× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Saldo konta - co to jest saldo? Saldo konta a dostępne środki

Opublikowano: 15.02.2021 15:18
Średnia ocena: 0,00/6 Głosów: 0

Saldo konta, dostępne środki, saldo debetowe, co dokładnie musisz wiedzieć o tych pojęciach, które są ważne dla każdego klienta banku? Przekonaj się, jak ocenić rzeczywisty stan swojego konta osobistego.

Chcesz lepiej zarządzać swoim kontem osobistym? Rachunek w banku ma już praktycznie każdy, a przeprowadzanie transakcji finansowych z pomocą banku stało się ogromnym ułatwieniem, pozwalając m.in. na zakupy online, czy płatności bezgotówkowe. Logując się na swoje konto bankowe, masz wątpliwości, czym dokładnie jest saldo konta? Dlaczego saldo rachunku różni się od kwoty dostępnych środków? W tym artykule dowiesz się nie tylko, czym jest saldo konta, ale także postaramy się wyjaśnić, jaka jest różnica między saldem a dostępnymi środkami na koncie, czy to, czym jest saldo debetowe oraz saldo kredytowe. Zachęcamy serdecznie do dalszej lektury, gwarantując dawkę ważnych informacji, które okażą się przydatne w życiu każdego klienta banku, który z chęcią korzysta z konta osobistego.

Saldo konta - co to jest saldo w banku?

Korzystanie z konta osobistego jest w dzisiejszych czasach oczywistością. Szacuje się, że już niemal 90% Polaków posiada przynajmniej jedno konto osobiste. Warto także mieć na uwadze to, że klienci banków coraz chętniej podejmują świadome decyzje finansowe, starając się dowiedzieć więcej na temat usług, jakie proponowane są przez instytucje finansowe. Choć korzystanie z konta osobistego wydaje się intuicyjne, okazuje się, że niektóre pojęcia związane z rachunkiem osobistym wcale nie są takie oczywiste.

Właśnie dlatego warto zastanowić się nad tym, czym jest saldo konta w banku.

Saldo konta bankowego zgodnie z najprostszą definicją oznacza sumę środków dostępnych na rachunku, a także te środki finansowe, które zostały objęte blokadą. Co to oznacza dla klienta banku? Saldo wskazuje stan konta przed potrąceniem aktualnie wykonanych transakcji, które jeszcze nie zostały zaksięgowane. Choć saldo wskazuje wyższą kwotę dostępnych środków, pieniądze, na które nałożona jest blokada, nie mogą już zostać wykorzystanie podczas kolejnej transakcji. Są to środki, które oczekują sesji ELIXIR, która odbywać się będzie o konkretnej godzinie. Chcesz konkretnych informacji na temat sesji w konkretnych bankach? Sprawdź, kiedy przelew trafi do odbiorcy lub na twoje konto z naszą pomocą.

Polecamy
1
0,00 PLN
Korzystanie z konta
10,00 PLN
Korzystanie z karty
Ocena: 6/6
342 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 1
Nowość
2
0,00 PLN
Korzystanie z konta
3,00 PLN
Korzystanie z karty
Ocena: 0/6
815 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0
3
0,00 PLN
Korzystanie z konta
7,00 PLN
Korzystanie z karty
Ocena: 0/6
0 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0
4
0,00 PLN
Korzystanie z konta
8,00 PLN
Korzystanie z karty
Ocena: 0/6
0 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0
5
0,00 PLN
Korzystanie z konta
7,00 PLN
Korzystanie z karty
Ocena: 0/6
0 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0

Saldo a dostępne środki

Dostępne środki, to jak sama nazwa wskazuje, suma pieniędzy, jakimi faktycznie dysponuje klient banku. Przeglądając swoje konto bankowe, warto zwrócić uwagę właśnie na tę wartość, oceniając, jaki jest stan twojego konta osobistego. Warto pamiętać, że saldo a dostępne środki mogą wynosić dokładnie tyle samo, pod warunkiem, że wszystkie blokady na koncie zostaną już zdjęte, a twoje wcześniejsze transakcje zostaną zrealizowane.

Przykładowo na twoim koncie saldo wynosi 1500 złotych, z czego zablokowane środki, które zostały wykorzystane podczas twoich ostatnich zakupów, wynoszą 150 złotych. Ile dokładnie wynosi kwota dostępnych środków? Wystarczy od kwoty 1500 zł odjąć 150 zł, a suma, czyli 1350 to kwota, która stanowi dostępne środki na twoim koncie rozliczeniowo-oszczędnościowym.

Saldo debetowe - saldo na minusie

Już wiesz, czym jest saldo, a także czym są dostępne środki. Co jednak oznacza termin saldo debetowe? Saldo debetowe oznacza, że wykonując transakcje finansowe, doszło do wykorzystania kwoty wyższej niż ta, jaka była dostępna na twoim rachunku. Jeśli transakcja nie zostanie odrzucona, a bank ją zrealizuje, na twoim koncie pojawi się saldo ujemne, czyli saldo debetowe. Konieczne jest pokrycie takiego zobowiązania, w innym przypadku bank może naliczyć karne odsetki. Pamiętaj, że borykając się z wyższymi wydatkami, możesz skorzystać z kredytu gotówkowego, nawet z poziomu swojego konta online. Coraz więcej banków zachęca do skorzystania z kredytów gotówkowych online, które nie wymagają praktycznie żadnych dokumentów, a nawet wizyty w banku. Oferta takiego kredytu może pojawić się bezpośrednio po zalogowaniu na twoje konto bankowe, a warunki spłaty pomogą ci rozłożyć okres kredytowania na dłuższy czas, dając większą swobodę i łatwiejsze uregulowanie zadłużenia.

Warto także pamiętać, że wiele banków w ramach prowadzenia konta osobistego oferuje swoim klientom debet. Dzięki debetowi możliwe będzie wydanie większej kwoty pieniędzy, niż ta, jaką dysponujesz w miesięcznym budżecie. Debet przyznawany jest po weryfikacji klienta. Im wyższe dochody klienta banku, tym wyższy limit debetowy w ramach konta. Korzystając z salda debetowego, należy pamiętać, że korzystanie z tych dodatkowych pieniędzy będzie wiązało się z dodatkowym oprocentowaniem.

Kto może ubiegać się o debet w koncie? Okazuje się, że nie jest to oferta dla każdego. Bank przed wydaniem takiej decyzji będzie chciał ocenić klienta pod względem zdolności kredytowej, a także historii wcześniejszych zobowiązań. Pamiętaj, że saldo debetowe w praktyce jest pożyczką, dlatego też bank będzie oceniać klienta ubiegającego się o debet odnawialny, jak klienta, który złożyłby wniosek o tradycyjny kredyt gotówkowy.

Sprawdź czym jest karta debetowa.

Saldo kredytowe

Czy saldo kredytowe oznacza to samo co saldo debetowe? Choć ich funkcje są bardzo zbliżone, różnią się zasadniczo pod względem tego, że saldo debetowe zapewnia dużo mniejszą kwotę zobowiązania i jednocześnie wiąże się z bieżącym rachunkiem, a saldo kredytowe otwierane jest na specjalnym rachunku kredytowym. Saldo kredytowe może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych, trzeba jednak pamiętać, że limit będzie zależał bezpośrednio od wysokości dochodów klienta banku, jego zdolności kredytowej, a także historii kredytowej.

Zachęcamy do zapoznania się z interesującym artykułem na temat karty kredytowej, który pomoże ci dowiedzieć się więcej o zadłużeniu tego typu.

Czy limit debetowy się opłaca?

Jeśli chętnie korzystasz z drobnych pożyczek i masz pewność, że będziesz w stanie spłacać takie zadłużenia, limit debetowy może okazać się dla ciebie nie tylko wygodny, ale także korzystny finansowo. Dużą zaletą limitu debetowego, jest odnawialność, dzięki czemu korzystając z dodatkowych środków, nie musisz za każdym razem składać wniosku o dodatkowe środki, czy czekać na rozpatrzenie takiego dokumentu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że warunki limitu debetowego będą różniły się w zależności od tego, w jakim banku prowadzone jest twoje konto. Warto zadbać o jak najkorzystniejsze oprocentowanie i przejrzystość wszystkich warunków.

Zachęcamy do porównania usług banków i wybrania oferty, która faktycznie będzie dla ciebie najlepsza pod każdym względem.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Najniższa emerytura w Polsce 2021. Emerytury w Polsce. Waloryzacja 2021
Poradniki 18.02.2021

Najniższa emerytura w Polsce 2021. Emerytury w Polsce. Waloryzacja 2021

Najniższa emerytura polaków niestety nie prezentuje się korzystnie. Świadczenie jest wyjątkowo niskie, a seniorzy, którzy żyją z takich emerytur, często muszą korzystać z pomocy finansowej najbliższych, banków a nawet...

Zobacz więcej
Kwota wolna od zajęcia 2021 - zajęcia komornicze
Poradniki 11.02.2021

Kwota wolna od zajęcia 2021 - zajęcia komornicze

Czym jest kwota wolna od zajęcia? Ile w 2021 roku wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego? Jak przebiega zajęcie wynagrodzenia? Czy zarabiając najniższą krajową, musisz obawiać się zajęcia komorniczego?

Zobacz więcej
Cesja wierzytelności - sprzedaż wierzytelności
Poradniki 08.02.2021

Cesja wierzytelności - sprzedaż wierzytelności

Na czym dokładnie polega cesja wierzytelności? Kiedy można z niej korzystać? Które akty prawne dokładnie definiują cesję wierzytelności? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w najnowszym artykule.

Zobacz więcej
Weksel in blanco. Deklaracja wekslowa
Poradniki 27.01.2021

Weksel in blanco. Deklaracja wekslowa

Zapraszamy do lektury artykułu, w którym bardzo dokładnie omawiamy jeden z rodzajów weksli, czyli weksle in blanco. Kogo chronią weksle in blanco? O czym należy pamiętać decydując się na sporządzenie tego rodzaju dokumentu?

Zobacz więcej
Mały ZUS składki - Ile wynosi mały ZUS?
Poradniki 22.01.2021

Mały ZUS składki - Ile wynosi mały ZUS?

Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do tego, aby opłacać składki ZUS oraz zaliczki na podatek dochodowy. Obecnie początkujący przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z ulg ZUS-owskich. Powstał dla nich specjalny program o nazwie mały ZUS.

Zobacz więcej
Wezwanie do zapłaty - Wezwanie przedsądowe - Ponaglenie do zapłaty
Poradniki 15.01.2021

Wezwanie do zapłaty - Wezwanie przedsądowe - Ponaglenie do zapłaty

Co musisz wiedzieć o wezwaniu do zapłaty? Jak wygląda przedsądowe wezwanie do zapłaty? Przedsądowe wezwanie do zapłaty a ostateczne wezwanie do zapłaty, sprawdź, czym się różnią. 

Zobacz więcej