje, suma pieniędzy, jakimi faktycznie dysponuje klient banku. Przeglądając swoje konto bankowe, warto zwrócić uwagę właśnie na tę wartość, oceniając, jaki jest stan twojego konta osobistego. Warto pamiętać, że saldo a dostępne środki mogą wynosić dokładnie tyle samo, pod warunkiem, że wszystkie blokady na koncie zostaną już zdjęte, a twoje wcześniejsze transakcje zostaną zrealizowane.

Przykładowo na twoim koncie saldo wynosi 1500 złotych, z czego zablokowane środki, które zostały wykorzystane podczas twoich ostatnich zakupów, wynoszą 150 złotych. Ile dokładnie wynosi kwota dostępnych środków? Wystarczy od kwoty 1500 zł odjąć 150 zł, a suma, czyli 1350 to kwota, która stanowi dostępne środki na twoim koncie rozliczeniowo-oszczędnościowym.

Saldo debetowe - saldo na minusie

Już wiesz, czym jest saldo, a także czym są dostępne środki. Co jednak oznacza termin saldo debetowe? Saldo debetowe oznacza, że wykonując transakcje finansowe, doszło do wykorzystania kwoty wyższej niż ta, jaka była dostępna na twoim rachunku. Jeśli transakcja nie zostanie odrzucona, a bank ją zrealizuje, na twoim koncie pojawi się saldo ujemne, czyli saldo debetowe. Konieczne jest pokrycie takiego zobowiązania, w innym przypadku bank może naliczyć karne odsetki. Pamiętaj, że borykając się z wyższymi wydatkami, możesz skorzystać z kredytu gotówkowego, nawet z poziomu swojego konta online. Coraz więcej banków zachęca do skorzystania z kredytów gotówkowych online, które nie wymagają praktycznie żadnych dokumentów, a nawet wizyty w banku. Oferta takiego kredytu może pojawić się bezpośrednio po zalogowaniu na twoje konto bankowe, a warunki spłaty pomogą ci rozłożyć okres kredytowania na dłuższy czas, dając większą swobodę i łatwiejsze uregulowanie zadłużenia.

Warto także pamiętać, że wiele banków w ramach prowadzenia konta osobistego oferuje swoim klientom debet. Dzięki debetowi możliwe będzie wydanie większej kwoty pieniędzy, niż ta, jaką dysponujesz w miesięcznym budżecie. Debet przyznawany jest po weryfikacji klienta. Im wyższe dochody klienta banku, tym wyższy limit debetowy w ramach konta. Korzystając z salda debetowego, należy pamiętać, że korzystanie z tych dodatkowych pieniędzy będzie wiązało się z dodatkowym oprocentowaniem.

Kto może ubiegać się o debet w koncie? Okazuje się, że nie jest to oferta dla każdego. Bank przed wydaniem takiej decyzji będzie chciał ocenić klienta pod względem zdolności kredytowej, a także historii wcześniejszych zobowiązań. Pamiętaj, że saldo debetowe w praktyce jest pożyczką, dlatego też bank będzie oceniać klienta ubiegającego się o debet odnawialny, jak klienta, który złożyłby wniosek o tradycyjny kredyt gotówkowy.

Sprawdź czym jest karta debetowa.

Saldo kredytowe

Czy saldo kredytowe oznacza to samo co saldo debetowe? Choć ich funkcje są bardzo zbliżone, różnią się zasadniczo pod względem tego, że saldo debetowe zapewnia dużo mniejszą kwotę zobowiązania i jednocześnie wiąże się z bieżącym rachunkiem, a saldo kredytowe otwierane jest na specjalnym rachunku kredytowym. Saldo kredytowe może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych, trzeba jednak pamiętać, że limit będzie zależał bezpośrednio od wysokości dochodów klienta banku, jego zdolności kredytowej, a także historii kredytowej.

Zachęcamy do zapoznania się z interesującym artykułem na temat karty kredytowej, który pomoże ci dowiedzieć się więcej o zadłużeniu tego typu.

Czy limit debetowy się opłaca?

Jeśli chętnie korzystasz z drobnych pożyczek i masz pewność, że będziesz w stanie spłacać takie zadłużenia, limit debetowy może okazać się dla ciebie nie tylko wygodny, ale także korzystny finansowo. Dużą zaletą limitu debetowego, jest odnawialność, dzięki czemu korzystając z dodatkowych środków, nie musisz za każdym razem składać wniosku o dodatkowe środki, czy czekać na rozpatrzenie takiego dokumentu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że warunki limitu debetowego będą różniły się w zależności od tego, w jakim banku prowadzone jest twoje konto. Warto zadbać o jak najkorzystniejsze oprocentowanie i przejrzystość wszystkich warunków.

Zachęcamy do porównania usług banków i wybrania oferty, która faktycznie będzie dla ciebie najlepsza pod każdym względem.

Komentarze

Powiązane artykuły

Zawieszenie działalności gospodarczej − na czym polega?
Porady
28.10.2021

Zawieszenie działalności gospodarczej − na czym polega? Jak zawiesić działalność gospodarczą online?

W przypadku przestojów w branży, trudnej sytuacji finansowej przedsiębiorcy czy nagłej choroby warto przemyśleć możliwość zawieszenia działalności gospodarczej. Obecnie możliwe jest już złożenie wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej online. W okresie...
Zobacz więcej
16 min. czytania
Rejestracja jako bezrobotny – jak zarejestrować się jako bezrobotny?
Porady
21.10.2021

Rejestracja jako bezrobotny – jak zarejestrować się jako bezrobotny w Urzędzie pracy lub online?

Rejestracja jako bezrobotny to szansa dla osób, które nie mogą znaleźć pracy. Status taki umożliwia staranie się o zasiłek, dofinansowanie na otworzenie działalności oraz gwarantuje ubezpieczenie zdrowotne. Straciłeś pracę i nie możesz znaleźć nic dla siebie? Sprawdź, jak zarejestrować się jako bezrobotny!
Zobacz więcej
11 min. czytania
Darowizna od rodziców a podatek – kiedy należy go zapłacić?
Porady
20.10.2021

Darowizna od rodziców a podatek – kiedy należy go zapłacić? Jak rozliczyć się z darowizny pieniężnej od rodziców?

Darowizna od rodziców to często jedyny sposób na posiadanie własnego mieszkania. Jednak, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, warto pamiętać o kilku formalnościach, zwłaszcza jeśli wysokość „prezentu” przekroczy wyznaczony limit. O czym mowa? Sprawdź jak zgłosić darowiznę od rodziców, aby uniknąć podatku.
Zobacz więcej
12 min. czytania
Progi podatkowe w Polsce a Nowy Ład – jak ominąć drugi próg podatkowy?
Porady
19.10.2021

Progi podatkowe w Polsce a Nowy Ład – jak ominąć drugi próg podatkowy?

...w Nowym Ładzie.  Przekonaj się, czy zmiana progów podatkowych w Polsce wpłynie na Twoje rozliczenie podatkowe i czy konieczne będzie skorzystanie z pomocy finansowej w postaci kredytu gotówkowego, by móc uregulować zobowiązanie względem Urzędu Skarbowego. W 2021 rząd zaczął prowadzać reformy gospodarcze, których konsekwencją jest zmiana progów podatkowych. Nowe...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Minimum socjalne — ile wynosi?
Porady
13.10.2021

Minimum socjalne – ile wynosi i czym różni się minimum socjalne od minimum egzystencji?

Minimum socjalne to jeden z wyznaczników, który pozwala oszacować, ile potrzebuje człowiek, aby zapewnić mu godne życie na skromnym poziomie. Chociaż aktualnie koszty życia idą w górę, minimum socjalne wydaje się stać w tym samym miejscu. Sprawdź, ile wynosi ono w 2021 roku.
Zobacz więcej
7 min. czytania
Akredytywa - co to akredytywa bankowa?
05.10.2021

Akredytywa - co to akredytywa bankowa?

Akredytywa to jeden ze sposobów na zabezpieczenie transakcji z kontrahentami. To nieodwołalne zobowiązanie banku do wypłaty określonej kwoty na rzecz dostawcy w ustalonym terminie i po spełnieniu określonych warunków. Sprawdź, jak dokładnie działa akredytywa i kiedy warto zdecydować się na ten typ zabezpieczenia!
Zobacz więcej
9 min. czytania